STAPEL Werkprogramma N.K.S. getuigt in komende jaren van daadkracht Sportechnisch minder begaafden moeten ookf aan bod kunnen komen HBGGËRI.SÖDD. RUÖIN MET KM RM Tielse derby zonder publiek de bazuin Uit de weekbladen Haagse Post vrijdag 26 november 1965 De leidse courant (Van onze sportredactie UTRECHT l)e waarde die wordt toegekend aan technische sportprestaties meer nog de manier waarop die prestaties worden nagestreefd stemt ons tot denken. Ten koste van de tegenpartij worden dikwijls vele overtredingen gemaakt die de sportiviteit ver te buiten gaan. Niet alleen het aantal strafzaken neemt maar de aard van de onsportiviteit wordt ook steeds grover. Ook de onzekerheid of snort alleen nog maar een bezigheid zal worden voor sporttechnische begaafden houdt het bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie danig bezig, temeei omdat toch ook de sporttechnisch minder begaafden duidelijk aan bod moeten komen. Naast de bezorgdheid en de onzekerheid met het oog op de komende ont wikkelingen binnen het sportgebeuren, zag voorzitter dr. C. G. M. Miermans tijden: de gisteren in Utrecht gehouden ledenvergadering toch ook enige duidelijke tendenzen tot verbetering: de gunstige financiële status van vele verenigingen, het groter aantal accommodaties dat ter beschikking komt en o.a. het winstpunt dat steeds meer de juiste waarde ziet van deskundige leiding. mogelijk in januari worden herzien. neer een nieuwe beslissing over deze zaak mogelijk is. Ook bestaat er een goede kans dat van overheidswege steun voor de NSF zal komen wanneer de wetenschappelij ke adviesraad, waarover men in NKS- kringen ernstig denkt, tot stand komt en aan het werk gaat. Bovendien is het principieel besluit genomen deze raad in samenwerking met de Belgische zuster organisatie „Sporta" te laten functio neren. Personen uit de wetenschap en uit de praktijk van de sport zullen in de wetenschappelijke raad samenwer ken. Begin 1966 zal een nieuw perio diek verschijnen in samenwerking met Sporta België. Hierin zullen de resul taten van studie en van studieconferen ties worden vastgelegd. Het ligt in het voornemen o.a. aan de orde te stellen het onderwerp „sport op zondag." De belangstelling voor de ze conferenties is reeds verheugend. De resultaten moeten belangrijke bouwste nen leveren voor de opinievorming. „Sportparade" zal het algemeen opinie- en mededelingenblad van de NKS bltj- Bisschoppelijke bepalingen vervangen? Voorzitter Miermans had overigens deze bijeenkomst nog veel meer >eds te vertellen. Zo is het zeer wel mogelijk dat de katholieke motorsport bond alsnog tot de NSF zal worden toe gelaten. Dit twistpunt zal alsnog op de agenda van de NSF worden geplaatst wanneer het besluit is gevallen dat de NKS-voorzitter in het dagelijks bestuur de NSF is gekozen. Het standpunt de katholieke motorsportbond kan PROV. DAMCOMPETITIE LDV eindigt op tweede plaats (Van onze dammedewerker) LEIDEN De Leidse Damvereniging heeft gisteren de provinciale competitie beëindigd met een 146-overwinning op Het Oosten en verzekerde zioh daardoor de tweede plaats. De laatste strohalm, waarin het Haagse HDCODB zioh nog kon vastklampen om tot de promotie wedstrijden voor de ereklasse door te dringen, is nu verdwenen. Voor Monster was er goed nieuws uit Gouda, waar Damlust met 8—12 verloor Charlois. dat reeds gedegradeerd zijn sportieve plicht deed. Damlust moet nu evenals Charlois