PH-AIP geland hoera! hoera! IN DJAKARTA ZAG HET 'WART VAN WITKIELEN' Hef is aljemaa[ noga[ gewo geworden wan, grondzicht. Vik 'm d'r in!" VLUCHT KL 833 NAAR DJAKARTA JR8TNUMMER 1965 PAGINA S Uit het mistgordijn rolt de Pelikaan als 'n spookverschijning het verlichte platform op IENDUIZENDEN, die urenlang de vlijmscherpe oostenwind trotseren, ondergaan het meest verbijsterende moment van de wekenlange Pelikaanroes, die Nederland in de laatste weken van 1933 bedwelmt. Al vroeg in de middag van die gedenkwaardige 30ste december 1933 stromen de duizenden naar Schiphol om de happy ending van een grandioos luchtvaartavontuur te beleven. Het is crisistijd i opkikkertjes waarvoor Plesmans KLM in die jaren zorgt, worden I geslikt. De Indiëroute is gelijk balsem tegen de schrijnende pijn i werkloosheid en armoede. Urenlang al wachten de luchtvaartenthou- Vsiasten in het stro dat rond het platform is gelegd om de voeten wat fwarmer te houden. Cordons van politie en matrozen moeten de menigte inbedwang houden als die straks al te onstuimig in haar vreugdebetoon worden. 1 op f r ;o M iets hapert aan de middelste motor. Techni cus Veenendaal stopt de motoren. Er wordt druk gepraat in de hangar. Dan wordt ie dereen die er niets te maken heeft wegge stuurd en gaan de deuren dicht. Terwijl er druk gesleuteld wordt zitten de bemannings leden met lange gezichten in de restaura tie. De toeschouwers wachten. Kwartier na kwartier. Om tien over vier komt Plesman: „Mijne heren, de Zilvermeeuw vertrekt niet. De Pelikaan gaat". „Doe het in zeven' De Pelikaan! Het had net zo goed de Oe hoe of de Snip kunnen wezen. I)e Pelikaan stond toevallig klaar. Plesman belooft: vóór Kerstmis is de Pelikaan in Indië. Tegen Smirnoff zegt hg: „Doe het in zeven, als het kón in zes dagen." Smirnoff knikt. „Als het kan, doen we het ook." fn een wolk van stof en sneeuw stuift de Pelikaan de nacht in. Het is kwart over vier in de ochtend van de 18de december. Vier over half tien landt de Pelikaan in Marseille. De ochtendbladen hebben dan in Nederland met grote koppen van de pech melding gemaakt. In koor troosten zij het publiek: gelukkig maar dat de motorpech vóór het vertrek optrad en niet tijdens de reis. De teleurstelling is groot want in Grot- tagli staat de Postjager van het met de KLM-kerstvlucht concurrerende Comité Postvlucht met een kapotte motor aan de de echtgenoten en de kinderen van de nanning zijn er, behalve mevrouw irnoff, die kort na het geruchtmakende trek van de Pelikaan ernstig ziek werd het ziekenhuis een spoedoperatie onder- Iedereen weet dat. Ook Iwan Smirnoff, it Plesman heeft het hem telefonisch de aankomst in Batavia. die hijnwerpers verlichten het platform maar ken de muur wan mist verderop nog on- rdringbaarder voor het oog. Uit luidspre- klinkt opgewekte marsmuziek, nu dan onderbroken door met gejuich ont- igen positieopgaven van de Pelikaan, el Nederland zit in de huiskamers aan radio gekluisterd. Maar op de golfleng- van het luchtverkeer wordt het stil. nu recordvogel zich door dichte mist naar (t nest schroeft. Plesman kijkt bedenke- „Ze zijn er nog niet" zegt hij „en het wordt steeds slechter." i komt Waalhaven aan de lijn: „De Pe- pan is hier gehoord!" Daar waar weinig ikkigen nog beschutting tegen de kou iden, in de restauraties, gangen en ver eken, ontstaat een enorm gedrang. De zwijgt en staart doelloos de