SINT-NICOLAAS Secretariaien van in Spanje gesloien TE DUUR VOOR SINT-NICOLAAS 't Stille avo ndje... DINSDAG 33 NOVEMBER 1965 DB LKDSE COURANT 6T.-NICOLAAS-BULAO» (Van onze correspondent) MADRID De secretariaten van Sinterklaas in Spanje zijn gesloten. Wegens gebrek aan activiteit. Sinterklaas is er zelf schuldig aan, want hij vertrekt de laatste jaren veel te vroeg naar Nederland om nog animo bij overigens vlij tige kindertjes te wekken om naar zijn adres in Spanje te schrijven. Heel veel ondernemende Nederlanders die in Spanje verblijven, kwamen jaren geleden op het lumineuze idee om een postbus in Barcelona of Madrid op naam van Sinterklaas te huren. Via advertenties in Nederlandse dagbladen werden ouders uitgenodigd tegen insluiting van een of soms twee gulden de verlang lijstjes van hun kinderen naar die postbussen te zenden. Zij kregen dan prompt een officieel schrijven, gesierd met een indrukwekkend briefhoofd, oompleet met bet wapen van het Sinterklase Huis terug, waarin de kinderen op ouderlijk gezag gekappitteld werden over hun spreekwoordelijke luiheid met eten, hun spreekwoordelijke ongehoorzaamheid en hun al even spreek woordelijke interesseloosheid op school. HEILIG MAN" in eigen land op twee plaatsen geëerd Vele ouders meenden dat het wel in hun opvoedkundige praktijk paste: ro'n echte brief helemaal uit Spanje, vol leerzame opmerkingen, ontleend aan de rijke schat van gemeenplaat sen die onze taal rijk is. Maar ten slotte loonde het de moeite niet meer en de volijverige vrijwillige secreta rissen van de Sint borgen hun kunstig gedrukte briefpapier op en sloten hun winkel. De ouders vragen geen brie ven van de Sint meer. Zij kunnen de banvloeken over hun ongehoorzaam kroost zelf wel uitspreken en tenslotte arriveert Sinterklaas zo vroeg in Am sterdam, dat het beter zou zijn een tijdelijk secretariaat in de Beurs van Berlage te openen, dan te trachten in ipanje dividend uit dit vrolijke vólks- leest te halen. MYSTERIE Het is voor de Spanjaarden overi gens een bizar mysterie, hoe de kou welijke volkeren: rond de Rijh ooit op de gedachte zijn' gekomen om Sinter klaas in Spanje te laten resideren. Braaf vieren de roomse Spanjaarden op 6 december het feest van ene Hei lige Nicolaas, die in Patara in Klein- Azië werd geboren en reeds op jeug dige leeftijd uitmuntte door zijn grote liefdadigheid. Hij bezat de voor de Spaanse ziel ongedroomd aantrekke lijke eigenschap zijn vermogen onder de armen te verdelen. Hij werd ver volgens, aldus verhaalt de gebrekkige geschiedschrijving uit zijn dagen, aartsbisschop van Myra in Azië en nam deel aan het concilie van Nicea, dat zich onder meer bezighield met het veroordelen van het arianisme. Hij stierf in 342 en zijn resten werden naar Bari overgebracht, waar hij door het volk zeer vereerd werd. Volgens de overlevering bezat hij een bijzon dere macht over water en vuur. Dat alles lezen de gelovige Spanjaarden in hun kerkboek, wanneer zij zich de moeite getroosten om op 6 december naar de kerk te gaan, hetgeen voor namelijk verwacht mag worden van 't grote getal „Nicolases" dat Spanje kent, want deze voornaam is in be paalde streken nogal gewild. En daar de Spanjaard niet zijn verjaardag, maar wel zijn naamdag viert, heerst er een vrolijke stemming in menig ge- Toch kent Spanje twee plaatsen, waar het feest van de Goedheiligman, Biet enige qpgewektheid algemeen Wórdt gevïei"di dat is het jongensin ternaat van het benedictijnenklooster op de berg de Montserrat, bij Barce lona, en een klein dorpje in Baskië. Dè jongens die op de Montserrat worden opgëleid Voor een religiens leven, vinden de zesde december on getwijfeld de fijnste dag van het jaar, want dan regeren zij, in plaats van de benedictijnse monniken over het groot se klooster op de indrukwekkende berg, het meest bekende