Griep: beter voorkomen is dan genezen Nieuwe vormen van ceramiek Expositie in Amsterdam toont Theekopje maakt plaats voor magisch maangezicht Gerard Rekers met voorname Antigone Nederlandse auteurs gispen stakingverkoop „Gandalf' moord aan de bron T"toende ,reden waren opBe'opcn d" PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 redacteur) nsterdnm hoeft de opvatting ormen in de beeldende kunst te imd voor een aantal Nederlandse letterlijk, «ruit (Van onze Amsterda AMSTERDAM Hot Stedelijk Museum te Ami K et rouw, dat het rijn primaire taak Is nieuwe voi tonen tot 24 januari een vijftal talen Ingcruiit pottenbakker». Men neme deze beroepsaanduiding vooral niet potten vindt men op de expodtle niet of nauwelijks. De titels gestelde werken (..Huls van Loes". „Magisch maangedicht", ..Versteend traject 11" en „Vier Finse trollen", om maar een greep te doem spreken in dit Verband boekdelen. Hier zijn geen ambachtslieden aan het woord, die theekopje», sicr- vaaen of kerstbeeldjes maken, maar kunstenaars met een voldragen bewustzijn van hun status. Wanneer onder hun zoekende handen al een vaas vandaan komt. is het. omdat zij geboeid zijn geweest door de vorm en vooral nie». oindat zij het assortiment van de bloemisterij wilden verrijken een opening om bloemen in te doen ontbreekt dan ook meestal. De associaties, die men. dwalend langs de 142 geëxposeerde werkstukken opdoet, zijn: totempaal, gestyleerde li chaamsvorm, zeeschelp, paddestoel, kiezelsteen, bolder, accu. koraalrif, gra naatappel. U ziet: er zit geen theepot bij. Bewust zijn de makers afgeweken van het min of meer traditionele ge bruiksgoed om, met behoud weliswaar van de specifiek ceramlsche eigen schappen, te zoeken naar autonome BIJ een deel van de pottenbakkers betekende dit een nieuwe ontwikkeling In hun werk, ontstaan als reactie op Hunb Gommans VORST of geen VORST DE BILT. Vier jaar achtereen in one land en het grootste deel van Europa tijdens de kerstdagen winterweer met matige tot strenge vorst en af en toe sneeuwval. Dit Europa depressieactiviteit met KNMI. Wm, DEELT mede: circulatie jaar in het grootste deel van regen en zachte lucht. Alleen in Scandinavië, een stukje van Zuid-Beieren en een groot cUt"l van Rusland is het winters met wat sneeuw en 's nachts plaatse lijk strenge vorst. Van de oceaan :ijn onder meer depressies onder weg, die het weer in West-Europa zeer onbestendig houden met af •n toe een stormachtige wind. ZATERDAG Zon: 0847-16.33; Maan: 11.06-1846 Hoogwater te Scheven.: 04 4218.46 ZONDAG: Zon: 08.48-16.33; Maan. 11.33-18.46 Hoogwater te Scheven.: 05.1617.29 MAANDAG Zon: 08 48-16.33; Maan: 11.54—21 06 Hoogwater te Scheven.: 05 4918.03 Weer in Europa Do weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Helsinki geh.bew, 0 3 .Stockholm geh.bew. O 1 0.5 Weer in iXcdri Innil een noodzakelijke routine In het ver vaardigen van gebruiksgoed. Zo verto nen de creaties van Johnny Rolf en Jan van der Vaart architectonisch opge bouwde vormen, die in niets op vazen lijken, maar nog wel als zodanig dienst kunnen doen. Marianne Franken en Jan de Rooden daarentegen -gebruiken wel de ronde volumes, die kenmerkend zijn voor de traditionele pottenbakkerskunst maar hun ceramiek Heeft al geen an dere functie meer dan het oog te stre len. In het werk van de andere exposan ten moet men meer een nieuwe uiting zien van een toch al uitsluitend plas tisch gerichte belangstelling. Bij Johan van Loon en Sonja Landweer herkent men motieven uit de plantenwereld, terwijl Lies Cosijn en Hans de Jong in hun dier- en mensfiguren associaties wekken met literatuur en toneel. Voor huiselijk gebruik Vrije ceramische plastieken tenslotte ziet men bij Huub Gommans, Leon van der Heyden en Kees van Renssen. De