Der Kaiser BRITTEN LUISTEREN AAN DEUR VAN 55 Dit staat er in de nieuwe Eva! Gevangenisstraf en zware boete voor 22 botersmokkelaars Mi i ter a n cl ver hl a a rl De Gaulle is anti-alles PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT I DINSDAG 14 DECEMBER 1965 Welke rol heeft een telegram, dat in januari 1917 door de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Zimmermann. verzonden acid aan de Duitse ambassadeur In Washington. Hernstoff, gespeeld In de Ame- rlkanse groei naar deelneming aan de oorlog? De meeste geschiedenisboeken ver melden dit telegram slechts terloops en ver tellen amper iets over de achtergronden ervan. Feit is. dat dit telegram, onder schept door de Britse geheime dienst, de „koevoet" is geweest waarmee de Ame rikaanse groei naar deelneming aan de eindelijk ook Wilson naar een ..deelneming aan de oorlog" Is gewrikt. Het telegram zelf. de man die erachter stond, de rol van dit kleine stukje papier in het wel en wee van de 7-Un verp van Barbara Tuchman. ..The Zin telegram" dat kortgeleden als pocket is verschenen (Laurel Edition) in New-York. Barbara Tuchman. die de I'ulitzerprUs ver wierf voor haar boek „The güns of August", bewijst in dit nieuwe werk opnieuw de figuren In haar boek tot een nieuw leven te kunnen brengen. 55 Telegram Zimmerman schudde Amerika eindelijk wakker Van een onzer redacteuren) In de winter van 1916-1917 lag het westelijk front In vroren in .-en web van loopgraven. Een wanhopige poging om aan de Somme een bres In de Duitse Unies te slaan was gesmoord In het bloed van een miljoen doden; noch in Berlijn, noch in Londen kon men de mannen, het mate riaal en de moed opbrengen om iets te veran deren in de noodlottige starheid waarin de oor log was geraakt. Het was immers al de derde oorlogswinter: liet „naeh Paris" en ,.a Berlin" van 191-1 waren al lang verklonken en de bloe men, waarmee men de naar het front trekken de soldaten had getooid, waren op hun graven Eén natie slechts zou die noodlottige starheid kunnen doorbreken: Amerika. Maar in Washing ton zetelde een zieke, besluiteloze en te idealis tische president Wilson, die zijn eigen gedach ten over de beslissing koesterde: een vrede zon der overwinnaar, uit welke vrede een eeuwige samenwerking zou kunnen voortkomen tussen alle volkeren. Het dreigement der Duitsers, dat zij hun duikboten zouden inzetten tegen alles en iedereen die de wereldzeeën bevoer, kwam Wil son Irreëel voor. Hij achtte niemand, zelfs de Duitsers niet, tot een dergelijke onmenselijkheid Ln staat. Het tragische van Wilson was, dat hij te min der in een onbeperkte duikbootoorlóg kon gelo ven, naarmate die ontegenhoudbaar naderbij kwam. Zelfs toen hem op 1 febr. 1917 officieel werd meegedeeld „dat het zover was" wilde hij het niet geloven, „totdat de feiten de verschrik kelijkheid der Duitsers zouden aantonen". Inmiddels wist Londen al half januari, dat de duikbootoorlog voor de deur stond. De basis van die wetenschap was een telegram, dat de nieuw bakken Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Zimmermann, in diplomatieke code had gezon den naar de Duitse vertegenwoordigers in de V.S en middels hen naar die in Mexico. Maar Londen kon de wetenschap van het op 17 janu ari gedeeltelijk gedecodeerde telegram niet met de V.S. delen, omdat dan zou blijken, dat de Duitse code de Britten bekend was. De Britse geheime dienst stond voor een ontzag lijk dilemma; aun de ene kant hield men in de hand de koevoet, waarmee men de VS in de oorlog zou kunnen