Kerstgratificatie KERSTNUMMER 1965 PAGINA 5 huppelt waar zij niet kan gaan meer waardering voor de fac tor arbeid moge ooit hope loos geschenen hebben. De vruchten ervan konden voor al geplukt worden direct na de oorlog. In ons land stond weinig meer overeind en werkgevers en werknemers reikten elkaar de hand met de belofte er gezamenlijk iets van te maken. Dit alles zou dan gebeuren op de basis van loon- en prijsbeheersing. Zonder tussenkomst van de S.E.R. zou men niets aan de lonen doen. Ook voor bijzon dere beloningen zou men toe- moest personeel aangetrok ken en gebonden worden met extraatjes. Ten derde groeide de verhouding scheef tussen de bedrijven, die om histo rische redenen kerstgiften mochten uitdelen en die dit niet mochten. Dit knelde te meer als deze bedrijven tot dezelfde branche behoorden. Bovendien, de buitenwereld hoeft geen weet te hebben van een gift in natura en om een kleinigheidje zouden de toetsende instanties toch niet zo'n drukte maken. Zo kwa men de halve kippen en de halve flesjes wijn op de kerstdis van veel werk nemers. Fazant in couvert Die halve kippen werden hele of veranderden in een fazant en omdat niet iedereen be liefde, wat de werkgever zo goed was in het pakket te stoppen, kwam de gift in couvert in zwang met bedra gen tussen tien en honderd gulden.- Vele werkgevers moesten wel meedoen om een rol te blijven spelen op de e kerstgratificatie is een modern ver schijnsel! Veertig jaar gele den kende men het niet. Men had toen de sociale strijd aan het hoofd» De bazen, die in die tijd op Kerstmis voor de dag kwamen met een aar digheidje, een extraatje, moesten met een lantaarntje gezocht worden, evenals nu de werkgevers, die zich nauw gezet houden aan de afspra ken hieromtrent bij het loon- beleid. Het lijkt moeilijk te rijmen met de kerstgedachte, maar sinds de oorlog is het de werkgevers niet toe gestaan om jegens hun per soneel wel te doen op Kerst mi^ Toch wordt er royaal in de bus geblazen hier en daar. Hiervoor moeten dan slinkse wegen worden be wandeld. En weet de ware weldoener gewoonlijk al niet hoe hij kijken moet, slinks te zijn op Kerstmis voelt net zo aan als uit vissen gaan op moederdag. De vroegere knechten en werklieden, thans werk nemers geheten, hadden hun hoofd op kerkelijke en alge mene feestdagen naar andere dingen staan dan naar kerst gratificaties. Op Kerstmis en nieuwjaar deden de indus triëlen hun fabrieken op slot en betaalden geen loon over de dagen, waarop niet was gewerkt. Geen werk, geen geld, zei het liberale beginsel van die dagen. Tegen deze op vatting is vinnig gevochten en toen een wat socialer kijk op deze dingen ook bij de werkgevers begon door te dringen, brak de crisis van de jaren dertig uit. Deze bracht andere zorgen dan kerstgratificaties met zich de nachtmis tegen kwam. Voor een goede baas deed men wat, ook al eiste hij veel, naar de tegenwoordige be grippen zelfs veel te veel* Voor een kip op Kerstmis moest men wel heel diep buigen. In de grootindustrie viel er overigens helemaal niets te buigen. Je wist niet eens wie de baas was en de baas kende zijn arbeiders niet. Er waren toen gelukkig wat meer kleine bazen dan tegenwoordig en bij hem had je als vakman kans op een beetje waardering voor je werk en op een extraatje met Kerstmis. Vrachten plukken GITNST, DIE WEL NOOIT TOT RECHT ZAL WORDEN De langdurige strijd, het veelvuldig overleg tussen de werknemers en de werk gevers voor de oorlog om wat stemming vragen van de toetsende instanties.