naar de j|jj districtsoompetitie terugkeren. Onderzocht wordt tevens de mogelijk heid levensvatbaarheid in ons land van een sportblad voor de jeugd, waarmee Sporta in België successen boekt. Van groot belang achtte het NKS-be- stuur het dat de z.g. bisschoppelijke bepalingen voor r.k. sportverenigingen op hun betekenis en waarde voor de huidige en komende tijd worden getoetst. Wanneer de hiertoe ingestelde commis sie met haar werkzaamheden klaar is dat zal begin 1966 het geval zijn za. het episcopaat worden verzocht de be staande bepalingen te vervangen door een meer op de betekenis van de sport gericht advies. Door de structuurwijziging van NKS, die 19 juni haar beslag kreeg, zijn belangrijke taken toegewezen aai federatiepartners, dus aan de takken van sport. De wenselijkheid om daar naast regionale bundelingen tot stand te brengen, zal de komende maanden veelvuldig in de belangstelling staan. De mogelijkheid is dan ook zeker niet uitgesloten, dat binnen een half jaar in de meeste delen van ons land de regio nale contactraden geformeerd zijn. In Friesland is het contact tussen voet bal-, gymnastiek- en volleybal gelegd, terwijl in Overijssel ook de eerste stap pen zijn gezet. In Gelderland Is men reeds vergevorderd, terwijl Utrecht de erkenning al heeft aangevraagd. In Noord- en Zuid-Holland is, evenals ln Noord-Brabant en Zeeland, die samen zullen gaan, belangrijke vooruitgang te bespeuren. De pogingen, die reeds in Limburg zijn ondernomen, houden ook beloften voor de toekomst in. Op deze ledenvergadering reikte voor zitter Miermans de zilveren bisschops beker uit aan de sectie voetbal van de NSK onder voorzitterschap van de hr. G. Kruijver. Pastoor E. Michielsen te Eindhoven. voorheen diocesaan sport- adviseur NKS en hoofdredacteur van .Sportparade". werd de gouden ere- speld toegekend. Het programma van de NKS is voor de komende jaren veelomvattend. Na tionaal en regionaal zal men de krach ten moeten bundelen. Immers, in een open samenleving is het niet allen van betekenis dat scheids in wegvallen maar tevens en boven al dat de eertijds naast elkaar staan- i nu bijdragen leveren aan de algeme- opinievorming. Men zal zich, wil de NKS voor de komende tijd zin en inhoud hebben, bijzonder moeten toeleggen op twee facetten: het verwerven van in zicht in en visie op de sport als men selijk verschijnsel, en het op verstaan bare en aansprekende wijze doorgeven verworven inzicht en visie, zowel binnen de eigen organisatie als naar de de gehele sportbeweging. Het werk programma van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie getuigt in ieder geval van enorme daadkracht en dat was beslist een van de belangrijkste za ken, die tijdens de ledenvergadering gisteravond in Utrecht naar voren kwam. Piet van der Lans op 27 ronden... MUNSTER. Vanmorgen vroeg bij de neutralisatie luidde de stand ln de Zesdaagse van Munster: 1. BugdahlRenz (W.-D1<L) 67 pnt.; 2. LykkeEugen (Den.) 41 pnt.; op één ronde: 3. Rudi AltigKemper (W.- Dld.) 129 pnt.; 4. JunkermanOldenburg (W.-Dld.76 pnt.; 5. PfennlgerFaggin (Zwits.