-Mkt $L£MLGAT üéy£ML$TM KANTATEDIENST ROND MARIA's MAGNIFICAT IN LEIDSE MAREKERK 24 aanrijdingen in Leiden 8 WTAANT3AG ZO DECEMBÏR DE LEIDSE COURANT PAGINA f BACHS MEESTERWERK MET OVERTUIGING UITGEVOERD ZONDAGMIDDAG werd in de Ma- rekerk een Kantatedienst gehouden. In de Westerkerk te Amsterdam heb ben deze diensten regelmatig plaats, waar het Bach-koor en orkest steeds een der kantates van Bach uitvoeren. Dat men voor deze zondag de laatste in de Adventstijd het Mag nificat (de Lofzang van Maria) had gekozen, was zeer toepasselijk. Vooraf hield de hoogeerwaarde heer W. P. M. Haring, deken van Leiden, 'n toepasselijke predikatie over 't Mag- niifcat. (Een samenvatting van deze toespraak vindt men aansluitend aan dit verslag). De uitvoering van dit Bach-werk werd gegeven door het Rotterdams i gaf tot haar nicht, gezien worden als Barok Ensemble, versterkt door leden de eerste brengster van de blijde bood- Rotterdams Phil harmonisch schap, van de boodschap I Dit heerlijk door God geleid tref fen van twee overgelukkige moeders I vindt zijn luisterrijke apotheose in I Maria's lofzang, haar danklied op haar I uitverkiezing, waarin zij het wachtend geloof van zoveel eeuwen samenvatte: „Magnificat mijn hart prijst hoog I De ogen wi de Heer; zie, van heden af prijst elk bndeoneeker Het vleesgeworden Woord in haar schoot dragend snelt Maria door de bergen. Op haar kunnen zoals Pau- lus dat in zijn Romeinenbrief doet op de predikers van de blijde boodschap de woorden van Jesaja worden toe gepast: „Hoe lieflijk zijn op de ber- gën de voeten van de vreugdebode, die vrede meldt, de blijde boodschap brengt, het heil verkondigt, tot Sion zegt: Uw God gaal heersen". Orkest, terwijl als solisten optraden Mona Voswijk, sopraan; Gré v. Schaijk, sopraan: Hannelore Pennink, alt; Pie- ter Melis, tenor; en Henk v. Haaste- HET GEHEEL stond onder leiding /an Iskar Tribo, bekend door zijn jaar lijkse uitvoering van de Hohe Messe van Bach in de Pietkerskerk. Dat on der zijn leiding een alleszins goede prestatie werd verkregen was te ver wachten. Wel waren enkele bezwaren overwinnen. In de eerste plaats een akoestetisch bezwaar, de enorme hoog- i de koepel waaronder gezongen werd en die veel geluid opslokte. Ten tweede was er een klein orgel dat door een defect geen dienst kon doen en Huib de Jong werkeloos erbij moest Ds. Schoonheim, die de leiding had, legde sterk de nadruk op het feit dat deze middag een religieus (en kerke lijk) cachet roeg. Als zodanig past geen volledige muziekkritiek. Maar wel kan gezegd worden dat dirigent uitvoerenden zich volkomen bewust waren van de verhevenheid van deze muziek. Met grote overtuiging en zui verheid werd gezongen en gespeeld en hoe treffend schoon werden de obliga ten gestreken en geblazen. Wij zijn wel tot de versterkte overtuiging ge komen dat deze muziek, alsmede Bachs Kantates slechts in de kerk bij de dienst tot hun werkelijke bestemming komen. Bij het begin en bij het einde was ;en gezamenlijk gezang van oud-Ne derlandse Kerstliederen. THEO TEN HOOVEN. Toespraak van deken W. P. M. Haring Als uitgangspunt voor zijn predika tie, tijdens de kantatedienst in de Ma- lekerk gistermiddag, had deken Ha ring de tekst van de evangelist Lucas genomen over de begroeting van Ma- door haar nicht Elisabeth en de lofzang van Maria het Magnificat tot God, die aan haar zulke wonder werken deed. De deken vervolgde zijn bezinning op Maria's lofzang als volgt: „Wie ooit het voorrecht heeft gehad te mogen reizen door het land waar Jesus leefde, heeft ongetwijfeld het stadje Ain Karim bezocht. Het ligt in een bergland ongeveer 7 kilometer van Jerusalem. Het is een lieflijk plaatsje, rijk aan plantengroei. Kleurrijke bloe men sieren de glooiingen van heuvels en bergen. Het is zo begrijpelijk, dat een zeer oude traditie dit lieflijk plaatsje heeft gekozen om de stad in het bergland van Judea. waarvan de Schrift spreekt, te localiseren als de plaats waar zich één der treffendste gebeurtenissen uit de heilsgeschiede nis heeft