SaftïidóeSotvïcml: NT,a bezis mT Zondags- arbeid HAAGSE ETALEURS VERSIEREN Zoute zeewind MARGRIETHAL VOOR GRIEKEN bij NCRV-t.v. Yon Amsberg niet fout Indonesische studenten „illegaal naar Dejft TELEVISIE HAIHO PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1065 uitbouw centraal anten nesysteem 1V| T ongeduld wacht het Chris- telijk Nationaal Vakverbond op een rapport van de Protestantse Kerken, dat uitkomst moet bieden in de vele vragen waarvoor het bedrijfsleven zich tegenwoordig met betrekking tot zondagsviering en zondagsarbeid ziet gesteld. Over de draagwijdte en de aard van de zondagsviering wordt tegenwoordig ook in protestantse kringen uiteenlopend gedacht. Ter wijl immers sommigen nog onver kort wensen vast te houden aan de consequenties van een oud-testa- mentisch sabbatsgebod, hellen an deren naar vrijere opvattingen over» De eisen van het bedrijfs leven met zijn continu-arbeid en de gewijzigde opvattingen over recreatie en ontspanning werken ook bij hervormden en gerefor meerden door. De klacht van het Christelijk Nationaal Vakverbond is. dat hoe wel sommige protestanten zich in gewetensnood geplaatst zien en daarbij bijstand verlangen van de christelijke vakbeweging, de Kerken uitblijven met uitspraken waaraan men houvast heeft. En intussen is de maatschappelijke ontwikkeling niet stil blijven staan. TN katholieke kringen zijn de opvattingen terzake steeds wat vrijer geweest. Reeds vóór de nieuwere theologie zijn stempel begon te drukken op het leven binnen de Kerk en de religieuze opvattingen, kenmerkte de katho lieke zondagsviering zich niet meer door een stug vasthouden aan oud testamentische opvattingen.- I In katholieke kringen maakt men zich maar weinig scrupules over de begrenzing van met de zondagsheiliging verenigbare vor-1 men van sport en recreatie: bij het afweren van zondagsarbeid schijnen sociale motieven soms zwaarder te wegen dan religieuze i principes. En wordt er ook al niet serieus Zoa,« bekend bevinden deze zich reeds overwogen of het mogelijk is de voorschriften omtrent de zondags mis soepeler te maken, bijvoor beeld door de verplichte bijwoning van de eucharistieviering niet meer te binden aan de eerste dag van de week? nze parlementaire redactie) lieke zondagsviering zich niet meer DEN haag De Nozema (Neder-1 lands.- Omroepzt-nder Maatschappij), die reeds door het kablnet-Marijhen belast was met de opzet en uitbouw van het centraal antennesyateem, Raat zich daarmee Intensiever bezig houden. Binnenkort wordt er 'n doch termaatschappij In het leven geroe pen, die In samenwerking met parti culiere instellingen de verdere aanleg en exploitatie ter hand zal nemen. De dochtermaatschappij richt zich om te beginnen reeds op de bestaan de centrale antennesystemen. Kerk alom een beweging gaan de is van oecumenische samenwer king, hopen we dat bij het overleg omtrent eventuele aanpassingen van Kerk en gelovige inzake de zondagsviering en zondagsarbeid, protestanten en katholieken niet zonder gemeenschappelijk overleg te werk zullen gaan. Natuurlijk zal het moeilijk zo niet onmogelijk zijn om met gelijke conclusies uit de bus te komen, j Theologische meningsverschillen I kunnen ook in deze een rol spelen en die heeft men te respecteren. Maar tussen helemaal geen over leg en volkomen synchronisatie liggen nog tal van mogelijkheden. We hopen dat die niet onbenut blijven. In vele moderne woningcomplexen, verspreid over het gehele land. Bo vendien worden hier en daar deze systemen bij wijze van proef door particulieren geëxploiteerd. Het eer ste doel van de maatschappij zal zijn de bestaande systemen samen te voe gen, waarna men met de verdere uit bouw kan beginnen. Het centrale antennesysteem krijgt, wanneer