Koningin onthulde relief van haar Moeder in de Academie ACHT EEUWEN GELEDEN EERSTE WATERSTAATSWERK IN HOLLAND Onthullende reportage werd smakeloos geheel VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 Hedenmorgen op de 25ste herdenkingsdag van het door de Nazi-bezetter afge dwongen ontslag van de eminente joodse jurist, hoogleraar prof. nir. E. M. Meijers, en de vlammende protestrede van prof. mr. R. P. Cleveringa heeft II.M. Koningin Ju liana in het Groot Auditorium der Leidse Universiteit een bronzen portret-relief ont huld van haar moeder H.M. Koningin Wilhelmina. Bij de onthulling, welke door de vorstin verricht •werd door het wegtrekken van een doek voor het relief, dat boven de ingang is ingemetseld, was ook tegenwoordig de man, wiens rede nog steeds als symbool wordt gezien van het verzet van de Leidse Alma Mater, de thans 71-jarige prof. mr. R. P. Cle veringa. Daags na zijn rede uitgesproken voor een tot in de hoeken gevuld Groot Auditorium werd hij gearresteerd. Zijn arrestatie was tevens het sein voor een algemene studentenstaking. Bij de ont hulling van het relief waren voorts tegenwoordig de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, mr. G. C. van der Willi gen, burgemeester van Leiden, dr. E. H. Reerink, president-curator der Universiteit, mr. J. A. L. M. Loeff, waarnemend pres.-curator, prof. dr. J. Dank- meijer, rector-magnificus, prof. dr. K. A. H. Hidding, secretaris van de Senaat. Voorts tientallen hoog leraren, lectoren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten. PROF. DANKMEYER: KONINGIN WAS ALLERMINST EEN SYMBOOL Omstreeks kwart voor elf arriveerde de Kóningin, vergezeld door mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris en mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, geboren De Meyier, dame du palais, in een gesloten auto voor het Academiegebouw, waar zij begroet werd door de commissaris van de Koningin, de burgemeester van Leiden en universitaire autoriteiten* Voor het Academiegebouw werd de vorstin een boeket bloemen aangeboden door Monique Eleonore Dankmeijer, de 17-jarige dochter van de rector-magnificus. De koningin ging voor deze stemmige gebeurtenis en vanwege de hofrouw door het overlijden van koningin Elisabeth van België, gekleed in een zwart mantelpakje met een eenvoudig zwart-fluwelen lage hoed. ke relatie bestaan heeft tussen het vorstenhuis en een universiteit, die beiden zoveel hebben bijgedragen tot de verwezenlijking van het beginsel der meningsvrijheid; het principe, dat als categorische voorwaarde moet wor den gesteld voor de mogelijkheid ener ontwikkeling der moderne wetenschap pen, zoals deze zich in de laatste vier eeuwen heeft voorgedaan en die aan de Europese beschaving een zo karak teristieke ontplooiing heeft geschon- Prof. Cleveringa onder aanwezigen Voordat de onthullingsplechtigheid tn het Groot-Auditorium een aanvang nam trok het gezelschap zich ongeveer «en kwartier terug in de Senaatska mer, waar koffie werd geserveerd. Nadat prof. dr. J. Dankmeijer de Ko ningin in het Groot-Auditorium had verwelkomd, constateerde hij dat er in de geschiedenis steeds een merk waardige en misschien zelfs wel unie- Na deze gedachte nader uitgewerkt te hebben zeide de rector dat een aan zienlijk deskundiger persoon dan de huidige rector vereist zou zijn om de betekenis voor ons land van het rege ringsbeleid van Koningin Wilhelmina in alle opzichten op kritisch-betrouw- bare wijze te schetsen. Trouwens, er is al zeer veel over Haar gesproken en geschreven. Maar toch is er een omstandigheid, waardoor ik het aan durf, hedenmorgen, nu wij bijeen zijn om de nagedachtenis van Koningin Wilhelmina te eren, nog enkele facet ten van Haar persoonlijkheid te doen herleven". Het is voor Nederland vooral de tweede oorlog geweest, waarin ons land door de vijand geduren vijf jaren werd bezet gehouden, die voor allen, die deze periode hebben meebeleefd, de persoon van Koningin Wilhelmina scherp heeft afgetekend, aldus prof. Dankmeijer. Het is voor het leren kennen en de beoordeling van een persoon van groot voordeel indien deze kan worden gezien in een con frontatie met zijn omgeving, tegen een