voltrokken. Ain Karim stemt tot mediteren over het treffen van Ma ria en Elisabeth! Een van uiterste vreugde vervuld meisje, dat zich floor Gods kracht uit verkoren weet tot een uitzonderlijk moederschap, spoedt zich van 't noor den naar het zuiden van het land, omdat zij voelt, dat er slechts één in staat is, enigszins de diepte te peilen van de blijdschap, die klopt in haar Jeugdig hart, één van wie zij door de engel heeft vernomen, dat God zich over haar onvruchtbaarheid heeft ont- wording en verlossing. Het binnen treden van Maria in het huis van Za- karias was als een manifestatie van God Zelf, een wonderbare Godsver schijning. En zó kon Maria's groetenis Elisa beth niet anders in de oren klinken dan als een stem, komend van God! Vervuld werd zij van de H. Geest en in die Geest profeteerde zij: „Ge zegend zijt Gij onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van Uw schoot". geslacht mij zalig!" „Inderdaad", zo zei deken Haring, „hebben de geslachten deze lofprij zing voort gezegd. Ook Bach legde de woorden vast, die op hem zo'n diepe indruk maakten: Alle geslachten zul len mij zalig prijzen." „Waarachtige lof' De deken besloot zijn predikatie met een in 1521 door Luther geschreven commentaar op het Magnificat, naar aanleiding van de woorden over d< ligprijzing van Maria. Luther zegt: „Uit deze woorden kunnen wij leren, welke de waarachtige lof is, waarmede men haar vereren en dienen kan. Hoe moet men zich tot haar richten? Let tend op die woorden, leert gij tot haar zeggen: O Gij, heilige maagd en i der Gods, hoe zijt gij, zo niets en ringgeacht, en tóch heeft God u met al zijn genade en rijkdom aanschouwd en in u grote dingen gewerkt. Zelf hebt gij geen verdiensten, maar hoog boven uw verdiensten is de genade Gods in u rijk en overvloedig. Heil u, gij zijt gelukzalig vanaf dit uur in eeuwigheid, gij, die zulk een God gevonden hebt." MEER DAN 250 VOGELS OP JAARLIJKSE TENTOONSTELLING „AVIBUS" Onder grote belangstelling is in 't af gelopen weekeinde de jaarlijkse „Avi- busshow" gehouden in het „Ooster kwartier" aan de Borneostraat. Deze vogelshow omvat ruim 250 kanaries, parkieten e.d. Als extra attractie was door de Leidse Aquariumvriend een aquarium ingericht. Aan deze expositie was een kweek- wedstrijd verbonden. De jury (keur meesters M. van Woezik, C. -H. Brok- mijer, J. Broekhuizen en A. Dom- merholt) kende de volgende prijzen toe: Klasse I (zangkanaries Hazer E.K. '65 stam v. 4 vogels): A. de Beer, 3 ereprijzen en le pr.; kl. 3 (idem 1 vogels): A. de Beer, le pr.; kl. 4 (idem overj. E.K.): A. de Beer le pr.; kl. 5 (idem open klasse): A. Laterveer, le pr.; kl. 7 (waterslag kanaries E.K. '65) W. Hendersen, 2e pr.; kl. 9 (idem open klasse): P. v. d. Berg, 3e pr.; kl. 10 '65):* J. de Vries, le t/m 6e pr. en ereprijs (zilv. bonbonnière L.C.);mevr. Van Gent. 3e pr.; kl. 11 (idem overp. E.K.): E. Rademaker, le pr.; kl. 12 (idem open klasse): G. Nievaart, le en 2e pr.; W. Zitman, 3e pr.; kl. 13 (idem ongepigmenteerd E.K. '65): J. Broekman le pr.; E. A. Teske 2e pr.; A. Laterveer 3e pr.; kl. 14 (idem overj. E.K.): P. P. v. d. Berg le pr.; kl. 15 (idem open klasse): A. J. v. d. Kwar tel ere- en eerste pr.; J. M. Kreuger 2e pr.; G. Nievaart 3e pr.; E. A. Teske 4e pr.; P. P. v. d. Berg extra ereprijs; kl. 22 (kruisingen trop. vogels E.K. '65): G. F. de Rooij ere- en derbypr., le pr.; kl. 24 (idem open klasse): mevr. J. van der Horst le pr.; kl. 25 (kuif- en vormkanaries)G. F. de Rooij ere- en eerste pr.; J. Broekman 2e pr.; kl. 28 (paren trop. vogels E.K. '65): A. Laterveer ere- en 1ste pr.; J. Broekman le pr.; kl. 29 (idem overj. E.K.): A. Laterveer le pr.; kl. 30 (idem open klasse): P. N. Marcelis le pr.; A. Laterveer 2e pr.; kl. 31 (enkele trop. vogels): J. Lefebre, ereprijs (medaille NLC); le pr.; J. Broekman erepr. en le pr.; mevr. J. v. d. Horst 3e pr.; A. Laterveer 4e pr.; kl. 32 (idem overj. E.K.): A. Laterveer le pr.; kl. 33 (idem open klasse): A. Laterveer le en 2e pr.; kl. 37 (parkieten E.K. '65): mevr. J. v. d. Horst