slechteTweer werkte mee aan rustige jaarwisseling India en Pakistan praten in Tasjkent Eerste dag vijf doden Rotterdammer beroofd in Amsterdam Vincent Auriol deed beroep op de Ganlle SLUITING BEDRIJVEN SOMS NIET JUIST1 Dode en zeven gewonden na botsing lij kauto Mysterieuze moord in Antwerpen Voorzitter van pensioenraad met pensioen Zambia wijst aanbod Rhodesië van de hand Staking in New York nog niet ten einde PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 3 JANUARI 1966 Hier en daar ordeverstoringen (Van een onzer verslaggevers DFN HAAG De Jaarwisseling is over het algemeen genomen vrij ru6tig verlo pen. Het slechte weer zal daaraan wel mede debet zUn. De eerste dag van het nieuwe Jaar eiste vijl doden. De jaar wisseling in Den Haag verliep nog rustiger dan de laatste jaren. De politie, die by voorbaat al 50 man minder inzette bij de handhaving van de orde» moest nog wel hier en daar hardhandig optreden ordeverstoringen ongedaan te maken. Drie Jongelui werden gearresteerd, een agent raakte gewond. Bij „kerstboomverbran dingen" werden een enkele keer auto wrakken het slachtoffer. In Amsterdam werd een brandweerploeg van acht man bij een sbraatbrand door jongelui gemolesteerd Twee brandweer lieden werden tegen de grond geslagen, de anderen gingen het nieuwe jaar in met builen en dikke lippen. De Amsterdamse politie had de handen vol aan het as sistentie verlenen bij talloze straatfikken. Ook moest zij verscheidene malen op treden tegen baldadige jeugd. Op oudejaarsavond ging een Amster damse woning na het omvallen van een kaars in vlammen op. Een hond en een kat kwamen in de vlammen om. Enkele omwonende gezinnen moesten wegens het gevaar voor overslaan van de brand met hun visite enige tijd op straat doorbren gen. j AMSTERDAM ANP» De 26-jarige zeeman A. E. uit Rotterdam is zondag- j nacht op het Frederiksplein in Amster- i dam door een onbekend gebleven man j neergeslagen en van zijn suède jasje j met portefeuille met 1.000 gulden be- 1 roofd. De Rotterdammer werd met ver- wondingen aan het hoofd naar het Bin- 1 nengasthuis overgebracht. Na onder- j zoek is hy uit het ziekenhuis weggelo- OUD-PRESIDENT OVERLEDEN Haagse zeeman valt dood uit sneltrein DEN HAAG (ANP) De 22-jarige rijnschipper Cornells Pronk uit Den Haag is op ouderjaarsavond bij Mühl- helra, ten zuiden van Freiburg uit de sneltrein Bazel-Anisterdam gevallen. Ernstig gewond werd hy' in een zieken huis opgenomen, waar hy korte t(jd la ter overleed. Een conducteur van de trein merkte, dat een van de deuren van de trein open stond. Hij liet de trein stoppen. Geble ken is. dat de passagier kort tevoren uit de trein was gevallen. Het onderzoek van de politie in Freiburg toont aan, dat de Hagenaar kennelijk bij vergissing een portier van de trein opende. gende Belgische schip Bean, die oude- i Tientallen jongelui stortten zich jaarsavond met de schipper aan de wal tijdens de jaarwisseling in een van had gevierd, is later verdronken. Bij het de fonteinen op Trafalgar Square. aan boord gaan kregen zij ruzie, waarna J waar duizenden Londenaren hijeen de vrouw het schip verliet. De volgende l waren gekomen om het nieuwe jaar dag werd het lijk van de vrouw opgehaald in te luiden. De politie verrichtte hi Breda kwamen drie personen op tweeëndertig arrestaties wegens nieuwjaarsdag om het leven. De 47-jarige dronkenschap en verzet tegen de C Koch uit Breda reed met zijn auto. na politie. een boom te hebben geramd, in het water slepen van andermans zaken tijdens de Hij werd door omstanders uit het water jaarwisseling heeft in Zuidlare een em- gehaald, maar