Hongarije is het kanspaard voor de wereldtitel voetbal KERMIS VERMAAK KRACHT SPORT Gewichtheffers en worstelaars WERKEN HARD VOOR Europese- en wereldstrijd Maar Brazilië loopt op een „hattrick" Ook in Spanje spreekt men al over BETONVOETBAL p ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 13 BASIS VAN Het district Den Haag run de Krachtsportbond telde in 1917 reeds vele Deze groepsfoto is vijfenveertig jaar geleden genomen van de sterke mc trofeeën hebben opgespeld. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De krachtsport is op de kermis geboren. Daar vond men in vroeger tijden niet alleen ooeienkoningen en de bekende „kop van Jut", maar ook sterke mannen, die halters en zware(?) staven ijzer omhoog brachten, waarop met vette cijfers het juiste gewicht stond aangegeven. Natuurlijk werkte die krachtpatserij op de verbeelding van de mannelijke jeugd, die thuis, in een schuur of op zolder, hun krachten gingen beproeven. In Utrecht werden in 1875 al gewichthef- wedstrijden georganiseerd. De oprichting van de Nederlandse Krachtsport Bond geschiedde echter pas in 1903. Den Haag was er met drie verenigingen al snel bij: Simson-KDO (onlangs tot één vereniging samengevoegd) en Hercules. Later verwierf de krachtsportbond het predikaat „koninklijk". Jeugd ziet meer in in gemakkelijker sporten Internationaal gezien heeft Nederland, globaal gezien, geen toppositie ingeno men. Met het worstelen gaat het, vooral de laatste tijd goed. Speciaal Utrecht be zit sterke worstelaars, die zich ook in het buitenland doen gelden. Voor het ge wichtheffen is Den Haag de toonaan gevende stad. al spreken Leiden en Sim- pelveld ook een aardig woordje mee. In de „sport der sterke mannen" is veel veranderd. Dat blijkt duidelijk na een duik in het archief en een gesprek met de heer J. v. d. Loos van het tech nische college van de Kon. Nederlandse Krachtsportbond. De historie vermeldt ook in deze sport j nare voorvallen. Zo zulleff'onderen'zléh r het tragische sterfgeval ip 1918 herinpe-.i ren. toen de 18-jarige gewichtheffer Her- man Manasse door een koude douche na zijn grootste krachtsinspanning met de halter nekkramp kreeg en enige dagen later in de barak aan de Zusterstraat overleed. Zoiets komt er in de kracht sport niet meer voor. Jaar na jaar werd de verzorging van de atleten beter. Ge wichtheffers en worstelaars genieten thans medische begeleiding, mede dank zij een financiële bijdrage van het NOC dat ook in de vooruitgang bijdraagt. In het gewichtheffen heeft Nederland in het verleden successen geboe'. t. De grootste staan op naam van Scheffer en Verherjen tijdens de Olympische Spelen PIET V. D. KRUK: „Ik ben straks niet meer om aan te zien" NOTEER BIJ RADIO! TOTOWEDSTRIJDEN Go AheadTelstar HeraclesPSV Sparta—MW DWSAJax van 1928 in Amsterdam .toen beiden een bronzen medaille behaalden, en van Bram Charité .derde prijswinnaar in 1948 tijdens de Olympische spelen in Londen en dus ook brons. Charité was van 1940 tot 1955 kampioen van Nederland. Fortuna '54Elinkwijk ADOFeijenoord GVAV—FC Twenthe DOS—Willem II NACCambuur DHC—Sittardia VolewijokersBlauw Wit NECVolendam ZwartemeerGraafschap EERSTE DIVISIE VVV—Holland Sport EindhovenXerxes Alkmaar—Velox TWEEDE DIVISIE A Gooiland—Veendam TubantlaFC Zaanstreek VitesseZwolse Boys ZFCWageningen Heerenveen—AGOVV HVC— Hilversum TWEEDE DIVISIE B NO ADDFC FC Den Bosch—HDVS ExcelsiorRoda JC Haarlem—EDO Limburgia—RCH Helmondia '55Wilhelmina Fortuna VI.De Baronie STEEDS ZWAARDER Dit jaar waren in de gewiohthefsport aller ogen gericht op de 24-jarige Piet van der Kruk. De laatste tijd is dp Delftenaar. die kampioen van Nederland is in het zwaargewicht, wat het gewicht heffen betreft uit het nieuws. In een jaar ging hij enorm vooruit en nu stopt hij. De heer J. v. d. Loos zegt..Piet van der Kruk heeft gezegd, nadat hij door de bond versoheidene malen was benaderd: „Ik doe voorlopig niet meer aan gewicht heffen. ik word steeds zwaarder en ster ker. Ik ben nog jong en straks ben ik niet meer om aan te zien". De kracht- sportbond zal echter nog wel proberen Piet van der Kruk te bewegen aan enige wedstrijden deel te nemen, al heeft men volkomen begrip voor zijn standpunt. In 1964 keerde Piet van der Kruk. na dat hij vijf jaar het gewichtheffen vaar wel had gezegd, tot deze sport terug. 