- Kerst gratificaties werden niet toe gestaan, met uitzondering van die werkgevers, die hier van voor de oorlog al een gewoonte hadden gemaakt. Die waren, er niet zoveel, dus zou het hiermee wel loslopen, dacht men, temeer daar deze werkgevers zich zouden be perken tot kerstgiften in natura. Door verschillende oorzaken is deze schoen gaan wringen. Ten eerste kwamen de werk gevers wat welwillender tegenover de werknemers te staan. Ten tweede begon langzamerhand de gespannen arbeidsmarkt te knellen en personeelsmarkt. De werk nemers zaten elk jaar in december te wachten wat er nu weer uit de bus zou komen. En in de S.E.R. sprak men er maar het liefst zo weinig mogelijk over, ook al omdat van de vertegenwoor digers van de werknemers in deze stichting moeilijk ver wacht kon worden, dat zij zich zouden keren tegen wat de werknemers ten goede kwam. Het loonbureau heeft er in de loop van de jaren heel wat mee te stellen gehad. Er zijn veel verzoeken binnengeko men om in december wat winst uit te mogen keren. Dit is altijd tegengegaan op de redenering, dat de accoun tant pas per 1 januari van Goedhartige werkgevers zij het liberaal denkend zijn er altijd geweest. Die gaven op Kerstmis nog wel eens wat in natura mee voor de vrouw en de kinders. Men moest daar dan vooral erg minzaam voor bedanken en erg diep de hoed afnemen als men „mijnheer" op weg naar aan, omdat het geld in de donkere en koude dagen voor en na Kerstmis harder nodig is dan in de zomer. Werkgevers staan tegen deze regeling ook niet afwijzend, omdat zij op deze -wijze „kerstgratificaties" kunnen verstrekken, die hun geen Patriarchaal gebaar op Ksrstmu Het is op geen stukken na te zeggen, waar het met de kerstgratificaties heen gaat» De toetsende instanties blij- het nieuwe jaar de boeken kan sluiten en dat dan pas een inzicht verkregen kan worden in winst of verlies. Een dergelijke winstdeling mocht men derhalve uitkeren tussen 15 januari en 15 november. De Stichting van de Arbeid hield hier strak de hand aan, ook al omdat een winstuitkering in december toch veel op een kerstgrati ficatie zou gaan lijk en i Een kerstgratificatie heeft pas zin als ze elk jaar gegaran deerd kan worden. Ze mag derhalve niet afhankelijk zijn van winst of verlies. Tegen heeft men niet kunnen houden de in sommige bedrij ven groeiende gewoonte om in december een dertiende maand salaris uit te keren. Er werd nadrukkelijk bij be paald, dat dit niet als een kerstgratificatie viel aan te merken. Deze uitkering werd verstrekt onder het motto, dat in dat bedrijf jaarsalaris sen worden uitgekeerd in de vorm van dertien maande lijkse porties. Ook gold als argument voor deze uit kering, dat het bedrijf van elke werknemer verwacht, dat de taak elke dag wordt afgemaakt, ook al vergt dit tien of twintig minuten lan ger tijd. Hiervoor worden geen overwerkminuten ge noteerd, maar krijgt men een dertiende maandsalaris. Dertiende maand In weer andere bedrijven wordt bij de uitkering van een kerstgratificatie onder welke benaming dan ook, de aantekening geplaatst, dat deze ten aanzien van dé gel dende C.A.O. geen precedent ""J (m 'i'pTnp-f^ i RELATIEGESCHENKEN als kosten voor de baal met KERSTMIS Een verschijnsel, dat minstens to hardnekkig bloeit »n de naoorlogse jaren als de kerst gratificatiew het relatie geschenk. In een of andere vorm heeft men goede relaties altijd wel gunstig gestamd met geschenken, maar toch nooit so sterk uitgerekend met Kerstmis als tegenwoordig. Ofschoon het persoonlijk nog steeds aangepresen wordt als de beste vorm van saken doen, is het btj het groter worden ran de afstanden waarover men taken doet soms over de hels icereld en bij het sich opsplitsen in afdelingen van de bedrgven, waarmee men te doen krijgt, onvermijdelijk, dat het persoonlijk oontact er onder lijdt. Het geven van relatiegeschenken met Kerstmis Is voort gevloeid uit de oude en goede gewoonte om elkaar met Kerstmis de beste wensen te dom toekomen, /teste wensen in de rorm van persoonlijke brieven, die stuk voor stuk met de hand geschreven werden en die afhankelijk van de ontvanger van detail tot detail verschilden met elkaar. Intussen was men zakelijk genoeg om aan het slot aandacht te vragen voor het eigen produkt. Elke brief eindigde dan ook stsenaet met hst oliché: minzaam aanbevelend. Voor 4*t soort brtovo» schaamt men stch tegenwoordig. Men geeft niet meer so gemakkelijk «i>n persoonlijke gevoelens bloot. Bovendien kent men stfn