Leer verdringt plastic van St.-Nicolaasmarkt Verfijnde W eleganee bloeit op r ruige bodem Avonturen boeketi James Bond koffertje in plaats van aktentas Waar blijft regering op teach-ins „Spooktrein met lucht-je VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 Lavendelblauwe wol met bescheiden glinstering van lurex voor een avondensemble van Balmain. Een van die wonderlijke, modieuze weefsels, vervaardigd door eenvoudige boeren. Vier jaar geleden kwam Elizabeth met haar echtgenoot captain Neill Perrins (fabrikant van de bekende Worces- tersauzen en een porseleinindustrie) naar Lewis, het grootste eiland van de Hebriden die ten westen van Schot land in de Atlantische Oceaan liggen. Zij betrok 20 km van de hoofdstad Stornoway een prachtig landgoed; zij betrok het met haar honden, haar antiek, haar schilderijen, haar verzameling oud porselein. En met haar energie. Een vrouw met een uitgelezen smaak geeft hart en ziel aan het inrichten van zo'n buiten. Onnavolgbare zwier heeft zij van een Franse moeder, liefde voor de kunst van een Engelse vader die antiquair was. Maar deze vrouw die eens mannequin was, daarna verpleegster, vervolgens ser geant van politie in de havenwijken van Liverpool, heeft te veel energie om zich neer te leggen bij de rust van het ruige landschap onder de wijde luchten en bij het gezapige tempo van zijn bewoners. Twee jaar geleden schudde het eiland op zijn grondvesten Elizabeth bezield met haar nieuwe ideeën, zich stortte op de oude tweed-industrie. Tot aan die dag hadden de crofters (pachtboeren, die tegelijkertijd wevers zijn) slechts traditionele, zware mannen- tweeds gemaakt. Toen Betty Perrins op Lewis kwam trof zij de wevers aan in een sober, dikwijls kommervol, bestaan; het handwerk dreigde te verlopen, maar zij kocht een bestaande weverij Har-is-tweeds op en ging ermee experimenteren. Zestien uur per dag besteedde zij aan het ontwerpen van tweeds, zo licht en ijl als niemand ooit voor mogelijk had gehouden. Onder haar bezielende leiding bloeide een Industrie op die in ongekend korte tijd de wereld heeft veroverd. Er valt een staal vederlicht tweed uit een enveloppe. De bijna doorschijnende stof is geweven in visgraatdessin van dunne wol in tabaksblonde kleur en rossig gouden lurex. F|j73|)gth Vreemd maar pikant is de tegenstelling tussen het sportieve, bijna mannelijke dessin en de tedere glans van de zachte Pappinc stof; een tegenstellingdie precies past in het huidige Clllllj modebeeld van verfijnde nonchalance. Aan het staal hangt een kaartje met de volgende verklaring „Hef eiland Lewis ligt halverwege tussen Londen en de poolcirkel. Deze Lewistweed, een Ceemoproduktis geweven een door mij: pachter Angus Ritchee, 1,9 Swaniboat, Ness". En op een bijgevoegd fotootje is Angus aan zijn weefgetouw te pjUnn bezielt In verschillend^ tuurboeken leeft zelfs in de jaren zestig van onze eeuw, de geest van Karei May en Jules Verne voort. De televisie zorgt hier zelfs nieuwe impulsen. Bij de uitgever J. H. Kok (Kampen) zijn twee nieuwe avontuurboeken van de pers gekomen; „De wraak van de blauwe wolf", gesel .reven door Niek van Noort en „De springende panter" van I. M. van der Gahiën. Het laatstgenoemde boek speelt in de wereld van cowboys en Indianen: „De wraak de blauwe wolf" heeft de Eskimojongen Kunnak als hoofdpersoon, die een moei lijke strijd moet leveren om uit de macht van de stamtovenaar Arluk, de „blauwe wolf' geheten, te blijven. Twee boeken met gezonde sensatie en een goed gevonden onderwerp. Een nieuwe Lea Smulders Onuitputtelijk schijnt de stroom te zijn waaruit Lea Smulders voor haar grote en kleine verhalen put. Bij Cantecler (De Bilt) verscheen als nieuwste „Lea Smul ders" een nieuwe bundel met vertellingen