toeristen- en pelgrimsoord van Spanje. Op die dag wordt uit hun midden de beste leer ling van het jaar gekozen, die die dag alle voorrechten mag genieten van de echte abt en bisschop van het kloos ter. Hij krijgt een tweetal kanunniken toegewezen en wordt gekleed in het volle ornaat van bisschop. Hij gaat uit rijden in de auto van de echte abt er\ bezoekt 't dorp Monistrol, dat tot de parochie van de Montserrat behoort. Hij is bisschop voor één dag en voert een feestelijk regime. In Baskië trekken de kinderen van 't kleine dorp, waarvan mij de naam is ontschoten door de stralen en halen koeken en lekkernijen op, die zij la ter tijdens een feest op de enige dorps school oppeuzelen. Enkelen van hen hebben van oude lappen een soort bisschopsmantel gemaakt, waarmee zij furore maken. D SPEELGOED niet naar de kruidenier G. VAN BRUSSEL Wij hebben 1001 artikelen Speciaal ln: MECCANO DINKY TOYS SCHILDPADPOPPEN FLEISCHMANN-, MaRKLIN- TRIX- en ROKAL-TREINEN Haarlemmerstraat 267-271 Lelden Telefoon 22061 Eigen REPARATIE- INRICHTING voor al uw techn(81)sch speelgoed. SPAANS FEEST Natuurlijk kent ook Spanje zijn kinderfeest, waarbij de ouders hun schamele beurs plat slaan om cadeaus te kopen en hun hersens pijnigen om een opvoedkundig element aan het feest te geven. Daarvoor is de zesde januari gereserveerd, het feest van de Drie Koningen, die volgens de over levering uit het verre oosten optrok ken naar Betlehem om geschenken te brengen aan 't Goddelijk Kind. Op die feestdag heerst in de Spaanse steden en in alle huishoudens eenzelfde sfeer als kenmerkend is voor het sinter klaasfeest in ons land. E» worden voor de volwassenen ook grapjes bedacht en indrukwekkende voorbeelden van volkspoëzie gecreëerd. Het is een goed feest, waaraan elke Nederlander zijn suiker sinterklaashart kan ophalen, ook al wordt 't een maand later ge vierd. Toch kan de Nederlandse kolonie het in Spanje niet laten een huiselijke Sinterklaas te laten opdraven voor de kinderen van vele honderden Ne derlanders, die in Barcelona, in Ma- drad, in Malaga en in andere steden in Spanje wonen. Dat is even onuit roeibaar als 't feit dat elke Nederland se huisvrouw in Spanje op gezette tij den erwtensoep wil maken, waarvoor zij haar vrienden in het oude vader land om Gelderse rookworst bedelt, daar die niet in Spanje te krijgen is. Het plaatst de ouders alleen voor 'n ernstig probleem. Want de Neder landse Sinterklaas mag men niet ver- WE ZOUDEN ER NIETS aan doen dit jaar. „Er" sloeg natuurlijk op Sinterklaas. „Nee", had m'n vrouw gezegd, die op sommige punten een onverwacht doorzetertje blijkt. „We slaan die toestand dit jaar maar eens over. Na al die onkosten van de verhui zing en trouwens ome Mieneke kan er toch niet bij zijn en. enfin wat doe je dan zo'n hele avond met z'n tweeën?" Uit dit laatste kan de geachte lezer dus voor zich de conclusie trekken dat we de eerste wilde jaren wel te boven zijn en wat betreft Mieneke tsja wat doe je er aan als je dochter een week voor Sinterklaas welgemoed haar huwelijksreis begint? Jawel, een hele drukte zegt u dat wel. Maar nu scheen dan de rust weergekeerd of liever, het leek wel of er een soort rust van zwaarder kaliber in ons huis was neergedaald nu de dochter met haar echtgenoot, hun koffers, het gedoe met familie, receptie, telefoons Kortom, nu alle extra drukte als bij toverslag verdwenen was. Het idee van mijn vrouw had op zich zelf genomen iets vooruitzienerigs gehad. Zo van na-die-trouwerii- kan-je-geen-extra-rompslomp-meer-gebruiken. Maar nu alles voorbij was en wij met de Grote Stilte zaten leek iedere verstrooiing wenselijker dan dit extra ge accentueerde „helemaal niks". JE MOET JE VROUW haar zin geven", hadden ze op kantoor gezegd, „een moeder voelt die dingen nu eenmaal anders Hoewel de zegsman in dit geval vrijgezel was en