overleed korte tijd laterstig ongeluk veroorzaakt, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een auto zijn verwondingen De 20-jarige bromfietser A. Schouwe- naar en zijn 18-jarige duo-passagiere A. Voogt. beiden uit Breda, verongelukten dodelijk, toen zij geen voorrang kregen van een bestelauto In Drachten kwam de 56-jarige mevr. A v. d Bos-Bekkema om het leven toen zfj met haar man bij het oversteken van de weg door een personenauto werd ge grepen De man werd ernstig gewond Het in Drente nog in zwang zijnde ver- ROTTERDAM. (A.N.P.). Op nieuw jaarsdag is op de Bergweg hoek Berg- singel in Rotterdam een lij kauto met een personenauto in botsing gekomen en opzij geschoten waarbij een voctgangerster, de weduwe W. II. Hesper-Renner, oud 59 jaar, om het leven is gekomen. De bestuur der van de personenauto werd met een diepe hoofdwond naar het Dijkzigtziekcn- huis gebracht. Twee andere inzittenden van de personenauto werden met lichte verwondingen naar het Eudokiaziekenhuis De bestuurder van de lijkauto. de heer H. Koster. 37 jaar en inzittende de heer P. Blok. 35 jaar. zijn eveneens met lichte verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De lijkauto raakte na de botsing bovendien een verkeerszuil. die omviel en nog twee voorbijgangers licht verwondde. Ook deze werden naar het ziekenhuis ver- Eèn dode. een 49-jarige dame en drie gewonden vielen te betreuren bij een bot- dien do sing, op zondag, eveneens in Rotterdam 'MS Bij Weert werd een 52-jarige ongehuwde landbouwer bij het oversteken door reed achterop twee onverlichte wagens waarmee jongelui allerlei goederen had den opgehaald om ze naar elders te brengen. In Haarlem werd een 32-jarige man gearresteerd, die een agent tijdens de jaarwisseling heeft in Zuidbare een ern- Een brandweerauto werd met stenen be kogeld. In Groningen kreeg de politie 100 mel dingen van baldadigheid. Zo werd een hijskraan dwars over de weg gezet en werd een poging gedaan een spoorwegovergang te blokkeren. De spoorwegen hebben het tijdens de jaarwisseling bijzonder druk gehad Op sommige trajecten werden extra treinen ingezet. Vermoedelijk als gevolg van het over springen van vonken bij een kerstboom verbranding ontstond gistermiddag een felle brand in een fabriekscomplex aan de Loosdulnseweg te Den Haag. De schade wordt door de eigenaren van de panden en van de drie erin gevestigde onderne mingen (kousenfabrlek Gebr. Kool, lln- nenverhuurbedrijf Kodijko en wasserij Karei Roos) geschat op meer dan twee honderdduizend gulden. BRUSSEL Wandelaars hebben op nieuwjaarsdag op een braakliggend stuk land nabij het Nachtegalenpark te Ant werpen het verbrande stoffelijk overschot van een man gevonden. De lijkschouwing heeft aan het licht gebracht dat het niet- geïdentificeerde slachtoffer met een zwaar voorwerp de schedel is ingeslagen en na- een of meer onbekende per- de afgelegen buurt werd ver boerd. Blijkbaar was het de misdadigers te doen het slachtoffer door ver- Commentaar in Ruim Zicht UTRECHT (ANP) De algemeen ad viseur van het Nederlands katholiek vakverbond, drs. A. L. M. Arnolds, heeft in het laatste nummer van ..Ruim Zicht" naar aanleiding van de massale ontsla gen in Deventer gepleit voor een zo snel mogelijk aanpassen van de juridische en institutionele vorm van de onderneming aan de maatschappelijke feitelijkheid. In een werkelijke oplossing van het probleem van de ondernemingsstructuur zullen naar zijn mening speciaal drie ele menten een afdoend bevredigende rege ling moeten vinden: er zal een goede evenredigheid moeten bestaan tussen de machtsverhoudingen in de onderneming