ereprijs (legpen ning B. en W. Leiden); le pr.; kl. 39 (idem open klasse): mevr. J. v. d. Horst le pr.; J. R. de Jong 2e pr.; kl. 42 (agaporniden open klasse): A. La terveer le pr.; kl. 43 (grote parkieten E.K. '65): mevr. J. v. d. Horst, ere prijs (legpenning L.D.) en le pr.; kl. 45 (idem open klasse): A. Laterveer le pr.; kl. 48 (stammen van 4 vogels): J. Broekman erepr. en le pr.; 50 (twee kleurkanaries E.K. '65): J. Broekman le pr.; afdeling vluchten en vitrines: le pr. A. Laterveer; 2e pr. P. N. Marcelis; 3e pr. C. Teske. Waar niet vermeld bestonden de prijzen uit diverse bekers en plaquettes. Vandaag is de expositie geopend van 10 tot 22 uur en morgen van 10 tot 20 uur. In 't afgelopen weekend vonden in Lelden 24 aanrijdingen plaats, waarvan 14 op zaterdag en 1(1 op zondag. Daar van waren er 2 met ernstig letsel. Zaterdagnacht om half één reed de 28- Jarige P. Bekkering uit Lelden op zijn bromfiets op de Haarlemmerstraat. Vol komen onverwacht voor hem kwam van uit de verboden richting een andere bromfietser, eveneens uit Leiden. Een botsing was het gevolg, tengevolge waarvan de heer Bekkering een sche- delbasisfractuur opliep. Door deiE. H. D. werd hy naar het academisch ziekenhuis voergebracht. De andere, bromfietser liep geen letsel op. Om tien voor half elf zondag vond op het Pieterskerkhof nabij de Muskadel- steeg een aanryding plaats tussen een bromfiets en een scooter, tengevolge waarvan de bromfietser, een 18-jarige inwoner van Leiden, een schedelbasis- fractuur opliep. Hy verleende geen voor rang aan de scooter, bestuurd door een 20-jarige inwoner van Leiden. Deze laat ste kreeg schaafwonden aan het voor hoofd. De 18-jarige duo-passagiere van de scooter klaagde over hoofdpyn. De bromfietser werd naar het academisch ziekenhuis vervoerd. groter dan de maag idaatsexamen civiel-ingenieur de heer A. J. Bazuin, het kandidaatsekamen geode- tisch-ingenieur de heer A. J Minnaard. 1 wIskun< Iig -1ngenie11 r h.-. r N. Booy (met lof). Het naderende Kerstfeest is voor de kinderen van de St. Barbaraschool aanleiding om In de H. Lodewykskerk een kerstavond te houden. Na de Eucharistieviering, die nds begint, zal een kerst spel door de kinderen worden opge voerd. Ouders en belangstellenden Wijziging Postdienst AGENDA uk ivnir. in nrrrv bij de ongekende figuur die 18 december de verleiding niet kon weerstaan een ruit van automaat aan de Koorevaarstraat kapot te slaan. Toen dat gebeurd was had hy kenneiyk toch geen trek, want den geen repen vermist. Aan de Lage Rljndyk is door de wind zondagmorgen om kwart over tien een lichtbak losge slagen en door een winkelruit gegaan. De brandweer heeft met hardboard dat raam dichtgespykerd. Bij een foto- handel is zaterdag uit de winkel een •t rif lex gestolen. De takt St. Antoniusparochie. Leiden Zuid had den niet bekend. Kwart enige lieden bezig aan lehem" worde opgevoerd inbraak by de Kind aan de Trek- koor van de St. Willibrordusparochie vlietweg. Aan de achterzyde er niets vermist. Tenslotte heeft liefhebber van kauwgom een kauwgum- ballen-automaat ontvreemd van de voorgevel van een winkel aan de Mors- straat. Er zaten nog maar weinig ballen in, doch wel ong. 600 dubbeltj daar aal het wel (■^^■■1 weest. De repetitii terkoor zullen deze week en volgende I teur week geen doorgang vinden, De P.T.T. deelt mede, dat in ver band met de feestdagen de volgende wijzigingen op vrijdag 24 en vrijdag 31 december zullen plaats vinden. De loketten ter afhandeling van geldzaken zullen niet, zoals gebruike lijk op vrijdag, om 19.00 uur, doch om 15.00 uur sluiten. De laatste lichting van de stadsbrievenbussen zal zyn om 18.00 uur, de laatste lichting aan het hoofdkantoor om 20.00 uur. LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Toen donderdagavond de laatste speelavond van de parencompetitie aanving, heerste er spanning of de he ren Gerlich-v. Leeuwen er nog in zou den slagen de dames v. Gelder-De Jong van de eerste plaats te verdrin gen. Even zag het er nog naar uit dat zulks /du -i-lu-urT-n. wan! clr tl.inu-s harte welko". 