Geen extra zorg Ned. Starfighters Officier van justitie getuige in eigen zaak Tyfusepidemie in Oostenrijk Prinses ontvlucht paleis Schoeneberger veroordeeld tot 12 jaar Verlaging premies levens verzekering Shell Oil verkoopt bedrijf aan Indonesië Woningbouw dient moderner te worden Taakverlichting nodig hoofden van scholen Noteer bij de ft A DI ..wl/AG 31 DECEMBER 1965 DE LEID6E COURANT PAGINA 5 MOORD ROCKANJE ROTTERDAM (ANP) Er zijn aan wijzingen die er oi> dulden, dat de Rot terdamse justitie toch gebruik gaat uiu- ken van de gedeeltelijke bekentenis die de verdachte in de moordzaak-Roekanje, de 57-jarlge losarbeider Dirk B. tijdens een gesprek met de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, VTy kort na z(jn arrestatie aflegde, maar onmiddellijk daarna voorgoed Introk. Naar wij vernemen, overweegt mr. Van da Roemer lil. de zaak over te dragen aan een collega, mr. J. van der Spek. Een dergelijk besluit zou wijzen In de richting van een novum in de Nederlandse recht spraak: een getuigenis van een officier van Justitie in zijn „eigen" zaak. Dit zou de enige manier zijn om gebruik te ma ken van de haastig ingetrokken bekente nis („het was een leugentje om bestwil") van B. Volgens de Nederlandse wet kan nl. het signaleren van een dergelijke be kentenis door de officier ln zijn requisitor nimmer gelden als bewijsmateriaal. Alleen een verklaring van de officier als getuige kan in dit geval mogelijk iets uitrichten. Het strafproces tegen de losarbeider, die ervan wordt verdacht op 26 mei van dit jaar in Roekan je de Rotterdamse reder Van Hoeij Smit met een mes om het leven te hebben gebracht, zal vermoedelijk eind januari van het volgend jaar ln het Rot terdamse Paleis van Justitie dienen. B. zal terecht moeten staan voor moord, subsidiair doodslag. Het vooronderzoek in deze zaak werd gisteren door mr. Van de Roemer afgesloten, nadat Dirk B. enige weken eerder in het huis van bewaring te Rotterdam was teruggekeerd van een verblijf (ongeveer zes weken) in de cen trale observatiekliniek te Utrecht. VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Grote razzia in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (UPI) Ongev. 700 personen zijn gisteren, donderdag, gearresteerd tijdens de grootste politie actie die ooit in Zuid-Afrika heeft plaatsgevonden. Ongeveer 3000 geüniformeerde poli tiemannen namen aan een razzia op de Afrikaanse gemeente bij Johannesburg Soweta, deel en hielden daar huiszoe kingen. Deze actie de komende weken zul len nog enige soortgelijke worden uit gevoerd stond onder persoonlijke leiding van de politiechef van Witwa- tersrand, brigadier Louis Steyn, en het hoofd van de CID. kolonel W. A. Buys. Steyn deelde naderhand mede dat de meesten van de 700 gearresteerden na verhoor spoedig zullen worden vrijge- Westduitse moeilijkheden hier onbekend (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De recente moeilijk heden met de Westduitse starfighters voor de Nederlandse luchtmacht reden geweest speciale maatregelen iüien of voorzorgsinspecties te hou den. De problemen, waarmee de West duitse vliegers te kampen hebben, zijn in Nederland onbekend. a woordvoerder van de Nederlandse INNSBRUCK (UPI) De militaire leiding In Oostenrijk vreest dat in de garnizoensplaats Hall, bij Innsbruck, een tyfusepidemie zal uitbreken nu het aantal ziektegevallen zich onrustbarend heeft uitgebreid. Volgens de militaire autoriteiten in Hall is de ziekte uitgebroken in een van de kazernes van het garnizoen, moge lijk als gevolg van het gebruik van be dorven