afstand tot de beeldhouwkunst wordt bij deze laatsten zeer klein en is voor al bepaald door de aard van het ma teriaal, dat een opbouw van holle vor men vereist. Hun uiterst decoratieve werkstukken zijn vaak meer dan een meter groot en doen het goed in de ruimte, maar voor een gezin met klei ne kinderen is het, gezien de broosheid van het materiaal, niets. Toch zijn ze. wat Van der Heyden betreft althans, duidelijk voor huiselijk gebruik bedoeld. Hij beschouwt zijn ceramische artike len" namelijk als bijdragen tot een nieuw wooncomfort en zoekt het daar om bij koele vormen in steengoed met het glad geglazuurd oppervlak. Gom mans werkt met zeer complexe vor men, «oma bedekt met een laag bleek- rose glazuur, soms donker van oppervlak. Hans de Jong Wachter, groen-blauw glazui Invloeden van buitenland Het grotendeels ontbreken van kleur in de geëxposeerde ceramiek hangt sa men met de techniek, die de meeste pottenbakkers tegenwoordig gebruiken: steengoed, dat onder hoge temperatu ren (12001300 graden) gebakken wordt, waarbij het materiaal zoveel mogelijk voor zichzelf mpet spreken. Deze werkwijze hebben de Nederlan ders gemeen met hun collega's in En geland en Sgandlnavië; studie- en werk bezoeken naar deze landen hebben veel bijgedragen tot hun technische scho ling. In Engeland is de traditie van het pottenbakken altijd sterk geweest. Men heeft er de beschikking over goede klei en bereikt prachtige resultaten in hoog gebakken steengoed van zeer sobere kleur. Wat Scandinavië aangaat: daar hebben de fabrieken van Gustavsberg en Arabia baanbrekend werk gedaan door de wijze, waarop zij kunstenaars in staat stellen, vrij in eigen, goed ge outilleerde ateliers te experimenteren, of zij nu meewerkten aan de industrië le produktie van het bedrijf of niet. Zo- aards wel in deze landen als in Amerika, waar minder gebondenheid aan traditie bestaat, is de bodem voor authentieke vormen van ceramiek uitermate vrucht baar. Nederland echter begint aardig in de resolute pas van de ontwikkeling mee te lopen, zoals de expositie in het Stedelijk bewijst. fAdvertentie Hulshofl Uw vertrouwde meubelen weer als nieuw! Kitty Courbois in verrassende prestatie polen Antigone pn Kreon op tra gische manier handelen omdat dit hun I noodlot ls, waai- zijzelf niets aan l nen veranderen. Verwachtingen overtroffen het laat zich ondergaan als een klas- Kreon werd gisteravond sieke tragedie Dat Hjkt voordehandlig- gend omdat het tenslotte een na- dichtlng van een klassiek werk betreft. Maar Anouilh heeft toch meer gedaan dan na-dichten. Niet alleen door het inbrengen van moderne elementen en het voorschrijven van moderne kos tuums. maar ook door het modern - psychologisch benaderen van de tra gedie die daardoor op onthutsende wijze iets van alle tijden, en speciaal van onze tijd kreeg. Zijn motief werd dat van de tiran, die op gespeeld door Han Bentz v. d Berg. Van deze voorname acteur verwachtten we uiter aard een interpretatie op hoog nicvau en die leverde hij dan ook. Maar Kitty Courbois in de titelrol'.' de jonge actrice die altijd onbezorgde tienenolletjes speelt in een karakter te zien dat het talent van een tragedlènne vragt maak te ons beniewd. Zij heeft onze verwach tingen overtroffen met deze vertolking die de felheid van de jeugd had. maar steeds de waardigheid van de konings dochter behield. Tegenwoordig is er haast geen gevaar meer Er gaan geruchten, dat er in Tsjecho- Slowakije momenteel een griep epidemie heerst en dat er kans be staat, dat deze epidemie naar ons land .overwaait". Hoe weten we. dat er griep heerst? Vraag het maar aan de huisarts: ..Als mijn boodschappen lijstje bijna niet meer is af te werken. Als ik van de ene patiënt naar de andere gestuurd wordt (..of u