11bo taetj. K,r.t- h i komen, terwijl de heren Gerlich-v.n Leeuwen steeds meer punten verza melden. Maar toen het laatste spel ge speeld was en even later de wedstrijd leider de uitslag bekend maakte, kon den de dames v. Gelder-De Jong toch met een warm applaus als kampioen van de parencompetitie begroet wor den. De prijsuitreiking zal op een na der te bepalen avond plaats vinden. Goed werk leverden op deze laatste avond ook de dames Jans-v. Zonne veld, die hierdoor twee plaatsen klom men. Verder hadden er geen belang rijke verschuivingen meer plaats. Einduitslag: 1 dames v. Gelder-De Jong 80. 2256; 2 Gerlich-v Leeuwen 95, 2235; 3 Pias-De Vries 127, 2228; 4 v.d. Bijl-Zwaneburg 130, 2216; 5 Jans-Pouw 99. 2207; 6 Loof-Witkamp 129, 2140; 7 echtp. v.d. Pool 136, 2139; 8 echtp. v. Klaveren 117, 2094; 9 dames Jans-v. Zonneveld 136, 2079; 10 echtp. Dank 610.West". In het Wlllibrorddusgebouw, tien des Het toneelstuk „Wy zal de kerstsfeer verhogen. Wanneer de bekend wordt Men wordt verzocht zich hiervoor op ta geven. Met ingang van 1 januari is de heer te doen zyn ge- P. P. de Koning, administrateur van de an bet Alma Ma- Leidse Spaarbank, benoemd tot dlrec- deze Instelling. zoekt het bestuur ons mede te delen. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE 89- 2074: 11 Tijssen-De Winter 105, De ahletiekvereniging „Holland' houdt vanavond in het „Volkshuis" een filmavond over „Een sportreis naar We nen. Deze avond zal om 19.30 beginnen. Aan de Technische Hogeschool te Delft zyn geslaagd: voor het kandi- Burgerlijke stand Geboren: Juan Manuel z.v. P. F. A. Mar tinez Martinez en M. J. Schrijver; Leo- nardus Franciscus z.v. A. H. L. G. Tim- mermann en J. W. van Tricht; Aart Pieter z.v. H. C. Hemker en C. Boer; Richard z.v. W. F. den Os en J. Teljeur; Manfred Ludwig z.v. M. L. Schermer en M. J. M. Wagenaar; Swan Houw z.v. H. T. Liem en D. I. N. Tan; Theresina Wllhelmina Theodora Johanna d.v. H. J. A. Hilders en A. I. H. Leune; Ronald Johannes Maria z.v. J. J. C. Butter en T. M. Walraven; Ruud z.v. A. H. Verschuur en P. G. C. van der Sluis; Brigitte d.v. J. Distelvelt en J. C. Leue- ring; Johannes Hendrik z.v. J. Spyker S. M. de Geus. Gehuwd: A. J. Dijkstra en E. L. Tucker; A. Buizer en L. M. S. van Weesel. Ondertrouwd: P. G. Hulsman en M. J. C. Leeuwen; G. A. T. Bruinsma en M. J. T. Amting; J. F. A. G. Koning en J. M. L. F. Coppes; J. C. Plu-en J. M Lagerman; C. J. Bleienberg en C. M. Laterveer; E. W. Walaardt Sacré van Lummel en J. C. S. Kooreman; G. H. H. Bosker en M. van Harten; J. G. Metten M. A. Van der Vaart; C. H. M. Mentlnk en P. J. M. Bavelaar; C. Cornet J. Hoppenbrouwer; J. Benning en F. J. Plu; J. H. Kampert en M. G. Janson; J. IJzerman en E. Bakker; N. van Die- i G. Borgerdlng; H. P. Devilee en Heetveld; A. Busscher en M, S. Bekker; J. J. Seelbach en U. K. B&dorf. Overleden: J. Robbers 93 Jaar man; N. E. Peet 8 jaar dochter; N. Imthorn 57 jaar vrouw; W. Zwaan 77 jaar vrouw; der Keemel 74 jaar wed. MAAND NOVEMBER Jas (jekkermodel), tochtband, net, sjaals, autoband, heienparaplu, scha kelarmband, damesbril. sleutels, he ren- en dameshandschoenen, rijwiel tas,portemonnee, muntbiljetten, voet bal, halsketting, scharen, schooltas, loonzakje, kinderbroekje, autostep, da mespolshorloge, damesondergoed, he renpantoffels, kinderschoentje, das speld, boodschappentas, boekje inh. postzegels, jongenstas, maillot, broche, sigarettenaansteker, badtas inh. sport- kleding, tas inh. boeken, beugeltas, regenjas, waterpomptang, dameshand tasje met inhoud, stopwatch, heren- pullover, bankbiljetten, schuifladder, schoolétui, kinderhandschoen, kinder muts, herenpolshorloge, manchetknoop, doos inh. chocolade, beursje, marmot, kanarie, passerdoos, set gereedschap, voorzetlens, trouwring, motorwanten, herencoat, damespantalon, breitas. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan hel bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woensdag middag tussen 14.00 en 17.00 uur. Te lefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. 