Tragische vergissing van bejaarde autobestuurder kost broer het leven LEIDEN WACHT EEN „KNAL-OUDEJAARSAVOND" Trein vloog bij De Vink op klem zittende wagen DECEMBER 1965 DE LEIDSK COURANT PAGINA S De jeugd tvas er dit jaar te vroeg bij BESTUURDER WILDE LEIDSE WEG OPRIJDEN EN KWAM OP SPOORBAAN TERECHT Op de met automatische halve overwegbomen beveiligde spoor wegovergang De Vink te Voor schoten, even buiten Leiden, heeft zich gisteravond omstreeks zeven uur een rampzalig ongeluk voor gedaan dat aan een persoon het leven gekost heeft. Ten gevolge van onbekendheid van de bestuur der met de weg werd een auto door een trein gegrepen. De bestuurder, de 72-jarige Nederlander J. J. Holtzapfel, die in Luzern woont en tijdelijk te Leiden verblijft, kreeg de trein rakelings langs zich en liep een shock en slechts enkele schrammen op. Zijn achterin zit tende broer echter, de 70-jarige G. Holtzapfel uit Schiebroek, ont ving de volle klap en werd op slag De volkomen vernielde auto, waarin de 70-jarige heer G. Holt zapfel het leven verloor toen een trein met volle vaart zich ln het voertuig boorde. De heer J. Holtzapfel was samen met zijn broer naar familie in Zaandam ge weest en bevond zich op de terugweg om zyn broer naar het bejaardencen trum te Schiebroek te brengen, waar deze woonde. Komend uit de richting Haagse Schouw stond de Zwitserse per sonenauto van de heer Holtzapfel ln een rijtje auto's te wachten voor de geslo ten bomen bij De Vink, waarna een trein uit Leiden passeerde. Toen de bo men weer open waren gegaan, ver volgde de bestuurder zijn weg en wilde de Leidseweg oprijden. De heer Holtzap- fel wist, dat na de spoorwegovergang i deze weg direct rechts afsloeg en daar om reed hij, na de eerste boom gepas seerd te zijn, meteen rechts af. Al gauw bemerkte hij al zijn gruwe lijke vergissing: hij stond midden op de spoorbaan in de richting Den Haag. Hij zette de versnelling in achteruit en Toekomstige Voorschotense Leidenaren achten annexatie een degradatie Nu de annexatieplannen van belang rijke gebiedsdelen van Lelden omringen de gemeenten nog slechts wachten op de definitieve goedkeuring van de Eerste Kamer (voorlopig verslag dateert van 21 dec.), om té worden uitgevoerd, gaat voor Leiden 'n nieuwe expansiemogelijk heid open. Hoewel dit van Lelds stand punt uit noodzakelijk was, is het raad zaam, de nieuwe Leidenaren, die de jong ste annexatie-ontwikkelingen niet altijd met enthousiasme hebben gevolgd, te beluisteren ln hun visie op de geruisloze overgang van dorps- tot stadsbewoners. Het zal de verstandhouding ten goede kunnen komen, indien men rekening houdt met de wensen en gevoelens van deze „Leidenaren tegen wil en dank", en het niet met een ambtelijke pennestreek als afgedaan beschouwt. Tussen de spoorlijn naar Den Haag en rijksweg 4 ligt bijvoorbeeld een gebied „in overgang", de Stevensliofjespolder. De Voorschotenaren, die daar langs de Rijndijk hun domicilie hebben, voelen zich met het uitzicht op deze polder met een enkele boerderij echt buitenmensen, die in gezamenlijk overleg buurtschaps activiteiten hebben ontplooid, zoals de aanleg van een sportveld en een speel tuin, en in de wintermaanden een ys- Dat het voor deze Voorschotenaren geen voorrecht is door de grote broer Leiden te worden opgeslokt, hebben ze herhaalde malen nadrukkelijk tot uiting gebracht. Hoe verontwaardigd was men niet, toen er opmetingen werden ver richt, voordat van vastomlijnde plannen sprake was! Op de dag dat de Tweede Kamer zijn fiat gaf aan de Leidse ge biedsuitbreiding, kon men op enkele plaatsen langs de Rijndijk de vlag half