DIVERSE ASPECTEN IN HANDEL MET OOSTBLOK Politici hebben andere kijk dan de economen FABRIKANTEN GEMAK ZUCHTIG ^^^^Hulshoff Kongreshalle in Berlijn bedreigd Nero Nero en het Bobobeeldje LEVEN IN BELGIË DUURDER IN 1966 Moeder-dochter winkeldieveggen Controle op voorraden Gen. Dinjaert slachtoffer ap: PRIESTER- EN KLOOSTER JUBILEA 1966 Afgesproken werk DE LEIDSE COURANT v RLJDAG 31 DECEMBER lÖoo De handel met communistische landen is onderwerp geworden van economische en politieke beschouwingen. Politici wijzen nog al eens op de mogelijke gevaren die aan de uitbreiding van deze handels- betrekkngen verbonden zijn. Veelal hoort men van hun zijde dat de democratische landen voorzichtig moeten zijn bij het versterken van de positie van de landen van het Oostblok. De levering van strate gische produkten zou het economisch weerstandsvermogen van de communistische naties groter maken. De optimisten onder hen be weren echter, dat verbeteringen in de handelsrelaties met afzonder lijke communistische landen mogelijkheden tot politieke toenadering inhouden. Het liberaliseringsproces binnen' de communistische wereld zou bovendien aan kracht winnen wanneer de Westerse landen zich bereid tonen die goederen aan de satellietlanden van de Sovjet-Unie te leveren die zij in het verleden uit Rusland betrokken. De economen concentreren hun aan dacht op de bedrage van de Westerse producenten en aan de economische groei van de communistische landen. Deze commerciële hulpverlening zou de positie van de democratische landen in de wedijver om de hoogste stijgingsper centages van het nationaal produkt kun nen ondermijnen. Vele anderen wijzen op de grote mogelijkheden die deze za kelijke contacten in het op gang komen van de dialoog met het communisme bieden. In Amerika heeft men onlangs een grootscheeps onderzoek ingesteld naar de handel met het Oostblok. De vraag die daarbij in het geding was, is of de beperkingen, die vijftien jaar geleden Ingevoerd zijn tengevolge van de Rus sische blokkade van West-Berlijn en de oorlog in Korea, thans nog wel gehand haafd moeten worden. Gedurende deze periode gingen de Amerikanen uit van de veronderstel ling. dat geen enkel land van de vrije weerld de communistische machtheb bers uit morele overwegingen mocht helpen op economisch gebied. Er wer den lange lijsten aangelegd waarop zo genaamde strategische goederen wer den geplaatst. Deze produkten werden onderworpen aan een embargo. Tenge volge van de Koreaanse oorlog werd dit embargo uitgebreid tot de volks republiek China, Noord-Korea terwijl Noord-Vietnam na enkele jaren volgde. De meeste Westerse landen hebben zich aan deze regels gehouden. Doch gedu rende de laatste jaren blijkt een aan tal naties niet langer bereid te zijn het Amerikaanse voorbeeld te blijven vol gen. Reeds na de dood van Stalin in i 953 voelden zij er wel iets voor om met hun politieke tegenstanders achter het langzaam doorzichtig wordende ijzeren gordijn zaken te doen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk heeft In 't vorige jaar zich voorzichtig bij deze koerswijziging aangesloten. Het uit gangspunt is voortaan gelegen ln de af zonderlijke beoordeling van Iedere com- munstische staat. De handelspolitiek kent geen eenzullig oost-blok meer. Al leen voor de Aziatische communistische landen hebben de Amerikanen een uit zondering gemaakt terwijl tegen Cuba evenmin een soepele houding zal wor den geduld. Doch enkele Westeuropese larvden, waaronder in de eerste plaats Frankrijk, zetten hun pogingen om tot verbetering van de handelsbetrekkingen met deze landen te komen ongeduldig handel tussen beide landen Ln het afge lopen jaar met vijfhonderd miljoen gul den verminderd. Dit heeft ertoe geleid, dat de