12070; 12 mevr. Zwarts-Karstens 132, 2068; 13 Veldhuyzen-v. Vliet 86, 2017; 14 mevr. en heer v. Berge Henegou wen 111, 1995; 15 echtp. Schotte 84, 1977; 16 De Koning-v. Zonneveld 100, 1907; 17 dames v.d. Bijl-Zwanenburg 87, 1878; 18 dames Hogerwerf-Znnd- bergen 121, I860; 19 echtp. Verduyn 80, 1815; 20 echtp. Stokhuyzen 116, 1785, Omdat de uitslag van de wedstrijd Wassenaar-Leiderdorp nog niet binnen is, hopen wij deze morgenavond te pu bliceren. Volkakerstzang. Woensdag 22 dec. zal in het Dorpshuls des avonds 7.15 uur de jaariykse Interkerkelijke Volks kerstzang plaats vinden. Medewerking verlenen de I^eiderdorpse Harmonleka- pel en enkele koren. Geboren: Leent je, dr van C. Hagenaar en H J. Teske. Ondertrouwd: Abraham Johannes Ma ria Preenen, 23 jr en Inge Langbroek, 19 jr; Antonie v. d. Velden, 32 Jr en Elisabeth v <1 Horst, 42 Jr. Getrouwd; H. v. d. Borg en G. Boer; J. L. Th. v. d. Laan en Th. M. A. Buis; W. Moraal en J. R. Zuldervanrt; B. J. Kooistra en E. A. M. v. Engelenburg; M. D. Haullussy en A. Wassink. MAANDAG 20 DECEMBER Ne«l. Madrigaal koor Kerstconcert in de Lodewykskerk. aanvang 20.15 uur. Kadi. Vrouwengilde, afd. I-eidon Kerstviering met lezing van pater H. Hagen o.f.m. over ..KerstvarlanUn". Rest. Van der Heijden, aanvang 20 uur. Kring Lelden Tuinier* Voorlich tingsavond. Lezing over „De nieuwe wet rulmteiyke ordening" en „Schaderege ling gebruik agrnrlache grond Burcht, kleine zaal. aanvang 20.00 uur. RyiM'lcurniu door pater dr. Ter- stroet. Romanuszaal, 20.00 uur. DINSDAG 21 DECEMBER K X O Opvoering van „Er is een moord gepleegd", Haagache Comedie. Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Concert I..K.K. „Voor Allen" So listen Erna Spoorenberg en Geza Frld. Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 uur. K.V.P.-Krlng Vergadering over het vraagstuk van de armoede en de onder ontwikkeling ln grote gebieden van de wereld. Burcht. 20.00 uur Kuth. Nat. Ilond voor Kil HO. afd. Leiden Aanvangscursus, gebouw O.Q. en G.D., 20.0(1 uur Dann-akontakt St. Antonlu*paroehle Kerstavond met opvoering van het kerststuk ,,\vy vrouwen van Bethlehem" in bet WUllbroixlusgebouw, Rhyngeeater- strnntweg 43, Oegctgeeet St. Barltarasehool Kerstviering In de Lodewykskerk. toegankelijk voor ouders en andere belangstellenden. Aan vang 19.00 uur. BybelcurNua door pater dr. Ter stoet, Romanuszaal. 20.00 uur. VOORSCHOTEN KERSTVIERING S.V.L.V. WANDELCLUB Gistermiddag vond in het Bondsge- bouw de jaarlijkse kerstviering plaats. In haar openingswoord memoreerde mevr. Kmjnenburg het feit, dat de wandelclub in 1966 haar tienjarig be staan hoopt te vieren. Vervolgens her innerde zij aan de hoogtepunten in het afgelopen seizoen, de avondvier daagse. de jeugd vierdaagse te Ede, de vele wandeltochten, die gehouden z^n en tot slot deze kerstviering, die weer geheel met de eigen leden werd ver zorgd. Jammer genoeg is het ledental dalende. Daarom deed z(j op de leden beroep in eigen kring of omgeving uit te zien naar eventuele wandelsport- liefhebbers. Het is een gezonde sport, doch onbekend maakt vaak ook onbe mind. Vooral mannelijke jeugdleden zouden zeer welkom zijn. Mevr. v. d. Valk, die zich jarenlang er verdienstelijk gemaakt heeft voor de wandelclub heeft in het afgelopen jaar moeten bedanken. Zy werd nu nog bedacht met een driewerf hoera kreeg nog een presentje. Alle drie de leidsters zijn in het afgelopen jaar □het huwelijk getreden, maar z(j blijven SVLV trouw, zolang als dat mogelijk is. Rond de kerstboom en de kribbe werden kerstliederen gezongen en werd er gekiend om mooie prijzen. Jeugdige leden deden nog een paar leuke sketches en een grote verloting om de pot te spekken viel by de aanwezige ouders en leden op deze regenachtige zondagmiddag best in de smaak. WETHOUDER SCHRAMA VAN VOORSCHOTEN SPRAK OVER ONDERWIJSZAKEN Algemene Bijstandswet werkt goed Voor de Haagse jyolitierecliter VONNIS LUCHTHARTIG GENEGEERD Ondanks het feit, dat aan een koop man uit Leiden