4 januari deed hij toen voor het eerst weer in een wedstrijd mee. bij Simson. Hetzeldfe jaar werd hij Nederlands kam pioen in het zwaargewicht. De opvolger van Bram Charité. dacht men toen niet ten onrechte. Op 13 december 1964 be wees hij dit overtuigend. Het record druk ken dat sinds 1948 op naam van Charité (met 133 kg had gestaan), kwam met 135 kg op naam van Piet van der Knik. Zijn eigen totaalrecord bracht hij op 410 kg en hij was nog slechts vijftien kilo verwijderd varv het totdal record van Charité. De gewichtheffer. van wie nog vcpI wordt verwacht is de opvolger in het lichtgewicht van de Hagenaar Jan Nol ten. diens stadgenoot Cees Koolhoven. Nederlands recordhouder met 335 kg. CENTRALE TRAINING Op het ogenblik Is de bond druk doen de met centrale trainingen voor gewicht heffers en worstelaars, want de volle agenda van internationale ontmoetingen wacht op uitvoering In 1966 zijn in Berlijn de Europese en wereldkampioenschappen gewichtheffen en de Europese kampioenschappen wor- stelen in Essen. Omdat deze kampioen schappen ..naast de deur" worden ge houden. wil de krachtsportbond in elke klas een vertegenwoordiger uitzenden Vandaar ook de centrale training, die om de veertien dagen wordt gehouden. De gewichtheffers doen dit in de Hem- sterhuisstraat in Den Haag onder leiding van de Duitser G. Franke .oud-Duits kampioen), die vooral aan de conditie- opbouw zal werken. De worstelaars krij- DEN HAAG Zestien landen slechts zullen wor den toegelaten In het elndtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat in een aantal steden in Engeland van 10 tot en met 31 Juli 196fi wordt, gehouden. Brazilië, als huidige titelhouder en En geland, als organiserend land, hebben zich zonder meer geplaatst. Veertien plaatsen blijven dus over en aangezien het aantal inschrijvingen vele malen groter is moet Engeland '6(5 dus via diverse kwa lificatietoernooien „verdiend" worden. De komen de weken gaat dit grootscheepse voortoernooi een beslissend stadium in. Meer dan 20 wedstrijden zuAen worden gespeeld en daarna zal de stand van zaken ongetwijfeld heel wat duidelijker zijn. Ove rigens hebben Argentinië, Uruguay en Mexico zich inmiddels zonder al te veel moeite geplaatst. Vijf landen staan dus vast: Brazilië. Mexico. Uruguay, Engeland en Argentinië. De situatie in enkele an dere kwalifieatiegroepen daarentegen is nog niet geheel duidelijk. Nederland in groep 5 heeft na de teleurstellende wedstrijd tegen de Zwitsers (00) vrijwel geen kans meer door te dwingen naar de finalegroe- pen. Onze minimale kans op eentrip naar Enge land hangt af van hetgeen Zwitserland zal preste ren in de ontmoeting met Oranje op 14 november in Bern en dan wat Noord-Ierland zal doen in de niet gemakkelijke uitwedstrijd tegen Albanië. Win nen de Noordieren en doet Zwitserland dat ook dan zal een beslissingswedstrijd tussen die twee landen noodzakelijk worden. Men ziet dat Nederland niets meer in eigen hand heeft. In enkele andere groepen zijn de verrassingen niet uitgebleven. Tsjecho-Slowakije, finalist in 1962 in Chili, wordt naar alle waarschijnlijkheid gewipt. Portugal is in deze groep nauwelijks van de eind zege af te houden. Ook Spanje is allerminst zeker van een plaats bij de élite van het wereldvoetbal. Nadat