en versjes, „Goedenavond Speelman" ge heten. Want alle verhaaltjes zijn geba seerd op de liedjes die de speelman eens uit zijn orgeltje toverde. De meeste ver haaltjes zijn al geschikt voor de kleinen vanaf rijf jaar. terwijl de grotere jeugd tot ongeveer 10 jaar er plezier aan zal hebben. In dit nieuwe boek vertelt Lea Smulders weer over dieren, over figuren uit de sprookjeswereld, o^ een toverpan en wat al n avond voor het naar bed telling en plaatjes kijken, boek is weer suggestief i Elke Haanstra's Alleman naar Sovjet-Unie DEN HAAG (ANP) De bevolking van de Sovjet-Unie zal van begin vol gend jaar af kennis kunnen maken met het doen en laten van de twaalf mil joen Nederlanders. Bert Haanstra's ont hullende documentaire „Alleman" wordt dan namelijk in de Sovjet-Unie uitge bracht onder de titel „Twaalf miljoen". Thans wordt gewerkt aan de Russi sche tekst van de film. Het is de be doeling dat deze zo weinig mogelijk af wijkt van de oorspronkelijke Neder landse tekst, aldus is donderdag van Sovjetzijde in Den Haag Koninklijk bezoek West in twee kleurenfilms DEN HAAG (A.N.P.). In opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft Polygoon een tweetal kleurenfilms ge maakt, gewijd aan het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen en Suriname. In het Haagse Paasagetheater heeft een aantal genodigden, onder wie minis ter-president Cals en leden van de An tilliaanse en Surinaamse vertegenwoor diging in Nederland, de eerste vertoning bijgewoond. De films, elk van een half uur, werden Ingeleid door een kort woord van de vice-minister-president, mr. B. W. Biesheuvel, die onder meer de hoop uitsprak, dat deze films eraan zouden meewerken de Antillen en Suriname nog meer bekendheid te geven ln Nederland. Sardientjes kunnen ook hoofdschotel zijn Hoewel tegenwoordig tal van landen sardines in blik uitvoeren, wordt de „echte" sardine Latijnse naam Clu- pea Pilchardus alleen gevonden aan de Portugese, Franse en Spaanse At lantische kust. De Portugese sardine is hieryan in verduurzaamde vorm wel de bekendste. Volgens het Portugese In stituut voor visconserven komt dit, om dat Portugal een methode voor conser ven van sardines ln olijfolie toepast, die door geen enkel ander land wordt geëvenaard. Datzelfde instituut geeft een boekje uit met allerlei recepten voor sardines uit blik, niet alleen als hors d'ouvre, maar ook als hoofdmaaltijd. Hier volgen er enkele. Alle gerechten zijn gemaakt van ontgrate sardines. Geroosterde sardines. De sardines grilleren, totdat ze goudbruin zijn. Geef er aardappels bij en een saus van licht bruin gebakken boter met veel fijnge sneden peterselie en het sap van een halve citroen. Gebakken sardines. De sardines door een mengsel van paneermeel halen en goudbruin bakken. Sardinemousse. De sardines met een vork klein maken. Een lepel boter licht bruin laten worden, hierin een zeer fijn gesneden ui met wat peterselie gaar laten sudderen en door een zeef wrij ven. De sardines nu twee minuten mee laten sudderen. Intussen wat dikke witte saus maken, naar smaak wat Parmezaanse kaas toevoegen, dan het sardinemengsel bij voegen. Alles laten afkolen, er dan twee eierdooiers doorroeren en tenslot te twee stijfgeslagen eiwitten. Vul goed beboterde vuurvaste potjes of kleine puddingvormpjes met het mengsel en c ze in een matig warme oven totdat stijf zijn. Keer ze om en dien ze op t rijst en tomatensaus en versier de schotel met gevulde olijven. Melk maakt mooi „Met melk meer mans" is een leuze die misschien niet iedereen inspireert maar in ieder geval bij iedere Neder lander bekend is. Ook in Zwitserland is men met een campagne begonnen om het melkverbruik te stimuleren maar die is meer gericht op de rrow- toen dan