een en ander door het par lement goedgekeurd Is. een wettelijke status, nu minister Suurhoff enige wijzigingen op de bestaande tele graaf- en telefoonwet voorgesteld heeft. De wijzigingen richten zich in het bijzonder op de wettelijke moge lijkheden ook bij particulieren, die daarvan in feite niet gediend zouden zijn, leidingen contactdozen en derge lijke aan te leggen. Weinig gevaar voor huurwet VAN het door de Eerste Kamer uit gebrachte voorlopig verslag over de wijzigingen in de huurwet zal minister Bogaers niet behoeven te schrikken. Wel zijn er enkele senatoren die en dan niet helemaal zonder reden in twijfel trekken of alle uitkomsten van 's ministers beleid wel zo prachtig zul len kloppen als de theorie het doet voorkomen, maar een serieuze aanval die gevaar inhoudt voor het huurplan 1966 kondigt zich toch niet aan Een beetje verwonderlijk vinden we 't, dat ook In de Eerste Kamer weinig kri tiek wordt geleverd op de theorie die dra. Bogaers terzake van de ..doorstro ming-" heeft ontwikkeld. In feite wor den er slechts twee concrete vragen gesteld: ten eerste of de doorstroming niet geremd zal blijven door het bulten de huurvenioging blijven van de mees te vóór 1921 gebouwde goedkope wonin gen: ten tweede of vöor een op tempo komen van de doorstroming het niet noodzakelijk zal zijn het aantal te bou wen flats te verminderen en daardoor ruimte te scheppen voor meer éénge zinswoningen. Meer wordt onze opvatting benaderd door de leden die in twijfel trekken of de voorgestelde huurverhogingen wel gunstig zullen werken op de doorstro ming en die de bewindsman vragen wat zijn commentaar is op een computer berekening voor de Vereniging voor Staathuishoudkunde, die tot de con- clu", moet lelden dat d« dooretro- mlngsgedachte een illusie is. We hopen dat minister Bogaers bij *t komend Kamerdebat diep op dit onder- derziida deel van zijn beleid zal ingaan. Dan is i he|d stroming" zal veel meer gehaat zijn bij drangmaatregelen tegen huurders die voor hun Inkomen veel te goedkope woningwetwoningen bewonen en bij het bouwen van grotere woningen tegen dragelijke huren dan bij het speculeren op neveneffecten van huurverhogingen zonder meer. Dan zou men in de toekomst dus het huurbeleid moeten gaan voeren zonder mede te steunen op een doel dat in caau weinig terzake is. er is geen betere! VRAAG WASAUTOM ATEN-CROSPECTUS NR. IS BIJ MIElE, GOUOSESINGEL ?2. ROTTERDAM. DJAKARTA (ANP) Op Djakarta's vliegveld Komajoran hebben twee In donesische studenten, wier uitzending naar Nederland op het laatste ogenblik voor enkele weken werd uitgesteld, zich dinsdagochtend vroeg enige (IJd schuil gehouden alvorens een Garocdatoe- stel binnen te glippen, dat even later naar Bangkok vertrok, \anwaar zy waarschijniyk per KLM-vltegtuIg naar Nederland zullen reizen. De studenten hadden waarschijnlijk lucht gekregen van het uitstel, want toen persattaché J. Schaap van de Ne derlandse ambassade hun namen op 't vliegveld liet omroepen kwamen se niet opdagen. Schaap wilde de 29-jarige Ach- mad Soelalman en de 28-jarige Joewi- toe Admowijojo meedelen, dat ze pas (Vervolg ran de voorpagina Mr. Cals gaf voorta de verzekering, dat alle brieven van verontruatlng over de rol, die de BVD zou hebben gespeeld in acties rond het voorgenomen huwe lijk, stuk voor stuk zullen worden on derzocht. Volgens mr. Cals is er geen enkele reden tot angst. Terzake de plaats van het huwelijk (Amsterdam) merkte mr. Cals naar aanleiding van een vraag van de heer Vos (PvdA) op, dat het kabinet aan vankelijk geaarzeld heeft deze plaats reeds tijdens de behandeling van de toestemmingBwet aan te wijzen. De heer Vos meende, dat dit beter achter af had kunnen geschieden. Mr. Cals meende