stok zien hangen. De heer G. Schrama, wethouder van Voorschoten, heeft woning en bedrijf aan dit gedeelte van de Rijn. Wie hem naar zyn mening vraagt over de annexatie, krijgt onomwonden te horen: „Voor mij is het niets meer dan een middeleeuwse landroof, met dit verschil, dat men toen nog vocht voor zijn land. Waar blijft op deze manier de persoonlijke vrijheid? Het bestaan van grootsteedse agglome raties is een noodzakelijk kwaad, maar het feit, dat men dat kwaad bewust gaat opleggen aan mensen, die hier een hard- grondige afkeer van hebben, is wel het toppunt", aldus de Voorschotense wet houder. „Wanneer een particulier zijn zaken wil bespreken met gemeente autoriteiten, is dit in een dorp vrij ge makkelijk. In het gecompliceerd stede lijk bestuursorgaan wordt men naar de loketten verwezen". De heer Schrama vindt het een vrij onverkwikkelijke zaak. Als hij over de onderhavige grenswijzi gingen spreekt komt duidelijk naar vo ren, dat de getroffen afspraken hem niet reëel toeschenen. „Als wij van hier uit naar het centrum van Leiden willen, moeten we door de gemeente Voorscho ten (Noord-Hofland)! Nee, als het wer kelijk een goed bestudeerd stuk zou zijn, had de Kamer het als hamerstuk kun nen afdoen, terwijl nu een geringe meer derheid voor stemde". Intergemeentelijke werking Overigens heeft de heer Schrama de moed de situatie onder ogen te zien, en hij wil positief bijdragen tot een gezonde samenleving voor Leiden en omstreken. „Jammer alleen, dat de amputatie van Leidse buurgemeenten een stap terug is op de weg naar intergemeentelijke sa menwerking", aldus de heer Schrama. „Wat zou er niet te bereiken zijn, wan neer Leiden in samenwerking met an dere gemeenten objecten ten algemenen nutte zou realiseren, zoals bijvoorbeeld een nieuwe schouwburg, waarvan Leiden zelf de financiering niet kan dragen. Voorts een brandweer voor een heel dis trict i.p.v. de onderbezette vrijwilligers corpsen uit de dorpen of zuiveringsin stallaties e.d., waarvan elke gemeente afzonderlijk de kosten niet kan dragen". „Vooral van belang Is een goede vee markt. De bestaande is onvoldoende aangepast. Sedert, dertig jaar is er echt wel het een en ander veranderd, maar niet dc veemarkt. Aangezien dit een spe cifiek streekverzorgende markt is, en liet belang voor Leiden zelf niet van de eerste orde, wil en kan Leiden hierin nog geen verbetering brengen. Als men weet, dat de Leidse markt vooral om zijn schapen vaak, bezocht wordt door handelaren uit andere provincies, is dc levensvatbaarheid al enigszins aange duid. Mogelyk kunnen de belanghebben de gemeenten door gezamenlijke inspan ning aan een verbetering en herstel van de Leidse veemarkt medewerken, zoals Indertijd het Diaconessenhuis, ook een streekbelang, niet door Leiden alleen is gerealiseerd". Dat een soepel verloop van de assimi latie van de nieuwe Leidenaren met de huidige Leidse gemeenschap niet ge makkelijk zal zijn, is na het hierboven weergegeven standpunt van de heer Schrama wel duidelijk. We willen echter de hoop uitspreken, dat men in onder ling begrip en wederzijds vertrouwen tot een aanvaardbare oplossing zal komen van de problemen, die de annexatie met zich meebrengt. wilde terug ryden. De wagen bleef ech ter schuin tussen beide sporen klem- zitten. Rode lamp Zowel de bestuurder als zyn broer keken achteruit en bemerkten, dat er twee mannen aan kwamen lopen, ken nelijk met de bedoeling hen te helpen. Plotseling liep een van de mannen te rug: hij zag de trein Den Haag-Leiden met grote vaart naderen. De andere evenwel, een Amerikaan, liep door en trachtte met een rode lamp de