Produktschap op de bres voor de getroffen boeren ZEEHONDEN KNARSEN TANDEN TOT ELKAAR CCO ingenomen met vleesprijzenoorlog CKefarine.4 L'mmwmÊ Reclame voor varkensvlees Bij wijze van „conversatie Oostduitsc waarschuwing aan muur Mond- en klauwzeer neemt af KIP BLIJFT GOEDKOOP UYGKS NEDERLAND MAAKTE EN VERDIENDE, MAAR BETAALDE OOK MEER DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT 25.000 dollar voor schilderij Churchill SAN FRANCISCO (UPI) Een schil derij van de zee van de hand van wij len Sir Winston Churchill is voor 25.000 dollar gekocht door Ronald Golding die eens deel heeft uitgemaakt van Churchills lijfwacht. Het schilderij had de maker hem 40 jaar geleden cadeau gedaan. Het doek ,,De kust bij Antibes" is nu te bezichtigen in de kunstzaal van Wil- loughby-Toschi in San Francisco. Vol gens een woordvoerder van de firma is het het eerste schilderij van Sir Win ston dat in de Verenigde Staten is ver- Golding die bij Schotland Yard heeft gewerkt, leeft nu van zijn pensioen in Nieuw-Zeeland. (Advertentie) <Jr°n? Chefarine „4" doet S' wonderen! "2^ Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", ieder afzonder lijk al beroemd, werken tezamen nog beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ontstaat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. De Zweed Torsten Dahlquist wil na drieëntwintig jaar wel eens geld zien. Sedert 19k3 namelijk staat een Amerikaans „Vliegend Fort" op zijn terrein. Het toestel moest in dat oorlogsjaar een noodlanding maken en werd daarna niet weggehaald. Om het toestel werd een schuur gebouwd, maar schuur en Vliegend Fort zijn sindsdien beide in verval geraakt. Dahlquist heeft nu een rekening ingediend voor drieëntwintig jaar parkeergeld. Vleesoorlog in volle omvang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De marktsituatie ls op het ogenblik uitermate nerveus. Met deze woorden heeft mr. F. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, gistermiddag getekend wat er gaande is bij de varkenshouders, de export- en groot handel en de slagers. De boeren en de export lijden waarschijnlijk een behoorlijk verlies, de slagers moeten of zij willen of niet hun messen extra slijpen voor dé vleesoorlog, die" thans ih vollè omvang schijnt los te breken. Het consument encontactorgaan toont zich over dit laatste in het belang van de consument bijzonder verheugd. Maar het ministerie van Economische Zaken en dat van Landbouw en Visserij wachten gespannen af. Drs. Den Uyl krijgt maar hoe lang? gelijk, dat de prijzen voor varkensvlees dalen. Mr. Biesheuvel heeft zorgen om de boeren, die als eersten getroffen worden door het ernstige mond- en klauwzeer. Het produktschap voor vee en vlees heeft gistermiddag besloten een invries- regeling te treffen om op deze wijze de varkens, die niet geëxporteerd mogen worden, uit de markt te halen. Het produktschap vreest anders namelijk een volledige ineenstorting van deze markt, met alle gevolgen vandien voor de varkenshouderij en de handel. En dit DEN HAAG (ANP) Het bedrijf schap voor het slagersbedrijf en de fe deratie van slagerspatroonbonden heb ben besloten, de slagers dringend te ad viseren zich in de komende weken zo veel mogelijk in te stellen op de verkoop van varkensvlees, zowel wat de prijs als wat de reclames betreft. Zij heb ben dit besluit na overleg met het mi nisterie van Landbouw genomen, met het oog op de precaire situatie die ls ontstaan door de tijdelijke stagnatie in de export van varkens. Het bedrijfschap en de federatie delen mee, dat zij met dit advies een bijdrage willen