Rijnlands ,HOOGHE SAELE" in oudi luister hersteld Boerenleenbank Van Gerecht tot vergaderzaal van Hoogheemraadschap iedereen DE LEIDSE COURANT PAGINA S De z-g. Grote Zaal, hart en middelpuvPan het Gemeenlandshuis van Rijnlandvar het Hoogheemraadschap van Rijnland zph ver keert weer in de luister, die het enk? eeuwen terug door bouwmeester en kun^naars *s meegegeven. Thans vergaderzaal >v de Al gemene Vergadering van DijkgOf' Hoog heemraden en Hoofdingelandenui deze zaal oorspronkelijk bestemd tot rechtsfol van het Hoogheemraadschap. Rijnland hatfa-l- vroe ger tijden een eigen rechtsprak krachtens welke zelfs lijfstraffen konden torden opge legd. Dat waren vanzelf spreken delicten, die wezen en karakter van Rijnlamtaakten. zoals ongeoorloofd graven in dijkenn waterkerin gen niet alleenmaar ook diefMlen van Rijn lands eigendommen, zoals sch>P^n en andere werktuigen, die in de verspaande gemeen- landshuizen lagen opgeslag- om in tijden van nood direct voorhanderla zijn. Intussen is de rechtsmacht van Rijiand in bovenge noemde zin al meer dan een eeuw vervallen. Overigens heeft de bestemming van het Rijn landhuis aan de Breestraat in de loop der tijden sterke veranderingen ondergaan. Thans is het de secretarie met alle daaromheen ge groepeerde diensten en archieven, doch de oorspronkelijke bestemming was logeerver- blijf voor de Hoogheemraden, die na een ver gadering niet met de koets hun woonplaats meer konden bereiken. Daarom was er ook een grote keuken ingericht, omdat de heren het toch niet zonder spijs of drank konden stellen. Al enkele jaren is men met verbou wing en modernisering, alsmede incidentele bijbouw van het Rijnlandhuis bezig en het ziet er naar uit dat het einde niet zo direct nog in zicht is. Wat wel gereed gekomen is, is dan dus de grote zaal, waarvan de restauratie is ge schied met subsidie van het gemeentebestuur van Leiden, waarvoor het Hoogheemraadschap vanzelfsprekend zeer erkentelijk is. .graaf Willem II, die algemeen als j stichter van het Hoogheemraadschap wordt beschouwd, hoewel mag wor- I den aangenomen dat een instituut van i dergelijke aard reeds eerder bestond. De grote vensters bevatten de resten van de wapenruitjes, die Dijkgraaf en Hoogheemraden in 1559, toen zij het huis aankochten, in de toenmalige zaal lieten plaatsen; wapens van tot Rijn- land behorende steden en dorpen, af- gewisseld met de wapens van toennia- I lige hoogheemraden. Deze ruitjes wer den later in de nieuwe zaal geplaatst, meermalen hersteld en gecompleteerd met enkele nieuwe. Thans zijn ze in oude glorie weer geplaatst in de geheel in vroegere staat gebrachte glas-in- loodramen. Overigens is het lang niet de eer.e keer dat de Grote zaal is gerestJ- reerd. Met vorige „restauraties" v»r_ den echter ook de ingrijpende vein- deringen bedoeld, die vroegere ge slachten meenden aan het interief te moeten aanbrengen. Veranderigen, die een concessie waren aan de,'eest des tijds, maar ook verandering^ en restauraties, die een gevolg warn van calamiteiten, zoals b.v. het gevalis ge weest bij de ramp van het krttschip in 1807. Volgens dr. E. J. ter Kuile keeg de Grote of Rechtszaal omstreeks 1662 zijn tegenwoordige vorm. Zesig jaar tevoren was deze zaal nog geleel ver nieuwd. maar rond 1660 were het Ge meenlandshuis inwendig verlouwd en kreeg de zaal een renaissan'e-karak- ter. Bij die verbouwing kwan ook de tegenwoordige trap met de ceftige op gang naar het bordes vanui de grote voorhal, waarin voordien e«n wentel trap was, die echter werd weggebro- kea Dit bordes werd toe* gebouwd tegen de achtergevel, hetgeen bete kent dat de toenmalige voorgevel zich aan de zijde van de huicige Lange- brug heeft bevonden. Schilderijen Pieter Post? De verbouwing van 1662 mag met vrij grote zekerheid aan de bouw.