ook nog even bjj buurvrouw wil komen"). Als men mij op straat aanhoudt of door nadrukkelijk tikken op de ruiten tot een bezoek uitnodigt. Dan Is er griep'." Vraag het ook eens aan een huis moeder: ..Ais ik de hele dag van be neden naar boven en omgekeerd moet hollen. Als ik opgescheept zit met een stel zeurige zieke kinderen. Als ik steeds maar sinaasappelen moet pel len. uitpersen en kopen (wat zijn ze duur!).'Asl ik steeds meer angst heb. dat ik zelf ziek word en dat dan de ellende niet is te overzien. Dan is er griep'. Vraag het aan de onderwijzer, die zjjn klas ziet leeg stromen aan de bedrijfsleider die zjjn personeel tot de helft van het aantal ziet terugge bracht aan de bureauchef. die het aantal lege stoelen In zijn kantoor ziet toenemen, enz. enz. Ja', dan Is er griep! Merkt u wel. dat ik alleen maar spreek over de lasten, die de griep meebrengt, en niet over de gevaren. Die gevaren zijn er bijna niet. ..Ho. ho!" hoor ik dan de ouderen van mijn lezers roepen „en de epidemie van 1918—1919 dan. en die van 18891890? Toen stierven er toch veel mensen aan griep!" De moet dit inderdaad toegeven, maar ik voeg er bij: dat was toen een heel bijzondere, een heel zeldzame griep epidemie. Ik zal het u uitleggen. Wat is griep eigenlijk? Griep of (influenzal is een met koorts gepaard gaande ziekte, die vooral de ademhalingswegen en het zenuwstelsel aantast. Griep ls een be smettelijke ziekte, d.w.z. ze wordt ver oorzaakt door levende ziektekiemen, die van de ene mens op de andere kunnen overgaan, zonder daarbij hun ..kracht" (virulentie) te verliezen. Herinnert u zich nog, dat we ook de tuberculose als zo n besmettelijke ziekte hebben beschreven? Verschil Er is echter een belangrijk verschil. Bij dc tuberculose kennen we de ziektekiemen (tuberkelbacillen), we kunnen ze zichtbaar maken onder de microscoop en we kunnen ze buiten het lichaam kweken (in broedstoven). Dit alles is niet mogelijk bij de ziekte kiemen van de griep, omdat deze zo ontzaglijk klein zijn. We spreken dan ook niet van griepbacil. maar van grieDvirus. Wel kunnen we het giftige afscheidingsprodukt (toxine) van het griepvirus: die toxinen zijn er de oor zaak van. dat de besmette mens ziek wordt (dus griep krijgt). Nu zijn er verschillende soorten griepvirus (men spreekt van „virusstammen"). De ene vinisstam is goedaardiger dan de andere en zal daardoor een lichtere griepepidemie veroorzaken een andere stam zal speciaal de ademhalings wezen aantasten, een derde stam het spijsverteringsapparaat ..buikgriep") We duiden deze virusstammen door een letter aan en spreken van A- stam. B-stam (zelfs weer van A 1 en A 2 enz.). De griep van 1957 werd A- griep genoemd en men vertaalde dat door „Aziatische griep" maar eigenlijk is A-griep een bepaald soort griep, die door een bepaald vlrussoort (n.l. de A-stam) wordt veroozaakt. Bij een griepepidemie kunnen ook verschil lende virusstammen tegelijk voor komen. We redeneren verder Weet u nog. dat het lichaam zich te gen de gevolgen van een ziekte kiemeninvasie kan verdedigen door ter bestrijding van de toxinen. in zijn bloedbaan anti-toxinen (tegengiften) te vormen? Als men nu bedenkt dat gezien het regelmatig voorkomen van griep epidemieën ieder mens zeker wel door verschillende virussoorten zal zijn besmet, dan is het begrijpelijk, dat een zeer groot deel van de bevol king min of meer immuun geworden is tegen vele virusstammen Hoe is het dan mogelijk, dat er toch af en toe een zeer ernstige griep- explosie kan optreden met veel sterf gevallen (zoals b.v. in 19181919?) Dit is verklaarbaar door het feit, dat er dan een griepvirus in 't spel is met twee bijzondere eigenschappen. Op de eerste plaats is het een uit zonderlijk virus, d.w.z. een virus, dat in onze