echter dat dit an te belangrijke aangelegen bij de parlementaire be ten. Mr. Cal8 zei voorta dat het crlminatie ten opzichte van Amster dam zou hebben ingehouden, indien het huwelijk daar niet gesloten zou kunnen worden. Dr. Berghuis (AR) had eerder de hoop uitgesproken, dat Amsterdam zich behalve een „lastige" stad straks óok een „sportieve" stad zou tonen nu het parlement met het huwelijk heeft ingestemd. Mr. Cals zei voorta desgevraagd, dat het Interview van het verloofde paar destijds voor radio en televisie on der ministeriële verantwoordelijkheid plaats heeft gevonden. Niet elk gege- geven antwoord valt zijns inziens even wel onder die verantwoordelijkheid, ech ter weer wel de gevolgen van de ant woorden. Mr. Cals vond het voor de heer Van der Spek wel spijtig, dat het in terview voor het verloofde paar zo goed was uitgevallen. Was dit niet zo geweest, dan zou het kabinet ter verant woording zijn geroepen. Voor het overige kon mr. Cals de Kamer slechts dankbaar zijn voor de brede instemming met het toestem- mings- en naturalisatie-ontwerp, waar van de Senaat bij monde van de heren Geuze (CHU), Van Rlel (WD), Van Lieshout (KVP), Berghuis (AR) en Vos PvdAblijk had gegeven. Van de begin januari zouden kunnen vertrekken omdat hun studieprogramma nog niet geheel was vastgesteld. Hij vertelde la ter, dat hij er verder op het vliegveld geen drukte over had gemaakt, omdat hy heel wel de teleurstelling begreep, die de studenten na de lange voorberei ding voelden. De twee maken deel uit groep van honderd afgeatudeer- PvdA-fractie hadden alleen de heren studiebeurzen wie de Nederlandse regering Cammelbeeck en De Rijk (beiden r.-k.) oortgezette op- pn Meester overwegende bezwa Zij dusver zijn er al zo'n zestig derland vertrokken. De twee jongeman nen, die dinsdag op Kemajoran ver stoppertje speelden zullen colleges vol gen aan de technische hogeschool in Delft. leiding beschikbaar heeft gesteld. Tot i «temden met de PSP tegen de toestem Ne. I niingswet. De communiste mevrouw Van Ommeren-Averink onthield zich van stemming. Tegen de naturalisatie van Claus von Amsberg verzetten zich alleen de twee PSP-era. De gevolmachtigd ministers van Su riname en de Nederlandse Antillen, res pectievelijk de heren Einaar en Lampe, betuigden de instemming van hun rege ringen en parlementen met de beide wetsontwerpen. Dr. Einaar herinnerde eraan, dat het de Duitsera waren die aan het eind van de vorige eeuw scho len en kerken stichtten ln Suriname. -1 Daarom had men in zijn land geen be tegen een huwelijk van de „bij geliefde prinaea Beatrix met (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De acteur van de Haagse Comedie, Frans v. d. Llngen. Is eer gisteren door een auto-ongeluk op de Nieuwe Parklaan, Den Haag. gelukkig niet ernstig gewond, maar zal sohijnlyk tot einde van het Ji Bronovo opgenomen blijven Dlenten Ton Lute op mand uit i gevolge heeft de korte termijn zijn rol ln het t v.-^pel van morgenavond „Als er geen j bestonden, moesten ze worden ultge-1 criminatie vonden" op Nederland I overgenomen, opleveren wij •veel danken hebben" Hij waarschuwde de gevaren, die rassenhaat en dia- het koninkrijk kunnen Zicare opgaaf voor Van Harte (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Onmiddellijk nadat de duizenden Utrechtse bezoekers aan de jaarlijkse volkskerstzang op don derdagavond 28 december de Mar griethal rullen hebben ontruimd, zul len tien Haagse etaleurs van de Bij enkorf letterlijk en figuurlijk hun handen uit de mouwen steken en 24 uur achtereen doorwerken voor de Grieki geven, een sfeervol aanzien ANTENNE zullen werken aan het welslagen van dit plan. Uiteraard waren er onder de briefschrij vers (vaak anoniem) mensen, die zich