DE VROUW wier man met cle gemeente is „getrouwd' Geen meubels en boeken meer voor Witte Singel 41 BURGEMEESTER: VEEL LEZEN ZIJN ECHTGENOTE: HANDWERKEN Pantomimegroep in Leiden opgericht Persoonlijke leningen ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDS BURGEMEESTERSGEZIN HEEFT MET SINTERKLAAS KINDEREN THUIS tersvrouw. De conclusie dat hij dan wel ontzettend veel boeken moet hebben ligt voor de hand. Niet alleen het vele lezen maar ook het intensief verzamelen van j boeken is een hobby van de Leidse bur- I gervader, die hem nu duur komt te staan, j Zowel voor de boeken, als de meubelen die het echtpaar Van der Willigen-Red- dingius in de loop der jaren hebben ver gaard is hier beduidend minder ruimte dan in hun huis in Hoofddorp, i „Geen boek en geen meubel meer" is j dan ook het devies in huize Van der Wil ligen. Bloem op het revers BIJ DE OPEN HAARD is een zitje gemaakt met een bankstel en daar- I achter is *n eethoek. Het echtpuar Van der Willigen hebben een duidelijke voor keur voor alles wat mooi en gezellig is. Dat blijkt uit de vele schemerlampen, de planten en schilderijen, de kast vol Delftsblauwe serviesstukken, het zilve- I ren theestelletje dat op een snoezig ta- I feitje staat, een rek met tinnen maat- I bekers hoven een dekenkist in het por taal, de grote houten pers in de gang en debloem die de burgemeester elke dag op zyn revers spelt. Elke dag een andere bloem op z\jn steeds wisselende costuums. „Dat vindt hy gezellig" zegt zijn echtgenote, „maar op bet ogenblik wordt het een beetje moeilijk. De tuin levert niets meer op, dus ben ik bang «lat mijn planten bet moeten ontgelden De inrichting van haar huis mag dan wat précieus, verfijnd en romantisch zijn, mevr. Van der Willigen lijkt het tegendeel. Zij maakt een kordate en rus- tige indruk. Gereserveerd maar vriende lijk. Niet van zin om terwille van een eventuele populariteit concessies te doen aan haar persoonlijkheid. Dat zij inderdaad kordaat is blijkt wel uit de vlotte inrichting van haar huis, het zwoe gen en sjouwen dat zij heeft gedaan drie keer in de week een werkster, dat is haar enige hulp om alles zo vlug mogelijk te laten verlopen. Dat komt ook tot uiting in de woorden van haar man, die zich tijdens de verhui zing liet ontvallen: „Begin november gaan wij met vakantie" en niet berus tend, maar vrolijk vervolgde hij: „Het móet wel. Mijn vrouw is zo bang dat er er door de verhuizing de klad in komt. dat zy de kaartjes gekocht". Deze (vo overbodig. De week die de heer en mevr. Van der Willigen in Locarno hebben doorgebracht was een verademing na al de drukte die de overgang naar Leiden met zich mee- Veel verhuizen Een VROUW met een man die «Ie am bitie heefl om burgemeester te wor den, moet er in berusten dat haar man ook de gemeente waarin hy zijn ambt gaat vervullen, als levensgezeUin heeft dat zU •erdei verhul: Toen de lieer en mevr. Van der Willi gen in 19S7 in bet huwelijk traden was mr. G. C. van der Willigen nog werk zaam op Binnenlandse Zaken in Den Huag. Hy luid eerst rechten gestudeerd in Leiden, daarna in Amsterdam, waar hy ook zyn studie heeft voltooid. 