ook VOOR JOU In de Krantentuin Een en ander over ONZE RIJNVAART Dansen voor bouwstenen Jong en oud spinnen garen door dans(actie)s PAGITfA 10 DE LEIDSE COURANT I ZATERDAG 30 OKTOBER 196 „DE VIJANDIGE BROEDERS" Het is ondoenlijk om aandacht te schenken aan alle kastelen, ruïnes en plaatsen in het schone Rijndal. Men ziet ze natuurlijk wel, maar er is zulk een rijke opeenvolging, dat, als er een nieuwe opduikt, je de vorige al weer vergeten bent. En wat de om roeper te zeggen heeft, gaat 't ene oor in en 't andere weer uit, of het moet je bijzondere aandacht trekken, 't Gebied tussen Bonn en Mainz is zo rijk aan afwisselend natuurschoon, aan lieflijke dorpen en stadjes, aan ker ken, kapellen, kastelen, bouwvallen en wijnvelden dat 't je ten laatste ver moeit. als je probeert dat alles in je op te nemen. Dan sluit je soms je ogen wel even; maar als je dan van deze of gene weer een uitroep van verbazing of bewondering hoort, dan spring je weer even op om toch maar weer te kijken naar wat zo mooi of interessant moet zijn. Zo voeren we langs het lieflijke be devaartplaatsje Bornhofen. toen mijn vrouw me opeens uit mijn gesoes wak ker porde onder de mededeling, dat zij daar twee jaar geleden geweest was en er tien dagen gelogeerd had. Na een en ander over dat bekende Mariaoord en over de uitstapjes die ze vandaar uit gemaakt had, verteld te hebben, zei ze: „En kijk nu eens naar boven; zie je daar die twee ruïnes vlak bij elkaar, dat noemen ze de „vijandige broeders". Hoe ze aan die naam gekomen zijn. ga ik nu in de volgende sage vertellen. In de middeleeuwen was één der twee. het slot Sternberg, een der schoonste burchten versterkt kas teel) langs de Rijnoever. Bij het begin van deze geschiedenis bewoonde een oude hofridder van een zekere keizer Konrad het kasteel met zijn twee zoons. Zijn echtgenote was toen reeds lang dood. Met haar was de vreugde en het geluk heengegaan uit het vrij som bere slot. Slechts hoogst zelden klonk er nog een vrolijke lach in de holle gangen van de burcht. Op een dag echter verscheen er een lieflijke gaste in het eenzame mannen- verblijf. Zij bracht weer wat zonne schijn mee in de hoge. sombere ruim ten, Een neef van de slotheer was n.l. gestorven en liet zijn enig kind, een zeer schoon en bevallig meisje, als wees achter. Daar de heer van Stern berg de beschermer van zijn verwan ten was. nam hij het nichtje in zijn gezin op. De blonde Angela werd al spoedig de lieveling van de slotbe- woners. Met dankbare, kinderlijke lief de omringde zij de oude ridder en de vriendschap van de beide zoons be loonde zij met zusterlijke toewijding en genegenheid. Wat heel begrijpelijk was, bleef het niet lang bij 'n soort broederlijke gevoelens voor haar bij de twee zoons. Zij beiden voelden in hun hart een warme liefde groeien voor de schone maagd. Voor de grijze slotheer, die dit na tuurlijk bemerkte, en die zijn beide zoons even lief had, bracht dit een diepe bekommernis mee, want hij voor zag. dat een bittere strijd tussen de twee jongelieden er het gevolg van zou zijn. En wat kon hij doen'' Het liefst had hij het zachtaardige kind toebedacht aan zijn oudste zoon Hein- rich, die in karakter het meest met 't hare overeenstemde. En hij, als eerst geborene, zou ook de erfgenaam wor den van het stamslot. Maar Heinrich was schroomvallig (bedeesd) en hoezeer de liefde ook zijn hart vervulde, hij bewaarde ze I meer als een stil geheim, terwijl zijn I broer zijn gevoelens openlijk en dui delijk toonde. Het gevolg was, dat I Angela, levenslustig als ze was, steeds meer behagen