-It.) 52 pnt. Het Nederlandse koppel Van der Lans Oornelisse bezette met 27 ronden achterstand en 94 punten de tiende en laatste plaats. Biljarttoernooi met handicap AMSTERDAM In Krasnapolsky in Amsterdam is gisteren het jaarlijkse han- dicaptoernool om de Gerrit Heesebeker begonnen. De ereklassers Ceulemans (Bel gië), Scherz (Oostenrijk). Van Oosterihout, Sweeping en Loris (allen Adam) moeten 60 caramboles maken, de hoofdklassers Kok (Volendam) en Van Braam A'dam) elk 50 en de eersteklasser Brummei (A'dam) 45 De uitslagen waren: Ceulemans 60— Brummer 23 (42 brt.), Van Oosterhout 60 Kok 38 (74), Scherz 60Van Braam 44 (63), Sweering 60—Lorist 36 (83), Brum- mer 45Van Oosterhout. 58 80). Van Braam 50—Sweering 53 (91). Ceulemans 60—Lorist 17 (34). Soherz 60—Kok 36 73). Na de eerste dag leiden Ceulemans en Scherz met 4 punten. Onderzoek zaak Chapman afgesloten HAARLEM De rechter-commis saris van (le Haarlemse rechtbank heeft gisteren zijn onderzoek afgesloten in de zaak tegen de Engelsman Colin Chap man, die verdacht wordt op zondag 18 juli tijdens de Grote Prijs van Neder land op het circuit van Zandvoort een hoofdagent van de reservepolitie te heb ben geslagen of geschopt. Hij ging niet in op het verzoek van de raadsman, mr. A. Groen, het ver hoor van Chapman ln Londen te laten geschieden door de Nederlandse bassadeur. De rechter-commissaris van oordeel dat Chapman een volledige verklaring had afgelegd tegenover de Zandvoortse politie en tijdens de behan deling van de zaak voor de politierech ter op dinsdag 20 juli. Toen is de zaak verwezen naar de rechter-commissaris. De rechtbank zal de zaak eind de cember of begin januari behandelen. Of Chapman, die momenteel in Mexi co is, dan aanwezig zal zijn, is nog niet zeker. (Advertentie) Resultaten koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden drave rijen z(jn: Typhoonprija over 0500 m1. Ero Alkestis E. J. van Leeuw km-tijd 1.35.4: 2. Edel Signal; 3. Eddd Scotch. Toto: winn.3.40; .1.1.30. 1.60 1.50; cov.4.70; kopp.10.25. Cycloonprijs over 2400 m: 1. Brown Bom er (B. de Vries) km-tijd 1.29.12. Bird an Hiddum; 3. Bea Kinley. Toto; winn: .60; pl.: 2.10, a.SO. 2.60; cov.: 5.60; kopp.: .80; trio: 094.10. Tornadoprijs over 2440 m; 1. Constant Holland ia (R. v. d. Lubbe) km-tijd 1.36.2; >rk aan prijs Donald var km-tijd 130.6; Hiddum (J. van Bu 2 Zaida3. Const 50; pl.1.70, 3.20. 3.00 ,90; kopp.: 9.70. ViTu'ay i pl.i i.7Ó, 4.30 4.50; cov.9.70;' kopp. 7.70 Slot 922.80. Aeolusprijs over 2020 m (eerste afd.) --- (C Gerwlch) km-tijd 1.26.7 ■de afdeling: a. Amigo (M Vergay) simcaiono*! Voor minder ^"^v^e.rdig. me. de ui.mun.end. rljvemch aU,0Tb7e ":üim Wom.or.abel ^en.J.1;- verrassende, luxue"* ""««H insttumeirten- paneel.e'waTrin o-®'groot bergvak vlak vódr de bestuurder. met attrak- Da hel. de dealer' tieve extra'!. Vraag ee u te tonen. Stationsweg 1117 AUTO BIERMAN N.V. LEIDEN Tel. 01710 - 40447 - 84594 Ruiters naar concours Zuidlaren ZUIDLAREN Het Jaarlijkse Inter nationally coiioours-hlpplque In Zuid- Laren, dat volgende maand voor de tien de maal wordt gehouden van 15 tot en niet 18 december In de Prins Bern- hard-hoeve heeft zowel voor de na tionale als de Internationale springnum- mers een groot aantal Inschrijvingen gekregen. Voor de nationale springconcoursen schreven niet minder dan 33 ruiters tn met totaal 51 paarden. Internationaal zullen voor Nederland uitkomen Ebben Velstra, Maathuis, Brugman, mej. Jos- je Ernst en Bachus. Frankrijk zal wor den vertegenwoordigd door Charles Moi- zard, Jerome Chabrol en Jean Dasque, terwijl uit Duitsland drie Jonge ruiters komen, die door Hans GUnter Winkler worden getraind voor de grote Interna tionale toernooien met als eerste eind doel de Olympische Spelen 1968 ln