leveren aan het opvangen van de moeilijkheden, die voor onze landbouw en voor onze e zijn ontstaan. INVRIEZEN MITS GEEN NADELEN VOOR PRIIZEN Twee kwartjes voor feest in gevangenis Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, wil, blijkens een brochure, de directeuren van gevangenissen en huizen van bewaring in staat stellen ,,een fees telijk aanzien" te geven aan de jaar lijkse nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel. Daarom heeft hij de direc teuren gemachtigd voor dit doel 50 cent per personeelslid te besteden. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei ons desgevraagd: „Och, u moet die bijeenkomsten vergelijken met de jaarlijkse nieuwjaarsbijeenkomst die wij hier op het ministerie hebben. Er worden dan goede wensen uitgespro ken en daar krijgen we een kopje koffie bij". Eon kerstpakket was er dit jaar voor het gevangenispersoneel ook al niet bij. In het verleden is zo'n pakket drie vier keer verstrekt, ook vorig jaar nog. Het gevangenispersoneel heeft het bij het heersende personeelstekort niet ge makkelijk De diensten zijn vrij zwaar. Kaasmarkt Gouda Aanvoer 7 partijen kaas. Ie kwal noteer de p kg 334340 gec 1 - Was kalm. (De gis' Kaasmarkt Gouda alles omdat het mond- en klauwzeer, dat enige weken geleden in Zuid-Nederland begonnen is, zich in snel tempo uit breidde tot steeds meer boerderijen en meer gebieden. Men gelooft echter, dat de ziekte in het zuiden de top heeft bereikt en dat zij daar langzaam maar zeker zal afnemen. Voor Zeeland gelden al geen beperkende maatregelen meer, maar het mond- en klauwzeer heerst thans sterk in Gelderland en Overijsel. Dit alles brengt een verwarrende toe stand met zich mee. Op de besmette bedrijven moet de gehele varkensstapel afgemaakt worden, terwijl transport van varkens in en uit de besmette gebieden verboden is. Een aantal gebieden i: echter nog niet getroffen, maar di E.E.G.-landen Frankrijk, Duitsland en België en over een paar dagen ook Italië, wensen geen varkensvlees of levende dieren meer uit geheel Nederland Voor de Nederlandse handelsbalans ls dit een pijnlijke kwestie, maar ook voor de boeren, die hun varkens niet kunnen afzetten. Vandaar dat bet produktschap een invriesregeling voorstelt, die door mi nister Biesheuvel van Landbouw goed gekeurd moet worden. In tegenstelling tot enige maanden geleden, toen het produkt schap reeds maatregelen wilde opstellen voor eventuele moeilijkheden op de markt, zal mr. Biesheuvel thans zeer waarschijn lijk de regeling wel goedkeuren. Zijn col lega van Economische Zaken. drs. Den Uyl, de verwoede prijskampioen, zal er wel op blijven staan, dat de vleesprjjzen hierdoor niet omhoog gaan. Het produktschap zal verder proberen varkens uit te voeren naar derde landen. Of dit een wijze poging is, valt nog te bezien, omdat de Nederlandse vee houderij en veterinairen in het buiten land hoog aangeschreven staan vanwege de gezondheidsmaatregelen, die bij ex port toegepast worden. De klap komt ook wed hard aan. In de week van 20 tot 25 december werden nog bijna 2500 levende en bijna 25.000 geslachte varkens uitgevoerd. Deze week gaat zeer waarschijnlijk niets meer de grens over of hoogstens een zeer kleine hoeveelheid. Als gevolg daarvan zakken de prijzen bij de groothandel zeer snel. Een aantal jers in het land hebben deze dalingen hun detailprijzen laten doorwerken. Sommigen zelfs zijn nog verder gegaan met het oproepen van een soort vlees oorlóg in Verschillende delen van Het rundvlees heeft zich nog op het betrekkelijk hoog prijsniveau gehand haafd. Toch geloven verschillende