Chinese communisten htm aan dacht zijn gaan richten op de markten van de Westerse landen. Op de ambas sades van de volksrepubliek in Parijs en in Londen werden handelsattachés aan het personeel toegevoegd. Daar naast is een aantal handelsmissies naar verschillende Westerse landen af gezonderd om toekomstige handelsover eenkomsten voor te bereiden. Ook Nederland wordt door de Chine zen beschouwd als een belangrijke po tentiële handelspartner. Chinese marktonderzoekers leggen grote activiteiten aan de dag in Afrika, in Latijns-Amerika en in het Midden- Oosten. In Peking is een groot talenin stituut opgericht, bemand met leer krachten uit Frankrijk en Engeland om de handelsvertegenwoordigers van de volksrepubliek kennis van de moderne talen bij te brengen. Aan de Parijse uni versiteit, de Sorbonne, zijn reeds meer dan honderd Cchinezen ingeschreven, die met hetzelfde doel studeren: het vor men van een kader van kooplieden die na hun studie de markten voor de Chi nese produkten moeten gaan verken- Doch ook in omgekeerde richting gonst het van activiteiten. Vooral Fransen en Engelsen zijn erop uit om hun artikelen aan het Aziatische mil- Joenenvolk te slijten. Beide landen heb ben grote lndustrietentoonstellingen in de Chinese hoofdstad georganiseerd. Hun voorbeeld wordt nog dit jaar ge volgd door Japan. De Amerikanen voe len echter niet bijster veel voor de op heffing van het embargo met China. Zij zijn ook uit commerciële overwegingen minder in een verbetering van de han delsbetrekkingen met deze nog steeds niet erkende natie geïnteresseerd. De artikelen die China heeft aan te bieden zijn voor de verwende Amerikaanse smaak van Inferieure kwaliteit. Doeleinden De Chinezen streven met de uitbrei ding van hun handelsrelaties twee doel einden na. Op de eerste plaats probeert men meer deviezen in handen te krij gen waarmede men ln het Westen noodzakelijke machines en technische uitrustingen kan kopen. Vroeger wer den deze uit de Sovjet-Unie betrokken doch de verslechtering van de politieke betrekkingen tussen belde communisti sche landen heeft China gedwongen el ders naar deze goederen uit te kijken. Rusland heeft zelfs een aantal Chinese orders geweigerd en lopende bestellin gen afgekapt. Op de tweede plaats moet naast de economische noodzaak de politieke achtergrond van deze activiteiten niet uit het oog worden ver loren. Bij elke bespreking tussen de vriendelijke Chinese handelsattachés en vertegenwoordigers van de missies met Westerse zakenlieden en regeringsfunc tionarissen wordt door hen aangedron- Advertentie) JPRSSfl Den Haag Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk 'ln de Bogaard1 gen op een spoedige normalisering van de diplomatieke betrekkingen. De Fran se regering is als eerste ertoe overge gaan om de Chinese volksrepubliek als autonome natie te erkennen en deze erkenning ls bezegeld met de uitwisse ling van ambassadeurs, 't Behoeft nau welijks betoog, dat dergelijke manoeu vres een balk in het oog van de Vere nigde Staten zijn die al het mogelijke doen de erkenning uit te stellen. Naar betrouwbare schatting bedroeg de Chinese handel met het Westen ln 1964 ongeveer 3 miljard dollar. Voor dit jaar wordt een grotere omzet verwacht. De Chinezen voelen er niet veel voor zich aan een partner te binden. Hun er varingen met de Sovjet-Unie hebben het gevaar van een dergelijke afhanke lijkheidsrelatie bewezen. Ze streven er dan ook naar overal waar het maar enigszins mogelijk ls contacten te leg gen. Liberalisering De handelscontracten tussen de lan den van West-Europa met die achter het IJzeren Gordijn dragen duidelijk 't stempel van de liberaliseringsgedachten I die bij vele Oosteuropese machthebbers leven. Zij willen hun afhankelijkheid