S)eÊcidie(EoiiAant De Gaulle wil in zee met Russen VOORUITZICHT GEMINI LANCERING IS PRIMA Volgens Newsweek Geheim document hij de groenteman Amerikanen moeten Europa gaan verlaten Ontkenning uit Parijs Akkoord over voortzetting van VLAM Sportauto in sloot: 3 doden Heel Gulpen loopt uit: Schoenmaker geeft feest op grote voet Naar rendez-vous in ruimte Aftellen Agena is begonnen Geen preek over joden: debat dreigde Leger van Indonesië neemt P.T.T. over Bouwmeesters bij vechtpartij ernstig gewond Johnson naar boerderij BEROOFDE MAN LAG VIER UUR OP STRAAT PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. G. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.83; p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. ADVERTENTIES: 20 ct p. »- m. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00u.) MAANDAG 25 OKTOBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND DROOG wsverwachting, medegedeeld door het •vond tot morgen^ Droog en overwegend xonnlg, maar voorna» meltjk In de noordelijke provincies tijdelijk ook lage wolken of mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen ais vandaag. 57e jaargang, no. 16.662 NEW-YORK (AFF). Generaal De Gaulle is gereed een bond genootschap met de Sovjet-Unie aan te gaan, de vervanging van de NAVO door een reeks bilaterale verdragen te eisen, de Amerikanen te verzoeken Europa te verlaten en zich tegen elk politiek bovennationaal lichaam in Europa te verklaren. Dit zijn de voornaamste punten van een verklaring die De Gaulle zou hebben gedaan aan een diplomaat van een met Frankrijk en Amerika verbonden land. De diplomaat, wiens identiteit niet is onthuld, zou deze verklaring hebben doorgegeven aan de redacteur van het Amerikaanse weekblad Newsweek. Volgens dit blad. dat vandaag het ver haal heeft gepubliceerd, heeft president De Gaulle tegenover de diplomaat ten aanzien van Duitsland gezegd: ..Duitsland moet voorgoed in een toestand van on derworpenheid blijven. Het mag nooit invloed uitoefenen op Europese besluiten en ook geen stem hebben in de mili taire strategie van EuropaDuitsland had nooit een eigen leger mogen hebben. Waarom willen de Duitsers een leger? Als zij worden aangevallen, zal ik hen met mijn force de frappe verdedigen. De Russen weten dat ik Moskou kan ver nietigen" De Gaulle zou de diplomaat hebben aan geraden een artikel van 29 september in France Soir te lezen, waarin staat dat Duitsland juridisch nog altijd bezet ge bied is en niet volledig soeverein. Wat de EEG betreft, zou De Gaulle hebben verklaard: „Ik zal nooit een meer derheidsbesluit toestaan. Het veto is on misbaar" Ten aanzien van de Sovjet- DEN HAAG (ANP) Bewindvoer ders in de aan de NV Vlissingse aan- nemingmaatschappij (VLAM) verleen de voorlopige surseance van betaling hebben in een communiqué meegedeeld dat zij met de naamloze vennootschap Van der Vorni's aannemingsbedrijf NV gevestigd te Rotterdam een overeen komst hebben gesloten, over de voort zetting van liet bedrijf der vennoot schap, waarbij de NV van der Vorm de volledige afbouw van de onder han den zijnde, bouwprojecten zal overne- Unie zou de president aan de diplomaat hebben gezegd dat hij bereid is een bond- genoodschap met dat land te sluiten, daar aan toevoegend: „Ik zal slechts instaan voor het Europese deel van de Sovjet- Unie. Alles wat over de Oeral ligt, zal door de Chinezen worden opgeëist en ik wil niet dat de Fransen sterven in een oorlog met China voor de Russische be zittingen in Azië". De NAVO moest worden vervangen door een reeks bilaterale verdragen. De Amerikaanse hegemonie in Europa moet verdwijnen. ,,Ik zal niet rusten zolang de laatste Amerikaanse soldaat niet uit Europa vertrokken is". (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN Drie inzittenden van een kleine MG-sporlwagen zjjn za terdagavond om het leven gekomen, toen de wagen na een botsing met een andere auto op zijn kop in de vrij diepe vijf meter brede sloot naast de Brugweg te recht kwam, De slachtoffers, twee zus ters Lagrouw 20 en 21 j. en de 18-jarige N. de Jong. kwamen alle drie