mige landgenoten niet kon verklaren. „Ia men soms boos omdat we teza men iets goeds proberen te doen voor een kleine tweeduizend Grieken en hun invités?". Kees Buurman sprak zijn bevreemding uit over het feit, dat bijvoorbeeld de bedrijven, waar de circa 1500 Grie ken werken, die zich al hebben aan gemeld voor het kerstfeest, vrijwel niets van zich laten horen. aan de talrijke andere vreemde werk krachten en bijvoorbeeld de Indische Nederlanders bij de opzet van dit plan niet was gedacht, sarin bet kerstdiner Bcn Essing, de Blokkerfestivalorganlaa- «rhelders wordt ge- tor- heeft belangeloos de voorberei- ding van het feest op zich genomen en is sinds enkele dagen met zijn staf werkzaam in de VAR A-studio. Hij ver klaarde dat hij de ergernis van som- grove termen uitten, omdat VARA is dezer dagen door verte- Hoewel het plan, gelanceerd door de radio-actie „Van Harte" van de VARA, aanvankelijk een moeizame start kreeg, wijst thans er alles op. dat dit diner voor de Grieken volledig zal slagen. Kwamen er tijdens de ra dio-uitzending slechts 37.000 gulden aan toezeggingen in geld en goederen binnen en niet de 70.000 gulden, die de- uitzending genwoordigers van Duitse industrieën in het Ruhrgebied opgebeld met de vraag of het mogelijk was. dat de 500 Grieken die daar werkzaam zijn ook aan deze maaltijd kunnen aanzit ten. Uit België kwamen dezelfde ver zoeken binnen. Wantrouwende Grieken T.v.-spelInterland' uitgesteld bijeenkomst moet kosten. Thans ia men al ruim de 50 mille gepasseerd, niet meegerekend de giften ln natura van grote en kleine ondernemingen. Vrijwilligers voldoende Henk van Stipriaan deelde mee. dat men thans de beschikking heeft over honderden aanmeldingen van vrijwilli gers, die op eerste kerstdag hun tijd ter beschikking stellen om de spijzen te serveren. Nieuwe aanmeldingen van hulpkrachten zijn niet nodig. On der de medewerkenden bevinden zich Johan Bodegraven van de NCRV met zijn hele gezin, de actrice Josephine v. Gasteren met tal van toneelspelers (sters). Ook vele artsen, psychologen, tolken, koks, huismoeders ren verklaarden schriftelijk et NCRV-BRT- televlsiespel „Interland", waarin op woensdag 15 december de plaatsen Enkhuizen en Tongeren tegen elkaar in bet strydperk zouden treden, is uit gesteld tot 8 Januari a.s. Momenteel wordt binnenskamers over leg gepleegd over deze aanvragen. Van de 2500 Griekse arbeiders ln ons land hebben er pas 1500 zich voor dit kerstdiner opgegeven. De Grieken staan namelijk erg wantrouwend te genover alles, wat van bovenaf wordt georganiseerd. Bovendien loopt er on der hen bet hardnekkig gerucht, dat zonder de kosten voor deze maaltijd aan het einde van de maand op hun salaris in- BiJ de uitvoerenden I'VE musical „Zout als de zeewind", die ^gisteravond door NCRV-t.v. werd ge presenteerd, Is destyds onder de oor spronkelijke titel „Free as air" in ons land uitgebracht en een volslagen fiasco geworden. De NCRV-opvoering was zo is ons gemeld nogal ge ducht gewyzigd. zowel door Willy van Hemert (tekst) als door Harry de Groot (muziek). Omdat we destijds geen der (schaarse) theatervoorstellingen hebben kunnen zien, kennen we ook de draagwijdte van die wUzigingen niet, maar we kunnen wél vaststellen dat wat we gisteravond op bet scherm zagen bepaald géén volslagen fiasco werd. .Zout als de zeewind" bleek te steunen op een dragelijk gegeven, een vrij kneu terige (vooral ln de liedjes!) tekst en op weinig opzienbarende muziek. Al kregen we de indruk dat Harry de Groot en zijn arrangeurs hier nog het beste maakten wat ervan te maken was. Als regisseur leverde Willy van Hemert, vooral in de wat groter opgezette het vakwerk dat we van hem slag of stoot verwachtten. gehouden wordt. Dit in