streken nog niet is voorgeko men. waardoor de mensen er dus niet immuun tegen zijn en op de tweede plaats is het een virus, dat speciaal neging heeft de diepste vertakkingen van de luchtwegen ziek te maken, waardoor zeer ernstige vormen van longontsteking kunnen ontstaan. De patiënten gingen dus in 1918—1919 niet dood aan griep, maar aan long ontsteking. Dat gedurende de A:griep van 1957 zo weinig mensen stierven, danken we aan de penlciLllne. waardoor de long ontsteking afdoende bestreden kan worden. Gelukkig zijn bijna alle griep epidemieën van goedaardig karakter. Enkele dagen na de besmetting (die vla de ademhalingswegen geschiedt) krijgt de patiënt koorts met hoofdpijn, pijn in de ledematen, en vaak wat hoesten. Deze koortsperiode duurt een dag of v(jf. waarna geleidelijk het her stel intreedt. Gezien de geringe emst van zo n griepaanval zou men geneigd zijn er niet veel betekenis aan te hech ten. Toch is voorzichtigheid geboden! Een grieppatiënt heeft namelijk ge ringere weerstand tegen een invasie van allerlei soorten bacteries die keel ontsteking. bronchitus. bijholteontstc- king, oorontsteking enz. kunnen ver oorzaken (complicaties dus). Een praktische raad voor iedere griep patiënt blijf na de koortsperiode nog minstens vijf dagen binnenshuis! Bedenkt dan ook nog. dat het aantal patiënten gedurende een griepepide mie zo groot kan zfln. dat het rader werk van onze samenleving ernstig kan worden ontwricht. Dit spreekt nog des te meer. omdat een griep patiënt na zijn genezing vaak nog ge ruime tijd niet 100 procent is, geen fut heeft, lusteloos is enz. als gevolg van de inwerking van het grieptoxine op het zenuwstelsel de hersenen) en op het hart (lage bloeddruk). Het ls dus toch wel zaak de griep zoveel mo gelijk te bestrijden. Maar hoe? Voorkomen Vanzelfsprekend kunnen we geen griepepidemie tegenhouden, evenmin als we een uitgebroken griepgeval medicamenteus kunnen genezen (al kunnen we wel de verschijnselen, zo als hoofdpijn en keelpijn bestrijden). De nadruk zal dus komen te liggen op het voorbehoeden van de griep. Wat kunnen we gedurende een griep epidemie doen. om ons aan de greep van het griepmonster te onttrekken? 1. Tracht de gewone verkoudheid (neus-keel) te vermijden. De verkou den mens is vatbaar voor griep. Dus doelmatige kleding, geen plotselinge temperatuurwisselingen (zonder jas van de warme kamer naar buiten), door de neus ademhalen (de lucht komt dan warmer en zuiverder in de longen), contact met verkouden men sen vermijden. 2. Houd uw voedingstoestand op peil om daardoor uw weerstand tegen het griepvirus te verhogen. 3. Ontsmet mond en keel (uuigta- bletten en gorgeldrank) v 4. Bezoek geen grieppatiënt in zijn koortsstadium: hij is dan zeer besmet telijk. Dit advies klinkt niet hartelijk, maar het is nuttig 5. Overweeg ernstig u te laten vac cineren tegen griep. Men wordt In gespoten met onwerkzaam gemaakt griepvirus van verschillende stammen. Eén injectie (liefst in het najaar) zou een immuniteit geven vanaf de tiende dag na de vaccinatie tot 4 k 6 maanden daarna. De „medische wereld" is het niet helemaal eens over de doeltreffendheid van een dergelijke vaccinatie Ik zou deze voorbehoeden de injectie toch wel willen aanraden. Men zou deze raad niet kunnen geven onder het motto „baat het niet. het l schaadt zeker niet", als men de be richten ln de kranten zou geloven als zou er een griepexplosie bij een groep mensen zijn uitgebroken na (of door) een griepvaccinatie. Waar het be treffende vaccin géén werkzaam griep virus bevat (dat. zich dus niet ver menigvuldigt) lijkt mij het uitbreken van griep door injectie van een der gelijk vaccin zéér onwaarschijnlijk. Heeft men ondanks alle voorzorgen toch griep gekregen, dan is bedrust ge