wrikken, aan de andere kant wilde men het oor niet verliezi In 19161917 uias het vechtenthousiasme geluwd. Elke aanvul koutte nieuwe doden. Alleen het gevecht aan de Somme eiste een miljoen levens. aan' de deur van het Duitse keizerlijke hoofd kwartier luisterde. De geheime dienst besloot te wachten. Boven dien had men het telegram nog slechts gedeel telijk ontcijferd. Wel hadden de deskundigen*in Room 40 van Whitehall uit 't telegram gelezen, dat Duitsland per 1 februari 1917 de duikboot oorlog onbeperkt zou inzetten, maar halverwege het telegram was nog een onontcijferde passage. De geheime dienst zou pas dagen later ontdek ken, dat juist deze passage het belangrijkste was: daarin werd zonder meer Mexico in de oor log betrokken en werd gedreigd met deelname van Japan aan de strijd. Dat juist Ziinnierniann het telegram had onder tekend, maakte de zaak met betrekking tot de VS nog moeilijker dan zij zonder meer al ge weest zou zijn. Hij was pus enkele maanden mi nister en zijn verschijning op liet politieke to neel was juist in de Verenigde Staten toegejuicht. Als minister was Zimmerpiunn Von Jagovv op gevolgd, die een vertegenwoordiger van de ge hate Junkerkaste was geweest en wiens politie ke lijn alleen al duarom de Amerikanen afkeer had ingeboezemd. Zimmermann daarentegen was een liberale burger: een soort self-made-man, die het van een kleine consulaire post tot een ministerszetel had gebracht in een bijna Ameri kaanse carrière. Zijn benoeming in november 1916 tot minister bad in de Amerikaanse pers juichkreten doen los slaan. Eindelijk een niet- militalre figuur, eindelijk een man wiens gezon de verstand welhaast moest blijken uit zijn car rière. Eindelijk een man, die de starre Duitse houding misschien zou kunnen veranderen. In feite lagen de zaken precies andersom. Von Jagow was de man geweest, die ondanks zijn „Von" afkerig was geweest van de „rücksicht- lose" politiek der generaals, die sedert augustus 1916 in feite de macht uitoefenden: Ludendorff en Hindenburg. Zeker: kanselier Bethmann was nog in functie, het parlement werkte nog. Maar noch Bethmann, noch het parlement waren in de laatste maanden van 1916 bij machte geweest, de onbeperkte duikbootoorlog, waarnaar de ge neraals streefden, in zijn verschrikkelijke nade ring te remmen. Het liefst hadden de generaals kanselier Bethmann aan de dijk gezet, maar zo ver reikte hun macht juist niet. Hun macht reik te wel ver genoeg om Bethmanns medestanders weg te werken en een van die medestanders was de minister van Buitenlandse Zaken Von Jagow. Zimmermann kwam in zijn plaats: een man, wiens eerzucht grenzeloos was en die zich in het niet-burgerlijke gezelschap van ministers en ge neraals „acceptabel" wilde maken. Hij deed dat door zich blindelings aan de generaals te onder werpen: met de arme Bethmann, die op het punt stond te vallen, wilde hij niet mee-glijden. Zim- De onbeperkte duikbootoorlog kreeg in deze eer zuchtige man zijn grote kampioen. Dat die oor log Amerika tot actieve strijd zou lokken, ge loofde hij niet. Op de eerste plaats was Ameri ka zo dacht hij in geen maanden nog ge reed om werkelijk een actieve rol te spelen en Iwivendien woonden in Amerika ongeveer elf mil joen Amerikanen Van Duitse herkomst, die, zo redeneerde hij met zijn Pruisische verstand, on getwijfeld de zijd»* van het oude vaderland zou den kiezen. Zimmermann redeneerde nog verder. Om te voorkomen, dat Amerika zich onmiddellijk in de Btrijd zou mengen, bracht hij in zijn plannen andere gedachten te