Syrië zich uit deze groep had teruggetrok ken zou een thuis- en uitwedstrijd tussen de Span jaarden en de Ierse vrijstaat de beslissing bren gen. De Ieren wonnen de eerste wedstrijd met 10 en hebben dus op 27 oktober aan een gelijkspel genoeg voor een plaats bij de laatste zestien. Italië en Joego-Slavië, beide behorend tot de na ties waar het beste voetbal wordt gespeeld, zijn ook nog niet zeker van de overwinning in hun groe pen. De Italianen moeten nog tweemaal tegen Schotland spelen. De Schotten beschikken over spelers van wereldklasse, als Denis Law. Jimmy Baxter, Alan Gilzean en Willie Henderson en voor al als het weer tegenzit kan het in november in het Hampden Park voor Italië wel eens een te zware opgave blijken. Ook de Joego-Slaviers heb ben het moeilijk. Hun sensationele 30-nederlaag tegen Noorwegen heeft hun taak nog lastiger ge- De Duitsers hebben sinds mensenheugenis geen uitwedstrijd tegen Zweden meer gewonnen. Het is dus zeer de vraag of „die Mannschaft", wereld kampioen in 1954, er in Engeland bij zal zijn. Het derde land In deze groep, Cyprus, speelt uiteraard slechts een figurantenrol. Een van de favorieten voor de nieuwe wereldtitel is volgens velen Hongarije. De Magyaren beschik ken. met nieuw aanvallend talent als Albert en Bene. over een zeer homogene en goed voetbal- spelende ploeg. Zij versloegen met veel vertoon van macht zowel uit als thuis Oostenrijk en be haalden in Oost-Duitsland een verdienstelijk gelijk- In Zuid-Amerika zijn dus al drie landen be kend, die zich hebben gekwalificeerd: Brazi lië, Uruquay en Argentinië. In groep 12 zijn Chili en Equador gelijk geëindigd: zij zullen een beslis singswedstrijd moeten spelen. België moet nog tweemaal tegen Bulgarije uit komen. Het derde land in deze groep. Israël, heeft al .enkele neder lagen geleden. De wedstrijden tussen Austra lië en Noord-Korea zijn nog steeds niet vastgesteld. De Fifa zal nu zelf bepalen wanneer de ontmoe tingen tussen deze bescheiden naties plaats vinden. Bookmakers Intussen is in Engeland het organiserend land fa voriet. Bij de bookmakers in Londen is de situatie momenteel: Engeland favoriet zes tegen een, Bra zilië vijf tegen twee. Vrijwel alle experts in Enge land. met inbegrip van de nationale coach Aif Ramsey, zijn ervan overtuigd dat hun elftal nau welijks te kloppen zal zijn. Zij wijzen op voordeel van eigen terrein, van klimaat, van steun van sup porters. Maar ook Brazilië, dat de voorbereiding ditmaal weer met een verbluffende ernst heeft genomen, is verre van kansloos. De Brazilianen bewezen met de resultaten in Rlo en tijdens hun Europese trip, toen zij ongeslagen bleven, dat zij volgend jaar in Engeland wederom als een van de belangrijkste kanshebbers starten. Het is er Bra zilië veel aan gelegen de Coupe Jules Rimet* voor de derde maal - en dus definitief te veroveren. De president van de Braziliaanse Sportconfedera- tic. Joao Havelange, heeft al verklaard: „Wan neer wij erin slagen de Coupe Jules Rimet defini tief mee naar Brazilië te nemen, zullen wij voor 'n nieuwe inzet zorgen. Mooier nog dan de huidige. Ik zou het persoonlijk op prijs stellen wanneer de ze nieuwe coupe genoemd werd naar Winston Chur chill. En om dit kleinood draait dan alles. Brazilië (tweemaal achtereen winnaarhoopt het wat protserige beeldje nu definitief in eigendom te krijgen. pioen worden Is een schitterende prestatie. Maar Italië en Uruguay deden dat al eerder. Nooit ech ter in de geschiedenis van het wereldkampioen schap voetbal, die dateert van 1930, is 'n land erin geslaagd een hattrick te verrichten. Ondanks alle optimisme van de Engelsen, die bovendien bewe ren dat de Europese landen het eindtoernool zul len beheersen, blijft Brazilië de grote favoriet. gen hun centrale training in Utrecht in de