zyn adviezen dus nog uit zijn kindertijd moetsen stammen, leken zijn woorden mij naast verjaard ook niet vrij van ongenuanceerdheid. Als ik een lijst moest opmaken van dingen waarin een vrouw haar zin moest hebben omdat zij ze als moeder anders aanvoelde, besloeg deze een terrein va riërend van de aankoop van het nieuwe autootje tot aan het 's avonds beslist de hond niet willen uitlaten. Maar om kort te gaan: het werd vijf december en we deden niets. Goed, er stond een flesje wijn bij het eten en de pudding schitterde als een juweel dit keer, maar daar na, na de afwas de krant, het breiwerk en stilte. Nou ja. stilte om acht uur hoorden we bij de buren geluiden die de inzet van een nadrukkelijke klaas viering verraadden. Gelach, gestommel, de „stoomboot", stampend op de piano ten gehore gebracht, kortom, de bekende verschijnselen. IK BOOG MIJ OVER DE KRANT, onwillekeurig ge- ïrriteerd door het feit dat ik zo ingespannen zat te luisteren. Op de voorpagina bleek zelfs de hoofdredac teur dit keer bezweken voor de verleiding om de inter nationale politieke situatie in de pakjesavondsfeer te betrekken. Dit leek me niet de juiste stof om de zinnen wat te verzetten en ijlings sloeg ik het blad open op zoek naar het stadsnieuws, dat echter voornamelijk bleek te bestaan uit verslagen van bezoeken van de Sint, gelardeerd met een serie foto's van juichende kinderen en lachende Zwarte Pieten. Snel over naar de economische rubriek: Sint-Nico- laas en de omzet van de middenstand Dit werd te gek. Ik stootte een gekweld gebrom uit, bladerde verder en kwam tot de conclusie dat zelfs de gevonden voorwerpen een mijter vermeldden. Bij de scheep- vaartberichten vond ik uiteindelijk een neutraal ge bied al bleek het stoomschip Nicolaas een verdacht addertje onder het gras. Met een zucht legde ik de krant weg. „Hier is je koffie", zei m'n vrouw. „Dank je lieve" mompelde ik afwezig en ontdekte onmiddel lijk een speculaasje op het schoteltje. „Hm!" zei ik. „Niet goed?" informeerde m'n vrouw nogal vaag. „Oh zeker, zei ik. En toen werd er gebeld. NU WEET IK NIET, wat i/w reacties zijn als er op sinterklaasavond onverwachts gebeld wordt, maar sedert m'n prilste jeugd geeft het me altijd zo'n aan genaam opwindend gevoel van nou-gebeurt-het. Zo ook nu. Wat er in eerste instantie gebeurde was het verwijderen van de koffie van m'n broek en daarna zeiden m'n vrouw en ik gelijktijdig: „Van de kinderen kan het niks wezen". Want dut was iets wat we ter voorkoming van onverwachte situaties van te voren degelijk met ze hadden afgesproken. Verdere actieve Sintvierders bezaten we niet in onze omgeving dus de deur stond wijd open voor Het Onverwachte. Toen de huisdeur óók wijd open stond was Het Onverwachte meteen zichtbaar. Voor ons siond Sint- Nicolaas. Hijzelf. De mijter een tikje scheef, een fiks gat in de baard en het moet me van het hart, gekleed in een wel zeer smoezelige tabbaard. „Mijn naam is Harkema", stelde de bisschop ver rassend vast en liet zich zuchtend neer op de paraplu- bak. „O", wist ik te zeggen. „Ik kom er niet in", ver volgde de Sint met een onmiskenbaar noordelijk accent. ,,'t Is wat moois!" Dit kwam ons redelijk voor, alhoewel het er allemaal niet duidelijker op werd. „Gaat u even in de kamer. Sint", giechelde mijn vrouw, „kijk, uw zetel staat al klaar En ze wees op mijn gemak kelijke stoel en achter Sints rug om tegen mij op haar voorhoofd. SINT ZAT INMIDDELS en keek ons wat zielig aan. „Heb nog geprobeerd er achter in te koom'n", verklaarde hij met een moedeloos gebaar naar z'n ge- navende voorkomen; „maar daar zat 'n hond". En dat kon kloppen want Bruun is een waaks beestje. De bisschop pauzeerde even, streek z'n verfomfaaide baard wat glad en riep ineens beschuldigend: „Jullie bent niet D'n Boer". Ook dat getuigde van een bijzon dere