11ij woonde in die periode bij zijn ouders in Baarn. Mevrouw van der Willigen is Haar lemse van geboorte en houdt dat in ere door nog veel in Haarlem te winkelen, hetgeen werd vergemakkelijkt door het feit dat er tussen Hoofddorp en Haarlem n goede busverbinding bestaat. Een jaar na hun huwelijk werd haar|g«.,.n a„t0 rydt. Haar man rydt wel In in benoemd tot burgemeester in Lek- een witte Peugeot, maar zelf moet ze kerkerk aan de Lek, waar hij lit ambt niet de bus, fiets of lopend klaar zien 171L- jaar heeft uitgeoefend. Daarna was'te komen, omdat ze In de vroegere woon de Haarlemmermeer negen jaar plaatsen de slootjes zó eng vond, dut zij burgemeester en nu is Leiden aan de er tegen op zag om auto t«' rijden. zichzelf te oud V. jaar) Peloux, de bouvrier MAAR ZIJ VERLOOCHENT niet dat de overgang naar Leiden groot Is. „Ik ben eerst begonnen met alles thuis gezellig te maken en aan Leiden zelf nog gekomen" zegt ze. Zjj moet het I nog eens bekijken, de winkels leden kennen en de structuur van het stadscentrum. Mevr. Van der Willigen voelt bet bier ook als een gemis dat zry is Leiden Witte Singel 41 bereidt zich voor op het Sinterklaasfeest, nu de ergste ver huizingsperikelen achter de rug zijn. .Rijmpjes en surprises" zegt de Leidse burgemeestersvrouw op mijn vraag hoe het gaat vieren. En verheugd gaat ze verder: „Iedereen is thuis, mijn drie dochters (Susanne, 21 jaar, Anneke van 23, medisch assistente bij een huisarts in Hoofddorp en Madeleine, 26 jaar, ge- [deuropening. Het is een rustige, trouwd eu wonende in Rotterdam i ko- hond. Geen beest dat een bezoeker met Sinterklaas bij ons vieren". Uit de enthousiast gekei of grommend keelge- blijdschap waarmee zij dit zegt komt tot;luid onthaald. Eerst snuffelt hij onder uiting dat zjj haar taak als moeder en zoekend en wanneer dat goed uitvalt is als echtgenoot van een burgemeester niet gering opvat. Daarom wil zij ook zo min mogelijk officiële verplichtingen hebben om haar man ter zijde te kunnen staan wanneer deze het druk heef'. Zij heeft ook geen bezwaren tegen zyn veel eisende beroep „omdat hij er helemaal opgaat". nog t.- heglm Wanneer ze my uitlaat pakt ze mijn van de verwarming en zegt „Hij is tenminste droog" en geeft hem my. een moeder, die gewend is voordat de kinderen de deur uitgaan te kijken of allemaal wel „goed in zitten". Pe loux, de bouvier, staat naast haar in de komen. Het is ook geen hond die zich laat lijmen met een koekje. Ook Peloux is bombarie vreemd, net zoals degene voor wie hy in trouwe metgezel zal (van onze redactrice) Mevrouw J. J. M. van der Willigen-Reddingius, de echtgenote van de Leidse hurgemeesJ:^(} moet no.g. weit yjennen aan hep wonen in Leiden. I Dat lukt misschien'een beetje beter, nu' het burgemeestersgezin ein- -delijk een eGht ..thuis'' lieefb. Na maanden van omzwervingen, ver bouwingen en inwoning is de officiële ambtswoning op de Witte Singel eindelijk zo ingericht dat het gezin dit weekeinde het eerste grote huiselijke feest, Sint-Nicolaas, binnen eigen muren kan gaan rieren. j Sinds mr. G. C. van der Willigen in Leiden werd benoemd tot burge meester was het met de rust voor zijn gezin gedaan. Van maart tot september heeft de familie nog in Hoofddorp gewoond, daarna in het Eijsingahuis op de Rijnsburgerweg. „Het was wel prettig dat wij daar j onze intrek konden nemen, maar ik had steeds het gevoel bij mijzelf I op visite te zijn," zegt de echtgenote van de burgemeester, die iedere dag ging kijken hoe het met de woning op de Witte Singel stond. „Ze hebben er hard aan gewerkt, maar het kon mij niet te hard gaan," zei zij nog wat vermoeid van de negen drukke maanden die achter haar liggen. Nog steeds kloppen er werklieden op de deur om haar rust te verstoren, nog steeds klinkt'er getimmer en wordt er in de tuin „gerommeld", maar het huis is nu tenminste bewoonbaar en gezellig INITIATIEF VAN LEIDSE STUDENTEN LEIDENS EERSTE BURGER staat byna dagelijks in de krant. Dank zij de vele verplichtingen