retatte persoonlijk onvoldoende •n men sou dus de grootste bokken kunnen schieten. Daarom geen woorden meer, maar daden. In dit onpersoon lijker worden van de relaties hebben complete industrieën Ann bestaan gexonden. De kalenders, agenda's en autosleutel houders en dergelijke snuisterijen vormen zelfs In Aim grote hoeveelheden nog maar een beperkt deel van het assortiment, want vooral naar het buitenland gaan grote hom'eelheden kansjes, vlaggetjes, jenevermonsters, bloemen en andere nationale produkten. Hier worden jaarlijks miljoenen in gestoken. Alles terwiUs van de relaties, uxint zelfs met Kerstmis gaan da kosten da baat uit. T. O. Erg diep da hoed afnemen voor i mag scheppen. Dat de werk gevers intussen toch wel een tikje huiverig beginnen te worden toot de door hen zelf geschapen gewoonte van gratificatieaanspraken, zou mede hieruit kunnen blijken, dat zij bij de afspraak van de uitkering-ineens hebben bedongen dat zij dit in tweeën mochten uitbetaleni Er zijn zeker werkgevers, die op deze wijze dit jaar kans hebben gezien om twee vlie gen in één klap te vangen. Bij de instanties, die in het leven geroepen zijn om de lonen in de hand te honden en het verschijnsel van de extraatjes te beteugelen, maakt men er geen geheim van, dat de zaak van de kerst gratificaties grandioos uit de hand is gelopenOok hoort men wel de opvatting ver kondigen, dat de werkgevers het verlenen van een kerst gratificatie al of niet het liefst in eigen hand houden. Zij vinden, dat er al zo wei nig is, dat zij zelf mogen be palen. Zij zien de kerst uitkering liever als een gunst aan de werknemers dan als een recht uan hen. Hierbij zou meespelen, dat de werk gever toch altijd nog graag een tikje patriarchale hou ding aanneemt. Zelfs minister Veldkamp zou daarvan niet helemaal zijn vrij te pleite nu hij in december is ge komen met een nabetaling ian hen, die onder de sociale wetgeving vallen. Hij had dit ook voor 15 november of na 15 januari kunnen uitkeren. Waarom zou de gedachte aan Kerstmis niet een beetje heb ben meegespeeld in het hoofd van de minister, die op Kerst mis met de ambtenaren van zijn departement samen kerstliederen zingt f Het weldoen en welgedaan willen worden met Kerstmis speelt hier en daar zelfs zulk een sterke rol, dat er C.A.O.'s bestaan, waarin de bepaling is opgenomen, dat een deel v&n de vakantietoeslag in december wordt uitgekeerd. Werknemers hechten hier- ven afwijzend staan, terwijl een goed deel van de werk nemers jaarlijks met een extraatje thuis komt» Nu er stemmen opgaan voor een vrijere loonpolitiek, loopt de kerstgratificatie gevaar te verdwijnen. Het kan ook zijn, dat ze juist een nog heviger bloei tegemoet gaat. In elk geval wijzigt zich bij een vrijere loonpolitiek het kli maat tussen de werkgever en de werknemer De kerstgra tificatie is bovendien afhan kelijk van het conjuncturele klimaat. En hoe gunstig dit in het verleden was blijkt ook wel uit dit voorbeeld: een werk gever, die maar geen kans zag om toestemming te krij gen voor een uitkering met Kerstmis, verleende aan al zijn werknemers met Kerst mis een voorschot op het loon en schold dit vervolgens in een later stadium kwijt Alwarhien Nochtins, de kerstgratifica tie onder welke titel deze dan gegeven wordt is nog steeds geen recht. Het blijft voor de werknemer elk jaar opnieuw afwachten. Insiders kunnen tal van redenen noe men, waarom de kerstgrati ficatie op een gegeven ogen blik niet zo'n sterk gewoon terecht zal blijken te zijn als waarvoor deze door werk nemers vaak wordt gehou den. Deze redenen lopen uit een van dalende conjunctuur tot eisen, die de werknemers ooit zouden kunnen stellen op grond van gewoonterecht. Dit zou de werkgevers tegen de haren in strijken en dezen zouden daarmee dan kop schuw worden. Maar dan onderschat men de patriarchale Inslag toch van vele werkgevers, die vooral rond Kerstmi» nog sterk werkzaam blijkt te zijn. TON OLIEMULUHl

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9