opmerkingsgave wat ik dan ook naar voren bracht „Daar hè je 't al", mompelde Sint narig. „Ze benn'n verhuisd". „Zeker!" riep mijn vrouw die het nu begon te dagen. „De familie De Boer is 2 maanden geleden naar Zwolle vertrokken. Had u een vaste afspraak voor ieder jaar Sinterklaar?" „Harkema is de naam", zei de bisschop ongemakke lijk, „ik dacht 't al toen u oop'n deed. Dat zit fout En Piet het 't ook af laat'n weet'n. „Maar ik zal We zullen u de voornemens van de krasse goedheilig- man besparen. Het waren er vele, vele Hoofdzaak is, dat we na een stiefkwartiertje de vertoornde be roepsklaas de deur uit hadden en elkaar betekenisvol zaten aan te staren. IK HEB EENS EEN MAN gekend die heette Broeke- ma", begon mijn vrouw dromerig „en die speelde voor Kerstmannetje. Daar had 'ie het zó druk mee, dat 'ie soms al weken van tevoren er mee begon Eén keer was hij zelfs al op sinterklaasavond De bel ging. Als door een schorpioen gebeten vloog ik overeind. „Dat is Broekema", hinnikte mijn vrouw nog, maar ik stond al bij de voordeur. „Harkema?! Broekema?!" riep ik nog nijdig naar mijn gade, terwijl ik de deur openrukte: „ik „Nee meneer, Tadema is de naam", zei de grinniken de telegrambesteller, die voor mijn neus stond, en hij reikte me zijn boodschap over. Ik geloof wel dat ik de jongen nog zoiets als een speculaasje heb geoffreerd, maar verder herinner ik me alleen dat mijn vrouw en ik allebei tegelijk aan het telegram begonnen te scheuren. En de inhoud maakte meteen aan alle rust, voor zover daar nog sprake van geweest was, een eind. „Hopen huwelijksreis vijf december thuis te be sluiten", stond er. „Kan wel laat worden, maar komen in ieder geval. Mieneke en Jan". „Tóch nog een heerlijk avondje", zei mijn vrouw met een dun stemmetje en ging bij de buren een suikerhart lenen. (Advertentie) geten op gevaar uit de Nederlandse kolonie gestoten te worden. Maar de in Spanje opgroeiende Hollandse kin dertjes willen evenmin de Driekonin gen, de „Reyes Magos", vergeten en de Nederlandse huisvader in Spanje ziet zich genoodzaakt tweemaal pak jesavond te houden, met slechts een maand tussenpoze, waarbij hij, meestal in tegenstelling tot zijn romantische aard en lieflijke jeugdherinneringen, geen raad, meer weet met de plezie rige mythe, die een dergelijk feest om geeft. Als er bovendien nog Amerika nen in de buurt wonen, die al even gehecht blijken te zijn aan hun vader landse tradities, is het beter de om gang tussen buurtkinderen gedurende de maand december op straffe van „géén cadeautjes van Sinterklaas en de Reyes" te verbieden, omdat anders ook nog de Kerstman 'n lading ge schenken onder de kerstboom moet achterlaten. Overigens is mij ter ore gekomen, dat een Brabantse onderwijzer uit te genstand tegen de rassenscheiding, bezwaar heeft gemaakt tegen de Moorse Pieten van Sinterklaas. Ik heb dat probleem aan enkele Spanjaarden voorgelegd. Zij achten het een raad sel dat wij Sinterklaas vanuit Spanje laten komen, vergezeld van een serie negers, die in Spanje nauwelijks te vinden zyn. Ik heb hun verklaard dat naar alle waarschijnlijkheid de Sinter klaasmythe afkomstig is van verhalen van Mokumse schippers die in de tijd van het Hanzeverbond, de Middel landse Zee afvoeren op zoek naar ruilhandel. Zij brachten de Indische produkten, waarvoor Amsterdam de stapelplaats was, naar Italië en op de terugweg deden zij Afrikaanse en Spaanse havens aan, om er slaven en sinaasappelen te laden. In Italië hoor den zij verhalen over Sinterklaas, die later bij hun terugkomst door hun toehoorders werden gesitueerd in het land. waar zij de „appeltjes van oranje" vandaan haalden en dikwijls ook de zwarte slaven, waar de Span jaarden ook wel handel in zagen, al waren de goede Nederlanders de meesters op dat sinistere terrein. Deze vervorming van de waarheid vla de