tegenstelling met de feiten, want met de ingeza melde gelden worden straks alle kos ten van de maaltijd betaald, pool gespeeld Deze wedstrijd, die in Op de eerste kerstdag zullen de Griek- beproefde gasten per trein naar Utrecht voerd worden, waar de gemeente eer pendeldienst met tien bussen onder houdt tussen het station en de Mar griethal. Om half zes neemt het diper een aanvang zodat de Grieken weer op tijd hun woonsteden kunnen bereiken. Het VARA-dansorkest zorgt in de hal ande- De BRT en de NCRV hebben daarom voor verstrooiingsmuziek. terwijl ook besloten de uitzending van het spel het Utrechts Byzantijns Koor en het „Interland" te verplaatsen naar zater- Trio Hellénique deze maaltijd zullen dag 8 januari a s opluisteren. België in het middelpunt van de belang stelling staat, is voor Tongeren extra interessant omdat niet minder dan drie voetballers van Standaard Luik uit Tongeren afkomstig zijn. Het 16.500 inwoners tellende Tongeren, dat vlak bij Luik ligt. zou door de belangstelling voor deze voetbalwedstrijd te zeer gehan dicapt zijn om een reële krachtmeting met Enk huizen te leveren. krachten als Jenny Arean en Jacco van Renesse. Hetty Verhoogt, Winnlfred Bosboom en vooral ook Huub Kooymans bleken zich in muslcalland goed thuis te voelen. Ook Paul Meyer en Tine de Vries pasten in het genre. Cor Lemaire was barpianist. die kunnen Inderdaad gemeenlijk beter spelen dan zingen. In andere speelzln geldt dit óók voor Fritz Butzelaar hoopt het feest De enige overgeblevene van de oorspron- avonds te beëindigen, kelijke Free-as-air-bezetting was Hans Boskamp. Zijn inbreng was een rede lijke zangstem, maar hij acteerde zo abominabelhouterig dat deze rol die van een overrompelend acteur n.b. de zwakste plek vormde in deze opvoering, die voor het overige het aankijken be slist wel waard was. Kijkers met decors voor Tiener Magazine' 1 mmmm VilliaVOIHl 111 (Ie ClIlOT I HILVERSUM Bij NCRV'S TM. het maandelijks uitgezonden tienermaga zine. zullen de kijkers voortaan nauw betrokken worden. De NCRV heeft na melijk een prijsvraag uitgeschreven voor „decor-makrs". In iedere aflevering van TM. worden nieuw uitgekomen platen besproken en gedraaid Tot nog toe werden dan als deecps gebruikt foto's van de betreffen de artiesten Deze decors nu kunnen de kijkers in de toekomst zelf gaan maken. Het mogen fotomontages zijn. boetseer- werk. tekeningen, schilderijen, popart enz De beste inzendingen worden ge- bruikt en de maker van het beste decor zal in de studio een plaat worden over handigd. bovendien mag hy of zy het gemaakte werk zelf toelichten Inzen- dingen moeten bij de Redactie TM - NCRV-televisif in Hilversum voor 1 januari 1966 binnen zyn. Terugkeer Geniini-6 en -7 via satelliet op t.v. HILVERSUM Indien alles volgens J de plannen verloopt zal de zaterdag gelanceerde Amerikaanse rulmtecap- J siile Gemini 7, met aan boord de as- Ironauten Frank Bornian en James Lovell, In de middag van zaterdag 18 december op aarde terugkeren. De Gemini 6, die maandag 13 december 4 wordt gelanceerd teneinde met de Ge- mini 7 in formatie te gaan vliegen en met Walter Schlrra en Thomas Staf- ford aan boord, zal woensdagmiddag J 15 december terugkeren. In belde ge- vallen worden capsule en ruimtevaar- J ders door het vliegtuig-moederschip aan boord genomen. Rechtstreekse reportages daarvan worden via de communicatiesatelliet Early Bird naar Europa gezonden en ook door de NTS overgenomen. De juiste tijdstippen van deze repor- lages zullen waarschijnlijk pas zeer laat bekend worden. Hopelijk kunnen zij daags van te voren worden aange- kondigd. De reportage van de terugkeer van de Gemini 6 op woensdag 15 december J zal op Nederland 1 worden ultgezon- it den. Mocht deze uitzending samen- vallen met de rechtstreekse NTS-re- portage van de opening van de Oos- terscheldebrug (14.30-15.30 uur), dan wordt zij op Nederland 2 uitgezonden herhaling via Nederland 1 na de repor- tage van de Oosterscheldebrug. De reportage van de terugkeer van de Gemini 7 op zaterdag 18 december wordt alleen via Nederland 2 ultge- zonden. BRUSSEL Frans (484 m) 1 gram.pl 22.15 Jazz. NDR-WDR (309 m) 20.10 I 22.00 Kamermuziek. 