trein bestuurder tot stoppen te bewegen. He laas tevergeefs. De heer J. Holtzapfel kon niets an ders doen dan ln elkaar gedoken achter het stuur op de klap te wachten. De trein sneed rakelings langs hem heen en vermorzelde het achterdeel van de. auto, waarin z(jn broer zat en op slag gedood werd. De bestuurder kwam even later uit zijn verdoving by en ontdekte dat h(j naast zjjn auto lag. Hy had een lichte shock en slechts een paar schram men. Na van de eerste hulp te zjjn voor zien, kon hy later huiswaarts keren. Het treinverkeer werd ruim een half uur gestremd. Toen het ongeluk gebeur de was de sneeuwstorm nog niet los gebroken, zodat het zicht op de spoor wegovergang goed genoemd mag wor den. Beiaardbespeling te Voorschoten Het programma van de beiaardbe speling te Voorschoten op donderdag 30 december van 18.30-19.30 uur door Hessel H. de Harder, beiaardier te Katwijk aan Zee en van het Provin ciehuis te 's-Gravenhage luidt: 1. 3 Provincieliederen; 2. Trumpet Voluntary van Jer. Clarke (1659 - 1707) veelal toegeschreven aan Pur- cell; 3. Giga van Couperin (1668-1733); 4. 3 Franse volksliederen; 5. „Lass mich mit Tranen" uit de opera Rinal- do van G. F. Handel (1685-1759); 6. Air van G. F. Handel; 7. 3 Neder landse volksliederen; 8 Variaties op een bekend thema van W. A. Mozart (1756-1791), Hessel H. de Harder; 9. Oudejaarsliederen. Het programma voor de beiaardbe speling te Voorschoten op zaterdag 1 januari 1966 van 13.00 - 14.00 uur door Hessel H. de Harder luidt: 1. 3 Lie deren uit Valerius Gedenck-clanck; 2. Four pieces for a „Musical Clock" van G. F. Handel; 3. Menuet uit „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart; 4. Menuet in G-Dur van Ludwig van Beethoven (1770-1827); 5. 4 Neder landse volksliederen; 6. Andante can tabile van Sjef Denijn (1862-1941); 7. 3 Engelse volksliederen; 8. Impro visatie, Hessel H. de Harder. SVLV - Handbal Het program ma voor zondag 2 januari vermeldt: Dames 2 A 20.30 uur: Flamingo's SVLV, Hout 1. Voor de vertrektijd neme men contact op met J. Kooyman. Programma voor zondag 9 januari: Dames 2 A 19.00 uur: VVSB—SVLV, Hout 1; Adsp. 2 B, 13.50 uur: SVLV— Flamingo's Hout 3. De vertrektijd wordt op de training bekend gemaakt. SCHEEPSBERICHTEN Grote Vaart. Acmaea: 29 v. Thameshaven naar Rot terdam; Alchlba: 28 te Marseille; Alcor: 28 te Dar es Salaam; Algorab: 28 van Antofagasta naar Matarani; Alkes 27 te New York; Alnitak: 29 te Djeddah; Area 6/1 verw. te Curacao; Asterope: 28 550 wzw. Horta naar Golf van Mexi co; Bovenkerk: 27 van Las Palmas naar Duinkerken; Calamares: 27 z. San Jose naar Armuelles; Castor 29 te Amster dam; Colytto: 28 480 zo. Nantucket naar Norfolk; Garoet 28 63 zo. Malaga naar Port Said; Hector 29 te Amsterdam; Heemskerk 27 t$ Hamburg; Japara: ver moedelijk 28 van Colombo naar Aden; Kabylia: 28 80 zzo. Takoradi naar Cu racao; Kara: 8/1 te Wellington verw.; Kennemerland: 27 te Hamburg: Kermia: 28 te Helsingborg. verm. 30 naar Petit Couronne; Kloosterdijk: 29 te Antwer pen: Korendijk: 28 155 o. Kp. Sable naar New York; Loppersum: 28 500 ozo. Kp. Race n. St.-Nazaire; Maasdam: 28 240 no. Wellington naar Papeete: Mainlloyd: 28 te Rotterdam; Medon: 27 van George town naar Paramaribo; Memnon: 29 van Oranjestad naar Nassau; Merwelloyd i 5/1 van Beira naar Dar es Salaam; Mississipilloyd: 28 te Luanda verw.; Montferland: 25 te Callao: Musillovd: 1/1 te Tripoli verw.: Nieuw Amsterdam: 28 Barbados naar Port au Prince; Nus- haba: 28 te Rotterdam; Onoba: 4/1 in Suez Kanaal verw.; Poeldijk: 28 van Rotterdam naar Bremen; Rotterdam: 28 Fort de France naar St.