mist in. tseling klinkt een zwak gebrom van gtuigmotoren. „Daar zijn ze!", roept sman. Honderden mensen beginnen het helmus te zingen. Anderen juichen en en. Maar de Pelikaan heeft het nest niet gevonden. Het lijkt wel of de mist ker wordt. Het geluid sterft weer weg. is dan tien over half tien. Tien minuten is de Pelikaan nog steeds niet binnen loorsafstand. Het gejuich is al lang ver- md. Een sneeuwbui zwiept over de vlieg- De toren troost: Smirnoff is geklom- >m het radiobaken te zoeken. Dat kan ven duren. Tien uur: daar is weer het un van de drie Wasps. Lager nu. Maar verdwijnt de Pelikaan. De sneeuwbui :r; daarvoor in de plaats striemt de ;el tienduizenden gezichten. De spanning gt. Zal de Pelikaan uitwijken naar Soes berg of Twente? Twaalf minuten over hij is er weer. Even ziet men tussen efoo mistflarden door een klein lichtje. dan: als iedereen al denkt dat Smirnoff nieuwe ronde ingaat, komt de onverge- (jkc climax. Volkomen onverwacht stuift Pelikaan uit het mistgordijn te voorschijn rolt het verlichte platform op tot vlak de voeten van de breed-lachende Plcs- Even is de menigte verbijsterd door haast onwerkelijke verschijning. Maar ze Smirnoff en Soer zien wuiven vanuit 'erlichte cockpit en het hoofd van de klei- Grosfeld uit een open cabineraam zien igelen dan barst de menigte los in een zinnig vreugdebetoon. Een ongekend la- dat pas ophoudt als voor de eerste van rU van elf sprekers stilte wordt ver- iht. moff, Van Beukering en Soer (v.l.n.rj na aankomst op Schiphol. De bemanning heeft géén slaap. Af en toe wordt er even gedut dagen vloog de eenvoudige lijnkist naar Indië en terug deed de brave PH-AIP er niet langer over. In die dagen duurde een normale uitreis negen of tien da gen en de terugreis acht. Het record dat de Pelikaan aan flarden vloog was amper een half jaar oud: zeven dagen. Niettemin begint het Pelikaanavontuur met een nationale teleurstelling. Het is koud op Schiphol in de avond van 18 december hoewel niet zo erg als een week tevoren toen de Postjager Van Pander met Asjes en Geyssendorffer aan de knup pel met kerstpost naar Batavia vertrok. En kele honderden mensen zijn bereid om staande op Schiphol te overnachten om het vertrek van de gloednieuwe Fokker F-20 „Zilvermeeuw" gade te slaan. Zilverglan- zend staat de gestroomlijnde KLM-vogel |n hangar-B. De drie motoren draaien proef. Motorstoring t Brok in de keel de huiskamers slikken zelfs de stoersten brok uit de keel weg en proberen kramp- itig de prikkel achter de ogen te ver- |ven. bioscopen en theaters worden de pro- oo*J irnma'8 onderbroken, in de café-dansants >t de muziek. De Pelikaan is geland en ,eue eft zelfs het eigen record van de uitreis broken. Staande zingen de bezoekers het Hhelmus. Zo ging dat in 1933 nog. •at die „ouwe Pelikaan" niet de Turk •n Pietje Zoet op de bok had volbracht dan ook wél verbluffend. In goed 4 Dertig postzakken, inhoudende 31.000 stuks post, wegend 187 kg. worden onder belang stelling van minister De Wilde en ir. Dam me van de PTT ingeladen. Er is niet zoveel post want er is niets by voor „onderweg." De „Zilvermeeuw" gaat een versnelde post vlucht uitvoeren. Voor Kerstmis moet hij in Batavia zijn en dat niet alleen: op oudejaars dag moet de post uit Indië in de Neder landse brievenbussen liggen. Om drie uur die nacht moet de Zilvermeeuw starten. Het is nu half drie geweest en hon derden