- meester Pieter Post, een leerling van Jacob van Campen, worden-toege schreven. Zijn naam komt herhaalde lijk voor in de stukken, al blijkt daar uit niet duidelijk, dat hij ook de op- iracht heeft gekreggn. NYèl heeft hij het Huis Zwanenburg in Halfweg ge bouwd, vroeger j»em.eenlandshuis, la- Ier de suikerfabriek Holland. Dë stijl van de grote zaal, die een opmerke lijke overeenkomst vertoonde met de Kamer van Burgemeesteren in Lei- dens voormalige stadhuis, welke even eens van 1662 dagtekende, verraadt overigens de hand van Jacob van Campens leerling. Het schilderwerk van de zaal werd uitgevoerd door An- dries de Haan en het goudleer kwam uit Derv Haag. Het huidige goudleer, waarvan de maker onbekend is, da teert van 1776. Bij de buskruitramp werd het ge hele gebouw ontzet, het tongewelf van de zaal was van de wanden geweken en men wist toen niet beter te doen dan boven de kroonlijst een nieuw, vlak plafond aan te brengen. De pro- zaische geest van de negentiende eeuw, gepaard aan een gebrek aan eer bied voor de oude schoonheid, deed er verder ook geen goed aan. Een vijftal oude schilderijen sieren de zaal. Allereerst is daar het schoor steenstuk van Jan Lievens, voorstel lende de Gerechtigheid, die uit han den van Vader Tijd, die door Pallas wordt vergezeld, het corpus juris ont vangt. Dit doek werd in 1699 hersteld door Carel de Moor, die er toen ech ter zijn eigen monogram op aanbracht. In 1948 werd het schilderij door een schoorsteenbrandje beschadigd, maar een jaar later prachtig hersteld door de restaurateur J. G. Traas. De schoor- en de bewildering daarvan werd ge- restaurep door de gebroeders Stor- tebeker it Den Haag. Ook het goud- leerbehgü, dat zeer geleden had, werd oIer handen genomen en het houtwei kreeg weer de parelgrijze kleur, k het volgens de documenten in de f eeuw had bezeten. Het oude ameulpnent was verdwenen en een nieuw aankleding werd gemaakt in de gqt van de tweede helft der 17e De schoorsteen met schildering van Jan Lievens, voorstellende Justitia, die van de Tijd het cor pus juris ontvangt. Nieuw besef groeide Tegen het einde van de vorige eeuw ontwaakte echter het besef, dat men aan het aanzien van het oude gebouw tekort had gedaan. Na de nodige her stelling aan het voorhuis, ging men in 1878 over tot een grondige restauratie van de Grote zaal. Hierbij werd de, hulp ingeroepen van de destijds voor aanstaande oudheidkundigen en res taurateurs jhr. mr. Victor de Steur en dr. P. J. H. Cuypers. Het stucpl: fond uit 1807 werd verwijderd, waa door het oude tongewelf weer te vor schijn kwam. Dit gewelf werd herstf Grootste I bezienswaardigheid Grote zaal was en is nog steeds d grootste bezienswaardigheid van jt Rijnlandhuis aan de Breestraat. Zo .ed als vierkant, verdelen Jonische .lasters de wanden in vlakken. Bo- Een der hoeken van de zaal met rechts het schilderij van Dirck Maes, voorstellende het (voor malige) gemeenlandshuis Zwa nenburg te Halfweg. Aan de bo venzijde een deel van de wapen schildering uit 1671. I ven een kroonlijst met onderfries, I waarop de voornaamste gebeurtenissen 1 uit het bestaan van het Hoogheem raadschap staan beschreven, alsmede de namen van prominente figuren in de loop der eeuwen, spant zich het tongewelf. De beschildering daarvan tussen de ornamentbanden, verbeeldt een uitzicht op de open lucht, waarin de tot de fauna van Rijnland beho rende vogels zweven, tezamen met de adelaar van het Rijnlandse wapen. Elk vel van het goudleer, dat de wanden siert, draagt het wapen, waar van het blazoen is beladen met de Rijksadelaar en een hartschild met de rode leeuw van Holland, herinnering aan Rooms-koning en graaf Willem II van Holland. Boven de kroonlijst tegenover de vensters zijn in prach tige uitvoering de wapens geschilderd van Dijkgraaf en Hoogheemraden in 1671 met illustere namen als van Was- senaer en andere tot de hóge adel van Holland behorende. Daar recht tegen over, tussen de twee kleine bovenven sters, ziet men het naamcijfer van het oudste waterschap van Holland en van het tegenwoordige Nederland. Waar wel geen recht meer wordt ge sproken en lijfstraffen worden uitge- deeld, maar waar nog steeds gewaakt j wordt over de waterhuishouding