en het belang, dat de daarbij betrokke nen daarin hebben: er zal een goede evenredigheid moeten bestaan tussen deze machtsverhoudingen en de verant woordelijkheid der betrokkenen: terwijl voorts voldoende garanties dienen te wor den geschapen, dat in de grote beleids beslissingen werkelijk alle aspecten, tyo- nomische en sociale zowel als menselijke, die met zulke beslissingen annex zijn. tot gelding komen. Over het opheffen van ondernemingen zegt drs. Arnolds, dat' de ontwikkeling van het economische leven om bepaalde aanpassingen vraagt, hoe pijnlijk deze voor de betrokkenen steeds zullen zijn. de. De jonge student was toen al blind aan 't linkeroog dat hij op 3-jarige leef tijd moest missen door een verdwaalde voetzoeker. Auriol, voortgekomen uit "n geslacht van overtuigde republikeinen en revolutionairen, meldde zich in 1905 aan voor het lidmaatschap van de so cialistische partij bij de federatie van de Haute Garonne. In 1909 stichtte hij de Midi Socialiste waarvan hij hoofdre-j dacteur werd. Vijf jaar later kwam hij i in de Kamer, werd fractievoorzitter en specialiseerde zich in financiële proble men. In de stad van zijn geboorte was hij bovendien burgemeester. De plaat selijke pastoor, naar men zegt, heeft bij verkiezingen nooit op iemand anders dan op Auriol gestemd. Auriol was in zijn jeugd een groot vriend van Jean Jaurès en later toe gewijd medewerker en minister van wij len Léon Blum die hem opnam in de regering van het volksfront. Bij 't uit breken van de tweede wereldoorlog be hoorde Auriol tot de 80 parlementsle den die tegen de volmachten van maar schalk Pétain stemden. Vichy liet hem Nieuwe technische procédé s en varande- deswegen arresteren en interneren, ringen in het behoeftepatroon van de maar Auriol wist uit te wijken naar consumenten kunnen aanleiding tot zul- Lyon, waar hij werkte in het illegaal ke aanpassingen vormen, evenals veran- verzet. Zijn vrouw Michèle ontving alle deringen in de marktstructuur, bijvoor- codetelegrammen uit Londen en gaf die beeld als gevolg van de Europese econo- door aan de illegaliteit. Opgejaagd door mische éénwording of van de opkomst de Gestapo vluchtte zij de bei gen in. van ontwikkelingslanden. waar zij tot aan de bevrijding op haar man heeft gewacht. Auriol zelf was door een Engels vliegtuig eerst naar Londen. later naar Algiers overge bracht. waar hij als staatsminister werd opgenomen in de voorlopige regering van generaal De Gaulle. In januari 1947 koos een verenigde zitting van Ka mer en Senaat in Versailles de bakkers zoon tot eerste president van de 4e re publiek. Op Mitterrand Bij de militaire muiterij van mei 1958 deed Auriol, toen in ruste, een be- al In zijn villa te Muret, 20 kilo- r0ep op De Gaulle om met democra- meter van Toulouse, waarbij hij het tische middelen een einde te maken aan heupheen brak. Auriol Is 81 Jaar ge- de opstand van generaals en kolonels, worden. j Die oproep deed hij niet zonder zorg. want hij kende De Gaulle maar al te Zijn vader, bakker van beroep, stuur- i g0ed. Hij vermoedde welk misbruik De de zijn zoon na de lagere en de mid- Gaulle later van zijn persoonlijk be- delbare school naar de universiteit van wind zou maken. Dat vermoeden Toulouse waar Vincent rechten studeer- ,s bewaardheid. wat aanleiding heeft Later gebroken met generaal (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Vincent Auriol, gewezen president van de republiek en voorgan ger van wijlen president René Coty, is zaterdagochtend in een Parijse kliniek overleden. Hij werd er verpleegd In dit kader kunnen aanpassingen, zelfs wanneer die met