i van de plannenmakers in het Kremlin j verminderen en zelfs de Verenigde Sta ten zijn niet nwillig hen hierbij te hel pen. Joego-Slavië is wellicht hier het beste voorbeeld: ruim zeventig procent van de buitenlandse handel van dit land wordt met niet- communistische staten bedreven. In Polen geldt dit vooral v de agrarische sector. Wat de Sovjet- Unie betreft kunnen de Verenigde Sta ten met hun embargopolitiek niet veel meer beginnen. Voor slechts een half procent van het nationaal produkt voert Rusland ln uit de Industrielanden van het Westen. Slechts wapens en bepaalde strategisch belangrijke technische ap paratuur kunnen zinvol aan restricties worden onderworpen doch voor het ove rige heeft een dergelijke voorzlchtig- heidspolitiek geen reële betekenis. De Amerikanen zijn dan ook bereid geweest graanoverschotten te exporte ren naar de Sovjet-Unie. Deze moesten met goud worden betaald dat Amerika zo nodig heeft voor de versterking van zijn goud- en deviezenpositie. In de Verenigde Staten wordt door de zaken lieden nauwelijks het belang van een uitbreiding van de wederzijdse handel gezien. De Amerikaanse producent heeft van oudsher meer belangstelling ge toond voor de binnenlandse markten dan voor die welke ver van huis gele gen zijn. De opvatting van de Britten, dat een goed doorvoede communist minder gevaarlijk ls dan een hongerige, slaat bij de mensen in het Witte Huis niet zo aan. De buitenlandse handel mag volgens hen slechts 'n marginale betekenis hebben bij de verhoging van de levensstandaard der Sovjet-burger. Voor de satellietlanden geldt echter het politieke argument. De handelsbetrek kingen die hier als werktuig om de band, die de Russen met hun Oosteuro pese confraters hebben gesmeed, te verbreken. BERLIJN (A.F.P.). De organi satoren van een oudejaaraavonduitvoe- rlng in de Westberlijnse Rongreshnlle, met zangers en acteurs van belde zijden van de muur. hebben reden tot ongerust heid De. Westberlijnse politie kreeg namelijk een anonieme telefonische waarschuwing dat het gebouw, dat is gebouwd met Amerikaanse hulp, zal worden opgeblazen Een groot aantal politiemannen is rond de Kongreshalle samengetrokken en de kopers van kaarten voor de generale repetitie, die donderdagmiddag zou worden gehouden, kregen hun geld terug. Da generale repetitie werd nu met een lege zaal uitgevoerd. Men vreest dat het nu een bewogen oudejaarsavond zal worden. Het plan om een dergelijke feestavond to orga niseren houdt namelijk al geruime tijd de gemoederen in de beide stadsdelen in beweging. „Geen plaats voor broedermoorde naars" had men donderdag op de muren van het gebouw gekalkt en verscheidene Westberlijnse artiesten hebben te ken nen gegeven dat zij niet meer willen meespelen omdat zij niet met „beruchte oommunlsten'' op het podium verschijnen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering trakteert haar landgenoten op een nieuw jaarsgeschenk, waar niemand bepaald mee opgetogen Is: niet alleen worden de overdrachtbelasting en de accijns- rechten op een hele reeks produkten ge voelig verzwaard, maar ook de tarieven van de openbare vervoermiddelen gaan niet een ruk de hoogte in. De spoorwegtarieven, die ln België reeds de duurste waren van Europa, zijn tien procent hoger geworden. Voor re- tourreizen is de verhoging nog veel aan zienlijker, want de vermindering voor de retourkaartjes, die tot dusver 20 procent bedroeg wordt afgeschaft. De tarievenverhoging voor spoorwegabon nementen bedragen 20 tot 30 procent. De trams worden ook duurder. Een rit je met de tram in de Belgische hoofd stad, dat op het ogenblik zes frank kost, (Advertentie) ^g^Hulshoft Den Haag fjf Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'ln de Bogaard1 