Mexl- co-Clty. Deze drlA zijn Herbert Meier, Bernt Kuwert/. en Ludwlg Goeosing. Uit Zwitserland komen Hans Moehr, die vorig jaar ln Zuldlaren bijzonder succesvol was, en Ernst Iglin. Boven dien zullen nog drie Belgische ruiters deelnemen. De mogelijkheid bestaat, dat ook d« Duitse topruiter Alwln Schockemöhle in Zuidlaren zal uitkomen. Hierover is echter nog geen beslissing gevallen. Ties Feith militair deKenkamploen DEELEN Tijdens de nationale mi litaire schermkaniploenschappen heeft Ties Feith gisteren na barrage met Jo- han Blokhuis ds Individuele titel op de gen behaald. Van Tol werd derdo. De teleur stellende Max Dwinger bracht het niet verder dan de vierde plaats. (Advertentie) Koningin Wilhelmina.xtraat 16 KATWIJK Tel. 01718-4299 TIEL Wanordelijkbeden na de wed strijd WAVV-TEC, die op 27 september in Wagcningen werd gespeeld, komen TEC duur 1e staan. De Tielse tweede klasser moet van de KNVB vier wed strijden (waarvan twee voorwaarde lijk) zonder publiek spelen. De straf komt voor TEC bijzonder zwaar aan omdat zondag de plaatselij ke ontmoeting TEC-Theole zal worden gespeeld. Voor deze wedstrijd, die reeds vorige week moest worden ge speeld maar door de algehele afgelas ting van het voetbalprogramma naar zondag werd verschoven, waren reeds 2000 kaarten verkocht. Het TEC-bestuur heeft de KNVB ver zocht de straf op te schorten of maatre gelen te nemen dat Tielse derby bui ten de straf valt. De Tielenaars zijn van mening dat de wedstrijd TEC-Theole niet onder de strafmaatregelen mag vallen omdat de ontmoeting eigenlijk al gespeeld zou zijn, voordat tie KNVB de straf in had laten gaan. Bovendien heeft TEC de le den en supporters, die bij de moeilijkhe den in Wageningen waren betrokken, zelf al gestraft. K/V AC-herfs t toch t in januari DEN HAAG De KNAC-llerfsttoeht lie vorige week werd afgelast In ver- land met de slechte toestand van de se ll ii da ire wegen rondom Zwolle, zal als- ing worden gehouden De sportcommls- ie van de aiitoniobielclub Is teruggeko- aen op de oorspronkelijke beslissing rit niet zou worden verplaat' latei datn De vijfde Aleid Willi pl.; 1.70, 1.90, Juweel (A. Knijnenburg) km-tijd 1.27.7; Oherieepencer3. Bromelia. Toto: winn -; pl.: 1.50. 1.50. 2.80; cov.: 5.50; koppel: Jeugdinterland turnen NKGB ULVENHOUT Op zaterdag 27 no- 'ember organiseert de Nederlandse katholieke Gymnastiek Bond in samen werking met het bestuur van diocees iBreda in de sporthal te Ulvenhout de interlandwedstrijd NederlandBelgië heugdkeurturnen. Aanvang 16 uur. Aan deze interlandwedstrijd nemen zowel de heren- als de damesjeugdploegen deel. Van de Nederlandse Katholieke Gymnas tiek Bond zullen deelnemen de dames Verkerk (Nieuwer-Amstel). J. Fran- ten (Prinsenbeek). M. Bakker (Heiloo), d. Kolk (Heemskerk). P Buur Uitgeest). I. Apeldoorn (Haarlem), en de heren H Buikmans (Prinsenbeek). Bremen (Kericrade). J Doorakkers iTilburg). L. Jacobs (Bleriok). H. Lam- Heemskerk), M. Wiertz (Kerk- rade). Japan wil wereld strijd tafeltennis organiseren TOKIO De Japanse tafeltennisbond :eft zich bereid verklaard volgend laar de wereldkampioenschappen te or- (aniseren. Er is van de internationale bond een desbetreffend verzoek ontvan- omdat Melbourne, de oorspronke- ijke keuze, misschien van de organisa- le moet afzien omdat de Australische *gering niet geneigd schijnt Oostduitse toe te laten. laatste wedatri derlamlse kampioenschappen hetrouw- haarheidsrltten 