vond in de vrolijke maar ietwat onstuimige jongste. De vreugde, die zijn nabijheid en zijn j duidelijk blijkende liefde haar schonk, j maakten haar blind voor de verdrie- j tige uitdrukking op het gelaat van haar oude pleegvader en dat van zijn j oudste zoon. Het was in die tijd, dat een heilige j monnik uit Frankrijk, n.l. Bernhard van Clairvaux, door het Rijngebied trok om een nieuwe kruistocht te pre- i diken tegen de ongelovige bezetters van het Heilige Land. Duizenden rid- ders en hun onderhorigen wist hij te i doen ontvlammen in geestdrift voor j I 't heilige doel: de plaatsen, waar Chris- I j tus geleefd en gepredikt had. weer door de Christenen te heroveren. Ook op het slot Sternberg werd zijn op roep vernomen. Eerst Heinrich, maar daarna ook Konrad namen het kruis aan om mee te trekken naar het verre Morgenland. Bij Heinrich was het heilige geest drift, die hem daartoe bewoog en wellicht ook het stille leed, dat hij in de nabijheid van de geliefde Angela onderging. Konrad daarentegen werd meer tot zyn besluit gebracht door zijn zucht naar avontuur, naar ridder lijke daden van moed en strijdlust Hoe de oude vader ook aandrong en smeekte, dat zij hem bij zijn naderend levenseinde niet zouden verlaten, geen van hen tweeën liet zich aanvankelijk daardoor weerhouden. En hoe ook de lieftallige Angela zijn bede met woor den en tranen ondersteunde, het scheen niet te helpen. Zelfs de jongste zoon, die wist hoe lief het edele meisje hem had, werd door de verwachte ridder lijke avonturen meer getrokken dan door haar liefde. Maar de avond voor hun vertrek werd het leed van de oude ridder zo machtig, dat hij her nog eenmaal roerend smeekte om alsnog te blij ven. „Jy, mijn oudste, die me met heel je wezen altijd weer aan je moe der doet denken, ach blijf bij mij. En jij, Konrad. heb toch medelijden met de tranen van je geliefde, waarvan je toch weet, hoe warm zij jouw gevoe lens beantwoordt". Zwijgend stonden de broeders te genover hun vader. Toen greep Hein rich de smekend uitgestoken hand van de grijsaard ep, sprak; „Ik zal u niet verlaten, vader, ik blijf bij u". De jongste echter zei tot de wenende Angela: „Huil niet langer en breng met een fier hart het offer van de scheiding, tot je mij bij mijn terugkeer de lauwerkrans om mijn hoofd kunt hangen." (Wordt vervolgd). Correspondentie Martlen Geerlings, Sassenheim heeft ook geprobeerd een kort verhaaltje te maken over: DE KERMIS Op woensdag in september begon i j bij ons in Sassenheim de kermis, 's Morgens om 10 uur begon de kermis j j al. Ik ging er vroeg heen om iets te j winnen. Bij de hijskraan bleef ik i staan en won al dadelijk een zakmes. I Mijn broer won een aansteker. Op donderdagavond kwamen onze oom en tante ook naar de kermis en daar I kreeg ik een kwartje van. Met dat kwartje ging ik naar de hijskraan en daar won ik een aansteker. Op vrij dagavond 11 uur begon het vuurwerk. Wij mochten gaan kijken, t Was heel erg mooi. Om half twaalf was het afgelopen. Willeke v. d. Werf, Hazerswoude houdt veel van sprookjes DE GOUDEN SCHOENTJES Liesje was een klein elfenprinsesje en ze zou morgen zeven jaar worden. De elfjes zouden mogen komen spe len. „Liesje, wat sla je daar toch te dromen?" zei plotseling een stem van uit de keuken. Het was de stem van Pimpeldom, de kok van het paleis. Hij was de beste kok van 't hele elfenland. Daar om ging hij voor morgen de lekkerste dingen klaar maken. ..Zeg Liesje, wat zou je graag willen hebben?" „Ik wil zo graag gouden schoentjes hebben!" riep ze en liep meteen hard weg naar de