overlevering vond bij mijn Spaanse vrienden wel ingang, daar zij zelf ook wel behept zijn met een nei ging tot vervorming van oeroude waurheden. Maar zij vonden toch dat Het enige Sinterklaasje, dat Spanje kent: de beste leerling van het jongensinternaat van de benedictijnen te Montserrat. ,AAR LIEP HIJ, de handen diep ln de zakken, een 'rode neus van de kou. leder- zei altijd dat hij klein was z'n leeftijd, hij kon dat Iniet uitstaan. Misschien behan- 'ldelden zijn vader en moeder Jhem daarom wel zo kinder- tachtig. H(j kreeg nooit wat Vllhij graag wilde hebben. Het begon al donker te wor- :n en het werd steeds druk- |ker op straat; de kantoren zeker net uitgegaan. In (bijna elke vrolijk verlichte eta- llage zag Je wel ergens een mijter of een staf en af en toe jen breedgrijnzende Zwarte L|piet. Hij zag er boos uit, boos om- [dat hij zich op een dag als vandaag niet vrolijk voelde. Vanavond zou de fijnste avond ran het jaar moeten zyn, 5 (december' Wat had hy er al lang naar uitgekeken. Iedere week had h(j een kwartje weg gelegd om nu ook eens voor ledereen een cadeautje te kun- ilt een winkel weggepakt en lep meteen zonder te betalen Ie winkel uit. Het was wel ipannend toen, want ze ston- len duizend angsten uit dat Remand het gemerkt zou heb- len, maar alles ging goed. Zou hij het ook eens probe- •en? De verkoopster stond met f kopen. Hij zag z(jn moe- al kijken als ze de prachtl- vierkleurenpen uit zou pakken. Maar gisteren bleek dat hij daarvoor geen geld genoeg had. Aan z'n vader hoefde hij daar niets voor te vragen. Die vond het onzin, dat hij voor hen en z'n zusje iets kocht. En nu had hij al leen nog maar voor z'n vader ;en marsepeinen sigaar en voor z'n zusje een kleurboek. Z'n geld was op en voor z'n i moeder had hij nog niets. Even kijken IN HET GROTE warenhuis j was het warm. Hij deed zijn i das af. Met de roltrap ging I hij helemaal naar boven. Hij zag dat het op elke verdieping bijna even druk was. Aan het plafond hingen overal grote reclameborden, waarop echte sinterklaasgeschenken waren getekend. Eigenlijk wel een gezellig gezicht, al die men sen die nog gauw iets moes ten kopen of met grote pak ken liepen te sjouwen. Daar lagen de pennen die in vier kleuren konden schrij ven. Wat zou moeder er blij mee zijn. Hij moest aan een vriendje van hem denken. Die had eens een keer een boekje een mevrouw te praten en ver der zag hij zo gauw niemand, die op hem lette. Zijn hart klopte veel harder en hy kreeg er een kleur van. Voor dat hij goed en wel besefte wat hfl eigenlijk deed, daalde hij al weer met de roltrap naar be neden, de pen strak in zijn hand geklemd ln zijn zak. Schrik EEN ONBEHAAGLIJK ge voel kroop over zijn rug. Als nu toch iemand het gezien had? Wat ging die roltrap langzaam en wat liepen er veel mensen. Opeens zag hij j een meneer die al een poosje I naar hem gekeken moest heb- ben. Schichtig keek h(j rond. i Waar moest hij heen De ge-1 wone trappen af, dat ging veel vlugger. Hij holde naar beneden en durfde niet om te kijken. Toen hjj weer op straat liep, de pen nog steeds in zijn hand in zijn zak, werd hij weer iels rustiger, maar z(jn hart klopte toch nog wel vlugger dan normaal. Hij haastte zich naar huis. Vlug nog even voor het eten alles Inpakken. Onder het eten voelde hij zich nog steeds niet vrolijk, vooral niet toen zijn moeder vroeg zo stil was en of hij s grote verrassing had. Het lent EINDELIJK was het zover. -* In het midden van de ka- ler stond een grote doos vol pakjes, waarop hun namen geschreven waren. Z'n zusje zat verrukt naar de nieuwe poppenkleertjes te kijken en ze aten allemaal wat van moe ders zelfgebakken borstplaat. Een klein langwerpig pakje werd er uit de doos gevist. Voor moeder. Hij voelde dat hij weer een kleur kreeg. „Maar dat is toch veel te duur voor die goede Sint", riep