achtergrond, die duidelijk contrasteert. Intiem contact De merkwaardige toestand ontstond, dat een van haar grondgebied verdre ven vorstin in een relatie tot de ach tergebleven, geïsoleerde bevolking treedt als stellig in de Nederlandse historie als geheel uniek moet worden beschouwd. Niet alleen richtte de Ko ningin zich herhaaldelijk via radio en pamflet tot -het Nederlandse volk in het bezette gebied, doch juist door de belemmerende maatregelen van de bezetters wordt het contact tot een vertrouwelijke en persoonlijke, wel haast intieme communicatie. Achter de verduisterde ramen wordt met verstopte en gecamoufleerde toe- stellen en apparaatjes de stem van Koningin Wilhelmina beluisterd; haar woorden worden door de illegale pers verspreid en geen enkele uitlating, bemoedigend, medelevend of opwek kend tot verzet, ontgaat aan de steeds meer tot afzondering en onderduiken gedwongen landgenoten. Zo groeide de Koningin tot de personificatie van het verzet, tot het sprekende geweten van het Nederlandse volk. Én dan allerminst als een symbool, doch als een menselijke realiteit, die in directe communicatie treedt met allen, die in de onmenselijkste moeilijkheden verkeren. Persoonlijke inzet Het is in de eerste plaats om de persoonlijke inzet van Koningin Wil helmina, dat op de sobere gedenk- steen, die in het Groot-Auditorium van onze universiteit zal worden onthuld, de koningin wordt gekarakteriseerd j door de aanduiding „LIBERATIS DE- FENSER". Hoe begrijpelijk het ook is, de dra matische periode van de tweede we reldoorlog te gebruiken als de eerste achtergrond, waartegen de koningin scherp kan worden getekend, het zou onjuist zijn, alleen dit tijdvak als de essentiële karakterisering van haar 50- jarige regeringsperiode te gebruiken. Immers, reeds lang daarvoor, en wel op de 9e februari 1925, heeft in de Pieterskerk de Leidse universiteit de hoge verdiensten van de koningin in het licht gesteld bij de verlening van het ere-doctoraat in de rechtsgeleerd heid, waarbij de toenmalige rector, professor A. J. Blok. in een korte toespraak o.a. de volgende woorden sprak: „De Academie is het bovenal aan hare waardigheid verplicht, het eeredoctoraat uitsluitend te ver lenen aan hen, wien dit om hunne verdiensten toekomt. Zoodanige ver diensten heeft de Senaat bij Uwe Majesteit aanwezig geacht op het ge bied van het recht. Zij betreffen niet de theorie van een bepaald onderdeel van het recht, neen zij liggen op het terrein van de practijk, in Uw streven om het recht zoowel in de bin- nenlandsche als in de buitenlandsche betrekkingen te verwezenlijken". Het is daarom eveneens terecht, dat op de gedenksteen herinnerd wordt aan de ook voor onze universiteit zo eervolle onderscheiding: „doctor iuris honoris causa", aldus de rector. Nadat de rector waarderende er kentelijkheid der Universiteit jegens mejuffrouw Th. van der Plant, de ont werpster van het relief, had uitgespro ken, nodigde hij de Koningin uit de beeltenis van Haar onvergetelijke moeder te onthullen. Ontvansst Nadat de Koningin aan het verzoek had voldaan en de aanwezigen het zesde couplet van het Wilhelmus had den gezongen, volgde in de receptie zaal een korte ontvangst, waarbij vele vertegenwoordigers van de Leidse aca demische gemeenschap aan de Konin gin werden voorgesteld. Het koninklijk bezoek aan Leiden was kwart over twaalf ten einde, toen de Koningin met de haar vergezellenden weer per auto naar Soestdijk vertrok. ONTROERING Nadat de Koningin aan het verzoek van de rector had voldaan en het bron zen reliëf geinsplreerd op een foto van de vorstin in de bevrijdingsdagen zichtbaar was geworden, werd door alle aanwezigen het eerste en het zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. Voor al tijdens het laatste couplet was het duidelijk, dat deze gebeurtenis, waar door zij wederom zo sterk aan haar moe der werd ijerinnerd, een diepe en ontroe rende indruk op haar maakte. Het koninklijk bezoek aan Lelden werd afgesloten met een ontvangst in de receptiezaal. Bij deze gelegenheid, die een sterk besloten karakter droeg, werden enige tientallen personen, w.o. ook prof. mr. Cleveringa. aan de ko ningin voorgesteld. Omstreeks