diens rijbevoegdheid was ontzegd, nam hij achter het stuur van zijn ^uto plaats en reed zichzelf in nieuwe narigheden. „Het is negatie .van een vonnis", zo constateerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter, waar de koopman zich nu had te verantwoor- Overigens lichtte de officier de rechter in. hoe verdachte zo snel tegen de lamp liep, want in de buurt van verdachte woont een politieman, die een wakend oog over verdachte laat gaan. Omdat het niet kan worden getole reerd, dat vonnissen van de rechter zonder effect blijven, vorderde de of ficier nu drie weken gevangenisstraf en opnieuw ontzegging der rijbevoegd heid gedurende een jaar. De rechter z&g reden tot clementie en volstond met opleggen van twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, een geldboete van 100 benevens ont- Zwemdiploma's in „Overdekte" Diploma A: Joyce v. <1. Berg, Paul v. d. Heijden, Petrus v. d. Heyden, Simon v. Kins, Dirk v. d. Vyver, Cornells Cok Frederlk Verhoeve, Tom Bavelaar. Ar- noldus Akerboom. Leo Berk, Anita v. d. Berg, Sylvia Eradus, Marie Berk, Anne- lem van der Linde; Johannes de Visser, Ue Kasteel. Allee van der Heijden. Wil- „Uitgaande van een „Ideale" klas*o- bezetting van SO kinderen per klns, er voorts van uitgaande, dat de aange kondigde verlaging van de leerllngen- sehaal toch binnen niet al te lange ter mijn zal worden v. rw r/. niykt, tnrwyi nok de toekomst, wat dat betreft nog meer zou kunnen bieden, hebben h. en w. van Voorsehoten gemeend van het woord op de algemene beschouwingen van de begroting door de raad. „Als Ik het verschil in de totale be hoefte aan de Imnd van de cijfers ga bezien, dan Is het nantal noodlokalitei- ten, waar wy over beschikken, beslist niet verontrustend. Integendeel, ik ge loof, dat de bouw van noodloknlen kan worden gezien als een noodzakeiykt veiligheidsklep. Om nu te voorkomen, dat de indruk zou bestaan, dat Ik alleen maar noodscholen zou willen houwen, wil ik er toch wel gaarne de aandacht op vestigen, dat dit natuuriyk niet de be doeling is. Het gaat er alleen maar even probleem duldeiyk wordt TEGENVALLER WAS MEEVALLER Kennelijk was een 18-jarige mon- teur uit Oegstgecst heel erg geschrok- ken van de eis welke de officier van j justitie bij de Haagse politierechter I stelde, nl. 75 boete en voorwaarde- lijke ontzegging der rijbevoegdheid gedurende zes maanden met proeftijd „Dat vind ik erg zwaar", zo sprak hij verslagen, „er was toch geen lichamelijk letsel?" „Ik vind het anders helemaal geen zware eis", gaf de politierechter te kennen. Uiteindelijk bleek verdachte in de mening te hebben verkeerd, dat hij twee jaar gevangenisstraf te goed had. Toen dat misverstand was opgehe ven, vond hij toch de 75 boete zwaar, want hij verdient 234 per maand. De straf was geëist, omdat de mon teur met een door hem bestuurde auto een verkeerszuiltje omver had gereden. Dat zou nog t..t daar aan toe wil Ik stellen, dat Ik de gedacht: zyn geweest, doch erger was wel. dat zichzelf niet afwijs, maar hy moet ook hy na de botsing er vandoor was ge- praktisch uitvoerbaar zijn". gf.an. en, voor 'i-'t fe* vorderde tic Over de opmerking van de heer Pels officier de ontzegging der rybevoegd- Waar blijven ipenbare scholen? ging I de wethouder er by voorbaat al van uit, ,,<iat de heer Pels ons er niet van ver denk!. dat wy de bouw van bedoelde scholen niet voldoende bevorderen. Kykt u maar naar de Adegeestschool. leerlingen gesteld". SCHOLENCONCENTRATIE De wethouder vervolgde: „Wat de scholenconcentratie betreft: naar mijn stellige overtuiging Ik het concentreren van scholen ln de zin, zo als de vraagsteller, de heer Pels. dit be doelt, in geen enkel opzicht een waar borg. dat een overcapaciteit aan lokalen kan worden tegengegaan. Ik geloof zelfs, dat de problemen nog veel groter kunnen worden. Een uitvoerig onder zoek van deze kwestie heeft toch wel tot resultaat gehad, dat een verwezen lijking van deze gedachte op dit moment niet realiseerbaar is. Uiteindelijk Is het toch zo, dat allo by dit probleem