1965. is vastgesteld op vrijdag 21 en zaterdag 22 januari 1966. De enige belangrijke consequentie van het besluit is dat de Tilburger Haans zich nog niet kampioen van Ne derland bestuurders in de b-klasse mag noemen. Door een overwinning in de winterse herfsttocht van de KNAC zou de Hilversummer Kok hem nog van de eerste plaats kunnen verdringen. In de a-klasse en bij de navigators in de b- klasse waren de titelhouders al bekend nadat vier ritten voor het kampioen schap waren gereden. laat de joodse advocaat-publicist mr. Abel Herzberg zijn oordeel geven over de verklaring over de joden op het Vaticaans concilie. Herzberg ziet hele maal geen reden om te juichen: ..Het is voor de huidige jood een weinig op wekkende gewaarwording nog altijd te worden betrokken in een discussie over een gebeuren, dat zich niet enkel in an tieke tijden heeft afgespeeld, maar waar aan zij bovendien part noch deel hebben. Het is voor hem een totaal onbegrijpelijk anachronisme dat zij daarvoor aansprake lijk kunnen worden gesteld en zo moge lijk nog meer dat hun vrijspraak nog nodig zou zijn. Als ik het goed begrijp is het niet eens tot een vrijspraak ge komen. Ik houd de indruk over dat de joodse groep bij de veroordeling van Christus betrokken was niet vrijgespro ken is, maar gratie heeft gekregen". blijft aandacht besteden aan de ont wikkelingen in de r.-k. Kerk. Vorige week werd een lovend artikel geschreven over het standpunt van het concilie ten aanzien van de kernbewapening. Deze week is De Groene opnieuw verbaasd: „Het gaat er bont toe in de r.-k. Kerk. Eerst moet men opkijken bij het bericht, dat men Paus Pius XII de heiligheid wil gunnen, vervolgens ls de verbazing over het gehannes met een banvloek in 1054 tussen Rome en Constantinopel uit gewisseld en tenslotte leest men dan het in zekere zin ontroerend excuus van de Jezuïeten-generaal Arrupe aan de Neder- landse katholieken die zich door hem in een gewetensvrijheid voelen bedreigd. Zijn wens blijkt te zijn om in de Kerk slechts vrije en blije mensen te zien en geen mensen die zuchten onder dwang of zorgen. Een hoopvol geluid. DE NIEUWE LINIE wijst op de machteloosheid van het parlement dat de regering scherp bekritiseerd, omdat de uitgaven te hoog oplopen. Anderzijds blijkt uit de Kamer vrijwel geen constructief bezuinigings voorstel te komen: „In wer kelijkheid moesten de grote partijen in staat zijn om zakelijke voorstellen ie doen. De fracties beschikken over deskundigen en er zijn vol doende publikaties die richtlijnen geven. Er zit voor een afzonderlijke partij na tuurlijk elektoraal gezien een risico om met concrete bezuinigingsvoorstellen te komen. Is het echter onder deze omstan digheden zo bizar als de vijf grote par tijen op dit punt de handen ineen sloegen om samen een stukje van het risico te dragen? Zolang de partijen met aan het hoofd de KVP menen te moeten leven op de voedingsbodem van „de schijn crisis" en zelf uitgevonden „depressies", maken ze van het zo noodzakelijke en heel belangrijke politiek bedrijf als een schertsaangelegenhe id achtte een ant ginnen. Dit om lijksidealisatie e teleurstellingen •eros campagne te be de verregaande huwe- i daaruit voortvloeiende voorkomen. „Ik heb onafhankelijk weekblad gesteld dat er romantische huwelijken zijn, dat zijn dus de huwelijken waaraan een zeer sterke wederzijdse verwachting van de partners ten grondslag ligt. terwijl er