„Vrees voor geheime dienst sprookjes VERONTWAARDIGDE MINISTER-PRESIDENT Teveel boerderijtjes plagen onze landbouw Pijn over standsverschil bij de dokter Cats: Ik sta achter keuze van Beatrix Flauwvallers bang trein te missen ONDANKS 300 JAAR SLAVERNIJ GEEN HEKEL aan NEDERLAND Koekoek lachertjes Kladderaars gegrepen JONGEN DACHT SCHILD STROOM STORING TE ZIJN Recept erin, poeder eruit DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met verontwaardi ging heeft minister-president nir. Cals gisteravond tijdens de voortgezette de batten over de toestemmingswet in de Tweede Kamer stelling genomen tegen de argumenten, dat slechts 66.000 hand tekeningen tegen het huwelijk zouden zijn verkregen, omdat men niet voor zijn mening durfde uitkomen. Er zou zelfs vrees voor een geheime dienst hebben bestaan. De minister-president hoonde de voorstelling van zaken weg: dat zijn sprookjes, alle volksvertegen woordigers hebben de taak die uit de wereld te helpen. Vervolgens ging nir. Cals opnieuw en diepgaand in op de bezwaren tegen de lieer Von Amsberg, die zijn ingediend door de PSP en de vier leden van de PvdA, op sommige punten bijgevallen door de communls- Het ging hier om de opvoeding in Duitsland en het hebben gedragen van de uniform van de Wehrmacht. Mr. Cals hanteerde dezelfde argumenten van de tegenstanders: men kan dat een jongen van 13 of 17 jaar niet kwalijk nemen. Er is dus geen schuld bij de heer Von Amsberg. Waar het om gaat, aldus de minister-president, is de vraag of hij qua mentaliteit gaaf is. Want die mentaliteit is beslissend. Mr. Cals had er het volste begrip voor, dat de heer Von Amsberg niet overal met open ar men zal worden ontvangen. Dat hoeft ook niet. „Toen ik voor 't eerst hoorde van de plannen van de prinses heb ik ook gezegd: een Duitser? Wat jam mer. Maar na een gesprek van drie uur en bestudering van zijn anteceden ten kon ik ook zeggen: gelukkig, ik kan helemaal achter de keuze van de prin ses staan", zei mr. Cals. Dat de heer Von Amsberg de later bekend geworden feiten niet zelf heeft verteld tijdens bijvoorbeeld het televi sie-interview verklaarde de minister president aldus: hij heeft niet op goed kope wijze willen afgeven op het natlo- naal-socialisme en toch heeft hij zich toen duidelijk uitgesproken. Bovendien waren die feiten bekend. Maar de te genstanders hebben van de feiten on voldoende kennis genomen. Geen propaganda Premier Cals zei, dat de heer Mozer, zelf uit Duitsland gevlucht en later Ne- f Advertentie) Gevolmachtigd minister van Suriname: Minister-president goedkeurings wet derlander geworden, maandag bij hem is geweest met een brief van Duitse ambassadeur in Israël. Deze kent de heer Von Amsberg al sinds 1945. Deze ambassadeur schetste hem als een man, die vastbesloten, over tulgd en met voor zijn jeugd verwon derlijke helderheid het vervloekte Nazi- beleid heeft veroordeeld. Hij wilde zich reeds toen inzetten voor een democra tisch Duitsland. Ook volgens de joodse Duitse advocaat, bij wie de heer Von Amsberg heeft gewerkt, heeft hij on dubbelzinnig het Nazisme veroordeeld. „Ik hoop, dat zij, die dit alles in en buiten deze Kamer niet wisten, er eer lijk de consequentie uit zullen trekken", zo voegde premier Cals aan zijn mede delingen toe. De minister-president ontkende, dat het kabinet „propaganda-acties" voor het verloofde paar zou hebben opgezet. Het heeft juist op soberheid aangedron gen. Noch de prinses, noch de lieer Von Amsberg, noch het kabinet hebben in deze" Iets georganiseerd. Integendeel, wij hebben verschillende campagnes moeten afhouden. Alleen het bezoek aan de elf provincies, in totaal slechts enkele dagen durend, heeft het kabinet niet kunnen tegenhouden. Men heeft 'n heel verkeerd Idee van de voorgeschie denis als men meent, dat dit alles in De verwijten, als zou het verloofde paar kabinet en volksvertegenwoordi ging voor voldongen feiten hebben ge plaatst, werden door premier Cals zon der meer van de hand gewezen. Het is wel waar, dat er door het publiceren van de bewuste foto een dwangpositie ont stond, maar op de eerste plaats voor de betrokkenen zelf. Sprekend over Amsterdam als de plaats van de huwelijksvoltrekking zei de premier, dat