in siders, dat ook dit vlees met de prijs daling van varkensvlees omlaag gaat. Dit moet zeker gebeuren, wanneer Italië (over een paar dagen naar men ver wacht) zijn grens sluit. Italië impor teert namelijk bijzonder veel vette kal veren uit Nederland en bij het sluiten van de grenzen ontstaat een soortgelijke sitifhtie met de varkens, hoewel ir perkte mate. Mocht daardoor de kalvermarkt eens instorten, dan wil het produktschap voor vee en vlees ook hiervoor bescher mende maatregelen treffen. Marcos verklaart oorlog aan corruptie MANILLA (UPI) Ferdinand E. Mar cos ls vandaag beëdigd als zesde presi dent van de Phllipp(jnen. Hij verklaarde bjj die gedegenheid de oorlog aan de wetteloosheid en corruptie die volgens zijn zeggen op de Philippijnen tot een crisis hebben geleid. Na de installatierede van Marcos bracht het half miljoen men sen dat hem In het Lunetapark van Manilla had aangehoord, een ovatie. De nieuwe president hekelde zonder er doekjes om te winden corrupte ambte naren en rijken die hun welstand ten toonspreiden terwijl de overgrote meer- dertieid van het Philippijnse volk in armoede verkeert. De beëdiging van de nieuwe. 48 jaar oude opvolger van de liberaal DIosdado Mac&pagal. werd ver richt door de president van de hoge raad. Cesar Bengzon. in tegenwoordig heid van Westerse en Aziatische digni tarissen uit 31 landen, onder wie de vice- president van de Verenigde Staten. Hu- bert H. Humphrey. Beatles nog steeds populairste beatgroep (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Engelse weekblad „New Musical Express" heeft zfln jaar lijkse populariteits-poll afgesloten en de uitslagen gepubliceerd. Nog steeds blijken The Beatles het ln de wereld het *t beste te doen. hoewel zij op de voet gevolgd worden door de beruchte Stones. Frappant is de derde plaats voor The Everley Brothers op de wereld-poll. Wat Engeland betreft, nog steeds zijn ook door The Beatles toonaangevend, hoe wel hun voorsprong op de Stones aanmer kelijk is verkleind Op de derde plaats daarvan staan The Seekers. Bij de Rithme Blues-poll tenslotte zijn de Rolling Stones de grote overwin- aars. gevolgd door The Animals. Premières bij Haagse Comedie DEN HAAG Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg zullen, zoals bekend, op de dag van hun ondertrouw, donderdag 17 februari a s. een bezoek brengen aan de Koninklijke Schouwburg, waar de Haag se Comedie op verzoek van het Haagse gemeentebestuur dan de première geeft van „Droom van een Midzomernacht" van William Shakespeare. Deze voorstelling staat onder regie van Joris Diels en zal worden gespeeld door de jongere leden van de Haagse Oomedie. De decors en kostuums zijn ontworpen door Harry Wich. De vertaling is van Dolf Verspoor en de muziek van Jurriaan Andrlessen. Tegelijk met „Droom van een Midzomer- nacht" zal in studie worden genomen ..Ask me no questions" van Ira Wallach in de vertaling van Alfred Pleiter Paul Steenbergen voert de regie. Medewerken den zijn Anny de Lange, -Georgette Hage-' doorn. Ingeborg Elzevier. Marijke Merc- kens. Gijsbert Tersteeg. Eric van Ingen en Jacco van Renesse Het decor is van Hep van Delft. Marktberichten Barneveld Delftse groenteveiling ^DELFT 30 dec. ^Jriassla export 24'i- Echo-effect voor voedsel zoeken WASHINGTON (U.P.I.). Weddell-zeehonden, die in het zuidpoolgebied voorkomen, onderhouden contact met el kaar door met hun tanden te knarsen, zo staat in een arti kel dat is opgenomen ln het januarinummer van het Na tional Geographic Magazine. Het artikel, van de hand van dr. Carleton Ray, geeft een uiteenzetting