uit Wad- Bij de. vrijwel direct hierna volgende reddingspogingen heeft de plaatselijke groepscommandant van politie zijn on genoegen geuit over enkele toeschouwers („sterke kerels") die geen hand uitsta ken. Daarentegen moest, hij toegeven, dat „het- publiek" met man en macht heeft meegeholpen bij de reddingspogingen. Direct na het ongeval moet al een voor bijganger in het water gesprongen zijn. i terwijl daarna ook anderen een nat pak hebben gehaald, aldus de commandant. Met name voor de vrouwelijke hulp I had hij niets dan lof. Omwoners hadden zich direct bereid verklaard de zeer be- modderde lijken in hun huis te brengen. 'De redding werd zeer bemoeilijkt door de dikke modderlaag in de sloot, waarin de sportwagen al spoedig een eind in was weggezakt. De bestuurder van de andere I auto. die vermoedelijk teveel links 'had 1 gehouden, kwam met de schrik vrij. GULPEN A.N.P.Omdat zijn vrijgezellenbestaan hem nimmer ui de gelegenheid had gesteld de gemeenschap te laten delen in huwelijksjubilea en ervan uitgaand dat hij als kleine zelfstandige ook niet in staat werd gesteld dienst jubilea te vieren, besloot de lieer J. Kockelkoren. schoenmaker in het Limburgse toeristendorpje Gulpen> de bevolking uit te nodigen om op zijn vijftigste verjaardag een borrel te komen drinken. Door middel van advertenties liet liij weten dat iedereen welkom was. En wat „d'r Jaack", zoals hij in de volksmond wordt genoemd, niet verwacht had, ge beurde. Meer dan de helft van het ruim vierduizend inwoners trilende plaatsje gaf zaterdag aan zijn uitnodiging gehoor. In een plaatselijk café i zijn eigen huis was voor een dergelijke bijeenkomst veel te klein i nam hij de vele felicitaties in ontvangst, terwijl achter zijn rug de geschenken werden opgestapeld. En het bleef niet bij felicitaties. De harmonie van Gulpen was in vol ornaat aanwezig om de schoenmaker een muzikale hulde te brengen. En om het feest nog onvergefelijker te maken, speelde tot diep in de nacht een door de gastheer geëngageerde band, die de vele dansliefhebbers op de vloer bezig hield. ..Maakt u zich over mij maar geen zorgen. Het liele feest kan hoogstens een paar duizend gulden gekost hebben en dat is het me echt wel waard geweest", zei de heer Kockelkoren, die zich verzekerd had van een ongelimiteerd verlof en niet eerder naar bed gingdan nadat de laatste bezoeker was verdwenen. Dat geschiedde toen de klokken voor de vroegmis in de Gulpener kerk reeds luidden. LEENDE Pastoor Woestenburg van Leende heeft zondag niet gepreekt over anti-semitisme, omdat een van zfln parochianen gedreigd had in het geval de pastoor het wel deed, met hem in open debat te zullen treden. De pastoor verklaarde gisteren tegen over journalisten dat hij zijn Leende naren kennende niet voor de veilig heid van de heer Bakker zou kunnen instaan als hij in de kerk zou gaan debatteren. Pastoor Woestenburg verwek te met zijn preek over de joden vorige week veel deining. Aan de pers heeft hij gisteren een verklaring afgegeven, waar in staat dat zijn gedachten over anti semitisme niet goed zijn overgekomen als gevolg van het feit dat de betrokken pas sages te summier waren. SAIGON (UPI)Vietkongrebellen hebben vanmorgen en In de afgelopen nacht voor de zesde dag achtereen liet Amerikaanse militaire kamp in de Viet namese bergen te Plei Me onder vuur genomen. Drs. Roemers bij afscheid N.V.V. commandeur O.N. (Van ■slaggevers) AMSTERDAM Bij zjjn afscheid als voorzitter van het N.V.V. is drs. D. Roe mers benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen van deze bijzonder hoge onderscheiding werden hem zaterdagmiddag tijdens een buitengewoon N.V.V.