-Thomas; Sarpedon 29 te Amsterdam; Schelde- lloyd: 28 50 n. naar St.Maarten naar Christobal; Steenkerk: 28 te Beira, Streefkerk: 28 78 nw. Brothers naar Aden; Telambn: 28 te Santé Domingo verw.; Togokust: 29 van Amsterdam naar Freetown: Videna: 30 te New York verw.; Vitrea: 29 te Balik Papan verw.; Wonogiri: 28 te Madang; Wonosari: 29 te Aden. Kleine Vaart. Aerdenhout: 29 60 w. IJmUiden naar Gothenburg: Jurjen de Vries: 28 dw. Goeree vs. La Coruna; Mirach-n: verm. 30 van Beyrouth naar Marseille; Volhar ding 29 te Kingslynn. De rode lantaarn, die zoals we giste ren meldden, vermist werd, is terugge vonden. Een bewoner van de Hoge Rijn dijk vond hem in zijn voortuintje. Toen hy ln de krant het bericht van de ver missing las heeft hij hem bij de politie gebracht, die er voor zorgde, dat de waarschuwingslamp bij de rechtmatige eigenaar terug kwam. Ook de witte Opel record, die eergisteren ontvreemd werd, is teruggevonden. In Utrecht stond hij, moederziel alleen. Waarschijn lijk gebruikt door iemand, die het te duur vond om een auto te huren Oefenwedstrijden van Leidse clubs Behalve UVS, dat uit speelt tegen CVV, staan alle Leidse clubs zondag weer op non-actief, althans wat het competitievoetbal aangaat. De besturen van Roodenburg en LFC hebben inmiddels al besloten hun eerste elftallen op a.s. zondag vriendschappelijke oefenwedstrijden te laten spelen, als de gesteldheid van de terreinen zich daar uiteraard toe leent. LFC speelt een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het eerste ama teurelftal van Ajax en Roodenburg ontvangt op Leiden-noord de Utrechtse eersteklasser UW. Beide wedstrijden beginnen om 2.30 uur. Het tweede elftal van Roodenburg speelt ook een oefenwedstrijd en wel tegen het eerste elftal van Warmunda. OEGSTGEEST GROENE KRUIS KOMT NADER TERUG OP VERKLARING W.-G.-KRUIS Tijdens een vergadering van de ver eniging „Het Groene Kruis" te Oegst- geest is gisteravond de door het raads lid v. d. Thorn afgelegde verklaring over de samenwerking tussen het Groene en het Wit-Gele Kruis sum mier aan de orde geweest. Het be stuur deelde mede binnenkort met een tegenverklaring te antwoorden. De vergadering besloot voorts tot het aangaan van een geldlening van drie ton, op te nemen bij de Leidse Spaarbank, ter financiering van de bouw van het wijkgebouw. Anne-Renée Alice Marie d. v. A. C. Overdevest en L. P. M. Postma. Theodora d. v. G. van Starkenburg en J. Nagtegaal. Marcel z. v. G. Broek huizen en D. Zandbergen. Marjolein Michilne d. v. B. de Leeuw en J. de Ondertrouwd: J. A. Versteeg en T. J. van Leerdam. Getrouwd: J. J. A. M. Jansen en J. C. M. J. van der Poel. H. G. C. Degger en J. W. M. ten Have. P. Vio en G. J. M. Hoge. A. J. Kortekaas en M. C. A. Coe- bergh. J. van Reek en J. J. Versteeg. A. Sevenster en A. L. M. Brouwer. C. den Besten en M. J. C. Groenendijk. W. Bergsma en D. A. van der Genugten. J. C. van Drunen en A. Paaris. C. Jon ker en C. M. Zuiddam. B. Knul en W. C. de Gunst. J. L. Willink en K. Kaiser. Overleden: M. Chaudron w. v. P. Schippers. AGENDA ZONDAG 2 JANUARI Rijksmuseum voor Volkenkunde Film: De Zambesi getemd. Aan vang 3 uur. Maandag 3 januari tot en met don derdag 6 januari: geopend voor spoed eisende gevallen: Zuide Apotheek, Lam- menschansweg 1, tel. 23553. De avond- en nachtdienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Lei- dordorp wordt waargenomen door de Zuide Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apo theek Voorschoten zyn geopend. T entoonstellingen „Rehoboth" (Rapenburg) Ten toonstelling werk van Henk Overduin. Tot 2 januari. Academiegebouw, Rapenburg 73 Schilderwerk van J H. S. Gijsbers. Werkdagen 9-18 uur. T m 30 decem- „Tastevin", Beestenmarkt 14 Aquarellen en graf werk van Theo Kersten. Dkg. 17-24 uur. Galerie „Cartouche". Langebrue 67 Tentoonstelling werk van Fer Hak kaart en Kees Buurman. Tot 31 dec. van 25 en 79. Zat. en zond. 2—5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Film: Bali Matjemosh, een Asmathout- snijder. 