van i het met water zo rijk bedeelde gebied j rond de vroegere Rijnmonding. De achterwand van de zaal met het portret van koning stadhou der Willem II. Goed is te zien het met de wapens van Rijnland bezaaide prachtige goudleerbc- steen zelf is overigens een mooi staal tje van renaissance-binnenhuisarchi- tectuur. Ze rust op witmarmeren zuil tjes en pilasters. De rookvang is ver sierd met vergulde guirlanders en fes toenen. Tegenover de schoorsteen hangt een groot doek, in 1654 geschilderd door Caspar Bovetius van Everdingen en oorspronkelijk bestemd als schoor steenstuk in de grote zaal van het ge meenlandshuis Zwanenburg te Half weg. Het stelt de verlening van Rijn lands handvest in 1255 door graaf Wil lem II van Holland voor. Links daar van hangt een schilderij van Dirck Maes, voorstellende een gezicht op het Huis Zwanenburg, dat toen gelegen was aan de oever van het Haarlem mermeer, rechts een stuk met een echt „Leids onderwerp", namelijk „De Mathematicus" door Jan Lievens de Jonge. Aan de wand tegenover de vensters hangt een portret van Ko ning-stadhouder Willem III. Oorspron kelijk toegeschreven aan Jan van Baen, hebben latere onderzoekingen uitgewezen dat het niet van diens hand kon zijn en men meer heeft te zoeken in de richting van Willem Wissing. Zo prijkt het hart en de ziel van het Gemeenlandshuis aan de Breestraat wederom in oude luister, nadat in voorgaande eeuwen met die luister nogal eens lichtvaardig was omge sprongen. Het is een waardige verga derzaal van het bestuur van Rijnland, Leiden VAN HAREN OP NIEUWE LEEST GESCHOEID Hoewel men het oorspronkelijk op drie uur had gesteld, ging de deur van de grote, geheel verbouwde schoenen zaak van Van Haren in de Haarlem merstraat-hoek Donkersteeg, toch eer der open. Oorzaak hiervan was het publiek, dat het wachten moe, stond te dringen voor de etalages, om zo gauw mogelijk naar binnen te kunnen gaan. Na anderhalf jaar bouwen is het dan zover. Van Haren Leiden heeft de beschikking gekregen over een schit terend pand, dat een overstelpende hoeveelheid schoeisel herbergt. De be drijfsleider, de heer J. Oomens, heeft drukke dagen achter de rug: de laat ste avonden heeft hij met zijn perso neel tot twaalf uur doorgewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Menigeen zal zich de oude zaak van Van Haren nog herinneren, met het grote portiek heerlijk om te schui len en aan beide zijde daarvan etalages. Ook de opening van deze zaak heeft de heer Oomes meege maakt. want hij is ruim 30 jaar be drijfsleider van het Leidse Van Ha ren-filiaal. Onder de zaak bevindt zich een magazijn en of dat allemaal nog niet groot genoeg is, bestaan er ook plannen om de zaak in de Donkster- steeg, die tijdens de verbouwing dienst heeft gedaan, erbij te trekken. Door de week werkt men met 12 man per soneel. 's zaterdags staan er 15 men sen gereed om de klanten te helpen in deze zaak die een aanwinst voor de Haarlemmerstraat mag worden ge noemd. ZOETERWOUDE KATH. VROUWENGILDE De kaartavond, die gehouden zal worden op dinsdag 26 oktober a.s. be gint om kwart voor acht in het Don Boscohuis. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men na 8 uur niet meer kan inschrijven. I SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Alchiba 20 v. New York n. Port Said. Algorab 21 te Hamburg. Alnitak 21 365 WtZ v. Dakar n. Las Palmas Area 21 l.a. rede Suez. Asterope 21 1000 ONO v. Norfolk n. Norfolk. Bovenkerk 21 200 NNW v. Perim n. Castor 21 te Antwerpen. Colytto p. 21 Cromer V.S. n. Leith. Hetcor 22 200 ZW v. Ouessant n. Am sterdam. Jagersfontein 20 le Lorenco Marques. Japara 26 te Marseille verw. Kara 24 te Mauritius verw. Kennemerland 21 te Las Palmas. Kloosterdijk 21 v. Rotterdam n. Bre men. Kopionella 21 160 O v. Ceylon n. Perz. Golf. Koratia 21 t.a. Balik Papan. Medon 21 1205 ZW v. Ponta del Gada n. Ponta del Gada. Mississippilloyd 21 te New York. Montferland 21 te Rotterdam. Musilloyd 21 245 O v. Saigon n. Hong kong. Nieuw Amsterdam 21 v. Bermuda