voedsel. Op het ogenblik bevinden zich zeven tig militairen in quarantaine ln de zie kenafdeling van de klooster-kazerne te Innsbruck. Andere militairen zijn te ob servatie opgenomen in het provinciaal ziekenhuis te Innsbruck. Kleinste van Siamese tweeling overleden HOLLYWOOD (UPI) Lisa Marie Mantonya, de kleinste van de op eerste kerstdag geboren Siamese tweeling, is gisteren na een spoedoperatie aan de ingewanden overleden. Buikvliesontste- king werd als doodsoorzaak opgegeven. De tweeling werd aan de buik samen gegroeid geboren. Lisa Marie miste bo vendien de dikke darm. SYDNEY (UPI) Met achterlating van haar twee kinderen bij haar 62-ja- rlge man in een veertig learners tellend paleis en een fortuin van meer dan een miljoen dollar, arriveerde vandaag de 27-jarige Arabische prinses Nada Nsoe- Ia aan de zijde van de man van haar hart ln de haven van Sydney aan boord van het Italiaanse passagiers schip „Galileo". De man van haar hart is een Liba nees, S. Sjammah, die in Barcelona en Beiroet een import- en exportfirma drijft. Zij vertelde dat zij haar 62-jarige man, prins Ahmed Ben Abdoel Rah man, een oom van koning Feisal van Saoedi Arabië had verlaten, omdat zij in zijn paleis praktisch een gevangene was. Haar kinderen zijn negen en ze ven jaar oud. „Ik hoop nu spoedig het leven var een normale huisvrouw te kunnen lei den", zei de prinses die koning Feisal gevraagd heeft haar echtscheiding vol gens de islamitische wet te verlenen. luchtmacht, dia dit desgevraagd mee deelde, wee» erop, dat hem ln Nederland evenmin let» bekend is van de beschul digingen, die sommige Westduitsers rich ten aan bet adres van de vliegtuig industrie. De Westduitse luchtmacht heeft bijna met allerlei moeilijkheden te kampen Het groot, aantal ongelukken met de starfighter deed de Bondsregering er destijds toe besluiten de toestellen aan de grond ts houden en aan een zeer nauwkeurige inspectie te onderwerpen. Nadien mochten de piloten de kist weer gebruiken, maar de laatste tijd zijn op nieuw enige starfighters verongelukt. Als gevolg hiervan dreigt in de Bondsrepu bliek een hernieuwde actie tegen het De Nederlandse luchtmacht is van ernstige ongelukken vrijgebleven. Er hebben zich in het verleden wel enigê ongevallen voorgedaan, waarvan enkelen door onbekende oorzaak. Gebrek ervaring West-Dultsland staat intussen voor een merkwaardig raadsel rond deze be faamde starfighter. Men vraagt zich af, wat de oorzaak is. dat zoveel jonge vlie gers verongelukken en hoe het komt, dat het Westduitse toestel allerlei mankemen ten vertoont. Sabotage is destijds al ver ontwaardigd van de hand gewezen. Maar de vraag, of de vliegers niet veel te weinig ervaring hebben op dergelijke moderne vliegtuigen is nooit, behoorlijk beantwoord. Men vreest, dat hier wel de kern van de misère kan liggen. BERLIJN (UPI) Een Oostduitse rechtbank heeft gisteren de 24-jarige Westduitser Horst Schöneberger ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan een vluchtpoging waarhij zijn broer om 't leven kwam. De Oostduitse rechtbank achtte Schöneberger schuldig aan hulpverle ning aan zijn 27-jarige broer Heinz bij een poging Oostberlijnse meisjes in een auto naar het Westen te smokkelen. Horst Schöneberger werd tevens be schuldigd van „terroristische activitei ten tegen de staat", zo meldt het Oost duitse persbureau ADN. Het proces had plaats in Potsdam, even buiten Berlijn. Het is nog nooit voorgekomen dat een dergelijke zaak op zo'n kort'ë termijn is afgewikkeld. Schöneberger werd tweede kerstdag met de twee meisjes