kwart over twaalf was het bezoek aan Leiden ten einde en vertrok Koningin Juliana met haar gevolg naar Soestdijk. De gebruikelijke herdenking in de Pieterskerk zou ook hedenmiddag plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou door de oud-president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwjjk. een herdenkingsrede worden uitgesproken. PAUZE In „Doe", het maandblad van de I kath. jeugd en jongeren in Oegstgeest. j wordt een „opzienbarende volkskun dige studie" van Herbert Schmidt, ge publiceerd, o.m. over het Kerkwerver I koperlozen. Dit is: Een oud heidens gebruik, in zwang gekomen rond de Wodanseik, waaruit destijds de balken voor de „Ouden hof" werden gekapt De dorpelingen vergaderden bij volle maan rond de eik en de ouderen des volks lieten te nen korven rondgaan, waarin men dan amuletten wierp, meestal ronde me talen schijfjes, brons of ijzer. St. Wil- librord heeft dit gebruik gekerstend en nog héden zien wij rieten mandjes, één wit en één paars, door de kerk gaan, waaruit de sterke hang naar tra ditie van onze pustoor blijkt. Betreu renswaardig is het alleen dat ons goe de kerkvolk voor een groot deel nog steeds in het Bronzen Tijdperk leeft en hardnekkig met bruinmetalen schijfjes blijft werpen „Effe wat ko per lozen" mompelt men daarbij. Daar aan heeft dit gebruik waarschijnlijk I zijn naam te danken. PUNT GITROENBRANDEWIJN FOCKINK AMERIKANEN VIERDEN IN LEIDEN „THANKSGIVINGDAY" Meer dan 250 in Nederland wonen de Amerikanen verzamelden zich gis teren in de Leidse Pieterskerk voor een dienst die werd gegeven ter ge legenheid van Amerika's belangrijk ste feestdag: „Thanksgivingday". De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, William R. Tyler, las een bood schap voor van president Johnson, waarin deze o.m. opwekte tot dank baarheid voor de rijkdom en voor spoed die Amerika op het ogenblik kent. Dat is ook het. voornaamste facet van „Thankgivingday", namelijk een bezinning in een tijd van overvloed, gebaseerd op de dankbaarheid die de Pelgrimfathers bijna 350 jaar geleden uitten, toen zij de eerste oogst bin nenhaalden in de nieuwe wereld. De ze uit Nederland afkomstige Pelgrim fathers werden gisteren in heel Ame rika in herinnering gebracht. Zy wa ren oorspronkelijk afkomstig uit Lei den, waarna zij via Engeland met de Mayflower naar Amerika trokken. Pas sedert 1941 is „Thankgivingday" vast gesteld op de laatste donderdag in no vember, een dag die men in betrekke lijk korte tyd zag uitgroeien tot de voornaamste Amerikaanse feestdag, waarop iedereen vry is. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor hel Prop.ex. Godge leerdheid, de heren J. Pronk (Katwijk aan Zee); H. H. v. d. Kloot Meyburg (Voorburg); J. J. H. Hoekstra (Rotter dam); A. C. J. Jonkers (Rotterdam); Kand.ex. Cult. Antropologie, de heer S. Simonse (Utrecht). LEIDSE BIOSCOPEN TRIANON In Trianon draait deze week de film I Tabu, de derde in de reeks „onthullende reportages" met de verborgen camera. Mondo Cane en alle vrouwen van de wereld worden zulke kasstukken, dat er wederom een op stapel gezet is. Allerlei schokkende zaken worden het oog van de toeschou wer voorgezet. Op de eerste plaats hebben we iets tegen de verborgen camera. Op de tweede plaats zijn deze films alleen maar negatief en beijveren zich slechts de negatieve aspecten van allerlei za ken te laten zien, zodat een volkomen vertekend beeld ontstaat. Op de derde plaats is de maker van I Tabu zo ijve rig geweest in het zoeken naar exces sen. dat hij ze maar maakte van in principe heel normale en gezonde za ken. Om twee voorbeelden te noemen: Het verzorgen van renpaarden door meisjes, die de rol van stalknecht ver vulden, werd gebracht als iets abnor maals. Een reportage van een zaal, ge vuld met tieners, waarvan enigen de Limbo dansten of trachtten te dansen was kennelijk ook bedoeld als het to nen van een uitspatting. De film was in zijn geheel smakeloos, de begeleidende tekst overtrof dit nog in verregaande mate. Enige godsdienst- uitingen in India en andere verre lan den werden als iets idioots gebracht, zonder dat de goede man waarschijn lijk iets van deze godsdienst afweet. Hij gaat af op de