poes. die ze zag aanko men. Toen werd ze gegrepen door een kamerdienaar, 't Was bedtijd en ze ging maar gauw. Op bed lag ze steeds aan haar verjaardag te denken, maar dat duurde niet lang, want ze viel gauw in slaap. De volgende morgen werd ze vroeg wakker. Ze stond vlug op en deed haar mooiste jurkje aan, een prach tige witte met gouden sterretjes. Toen liep ze blij naar beneden. Ze waren allemaal al op en iedereen feliciteerde haar. Eerst kreeg ze een mooi cadeau, 't waren rolschaatsjes, maar toen de kok aan de beurt was, kreeg ze gou den schoentjes. Wat was ze daar blij mee. Iedere keer als het bal was, trok zij ze aan. Tineke Fase, Hazerswoude: MIJN LEVENTJE Ik ben geboren in Hazerswoude op 16 februari 1955. Het was op een woensdagmiddag half één. Het sneeuw de hard. Papa en mama waren erg blij. dat ik geboren werd. Ik groeide heel aardig op. Toen ik 6V» maand was, kon ik voor het eerst staan en toen ik 7 maanden was, kreeg ik mijn eerste tandje. Ik ging voor het eerst lopen, toen ik 10 maanden was. Met mijn eerste verjaardag kreeg ik een houten stepje, een paar jaartjes later kreeg ik een grote step. Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool, daar ging ik heel graag naar toe. Toen ik zes jaar was ging ik naar de grote school. Daar was het ook leuk. Nu zit ik in de vijfde klas en daar is het best gezel lig- Mary van Kestcren, Voorhout: WAT IK LATER WORDEN WIL*" Toen ik de lagere school achter de rug had, stelde m'n moedër voor, dal ik het beste naar de huishoudschool kon gaan. Ik vond het wel een leuk idee, om dan iedere dag naar Noord- wijkerhout, waar de school was, te Na de grote vakantie zat ik naast m'n vriendin Truus in de bus. al pra tend over de eerste dag van de school, die vandaag zou komen. Schuin tegen over de Bernadetteschool stopte de bus. Op de speelplaats krioelde hel al van kinderen. Toen we goed en wel in de klas zaten, Truus en ik naast elkaar, begonnen we met een proeflapje voor een trappelzak. We vonden het een aardige juffrouw, trouwens, we kre gen in elk vak een andere juffrouw. Om 4 uur ging de school uit. ..Zeg heb jij eigenlijk nog een tante wonen in Noordwijkerhout?" vroeg ik aan Truus. Ja. dat had ze. maar zelf had ik er ook een tante wonen, lante Lenie. We hadden echter geen tijd er nog heen te gaan. want de bus ging om 10 min. over vier. De volgende dag gingen wc tante Lenie opzoeken. M'n klein neefje Petertje vroeg of we ook iets voor hem maakten. Tk beloofde, dat ik een mooie broek voor hem zou naaien. De eerste week ging alles prima. Op een maandag vroeg juffrouw v. Kapman of we de volgende dag een grote babypop wilden meebrengen. Ze zei nog niet waarvoor. Zodoende nam ik dinsdag de pop van Yvonne mee. Alle kinderen hadden een pop mee gebracht en vragend keken we de juffrouw aan. We hadden echter eerst gym en van pure nieuwsgierigheid, waren we opeens niet bijzonder lenig. Na de gymles vertelde de juffrouw wat we gingen doen: we moesten de pop baden en dan weer aankleden. We holden door de gangen naar het leslokaal. Er stonden 18 blauwje bad- jes onder 18 kranen. Er hingen ook 1 naamkaartjes onder. Ik stond nu niet naast Truus. Jammer! Op 'n seintje van juffrouw Cortooms moesten we het badje vullen met lauw water. Het werd een gespatter van jewelste. Bij Marie-José Holst kreeg de juffrouw medelijden met haar pop, want het water was veel te koud. Het aankleden ging beter, j Verder ging het jaar leuk voorbij en op het eind van de eerste klas ging ik blij met een mooi rapport naar huis. Ik had vele leuke dingen ge maakt: een