zaal van De Halter in de Bollehofse- straat. Deze training staat onder leiding van W. King, leraar aan de Sporthoc-h- schule te Keulen. Conditievorming en lessen in techniek en tactiek zijn het be langrijkste. Voorts staan de volgende intematio- j nale wedstrijden op het programma bij het gewichtheffen: drielandenwedstrijd I DuitslandBelgië—Nederland op 13 no-1 verpber in gebouw De Vereniging In Nij megen Benelux wedstrijden In het voor- j jaar. vóór de Europese en wereldkam- pioenschappen nog een belagnrijke in- terland (tegenstander nog niet bekend op 20 november een jeugdinterlandwed- strijd in Venlo tussen Nederland en Duitsland. Voor het worstelen vermeldt de agen da: 6 november Beneluxwedstrijd: 12 fe bruari te Brunssum de interland Neder- 1 andFrankrijk MOEIZAAM OEFENEN De krachtsportbond telt geen overwel digend aantal leden. Op 1 januari 1965 stonden ingeschreven 1031 beoefenaars van worstelen en gewichtheffen. Dit is minder dan in 1962 toen er 1300 stonden ingeschreven. Ooi-zaakgewichtheffen is een sport van moeizaam en volhardend oefenen. Men kan niet binnen korte tijd aan wedstrijden deelnemen. Bij andere sporten zit men al snel in de wedstrijd sport en daar ziet de jeugd meer in. stadion na het Geen boosdoener A LS Pele met Santos in zijn geboorte plaats Bauru tegen de plaatselijk-, club speelt gaat het altijd mis. De Bra ziliaanse voetbalster moet het daar altijd ontgelden, want de spelers van Bauru ontzien hem niet bij hun meestal te felle tackels. Santos won die partij met 3—0. een heel normaal resultaat, en Pele nam twee treffers voor zijn rekening, ook niets bijzonders. Na dat tweede doelpunt brak de hel voor de ..zwarte parel" echter los. In korte tijd werd hij driemaal achtereen op unfaire wijze tegen de vlakte gewerkt zonder dat de scheidsrechter er iets aan deed. ..Kom", dacht Pele, ..dan zal ik zelf maar een oplossing voor al die aan slagen zien te vinden". Toen op een ge geven ogenblik weer een speler van Bauru als een wilde stier op hem af stormde. liet Pele de bal rustig gaan en stak hij alleen maar zijn been uit. Daar had zijn tegenstander niet opge rekend en met een fraaie duik beland de hij op de grasmat. ..Dat mag niet", oordeelde de scheidsrechter en Pele vertrok voortijdig naar de kleedkamer. Een commissie heeft nauwkeurig onder zocht of Pele terecht van het veld was gestuurd. De heren waren echter een andere mening toegedaan dan de scheidsrechter, die een vermaning kreeg voor zijn besluit. Pele stond drie dagen later weer gerehabiliteerd in het veld. Zelfs Real legt accent in competitie op de verdediging Kans WrE zijn het er zo langzamerhand alle maal over eens dat de voorhoede van het Nederlands elftal tegen de Zwitsers dyidelijk heeft gefaald. Over enkele weken is de return en al is dc reis naar Engeland dan vrijwel verkeken, een overwinning kan nooit kwaad. Eigen lijk hebben de Zwitsers ons al de weg gewezen, hoe wij ons prestige interna tionaal een wat beter aanzien kunnen geven. ..Onbegrijpelijk dat Neville Theunissen en Kerkhofrs niet heeft opgesteld", zei dr. Foni. de Zwitserse coach, al voor dc thuiswedstrijd. Uit deze gang van zaken concludeerde dr. Foni dat Neville dan wel betere spelers achter de hand zou hebben, een con clusie, die echter niet juist bleek. Het is overigens merkwaardig dat Kerk- hoffs en Theunissen in Zwitserland on bedreigd gezamenlijk boven aar» de lijst van de topscorers staan, wat betekent dat zij wél weten op welke wijze de Zwitsers? verdedigingstactiek te door breken is. Zou het geen aanbeveling verdienen beide Nederlanders in Bern een kans te geven. Vooral voor Zwit sers publiek zullen zij wel hun uiterste best doen er iets goeds van te maken. DE 50-nederlaag van Fejjenoord tegen Real Madrid mag dan onze nationale voetbalwereld