3 uur nam. (Kinderen onder 12 jaar slechts toegang onder gelelde). Nog even en de gil lende keukenmeiden wringen zich op het plaveisel sissend in bochten, voetzoe kers snellen sner pend dóór de stra ten, luchthuiiers huilen hoog boven de huizen en zeven klappers luiden met drie dreunen het nieuwe jaar in. De tijd waarin ieder jongetje achttien jaar is, is weer aan gebroken Ieder jaar neemt de vraag naar vuurwerk toe. Het gevaarlijke, avon tuurlijke van de donderslagen en lichtschichten, die door zo'n onbedui dend kleurloos huisje worden veroorzaakt, maakt het vuurwerk tot een uiterst begerenswaardig artikel, dat voor volwassenen, maar vooral voor jongens een grote bekoring heeft. Nu het vakantie is en de ijspret uitblijft loopt de jeugd zich in Leiden te vervelen en vroeger dan andere jaren werden argeloze voorbijgangers dan ook opgeschrikt door de knallen van kanonslagen en rotjes, afgestoken door jongens voor wie een handvol vuurwerk een welkome afwisseling is. „Veel te vroeg" is de mening van deskundigen over deze vroege knallen in Leiden. „Vuurwerk hoort pas na Kerstmis te worden verkocht, maar als één winkelier er mee begint, kunnen de andere natuurlijk niet achter blijven. Als dat volgend jaar weer gebeurt, dan moet er maar een verbod komen, dat een te vroege vuurwerk verkoop tegengaat". Het baldadig geknal van Leidens jeugd leidt weliswaar niet tot ver wondingen, maar wel tot schade. Het toppunt van vermaak is om vuurwerk af te steken in portieken en winkels en je dan „een rotje" te lachen bij het zien van de sprongen die dé verschrikte mensen maken. Een ondoordachte sprong opzij, heeft echter tot het gevolg dat er hele stellages en ruiten bezwijken! Voor de Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk- en munitiefabriek A. J. Kat ts met het aanbreken van het nieu we jaar een zenuwslopende tyd achter de rug. In de 43 afzonderiyke huisjes (voor explosiegevaar) waaruit de fabriek be staat, Is ln de laatste weken koortsach tig gewerkt om aan de grote vraag naar het kleinere vuurwerk te voldoen. Vuurwerk maken is een uitzonderiyk ambacht en meestal heeft men by Kat dan ook een paar buitenlanders onder de vuurwerkmakers. De licht ontbrand- bare mengers van chemicaliën, waar mee de hulzen met de hand worden ge vuld, worden telkens van samenstelling veranderd om nieuwe variaties te krij gen. Andere en grotere sterren, betere en mooiere kleuren, effectievere knallen. Het kleine vuurwerk is echter niet het enige waar men zich by de fa. Kat mee bezighoudt. De fabriek heeft vooral tot ver buiten onze grenzen naam gemaakt met haar grote stukken, projectielen die met veel „kunst- en vliegwerk" de ruim te insuizen, een grote waaier van sterren en kleuren uitzaaiend, die zich aan een rygen tot kunstige portretten of moza- iken. Dit vuurwerk wordt afgestoken op 3 oktober of tydens het seizoen in Scheveningen. Voor 1050.levert de kunstvuurwerkfabriek Kat u een heel vuurwerkprogramma van een half uur. MUNITIEWAGEN Voor het fabriceren van vuurwerk (en ook voor de verkoop van vuurwerk) Is een hinderwetvergunning nodig, waar- MUSEA De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zon- lags 1-4 uur. Kyksmuseum van Ondheden: Page- lyks van 10-5 uur; zondags 1-5 aar. Legermuseum (Pesthuislaan): Met aitzonderlng van zaterdag van 10-4 oor (zondags 1-4 uur). MARKTBERICHTEN TER AAR, 29 december, GROENTEN Witlof 1. 