Kalenders ontvangen Bedrijfschap Schildersbedrijf. H. J Reesink en Co. N V.; Nederl. Siemens MU N.V.; Mouton A- Co.; N V Wijsmul ler; Korps Rijkspolitie; Esso: Nederland se Spoorwegen; Van Doorne's Automo bielfabriek; Drukkerij Dijkman; L. van Puffelen N.V.; Fr. Wegman public relations; Coca Cola; Citroen NV; Pous Automobielhandel; K.NS.M.. Ned. Verb, v Vakverenigingen; Haagse Auto Unie N.V De Zeven Provinciën; Nillmii Verzekeringen; ElectrologicaN.V. Ned. Fordfabriek; Boerenleenbank: Holl. Soc. van Levensverzekeringen N.V.; Ned Llovd N V.; Kunsthandel Scheen N.V.; Vesta levensverzekering mij: Joh. de Ku.vver <fe Zn Hogervorst N.V German Calendar: Kümmerlv Frey; N.V. Otares; De Wolf N.V.; Good Year; TWA.; Belgische Verkeersbureau: KLM. Onderlinge Leveneverz Mij.: Van Gend Ac Loos; Leidse Onderwijsinstellingen Schreiner Alrwa; s. Spiritual- en gospel- festival voor het eerst in Nederland DEN HAAG - Impressario Paul Acket brengt op 15 Januari voor het eerst in ons land. in het Concertgebouw in Am sterdam. een spiritual en gospelfestival. De kerkmuziek van de Amerikaanse neger zal worden vertolkt door bisschop Samuel Kelsey en de eenvaarde John I Little, uit Washington, de Gospel aires uit Dayton (Ohio). de Dorothy Norwood Singers uit Atlanta in Georgia en de Harmonizing I Four met gospel Joe Williams uit Rich- mond Zij allen treden voor het eerst in 1 Nederland op. Bisschop Samuel Kelsey en de eer- waarde John I Little zijn geestelijken van de ..Temple Church of God and Christ". Zij houden een zogenaamde dub bele preek. Dit is een predikatie waarbij het gesproken woord in gezang overgaat I en andersom. De Gospelaires voiTnen een moderne gospelgroep. Zij klasseerden zich dit jaar tijdens de competitie in het Apollo-Theatre in Harlem als de meest succesvolle mannelijke gospelgroep. Doro thy Norwood en haar zanggroep werden als de beste vrouwelijke groep gekwali ficeerd. De Harmonizing Pour speciali seerden zich in oude spirituals Heeft het spiritual- en gospel festival in ons land succes, dan zal ook volgend jaar een dergelijk festival tegemoet gezien kun nen worden, zoals ook het geval was met het Polk-Blues-Peslival. dat Paul Acket dit seizoen voor het eerst ln ons land in de Houtrusthallen in Den Haag orga niseerde. wordt van nieuwjaar berekend tegen 7 procent. Een overstapje van de ene tram naar de andere kost voortaan 9 frank. Opdat de Belgen hierdoor niet in de verleiding zouden komen om openbare vervoer de rug toe te keren en met de eigen auto te rijden, wordt het accljnsrecht op de benzine met 1 frank per liter verhoogd. Ook gelden be langrijke prijsverhogingen voor diesel brandstof en oliestook. Posttarieven en de tarieven voor telefoongesprekken gaan ook al de hoogte in. De Belgische huisartsen hebben voorts besloten, dat hun patiënten het ronde sommetje moe ten neerleggen van 100 frank voor Iede re raadpleging op het spreekuur, 150 frank voor een consultatie ten huize van de patiënt. AMSTERDAM (ANP) De 4:H-j.^rige A. P. S. en haar 20-jarige dochter Alida. beiden uit Den Helder, hebben voor de rechtbank te Amsterdam wegens het plegen van winkeldiefstallen zes maan den gevangenisstraf met aftrek waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich horen eisen. Het verzoek van de verdedigers hun cliënten voor de jaarwisseling m vrijheid te stellen werd door de recht bank van de hand gewezen. Verdachten waren op 8 oktober met ƒ30,op zak naar Amsterdam gereisd om vakantiegeld bij de werkgever van de I dochter op te halen en om te winkelen Dit win .elen liep echter uit op een groot aantal diefstallen van kledingstuk- ken bij enkele grote winkelbedrijven in I Amstelveen en Amsterdam Toen de i dames erden aangehouden werden in hun reistassen