gearresteerd na dat de Ford Taunus, die werd bestuurd door Heinz de slagboom van de doorlaat post bij de Héinrich Heine Strasse had geramd en tegen de muur tot stilstand was gekomen. Heinz werd in zijn nek getroffen door een Oostduitse kogel en bloedde dood. UTRECHT (ANP) Een groot aantal levensverzekeringsmaatschappijen heeft besloten met ingang van 1 Januari 1966 voor sommige verzekerlngsvormen de pr- mies en koopsommen te verlagen voor nieuw te sluiten Individuele verzekeringen. De verlaging van premies en koopsom men heeft vooral betrekking op verzeke ringen met overwegend risicokarakter. Dit zijn verzekeringen, waarbij het accent ligt op de uitkering of periodieke uitkeringen na overlijden. De grootte van de verlaging is afhankelijk van de leeftijd bij het slui ten van de verzekering, de verzekerings- duur en de hoogte van liet verzekerde be drag. Voor de meest gebruikelijke verze- keringsvormen met tijdelijke periodieke uitkeringen na overlijden (erfrente) va rieert de verlaging van gemiddeld zes procent voor Jonge mensen tot gemiddeld twee procent voor personen van middel bare leeftijd. 1 Voor zuivere risicoverzekeringen, waar bij de uitkering of de periodieke uitkerin gen uitsluitend na overlijden bimien een bepaalde termijn plaats hebben, is de premieverlaging van iets grotere omvang. Deze premieverlaging voor risicoverzeke ringen wordt mogelijk gemaakt door de gunstige ontwikkeling van de sterftecij fers, speciaal bij de jongere leeftijden, die de maatschappijen hebben waargenomen. Bovendien is een technische herziening, die eveneens tot enige premieverlaging leidt, doorgevoerd voor verzekeringen van ouderdomspensioen en daarmee gecombi neerde verzekeringen van weduwenpen- Cricket tussen Australië en Engeland MELBOURNE Australië heeft de eerste dag van de tweede crickettestmatoh tegen Engeland, die in Melbourne wordt gespeeld, afgesloten met een totaal van 278 voor 4. De Australische linkshandige batslieden Bill Lawry en Bob Cowper hadden hierin met respectievelijk 88 en 90 not out een belangrijk aandeel. Ondanks de ideale omstandigheden waarop de Australische batslieden hun verdediging konden opbouwen, deed de Engelse bowlery voortreffelijk werk. Jeff Jones en Barry Knight, waren de succesvolle ope ningsbowlers. „Stormvogel" wint zeilrace HOBAiRT Het Nederlandse jacht „Stormvogel" heeft donderdag de zeilwed strijd van Sydney naar Hobart gewonnen. Deze 21ste editie was op tweede kerstdag gestart. In drie dagen en 20 uur. 30 mi nuten en 9 seconden legde het schip de 640 mijl af. „Stormvogel" had, na toe passing van de handicapformule, nog een grote voorsprong op de overige jachten. De „Stormvogel" is in Hollandse handen, maar vaart met een Zuidafrikaanse be manning. De Amsterdamse beatgroep „Het", momenteel sterk in de tienerbelangstelling door hun exclusieve hit „Ik heb geen zin om op te staan", treedt morgenmiddag op in het tienerprogratnma Hoef Ga Ga". Op de foto tijdens zijn Shownumnier Het bed" met kon\jtienhok. Yoetbalfusie in Hilversum HILVERSUM De pogingen om tot een centralisatie van het betaalde voetbal in Hilversum te komen hebben tot een positief resultaat geleid. De besturen van SC Gooiland en de FC Hilversum hebben gezamenlijk een commissie in het leven geroepen om te komen tot de oprichting van een stichting Gooiland-Hllversum- Combinatie GHCVerwacht mag worden dat het bedrijfsleven van Hilversum nu de onontbeerlijke steun zal verlenen en dat het gemeentebestuur de toegezegde garantie van 250.000 gulden zal verlenen. Betty Stoéve verloor van jeugdkampioene PARIJS Betty Stöve heeft in de finale-van het Miohl Bivortbennistoernooi (overdekt) in Parijs met duidelijke cijfers verloren van de Britse Winnie Shaw, die op de Britse ranglijst een gedeelde zesde plaats inneemt. De Rotterdamse verloor met 6—2. 