trappelzak, een washandje, een jurkje voor Yvonne, een luier- rokje, een kussensloop, een pyama en ondergoed voor de pop. Het volgende jaar. de tweede klas, vond ik wel moeilijker, maar 't ging goed. We leerden koken en thuis had ik al een paar maal de groente klaar gemaakt. Toen ik in de derde klas zat, trouwde mijn zus en mijn moeder besloot mij in de huishouding te ne men. Zo streek een jaar weer lang zaam voorbij. Tot op een gezellige winteravond mijn vader een advertentie in de krant zag staan: Er werd een oppas ge vraagd door mevrouw Zwart in Kat wijk. Truus had het ook gelezen, dus stelden we voor, we zouden samen naar Katwijk gaan. Op de vastgestelde avond was de moeder van Truus ziek, zodat Truus niet mee kon. Ik vroeg toen mijn zus of ze mee wou gaan, en dat deed ze. We gingen samen op de fiets. We deden het langzaam aan, want het was glad. Gelukkig vonden we gauw de straat en toen we aanbelden was mevr. Zwart al klaar om te vertrekken. Ik hoorde de baby al huilen. Ook kwam er een klein kind de trap af. Ze groette ons met „tantes" en dat vonden we een leuk gehoor. Henriëtte mocht van haar moeder tot half acht opblijven. We speelden nog even met de baby en mevrouw wees ons de plaats waar iets lekkers lag: twee flesjes chocomel, twee stroopwafels en vier chocolaadjes. Ik merkte opeens dat er ook nog een jochie van drie jaar was. Ik zag het in z'n bedje liggen toen ik Henriëtte naar bed bracht. Intussen had mijn zus de baby een schone luier aan gedaan. De avond verliep rustig. Om kwart 1 over tien kwam mevrouw weer thuis. Ze bedankte ons en gaf ons ieder een rijksdaalder. We vonden het niet nodig voor die twee uurtjes. Vlug stopte ik nog even een zakje schuimpjes onder Henriëts en Jefrieds kussen. Nu weet ik wat ik worden wil. Ik ga studeren i voor kinderverzorgster. Aad v. d. Vooren, Leiden: IN DE SPEELTUIN Toen we in de speeltuin aankwamen, i gingen we eerst eten. Bij ons brood 1 j kregen we een glas limonade. Ook! kregen we ieder een kaart, waar alle maal kleine kaartjes op zaten. Voor I jeder kaartjé kon je iets krijgen of iets doen. Na het eten mocht ieder j doen wat hij zelf wilde. Ik ging eerst naar de motorscooters, maar daar was het zo druk, dat ik maar eerst naar het doolhof ben gegaan. In dat doolhof i waren lachspiegels. Het doolhof was niet zo groot, je kon er gemakkelijk uit komen. Naderhand ben ik met de pater en nog een jongen in de motor- I scooters geweest, dat zijn net zoiets als botsautootjes. In die speeltuin was ook een huisje, dat heel erg scheef stond. Om er in te lopen moest je je goed beethouden, ander viel je zo. Verder was de speeltuin ook erg leuk. Er was een draaimolen, die moest je in beweging brengen door te trappen. Ook was er een kabelbaan. Om kwart over twee gingen we daar I i weer weg. TANTE JO en OOM TOON Op een stuk karton of liever nog op de achterzijde van hard bordpapier met gladwit vlak kun je met lijm en bonte (van allerlei kleur) wolresten van verschillende grootte en dikte heel mooie afbeeldingen maken. Teken eerst het model met potlood. Maak er zelf één. of zoek het uit een boek (prentenboek) als je ze tenminste mag kopiëren (overtrekken» Neem dan je lijmtubes en breng de lym over de potloodlijnen (zuinig!) en terwijl deze ietwat droogt sorteer je de wolletjes (kiezen en zonodig uitrafelen) Als de lijm dan bijna droog is, leg je de draden eerst op de omtrek ken van de figuren en vul ze daarna aan. Kleine spiraaltjes en vlechtjes van wol maak je eerst uit de hand en leg ze daarna in de figuur. Een mooi gekleurd wol-schilderijtje