van de waar nemingen die zijn gedaan door twee expedities die het zuidpoolgebied hebben be zocht om de Weddell-zeehon den te bestuderen. Dr. Ray. die curator ia van het aquarium van het zoölo- bruik maken van het echo effect om luchtgaten ln de ijskorst en voedsel te vinden op soortgelijke wijze ala de bruinvissen dat doen. Hij voegt eraan toe dat wan neer een zeehond onraad be speurt hij zijn tanden en kaken op elkaar klapt en daarbij een waarschuwings- geluld produceert dat door andere zeehonden in het ge bied wordt gehoord en als zodanig wordt verstaan. De duikers van de expeditie, die gekleed waren in speciaal geconstrueerde pakken van sterk isolerend materiaal, richtten een kamp ln op het ijs. ruim vier kilometer ver wijderd van het station Mc- gisch genootschap ln New- vindelijk tot de conclusie zijn Murdo, een permanente Ame- York, schrijft dat de leden gekomen"' dat de bijna 500 rikaanse nederzetting voor van de expeditie „proefonder- kilo wegende zoogdieren ge- wetenschappelijk onderzoek. Naar afschaffing van doodstraf in Amerika CHICAGO (UPI) De Amerikaanse minister van justitie, Nicholas Katzen- hach, heeft In een rede In Chi cago bekendgemaakt dat zyn ministe rie tegen de doodstraf is en in 't nieu we zittingsjaar van het congres een wetsvoorstel tot afschaffing ervan zal Indienen of er een steunen dat van ande re zyde wordt voorgelegd. Op 24 Juli had de onderminister van justitie, Ramsey Clark, reeds ln Was hington laten weten dat zjjn ministerie afschaffing van de doodstraf voorstond. Katzenbach kondigde ook voorstellen in tot wijzigingen in het federale Ju rystelsel, als uitvloeisel van de recen te burgerrechtzaken ln het Amerikaan se zuiden. Meer byzonderheden zei de minister niet te kunnen geven, omdat men zelf nog niet precies wist wat voor wijzigingen nodig waren en men voor stellen daartoe nog inwachtte. WEST-BERLIJN (Reuter) Aan de Berlijnse muur waar tijdens de kerst dagen een 27-jarige man werd doodge schoten, hebben Oostduitse grenswach ten woensdag een waarschuwingsbord geplaatst met de volgende tekst: „500.000 Westberlijners hebben ons be zocht. We hebben hen als gasten ontvan gen. Maar degenen die de grens schen den, die de vrede schenden, moeten de gevolgen dragen". Bij de Franse sector hebben de Oost duitsers woensdag een kerk opgeblazen, waarvan de brokstukken op Frans ge bied terechtkwamen. Men heeft de kerk blijkbaar opgeblazen om ontsnapping naar het Westen moeilijker te maken. Uit gegevens van het landbouw schap blijkt, dat het mond- en klauwzeer in totaal genomen inder daad afneemt. Van 19 tot 24 decem ber werden in totaal 153 gevallen geconstateei d. aanmerkelijk minder dan de twee weken daarvoor In Limburg werden van 24 oktober tot 24 december 175 gevallen geconsta teerd, in Noord-Brabant (de ergst getroffen provincie) 802 gevallen, in Zeeland een geval, in Utrecht een. in Overijssel tussen 20 en 24 decem ber 14 gevallen, in Gelderland (van 7 nov tot 24 dec 109 gevallen. In de periode van 24 oktober tot 24 december deden zich in het gehele land 1104 gevallen van mond- en klauwzeer voor. Dat houdt ln, dat op deze bedrijven dé gehele var kensstapel afgemaakt moest wor den. De provincies Zuid- en Noord- Holland, Friesland en Groningen zijn in deze periode buiten de be smetting gebleven. In Drente telde men slechts één geval. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het consumenten- contactorgaan (CCO) is danig in zijn nopjes met het feit, dat enkele groot winkelbedrijven van ln Amsterdam ge vestigde slagerijen de consumentenprij zen voor varkensvlees fors hebben ver laagd en daarmee een prijzenoorlog hebben veroorzaakt. Het CCO doet thans een dringend be roep op de Nederlandse groot- en klein handel in vlees dit voorbeeld te volgen en de consumentenprijzen ook die veau. De huisvrouwen raadt het CCO aan de prijsontwikkeling scherp in de gaten te houden. In gebieden waar de prijzen niet verlaagd zijn moet de huis vrouw maar liever vervangingsartikelen kopen, zo herhaalt het CCO. KIP In verband met dit laatste merkt het CCO nog op, dat minister Biesheuvel (Landbouw) "t bij het verkeerde eind had toen hij onlangs in de Tweede Kamer beweerde, dat de prijzen van kip de laatste maanden zijn gestegen tot 8 procent boven het niveau van 1959. Het CCO wijst namelijk op een recente publikatie van het CBS, waaruit blijkt dat de gemiddelde prijs van kip de eer ste elf maanden van dit jaar 11 procent beneden die van 1959 lag. Astronaut Charles Bassett, die volgend jaar een ruimtewandeling van negentig minuten rond de aarde hoopt te maken vanuit de Gemini-9, gebruikt een A-Ford uit 1930 om op en neer naar het werk te rijden. Voor de astronaut-in-spe een aardig contrast met het snelle voertuig, dat hem in de ruimte zal brengen. HOORT ERBIJ Economische groei met weinig stuipen Jaar 1965 ivas weer goed (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is ons kleine land in het afgelopen jaar weer goed gegaan. Economisch tenminste. „De groei heeft zich voortgezet", zo zegt 't ministerie van Ecpnouiische Zaken in zijn (voorlopig) jaaroverzicht. De con sument, die zijn week- of maandloon flink zag stijgen heeft meer gekocht dan ooit. De koop van duurzame con sumptiegoederen lag dit jaar zelfs 9 proeent hoger dan in 1964. Maar omdat de Ionen veel hoger stegen (loonsom per werknemer steeg circa 11 procent) clan onze zogeheten arbeldsproduktivi- telt per werknemer, die maar met 4 proeent steeg), werden de produkten iets schaarser en gingen dus veel prij- Van groot voordeel is geweest dat de uitvoer van Nederlandse goederen flink gestegen is ten opzichte van de invoer. De uitvoer steeg met 10 procent, de in voer met 4 procent. De uitvoer van agrarische produkten ging zelfs 20 pro cent omhoog. Vooral naar Duitsland werd veel meer uitgevoerd. Vorig jaar was er door het bedrijfs leven veel ingevoerd, zodat men (in de eerste helft van) dit jaar veel kon „In teren", zoals dat heet. In de laatste maanden kwam de Invoer weer op gang omdat de bedrijven extra gingen be steden met het oog op de voorgenomen verhoging van de (indirecte) belastin gen per 1 januari 1966. Vooral de im port van nieuwe personenauto's steeg toen, en wel met 17 procent. Het gevolg van de stijgingen in de export is geweest, dat op de rekening met het buitenland (de betalingsba lans) in plaats van het tekort van ruim 700 miljoen in 1964, nu een overschot kon worden geboekt van 500 miljoen Dit bedrag had de overheid ook be raamd. Ofschoon er minder geld werd be steed (aan Investeringen en beleggin gen), heeft de industrie dit jaar nog 7 procent meer geproduceerd dan In '64. Vooral de chemische Industrie (Incluis de olieraffinaderijen, aardolie) ontwik kelde zich snel, de produktie steeg met bijna 13 procent. Daarentegen daalde de produktie in de textielindustrie en ook de produktie In de schoeisel- en kleding-, leder- en rubberindustrie. De bedrijven (de meeste althans) gaat het steeds beter, er is nog werk te over, we verdienen steeds meer, maar het leven wordt ook duurder. Niet weinig droeg daartoe bij de, voor een deel tijdelijke, stijging ln dit Jaar van de aardappel-, groente- en