62 van de Engelse jeugd kampioene. Aan het toernooi nemen spe Iers en speelsters van nog geen twintig jaar deel. Overeenkomst getekend DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering zal de gehele exploitatie van de Shell oil in hel land overnemen krachtens een overeenkomst die gisteren in Djakar ta Is getekend. De onderhandelingen tussen de rege ring en de Shell duurden reeds van augustus. De overeenkomst bevestigt slechts dat de Shell bereid is haar bedrij ven aan de Indonesische staat te verko pen. Over de koopsom en andere bijzon derheden zal nog verder onderhandeld worden. Volgens goedingelichte zegslieden wordt onderhandeld over een prijs van 110 miljoen Amerikaanse dollar. De overeenkomst houdt in dat de olie maatschappij haar olievelden en raffi naderijen op Zuid-Sumatra, Borneo en Oost-Java aan de staat verkoopt. Krachtens een twee jaar geleden ge sloten contract met een loontijd van 30 jaar werden de verkooplaciliteiten van de Shell aan de Indonesische regering over gedragen. In augustus begonnen de Shell en de Keinbert de Leeuw, theorieleraar aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek, geeft vrijdag 14 januari in •Ie zaal van het conservatorium. Kor te Beestenmarkt 7 Den Haag. een planorecital. Hij zal werken spelen van Liszt, Skrjabin. Ives. Stockhau- sen, Pousseur en een eigen composi tie. Liturgische kalender ZATERDAG, 1 januari: Octaaf van Kerstmis. Wit. ZONDAG, 2 januari: Allerheiligste Naam Jezus. Wit. MAANDAG, 3 januari: Mis van het octaaf van Kerstmis. Wit. Stanvac onderhandelingen over de ver koop van raffinaderijen in. de onmiddel lijke toekomst. Shell heeft nu blijkbaar besloten een einde te maken aan haar verliezen in een ongunstig geworden ge bied en al haar bedrijven te verkopen. Voetbalamateurs j gaan oefenen DEN HAAG Voor de competitie is zondag slechts een bescheiden inhaal programma vastgesteld. VUC speelt uit tegen De Musschen en Blauw-Zwart tegen Spartaan '20. De volgende vriendschappelijke wed strijden worden gespeeld: QuickRA VA. HMSH VIOS. Postalia- PDK, 's-Gra- venzande Lenig en Snel. HBS—HVV en Laakkwartier - DCV. Deze wedstrijden vangen aan' om 14.00 uur. Om 14.30 uur de ontmoetingen RKAVVADS, Lisse VCS. RVC Leonidas en DHC-comb Celeiitas. Voorts om 12.00 uur GSC— BMT. Laakkwartier-comb.—De Ooievaars. Postalia PDK en ODB—Archipel Een combinatie van Quick komt om 11.00 uur op Nieuw-Hanen burg uit tegen Gr. W II- VAC. Nieuwe voorschriften minister Geluidsisolatie belangrijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe woningen moeten beschikken over behoorlijke kas ten, behoorlijk sanitair (toch zeker een handwasbakje in de w.c.), ruimten in de keuken voor bijvoorbeeld een koelkast en een wasmachine, betegeling van de wand achter de kookgelegenheid, 'n kastje waar keukenchemicaliën buiten boreik van de jeugd opgeborgen kunnen worden, enz. Hoogbouw moet voorzien zijn van liften, waarin ook kinderwagens en eventueel brancards mee kunnen, bergruimten, die van de straat af gemakkelijk bereikbaar zijn voor fiets en kinderwagens, ruime balkons, met minstens een balkon op de zonkant en dei-gelijke. Dit alles is terug te vinden in de nieu we „beschikking voorschriften woningen", die minister Boguers van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening vandaag Paarden toto ruim vier min. meer sporttotalisator met 17gestegen en ge komen op het recordbedrag van 31.389.649.een vermeerdering van 4.570.627.