sluitingen gepaard gaan volgens drs Arnolds praktisch on vermijdelijk en verantwoord zijn Maar dat wil niet zeggen, dat ook elke con crete sluitings- of aanpassingsmaatregel, laat staan de manier waarop die wordt doorgevoerd, verantwoord is. Onderzoekers uit grot gered O O NAMEN (UPI) Vanmorgen vroeg is men erin geslaagd de vier grotonder zoekers. die in de „Bernardgrotten" by Namen in België waren ingesloten, te bevrijden. Het viertal, allen Fransen, was op 29 december in de grotten afgedaald om de jaarwisseling in de duisternis te vieren. Toen zy zondag echter naar de pppcrykjk^e wilden terugkeren, bleek dat I zy door een wilde'stroom water van de WARRINGTON (UPI) Myra Hindley buitenwereld waren afgesloten. Ian' Brady ('27); die in Wan'ington Verdachten van veenmoorden willen trouwen (23J gevangen worden gehouden hangende het proces in de „zaak van de moerasmoor- den". hebben toestemming gevraagd om De gevangenen worden Reddingsploegen slaagden erin het ge zwollen water van de rivier de Ry de Montgodinne weg te pompen en met zandzakken een dijkje te maken. De Bel- erdacht de dood op hun geweten te. heb- I gische federatie van grotonderzoekers ben van een 17-jarige jongeman en van heeft de onderneming van de Fransen twee kinderen wier lichamen werden ge- scherp bekritiseerd en gezegd dat het vonden in de ..Pennine Moors", een ..leven van de reddingswerkers gevaar troosteloos veengebied. liep". gere VINCENT AURIOL staatshoofd. Bij de jongste pre sidentsverkiezingen adviseerde Auriol de stemmen uit te brengen -op Mitter- Veel pijnlijker was de breuk tussen Auriol en de Franse socialistische par tij. Auriol werd lid in 1905, maar her nieuwde zijn lidmaatschapskaart niet meer in 1959. Hij deed dat. ook namens zijn vrouw, naar hij openlijk verklaarde met veel verdriet, maar hij kon zich niet langer verenigen met de politiek van de partijsecretaris Guy Mollet. Op niet bepaald hoffelijke manier nam het partijbestuur de ontslagbrief van Auriol in ontvangst. Men zag daar niet in dat de positie van president van de republiek een geheel andere is dan die van frac tievoorzitter of partijsecretaris. Dat Au riol boven de politieke partijen wilde staan als staatshoofd werd door 't par tijbestuur uitgelegd als het bewijs dat Auriol ook en allang buiten de socialis tische partij stond. Het heengaan van Vincent Auriol Is daarom zo pijnlijk, omdat bij zijn af scheid de stem ontbreekt van de socia listische partij, die hij langer dan een mensenleeftijd trouw en oprecht heeft gediend. Dat maakt de toch al zo har de wereld nog harder. Men springt in Frankrijk bij de socialistische partij niet bepaald zuinig met zijn leiders om. Er zou alle reden zijn voor het tegen deel want zoveel leiders van formaat bezit het tegenwoordige «.Frankrijk niet. Het nieuwe jaar is allerweye met vreugdevuren ontvangen. Gelukkig bleef het op de metste plaatsen rustig rond de vuren. i auto gegrepen j vielen doden i: i m Eindhoven het Limburgse I zijn vijf person op slag gedood. Verder branding onherkenbai het verkeer op de weg Horst, in Tiel. in Nijkerk. lij een verkeersongeval in ..innen (onder Roermond) ;n gewond geraakt. maken. Toeziend oog van Kosygin aststelling van de bestandslijn tus- i India en Pakistan en betere rege- van het bestand. De instelling van permanente commissie die de be- Kussischc sprekingen over een verdrag moet voort teren mei zetten en kleine grenswijzigingen tus- rlia en Pakistan. Val van 10 meter uit hotelraam TASJKENT (l'PI) Di premier Alexej Kosygin Is gisteren met groot gevolg in de centraal-aziatiache stad Tasjkent aangekomen in