paren ogen zijn gericht op Iwan Smirnoff, de geboren Rus die Turk wordt genoemd. Piet Soer, een Drent die door Smirnoff pleegt te worden aangesproken met Pietje Zoet, de kleine Roosendaalse boord werktuigkundige Grosfeld en de man die de minste slaap zal krijgen onderweg: mar conist Van Reukering. De vier staan op het punt hun plaatsen in de Zilvermeeuw te bezetten als er plotseling grond te wachten tot er ee Per schip Om zeven over tien vertrekt de Pelikaan van Marseille en arriveert om kwart voor één in Rome. Het besluit om tot half één in de nacht ln Rome te wachten doet de Schipholmensen de wenkbrauwen fronsen. Zo boek je geen recordsMaar Smirnoff en Soer weten wat ze doen. Zij hebben hun plan getrokken. Een plan waarin op de ne gentiende nog niemand erg heeft. Direct na de start op Schiphol heeft Smirnoff tegen Soer gezegd: „Piet ga jij nou de cabine in en werk een plannetje uit op basis van het vluchtplan van de Zilvermeeuw" Soer kijkt daar nauwelijks van op al is de consequen tie van die opdracht verbluffend. Dat bete kent dat de Pelikaan óók in vier dagen naar Indië moet. Voor zoiets is Soer wel te vin den en hU slaat aan het rekenen. Boven de Franse grens is het plan klaar. De pers pruttelt nog wat na over de kapotte motor. Een zekere Kennedy komt speciaal uit Amerika om de panne te onderzoeken melden de bladen op de 19de. Over de Peli kaan niets dan de normale positieopgave, ge bruikelijk in die dagen. De Pelikaan heeft dan een ruig nachtje ach ter de rug. Van Rome naar Salonlkl. Ge dwongen want het doel is Athene maar het weer doet de Pelikaan verdwalen. Verder schroeft zich die dag de Pelikaan: Athene, Cairo en om precies kwart over elf die avond landt de PH-AIP in Bagdad. Jacht op Sillevis De twintigste december is 25 minuten oud als de Pelikaan weer vertrekt. Smirnoff jaagt nu niet alleen op een record maar ook op lie post van de Postjager, door Imperial Airways van Grottagli naar Cairo gebracht en daar overgenomen door „Boontje" Sille vis, op een gewone lljnvlucht naar Indië. Sillevis vertrekt net van Bagdad als de Pe likaan binnenstuift. Als Nederland goed en wel wakker is. vliegt de Pelikaan al het lange traject van Djask naar Karatsji. Eerder hebben ze ook In Bus- hlr Sillevis nét gemist. In Djask hetzelfde liedje ..Mr Sillevis has just left" Veel haast maar ookflensjes eten. In Djask! In Ka ratsji zién ze Sillevis wegspringen ala ze de landing ingaan „Mr. Sillevis has just left!" „Geef hiér die benzlneslnng!" snauwt Gros feld, „we hebben het zelf ook wel gezien". Drieduizend kilometer, over Irak. Perzië, Beloeksjistan en Sind, raast de Pelikaan ach ter de postzakken van het comité aan. Het belangrijkste doel van de jacht: laten zien dat de improvisatie van de KLM méér waard is dan „de welberekende daad" van het Luchtpostcomité. Dat gebeurt allemaal op de twintigste. En nog méér. In Nederland worden ze wakker. Een avondblad is aan het rekenen geslagen en houdt de lezers voor dat als het zó door gaat. die dekselse Pelikaan al op de 22ste In Batavia zal zijn. In vier dagen! Dezelfde avond wint de KLM. In Jodhpoer moeten de Waspmotoren van verse olie worden voor zien. Dat is verplicht en geldt dus ook voor „Boontje" Sillevis. Als de Pelikaan om kwart voor 6 die middag op Jodhpoer landt geeft Sillevis zich gewonnen. Sportlef geeft hy de Pelikaan voorrang bij de afhandeling van