op de kindertjes. Deze campagne wordt gevoerd vol gens de lijnen van de cosmetica-ver- koop onder de slagzin: Melk maakt weer veel goed". Gesuggereerd wordt, dat als mevrouw er wat pips uitziet een glas melk haar al haar bekoor lijkheid zal teruggeven. Waarom eigenlijk niet „Melk maakt mooif Na anderhalf jaar werden reeds door .6 van de 17 meest vooraanstaande Pa- rijse couturiers Ceemo-tweeds in de col lecties gebruikt. Dit jaar kregen vier haar stoffen de hoogste onderschei dingen op 'n expositie in Californië momenteel is er geen wintercollecte 'an betekenis of er komt Ceemo-tweed Ook de Amsterdammer Max Hey- mans gebruikte Ceemo-tweed met lu- i in zijn laatste voortreffelijke collec tie). Inspiratie Elizabeth begon met een produktie van drie stukken per week (één stuk meet ruim 70 cmen heeft het nu tot meer dan 100 stukken gebracht. Dag in dag uit is zij op haar kantoor in Stornoway te vinden, waar zij haar za ken bestiert; maar er staan twee weef getouwen in haar onmiddellijke nabij heid voor het weven van proeftweeds. Inspiratie vindt zij in de ijle klaarte of barre dreiging van het overweldigende landschap; in het zilverig glinsteren van volle vissersnetten; in de glans var pelsdieren uit bos en hei; in het 18e- eeuws porselein van haar verzameling. „De kunstenaars die dit porselein de coreerden hebben een weergaloos kleur gevoel gehad", verklaart zij. „Je kunt niet zeggen dat zij blauw of groen ge bruikten; hun kleuren zijn veel meer dan een naam kan zeggen." Natuurlijk heeft deze 50-jarige vrouw dit succes niet zonder hulp kunnen be reiken. Complimenten worden beschei den afgeweerd: „Mijn man heeft me fi nanciële ruggesteun gegeven en waar devolle adviezen; mijn manager, 'n ge boren eilander, heeft zijn technische be gaafdheid en grote tact in onze dienst gesteld". Maar zij is het toch die idee- en en smaak inbrengt; die de crofters tot samenwerken heeft opgewekt. Zij is het ook die uit de tijd dat zij bij Schia- parelli als mannequin werkte, de weg naar Parijs wist te vinden. Eén der hunnen Betty Perrins is altijd gekleed in tweeds van haar eigen mills. Soepele, ne stoffen voor japonnen en tail leurs die zij draagt op haar bureau. Ruige, zwaarder materiaal voor de flinke jas die haar moet beschutten als r. met hoofddoek om de haren en laarzen aan de voeten, op uittrekt om crofters te bezoeken en de helpende hand te bieden. Niet alleen aan de 'er", maar ook aan de „boer". Avonds is deze veelzijdige vrouw van de weinigen die kunnen laten zien dat de nieuwe avondmode van 'n lange huisjapon, reden van bestaan heeft. Niet als zakenvrouyv maar als w des huizes, draagt zij dan een pastelkleurig gewaad een lange, zacht- soepele avondhandschoen. echt WaleskaDeze handschoenen, die ook gebracht, reiken tot halverwege de bove Brussels kant" prijkt. Kleine Italiaanse modellen vrouwelijke tassenmode daarnaast r.ijn er zeer kleine modellen niet een uitgesproken sportieve inslag en een merk bare Invloed van de Italiaanse styi. die zich uit in versierin gen, als een voortasje, extra- riempjes, lederen opstiksels Rundleer onder allerlei be namingen zoals cowhide, maar ook leersoorten als buffel en bison, leveren voor deze tas sen dankbaar materiaal. Wat de kleur betreft, bljjktj het zwart, dat in dit afgelopen seizoen zo sterk domineerde, voor de aanschaf van acces soires. Zij hebben daardoor ge legenheid om met een uitge sproken voorkeur voor kleine modellen van nappa- en mou- tonleder, die al voor een paar tientjee te koop zijn, ln te haken op het algemene mode beeld waarin de tienermeisjes zich getuige de ervaring van de handel meer .