n. St. Thomas. Nushaba 21 150 ZO v. New York n. Rio Grande. Overijsel 22 te Penang. Parkhaven 19 te Salvador. Poeldijk 21 te Rotterdam. Rotterdam 21 v. Southampton n. New York. Scheldelloyd 21 1110 ZW v. Paaseiland n. Balboa. Strefkerk 21 300 NW v. Fremantle n. Telamon 21 te Amsterdam. Ulysses 21 270 ZZO v. Mobile n. Mo bile. Videna 21 350 OZO v. Socotra n. Rot terdam. Vitrea 21 30 WNW v. Sabang n. Ta- bangao. Vlieland 21 120 ZW v. Aden n. Assab. Wonosari 24 te Swansea verw. Wonosobo 21 te Londen. Kleine vaart Aerdenhout 19 v. Bayonne n. Kemi. Thea 21 v. Amsterdam n. IJmuiden. Volharding p. 21 v. Tusharrocks n. Glasgow. Prijsuitreiking Corso Rijnsburg-Leiden 1965 In de zaal van de Vellingver. "FLORA" te Rijnsburg heeft donderdag de prijs uitreiking van het bloemencorso "Rijns burg-Leiden 1965" plaatsgevonden. De voorzitter van het corso-comité, de heer C. Leeuwenburg, mocht daarby vele ge nodigden verwelkomen, onder wie onder andere mr. G. C. v.d. Willigen, burge meester van Leiden, de heer B. H. Koo- mans, burgemeester van Rijnsburg met echtgenote, gemeentesecretaris Geelhoed en de besturen van "FLORA en de VVV. Spreker wees er op dat het corso we derom een enorm succes is geworden ook de andere bloemeneveneinenten wa ren zeer bezienswaardig. HIJ bracht naar vele zijden dank voor de ondervon den medewerking In velerlei opzichten en sprak de hoop uit dat de komende corso's nog weer beter en mooier zullen zfjn dan tot nog toe. Hierna werden door de voorzitter van veiling "FLORA" de heer van Delft de prijzen uitgereikt aan de binders van het Corso t.w. de ""ouden anjer" aan de heer C. de Konine te Rijnsburg. de "zil veren anjer" aan de heer Albers uit De venter en de "bronzen anjer" aan de heer Chris Koomen. Spreker zei dat hij blij was dat dit jaar de "gouden anjer" In Rijnsburg is gebleven. Hierna nam de heer Kiersch het woord. De ontwerper van het Corso. Als je eenmaal aan Corso-activlteitcn deelneemt kan je er niet meer mee stop pen. Ieder jaar wordt de concurrentie groter en juist de groteren proberen re vanche te nemen. LOr zijn al weer nieu we ideeën en tekeningen voor het komen de Jaar. Aan de jeeps zal een andere vorm worden gege\en. Voordat burgemeester Koomans de prijzen uitreikte wees hij erop dat het hem speet dat hij en zijn echtgenote j dit Jaar het corso niet mee hebben kunnen I maken in verband met zijn vakantie. Hij i vond het van belang dat de burgemeester van Leiden zo'n grote interesse had voor de cultuur van Rijnsburg. Hij hoop te dat de band met Leiden in lengte van jaren zo zal mogen blijven. Hierna reikte hij de prijzen uit. waarbij vermeld zij dat aan de niet prijswinnaars toch een geschenk werd overhandigd. Verder werd deze avond door de heer H. J. de Haan en de heer P. de Geus ledereen kan zélf een hoge spaarrente kiezen bij de Boerenleenbank Persoonlijke spaarmogelijkheden vragen om aangepaste spaar- vormen. En dat is precies wat de Boerenleenbank u biedt: keus uit vele aantrekkelijke spaarvormen, elk met een eigen hoge rentevergoeding over het héle spaartegoed. Tot liefst 5'/2%. Praat er eens over, welke spaarvorm het beste bij uw spaarmogelijkheden past. Bij de Boerenleenbank, een moderne bank vlakbij, met veelzijdige service, ruime openstellingsuren en persoonlijke aandacht voor Hoge rente - tot 5 y2r« r/p sinutrhtink röor ifr/rrrrn OEGSTGEEST: HOOGMADE: LEIMUIDEN: AARLANDERVEEN: NIEUWKOOP: Terwecweg 71 Kerkstraat 56 Dorpsstraat 40 Dorpsstraat 9 Meeuwenlaan 15 (Advertentie) opgeluisterd door dia's, resp. film. zlg waren, een kist sigaren toezegde, en Aan het einde van deze zeer prettige de chauffeurs vun de trekkers een doos avond sprak de heer C. Leeuwenburg sigaretten. De chauffeurs, die de polio- nog een kort slotwoord, waarin hij de patiënten gelegenheid hebben gegeven heren Jack Zwaan en C. Bisdom, mede- het corso te zien werd eveneens har- oprichters. die deze avond niet aanwe- telijk dank gebracht.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3