kan een lief geschenk zijn voor vriendjes en vriendinnetjes, die een eigen kamertje hebben. Op dezelfde wijze kun je ook prachtige post kaarten of een schattige doos maken (versieren bedoel ik). Vergeet ook niet versierend motief Zo her en der in de streek danst de jeugd vol enthousias me en brengt met dat dansen geld in de kassen van comité's, die zich bezig houden met het bijeengaren van gelden voor de bouw van een geestelijk centrum, de restauratie van een kerk of de stichting van Ieen tehuis van een onderko- men voor welpen en verken- I ners. In Hazerswoude, Zoeter- I woude en Ter Aar maakten bekende en soms minder be- kende bands hun opwachting, I terwijl in de toekomst weer I andere de jeugd gaan trachten I te amuseren. i stelt voor: bonte vogels in rood Elauw met groene bladmotieven, in te lijsten met gehaakt snoer van losse steken. jat zien, hoe de lijnen van de figuur met een fyn lijmstraaltje worden overgetrokken, woldraden op de lijm (half droog!) worden gedrukt. Groenendijk en The Flying Birds binnen Zoeter- woudse grenzen. Niet alleen om de jeugd de kans te bieden de moderne dansen te beoefenen, maar via de be taling van hun entree-geld een steen tje by te dragen voor de kosten ver bonden aan de herbouw van de deke nale kerk van St. Jan Onthoofding. In Hazerswoude hebben de jongere i leden van 't comité „De jeugd bouwt" het plan opgevat om de paters onge schoeide Karmelieten een handje te j helpen inzake hun financiële proble men voor wat betreft de bouw van het zogenaamde Diepgangcentrum. Dansorkesten als Johnny and The Heralds, René and The Alligators, The Jets en vele anderen hebben al heel wat jeugdige personen naar de Groenendijk weten te lokken, ten ein de er een dansje te wagen engeld in het laatje te brengen voor het goede doel. Tot nog toe kon uit de opbrengst van de diverse activiteiten, waaronder een loterij en een fancy fair. een be drag van vierduizend gulden aan de leider van Diepgangcentrum. pater drs. Alfons Kroese worden overhan digd. En het ligt in de bedoeling, dat de aktiviteiten nog worden voortgezet. Langeraar Zoeterivoude Zoeterwoude-dorp kent een andere (dans) actie. „Dancing Swinging Don Bosco" haalt orkesten als The Scamps LEIDSE TOPTIEN De gouden dagen van „Help!" en „Satisfaction" beginnen nu zo langzaam aan voorby te ra ken! In Leiden althans gaan de schijven van de deze week on derscheiden Beatles en Rolling Stones iets minder vlot over de toonbank. New corners deze week zijn The Fortunes, wel licht mede door hun recente tv- optredi-n in „Moef Ga Ga", die zich meteen maar op de vijfde plaats nestelden. Tussen haak- de klasseringen meld. vorige week i 1. Eve of destruction Barry McGuire i 2. Shame and scandie In the family Shawn Elliott i 3. Help! The Beatles i 1 Satisfaction The Rolling Stones i 5. Here it comes again The Fortunes i 6 I.nok through any win- dow The Holiies i 7. Dans van Zorha Trio Hellenique S. Strange effect Dave Berry I 9. Yesterday The Beatles I 10. W hen I get home The Searchers In Ter Aars veilingshal hebben le den van een comité, bestaande uit per sonen van velerlei leeftyd, zo'n stuk of v(jf keer groots opgezette dans feesten georganiseerd. Margie Ball en The Gamblers, The Motions, The Vendelly's, enfin ook hier bekende en soms minder bekende namen, zorgden ervoor, dat de jeugd kwam en hierdoor weer een bijdrage stortte voor het fonds van de bouw van een tehuis voor de verkenners (raming: 35.000,-). Zei comité-lid J. v. d. Pijl: „We willen toch wel zo'n 4.500,- a 5.000.