zijn moeder uit. Ze moesten de pen allemaal van dichtbij bekijken. Weer kroop er een onbehaag lijk gevoel over z(jn rug. HIJ durfde z(jn moeder niet aan te kijken. Plotseling wilde hy zeggen dat het een gestolen pen was, maar zou moeder dan nog zo blij kijken? Hy voelde zich lal en toen hij 's avonds laat in bed lag was h(j boos en verdrietig om alles. Waarom had hij het nu toch nog niet gezegd, als iemand het nu wel gezien had en hem toevallig kende en morgen z'n vader opbelde Hij kon maar niet slapen. Voor z'n bed lagen de gekre gen cadeautjes, hij had ze nog niet eens goed bekeken. Nee, het was dit jaar geen leuk sinterklaasfeest geweest voor hem. Stelen zou hij in geen geval meer doen, onder welke omstandigheden dan ook. Maar of hy het morgen zijn vader en moeder zou vertellen De oplossing OPEENS wist hij het. Als hy zeven weken zijn zak geld op spaarde, zou hij naar dat warenhuis toegaan en de pen betalen. Misschien zou de verkoopster het wel raar vin den, maar hij zou het toch doen. Met een diepe zucht viel hy in slaap. Het warenhuis leek veel gro ter Jan hy altijd gedacht had en ook was het hem nooit eer der opgevallen, dut er zoveel lichtblauw was. De verkoop ster schrok: „Niet betaald?" en ze ging de chef halen. Hij voelde zich weer rood worden. Zou die chef erg boos zijn „Dus jy hebt die pen gewoon gestolen en nu kom je het geld er voor brengen? Dat gebeurt ook niet vaak. Weet je, ik vind dit toch wel een presta tie van Je. Je geweten zat je zeker dwars hé" Laat dit een goede les voor je zijn jongen, als de politie je niet pakt, is het je geweten wel dat Je par ten gaat spelen. Hier. pak aan, de helft krijg je terug van het geld. Ga maar vast voor vol gend jaar vyf december spa- Het was al byna licht toen hij plotseling wakker werd. Fijn, hy kon nog een poosje biyven liggen, maar zyn voor nemen stond vast. De pen werd gekocht. (Advertentie) 't pertinent vasthouden aan de Moor se garde van Sinterklaas, zo niet ouderwets, dan toch wel in strijd was I inct de huidige opvattingen in Spanje. Niemand minder dan generaal Franco, die zijn grootse roem in de Marok kaanse vrijheidsoorlog had behaald, heeft in februari 1958 afstand gedaan van zijn eigen Moorse garde, die hem meer dan twintig jaar lang trouw had gediend. Maar de houding van Spanje tegenover de vrije Marokkaanse |tut liet niet toe, dat Franco langer deze Moren als ondergeschikte behandelde, alsof hij een oude koloniale heerser j was. Hij heeft z'n tweehonderd Moren I naar huis gestuurd met twee jaar j extra-salaris in hun zak. Mijn Spaanse vrienden menen dat Sinterklaas dit ook diende te doen, i niet om aan de bezwaren van een i Brabantse onderwijzer tegemoet te ko- men want daar konden zij vanzelf- I sprekend weinig begrip voor opbren- gen, daar zij Brabant ruim drie eeuwen geleden tenslotte vrij gemak kelijk veroverd hadden maar wel om de Sint tegemoet tc laten komen aan de heersende opvatting in Spanje over Moorse diensten. Ik heb hun toon uitgelegd dat de Moren van de Sint tenslotte maar zwart geschilderde blanken waren die meestal nog dagen lang de sporen van hun goedkope schmink op hun ge zicht droegen, Zij geloofden echter dat het eerder in het kader van hel rassenvraagstuk van de Brabantse on derwijzer paste, wanneer ofwel alle blanken zich op 6 december zwart schilderden, ofwel zich van deze vreemde vertoning onthielden en zich juist op die dag dermate goed wasten, dat ook hun hart, 'n blanke, onbe- I vooroordeelde houding tegenover de zwarte 3 Blijf niet achter... GEEF NU EEN GASAANSTEKER vanaf 5.95 o.a. Kon* 11 )o, Collbrl. l'oppell, Silver Match, Feudor, enz., enz. ASSORTIMENT KISTEN SIGAREN v.a. 4.- l/m 300.- ZIE ONZE ETALAGES Sigarenliandel C. WALENKAMP Prinsessekadf* 1, Leiden TELEF. 0171021126

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13