het kabinet alle facto ren tegen elkaar heeft afgewogen. Het heeft er moeite mee gehad. Amster dam is meer dan welke andere stad ook getroffen door de moorden van de Nazi's in het bijzonder onder de joden. Maar Den Haag heeft ook zijn Waals- dorpervlakte. Men kan het onnoemelijke leed, dat aan ons volk is toegebracht niet ln cijfers gaan uitdrukken. Daarom MINISTER DE JONG: Inspectie in Nunspeet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong van Defensie vindt, dat de grondige inspec tie van militairen, zoals deze op 23 ok tober j.l. In Nunspeet werd gehouden, beter door meer dan een inspecteur te gelijk kan worden gehouden. Dit is dan ook aan de betrokken militaire autori teiten medegedeeld. Dat tijdens deze inspectie 22 soldaten zijn flauwgevallen dan wel uitgetreden, is vooral een ge volg van liet feit, dat deze militairen bang waren dat de bewegingsvrijheid In het weekeinde verloren zou gaan. Aldus heeft de minister schriftelijke vragen van Kamerleden Beerekamp (CHU) en Wieldraaijer (PvdA) beant woord. De angst voor verlies van de bewe gingsvrijheid was gegrond op geruchten en op een op zichzelf gerechtvaardigde mededeling van de commandant, be last met de herhalingsoefeningen van het 224ste genie-bataljon, aan de kader leden, dat niet zou worden geschroomd de enkeling, die tijdens de inspectie op tenue en uiterlijk voorkomen een zeer slechte indruk zou maken, in de kazer ne te houden om orde op zaken te stel len. Deze mededeling is door de kader leden aan de troep doorgegeven. Uit 't wat lage begintempo van de inspectie trok men de conclusie, dat de inspectie geruime tijd na het vertrek van de ver- loftreinen zou eindigen, aldus de minis ter. De inspectie duurde ruim een uur. Koningschap De Volksuniversiteit te Den Haag organiseert op vrijdag 12 november en 3 december om 20.00 uur lezingavonden in Pulchri Studio aan het Lange Voorhout. Tijdens beide avonden zal dr. Ernst van Raalte een lezing hou den over het onderwerp „Ontwikkeling en moeilijkheden van het Nederlandse koningschap". Aan het gedeelte van het bataljon, dat bij de inspectie het laatst aan de beurt zou komen, werd na de eerste medede ling van flauwvallers opdracht gegeven door marcheren in beweging te blijven. De inspectie werd tenslotte door tijd nood tussentijds beëindigd en niet op grond van de lichamelijke conditie van de militairen. De minister zegt voorts, dat de inspectie niet verschilde van an dere soortgelijke bij herhalingsbatal jons, alleen werd nu de controle uitge voerd door een persoon, te weten de chef-staf van de commandant. houdt het kabinet na zorgvuldige afwe ging aan Amsterdam vast. Voor het tumult en dreigementen van een kleine groep kan en mag ove rigens geen enkele regering wijken. De regering heeft wel rekening gehou den met de gevoelens van hen, die ern stig bezwaard waren. Taak Claus In antwoord op een vraag van drs. Schmelzer (KVP) over het toekomstige werkprogramma van de heer Von Ams berg zei premier Cals, dat er zeer veel werk aan de winkel is. Het zullen echter niet op de eerste plaats bezoeken zijn. De heer Von Amsberg voert vele be sprekingen, waarop dan vaak bezoeken volgen. Zo gaat hij nog, of is al ge weest bij de Deltawerken, de voorzit ters van het Concertgebouworkest en het Residentie-Orkest, de vakorganisa ties, de middenstandsbonden, de land bouworganisaties, kerkgenootschappen, de Staatsmijnen, de Zuiderzeewerken, de havens van Rotterdam en Amster dam en dergelijke. Hij bereidt zich dan ook met ernst voor op zijn toekomstige functie. Hij heeft evenals vele leden de koninklijke familie een dagelijks leven, dat gevuld is met vele en zware taken. De buitenwereld, aldus de pre mier, ziet de glans van de gouden koets, de vlaggen en het avondkostuum, r voor de betrokkenen is het een inspannende en zeer vermoeiende last, die nauwelijks ruimte laat voor eigen vrije tijd. Vooral geldt dit vooor de ko ningin. Weet het Nederlandse volk wel wat de koningin aan werk verzet? Met wel ke ijzeren plichtsbetrachting zij haar werk vervult? Tenslotte richtte pre mier Cals zich tot degenen, die venvij- aan het adres van leden van het koninklijk huis hadden gemaakt toen hij verklaarde, dat