indruk, die het op een westerling maakt en levert op grond daarvan afbrekende critiek. De regisseur meende te moeten ein digen met een opname in een lepra kolonie. waar een aantal mensen de mis bijwoonde. Zelfs het leed van deze mensen moest gebruikt worden om geld te verdienen. Wat ons betreft is dez.e film taboe, alleen al uit menselijke overwegin gen (KFC: str. volw.). Graig een beetje van de kook. Op het moment, dat hij een meisje, Ellen For- ster, enkele uren kent, laat zijn vriend majoor Steve Lockhart, hem gewond naar Amerika transporteren, terwijl hij liever in Australië wilde blijven om daar met Ellen te trouwen. Dit brengt aldus een scheiding teweeg tus sen de twee vrienden. Steve weet zijn fout echter te herstellen. Samen ver vullen zij een opdracht vanuit Austra lië. Na terugkeer vindt hij zijn Ellen enz. enz. (KFC: 14 jaar). Griezelig sor .Juist, er is „iets" aan de motor!" LEIDSE BIOSCOPEN De filma In de week van 25/11 tot 1/12 zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera Nacht der 1000 angsten (18- Dageiijks: 2.30, 7.(10 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: My Fair Lady (a.l.). Dagelijks 2.30 en 8.00 uur Ook zondags. 2.30 en 8.00 uur. Luxor: Programma ontraden. 8tudio: Gisteren, vandaag en morgen 18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu*. Trianon: I Tabu (str. volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. JDodenval der Commando's H4 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uua. KORRELTJE ïsen van weinig woorden sfln de gemeentelijke overheid, door ter plaatse van de Svadenburgerdam een bescheiden monument aan volgende geslachten mee te geven. Het monument, dat door middel van een grote foto symbolisch werd aan geboden, is een beeld van keizer Fre- derik Barbarossa, gemaakt door d« beeldhouwer N. van der Nahmer. Na de toespraak van de dijkgraaf van Woerden trok het grote gezelschap in de koude wind-met-striemende -regenvlagen naar de Zwammerdams# brug, waar twee herauten in histori sche klederdracht de bazuin staken. Het weer lokte niet aan om lang van dit feestelijke bazuingeschal te genie ten en al zeer spoedig ging men terug om elkander weer te ontmoeten by een geanimeerde ontvangst, aangebo den door de beide waterschappen. Doden val der commando's CAMERA Het avontuur van het aardige secretaressetje Margareth Read le Ls inderdaad wel een „Nacht der duizend angsten", want de won derlijke figuren, die aan het brein van Edgar Wallace ontsproten, jagen haar de ene stuip na de andere op het lijf. „Nacht der duizend angsten" is qua Inhoud een thriller, waarvan de uit stekende inhoud en de verrassende en nimmer te voorspellen loop der ge beurtenissen veel goed maken voor het spel, dat jammer genoeg niet al tijd vlekkeloos te noemen is. Voor degenen, die de bekende schrij ver nog niet kennen: Evenals in zijn andere boeken, wordt ook in „Nacht der duizend angsten" een gezelschap zonderlingen ten tonele gevoerd, die het ene moment ontstellend griezelig doen en het andere moment hun bij drage leveren aan ontspannende en geestige situaties. Het verhaal is uit stekend en is alleen al goed genoeg om meebeleefd te worden door de kij ker, doch met een andere aanpak, en dan liefst door Engelse acteurs en ac trices, was er meer van te maken ge weest. Want de Duitse executanten blijken soms niet in staat de typische sfeer en het milieu te scheppen, welke Wallace bedoeld heeft. Maar afgezien van dit tekort: de I liefhebbers van het griezelgenre kun- I nen hun hart ophalen. Mits zij de leef- j tijd van 18 jaar te boven zijn Prolongaties j STUDIO Geen prolongatie, doch 'n wederom vertonen van een al eerder j in Leiden verschenen film. Gisteren, Vandaag en Morgen, van Vittorio de Sica, met in de hoofdrollen Sophia I Loren en Marcello Mastroianni. Een kostelijke film, toegankelijk voor 18- jarigen en ouder. LIDO Lido prolongeert de L. War ner productie „My Fair Lady", met in de hoofdrollen Audrey Hepburn Rex Harrison, Toegankelijk voor alle I leeftijden. Herdenking in kerk van Zwammerdam gelijnde kerk van Zwammerdam gisteren door het Hoogheemraadschap van Rijnland en het Grootwaterschap van Woerden het feit