allerlei zaken. De post wordt overgela den. Om acht uur stuift de PH-AIP weer weg. De bemanning heeft géén slaap. Af en toe wordt er even gedut. Dat is alles. Allahabad wordt twintig minuten na midder nacht bereikt, Calcutta net voor zonsop komst, Rangoon om goed half tien ln de morgen van de 21ste. Nederland heeft het gesnapt. Er is al een krant die een reken sommetje maakt voor de terugtocht. Straks Is die Pelikaan nog voor nieuwjaar terug óók. Militair escorte 13.30 Bangkok. Bloemen van de Neder landse kolonie. Extra-hulpvaardigheid van de Britten. De wereld heeft het epos ont dekt. Flink diner. Dan om zes uur verder naar Alor Star. Op het moment dat de klok de eerste minuut van de 22ste weg- tikt, start de Pelikaan naar Singapore. Daar is de commissie van ontvangst nog Indruk wekkender. De Nederlandse kolonie en heel de „hoge druk" van de Britse lucht macht in het Verre Oosten is er. Bloemen, erewijn, toespraken Vijfentwintig minuten later vallen Smirnoff en Soer van verbazing haast van de bok. Een escorte van twaalf Britse bommenwerpers. Dat is de KLM nog nóóit overkomen. Palembang: dolle vreugde, bloemen, toespra ken. Maar kort asjeblieft want er Is maar vijfentwintig minuten tijd. In Palembang snappen ze het. Om 8.45 verschijnt de Peli kaan boven de luchthaven |ian Batavia. Even lijkt het erop dat de uitzinnige menig te de Pelikaan zal bestormen en verscheu ren. De trouwe vogel biyf^ gespaard. Niet echter de bemanning. Die gaat gebukt on der het letterlijk beukend enthousias me. Ze moeten op de Behouders. Ze moe ten voor de microfoon en ze willen slapen. Zware terugreis De terugreis op de 27ste te 00.52 plaat selijke tijd vertrekken ze weer is vanaf het begin moeilijk. Het weer zit niet mee en van Rangoon tot Lyon kampen de der tienhonderd paardekrachten van de Fokker F-18 uur na uur. met tegenwind. En daar komt dan de mist van Schiphol als toegift nog by. In de cockpit is de spanning te snyden. Smirnoff en Soer en ook Grosfeld en Van Beukering zyn doodmoe. De terugreis, vier dagen, vier uren en 25 minuten heeft, ondanks tegenwind en tegen slag precies tien minuten korter geduurd dan de uitreis. En die was al korter dan die van de Zilvermeeuw geweest zou zijn' WTM KOCK EN door merg en been dringend gekrijs zwelt op uit de vier mach- tige straalmoto- ren De mannen op het platform stoppen hun vin gers in de oren. Op de promenade zwaaien de uit- wuivers met zakdoeken en sjaals. Langzaam zwenkend, dan sneller, rolt de DC-8 PH-DCA „Albert Plesman" het platform af en de rolbaan naar startbaan 24 op. Weinig minuten later verheft de kolos zich ogenschijn lijk moeizaam van de betonnen start baan, een kielzog van zwarte rook achter zich aan trekkend. CCHIPHOLTOWER loodst de KLM 833 naar luchtweg Ambcr-10, van Amsterdam naar Düsseldorf en Frankfurt a/M. Via de ze luchtweg (een „koker" van 18 kilometer breed, een bodem op 900 meter en het pla fond op 6000 meter) snelt de PH-DCA naar Frankfurt voor de eerste tussenlanding. Het is maar een kort stukje. Over nauwelijks een uur zal vierbander Engele Gerritsen de machine op de luchthaven van Frankfurt aan de grond zetten. Hij heeft, kort voor het vertrek, in de cockpit het collegiale woordenduel om de linkerzitplaats gewon nen van zijn gezagvoerder eveneens vier bander Jelke Braaksma. „De linkerplaats is het attractiefste", heeft captain Braaks ma toegelicht, „want