prinses BeatrLx be ter dan wie ook op haar taak is voor bereid. Het is misplaatst haar verwij ten te maken. Die horen thuis bij het kabinet. De minister-president maakte nog bekend, dat de heer Von Amsberg, zijn huwelijk, geen enkele functie, bij welke instelling ook, zal Von Minister Samkalden (Justitie) zei in antwoord op vragen hieromtrent, dat de regering bewust het voorvoegsel „von" naam van de heer Von Amsberg niet heeft willen veranderen in „van". Het Is namelijk geen gebruik bij natu ralisaties wijzigingen in vreemde na- aan te brengen. De regering wil zich wat dit betreft liever aan de be staande praktijk houden. Mochten er kinderen geboren worden uit het huwe lijk van prinses Beatrix, dan zal het naamvraagstuk opnieuw voor een defi nitieve oplossing aan de orde kunnen komen. Minister Samkalden zei voorts tot de heren Geertsema en Koekoek, dat het kabinet wil vasthouden aan de verle ning van de titel prins der Nederlan-1 aan de heer Von Amsberg aan de vooravond van diens huwelijk. Dit is in 1937 ook ten aanzien van prins Bern- hard gebeurd. De heer Geertsema had liever gezien, dat deze titel aan de heer Von Amsberg verleend zou worden de vooravond van de troonsbestij ging door prinses Beatrix. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG I>e waarnemend gevolmachtigd minister van Suriname, dr. Elnaar, heeft gisteravond In de Tweede Kamer een bijzondere noot gegeven aan het debat over de toestem mingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix. De Kamer hield ev ende adem in toen de heer Einaar terstond ln het begin van zijn rede zei: „Zich na de redevoering van de Kamerleden te hebben afgevraagd, of men hier ln Nederland nu alleen rekening houdt met het koninkrijk binnen Europa. Ik heb geen woord gehoord over de contacten met de parle- „Ik ben er ook zeer verbaasd over dat de Kamerleden ken nelijk menen, dat het koninkrijk-nieuwe-stijl alleen uit Neder land bestaat. Als dat zo is, kunnen wij beter terugkeren tot oude koloniale verhoudingen", aldus de heer Einaar. Hij zei voorts dat men ln Suriname ondanks 300 Jaar slavernij tot nu toe geen hekel heeft aan Nederland en de Nederlanders. Dan moet u ook geen hekel hebben aan Claus", zei de heer Einaar onder gelach en applaus van vele Kamerleden en een deel der pubiieke tribune. De heer Einaar zei voorts ons land reeds lang en door en door te kennen. Hij liet hierop volgen: „U ziet hier de dingen niet in grote lijnen, maar altijd in kleine lijnen. Is men vergeten dat wij een koninkrijk in nieuwe stijl zijn?". De heer Einaar keerde zich vervolgens tegen „het interveniëren in het huiselijk Voor een bijzondere noot in 't debat rond de goedkeuringswet zorgde de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. Einaar, die even herinnerde aan oude koloniale verhoudingen. leven van de koninklijke familie". Hij besloot met op te mer ken. dat het Huis van Oranje de verbondenheid vormt tussen de drie rijksdelen. Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen. De heer Einaar hoopte dat prinses Beatrix, eenmaal koningin zijnde even populair zal zijn als thans het geval is. De regering en staten van Suriname 6temmen van harte met het voorgenomen huwelijk in. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer Lampe, betuigde de Instemming van de regering en staten van dit koninkrijksdeel met de toestemmingswet. Hij wenste prinses Beatrix een lang en gelukkig huwelijk toe. (Van onze parlementaire redacteur) I DEN HAAG Zo als bij elk debat van betekenis zorg de de Boerenpartij weer voor de nodige lachertjes. Ditmaal dreigden de lieren Koekoek en Harm- sen tegen de toe- I stemmingswet te I dat 'zij vreesden, dat dc heer Von Amsberg vóór het I landbouwschap zou zjjn. Alle pogingen m de heer Koekoek duidelijk te maken, dat een mening van de heer Von Amsberg noch over het landbouwschap, noch over b.v. de mam moetwet iets ter zake doet, faalden. Het fraaie vertoning zijn geweest, wanneer de heer Koekoek op die gronden tegen zou hebben gestemd. Zijn fractie genoot Voogd had n.l. al de hele dag met een fraai oranje strikje in zijn revers gelopen. premier Cals ARNHEM (KNP) Gisteren is op 61-jarige leeftijd in