durende de koortsperiode en kamer arrest gedurende minstens vijf dagen na deze koortsperiode .zeer gewenst. Blijft de koorts na enkele dagen voort- l duren, dan ls er een mogelijkheid van complicatie, die zo spoedig moge lijk door penicillinepreparaten moet worden bestreden. Er wordt nadrukke lijk gewezen op bepaalde groepen van mensen met een verhoogd risico bij een griepaanval (high risk). Tot deze groep behoreri oa. personen, die al een of andere infectie hebben (steen puisten b.v.) suikerzieken, zwangeren, oudere mènSen.' "jMlnteri 'ntet h^rt- aandoeningen en afwijkingen aan de longen enz. Voor deze mensen is er 'n milder vaccin (dat .tweemaal per jaar moet worden ingespoten) met ver lengde werkzaamheid. Kinderen be neden vier jaar vaccinere men alleen in zeer bijzondere gevallen, b.v. bij een griepepidemie met hoge sterfte. Al met al is er dus in onze t.ijd bij een griepepidemie meer sprake van las ten. dan van gevaren. Ik zou dit willen illustreren door de merking van een huisarts, die enige weken achter zijn grieppatiënten had aangehold: ..Ik wou dat ik nou einde lijk zelf een griep (en daardoor een heerlijke rust) lyeeg". Ik sluit met de opmerking, dat deze huisdokter niet was Huisarts goedwillend alleen maar het kwade kan Opmerkelijkst was dat natuurlijk ln de oproepen, en het individu dat schijn baar nutteloos eigen leven moet offeren omdat dat leven op een gegeven ogen blik van minder belang kan zijn dan het stellen van een daad tegenover het kwade. In dat motief wijkt hij dus af van het origineel, waar de twee tegen- Zij stellen overleg voor AMSTERDAM. (A.N.P.). - Zcsenv tig schrijvers, Journalisten en persfoto grafen hebben een brief ondertekend, die Is gezonden aan de directeuren van de Algemene Kiosk-onderneming (AKO). de uitgeverijen Rruna en Van Ditmar en aan de leden van de Tweede Kamer en enkele grote gemeenten. In deze brief geven «Ij uiting aan hun ernstige verontrusting over het uit de circulatie nemen van het inblud „Gandalf". Zij zijn overtuigd van het fudamentèel belang van de vrije meningsuiting en on gecensureerde verkoop van de in druk verschenen meningsuitingen in ons land Voorts spreken de ondertekenaars nis hun inruim' uit tot m uren gcvnl de kwestie van de monarchie aanleiding tot een verbod van verkoop mag vormen en dat wat de zeer moeilijke beoordeling van pornografie aangaat, die beoordeling wel- Itrht bij de rechter zou kunnen liggen, maar in geen geval bij de individuele «maak van een of incer directeuren Ook is het hun mening dat juist het verkoop verbod van „Gandalf" in verhouding tot vele ermee vergelijkbare bladen die wel verkocht worden, ren voorbeeld is van onduldbare willekeur Gandalf van dien aard was dat het beter werd gevonden het aan de verkoop te ont trekken". De directie van Van Ditmar heeft „de verkoop van dit maandblad ge stopt op grond van een artikel dat naar hear mening beledigend was voor ons koningshuis en van bijdragen en foto's die naar haar oordeel pornografie zijn". Zeer vele vooraanstaande letterkundigen hebben de brief ondertekend. (lange) grote scene waarin Antigone haar geestelijk ideeëngevecht levert Kreon. Daar hield de rol en dat met zo'n tegenspeler! van begin tot eind de spankracht die Anouilh recht deed wedervaren. En de afscheids scène met Hemon kreeg van haar een ontroerende expressie die de minder sterke creatie van Eric Schneider over spoelde. Meervoudige prestatie Natuurlijk moet dit artistieke succes van Kitty Courbois voor een deel worden geschreven op rekening van NCRV- regisseur Gerard Rekers. maar haar eigen aandeel willen we bepaald niet laag aanslaan. Rekers leverdere inder daad een prestatie van formaat. Een meervoudige prestatie want hij zorgde óók voor de goedklinkende