wie daarop zit is het meeat in actie". Niemand van de achterblijvers op Schip hol krijgt de aanvechting om het Wilhelmus Start Schiphol vrijdag 13.10 uur Landing Kemajoran zaterdag 11.10 uur aan te heffen als de Albert Plesman vertrekt zoals toen de Pelikaan vertrok ln 1933. Het is allemaal nogal gewoon geworden en zelfs het feit dat de Albert Plesman over nog geen 24 uur zal neerstrijken op de Kemajo ran, de luchthaven van de Indonesische hoofdstad, maakt op nog nauwelijks iemand enige indruk. Vlucht KL 833 na«r Djakarta een van de elf wekelijkse vluchten van Schiphol nanr het Verre Oosten - vertrekt elke vrijdag om tien over één 's middags. Het aantal tussen landingen is heel wal geringer dan dat van de Pelikaan. Via Frankfurt en Rome komt de Albert Plesman dezelfde uvond om vijf over acht (Nederlnndse tijd) in Cairo aan. Daar staat een nieuwe bemanning gereed om de machine ln één ruk nnar Knratsji te vliegen. Om 0.55 uur op zaterdagmor gen (in Karatsji is het dan al 4.55) arri veert de KLM-machine daar. Weer wordt de bemanning afgelost, want ook ln de luchtvaart gelden sociale normen. In Cairo slaapt Inmiddels captain Braaksma de slaap der rechtvaardigen. Hij heeft een flink werkdagje achter de rug. Een dag later zal hij op zijn beurt verder vliegen naar Ka ratsji ln een machine die hij overneemt van de man die haar meebracht uit Amsterdam. Braaksma en Gerritsen gaan deze keer niet verder dan Karatsji. Dat betekent dat ze over een dag of tien thuis zijn. Van Karatsji vliegt de PH-DCA Intussen non-stop naar Bungkok. De machine arri veert daar op het moment, dnt In Cairo de mensen zich naar het werk beginnen te be geven en captain Braaksma niet lang meer slapen zal, tenzij hij het la.it heeft gemaakt de vorige avond ln Amsterdam is het dan vijf over zes in de morgen en nog donker. in Bangkok achter is hat vijl over hall twaalf en nadert de tropenzon zijn hoogtepunt aan de hemel. Binnen het uur vertrekt de Al- bert Plesman weer en ruim twee uur later landt de DC-8 op de luchthaven van Singa pore. Het is dan nog maar anderhalf uur vliegen naar Djakarta slaat het uurwerk van de West Amsterdam het eerste kwartier I>e vrije zaterdag is pus Itegunne». ten na de rtoren In Prestatie In 22 uur precies heeft de DC-8, voortsnel lend over gebergten, zeeën, woestijnen en oerwouden, post, vracht en passagiers van Schiphol naar Djakarta gebracht. Een ge wone lljnvlucht. In 1933 stond Nederland op z'n kop omdat de Pelikaan, alle records brekend, er muur goed vier dagen over deed. Dat was ook nis men terugkykt een hele prestatie. De Fokker F-18 was een bea te kist. daar niet van, maar vergeleken bij een DC-8 was het maar een stukje speel goed, een trekschuit tegenover een Cadillac. De bemanning van de Pelikaan werd welis waar op elk vliegveld aangemoedigd, maar nergens afgelost. Vnn de vier dagen die de reis dnurde. brachten Smirnoff en zijn mnnnen bijna 87 uur in de lucht door en zelfs de korte stops waren onvoldoende om eens flink te slapen. Zonder nl te veel tegenwind vloog de Pelikuan 240 kilometer per uur. De DC-8 haalt bijna de duizend! Wat die Pe likaan deed was dus bepaald niet gering. Lange weg Toch is ook het vliegen anno 1965 bepaald geen job voor Jan Salie. Het Is geen haan waarin je Je uurtjes waarachtig wel haalt, al zullen het er geen 87 in vier dagen zijn en je moet ln Je hoofd duizendmaal zoveel