68-82, idem 2. 44-60, idem stek 9-38, spruiten 20-43, boerenkool 31, glasandijvie 1.03 alles per kilo. Sla A. 23-27, idem B. 12-15, idem C. 6-10 per stuk. Boerenkool 1.90, stoofsla 1.00-1.40 per kist. Tomaten A. 3.70-4.40, idem B. 5.50, idem C. 3.55-4.45 per bakje van zes kilo. Spruiten Export 53-80 per kilo. Leidschendam 29 dec. eieren Aange voerd waren 68100 kipeieren. De prijzen waren voor 2600 eieren no 0 19,65- ƒ20,50; 8200 no 1 18,65-/19,50; 21300 no 2 17,30-/18,50; 20100 no 3 16,40- ƒ17,50; 11400 no 4 15,10-/16,80; 2900 no 5 14,05-/15,55; 700 no 6 ƒ13,60- ƒ14,35; 600 kneus I 16,45-/ 17,00; 300 kneus II 13,75-/ 16,95. RIJNSBURG, 29 dec. Bloemen Am. Anjers: Sim Rood 46006600; Sim wit 48005200; Sim rose 3800 4600; Crocus blauw 700800 per 100; Hyacinten: Anna Marie 4048; Pink Pearl 4042; L'Innocence 38; Oslara 3035; Bismark 3033 per stuk. Free- sia's; Stockholm 200230; Blauwe Wimpel 180200; Souvenier 150160; Golden Yellow 140150; Narcissen: Carlton 210220; Golden Harvest 180 —210; Early Glory 170—180; Helios 140160; Tulpen, lang, Capland 450 500; Karei Doorman 400450; Lus tige Witwe 330—380; Paul Richter 280 320; Krelage 180220; Superba 190 210; White Sail 170—190; Preludium 160—190, alles per bos. ROELOFARENDSVEEN, 29 dec., Bloemen Freesia's 80190; Nar cissen: Early Glorie 1.051.60; Tros- chrysanten 1.151.75; Tulpen; Kre lage 1.551.95; Paul Richter 2.50 2.60; Tommy 1.701.95; Preludium 1.55—1.90; White Sail 1.25—1.65; Christmas Gold 1.601.95 per bos. Am. Anjers: Sim Rose 5167; Sim Rood 46—71; Sim Wit 38—59; G. J. Sim 3551; Crowley Sim 4158; Ro zen: Garnette en Carol 3856; Cycla men 901.40 per stuk. by een plattegrondtekening hoort, met daarop o.a. aangegeven hoeveel ontplof bare stoffen ieder gebouw ten hoogste mag bevatten. Toen enige jaren geleden by het afsteken van klein vuurwerk veel ongelukken gebeurden, kregen de vuur werkfabrikanten voorschriften hoe en waarmee de vuurwerkhulzen mochten worden gevuld en welke stoffen ln het voor het publiek bestemde vermaaks- vuurwerk beslist niet mochten voorko- Het vuurwerk van Kat wordt ver voerd ln een gele munitiewagen, die bijv. veel naar België rydt, waarin geen bin- nenverlichting is. een grote bak met zand en een schuimblusapparaat. „Leiden is niet slecht wat de vuur werkverkoop betreft" zei men bij Kat. Niet slecht is een wat verzachtende be naming voor de duizenden Leidenaren die elk jaar flinke bedragen verknallen. Dat dit soms fabelachtige bedragen be treft vertelde ons een vuurwerkhande laar en -grossier, die dagelijks dikke rijen klanten voor de toonbank heeft staan. Opvallend is de voorkeur van jon geren Voor het knal-vuurwerk, van ou deren voor het mooiere „spul". Het lichte rotje (5 stuks voor 15 ct.) de kanonslagen en zevenklappers zijn bij de jeugdigen byzonder populair, ook al omdat zij niet zo prijzig zijn. Vuurpijlen, variërend in prijs van 0.25 tot ca. 3.50, Bengaals vuur en de grote vuurwerk stukken zoals de „driekante molens" ge nieten de voorkeur van volwassenen, die vinden dat zij tevens meer waar voor hun geld hebben, omdat dit vuurwerk langer brandt. BRIEFJES VAN OUDERS Om de menigte vuurwerkkopers goed le kunnen helpen, heeft deze winkelier vuurwerkpaketten gemaakt van 1,50 tot 6,-, waarin zich een assortiment aan vuurwerk bevindt. Door de ervaring wys geworden zegt hij: „Wanneer men vuurwerk maar nooit in de hand houdt, pijlen ln een fles zet en de voorschriften betreffende