brengen, maar de gene raals gaven hem te verstaan, dat aan een ver andering van de plannen niet gedacht kon wor den, de onderzeeërs waren reeds uitgevaren en het was te laat om hen nog tegenbevelen te kunnen geven. De teerling was geworpen. Het uur U Op 31 januari 1917, 8 uur voor het uur U, waar op de onbeperkte duikbootoorlog zou beginnen, bracht een verslagen Bethmann het voornemen van zijn regering ter kennis van het Witte Huis. Hij was een verslagen man, wiens verslagen heid nog maar de helft weerspiegelde van zijn kennis: immers hij wist, dat de deelneming van Mexico en Japan aan de oorlog in de lucht hing, wanneer de VS zich zouden laten verlokken metterdaad in het krijgsgewoel te springen. President Wilson was verontwaardigd over het Duitse voornemen, maar in zijn verontwaardi ging wenste hij een dergelijke onmenselijkheid niet te aanvaarden. Hij geloofde niet, dat de Duitsers werkelijk zouden doen, wat ze hem via Bernstorff lieten mededelen... Washington Het leek er dagen op, dat Zimmermann gelijk zou krijgen wat betreft de deelneming aan de oorlof door de VS. De aarzelende Wilson wacht- ZIEKE WILSON AARZELT LANG OVER OORLOG MET DUITS LAND Kerst in zichtl Originele versierings- en diner-ideeën, menu's kant-en-klaar met een leuk flesje wijn erbij... Liefde van een grootmeester. Picasso tot Frangoise Gilet: 'Ik zal nooit van je houden'... De ex-vrouw van de schilder schreef teke nende fragmenten uit zijn leven. En Eva publiceert ze. De Haute Couture breit... Exclusieve modellen uit de hogere brci- school, aan u door Eva verklapt. En... nog veel meer! Even Eva kopen (los nummer 0,55). Of - nog beter - word abonnee 5,85 per kwartaal). Krijgt u Eva wekelijks thuis. Kost trouwens minder. Schrijf een kaartje: 'Ik abonneer my op Eva' aan Eva, afd. Abonnementen, Postbus 163, Leiden. Eva is van nu. Eva is enig! Bende opereerde tot diep in België nieWè bondgenoten naar voren. Japan, dat on getwijfeld de Amerikanen op de Stille Oceaan zou willen bezig houden én...Mexico, dat met de VS als water en vuur leefde. Speciaal op Mexi co had de passage in het in Londen onderschep te telegram betrekking. Mexico, aldus het tele gram, zou zich onmiddellijk mengen in de strijd, wanneer de VS aan de oorlog gingen deelnemen.. Als loon voor deze vriendendienst zou Duitsland de Mexicanen de mogelijkheid bieden de oude Mexicaanse gebieden in de VS te heroveren. Nieuw Mexico, Arizona en Texas. Bernstorff De man. aan wie het beruchte telegram gericht was, de Duitse ambassadeur Bernstorff in Was hington, beleefde er slapeloze nachten door. Her haaldelijk had hij in 3916 gepoogd de gedachte aan een onbeperkte duikbootoorlog bij zijn land genoten te verjagen wijl hij de Amerikanen be ter kende dan zijn landgenoten in Europa dat deden. Bernstorff wist, dat de VS zich niet eeuwig zou den laten provoceren. En met die wetenschap was het niet moeilijk de gedachten door te trek ken naar de onvermijdelijke eindontwikkeling: als Amerika zou ingrijpen, dan zou de Duitse nederlaag onafwendbaar blijken. Tegen deze re denering had de keizerlijke kliek het Zimmer- mannse tegenargument: in de paar maanden, die Amerika nodig zou hebben om oorlogstech- nisch op toeren te komen, zou Engeland versla gen zijn.... Terwijl het Zimniermanntelegram in dé archie ven van de geheime dienst in Londen lag (in middels geheel ontcijferd) als het tastbaar be wijs van de Duitse voornemens, deed Wilson op 22 januari 1917 nog een grote poging om zijn ge dachten door te zetten. In een grote