^ïsbewust" ook nu nog volkomen „in", i Verder zQn er de nodige varia ties in bruin, zoals antilope, cognac en gazelle. Het is voor al deze laatste chocolade bruine tint (door het West- Ui europees overleg van de leder- 'iiodel verwerkende industrie tot het wit worden Europese modekleur geprocla- Van ome correspondent) AMSTERDAM De welvaart de daarmee gepaard gaan zij dit jaar een aanval gaan doen op onze (uiteraard leren) portemonnee. echt, onvervalst Het meest opvallende op deze werkt. de vraag leer in plaats van plastic heeft beurs de heren lederwarenfabrikan- ten geïnspireerd tot grote actfr/iteit. Aan de vooravond k-oko- van wat wij gemeenlijk de Sin- meerd», die voor de tassen iet) sportieve genre wordt ver- De kunststoffen hebben zioh by deze tendens volkomen aan gepast. Naast de soepele en altijd populaire gladde soorten wordt nu een nieuwe variatie schoen het gebracht, namelijk vinyl op op zwart, textielbasis met fraaie nerven, dat in de kleuren dofzwart en antilope onder andere in stads- tassen en koffers wordt,' ver- standaards en voor de jong- als uit bokscalf, met als opper ste luxe de modellen, waarin het exotische krokodillenleer Is verwerkt. Voor het meenemen van geheime documenten zyn er nu ook attaohécases In de handel met een cijferslot. Ze z(Jn wel duur. de royale toepas sing van exotische leers oor- - tJr^sen van python, cobra, In aansluiting op de tassen mode ligt ook bij de hand- ;nt dit najaar daarnaast een vrjjwel even grote voorkeur voor allerlei nuances bruin. De eenvoudige klassieke modellen, die nu al enkele seizoenen de boventoon voeren, beginnen een Een ander welvaartsverschijnsel voorlopig nog schuchÉ currentie te ondervinden navolging van de jonge wen met een behoorlijk inko- hebben z(j in haar kleding- Lede rwar enmode in Amster dam laten zien, hoe gevarieerd de collectie wel de Stichting tellen, wordt in de Ook met leder bekleed is deze .fipaarpan"voor de rest is Het een aluminiumsteelpan. heid gesteld zijn statusdrift te bevredigen middels bokscalf- aarmee tassen, die gegarneerd zijn met een randje van dit kostbare materiaal en die men al voor een 150 gulden heeft. In het algemeen is de tassen mode dit najaar vrouwelijker dan zij hetpin lange tijd is ge weest. Voor de uitbundig grote modellen, die nog maar enkele seizoenen terug zoveel furore maakten, bestaat weinig be langstelling meer. Zelfs de werkende vrouw die destijds de mode van de grote tassen zo dankbaar aanvaardde, om- Jat daar nu letterlijk van alles in kon blijkt bereid om en kele centimeters beugellengte prijs te geven omwille van he\ andere model. Kleinere tassen dus spor tief, zowel als in het klassieke genre maar toch voldoende volumineus.. Het is duidelijk, dat de vorig jrar met zoveel succes ingezette vraag naar vleugeltassen op deze ontwik keling niet zonder invloed is geweest. By de kleine modellen zijn ove rigens weer twee stromingen te onderscheiden. Aan de ene kant staan de klassieke tassen, de groeiende vraag tasiemodellen. In dit kader zagen w|J enkele handschoenen met kapjes of garneringen van edelbont. dat een combinatie vormt met de bontgarnering van mantel of hoed. B(J de heren blijkt de bel an g- wildleer voor dit doel. stelling voor zogenaamde tonen dan voorheen. Reis- boodschappentassen worden luxer uitgevoerd dan vroeger, onder meer door de king Textieltassen hebben zich by deze tendens aangepast. Zeer in de mode raken de zoge naamse James Bondkoffertjes voor heren, die meer en meer de aktentas gaan vervangen. Ze zyn er ln de kleuren zwart en bruin en worden zowel uit prima kunststoffen vervaardigd reurhandschoenen sterk toe te De vraag naar typische ge schenkartikelen worjrf elk jaar groter. Zeer in trek zijn heren- manlcures. maar ook wemelde het op de beurs van sleutel rekjes. batteryklokjes, pypen- Met leder beklede sleutel- of