-congres omgegespt door minister dr. G. Veldkamp van Soci- Tijdens de bijeenkomst in Krasnapolski. die door een groot aantal ministers, staatssecretarissen en andere autoriteiten werd bijgewoond, kreeg drs. Roemers ook de gouden spel van het N.V.V die nor maal slechts beschikbaar is bij een 40-jarig lidmaatschap. Deze verbonds- onderscheiding werd uitgereikt door de heer A H. Kloos, die bij zijn verkiezing tot nieuwe voorzitter een ovationeel applaus kreeg. CAPE KENNEDY (UPI-AFP-Reuter) Het weer te goed In de omgeving van Cape Kennedy waar vanmorgen om tien voor acht begonnen is met hét aftellen voor de lancering van de Atlas-Agena. die om vier uur omhoog moet gaan en om tien over half zes gevolgd zou worden door de Titan met de Gemini VI in top. waar in Walter Schlrra en Thomas Stafford gezeten, of liever gelegen zijn. Zoals be kend is het de bedoeling, dat Schlrra en zijn maat met de Gemini VI een ont- I moeting tol stand brengen met de Atlas- Schdrro. die al eerder een ruimtereis heeft gemaakt, .en Stafford zullen negen- I entwdntig maal een baan om de aarde be schrijven: in totaal een reis van 46 uur en negenenveertig minuten. Als de voor naamste taken een daarvan Is het enige malen herhaalde rendez-vous i de eerste dag al vervuld kunnen worden, mogen zij eerder terugkeren, namelijk aan liet begin van de zestiende omwenteling. Het tot stand brengen van een verbin ding met de Atlas-Agena is van zeer groot belang voor het plan eens een mens op de maan te brengen. De onbemande Agena moet op een hoogte van 296 km in een parkeerbaan om de aarde draaien en zo wachten op de Gemini van Schlrra en stafford. Een „zoeker" brengt de Gemini tot bij de Agena. daarna is het de kunst om de neus van de Gemini in de trechter van de Agena te manoeuvreren, waarna met elektrische klammen het rendez-vous tot stand wordt gebracht. Deze manoeu vre zal enige malen herhaald worden om er handigheid in te krijgen. Auto doodt vrouw en ramt reeks andere auto's ROTTERDAM (ANP). In het Kra- lingse Bos in Rotterdam verloor gisteren de 40-jarige chauffeur A. L. B. in een flauwe bocht van de Beatrixlaan de macht I over het stuur. Met een snelheid van ruim vijftig kilometer ramde. h(j eerst ••en auto. school toen de berm in. waar hij een vrouw schepte, en heeft daarna nog enkele auto"* geramd en een wiel- rijdster ondersteboven gereden De auto kwam. total loss. tegen een boom terecht. vóór de lancering. Walter Schirra probeertzijn waterpistool op een vele medewerkers, die de lancering van de Gemini-VI mogelijk moeten Het waterpistool maakt het de astronauten mogelijk om in gewichtloze toestand te drinken. (Telefoto) De vrouw, de 59-jarige J J M J Kreukniet-Bouts, was op slag dood De wlelrijdster kwam er goed af. De mate riële schade aan de diverse auto's die werden geraakt, was vrij groot Betogingen gaan ongehinderd door DJAKARTA (UPI. Reuter) Het Indo nesische leger heeft voorbereidingen ge troffen om de controle over te nemen op alle telefoon-, telegraaf- en andere kabelverbindingen in Indonesië. Deze maatregel is getroffen „voor het bewaren van de veiligheid en de orde", zo heeft legercommandant gen.-maj. Koeharto Ook met opdrachtgevers en de bank is na ampele besprekingen overeen stemming bereikt en crediteuren der vennootschap zal een akkoord worden aangeboden, waarvan bewindvoerders overtuigd zijn, dat dit voor hen aan vaardbaar kan worden genoemd. Be windvoerders hebben besloten op korte termijn crediteuren in een vergadering bijeen te roepen, waarin zij mededeling van het voor te leggen akkoord zullen doen. Ter beperking van verdere scha de voor opdrachtgevers, crediteuren en overige belanghebbenden, zal de NV Van der Vorm maandag 25 oktober aanstaande de leiding van de VLAM overnemen en met haar werkzaamheden tot voortzetting van de bouw aanvan gen. (Van onze correspondent BREDA Frans Bouwmeester, de be kende 25-jarige voetballer uit het eerste elftal van Fcijenoord en zijn 19-jarige neef Frans Bouwmeester, die eveneens in Feijenoord voetbalt, raakten gisteravond betrokken bij een ruzie in een bar aan de Havermarkt. Zij werden daarbij door en kele tot op heden onbekende buitenlanders zo verwond, dat ze allebei naar het St.