damesvesten. twee truien, twee rokken, twee jurken, een leren damestas en een paar laarsjes aange- troffen. Volgens de verklaring van de oudste j verdachte, moeder van vijf kinderen, waren zij door financiële moeilijkheden in het gezin, waarvan de man vaak werkeloos was tot hun daad gekomen Zij had getracht de gezinskosten wat aan te vullen door het werven van abonnees voor d; mesbladen, maar door het mis lukken van de incasso's was zij in de schuld geraakt. De officier van justitie was van mening dat verdachten niet voor het gezin waren gaan stelen zoals zij beweerden maar om zichzelf eens goed in de kleren te Uitspraak 13 januari. Een andere Jewel Akens dan die van de Birds and bees laat zich kennen op de Ember S 219. De zanger, die zijn plotselinge be kendheid niet verder heeft kun- is goed op dreef In Wee bit more of your lovin' en Dancing Jenny. Vooral het laatste krjjgt een muzikale inter pretatie. Desondanks zal Jewel Akens ook door deze plaat niet opnieuw in het nieuws komen, omdat de nummers die door hem zijn gekozen niet de pretenties hebben een groot publiek te trek- ACCIJNSVERHOGING Financiën wenst geen inlichtingen te verschaffen over de wijze waarop straks bij de handel voorraadcontrole zal wor den uitgeoefend op artikelen als gedistil leerd. tabak, benzine, olie. auto's, cara vans etc. waarvoor met ingang van 1 jan. 1966 de accijns of omzetbelasting is verhoogd. Het ministerie weigert te bevestigen dat voor de uitoefening van deze taak de ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen versterking krijgen van douane-ambtenaren uit de grensgebieden. ..De organisatorische op zet van de controle is geheim", zo kre gen wij te horen. Zo het wel het geval mocht zijn, dan zal de onttrekking van douanebeambten aan onze landsgrenzen de controle op smokkelactiviteilen «siga retten i zeker niet ten goede komen. Het ministerie van Financiën beperkt zich op dit. punt echter tot de mededeling „dat onze grenzen na 1 jan. 1966 beslist niet onbewaakt zullen zijn". Advertentie Hulshoff van gr (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgen vragen zich af, wat ze moeten geloven van het sen sationele bericht, als zou generaal Din jaert, hoofd van het mllitairhuis van koning Boudewijn, die nu de pensioen leeftijd heeft bereikt, zich terugtrekken ln een klooster van de franciscanen ln de buurt van Brussel. Wat de Belgen wantrouwig maakt, is dat het nieuws wereldkundig werd gemaakt door hot Brusselse stopkrantje „Pan", dat be kend staat om zijn grove humor. De generaal stond ook niet bepaald aangeschreven als een diepgelovige CISTERCIËNZERS 50 jaar priester: 18 maart pater Mau ritius Pelizaeus; pater Hieronymus Toschke; 23 december pater Protasius van Lammeren. 25 jaar priester: 7 juni pater Ray- mundus v. d. Dries; pater Godefridus Looyaard, Kenya; pater Walterus Mar- gry, Kenya; pater Candidus Mommers, 3 augustus Hubertus Dryf. 25-jarig professlefeest22 mei broe der Hent-icus Jorna, Daniël Spooren, 15 augustus broeder Jacobus Visser, Ke nya, 29 september broeder Michael Janssens. CONVENTUELEN 25 Jaar priester: pater Rosarlus van der Broeck, oud- ministerprovinciaal, overste van het St. Hubertus-klooster te Kessenich (B.) op 3 augustus, 3 augus tus pater Laurentius Driessen, assistent. Treebeek; pater Emmanuel Toonen, overste te Amsterdam en pastoor v. d. St. Stefanus-parochie te Amsterdam. 60-jarig professiefeest30 september pater Mattheus Luppes, Definitor Per petuus. St.-Hubertus klooster te Kesse nich (B.) 25-jarig professiefeest: 4 oktober pa ters Lebuinus Schoema,ker, overste te Nunspeet; Antonius de Brake, rector van het St Antonius Seminarie der Oostenrijkse Provincie te Wenen; Hu bertus Jansen. majoor-aalmoezenier Kon. Nederlandse Landmacht. Nun speet; Georgius Rombouts, kapelaan te Kaalheide. Kerkrade West. DOMINICANEN 60 Jaar priester: 15 augustus pater Cajetanus Hentzen, Huissen. 