be trokken partyen hiermede graag ak koord moeten gaan, omdat anders de misère niet is te overzien. Met nadruk Dc rechter deed toch nog iets van de eis af; hij legde 60 boete op en ontzegging der rijbevoegdheid gedu rende zes maanden met proeftijd van twee jaar. OEGSTCEEST KERSTSAMENZANG In de garage van Kamsteeg is gis- Oele. Gijsbert Vr wed: teerd door bassist Jan Huijdts, een maken. Voor hun optreden, wat drummer Tombe. Na afloop i reputatie van de combo's wt opgebouwd in de Nederlandse jazz- lijk jamsession. Gugten, Gerrlt den Haan. Maria Giezcman, Inge Visser. Marjo Star, Jo hannes van Rijn. Cornells Prins. Mat- thljs van Polanen, Gerrie van Delft, Wll helmina van Egmond. Cornelia Hogen- boom, Laurens van der Snoek, Klaas Kuyt, Michiel van der Plus, Pieter Huls bos, Johan Schoenmaker, Liesbeth Hel- kens, Cornelia Noort, Johannes Swierts, Cornells Ros, Kasper Stlkkelorum, Wie- bren Zuidema, Allee Koning, Sieiske de Raaf. Onno Kuyk. Diploma B: Anne Marie Valk, Johan Kuyt, Dorothea Schipper, Jacobus de Visser. Gerardus van Velzen, Johannes Bruin, assistent Huibert Kerstsamenzang gehouden ter voorbe- f va"en Daar kunne bij. in het Investeringsplan staat onder bet hoofd „ln 1966 aan te vangen wer 1 ken" als laatste nunt vermeld: „nood (voorziening voor huisvesting onderwijs Hieronder kunner. dus ook openban oen urgentieverklaring is aangevraagd (dat is dus zowel voor het byzonder als het openbaar gewoon lager onderwys) bedraagt In totaal 61. gymnastiekzalen Blijkens een informatie, die is Inge wonnen. heeft men op het ministerie de aanvraag van de gezameniyke gemeen ten ln de inspectie Delft nog niet afge daan. Er wordt echter regelmatig aan de deur geklopt by dit ministerie. SUBSIDIES Het vraagstuk van de subsidies la nog aangesneden door de heer De Groot. Natuurlijk ls het nodig, dat wy goed in de gaten houden, dat de subsidies bin nen redeiyke perken worden gehouden. Toch is het ook zo, dat wy het goede, dat het particulier initiatief mede dank zy de subsidie lol stand brengt veel waardering verdient. Gelukkig bestaat er wat dat betreft als lk de heer De Groot tenminste goed heb begrepen geen verschil van mening tussen hem en het college. Het standpunt van het college Inzake de verbetering van de outillage van het Cultureel Centrum zal binnen niet al to lange termyn aan de raad worden voor gelegd. Het noemen van een termyn is nog een beetje moeiiyk. Als het ook maar even kan, zal .leze zaak In het eerste kwartaal van het nieuwe begro tingsjaar aan de orde worden gesteld, voor zover het de kleine voorzieningen betreft. Het betrekken van Voorschotensc kunstenaars by plnntseiyke tentoonstel lingen zal door b. en w. gaarne worden bevorderd. Zoals men wellicht reeds uit courantenberichten heeft vernomen, zal by de tentoonstelling Toonschaal '66 ook de burgery worden betrokken. SPORT De heer De Groot heeft over de iport- nota gesproken. Uit zijn opmerkingen blijkt ook enige ongerustheid. Dit laatste lijkt niet nodig, wi.nt laat men niet ver geten, dat het opstellen van een derge lijke nota geen kleinigheid van Adegeest maakt het enig verschil of de bewoners de kosten voldoen met inkomsten uit b.v. eigen kapitaal, de Pensioenwet, of een uitkering op grond van de A.O.W. of A.B.V. De heer Fortanier vindt dat de uit voering van de Algemene Bijstandswet niet zo gaat, zoals de K.V.P.-fractie dit gaarne zou zien. Hij stelt dat ma teriele nood vaak samen gaat met im materiële nood en adviseert het aan vraagformulier voor financiële bij stand zodanig te wijzigen, dat daartoe bevoegde personen, die zich bezig houden met het lenigen van immate riële nood, bijstand kunnen verlenen. Het principe van de Algemene Bij standswet is echter anders don dat van de Armenwet. De opvatting, dat materiële nood veelal samengaat met immateriële nood. is een opvatting, die onder de armenwet wèl heeft ge leefd. De nieuwe wet heeft zich hiervan principieel gcdistancieerd, door de ontkoppeling van financiële en imma teriële hijstand. Dit houdt niet in. dat