die hij als bur gervader heeft. Na de talrykc konink lijke onderscheidingen die hij heeft op gespeld, de winkels en bedrijven die hij heeft gebracht, zal onze stad hem waar- zoeken die hij aan Leidse instellingen heeft gebracht, zal onoze stad hem waar schijnlijk niet meer zo vreemd voorko- Voor mevr. Van der Willigen is dat anders. Zij heeft zich niet zo noodge dwongen in het Leidse leven hoeven te storten als haar man beroepshalve ver plicht was. Zij heeft er door de verhui zing ook nog maar weinig gelegenheid voor gehad, met het gevolg dat Leiden haar voortdurend voor raadsels stelt. Vlak voor ons gesprek had zij gezocht naar een handige busverbinding met de Witte Singel. „Niet gevonden" lacht ze berustend, „dus ik moest gaan lopen, want met dit ontzettende weer durf ik echt niet op de fiets". De overgang van Hoofddorp naar Lei den was voor haar man moeilijk: „Het valt niet mee om op je 57ste jaar weer helemaal opnieuw te beginnen" vindt de burgemeestersvrouw, maar voor haar zelf is het evenmin gemakkelijk. Haai man is de hele dag weg en voor veel problemen ziet ze zich alleen geplaatst Zij probeert doelbewust zoveel moge lijk thuis te zijn. „Als wij allebei op stap gaan, zijn wij nooit samen thuis cn bo vendien wil mijn man rust en gezellig heid als hij thuiskomt". Niet alleen haar man, maar ook haar 88-jarige moeder die bij haar inwoont en haar jongste dochter, de 21-jange Susanne, die in Amsterdam een opleiding aan de Bibliotheek- en documentatie- school volgt. Deze zit nog niet op ka mers. „Nee, dit jaar nog niet, in deze rompslomp en nieuwe omstandigheden kan Ik de steun en gezelligheid van een dochter best gebruiken" zegt Van der Willigen. Antiek en smyrna HET HUIS op de Witte Singel heefl een vernieuwing ondergaan. Het was somber, wat ouderwets en dringend aan een opknapbeurt toe. Omdat liet een officiële ambtswoning Is, heeft men niet met aUe wensen van het burgemeesters- gezin rekening kunnen houden, maar de verbouwingen zijn dusdanig g«*sehiedt, dat de betrokkenen er tevreden over zijn. Omdat- het een hoekhuis is, zijn er meer ramen aangebracht, zodat de ver trekken lichter zyn. Er is een nieuwe trap gekomen, in de huiskamers is een nieuwe vloer gelegd, de tweede verdie ping heeft er een tollet by gekregen, gang en portaal zijn opgeknapt, alles Is opnieuw geverfd en op het ogenblik Is men bezig met schuur en garage. „Pas sinds verleden week is alles hier een beetje zoals ik het wil hebben" zegt mevr. Van der Willigen en de woonvertrekken maken inderdaad een huiselijke en geordende indruk. De inrichting van het burgemeesters huls wekt bewondering op. Bewondering voor de gezellige aankleding, de smaak volle meubilering en het warme hout, dat door de schilderijen, de meubels en tapijten een heel bijzondere functie krijgt. Twee dingen vallen direct <jp: de oor liefde voor antiek, die tot uiting komt in prachtige kasten, dekenkisten en stoe len en de voorkeur voor mooie tapijten, traplopers en stoclbekleding, die samen hangt met de hobby van de burgemees tersvrouw. die in haar vrije tijd bakt, vier kranten leest en handwerkt. Zij heeft dat van niemand vreemd, want wanneer men zijn bewondering uit spreekt voor de traploper op de licht bruin houten trap dan blijkt die door haar moeder te zijn vervaardigd. Zo moe der, zo dochter het Smyrna-tapijt op de vloer, de kleedjes in de gang en de gobelin-bekleding van een stoel blijken door de echtgenote van onze burgemees ter zelf te zijn vervaardigd. Verzamelen DE WEINIGE UREN die liy thuis is. wenst «Ie