fruitprlj- zen, gezien het slechte weer. Het le vensonderhoud was ongeveer 5 procent duurder dan ln 1964. En het nieuwe jaar wordt ln dezelfde stijl begonnen, als we zo de prijslijsten bij de radio handelaar, de slijter en de sigaretten- winkelier bekijken. Deflerre breekt niet met partij LES MUREAUX (UPI) De burge meester van Marseille en „getorpedeerde" kandidaat voor het Franse president schap, Gaston Deferre, heeft op een poli tieke vergadering In Les Mureaux gezegd dat hy zich niet zai losmaken van de socialistische party waarvan Guy MoUet - zyn tegenstander algemeen secre taris Is. Defferre zei dat zyn uittreden uit het politieke bureau van de party, samen met nog vyf andere socialistische voor mannen. niet meer was dan een gebaar van oppositie tegen de politiek van Mol- let. De burgemeester van Marseille wil by de parlementsverkiezingen van 1967 uitkomen met een coalitie links van het centrum. Mollet wil samenwerken met de communisten en zonder de centrumgroe perlngen uit een linkse coalitie. Eigen katholieke inten ties internationale bidweek DEN HAAG. (KNP Op Initiatief van het Apostolaat van het Gebed van katholieke zijde en van de Oecumenische Raad van Kerken van reformatorische zijde is voor de Internationale week van bebed voor de christelijke eenheid (18—25 Januari) een gezamenlijke tekst voorbereid. Daardoor is het mogelijk om tijdens de Bidweek ook in oecumenische bijeenkomsten gezamenlijk te bidden Voor de dagelijkse Intenties is voor de katholieken echter afgeweken van de al gemene intenties. GARNALEN IN IJS VIELEN VERKEERD (Van onze correspondent) DEN HELDER Na het kerstdiner dat het personeel van het gemeentezie kenhuis „Parkzicht", kreeg aangeboden zijn 15 meisjes min of meer ernsig ziek geworden. Vijf van hen moesten enige dagen het bed houden, tien ande ren konden na een dag ziek te zijn ge weest het werk weer hervatten, lilt het uitgebreide onderzoek is gebleken, dat de oorzaak van de ziekteverschijnselen niet kan worden geweten aan voedsel vergiftiging. aldus de geneesheer-direc teur A. J. Eerdmans. Kennelijk Is de combinatie garnalenijs door 'n aantal meisjes niet zo goed verdragen. Veemarkt Utrecht UTRECHT. 30 dee. Totale aanvoer 1651 stuks vee :944 runderen. 105 vette kal veren 29 graskalveren, 509 nuchtere kalv 45 schapen en 19 hokken en geiten. Pr(jzen melk- en kalikoeten *50—1425 kalvaarzen 900—1425. vare koelen 800—1100' pinken 150—660. stieren 460- 950 graakalv 270425. nuchtere kalv 30-70. fokkalveren 110—220 schapen 65—130. lammeren 90—110. 380—400, 2e kw 380 -370 3e n» nuchtere kalv 130-170 Markt overzichtmelk- en kalfkoelen (resp handel en prijzenkalm, even lager; vette koelen matig, even lager, vare koeien kalm. prilsh. vette kalveren stroef, even lager, graskalv matig. Moro aanvaardt ontslag Fanfani ROME (RTR) - Premier Aldo Moro van Italië heeft gisteravond het ontslag van de minister van Buitenlandse Zaken Fanfani „met veel spyt" aanvaard. Deze had zyn ontslagaanvrage gehandhaafd, in verband met de affaire La Plra. Premier Moro zal tydeiyk de leiding van het ministerie van Buitenlandse Za ken op zich nemen, alvorens ln overleg met de deelnemers aan de coalitie een nieuwe minister van Buitenlandse Za ken zal worden benoemd. Genoemd wordt Emlllo Colombo, thans minister voor de schatkist. In zijn telegram dankt Moro Fanfani „hartelijk voor de vriendschappelijke en doelmatige samenwerking ln deze moei- lyke periode, die ryk ls aan gebeurtenis sen die van belang zyn voor de veilig heid en wereldvrede".

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5