huwelijken zijn van mensen die ofwel eenzaam ofwel gefrusteerd ofwel geeste lijk onvolwassen zijn. Als wij aan het huwelijk een blijvende waarde willen toekennen is een anti-eroscampagne noodzakelijk. Niet zozeer in de vorm van globale voorlichting maar als een campagne die gericht is op het scheppen van zodanige maatschappelijke verhou dingen dat de aanwezige eenzaamheid, frustratiegevoelens en geestelijke onrijp heid naar vermogen worden wegge- tJijl MI RS 'Jnfc wijjuu u* heeft een vraaggesprek met Wim Kan. In het algemeen houdt Kan niet van interviews: „Ik lees de laatste jaren zo'n ontstellende onzin verpakt in zoge naamde interviews, dat ik dit soort jour nalistiek belachelijk ben gaan vinden. Evenwel verteld in een serie openhartige vraaggesprekken die ze zelfs hun moeder nooit durfde bekennen. En dan nog in het oneindige herhaalde zinnetje: Ik werk hard aan mezelf: ik werk nog steeds heel hard aan mezelf, o als de mensen eens wisten hoe hard ik aan me zelf werk, wat zouden ze dan een eerbied voor mezelf hebben. Waarom juist een vraaggesprek aan Elsevier toegestaan: „Als ik mijn mening geef, geef ik die het liefst in bladen waarvan ik de me ning zelden of nooit deel" Over de toe komst van Nederland: „Over 36 jaar dus 21 miljoen mensen, die op zon- en feestdagen bij toerbeurt verplicht in bed blijven waardoor de overbevolking een vicieuze cirkel wordt. 21 miljoen Neder landers, geleerd en geletterd, maar ge speend van loodgieters, timmermannen en schoorsteenvegers, 21 miljoen intellec tuelen met 21 miljoen brillen op, zullen zeggen, dat „wij van 1965 slecht hebben gezien". Over zijn toekomstplannen'. „Ik heb ze niet. De toekomst dat is „nu". Er is nog zoveel te doen. er is nog zoveel dat belachelijk gemaakt moet worden voordat de nacht valt. Zolang ik daar plezier in heb laat ik het doek niet zakken en u weet het zelf ik werk nog heel hard aan mezelf. Ik werk nog steeds heel hard aan mezelf'. schrijft over de aankondiging van Paus Paul us, dat een proces wordt VRIJ NEDERLAND verklaring van zijn beide voorgangers op Petrus stoel. Hoofdredacteur Matthleu Smedts is blij. dat er een proces zal wor den gevoerd, met name ofndat daarbij het pontificaat van Plus XII zal worden geanalyseerd: „op dit punt is men m Rome niet gebrand zioh er met een Jan Je van Leiden af te maken. De advocaat van de duivel, die bezwaren moet aanvoeren, zal het druk krijgen. Zijn eerste taak zal moeten zijn een staf van assistenten te vormen om de oorlogsarchieven door te speuren Dat er veel te onderzoeken valt acht VN. overduidelijk vanwege de om streden rol van Plus tijdens de oorlog tegenover de Joden Bernard Bro OP „Leren bidden" (Lannoo, Thielt Den Haag). Voor velen schijnt het bidden moeilijk geworden te zijn. De Franse dominicaan, pater Bro, wil hen een weg wijzen. Het gaat niet om een nieuwe gebedsmethode maar hij verklaart ln eenvoudige woorden hoe de hedendaagse mens kan komen tot de innerlijke gebedshouding naar 't voorbeeld en de leer van Christus. Het gebed van de Heer ls tevens het gebed van de Kerk die haar contact met God legt via bijbel en liturgie. De schrij ver leert ons hoe wij zó kunnen bidden zonder enige mechaniek. Onder de tal rijke boeken over dit onderwerp laat dit nieuwe werkje een fris en oorspron kelijk geluld horen. Voor iedereen aan bevelenswaardig. Jeaa Danièlou ..Heidense heiligen" (Uitgeverij Koepel-Roosenda&lDat het begrip