herdacht, dat in november van het jaar 1165 door de toenmalige Hollandse graaf in de Rijn bij het huidige Zwammerdam een dam werd gelegd om daardoor water overlast voor zijn gebied te voorko men. Deze daad leidde weliswaar tot een strijd met keizer Frederik Barba rossa, maar de dam bleef, zij het dan in gewijzigde vorm. Dit feit wordt ge zien als het eerste officiële water staatswerk in het tegenwoordige ge bied van de beide genoemde water schappen en dat was voor hen gerede aanleiding dit te vieren met een plechtige herdenking. Een herdenking met een historisch overzicht van het feit voor zover dat uit de docu menten kon worden gevonden redevoeringen van de twee dijkgra- stijlvol I ding werd tot overleg in georgani Overzicht van de bijeenkomst in de kerk van Zwammerdam, tijdens de rede van dr. H. v. d. Linden, secre taris van Rijnland. genover de Stichtse bisschop en daar mede tot een niet lang daarna gevolgd wederzijds aanvaardbaar compromis. Evenmin in eerste instantie de mar kante merkwaardigheid, dat de in de middeleeuwen tot stand gekomen on derhoudsverplichtingen met betrek king tot Zwammerdam de eeuwen trotseerden, zoals deze thans nog op enigerlei wijze in de moderne water schapssituatie tastbaar aanwezig zijn seerde vorm, dat reeds in de eerste helft van de dertiende eeuw heeft be staan. Mede daarom gaat deze her- dinking uit boven de destijdse oprui ming van de dam. De huidige brug op de plaats van de vroegere dam zal weliswaar ver dwijnen en elders zal 'n nieuwe brug worden gebouwd, maar op de plaats in de Rijn waar de dam dan gelegen was zal een gedenkteken worden op gericht. Spr. hoopte dat de Zwammer- damse gemeenschap zich over het be zit van dit monumentje zal verheu gen als symbool van de oude grond waarop zij leven Wij herdenken vooral de laaie, nooit H. VAN DEK LINDEN, secie- j aflatende trouw, waarmede, vanaf het ris-penningmeester van hel I begin van de bewoonbaarmaking van Hoogheemraadschap van Rijnland, i deze streken, acht eeuwen lang gene- hield vervolgens een grote rede. waar- raties van vrije ingelanden zich met in hij een historisch overzicht gaf van hun lokale en overkoepelende water- j,, „„„u- j- i de ontwikkeling op waterstaatsgebied schapsbesturen elk van uit eigen v»n momimlTE. smd' het vroeg.te begin, de moeilijk- gezichtshoek, doch steeds weer elkaar Un heden en de strijd met de bisschop vindend - hebben ingezet voor de H van Utrecht en met de keizer door waterstaatkundige leefbaarheid tan vroager helite. zal krijgen. Dat alles un/en^Tre^ï v»n leow^ her"^d' ""n"1' omlijst door orgelspel t„,.nde ,ami.nw„klng met htl le(,cn. woordige grootwaterschap van Woei - ER WAS GROTE belangstelling voor d™ ,UP hel historische gedeelte van deze herdenking. Dijkgraaf en de" rfd' komen WU binnenkort af- hoogheemraden. heemraden en bestu- mnderlijk terug. Rad.) de gebieden liggende DRtJ polders, vertegenwoordigers provinciaal bestuur en burgemeesters van vele gemeenten waren aanwezig. Mr. F. M. A. Schokking, de dijkgraaf van Rijnland, noemde deze herden king uitzonderlijk om meer dan een reden. Niet alleen door het feit van „de dam", maar ook daardoor, dat deze dam de inleiding en de aanlei- DROF MR. DR. DE MONTé VER- LOREN, dijkgraaf van het Hoog waterschap van Woerden, noemde de gezamenlijk georganiseerde herden- T ui. j een bewijs van de goede ver- Linden^.bcsloot niet de standhouding tussen de beide water- ,e schappen. Beide zijn eeuwen oud, beide zyn geboren uit dezelfde nood en omstandigheden. Wij hebben ge meend dit te moeten demonstreren door Rijnland en Woerden tezamen bij de spoedig komende vervanging van de Zwammerdamse brug door een naby te bouwen provinciale brug, vraag te stellen: „Wat valt herdenken vandaag' „Niet alleen het 800-jarig bestaan van het oudst overgeleverde voor re gionale doeleinden in deze streken ge maakte waterstaatswerk. Niet alleen Keizer Frederik Barbarossa, die de stoot gaf tot een meer meegaande houding van de Hollandse graaf te-1 met gewaardeerde medewerking van r Foto van het op ment, een beeld van voorstellende keiier te richten monu- N. d. Nahmer, Frederik Barba-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3