dit niet samen kan gaan. Het is echter geen uitgangspunt. Oud en ziek wor. den thans ook niet meer in één adem genoemd Bij het opzetten van verdere plan nen betreffende de huisvesting voor bejaarden, zal alle aandacht worden geschonken aan de opvattingen die hierover op dat moment bestaan. Het is natuurlijk wei gemakkelijk nu te zeggen, «lat bejaardencentra wachtkamers voor de dood zijn, maar laten wij ons goed realiseren, dat men vroeger ook dacht dat de bouw van deze tehuizen dé oplossing was. Det wethouder deelt de mening van de heer Fortanier niet, dat er tussen het college als uitvoerder van de Al gemene Bijstandswet en de van ouds bestaande kerkelijke c.q particuliere instellingen van bijstand een manco bestaat. Het gaat er om of de nieuwe, veranderde situatie, wordt aanvaard. De plaats gevonden hebbende be sprekingen hebben er toe geleid, dat de aanvankelijk bestaande van elkaar afwijkende opvattingen, ten aanzien van de interpretatie, aanmerkelijk tot elkander zyn gekomen. Op verzoek van het R.K. Inter-Pa- trekkei «Int de jaar vi daar allerlei aspecten by wil be- r°ch'e°l Charitatief Centrum li. i r,n..K, iota nog in het laatste zlttlngs- i de ruud kon worden aangebo- j nan ile ortle gesteld. SOCIALE ZAKEN tegenwoordigers van de N.H. Kerk zijn dit Jaar twee vergaderingen ge wijd aan de gewijzigde omstandighe- AMBTS WONING Dc heren Fortaniei Groot hebben vragen I gemaakt rond de Algemene Bijstand! Pels opm.rWn reiding op hel naderende Kerstfeest. Naar schatting 1000 Oegstgeestenaren woonden deze bijeenkomst bij. Muzikale medewerking werd ver leend door het R.K. Kerkkoor en het zangkoor van de Ned. Hervormde Ge meente, alsmede door de R.K. Har monie Triumph. De zang werd afgewisseld met Schriftlezingen en lezing van psalm 23 !''u a -< Veoiev I '!iger het feit, dat ?n dat dit niet dding ia. mag blljki In de vergadering de wethouder, dat, gezien het standpunt van de burge- De heer de Groot steil, dal de «e. d*' d",ljd' "*d- eente enute inspraak heeft ut de be ï!??1."' WIJ ^hoefte een e openbare lagei de Veurseweg en Ichtlng seweg. Om ue heer Pels helemaal ge- Z aUee'n"voor"het* door achtereenvolgens ds. K. Vegter, I 'ager onderwys een verzoek ls gedaun gereformeerd predikant, die ook het °.m v°or lokalen een urgentieverkln- openingswoord sprak, ds. W. Verdonk, g e verlen'« I'm behoefte Is ge- hervormd predikant, pater P. de 8Pro,d over de wyken Adegeest. Bosch- de Willibrord-pa- geeat- Noord-Hofland en Vlletwyk/Biy- d. Gugten. Marijke Meerburg. Anne- j rochie. ds J Wagenvoorde, vrijzinnig dorp- ke van Klaveren, Wilma van Klaveren, herv. predikant en pastoor N. A. Com- Voor het openbaar uitgebreid lager d. Bent. Willem v. d. Bent. Jan 1 mandeur onderwtya Is een urgentieverklaring ge- Flip Bakker, John van Gies-1 Met motto van de bijeenkomst was: vraagd voor twee lokalen. Het totaal Uen, Arthur Stmathot, Maaike RwÉviid. „Ome Herder kom»", 1 cijfer van het aantal lokalen, waarvoor enige inspraak heeft in de he- drijfsvoering van het bejaardenhuis 1 n^uJL'lJlï 1 - Adegeest" Hy voert hiervoor twee - 8 - leu I redenen aan, nl. de gemeentelijke fi nanciële garanties en de financiële bijdrage, die krachtens de ABW. wordt verstrekt aan enige bewoners. De eerste opmerking is juist. Met ipmerklng moet gezegd, dat volgens bedoelde wet burgemeester en wethouders aan iedere Nederlander, die met over mid delen beschikt om in de noodzake lijke kosten van het bestaan te voor zien, bijstand verlenen. Dit Ls een zaak tussen het college en degene, die recht heeft op een uitkering. Ten op zichte van derden geeft dit ge< n bin- hebben nu met een voorstel te komen. kwekerij aan de Prins Bernhardlaan is echter voor de bouw van een ambtswoning voorlo pig gereserveerd. Wellicht doet zich in de toekomst evenwel de mogelijk voor om op andere wijze een ambts woning te verwerven, b.v. door aan koop van een geschikt pond. Even tuele mogelijkheden zullen op de voet worden gevolgd. MARKTBERICHTEN

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3