burgemeester temidden zyn gezin «loor te brengen. Daarom: studeerkamer op de eerste of twee erdieping, maar op de begane gron«l, de voorkant, met een uitzicht «p de Witte Singel. aparte kamers kan men beneden niet spreken: er is één langgerekt ver trek dat door zijn omvang en verschillen de hoeken echter ruimschoots gelegen heid geeft tot het creëren van verschil lende zitjes, Aan de voorkant staat dus het bureau van de burgemeester, met 'n apart hoekje voor de telefoon en aan beide wanden enorme boekenkasten. „Mijn man is diep ongelukkig, hy jam mert voortdurend dat hij hier zijn boeken niet kwijt kan Zy zijn nu verspreid over het hele huls" zegt de burgemees- WEECKELYCKSE CRONYCKE Sinterclaesjen, heyligh baesjen, die het oor nyght naer de wenschen van veel hebberighe menschen, oock ick set myn laersjen klaer met veel vraeghen, reecken maer. Lief Kaepoentje. sie, myn schoentje staet al by de haerd gereed en op een brief jen met veel beeden leest u wel wat ick graegh wou. Set me nu niet in de kou. Lieve Sintje, 'k wil u vrindje weesen in dees' mooye daeghen. Mocht ick eens uw my ter draeghen, 't strooyde dan met milde hand heel veel goeds in 't Leydsche land. Ick sou Let/den gaen verblyden door haer gransen te verbreeden verder dan se syn op heeden. Want de stad wordt veel te engh. Dat het haer wat armslagh brengh'. Beste Bisschop, heel at staet op 't langhe lystjen van heer Sannes. Weet U wat die man uan plan is? Hy set de scheep'nen swaer te schand. geef hem de grootste roe vaji 't land. Sintercdlaesjen, goede baesjen van ons - kynders - groot' en cleynen die w'op vyff December syn en om der wille van de smeer, licken caers en candeleer. Menschenvrindje, doch wat vind je i'an des Rymelaers begeeren, die probeert U te besweeren dat hy, als bescheyden baes echt slechts denckt aen speculaes? Maer ten slotte ('k tal wel motten eyndigen met al myn vreaghen) wensche ick, dat U suit slaeghen tot yedereens tevreedenheyd te geeven wat hem 't naesle leyt. „Je moet je voorstellen, dat het loodzware koffers zijn, zo zwaar, dat je bijna niet kan tillen", zo klonk het donderdagavond op de „LAK-zolder" van Prytaneum op htl Rapenbum tc Leiden. En een zestiental mensen liep na armer'mjccea veronderatollen dan warenTd'"'" "h" P"" T'Ïh" d^bee'diRr koffers te zeulen Hel Jer de Groningen waren leden van de pas in Leiden opgerichte pantominegroep, die onder aus piciën van het Leids Academisch Kunstcentrum een cursus pantomine volgen, gegeven door genoemde Peter Faber van de mimeschool Jan Bronk te Am- i sterdam. ENTHOUSIAST dam Mei r«len afg« Dit lijkt zeker niet onmo- le belangstelling overwel- al diverse nicn- en de inselirij- woorden, waar hy In vaak over struikelt, maakt hy duidelijk, hoe hy liet wil hebben. Het is een bele venis deze mail gade te slaan. Men wordt er moe van alleen maar Ie kyken naar het sjouwen niet de koffers, zo i levensecht brengt hy het. Door zyn en thousiasme sleept hij zyn pupillen mee, die zich volledig inzetten en zichzelf niet sparen. Al en toe waren er hy deze eerste l«-K al frappante resultaten. VRIJ Op 17-jarige leeftyd is hij al met pan- I tomime begonnen, ook al bij de school I Jan Bronk. Door het Initiatief van en kele Leidse studenten is hij naar Lelden gekomen om daar lessen te geven. Over I deze studenten is hy bijzonder enthou- I siast. Het viel hem op. dat ze veel vrijer 1 waren, dan hij gewend was. In de lessen is nameiyk opgenomen het improviseren op een bepaald thema door één of meer leden voor het front van de troep. Dat vereist, zeker in