Handvol buiten and in 1965 ALS EEN REUSACHTIG INSERT OPGEJAAGD BOUMEDIENNE RUIMTEVAARTTROEF TONNEN SNEEUW EN IJS OUDEJAAR 1965 PAGINA D hangt de Russische ruimtevaarder Leonev, door een kunstmatige navelstreng met he- moederschip verbonden, in de ruimte. Aan de Russen de eer van deze stoutmoedige ruimteprimeur. De Amerikanen excelleerden in perfectie en precisie, getuige hun ver bazingwekkende serie foto's van Mars. Hun Explorer luisterde miljoenen kilometers ver verwijderd naar van de aarde gegeven opdrachten I%AIIC V> A III IIC sloot op 8 december het tweede Vaticaans concilie, dat vier jaar lang de religieuze r AUv I AULUw wereld in zijn ban had. Het geweldige initiatief was genomen door Paus Joannes - de Kerk opriep zich weer voor de wereld aanvaardbaar te maken Na vier zittingen met fazen van vreugde en teleurstelling is een situatie bereikt die blijvende vernieuwingen mogelijk maakt. door oorlog en geweld trokken vluchtelingen uit Kasjmir met hun schamele bezittingen uit hun woongebieden, die onleefbaar waren geworden door de gevechten tussen Pakis tani en Indiërs. Intussen zijn de gevechten geluwd, maar van een sluitend bestand actie van is echter nog geen sprake. En een oplossing van de zeer moeilijke kwestie-Kasjmir is ook nog niet gevonden. zijn leger in Algerije Ben Bella aan de kant. van de Amerikanen was de ontmoeting tussen Gemini 6 en 7. Een knap staaltje van stuurkunst van ruimtevaartveteraan Schirra, gesecondeerd door Stafford. Een knap staaltje voorts van lichamelijke en mentale conditie van Borman en Lovell, die een volle twee weken in de ruimte verbleven, iihiiiiiiiiiMiiiiiüiiiiiiiiüiHHii stortten op het eind van de zomer neer op de stuwdam bij Mattmark in Zwitserland en op een kamp van arbeiders. Bij deze natu.urramp werden achtennegentig mensen onder de modder be- dolven en vonden hier de dood. Meer dan de helft van hen waren Spanjaarden, Italianen en Turken. Zware regenval had de geweldige ijsmassa's losgeweekt. Slechts één wezen kon uit de huiveringwekkende gevangenis worden bevrijd: een kat. Het mislukken van de rode opstand in Indonesië dit jaar is een ernstige tegenslag voor Öhina geweest. Overigens kan men zich met recht ver bazen over de dilettantistische manier, waarop de toch vakkundige Indonesische communisten hun opstand op gang probeerden te brengen. Schrome lijke slordigheid men zag de radiozender van het leger over het hoofd verschafte een van de weinige overlevenden van de generaalsmoord, Harris Nasoetion, de gelegenheid de tegenactie te I organiseren. Als een vreselijke wals rolde de weer- 1 wraak over de PKI. President Soekarno zag het 1 evenwicht, waarop zijn dictatoriale macht be- J rustte, verstoord. Het is, ondanks zijn geduldig pogen, nog altijd niet hersteld. PKI-leider Aidit I stierf voor het vuurpeleton. Tevoren was het China al niet voor de wind ge- S gaan, toen namelijk onverwacht Ben Bella in 3 Algerije voor Boumédienne plaats moest maken. De A.A.-conferentie, waarop China zocht te schit- f teren, ging niet door. Noordvietnamese leiders hebben in privé- gesprekken meermalen over vrede gesproken. Hun officiële uitlatingen hebben een andere ondertoon. Zit China hier achter? Noord-Vietnam heeft I alleen interesse in Vietnam; China in hoofdzaak in het afbreuk doen aan Amerika, De „smerige oorlog" blijft. I Amerikaanse troepen grepen in in de binnenlandse zaken van de Dominicaanse Republiek; waar aan- I hangers van ex-president Bosch slaags raakten a met rechtsconservatieve groeperingen. Washington slaagde erin de moeilijkheden te delegeren naar de organisatie van Amerikaanse staten. Binnenlandse moeilijkheden bleven de V.S. niet bespaard. De Ku Klux Klan stak zijn drakekop op, getuige de moord op Viola Liuzzo en andere voorvechters van de integratie. Onlusten van grote omvang deden zich voor in Los Angeles. Deze hadden meer een sociaal-economische dan een direct racistische achtergrond. In Frankrijk kwam generaal De Gaulle met de hakken over de verkiezingssloot. Dit betekent, dat de Franse visie op Europa en dus de E.E.G - moeilijkheden, misschien in minder scherpe vorm, blijven. In Rusland week Mikojan, als president, voor Podgorni en rees de ster van Breznjev en Sjelepin. De smeulende vete tussen Pakistan en India ont aardde in een lijnrechte oorlog, waarin China zich niet durfde te mengen, maar zich nochtans in Sikkim door India als aggressor kwalificeren liet. Op het gebied van de ruimtevaart waren dit jaar vele hoogtepunten: de ruimte-uitstapjes van Leonev en White, de ontmoeting Gemini 6 en 7, de record tocht van Borman en Lovell en de ver bazingwekkende fotoserie van de rode planeet Mars.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 16