1.00 Gevar. ENGELAND BBC (330) - 18. 5S1S: Dick can Dyke en geheugenverlies Wie kent de zorgeloze tekstschrijver Dick van Dyke niet, die met zijn „gezin" van avond al voor de drieënveertigste keer op het scherm komt? Ditmaal gaat het om een geheugenverlies. Op een party komt Dick een meisje tegen, dat hem herkent als Antonio Stradivarius. Laura verlangt tekst en uitleg, maar Dick weet zich niets te herinneren. Later blijkt, dat de tekstschrijver toen leed aan een kortstondig geheugenverlies. Daarmee zijn de moeilijkheden met Laura van de baan Maar niet met het andere meisje, zodra zij erachter komt, dat Laura zyn vrouw is in plaats van zyn moeder. (Nederland I, 19.35). Span jeEngeland voetbal schap voetbal, zodat deze wedstryd 1 De K.R.O.-t.v. verzorgt vanavond op Nederland II een rechtstreekse uitzending van de voetbalwedstrijd SpanjeEngeland, die in het beroemde Santiago Bernabeu- sportpark gespeeld zal worden. Het be looft een spannende en toch fraaie wed- vriendschappelijke wedstrijd. Beide landen de eindronden van het wereldkampioen- Roberto Bcnzi leidt Concertgebouworkest Liturgische kalender DONDERDAG. 9 december: van de zondag. Paars Roberto Benzi maakte vijftien jaar geleden als tienjarig wonderkind zijn dirigeerdebuut in Parijs. Intussen is h(j uitgegroeid tot een dirigent van formaat. Nederland maakte onder meer kennis met dit talent door enkele radioconcerten en het optreden met het Residentie-Orkest en het Concertgebouworkest. Voor zyn optreden met het Concertgebouworkest koos Benzi een programma, dat zyn briljante muzikaliteit demonstreerde Eén van de opmerkelijkste werken hieruit is ongetwijfeld I'Ascension van de Fransman Olivier Messiaen. Soliste is Monique Haas. piano (Hilversum II, 20.20). Donderdag HILVERSUM I <402 m> - AVRO: 7 00 Nieuws. 710 Och tend gymn., 7.20 J Gram.. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram (8.25 Do groenteman), 8 45 Morgenwijding. 9 00 Opera-aria's. 9.35 Waterstanden. 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Gram.. <om 11 00 nieuws). 12 00 Ltcht orkest, i 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkost. 13 00 Nieuws. 13.10 Actua- liteiten. 13 30 Instrumentaal ensemble, - 13.55 Plaatje. 14.10'Ontvangst ln Gooi- land. gevar progr., 15.20 Oudé en J mod-;piuziek.,J5,40,Klass, muziek. 16.00.--* Nieuws. 16.02 Voordracht. 16.30 Klass. J en mod muziek. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM II <298 mtr> KRO: 7.00 Nieuwa 7.10 Het levende woord. 7.15 Gram.. (7.30 Nieuws, wegeninfor- matiedlenst), 8 00 Nieuws. 8 10 Gram.. (8.30 nieuws. 8 40 Voor de huisvrouw. 940 Schoolradio. 10.00 Gevar. muziek- progr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Orkestmuziek. 12 10 Leven op het land. gesprek. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Praatje en correspondentie. 13.15 Gram.. 13.45 Voor de vrouw.; NCRV: 14.15 Gram-, J 14.25 Klass muziek. 15.00 Bijbelover- denking. 15.30 Geestelijke liederen. 16.00 Gram.. 17 00 Vooride jeugd. 17.15 Kinderliedjes, 17.30 Stereo: Orkest- muziek. 17.59 Sportrubriek. J HILVERSUM III (FM-kanalen) NRU-VARA: 9.00 Nieuws, gram.. 10 00 Nieuws, gram-, en tips v d vrouw. J 1100 Nws. Orkestmuziek. 11.25 Gram.. 12.00 Nieuws, gram.. (12.30 actualitei- J ten». 13.00 Nieuws. Gevar muziekpro- gramma. 