— ten opzichte van 1964. Van liet totaal ingezette bedrag vloeit 80% weer terug naar het publiek. VOORZITTER K.O.V.: Uitblijven van oplossing teleurstellend Rus houdt leiding bij jeugdschakers GRONINGEN De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vierde ronde van liet internationale jeugdschaaktoer nooi. dat in Groningen wordt gehouden, luiden: Ree (Ned.)—Danner (Oostenr.) 1—(i; Pollak (Did.)—Kuprejtsjchik (Rusl) afg.. Whiteley (G.B.)— Pedersen (Denem.) i„—L.. Ostojic (Z.-Sl.)—Vadasz (Hong.) 1—0; Lombard (Zwitserl.)—Abels (Ned.) afg; Liljedahl (Zweden)— Jedrzejek (Po len) Vi—Vil uitslagen afgebroken partijen derde ronde: LiljedahlLombard O-i-l; Vadasz—Whiteley Stand: 1. Kuprejtschik 3 en 1 afg.: 2. en i. Ree en Whiteley 8; 4. Oetojie 2ft. ARNHEM (ANP) koming van de Neder lan se katholieke schoolraad nieuwe stijl is door bijzon dere omstandigheden enigszins vertraagd, maar enkele weken geleden heeft het episcopaat zijn goedkeuring aan de nieuwe statuten gehecht. Het belang rijkste in deze nieuwe katholieke school raad Is wel, dat de hiërarchie de verant woordelijkheid voor het katholiek onder wijs in Nederland overdraagt aan dat deel van de katholieke gemeenschap dat betrokken is bij de ontwikkeling vau het onderwils In Nederland. Dit zei op de gisteren gehouden alge mene ledenvergadering van het katho liek Onderwijzersverbond de voorzitter, de heer Th. M. Knippen. Het feit dat het vraagstuk van de taakverlichting van hoofden van scholen in'het voorbije Jaar nog .niet de kleinste 6tap nader tot een oplossing is gekomen, brengt naur hij zei, allerwege grote teleurstelling teweeg. Van alle zijden is aangedrongen op een aanpak van dit probleem. Het merkwaardige is. dat ook de bewinds lieden overtuigd zijn van de noodzaak dat hier soelaas geboden dient te worden. In de begroting 1966 bleek enige finan ciële ruimte te zijn om in liet schooljaar 1966-"67 onder meer een allereerst begin te maken met de taakverlichting aan de grotere scholen. Intussen is ook op deze post bezuinigd. In de komende maanden zal opnieuw een onderhoud over dit probleem plaats hebben tussen de staats secretaris en de vaste onderwijscom missie. Ideale kath. school Deze maand is ln de bijzondere com missie voor opleidingsscholen voor kleu terleidsters overeenstemming bereikt over het beschikbaar stellen van taakuren en het toekennen van een toelage aan onderdirecteuren van de grote scholen. De coördinatie van het salarisbestel bin nen de komende wet op het voortgezet onderwijs is nog een zaak van departe mentaal of interdepartementaal overleg. lil aiju toelichting op de positie van de Speelgoedautootjes zijn voor de jongste kleuters al niets bijzonders meer: elk merk heeft zo zijn op kleuterformaat teruggebrachte mo delletjes. Maar een speelgoed-Rolls- Royce is niet zomaar een autootje. Er is dan ook een horlogemaker helemaal uit Nice aan te pas gekomen. Hij maakte deze repro- duktie op een honderdste van het ware model, compleet met lederen zittingen, automatische schakeling en een acht-cilindermotortje. Er is echter slechts plaats voor enkele. katholieke scholen liet hij uitkomen dat de katholieke school niet, zoals lil de publikaties van sommige organen wordt beweerd .;het isolement" is. Tegenover de Ideaal gedachte nationale of algemene school dient men te stellen de ideale katholieke school, waarvan een aantal facetten in de