het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Arnhem overleden father dr. Adr. van Vliet, regionaal vertegen woordiger van de algemene overste van Milihill voor Nederland. Na '45 helft minder boerenzoons (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De landbouw worstelt volgens dr. A. Maris, na 1 december optredend als directeur van het land- bouw-economlsch instituut, met twee grote problemen. Het zün de trage groei van de hedrijfsgrootte en 't teveel aan eenmansbedrijven. Hij vindt vooral het te grote aantal eenmansbedrijven eco nomisch en sociaal onverantwoord. ,Weg met Claus' - (Vai nze correspondent) Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0', 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UêVfooM* Cf) ENSCHEDE In Enschede hebben enkele mensen ln het openbaar bun me ning bekend gemaakt over het huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Ams berg. Op diverse gebouwen in de binnen stad stond vanmorgen met grote witte letters geschilderd: „Clauss hrrauss", „Weg met Claus" of „Weg met Clauss". Verdacht van deze muurschilderingen werden in de afgelopen nacht omstreeks half vijf twee jonge journalisten (19 en 25 Jaar) van het Vrije Volk aangehouden en op het politiebureau Ingesloten. Vast gesteld is bij onderzoek dat de jongens uit „gevoelsovertulglngen" deze muren hebben beklad. Inmiddels zijn dertig mensen van de gemeentelijke reinigings- dienst vanaf vijf uur vanochtend tot ruim elf uur bezig geweest de witte muurverf te verwijderen. De beide journalisten zijn vanmorgen op staande voet ontslagen. De verf waar mee gekladderd werd was gestolen uit de kantoren van het Vrije Volk. waar men bezig is met onderhoudswerkzaamheden. teitscriteria kunnen volhouden: sociaal omdat de ondernemer van dergelijke bedrijven geen vakantie kan nemen, nooit vry heeft en de volledige zorg al leen moet dragen. De vraag moet daar om, aldus dr. Maris, eerst beantwoord worden hoe men grotere produktleeen- heden moet krijgen. Bij de eenmansbedrijven speelt bo vendien de onderlinge samenwerking een grote rol. Dit geldt liiet zozeer de dagelijkse werkzaamheden als wel de organisatorische aspecten van deze sa menwerking. Daarbij behoren uiter aard ook de bedrijfsverzorglngsdien- sten. Bovendien lost specialisering ver schillende problemen van het een mansbedrijf op. „De landbouwproble matiek is daarmee van een kwantita tief een kwalitatief vraagstuk gewor den", aldus de nieuwe directeur van 't LEI. Tijdens een overzicht over de werk zaamheden van het 25-jarig landbouw- economisch instituut vertelde dr. Maris gisteren ln I)en Haag dat de agrarische beroepsbevolking na 1945 met 40 pro cent verminderd I». Het totaalaantal landarbeiders liep met zelfs 60 procent terug. Het aanlal boerenzoons met 50 procent en het aantal hedrjjfslioofden met 20 procent. „Een spectaculaire daling", meende dg. Maris, „vooral wanneer men daar naast weet dat de netto-arbeidsproduk- tivlteit met 60 procent gestegen is en dat de agrarische sector nog altijd zorgt voor netto anderhalf miljard gul den op de betalingsbalans." CONWAY K'PI-Reuterl In Con way ln dc Amerikaanse stunt New- Hampshire woont een il'Jndf ton getje dat er vast \an oudnlfl was dat h(| de oorzaak Is grwesM van de monsterstoring In het Ameri kaanse llchtnet op de oostkust. Het jongetje. Jay lloiinsell, was dins dagmiddag »an school op weg naar huls en. zoals jongetjes die van school naar huis gaan plegen te doen. had hi| ren stok gepakt en daarmee tegen hekken, bomen en telegraafpalen geslagen. Om twee minuten voor half zes trof Jay met zijn stok een licht mast. cn precies op dat ogenblik gingen im hem heen de lichten uit. Jay's moeder heeft er tijd voor no dig gehad om haar zoontje ervan te overtuigen dat de oorzaak von de plotselinge duisternis elders lag. Sabotage Is niet de oorzaak geweest van de storing ln de elektriciteits voorziening. waarvan vrijwel het gehele noordwesten van de V.S. en delen van Canada dinsdagavond te lijden hebben gehad. Dit ls op een persconferentie in Washington mee gedeeld door Josepli C. Swidler, voorzitter van de federale commis sie voor de energievoorziening, die het door president Johnson gelaste onderzoek naar