13.30 Gram.. 14 00 Nieuwe 14 02 Tips van de ANWB en gram. J 15.00 Nieuws. 1502 Fragmenten uit de opera Faust. 16 00 Nieuws, licht instru- J mentaal septet. 16.25 Keuze van de omroeper. 17.00 Nieuws, dansmuziek. 17 30 Actualiteiten. 17.35 Dansmuziek. J RADIO VERONICA (192 mtr) 7 00 Ook goelemorgen. 9 00 Verzoekplaten- progr v. d bedrijven. 1000 Koffietijd. 1100 Artiesten met eigen stijl. 1115 Verzoekplatenprogramma v. d hulsvr» 1200 Lunchmuzlek. 13 00 Gevarieerd progr13 30 Van concertzaal tot Juke- box. 14 30 Voor de zieke vrienden van Veronica. 15.30 Donderdagmiddagpara- de. gezellige muziek. 17 00 Kwartier gevarieerd. 1715 E$n teenertoptune- parade 17 45- 18 00 Platenpalet- BRUSSEL Nederlands <324 i Moord aan de bron DOOR NGAIO MARSH 1 Een Jongen strompelde de. helling van de heuvel op. half verblind door tranen. Hy viel en bleef even snikkend en Jammerend liggen in de zon, toen strom pelde hy weer verder. Hoog in de lucht zong een leeuwerik. Verder de heuvel op kon hy het murmelend geklater van vallend water horen. D* kinderen beneden by de steiger Joelden hem nog na: IVrattenpoot. Wrattenpoot. Steek je poten in de sloot. Wratten Walter. Vuile wrat. Was Je wratten in het nat. D« bron was dichtbij bU de top van de heuvel H|j begon als een opborrelende poel, die ln een miniatuur- waterval naar beneden viel, dan onder steentjes, zand en varens dook en tenslotte ergens kabbelend en bedryvig geheimzinnig kolkend onder de grond ver dween. Aan de bovenkant van de poel lag een grote rolsteen tussen riet en varens en daarboven was de top van de heuvel en hoog aan de heldere hemel de HU hurkte neer bij de waterval. Zyn benen doden pijn en zyn borst ging krampachtig op en neer. Hy snakte nasr adem. aloeg met zyn handen op de grond en keek naar die vreaeiyke handen. Wrattenpoot! Zyn vingers zaten vol wratten, net ala die zwarte dingen die de poten van de steiger bedekten. Twee wratten die hy weggesneden had, bloedden. Men had aile kinderen op het hart gedrukt hem vooral niet aan te raken. Hy hield zyn handen onder de koude waterval. Het gaf «en stekende pyn en het verdoofde zyn vingers, maar hy wendde zyn blik af en dwong zich zyn handen in de straal te houden. IJakoud spatte het water op zijn armen en in zyn gezicht. „Niet huilen"' Hy deed zyn ogen open en Btaarde recht in het zon licht zou dat ten mlnate hebben gedaan ala zy er niet voor gestaan had: groot, nevelig, groenachtig, boven de grote steen, omlijst door het licht, als een wazig beeld op de televisie, zodat hy haar niet goed „Waarom huil Je?" Hy boog zyn hoofd en leek een dier zoals hij dAar zat, een dier dat niet wist of het weg zou lopen. Hy snikte even luid, één keer. en hield zyn handen in het water. „Wat is er? Heb je je bezeerd? Vertel het me eens." ,,Myn handen." „Laat me eens kyken". Hy schudde zyn hoofd en staarde voor zich uit. „Laat me Jc handen eens zien." „Ze zyn vuil." „In het water worden ze schoon." „Nee. Niet waar." „Laat eens kyken." Hy trok zyn handen uit het water. Tussen de wratten was de huid gerimpeld met de kleur van dode vis Hy barstte in luid snikken uit. Uit zyn neus en ogen lekte het ziltig in zijn open mond. Van beneden klonk een stem. vaag en verwyderd. onverschillig zingend „Wratten Walter. Vuile wrat Waa je wratten in het nat!" Iemand riep: „Och léét hem toch!" Ze liepen door. Hy liet haar als ter verklaring zyn verafschuwde handen zien. Haar stem dreef op het geluid van de waterval naar hem toe: „Steek ze weer in het water Ala Je gelooft, zullen Je handen schoon worden." „Hè?" „Ze zullen schoon worden. Zeg het. Zeg: „Neem alsje blieft myn wratten weg." Doe Je ogen dicht en luister wat ik Je zeg. Als Je nasr bed gaat, moet Je het weer