verklaring van liet con cilie worden aangeduid. Een school die zich openstelt naar de nieuwe tijd. die dienstbaar wil zijn aan de gehele gemeenschap, die zich bewust Is van de noodzaak van coördinatie tus sen katholieken, maar ook van samen werking met niet-katholieke scholen, zulks in het belang van de gehele men selijke gemeenschap, aldus de heer Knippen. UTRECHT Joop de Busser heeft ont slag genomen als trainer van de Utrechtse eredivisieclub Elinkwijk. Aan het eind van dit seizoen zal hij een contract aan met de Amsterdamse eerste - divisieclub De Volewjjckera. veroorzaakt door het groter aantal dia ver ij en, dat steeg van 1369 tot 1458. De grootste vooruitgang boekte de baan te Hilversum, die haai- omzet stag stijgen van 10.331.553. tot 12.218.759— of bijna een vermeerdering van twee miljoen gulden. Op de renbaan Duindigt ging 9.543.584.— door de totokassa's tegen 8.020.314. in het daaraan voorafgaande jaar. De rensport droeg hiertoe in belang rijke mate bij. want in deze sector steeg het ingezette bedrag met 596.701 tot 2.422.233.—, Op de overige grote banen werden de volgende omzetten behaald: renbaan Mereveld bij Utrecht 2.859.244 (vorig jaar 2.659.360.—), Groningen 1.956.978.— 1.429.780.—), Alkmaar 1.902.691,— 1.704.704.—De overige dertien banen haalden een totaal omzet van 2.832.955, tegen 2.584.989,— in 1964. Meest ideale voetbalelftal BELGRADO Volgens een enquête van het Zuidslavisehe sportblad „Sport" is Rusland momenteel de beste voetbal- natie van Europa. De Russen worden op de lijst gevolgd door Italië. Engeland. Hongarije en Portugal. Volgens dezelfde enquête zou het ideale Europese elltal er als volgt uitzien: doel. Jasjin (Rusland); achter: Schnellinger (W.-Dld), Fachettl (It.). Voronin (Rus!) en Germano (Port,), midden: Baxter (G.B.) en Metrevell (Rusl.); voor: Suarez (Port Eusebio (Port.), Law (GB.) en Bobby Charlton (G.B). Huisarts overal goed voor LONDEN (UPI) Een Britse studie groep heeft medegedeeld dat dikwijls misbruik wordt gemaakt van de huis arts. Een staaltje hiervan was het ver haal van de wat oudere vrouw die haar hulsarts na middernacht had opgebeld om de nagels van haar tenen te knippen. ZIJ had namelijk geen schaar in huis. lil de Staatscourant heeft laten publiceren Een tweede wasgelegenheid is thans voorgeschreven in woningen met minstens vijl verblijfseenheden en een tweede w.c. voor woningen met een binnentrap, die minstens vijf verblijfseenheden hebben. De maten van woonkamers, slaapka mers. keukens balkons, trappen e.d. zijn aangepast aan de moderne woonbegrippen, terwijl de bouwers zeer veel aandacht die nen te besteden aan geluidsisolatie.- Ka mers, keukens, terrassen, loggia's en bal kons moeten gevrijwaard blijven tegen „zijwaartse inkijk". Zonodig dienen af scheidingen aangebracht te worden, aldus minister Bogaers. De nieuwe voorschrif ten schrijven verder hang- en sluitwerk voor van doelmatige constructie, en van goede, weinig onderhoud vereisende kwali teit. De nieuwe voorschriften hebben betrek king op zowel woningwetwoningen als pre miewoningen. TOTOWEDSTRIJDEN VeenduinHeerenveen GVAVCambuur TubantiaAGOVV FC Den BoschFortuna '54 Roda JCMVA' SittardiuI.imhurgia EindhovenHelmondia '55 Willem II—RBC EDOBlauw Wit ZFC—De Volewijckera RCHVolendam TelstarAlkmaar ADO—DHC ZwartemeerZwolse Bo< FEU— Go Ahead—NEC WageningenVitesse VWWilhelmina PSV—De Baronie XAC—NOAD DWS—Haarlem AjaxZaanstreek VoloxHilversum DOS—Gooiland ExcelsiorElinkwijk HVCXerxes SpartaSVV DFC—Hermes DVS

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5