heiligheid niet aanvangt bij het Nieuwe Testament weet iedereen hoewel in het Oosten meer aandacht is besteed aan de Oud-Testanu-ntische Heiligen dan in het Westen. Maar Da- nièlou die altijd verrassend nieuwe ac centen weet te leggen, heeft nu een verhandeling geschreven over opmer kelijke figuren die zelfs niet tot de jood se godsdienst behoorden: Abel, Henoch geschreven staat dat hij lelde met God", Noë. Job. Mel- chisedek de koning van Salem, Lot en de koningin van Sch. hu die Salomon kwam bezoeken. En hij stelt de vraag waarin hun heiligheid dan bestaan heeft. De geleerde auteur toont aan welke rol zij gespeeld hebben ln het Heilsplan Gods en aldus hebben we een kleine reeks opmerkelijke Schriftconi- mentaren gekregen die er mede toe bij dragen de gehele bijbel beter te ver staan Wie zich met de studie van de Schrift bezig houdt, moet d'ze studie zeker lezen. Dr. J. Wijngaard* M. II. M. „Vazal van Jahweh" (Bosch en Keuning NV) De oecumene schrijdt voort. Katho lieke auteurs laten hun werken bij uit gesproken protestantse uitgeverijen ver schijnen en omgekeerd. Een Mill Hili- father publiceert zijn studie over het Verbond van God met zijn volk in de reeks „Boeken bij de bijbel" van bo vengenoemde uitgeversmij. De protes tantse theologie ls van oudsher door trekken van de Verbondsgedachte die bij de katholieken wel enigszins op de achtergrond is geraakt maar nu. in de nieuwe theologie, gelukkig weer naar voren komt. Pater WIJngaarda levert 'n belangrijke bijdrage met deze studie die in drie delen begrepen is: Het ver dragspatroon de litteraire vormen de vaktermen van het Verbond i een fi losofie over de formules van de Deute- ronomische Geloofsbelijdenis). De ge middelde lezer laat zich echter niet af schrikken: de stof is elementair behan deld en voor de niet theoloog zeker te begrijpen. Dr. Wijngaards benadrukt vooral de grote betekenis van .Ie Ver bondsgedachte voor de gehele structuur van het Oude Testament en hij had het oog op de bijbelkringen die zijn studie als uitgangspunt van besprekingen zou den kunnen gebruiken. Wij hopen dat ze dit ook doen! W. Baron Six van Oterleek: „Ramp stukken" (Uitgeverij „De Branding" Amsterdam) Het ls niet meteen een klare zaak voor wie dit boekje het meest aantrekkelijk is, voor de filatelist of luchtvaartenthousiasten. Omdat het 'n uitgave is In de voortreffelijke „postze gelserie" zullen we het daarom maar op de eerste groep houden. Het boekja valt ln twee delen uiteen namelijk een bijzonder goed uitgewerkte tekst (oor zaak ongeluk, omstandigheden, namen van bemanning, het lot dat bemanning en passagiers trof enz.) en achterin de foto van het betreffende poststuk al dan niet in beschadigde toestand. Het boekje heeft één gebrek, 'n ge brek dat do andere uitgaven niet had den, de foto's zijn nogal pietepeuterig uitgevallen. Met enkele pagina's meer en dan de foto's wat forser had 't al een heel stuk beter geweest. Overigens een aantrekkelijk werkje voor postze gelverzamelaar en zoals gezegd ook voor de luchtvaartmensen. Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, F(jn ideetje: platenbonne I Rudie Liebregts schaatste baanrecord AMSTERDAM De kernploeg van de KNSB heeft gisteren deelgenomen aan Invitatiewedstrijden over 3000 nie ter op de Jaap Edenbaan In Amster dam. Daarbij verbeterde Rudie Lie bregts het baanrecord, dat sinds de vo rige winter met 4.54.4 op naam van Joop van den Berg stond met 1.9 secon den en bracht het op 4.52.5. Ook Kees Verkerk bleef binnen de tijd van Van den Berg met 4.52.7. Bij deze eerste wedstrijden van de kernploeg ontbrak de Nederlandse kampioen Ard Schenk. De uitslagen: 1. Liebregts 4.52.5, 2. Verkerk 4.52.7, 3. Bartling 4.56.0, 4. De Vries 4.57.1, 5. Modder 4.59.2, 6. Nottet 4.59.3. Scraphlntia Lenssen ..La Trappe" (Henri Bergmans NV Tilburg) Hier hebben we weer eens een degelijke kloostergeschiedenis waarin de auteur zich achter de historie terugtrekt zon der aanspraak te maken op het litterai re genre - wat niet zeggen wil dat de studie niet goed geschreven is. WAt gebeurde er en hóé gebeurde dit dat hield de schrijver constant voor ogen toen hij do lotgevallen van zijn orde beschreef van 1664 tot 1898. Pater Lenaaen laat verstaan hoe de klooster hervorming tot stand kwam en wat zij in de geesten uitwerkte. Te meer be langrijk omdat er ln ..na Nederlands taalgebied nog maar weinig verschenen ln Met uiterste objectiviteit worden «ie hoofdfiguren de abten Do Rancé on De Lestrange voorgesteld (wol een andere methode dan de vaak slaafse mens- verheerlijking van oudere werken op dit gebied. Wie meent dat de trappis ten mensen waren die totaal bulten do wereld stonden, moet dit boek maar eens lezen om kennis te nemen van hun ervaringen, het is een boelend relaas (vooral de Odyssee van La Val-Salnte). Niet alleen de geïnteresseerden bij do monastieke cultuur, maar iedereen die belangstelling heeft voor de kerkge schiedenis raden wij aan deze studie aan te schaffen. I'. J. Stavast: Een doodgewone KP'er (Bosch en Keuning Baarn) Oorspron kelijk geschreven om zijn kinderen deelgenoot te maken van de oorlogsja- en van hetgeen hun vader als KP'er maakte, verscheen dit In vergetel heid gerankte verhaal van P. J. Sta vast op instigatie van dr. L. de Jong als feuilleton in een dagblad. Thans ligt dit onopgesmukte en daardoor Juist zo et aansprekende relaas van het dra ma 1940-1945 in pocketvorm binnen te ders bereik. I>r. James II. S. Hansard en dr. Elea nor Stoker Boll: Het melaje dat Je trouwt uitgeverij Broekman en De Mr- rls N.V. te Amsterdam) Dit boek waarvan de tweede druk verscheen, ls speciaal geschreven voor jonge man nen en belicht enige aspecten van het vrouwelijk denken en doen. dat zeer be langrijk is voor de man, die later met haar zal trouwen en leven. Er stnan ook In vermeld enkele mogelijke oorza ken van een schelding, die na kennis making met dit boekwerk een redelijke kans hadden vermeden kunnen worden. „Zij is geen jongen"; „zij heeft andere opvattingen en ervaringen over de sek- sualltelt; „zij verlangt naar een eigen tehuis"; ,.wll graag moeder worden" z(Jn enkele titels van de hoofdstukken. r>r. c. J B. J. Trimbos schreef een voorwoord, mevr J. R. M. Trlmboa- Van Keateren verzorgde de vertaling. Peggy Norman: Over fuiven en fulf- Jca gesproken (Helen Paperback no. 7) De Jonge gastvrouw (en wie is dat niet), die tegenwoordig nogal eens feestjes moet opluisteren en moet orga niseren. zit dikwijls met haar handen In het haar over uiterlijke verzorging, over de V". sic ring, de gezellige gerechtjes, de drankjes, en de bezigheden van da Jonge feestgenoten. Dit boekje zal voor deze jonge vrouw, die heel vaak gast- vrouwe moet zijn, een welkome hand leiding zijn en heel wat zorgjea rond de fuif wegnemen of verminderen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11