zeggen. Onthoud het goed en zeg het nu." Hy deed wat ze hem gezegd had. Het geluid van de waterval klonk heel hard in zijn oren. Lichtvlekken draaiden voor zyn ogen. Hy hoorde zyn eigen atem als uit de verte en toen niets meer. IJskoud water i sloeg hem in het gezicht met de steentjes die het Toen hy opkeek, was er niet* meer tussen hem en de zon HIJ zat daar en liet zich drogen, dacht aan niets bijzonders totdat de zon achter de heuvel ver- dween. Toen, omdat hy het koud kreeg, keerde hy terug naar de kust en naar zyn huis op de oever van de baai. De eerste vierentwintig uur na het gebeurde wekte de geschiedenis van Wally Treherns wratten nog weinig opzien op 't Eiland. Zijn ouders waren lang slapers vader met het excuus dat hij 's nachts moest vissen en moeder met geen enkel behalve dan als het ln de fles gin gezocht mocht worden. Ze waren niet bepaald een sieraad voor 't Eiland. Wal-I ly die met zijn kleren aan sliep, stond op de gewo ne tijd op en liep naar de pomp om zich te wassen. Dat deed hij omdat zijn nieuwe onderwijzeres hem dat op de een of andere manier aan 't verstand had gebracht, en hy gehoorzaamde zoals een goed afge- richt hondje het zou doen. Hy was nog niet helemaal goed wakker toen hij zag wat er gebeurd waa. Niemand weet wat er omgaat in het hoofd van een 1 kind: zeker niet in 't hoofd van Wally Trehern, die traag in het denken was. een denken dat slechts een reflex was van simpele emoties: blijdschap, angst of trots. Hy scheen zich trots te voelen toen hy op zijn school naar zijn onderwyzeres schuifelde en. in het bijzyn van de hele klas, haar zyn handen liet zien. „Maar...!" zei ze. „Maar... maar... Wally!" Ze nam zyn twee handen In de hare, bekeek ze. drukte 1 ze, bekeek ze weer. „Ik kan het niet geloven," zei ze. „Het kan niet waar zyn." j i (Wordt vervolgd Hedenavond NEDERLAND I - NTS: 19.00 Nws. 19 01 Klaas Vaak, 19 05 Franse les. AVRO: 19 35 De Dick van Dykeshow. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20 20 De Thunderbirds. tv-fi!m. 21 10 Avro's Telerlzier Delia, n a v de opening van de Oosterscheldebrug. 21.50 Avro- Danstest '66. NTS: 22.25 Journaal NEDERLAND II KRO: 20.01 Onze r 20 25 Voetbal 22.10 Journaal Donderdag NTS 20 00 Nws lan in Parys. NTS Spanje—En ge land HILVERSUM II <298 mtr» KRO 18.00 Sluiting concilie herhaling NCRV: is 80 Bét Spectrum, 18.56 Gr., 19.00 Nieuws, 19 lil Radiokrant,, 19.30 Praatje, 19.35 Muziek van het Leger des Heils. 19 50 Wereldpanorama, 20.00 Koorzang. 20.20 Concertgebouworkest: mod. muziek. 21 15 Gesprek over het Tweede Vaticaans Concilie. 2140 Or kestmuziek. 22.00 Sportprogramma. 22 10 Gram., 22.15 A vond overdenking. 22 30 Nieuws. 22 40 Gram 22.50 Peda gogische etherleergang, 2320 Boston Symfonie-orkest. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 mtr»: 18 00 Gezellige muziek. 19 00 Hot Honderd USA. 20 0(1 Verzoekplatenprogramma 22.0(1 100 Gevarieerde gram muziek Tophits 13.20 Kamermuz. 14.03 School radio. 16 26 Lichte muziek. 17.30 Volks- KI Hedenavond HILVERSUM I '102 m' - VARA 18 00 Nieuws, actualiteiten.. 18 20 Uit ending van het GPV. 18 30 RVU '.ezing. 1900 Voor de jeugd. 19 11 -ttereo Meisjeskoor. 19 30 Arflstieki aalkaart. 20 00 Nieuws. 20.05 Tram lelant In Loeren aan de Hor. licht ngramma, 2100 Socialistisch oom 1) ent aar. 21.15 Stereo: Theaterorke.-! 14a Quiz- en kegelcompetitie. 22 15 k loop door liet land: licht progr 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Oude muziek, oude liederen en klass muziek, 23.55 Nieuws K<Hocfi been in love before hours of 1 he morning, 'etersan, Ray Brown. Margie Ball, vanavond gaste in „A.V.R.O.-Danstest 1966". (Nederland I, tl.50),

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2