het begin het ovenvin nen van een zekere schroom, wat hier I zeer gemakkelijk ging. KERNGROEP De bedoeling is, dat een kerngroep van een vyftlental mensen gevormd wordt, die op de duur ook opvoeringen ving Is De belangstelling voor pantomime Is de laatste jaren in Nederland sterk toegenomen. Ook voor pedagogische doeleinden wordt dit met veel succes gebruikt. Het is een vorm van kunst, waarbij men iets duidelijk wil maken door middel van expressie en gebaren. Daartoe is het noodzakeiyk iedere spier van het lichaam afzonderlijk te beheer sen. wat een grote concentratie vereist. Als contrast daarmee moet men ook een volledige ontspanning beheersen, van waaruit «leze concentratie en ge spannenheid kan worden opgebouwd. De manier waarop «leze lessen gege- VOORSCHOTEN Geboren: Dominique Alice Josine d. v. F. Eikerbout en C. M. H. Wenne- kers; Jan Willem z.v. W. Ouwehand en H. W. Buijs; Paulus Gerardus Nico- laas z.v. N". Th. Overdevest en C. J. B. Klaassen; Tatiana Frederica d.v. F. C i A. Roos en L. W. M. Beekman; Mo- nique d.v. H. Middelraad en H. W. Duijts; Brenda Gerarda Cornelia d.v H. A. N. Konings en C. M. C. Pot. Gehuwd: J. J. v. d. Berg, te Leiden, en M. H. Hendrix. Overleden: N. Schoewert 91 j. Is een noodzakeiyk*- vereiste Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen, worden desge wenst van gemeenteweg verstrekt Aanvragen telefonisch, mondeling of M-hrlfteiyk. Vertronweltyke behandeling. Gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen STADHUIS, LEIDEN, POSTBUS 160 TELEF. 20270 (Advertentie) WAT LEZERS SCHRIJVEN zandstrooien in warmond Warmond. 2 december Sassenheimer heeft mijn ingezonden stuk niet goed gelezen. Hierin stond dat het zaterdagmorgen om 5 uur be lton te regenen Om half 5 was het in Warmond nog droog en de straten niet glad. Evenmin als vrijdagavond. Ondergetekende is deze avond ver schillende malen buiten geweest en heefl van gladheid geen last gehad. Maar ik wil niet beweren dat het in Sassenheim niet glad was. Die avond werden we gewaarschuwd voor plaatselijk gladde wegen, en daar viel Sassenheim ook zeker onder. Dat er nog mensen zijn die altijd klaar staan voor ons is inderdaad waar Als U één van uw genoemde mensen nodig heeft, komen ze inderdaad bij dag en ontij by U, maar als ze ver trekken, geeft U ze toch minstens een kop koffie en bedankt U ze hartelijk voor hun komst. Maar als de zandstrooiers bezig zyn gaat U dan naar buiten en gaat II ze bedanken0 Neen. dat is gewoon dat ze dat doen. «>ok al is het een vrye zaterdag of zondag. Ik zelf ga ze ook niet bedanken, maar daarom maakte ik dankbaar gebruik van de mogelijk heid deze mensen via de Leidse Cou rant heel hartelijk te bedanken, want ik vind het geweldig wat deze men sen voor ons doen. Daarom, nogmaals doe iets in hun schoen. WARMONDER POLIOPATIENTJE UIT ZOETER WOUDE ALS REDSTER UEHULDIGD ffkl eren Is in het gemeentehuis van wonde «h- vyftlcnjarlgc Rlu «Ie Jong gehuldigd al* redster san een kleine drenkeling. Van liet „Uarnegle Hcldenfondn" ontving ze een oorkonde en \an het gciiieciitebewtiiur een ket tinkje met hanger. In augustus van dit Jaar zag Rb», een poliopatiente, hoe een 4-Jarlg kindje dnt met zijn moeder hy een bushalte atond, zich van do moedor losrukte eu oven later In een sloot langs de weg viel. Rlu be«lucht zich geen moment on sprong het kind achterna. Mode dank zy hot feit dat z<- een speciale zwem- cursus voor poltopatlënten had gevolgd, slaagde het meisje er In het kind uit het water te halen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3