rede zette hij zijn plannen uiteen voor een „oorlog zonder overwinning", voor beëindiging der vijandelijk- i het begin van een nieuwe vredelieven- •eld. ffllBII—IWHII—llllllllllliT Met de tekst van deze rede dacht ambassadeur Bernstorff zijn laatste kans te krijgen, de Duit sers van hun heilloze voornemen af te brengen. Ook kanselier Bethmann probeerde in Duitsland zijn generaals, (hij was hun kanselier) nog tot te op bewijzen en nam geen enkele beslissing van grote importantie. Zijn woorden: „En toch. wil ik het niet geloven". Het stuk, dat hem dat geloof zou moeten bijbrengen, lag al twee we ken in Londen. Nu de duikbootoorlog een feit ge worden was, moest het telegram op de een of andere wijze ter kennis van de Amerikanen worden gebracht. De Britse geheime dienst, ondanks alles niet be reid de Duitsers te verraden, dat hun code be kend was. zocht en vond een oplossing. Als in Mexico bij de Duitse ambassade een gedeco deerde kopie gevonden kon worden van het tele gram, dat Bernstorff aan zijn collega daar ge zonden had, zou men de Amerikanen die kopie in handen kunnen spelen. Men zou dan bij de Duitsers de indruk wekken, dat er op de am bassade in Mexico een indiscretie was begaan en het geheim van de code zou verzekerd blij- j ven. Het plan lukte door een wonderlijke samen- j loop van omstandigheden beter dan men had durven verwachten. Het geheel gedecodeerde j telegram verscneen in de Amerikaanse pers i juist op net ogenblik, dat de isolationisten in de j Senaat door eindeloze redevoeringen trachtten, Amerika buiten het krijgsgewoel te houden. Oorlog De publieke opinie in de States werd door dit plotselinge publikatie van het telegram opge- i schroefd naar een „oorlog met Duitsland en on middellijk". Wilson, die nog even getracht had, het onvermijdelijke te vermijden "door een wet voor te stellen, waarbij koopvaardijschepen zou den worden bewapend, kon niet anders meer dan Duitsland de oorlog te verklaren. Het zou evenwel nog tot 6 april 1916 duren, eer het zover Intussen braken voor de man, wiens naam on- verbrekelijk verbonden was aan de duikbootoor- log. slechte dagen aan. De Mexicanen speelden nader bezien toch liever niet mee, de „Duitse" I Amerikanen bleken bijna Amerikaanser dan de president, op enkele uitzonderingen na, die naar Mexico verdwenen om daar vergeefs te trach ten de afbrokkelende Duitse plannen te redden. Engeland bleek in enkele maanden duikbootoor log niet verslagen te kunnen worden, Amerika bleek sneller oorlogsgereed te zijn, dan de Duit se generaals gedacht hadden. ze correspondent ANTWERPEN Voor de Antwerpse rechtbank is gisteren het doek gevallen over een der grootste NederlandsBel gische smokkelgevallen van de laatste jaren. De 22 gedaagden.'20 Nederlanders en twee Belgen, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier maanden tot twee jaar. en tot boeten die het opzien barende totaal bereikten van ruim 5.3 miljoen gulden. Van de gedaagden waren enkel de twee .Belgen en twee Nederlanders ter zitting aanwezig. De overige Nederlanders werden bu verstek-veroordeeld. In de jaren 1962 en '63 waren herhaaldelijk aanzienlijke hoeveelheden Nederlandse smokkelboter in de handen gevallen van de Belgische douaniers. Die boter werd vervoerd met vrachtwagens, gewoonlijk voorzien van open laadbak, maar met gepantserde stuurhut en achterzijde, uitgerust met in stallaties voor het uitwerpen van rook bommen en kraaienpoten. Sommige van die vrachtwagens hadden achteraan een gepantserde cabine, die met een telefoon