de oorzaak van de storing leidt. De federale commissie voor ener gie (FPC) die door president John son is belast met het onderzoek naar de oorzaak van dc grote storing, heeft verklaard dat de kans op een herhaling zeer gering ls maar dat „er geen garantie is dat het niet opnieuw zou kunnen gpbeuren". De voorzitter van de FPC, Joseph C. Swidler. zei dat hU en andere deskundigen uit de regering en industrie bezig waren vast te stel len of de uitgebreide storing ln de elektriciteitsvoorziening was te wij ten aan een mechanische of men selijke vergissing. „Misschien zullen wU nimmer naguan waar het is begonnen", zei hij. PROVO GAF BRANDALARM IN KAMER (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - - Een aantal provo's, dat op de publieke tribune van de Tweede Kamer 'n plaatsje had gekre gen om de debatten over de toestem mingswet t voor het huwelijk van prin ses Beatrix bij te wonen, heeft gepro beerd de orde in het Kamergebouw te verstoren. Kort voor het debat ge schorst werd. even over half zes. heeft een van hen een ruitje van het brand alarm in- slagen en vervolgens de alarmknop ingedrukt. Daardoor wordt automatisch de Haagse brandweer ge alarmeerd, terwijl tevens zesmaal een sirene het alarm door het gehele ge bouw bekend maakt. De storing was van zeer beperkte aard, omdat de vergadering normaal doorgang kon vinden. Intussen hadden leden van dc rjkspolitie de betrokken nozem spoedig met zijn vrienden ge vat. ZIJ werden uit het Kamergebouw, waar zij zich kennelijk toch slechts ver veelden. verwijderd en zullen een pro- ces-verbual krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De huisarts ls de v: dcrlijkc autoriteit, heerser in het gchein zinnig gebied tussen leven en dood, ter minste ln de ogen van de ziekenfond; verzekerden. De verhouding met de arts is wel heel wat koeler als men zich ver gelijkt met de particuliere patiënten. De fondspatiënt voelt zich dan achteruit gezet. Bijna de helft van alle zieken fondsverzekerden slellen heel duidelijk, dat ze het gevoel hebben anders te wor den behandeld. Dit zeggen de fondspatiënten, die zijn geënquëteeid in het kader van een psy chologisch onderzoek, dat liet algemeen Nederlands ondPrling ziekenfonds heeft Ingesteld De huisarts met een voorkeur voor een fondspraktijk vindt men alge meen ideaal. De arts met een particu liere praktijk komt er veel slechter af De motivering „om het geld, wie gauw rijk wil worden" aan het adres van laatstgenoemde is overheersend. Sommi gen noemden een particuliere arts een specialist, ln tegenstelling met de zieken fondsarts. die men vooral als een gewoon hulsarts ziet. In het gescheiden spreek- 1 uur ziet men een stands- en welstands- Heel weinig (maar 7'/,) reugeerden negatief over het ziekenfonds als sociale i instelling. Zij zagen er een „winstgevend bedryf' ln. De meesten vinden het een prachtige instelling De tandarts is een man die bij de meeste mensen nog steeds de stuipen op het lijf jaagt: men is bang van hem. Eenderde van de patiënten meende bij de tandarts een verschil in behandeling te ontdekken Uit een onderzoek bleek verder een kleine voorkeur voor de hulp van een huisarts bij een bevalling. De verhouding hulsarts-vroedvrouw was 47 33. De controlerend geneesheer is niet po pulair bfj de ziekenfondsverzekerden. ..Het is een hoeman", „een baantjesjager", ja zelfs „smeerlap", aldus geënquêteerden. De ziekenfoiidshode komt er goed af. Men ziet hem als ren onbeduidende fi guur, die „steeds op tijd komt" en „wat van de ziektewet af moet welen". De apotheker als persoon Is over het algemeen voor de ziekenfondsverzekering een onbekende, hetgeen hem tevens onbemind maakt. Veertig procent had geen goed woord voor hen» over. Wat betreft de behandeling In de apotheek had men veel aakelijke en concrete klachten, maar deze liggen minder op het persoonlijke vlak. Zestig procent had een positieve instelling tegenover de apotheek. Men ziet de apotheek als een soort automatiek, waar men het recept Ingooit en waar dan het medicijn moet uitrollen. Een belangrijk wrijvingspunt bleek de bezorging van medicijnen (30 proeent). De apotheek verslijten tv

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5