heb ben zitten als in de dikst gevulde navigatle- tas. Als vlerbnnder Gerritsen in de buurt VHn Winterswijk het Nederlandse luchtruim verlaat, zit hij amper een kwartier in de lucht muur hij heeft er ul dik tweeëneen half uur KL 833-werk opzitten. Twee uur voor de start arriveren de vliegers, de boordwerktuigkundigen en het cabine personeel bij het meldlngshureau. Iixlrr haalt er zijn paperassen op en gaat dan nnn het werk om de i'II-DCA, zojuist aangewe zen voor vlucht KI. 838. op tijd In de lucht te hebben Er ln vandaag Iets met het vervoersbedrijf van de KLM aan de hand en dat heeft tot gevolg dat captuln Braaksma nog ln zijn huls In Amstelveen zit te wachten als zijn co-piloot Gerritsen cn stewardess Elfrleda Bo« als eersten van de KL 833-crew In het meldingsbureau arriveren Gerritsen dia zelf vierbander Is en momenteel praktyk opdoet om binnenkort het gezagvoerder- schap op de DC-8 te kunnen uitoefenen, be sluit alvast de lange weg langs de kantoren naar de cockpit te beginnen. Bij metro hoort hij, dat het goed weer is over het algemeen. In het hart van de Schlpholorganisnlle, waar de wereldomspannende lijnen van de KLM samenkomen, stuut de rijzige figuur van captain Braaksma al over het vlirgplan gebogen. Het vllegpian is een belangrijk papier, In drievoud opgemaakt. Behalve de gegevens van het vliegtuig staan er de voorgenomen aankomst- en vertrektijden ln. routes, vlieg hoogten, brandstofvoorraad en ultwljkha- vens. Ook de te gebruiken radiofrequenties zijn erin opgenomen. Het vliegplun Is opge maakt door een team van specialisten, dia met letterlijk alles rekening hebben gehou den. Terwijl de gezagvoerder de landlngspaple- ren tekent, de tweede vlieger de navlgatles controleert en het cabinepersoneel zorgt voor lectuur, babyvoeding, drankjes en hon derden dingen meer, zit boordwerktuig kundige Charles Cappun ul In de cockpit de systemen te testen Tevoren heeft hij een nauwkeurige en langdurige vllcgtulgronda gemaakt. Klepjes open en dicht, lampjes achter die klepjes aan en uit. Van alles wat er achter die klepjes te zien is. weet alleen hij het fijne. Facultatief ingekrompencrew ran vlucht KL 833. i In Jeanette Bottema, „vierbander" E Gerritsn frieda Bos, purser Von Als 'n half uur voor 't vertrek de pas sagiers binnenkomen, is het rond het vlleg- i 'in- nog on oa al batrijt Igbatd i la I Ml - ste pantryvoorraden komen aan boord Wa- gentjes met vracht, post en bagage rijden sf en aan. Grondaggregaten staan luid te knetteren. Voor «Ie leek Is het een Janboel, niet voor de redcap, zoals de voormun-vlleg- tulgbeladlng vanwege zijn vuurrode uni formpet wordt genoemd. Vanwege zijn mo biele bureautje met telefoon en megafoon, heeft hij die schijnbare chaos goed ln de hand en als de motoren moeten worden ge start Is het lautste wagentje vertrokken. In de cabine gaan nu reeds de Htewardeo- aen weldoende rond. ZIJ helpen bij het ast- maken van de riemen, drh-n pepermunt ra kauwgom uit. Ruiten wordt het laatste ag gregaat. dal de geeompresaeerde lurht le vert. nodig hij het «tarten van de motoren, afgehaakt. Nu pas trekt ook de redcap Heli terug. Vierbander Engele Gerritsen, die de lliikerplnata veroverde, hint nog een maal de ogen onderzoekend over zijn Instru menten, knoppen, hendels en lichtje* glij den. I>an roept hij de toren op. WIM KOCK

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7