vertolking en speelde zelf geresigneerd en waar dig de rol van de man aan wie Anouilh de taak van 'net koor toebedeelde. Als steeds was Rekers regiebeeld rustig, zonder vertoon van technische vaardig heid. Antigone is een tekst-spel en hij benaderde het als zodanig. Daarmee de beste resultaten bereikend. Oók al omdat hij ervoor zorgde dat er steeds een fraai scenebeled op het scherm was. De bijrollen? Mimi Boesnach bleek als .voedster" goed gekozen, evenals Paul Meyer die dc „instrumentele wachter Jul gestalte gaf. Femke Boier- sma voldeed als de twijfelachtige Ismene. maai- Willem Nijholts bode deed zijn tragische verhaal te onge-'i emotioneerd. Alles bijeen was deze Antigone een voor- i naam stuk Een t v.-gebeuren waar de 1 NCRV eer mee inlegt. In zijn dagslui- ting gekscheerde ds Okke Jager over i de „gewone kijker" die zou reageren met ..Antigone; antiek o nee". We hopen i dat hij geen gelijk had. Want naar I onze smaak betekende deze voorstelling een hoogtepunt in het. haast afgelopen t.v.-Jaar 1965. Vg.1 Liturgische kalender ZATERDAG, 25 december: Hoog feest van Kerstmis. Wit. ZONDAG, 26 december: Zondag onder het octaaf van Kerstmis. Mis: Dum medium. Gedachte nis van de Heilige Stefanus. Wit. MAANDAG, 27 december: Heilige Joannes, apostel en evangelist. Gedachtenis van Kerstmis. Wit. Carnavalsshow voor Gebrekkige Kind MAASTRICHT - De stichting ter behar- liging der belangen van het gebrekkige kind organiseert op zaterdag 12 februari 1966, een grootse carnavals-show, waar van de KRO en BRT een ruim 60-mlnu- ten durende t.v.-reportage zullen ver- Aan alle Limburgse carnavalsverenigingen is een uitnodiging toegestuurd, om hun prins en voorzitter als vertegenwoordi gers naar de show te sturen. Tevens ont vingen alle burgemeesters van Limburg een uitnodiging. De opbrengst van de show is bestemd voor de bouw van li Reactiveringscentrum te Valkenburg. „Ja", zei Patrick, gauw door." •few door ngaio marsh Den Haag HÉSb£/wJi spii/M vü&SHtta# Rijswijk 'In dc Bogaard? t naast haar op de im haar heen. „Weet „dat ik het heerlijk ntie) 0 Bespreking voorgesteld Dc ondertekenaars stellen voor dat een r T 1 pp itcsprcking plauis zal vinden tussen de JLJ l 11 rM IC )l A I genoemde directie:- de redactie van „Oandalf" en enkele gedelegeerden uit hun midden om te onderzoeken of zowel wat betreft ..Gandalf als mogelijke der gelijke discriminaties ln de toekomst, niet een betere, voor alle partijen bevredigen de oplossing. en per Kijkers luisteraars 1 december Den Haag Spui/hóek Kalvermarkt Rijswijk 'ln de Bogaard' DEN HAAG. 23/12 (ANP. Op 1 decem ber waren by de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.089.050 televisietoestellen aangegeven tegen 2.059.996 per 1 no- vember j.l. Er waren op 1 december kunnen'worden gevon- j 2.691.970 geregistereerde radiotoestellen tegen 2.688.019 op 1 november J.l. het besluit der Het aantal aansluitingen op de Draad omroep bedroeg op 1 december 406.963 tegen 408.309 op 1 november J.l. Omtrent de reden directies vernemen wij van de zijde der uitgeverij Bnrna dat „de Inhoud van I1" „Ja," gaf Patrick toe. HU achterbank en sloeg een arn je," fluisterde h|j in haar oc l vind je weer hier te hebben?! Jenny kon de geur ruiken van zijn Harris tweed jas. Ze keek even naar hem. Hij staarde strak voor zich uit. Het was heel donker, maar toch meende ze hem te zien glimlachen. Ze vond dat ze Trehem moest vragen hoe het met Wally was en ze deed dat. „Hij maakt het best, miss. dank u. U zult onze klei ne jongen beslist sterk veranderd vinden, nu hij on gewild de reden is geworden voor zoveel vreugde en dankbaarheid van hen die hier genezing zochten". Jenny wist niets beters te zeggen dan: ,,Ja, natuur lijk." „Maar hij is toch niet verwaand