50 jaar priester: 15 augustus pater Timotheus Biesta, Utrecht; pater Hu bertus Zoetmulder. Huissen; pater Re- migius Bruineman, Nijmegen. 40 Jaar priester: 25 juli pater Lauren tius Teeuwen. Rijckholt: pater Alber- tus de Valk, Curasao; pater Ludovicus Pfeil, Venlo. 25 Jaar priester: 25 juli pater Bernar- Advertentie) ka; broeder Sebastlanus Egbertzen, Huissen. 25-Jarig professiefeest: 18 september pater Alexander van den Assum, Nij megen; pater Hugo Godding, Alkmaar; pater Theodorus van Etten, Zuid-Af ri- ka; pater Cyrillus Meijers, Puerto Rl- pater Gerardus Schokker, Puerto Rico; pater Egbertus Buys, Leeuwar den; pater Conradus Slee, Zuld-Afrika; pater Benedictus van der Meer, Zuld- Afrika; pater Hilarius Houtenbos, Nij megen. In de HOBAHO-HALLEN ie LISSE van 3 t/m 7 januari Geopend: maandag 1422 uur, dinsdag - woensdag - donderdag 9—22 uur. vrijdag 9—18 uur. dus Jansen, St. Maarten; pater Sebas tlanus van Groeneatijn, Utrecht: pater Adrianus Vyverberg, Puerto Rico; pa ter Bonaventura van Pampus, Leeu warden; pater Alphonsus Merk, Venlo; parter Augustinus Dunnewljk, Puerto Rico: pater Willibrordus Heijnsbroek. I Rotterdam; pater Caspar Brouwer. Nij- j megen. 10 augustus pater Henricus Schillebeeckx. Nijmegen. 60-jarig professiefeest: 23 september pater Rosarlus van der Linden, Huis- j sen. pater, Innocentius Verhoeve, Puer-j to Rico. 50-jarig professiefeest: 23 september pater Adelbertus Koenen. Bala-Enge- I land; pater Adrianus Oorsprong, Huis- j sen; pater Arnoud Meijer, Nijmegen; pater Guale Busch, Tiel. 31 oktober pa ter Constantius Hameleers. Rijckholt; pater Antonius van den Hove. Rijckholt. 40-jarig professiefeest: 14 februari pa ter Stephanus Tesser, Fribourg-Zwitser- land, 23 september pater Gregorius Brenninkmeijer, Huisesn; pater Reginal- dus Thugs, Zwolle; pater Antonius Bur gemeester. Curasao; mgr. Michael Holterman, bisschop van Willemstad; Curasao; pater Gabriël Keijser, Rotter dam; pater Norbertua Jansen, Zuid-Afri- HET leek bijna afgesproken werk. Daags nadat VARA's „Achter het Nieuws" KVP-premier Cals had geïnterviewd kwam KRO-Brandpunt met een gesprek met P.v.d.A.-vice-premier Vondeling. Zulks als een levend bewijs van het enorm-opene van het huidige t v.-be stel. Vergelijkenderwijs bracht de VARA-rubriek het er verreweg het beste af omdat Herman Wigbolt en Hans Jacobs het er werkelyk om te doen was de meningen van mr. Cals een aantal onderwerpen te weten te komen, terwijl Brandpunts Ad Lange- bent (in ongewoon slechte vormi ver velend-hardnekkig probeerde om dr. Vondeling tot de uitspraak te verleiden dat hij een eigen optimistische uitla ting over de economische vooruitzichten van 1966 eigenlijk ongegrond vond. Nu is dr. Vondeling niet zo'n slagvaar dige gesprekspartner als mr Cals hij is ook te beleefd om genadeloos op de hier gevoerde ondervraag-techniek te reageren. Het gesprek .heeft er iets on wezenlijks door Ten schade van de vtce- premier. maar vooral ten schade van de interviewer, die zijn zaakje beslist wel weet. doch zich kennelgk op dit gesprek niet voldoende had voorbereid Het ..hoofdnummer" gisteren was een grandioos gezongen en zeer verdien stelijk gefilmde ..Zigeunerbaron" Het KRO-aandeel erin bestond uit een in leiding die niet zo veel om liet lijf had en in een geslaagde ondertiteling die —zo beknopt mogelijk ruim voldoende leek voor kg kers die geen Duits ver staan. De opvoering vormde een glans punt in de onvolprezen operettereeks die de KRO met redeiyke regelmaat op het doek brengt-. Vg

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2