- bijeenbrengen. Zo dra we weer vergunning krijgen in de veilinghal het een en ander te organi seren. gaan we weer organiseren!" En. aldus de heer J. v. d. PQ1, de ar tiesten schijnen zich in Ter Aar of Hazerswoude, aldus Jeugd bouwt- voorzitter J. Borst, goed thuis te voe len! Hetgeen, uiteraard, ook opgaat voor de swing-dancing in Zoeterwoude. Fiere ridder De leider van het Hazerswoudse Diepgangcentrum, pater drs. Alfons Kroese OCD, die onlangs een cheque ter waarde van drie duizend gulden in ontvangst mocht nemen van het comité „De jeugd bouwt", heeft de volgende mening over dansen. „In deze tijd leven jonge mensen. Er zijn altijd typen geweest, die lei ding gaven, altyd die geleid werden". En hij voegt er aan toe. dat dit laatste type het meest voorkomt. Hij wil bij tijd en wijle zijn sleur en alledaagsheid verbreken en beleeft dit vooral, en heel echt. in zijn dancing, waar hy fier ridder probeert te zijn tegenover het meisje, en zij trouwe liefde tegen over de jongen. Echte persoon Ujkheden „Schep gelegenheid waar ze elkaar kunnen vinden", aldus de Diepgang leider. „Juist gelegenheid, die ze zelf niaken om zich zelf te zijn. Zet een dancing op, want daar lééft een jong En besluitend: „MAAR LAAT DAAR ECHTE PER SOONLIJKHEDEN AANWEZIG ZIJN OM HEN OP TE VANGEN, OM HEN IN LEVENDEN LIJVE TE TONEN WAT EEN GOED MENS VOOR EEN ANDER KAN BETEKENEN". PLATENMILJONAIRS The Beatles zullen wellicht niet vermoeden, dat een van hen een belangrijke plaats inneemt in de tuin van de heer P. Ran selaar in Oud-Bodegraven. In elk geval: hij staat er deze Beatle. mét de onderscheiding (Member Britisch Empire), mét lang haar enmét elek trische «ritaar. Alleen het ge- icht zal honderd kilo EN DAT ALLES werd ge wrocht door de Bobegraven- se heer P. Ranselaar. Zodat Bo degraven nu dus ook zijn „lie- verdie" heeftEn om het nog even bij de Beatles te hou den: twee plaatsen nemen de de SCAPUNO-BALLET NAAR LEIDENS STADSGEHOORZAAL Belangstelling voor schaken? De Leitlse Schaak Bond organi seert op dinsdag 2 november, dus in de herfstvakantie, een gongschaak- wedstryd voor de schooljeugd van elf jaar en ouder. Aanmelden bij drs. K. Sattler. Zaanstraat 57. Leiden. De wedstrijd wordt gehouden in het ge bouw Steenschuur 6. Zo ongeveer drieduizend keer heeft het ballet „Scaplno" uit de hoofdstad op de planken gestaan en steeds was liet publiek enthousiast. Jeugdig pu bliek wel te verstaan, want „Scaplno" treed immers alleen op voor de jon geren. Dit jaar viert het gezelschap, dat wordt geleid door Hans Snoek, liet vierde lustrum; een respectabele tyd die twintig jaar, vooral als men In ogenschouw neemt, dat In de begin jaren de subsidiëring nog niet in de gewenste hanen was gerankt. Nederland kan trots zyn op „Sca- pino",_ te meer. daar het een van de weinige balletensembles is. die zuiver en alleen voor de jeugd optreden. Voor jeudig Leiden dus eeD reden te meer om op zaterdag 6 november a.s. de kennismaking hetzij te zoeken het zij te hernieuwen met dit beroepsbal let. In de Stadsgehoorzaal zullen de leden van „Scapino" onder meer het jubileumballet ..Straatspelletjes" op de planken zetten op muziek van Jacques Ibert. Het optreden van Hans Snoeks gezelschap vindt plaats onder auspi ciën van de Leidse Jeugd Actie. Vanmiddag om tien over half drie via Hilversum I: Het Leids Studenten koor en -orkest onder leiding van An- dré Kaart. Op het programma staan werken van Jan Mul. Ravel en Pou- lenc. Herman van Gaasteren eD Frans Mulder zijn de pianosolisten in het concert voor twee piano's en orkeet.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10