ontsteking op de hulzen goed leest, dan veroorzaakt vuurwerk weinig narigheid. Vuurwerk voor kinderen is uit den boze. Het vervelende Is dat als Ik jon gens beneden de achttien wegstuur en die verlaten bij tientallen zwaar ge krenkt mijn winkel dan zyn er voor- bygangers bulten, die op verzoek vuur werk kopen voor deze jongens, zodal zy toch met de felbegeerde rotjes en keukenmeiden kattekwaad uit kunnen gaan halen. Dan ontstaan er natuurlijk ongelukken Elk jaar komen er in deze winkel ook weer jongens met briefjes van ouders, die verzoeken hun zoon vuurwerk mee te geven. „Dat doen wy nooit", zegt deze vuurwerkhandelaar. „Op de eerste plaats kan ledereen wel so briefje schry- ven, maar bovendien willen wy niet van het gebod: GEEN VUURWERK ON DER DE ACHTTIEN JAAR afwijken. KINDERVUURWERK Kinderen die toch graag aan het vuurwerk mee willen doen op oude jaarsavond kunnen ook aan hun trek ken komen. Er Is voor ben genoeg on- gevaariyk „koud vuur" te koop. Men kan de z.g. „Morning Glory" krygen, ln gestreept papier verpakte fakkeltjea, die na ontsteking gekleurd licht geven. Echt vuurwerk, maar toch ongevaariyk zyn de x.g. „Knetterfonteintjes", die blauwe sterren ln oranje licht spuiten. In de huiskamer zelf kan men de Ben- gaanse lucifers ontsteken, die men aan- strykt als gewone lucifers en leuk, maar erg bekend zijn ook de „Spaanse ster ren", die n^ ontsteking een witte ster renregen geven. Wat grotere kinderen kunnen best zelf vuurwerk afsteken, mits hun vader een waakzaam oogje In het zeil houdt. Het spelen met vuur door kinderen leidt elke knaloudejaara- avond weer tot onnodige verwondingen! PAUZE Morgen: Oudejaar DE NACHTELIJKE RUITER In de nachtelijke uren draaft de wekker dapper door. Met zijn harde hoeven raakt hij in regelmaat de be vroren grond van een in duisternis verzonken woud. Door de weerkaat sing tegen de linnenkast of misschien tegen de spiegel boven de wastafel slaat de klepper soms over in een verwarde galop uit de „Erlkoenig", om dan weer terug te vallen in een vaste draf. Een onbekende ruiter rij dend in het nachtelijk Woud-zonder genade, dat zich in vroeger eeuwen tussen Leiden en Haarlem uitstrekte. Dat draaft en galoppeert maar door en er komt geen eind aan, tot, zonder enige waarschuwing of vermoeden van onraad, het schrille gillen van de wek ker de nacht verscheurt. Iedereen heeft het land aan wekkers. Ook aan de wekroep van Oudjaar, met zijn scha duwen die „heenvlieten". Het blijft onaangenaam eraan herinnerd te wor den, dat de levensdroom onverhoeds verscheurd gaat worden en het ogen blik daér is in het volle licht te ont- LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 30 dec. 1965 t/m 5 Jan. 1966 zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De man met de 5 paspoorten (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. I.Ido: My Fair Lady (alle leeftyden) - (prol.) Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Het pronkstuk van de familie (alle leeftijden) - (prol.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Studio: Liefdesparen (str. volw.) - (prol.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en 'zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Trianon: Help! (alle leeftyden) - (prol.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Rex: De vyand v. d. Bengaalse lansiers (18 jaar) Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9,15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2,30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. PUNT m;?k T T KORRELTJE i wereld van ver-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3