- Ignatiusziekenhuis moesten worden over gebracht. De oudste Frans Bouwmeester strompelde nog. voordat hij naar het zi- kenhuis werd overgebracht, bloedend uit verschillende verwondingen aan het ge zicht. een café aan de Havermarkt binnen Kind verdronk in wasketel HEERLEN (ANP) Zaterdagmiddag is het anderhalf jarige zoontje van de fa milie Van de Kleut in Heerlen tijdens het spelen in een wasketel met water ge vallen tn verdronken. De moeder heeft nog tevergeefs kunstmatige adem haling toegepast. Hel Parool op spoor BVD-rapporl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het publiceren van 'n geheim rapport aan minister Samkal- den (Justitie) met de gegevens over ac tiviteiten en verlangens van de binnen landse veiligheidsdienst, heeft er onder meer toe geleid dat: PvdA-fractieleider Nederhorst dinsdag aan Tweede-Ka mervoorzitter mr. Van Tliiel wil vra gen hierover de regering te mogen in terpelleren en dat KV P-fractieleider drs. Sehmelzer vrijdag namens de com missie voor BVD-zaken uit de Tweede Kamer aan de regering heeft gevraagd, de nodige opheldering te verschaffen. De gedachtenwisselingen tussen de re gering en de BVD-commissie plegen zich niet in het openbaar te voltrekken. Drs. Sehmelzer heeft zijn vragen dan ook niet schriftelijk gesteld, zoals nor maal met Kamervragen het geval is. De voor de BVD verantwoordelijke mi nister Smallenborek (Binnenlandse Zaken) behoeft daarom op de vragen van de heer Sehmelzer niet in 't open baar te reageren. Officiële woordvoerders in Den Haag wimpelden alle vragen omtrent de AUSTIN. (A.F.P.). President John son is zaterdagmiddag uit Washington op zijn boerderij in Texas aangekomen om daar verder te herstellen van de galblaas operatie die hij heeft ondergaan. Hij zei tot journalisten zich „goed maar zwak" te voelen en veel rust te willen houden. Vernomen wordt, dat de president de komende tweemaanden zoveel mogelijk 1 op zijn boerderij wil doorbrengen. I openbaarwording van het BVD-rapport gisteravond nog steeds af met het sim pele: „Geen commentaar". Vast staat echter, dat in de hoogste regeringskrin- gen over deze affaire reeds het nodige I te doen Is geweest en dat een en ander grondig wordt onderzocht. Bij oude kranten I Het dagblad „Het Parool" maakte za- I terdag melding van een gerucht, vol- gens welke een hoge ambtenaar van 't ministerie van Justitie het geheime do- cument per ongeluk thuis tussen 'n sta pel oude kranten had laten verdwijnen. Deze oude kranten zouden bij een groen- i teman terecht gekomen zijn. voor ver pakkingsdoeleinden. De groenteman zou toen het BVD-rapport aangetroffen heb ben en vervolgens contact hebben gekre- j gen met het dagblad De Telegraaf, dat het rapport publiceerde. Ook op dit ge- I nicht reageren officiële woordvoerders Zoals bericht, wordt In liet BVD-rap- i 1 port gesteld, dat deze dienst het ten be hoeve van haar werkzaamheden niet kan stellen zonder de mogelijkheid incl- I denteel telefoon (-gesprekken af te luis teren. De BVD wenst dat haar die mo gelijkheid wordt gegeven, zonder dat dit door toekomstige wettelijke maatrege- j len onmogelijk wordt gemaakt. De regering beraadt zich juist over wettelijke maatregelen die de individue le burger moeten beschermen tegen de moderne technische mogelijkheden tot I afluisteren en fotograferen. Dit pro bleem is vooral naar voren gekomen door de beruchte telefoto's van prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg, wandelend in de tuin van het kasteel Drakesteyn. De Telegraaf, die het spelletje rond het geheim (zinnig) document kennelijk mee speelt. meldde vanmorgen, uit Het Pa rool te hebben vernomen, dat het doou- ment door een Haagse groenteman was gevonden. Bij beroving bewusteloos geslagen AMSTERDAM (ANP) De 29-Jarig< J. J. van Laarhoven uit Maarhezc (N.