borstelhanger met thermometer, low. Deze klassieke tas ran rundbox met pythonrand is gevoerd met leder. sten - de op de ouderwetse griffeldoos geïnspireerde, met leer beklede schooldozen, die weer eens een afwisseling bieden op het thema van het school et ui. Voor de reislustige ouderen zyn er onder meer zeer inge nieuze valuta-etuis (vier vak ken ln verschillende kleuren voor het) bankpapier van vier verschillende landen en voor het kleingeld vier portemon nees in vier verschillende kleu ren). De thuisbiyvers doen het ■'envoudiger. Die cultiveren de lieren» .lroomspaarpot ln de oren van een huisje, dat de lusle wakker houdt van het sparen voor een eigen bunga- plooiende onderjapon met open, slepen de mantel, als een heilige van een Re- naissance-schilderij. Op zulke avonden komen de crofters en vissers binnenlo pen. Zij stappen in lieslaarsen over de tapijten en zitten in werktenue naast haar op zijden damast terwijl de plooi- an zachte tweed ln een klassieke draperie om haar voeten ligt. En zij drill een whiskey op de gezondheid van rouw die levensvreugde en wel vaart op het eiland heeft gebracht. Want het weven van kantachtige stof fen. het verwerken van briljante kleu- heeft grote invloed op het gemoed de wever; maar vooral de betere arbeidsvoorwaarden leder een eigen huisje, een eigen lapje grond en recht op vrij turf steken) en vijftien pond in de week, mét Betty's belofte dat de toe komst nog veel meer in petto heeft, deed wonderen. Meelevend in het zeel eu zoee van de eilanders, verleent Elizabeth Perrins hulp ale dierenarts btf een echaap met een zieke poot. Zwarte „voetjes" en een zwart snoetje zijn typisch voor deze landstreek)p In de greep van Anton VOU ben ik nét op judo en nu zegt Rob dat Anton Geesink er mee op houdt". Een ver bolgen jongetje kwam ons 's mor gens vroeg met deze jobstijding wakker maken. De boodschapper van het onheil toonde het ochtendblad als bewijs. t Staat zelf in de krant, kijk maar. Snapt u dat nou, als je zó goed bent, waarom je dan niet dóórgaat? Goh, zo'n sterke vent als Geesink, die wedstrijd alle categorieën had-ie toch ook makkelijk kunnen winnen?" Zijn stem zit vol onbegrip an teleurstelling. Hij voelt zich verraden door zijn Held, zijn Grote Voorbeeld sedert h(j de eerste stap op de judomat zette. spoord door de successen van kracht figuur Geesink hun ouders gek gezeurd hebben op judoles te mogen. Om er sterk van te worden? Omdat die sport zo goed is voor je spieren? Omdat de wekenlijkse training zo gezond is voor je lichaamshoudingNiets van dat al. Die ferme stoere knapen willen zich in hun wijde witte pakken voelen als kleine Anton Geesinkjes. Zij zullen eens even laten zien, wie ze zijn en wat ze waard zijn. Kom maar op. als je durft. Ze zijn toch zeker op judo om mogelijke vijanden en belagers te kunnen verslaan. Een flinke judoka kan de hele wereld aan en zeker die valse Pietje van drie huizen verder, die altijd stiekum van achter de heg gaat pootje haken. ERLIJK is eerlijk, heel wat bedeesde, htige jongetjes zijn door judo lessen meer mans geworden. Alleen al de wetenschap, dat je drie heupworpen, vier been worpen en als stok achter de deur een houdgreep in je zak hebt, ver leent je tred iets veerkrachtigs en maakt dat je bij een vechtpartij niet onmiddel lijk „Moedééér" blèrt. lijk het onderspit lag te delven. Di triomfator verplaatste minzaam zijn li chaamsgewicht zodat een roodbezwete overwonnene hijgend kan uitleggen: ,JJat mag ik niet, hij kent geen judo". ton Geesink. Hij ging portie judovoer in i dikke reep werd weliswaar met graagte geconsumeerd, maar het gebruikelijke „Ha, daar wor' je sterk van", bleef ach terwege. De jongen voelde zich onzeker. A krachtige zelfverzekerde judoka de keuken