geworden door dat buitengewone dat er met hem gebeurd is." voeg de Trehem eraan toe. „Zacht als een lammetje, maar van binnen een en al glorie. Ja. zo is onze Wally." Pratick gaf Jenny een kneepje. Ze meerden aan de steiger en gingen aan land. Tre hem vroeg Jenny haar gewezen leerling thuis toch eens te komen opzoeken en wenste hen zalvend goedenacht. Jenny keek om zich heen. In de lichtkring van de lamp boven de steiger doemde een etalageraam op dat ln de gevel van een oud huisje was aange bracht. Achter het raam lag het vol met allerlei vage voorwerpen. breed waren en vernieuwd, en vlak voor de Boy and-Lobster stonden, kon zij de volle omvang van de veranderingen zien. De oude pub was opgeknapt, maar niet veranderd. Aan weerskanten echter ver rees nu een vleugel van twee verdiepingen hoog, waardoor het oorspronkelijke gebouw totaal in de verdrukking was geraakt. Er was een nieuwe en deftige ingang, en een „lounge." Doordat de gordij nen niet dirht geschoven waren, kon men een blik werpen op de gasten, van wie er sommigen zaten te lezen, anderen kaartten of brieven schreven. Op de •htergrond stond een pingpongtafel en nog verder i bar. Patrick zei: „Dat is het dan." Ze wilden zich juist omdraaien toen er iemand door de hoofdingang naar buitenkwam en met onvaste schreden op hen toeliep. Hij was gekleed in een soort boerenkiel uit de tijd van koningin Victoria, droeg een lange broek en had een vormeloze pet op zijn hoofd. Hij was veel groter geworden. Jenny kende hem eerst niet terug, maar toen hij.in hel licht kwam aanschuifelen, zag ze zijn gezicht. „Kostuum. Maison Cost," zei Patrick. „Wally," riep ze. „Het is Wally." Hij keek haar sluw aan en wreef met de knokkels van zijn hand over zijn voorhoofd. „Genavond, ge navond," zei hij. Zijn stem was nog niet gebroken. Hij hield haar zijn handen voor. „Ik ben Wally." zei hij. „Kijk. Allemaal weg." „Wally, ken je me nog? Miss Williams? Ja?" Zijn mond vertrok tot een grijns. „Nee", zei hij. „Je onderwijzeres." „Een dame gaf me vyf shilling, ja. Een dame gaf me die." „Je mag geen fooien vragen," zei Patrick. Wally lachte. „Doe ik nooit," zei hij en keek naar Jenny. „Komt u mij opzoeken in Wally's huis?" „Ben je nog op school?" „Op school. Ik ben bij het Jaarfeest." HU liet haar opnieuw zijn handen zien, slaakte een van zijn ver trouwde kreten en snelde plotseling weg. „Trek je er niets van aan." zei Patrick. „Kom, trek je er niets van aan, Jenny." Hij ging met haar door de oude deur waar nu „pri vé" op stond en hier was alles bekend als van ouds. ..De gasten komen hier nooit", zei hij. „Er is een kantoor en een receptie in het nieuwe gebouw. Je bent en familie Jenny. We hebben je mijn kamer gegeven. Ik hoop dat je die bevalt." „Maar jij dan?!" „O, dat is in orde. Er is altijd wel een kamer voor noodgevallen." „Jenny!" riep mrs. Barrimore uit toen ze de kleine hal in kwam. „Hoe heerlijk je weer te zien!" Ze was veel eleganter gekleed dan vroeger en Jen ny vond haar erg knap. Ze omhelsden elkaar har telijk. „Ik ben zo blij.'' zei mrs. Barrimore. „Ik blij" Haar hand beefde op Jenny's arm en er blonken onverwacht tranen in haar ogen. Jenny was ver wonderd. „Patrick zal je wijzen waar je kamer ls. en het souper is in de oude eetkamer. Ikik heb het op het ogenblik erg druk. Er is een of andere verga dering. Patrick zal het je wel uitleggen." zei ze ge jaagd. „Ik hoop dat het niet lang zal duren. Je kunt je niet voorstellen hoe blij we zijn dat je er bent, hé Pa trick?" „Nee, dat kan ze niet," zei hU'. „Ik vergat je te ver tellen over die spoedvergadering, Jenny. Daar wordt de tactiek besproken die ze zullen voeren tegen miss Pride. Hoe staat het ermee, mama?" lWordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2