in verbinding stond met de stuurhut, om de afweermiddelen tegen achtervolgende douaniers te coördineren. Sommige vrachtwagens hadden aan de voorzijde zelfs grote stalen scharen, om over de weg gespannen kabels door te snijden. De gepantserde vrachtwagens werden voorafgegaan door verkenners per auto of per bromfiets De boter werd naar alle Vlaamse provincies en zelfs tot ver in Belgisch Brabant gevoerd. Inbeslag- Dr. Soebandrio naar Nederland? neming van meerdere smokkelwagens de activiteit van de bende niet verlamt zodat het duidelijk was dat ze over gebreide middelen beschikten. In septen ber van 1963 brachten Nederlandse dom niers het begin der, ontknoping, toen tussen Roosendaal en Hoogerheide verdachte vrachtwagen schaduwden Tec slotte moesten zij hun achtervolging o; geven, doordat hun auto een lekke bac kreeg, maar de douaniers hadden in van de mannen een bekende smokkelai uit Zundei1 herkend. Zijn handel en wandel werd discrefl nagegaan, opgetekend werd met wie t in contact kwam. en binnen vrij korf tijd werden de leden van de smokkelbei aan beide zijden van de grens ingereken met inbegrip van een der belangrijks financiers, een Belg uit Herselt in Zuider-Kempen. Een tweede financier, t V man uit Antwerpen, is nog steeds voo vluchtig. De meeste van deze smokl I laars werden reeds door een Nederland rechtbank gevonnist. (Advertentie) HET IS NOG NIET TE LAA GEEF EEN PLATEN BON 0 GEEF EEN PLAAT DJAKARTA (Reuter). De Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, zal misschien vol gend jaar Nederland bezoeken, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. De Nederlandse ambassadeur, mr. E. L C. Schiff, heeft gisteren met Soebandrio over het voorgenomen bezoek gespro ken. Het zou gericht zijn op de conso lidatie van de betrekkingen, waarbij vooral aandacht zal worden geschonken aan het normaliseren van de econo mische betrekkingen, aldus Antara. (Advertentie) HET IS NOG NIET TE LAAT GEEF EEN PLATENBON OF GEEF EEN PLAAT De Gaulle wijst op welvaart PARIJS. (Renter-A.F P.). De Franse presidentskandidaat Mitterrand heeft gis teren ln een televisievraaggeeprek gene raal De Gaulle van een opportunistische buitenlandse politiek beticht „l>e Gnulle Is anti-Amerikaans met de Kussen, anti- Rustlsrh met de Amerikanen. anti-Brits met Duitsland. anti-Duits met de Engel sen. anti-Chinees met dc Russen en anti- Russisch metMaar laat ik ophouden. de«e politiek Is opportunistisch en daar ben Ik tegenstander van". (Advertentie) HUT IS NOG NIET TE LAAT GEEF EEN PLATENBON OF GEEF EEN PLAAT worden geregeld. „Ik ben er zeker van dut Amerika zich daar bewust van ls en ver langt naar een vreedzame oplossing die overeenkomt met de belangen van de hele wereld", Hij zei het eens te zijn met De Gaulle, dat Frankrijk het risico loopt ge- I U-idelljk aan bit een atoomoorlog te wor- j den betrokken Wanneer er aan de oorlog I in Vietnum geen eind komt. lopen we langzaam aan gevaar het stadium to be reiken waarin kernwapens gebruikt gaan worden. „De tragische tegenstrijdigheid is dat De Gaulle zelf een Franse atoomstrud- macht voorstelt, terwijl ht) waarschuwt tegen het gevaar, btj een kernoorlog te j woiden betrokken" In zijn eerste vraaggesprek voor d<- I televisie heeft generaal De Gaulle gister- j avond alleen gesproken over binnenlandse j I vraagstukken. Vandaag spreekt, hij over buitenlandse zaken en woensdag over de Franse politieke instellingen. De Gaulle zei dat de levensstandaard I van de Fransen in 1976 zal zijn verdub- j beid Tijdens