zijn rol als bemiddelaar in het Indiaas-Pakis- taanse grensconflict. Morgen zal hij deelnemen aan het topoverieg tussen premier Lal Bahadoer Sjastri van In dia en president Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan. Het ls de t treedt als vredesstlchter tussen twee „bourgeois" landen en de conferentie van Tasjkent wordt door waarnemers als een overwinning voor de Russische diplomatie beschouwd In het gezelschap dat premier Kosy gin heeft meegenomen naar Tasjkent bevinden zich minister van Defensie maarschalk Malinovski. minister van De militair. gelegerd In Mainz, Buitenlandse Zaken Gromiko, de Rus- bracht zyn verlof door ln Amsterdam, sische ambassadeurs in India en Pakis- Hij was met een ln Amsterdam op va- tan en een grote groep verslaggevers kantie zijnde landgenoot, de 27-jarlge J adjunct-secretaris van de centrale De eerste vergadering wordt donder- student E.D., naar diens hotelkamer ge- missie voor georganiseerd overleg H by een poging via de (lak ei op het Remhrandtsplein gevallen. Hij kwam op een »pgei Weduwe Kamcda dankt politie AMSTERDAM (A.N.P.). De wedu we van de Japanse textielvertegenwoor- diger Yutaka Kameda heeft aan de chef van het politiebureau Leidseplein te Amsterdam, hoofdinspecteur J. Vrijburg een brief geschreven. Zij dankt hem daarin voor wat de politie heeft gedaan bij het onderzoek in deze zaak. Ondanks een intensief en uitgebreid onderzoek is de politie er niet in ge slaagd deze mysterieuze moordzaak tot oplossing te brengen De as van de Kameda is in november van 1965 naar Japan vervoerd en daar begraven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen ls met ingang van 31 december 1965 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de voorzitter van de Pensioenraad, mr. H. J. van Houte. Mr. Van Houte. op 11 september 1900 te Zwolle geboren, werd op 16 januari 1940 benoemd tot secretaris van de Pensioen raad. Van 1928 tot deze datum bekleedde de heer Van Houte diverse functies bij de ministerie van Justitie en Buitenland se Zaken Van 1932 tot 1940 was hij Met frisse moed Leden van de Haarlemse zwem vereniging „Njord 59" begonnen het nieuwe jaar letterlijk met frisse moed. Ze namen op nieuwjaars morgen 'h f ikse duik in de Noordzee. dag gehouden ln de conferentiezaal de ministerraad van de republiek Oezbekistan, waarvan Tasjkent de hoofd at ad ia. De openingszitting, die openbaar is. wordt door Kosygin geleld. De Russi sche premier zal het daarna aan de In diase en Pakistaanse leiders overlaten of zij nog van zijn diensten gebruik wil len maken. Waarnemers achten het hoogst on waarschijnlijk dat overeenstemming zal worden bereikt over het grote twistpunt in gaan. Daar kregen zij ongenoegen, om- ambtenarenzaken Op 1 januari 1955 werd j dat de militair niet wenste in te gaan 1 mr. Van Houte lid van de Pensioenraad, op de oneerbare voorstellen van de stu- op 1 februari 1959 volgde zijn benoeming dent. tot lid-voorzitter van deze raad. In 1947 Toen G. de kamer wilde verlaten, i werd de heer Van Houte tevens secreta- bleek die te zijn afgesloten. Hij klom ris van de buitengewone pensioenraad, daarom door het raam in de dakgoot, j waarvan hij achtereenvolgens op 1 janu- j Hij probeerde langs de regenpijp de ari 1955 tot plaatsvervangend voorzitter straat te bereiken. De pijp brak af. en op 1 februari 1959 tot voorzitter werd waardoor G. viel. i benoemd. Mr. Van Houte is officier in De student is op beschuldiging van de orde van Oranje-Nassau. ridder in de wederrechtelijke vrijheidsberoving aan- orde van de Nederlandse leeuw en com- j gehouden. I mandeur ln de huisorde