-Br.i heeft de afgelopen nacht, na door dri« 175.te zijn beroofd, vier uur lang be wusteloos op het Europaplein in Amster dam gelegen. Hij is met een hersenschud ding opgenomen In bet M'ilhelminagast- huis. pisch concours „Jumping Amsterdam" ln de RAI bijgewoond en was tegen het einde in een tollet in gesprek geraakt met drie hem onbekende mannen, die van hem te weten kwamen dat hij tenminste honderd I gulden op zak had Na het verlaten van I het tollet was hij nog een eindje met hen I meegelopen en was toen zijn familieleden gaan zoeken Deze waren echter nergens meer te vinden Buiten liep hij de man nen weer tegen het lijf. die aanboden hem met de auto naar Eindhoven te brengen. Hij aanvaardde dit aanbod en nam tussen twee mannen op de achterbank plaats. Daar werd hem gezegd zijn geld maar af te geven. Toen de heer Van Laar hoven dit weigerde, ontstond een worste ling. waarbij hij vermoedelijk een klap j kreeg. Hij werd duizelig en kon zich van wat daarna was gebeurd, niets meer her- I ïnneren. De man moet tussen half één en g>n zal Rijkswaterstaat de buis roeven met een waterdruk van atmosfeer, ongeveer het dubbele de druk die het aardgas op de buis gaat uitoefenen. één uur uit de wugen zijn gezet Hij werd I pus legen vijf uur gevonden, i Gebleken is dat de beroofde man zijr familieleden door een misverstand wai kwijtgeraakt Men was ln twee auto? oaar Amsterdam gekomen en bij het ver trek van de RAI dacht men in beide auto's, dat hij ln de andere auto zat. De heer Van Laarhoven kon slechts j zeer vage beschrijving van zijn be rovers j geven Het waren een grote blonde en twee kleinere donkere types. Hij dacht dat het Elndhovenaren waren, maar de I recherche betwijfelt dit. meegedeeld. De verbindingen in Indonesië zUn sinds de staatsgreep van 1 oktober zeer gestoord. Veel mensen die daarbij betroken zijn. schijnen met de opstand te sympatiseren. Ook anderszins nemen de maatregelen tegen de communisten steeds groter vor men aan. ondanks verzet van president Soekarno In zijn toespraak tot de pro vinciale leiders legde de president weer de nadruk op de confrontatiepolitiek met Maleisië en deed vervolgens een beroep op het volk kalm te blijven en zich te onthouden van betogingen. Iedereen die zijn bevelen zou negeren en deel zou nemen aan plunderingen e.d. zou worden doodgeschoten. De betogingen en plunderingen gaan echter ongehinderd dnor. Op Sumatra en ln verschillende Javuansct steden kwam het tot ongeregeldheden: btj een aanval op een kantoor van de Indonesische com munistische partij in Medun kwamen drie mensen om het leven. Een groot uuntul gewonden viel ln Soerabaja. waar dui zenden betogers het gebouw van de PKI bestormden In Semarang gingen ecu Chinese school, een slguiettcnfobriek en een restaurant In vliuiunen op./ waarbij Chinezen werden aangevallen en bijna door de woedende menigle weiden gedood Zo slaagt de president er niet In een oplossing Ie vinden voor de spanninc'ii tussen leger en communisten. Het leger beslist nu zelfstandig: de regionale be velhebbers hebben na Djakarta ook ln West-Java, Celebes. Sumatra en Bomen de communistische partij verboden. Ook de pro-communistische Vukbond Sobsl ls thans verboden. Vijanden Minister Soebondrio deelde op de bij eenkomst van provinciale leiders mee, dat Indonesië zijn huidige moeilijkheden met China kan regelen, want „wij moeten onze betrekkingen met bevriende landen niet verzwakken". Hij beschuldigde de Amerikaanse inlichtingendienst ervan „actief" te zijn in het land. ,.WU moeten de vijand niet behandelen alsof hij een vriend was", aldus dr Soebundrio. Ook minister Nasoetion had het later over vijanden, toen hu tot zijn leger sprak: ..Wij moeten ons ervan vergewissen, dat er onder ons geen vijanden meer schui len", zei hij, al bedoelde hij hiermee heel anderen dan Soebandrlo. Soekarno heeft voorts dc minister van Handel, brig.-gen Joesoef. bevolen zorg te dragen voor stabiliteit In de handel. Joesoef deed een beroep op alle zaken lieden dc export en de produktle op te voeren. De stijgingen van de rijstprijzen en dc zwakke economische positie van het land hadden veel onrust veroorzaakt voor de staatsgreep Late eend broedt in Krimpen a.d. IJssel KRIMPEN a.d. IJSSEL (ANP) In een bosje in de tuin bij restaurant De Stuw te Krimpen axi. IJssel. broedt thans een wilde eend op eenentwintig eieren. Om deze tijd van het jaar mag dit een bijzonderheid worden genoemd. Gezien de koude nachten en het feit. dat de eend af en toe het nest verlaat mag wel wor den aangenomen, dat van de jonge eendjes niet veel terecht zal komen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1