zijn bewind waren de prij- zen Jaarlijks met. slechts tweeëneenhalf procent gestegen, in plaats van met tien procent zoals daarvoor. Het enige land i waar deze stijging even laag ls. Is Ame rika. omdat de V.S. met behulp van de goudwisselstandaard in staat zijn hun Inflatie te exporteren Adt>ertentie) HET IS NOG NIET TE LAAT GEEF EEN PLATENBON OF GEEF EEN PLAAT j Nieuwe roepiah in Indonesië SING APORE F.P.I.), Radio Dja karta heeft meegedeeld dat president Soekarno van Indonesië een decreet heeft uitgevaardigd waarin finaneiël hervormingen worden aangekondigd „ali middel om een groot tekort en inflati< te bestrijden". Hef decreet voorziet ii uitgifte van nieuw bankpapier en nlemvi munten, met het uit de circulatie nemei van het oude geld. Deze maatregelen betekenen een ge lijkschakeling van de West-Irian. (het voormalige Nederlands Nieuw-Gulnea roepiah met die in de andere celen, van Indonesië. De oude West-Irian roepiah had een grotere koerswaarde dan de Indonesische roepiah Buiten West-Irian zal men voor 1000 oude. 1 nieuwe roe piah krijgen. Een maand na bekendmaking van het decreet vervallen de bankbiljetten van de bank Negara, de Indonesische natio nale bank, van 10 000 en 5000 roepiah. Na drie maanden de biljetten van 2500, 1000 en 500 roepiah, en na zes maanden die van 100 roepiah en minder. Tweede ..kleine' Ausohwitz-proce begonnen FRANKFURT (ÜPI) De openba aanklagers bij de speciale rechtbank Frankfurt hebben de Amerikaan No bert Wollheini uit New-York aangew zen als eerste getuige il charge in 1 zogenaamde „kleine Auschwitz-proct dat vandaag tegen drie voormalige t nazi's, die in het vernietigingskai werkzaam zijn geweest, Is hegonni Wollheini heeft de verschrikkingen v het concentratiekamp overleefd en vi tigde zich na de tweede wereldoorlog de Verenigde Staten. Het proces vormt min of meer e vervolg op het grote Auschwitz-proc dat 20 maanden heeft geduurd. Tegc 17 van de 20 verdachten in deze za: werden gevangenisstraffen uitgespr» ken. De overige drie werden vrijgespr ken. In het concentratiekamp Ausct witz, dat lag in het tegenwoordige Po len, werden naar schatting tussen 2,5 en vier miljoen mensen vermoor de speciale gaskamers. De 56-jarige Neubert wordt er verdacht slachtoffers voor de gask; mers te hebben geselecteerd. Erber, di nu 68 jaar oud is. zou hetzelfde hebbo gedaan met dien verstande dat hij „g- specialiseerd" was zulks te doen m< vrouwelijke gevangenen die naai- Ausc! vitz waren gedeporteerd. In de klacht tegen Burger, die 61 is. :zegd dat hij het gifgas heeft ing' ocht, dat werd gebruikt om de milj en sl-> b*offers van het Hitlerreg: >m het leven te brengen Maxima: kunnen zij werden veroordeeld tot •nslange gevangenisstraf. De door 1 in de Bondsrepubliek afgeschaft. Het „kleine Auswitz-proces" wj er gevolgd door een derde ter het meest uitgebreide AuschwiU roces. Hierbij zullen 18 ex-nazi) v-aaronder een vrouw, terecht staa: "ij zuil"** zich moeten verantwoorde aor hun iviteiten die de Poolsi •schwii herschiepen in wrat dc Drie presidenten in Tanzania bijeei NAIROBI, (U.PI.). President Joffl Kenyatta van Kenia. Julius Nyer Tanzania en Abdoella Osman van Som»' land zijn In Arusha. Tanzania, bijeen g' weest. Het persbureau van Kenia de bijeenkomst was bedoeld voor 1 malizeren van de betrekkingen tus« Kenia en Somaliland. Volgens waarnenv is ook gesproken over de kwestie Rhode Advertentie) HET 18 NOG NIET TE LAA d hlJ GEEF EEN PLATEN BON 0 GEEF EEN PLAAT

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6