van Oranje. I Geen hervatting olieleveranties KITWE (UPI) President Kenneth Kuoenda van Zambia heeft hel Rhode- slsche aanbod de olieleveranties aan Zam bia te hervatten en de importheffingen op Rhndesische kolen, bestemd voor Kongo, op te schorten.' zonder de hand gewezen. President Kaocnda motiveert zyn besluit door te zeggen dat Zambia geen zaken kan doen met de opstandige regering in Salisbury. leveranties van olie weer te en de extra rechten op kolen voor Zambia en Kongo op te schorten. Ook cokes valt onder deze regeling die van kracht werd toen economische dwang maatregelen tegen Rhodesië werden ge nomen na de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de blanke minder heidsregering van premier Ian Smith. Zambia In de HOBAHÖ-HALLEN te LISSE van 3 t/m 7 januari Geopenddinsdag - woensdag - donderdag 922 uur. vrydag 9—18 uur. Geweld President Julius Nverere van Tanzania heeft gisteren voor de ..merlkaanse tele visie verklaard dat de Afrikaanse landen of de Verenigde Naties gebruik moeten maken van geweld om het blanke regiem in Rhodesië omver te werpen als de eco- „Deze step van Smith is het eerste teken nomische sancties tegen dat land dit niet van zwakte en de eerste aanwijzing datkunnen bereiken. „Als de sancties falen men door de knieën gaat voor de econo- j en de Britten gebruiken geen geweld, dan mische sancties", aldus Kaoenda. „Dit moet Afrika de zaak voor de Verenigde voorstel was verdacht", zo voegde hij er- Naties brengen", zo verklaarde Nverere in aan toe. De Zambiase president noemde een televisie-interview, dat een week ge- de bewering van Ian Smith dat in Zam- leden was opgenomen. Als de Verenigde bia een economische chaos zou heersen i Naties falen, en geen geweld gebruiken. 1 politie dertig tot vijfendertig schoten af. ..kllnklare nonsens" dan grijpt Afrika in. Het wordt een zul- j die echter geen doel troffen. De jongelui Bij wijze van „gebaar van goede wil" ver Afrikaans probleem en op dat punt liepen slechts lichte verwondingen op bood Smith Zambia op 1 januari aan de gebruikt Afrika geweld". door het prikkeldraad NEW-YORK (UPI) De stakende werkers van de New-Yorkse ondergrondse en busvervoersbedrijven hebben gister avond hun eerste tegenvoorstel gedaan, dat echter onmiddellijk door de Transit Vuthority werd verworpen als „fantastisch Joseph E. O'Grady, voorzitter van de i ransit, verklaarde dat het voorstel van de vakbond niet realistisch was. Een en ander heeft de hoop de bodem ingeslagen dat de bussen en ondergrondse treinen .andaag weer zouden lopen. Dit doet het ergste vrezen voor de spitsuren als de New-Yorkers zich weer by miljoenen naar nin werk begeven. Oplichter in buitenland gegrepen (Van onze correspondent) j DEN HELDER De 33-jarige Helder- I se rijschoolhouder J. V.. van wie half 1 december bekend werd. dat hij met het i doorverkopen van auto's een aantal financieringsmaatschappijen voor in to taal f 40.000 had benadeeld is door de Engelse justitie in verzekerde bewaring gesteld. Toen hem de grond kennelijk te heet onder de voeten werd is W. met zijn echtgenote naar Engeland uitgeweken. Op de laatste dag van het afgelopen jaar is hij in de omgeving van Londen door de Engelse justitie aangehouden. Verloofden veilig door Berlijnrauur BERLIJN (DPA) Onder een hagel van kogels vluchtte op de avond van Nieuwjaarsdag een verloofd paar uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn. De vluchtelingen, een 20-jarige militair en een 16-jarig meisje, klauterden in het westen van de stad over de prikkeldraad versperring.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4