binnenstormen, sterk en breed het witte pak als een wiiduitgestreken Als Pi t.R patenteerde grepen en worpen op een tegenstander, die de edele judosport niet machtig is. „Zet 'm op Rob, doe 'm in de houdgreep", riep gisteren een voor de gelegenheid familieziek meisje, toen haar broer tijdens een burenruzie overduide- Michelin-m ting staat hij voor me. „I, Sinterklaas het judoboek van Anton Geesink, daar staat alles in. zegt de meneer van de les. En dan zal ik als ik groot ben die Japanners eens laten wut judoën is". Hij is z(jn geestelijke inzinking volkomen te boven. Maar het verraad blijkt niet vergeten. „Dan zal die Anton Geesink even lekker raar opkijken, joh, als een andere Neder lander wereldkampioen wordt". Coks van Egsden. GEHUWDE WERKENDE VROUW Zowel ln Nederland als in alle ande re Westerse landen zit er een bepaal de lijn in de leeftijden waarop de vrou werken. Vanaf vijftien Jaar hegin- zij in het arbeidsproces mee te tel len. De plek valt op 21 jaar. dan wer ken ile meeaten. Daarna volgt een ster ke daling, de meisjes trouwen, krijgen kinderen en blijven ln de meeste ge vallen thuia. Het dieptepunt ligt op 35- jarige leeftijd. Is die leeftijdsgrens ge passeerd. dan komt er weer een grote opleving: de kleine kinderen worden groot, moeder gaat weer werken. In ona land ia het percentage van vrouwen die een beroep uitoefenen niet bijzonder hoog. Het hoogste is dat In Zweden namelijk 40 procent. In Ame rika la het lager dan In Zweden, en wat van meer belang la: het percentage is daar dalende. De zegeningen die de maatschappij (la het bijzonder het gs- zin en de vrouw zelf) ten deel vallen door het werk van de gehuwde vrouw worden door sommige onderzoekers al daar ernstig betwijfeld. AMSTERDAM LEIDEN (ANP) De voorzitter van de algemene studenten vereniging Amsterdam, de heer P. T. Treumann, ls bUzonder teleurgesteld dat de Nederlandse regering nog niet bereid of In staat Is gebleken een van haar vertegenwoordigers haar standpunt In take Vietnam te laten verdedigen op de teach-In's die vanavond gclijktydig In Amsterdam en loeiden over dit onder werp worden gehouden. En dit „terwijl de Amerikaanse regering speciaal voor deze gelegenheid prof. Aldon Hoffman, docent aan het California State College te San Francisco, heeft verzocht het Amerikaanse standpunt op deze teach In te verdedigen en ook twee Engelse Lagerhuisleden van Labour uit hun land /.uilen overkomen Op de ln de Burcht te Lelden te houden „teach-iny zullen spreken; de 'heer Bruce Burton (Instituut voor social studies ln Den Haag), mr. J. Berk houwer, Tweede-Kamerlid voor de VVD. prof dr. E Zürcher. hoogleraar te Lelden, prof. dr. M Mlnnaert en anderen. Twee sprekers zullen zowel ln Amster dam als in Leiden spieken: het Engelse Lagerhuis lid William N. Warbey (eerst Ln Lelden), en dr. L. de Jong (eerst ln Amsterdam». UTRECHT. (A N P - Het hoofd van het Utrechtse arrondissementsparket, mr W. H Overbeek. heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast, tegen het personeel van de „spooktrein" die ln de late avond van 17 oktober bij Blrkhoven in Amers foort met zichzelf ln botsing kwam en wuardoor achttien passagiers min of meer ernstige verwondingen opliepen. Van insiders hebben wij vernomen, dat de trap op het ontkoppellngspedaal ln de machinistencabine, wuuraan volgens de voorlichtingsdienst, van NS. het. ongeluk te wijten ls. nooit het onhcllseffect zou hebben gehad, als het luchtkraantje ge sloten was geweest Zonder lucht kan een trein niet rijden. In de „spooktrein" moet volgens deze zegslieden dus nog een an dere verkeerde handeling zijn uitgevoerd of wellicht een verplichte voorzorgshan- deling zijn nagelaten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 17