min of meer in een diepe, rouw hebben gedompeld, in Spanje is de stemming ten aanzien van bet huidige voetbal ook niet be paald erg optimistisch. De Spaans: clubs, die tot voor kort het arrent in het competitievoethai nog op de aan val legden, beperken zich nu In hui wekelijkse wedstrijden tot hardnekki verdedigen om tenminste nog één pun aan het duel over te houden. Het woord „betonvoetbal" komt me Fiets JNERTIG van de beste Zweeds- voetballers die uitgekozen zijn voo. de training van het nationale elftai zullen elk een fiets ontvangen. „We geloven dat het voor de conditie betei ia dat de spelers op de fiets springer- in plaats van in een auto duiken. Wij zuilen ze dan ook een fiets geven op dat ze de afstand van hun huis naai het werk per fiets kunnen afleggen" aldus de voorzitter van de Zweedse voetbalbond, Lennart Nyman. Ook aan de Zweedse spelers die ln het bui tenland prof zijn en die zo nu en dan in het Zweedse nationale Elftal worden opgesteld zal een fiets verstrekt wor den. nu ook steeds meer in de Spaanse kranten tegen en wat het ergste is. ook de topclubs bezondigen zich hieraan. Real Madrid bijvoorbeeld presteerde het in een van zijn jongste competitie wedstrijden om alleen Gento en Pus kas in de ^anval te laten staan en de rest van de ploeg terug te trekken tot in de buurt van het eigen strafschop gebied. Dat wordt zelfs de meest fana tieke Spaanse voetbalsupporters te erg. Natuurlijk, zij zien graag dat hun clubs winnen, maar voor hun centen willen zij toch ook wel aantrekkelijk voetbal. En als nu zelfs een ploeg als Real Madrid al verdedigend gaat spe len dan is er toch wel iets mis. Trou wens de competitiestand is ook al merkwaardig dit jaar. Dit komt niet. zo zeggen de Spaanse kranten, omdat de andere clubs zich hebben opgetrok ken tot het hoge peil dat bijvoorbeeld Real Madrid en Barcelona enkele ja ren geleden nog haalden, maar omdat de topclubs zijn afgedaald tot het „schop maar raak" -voetbal, dat de mindere goden zich menen te moeten veroorloven om staande te blijven te gen de „grote broers". Er is geen su- perploeg meer klagen de Spaanse kranten, maar wij vragen ons toch wel verbaasd af waarom onze collega's zo diep in de put zitten. Als zij troost zoeken laten zij dan eens met enkele Feijenoordspelers gaan praten. Die oor delen vermoedelijk wel wat milder over, bijvoorbeeld, Real Madrid. Nare droom 'EN vol stadion oi) atletiekwedstrijden -* zou voor atletiekolficials een mooie lroom moeten zijn maar bij natlona- e atletiekwedstrijden te Kwangjoe ln Zuld-Korea is het voor de organisato ren een nachtmerrie geworden. Vroeg in de ochtend al ^ïad zich een enorme menigte voor het stadion verzameld en toen het duidelijk werd dat er voor alle wachtenden geen plaats zou zijn. begon men op te dringen. De hekken bij de Ingang bezweken, het publiek golfde naar binnen maar In de nauwe poort werden velen onder de voet gelopen. Dertien personen wer den gedood en ongeveer nog 100 raak ten gewond. De meeste slachtoffers waren bejaarde mensen en vrouwen. r a V t.'5H Zonder top DE tennlstoekomst ziet cr voor Frank rijk niet al te rooskleurig uit. Pierre een van de Fransen, nelijk te verstaan ge- n aanmerking te wil- )avis Cupploegen. Als reden voor deze beslissing geeft hij op meer in zijn gezin te willen ver toeven. Maar er is ook nog een andere reden voor zijn besluit. Pierre Darmon heeft namelijk woorden gehad met enige bondsofficinls en de wrijfpunten blijken niet tol ieders bevrediging te zijn opgelost Daar Pierre Barlhes, Frankrijks nummer twee, die op Wim bledon zo'n fantastische partij speelde tegen Tom Okker. vermoedelijk het volgend seizoen overgaat naar het ten- niscircus van Jack Kramer, zullen de Fransen die altijd een opvallende rol in het Davis Cuptoernooi hebben ge speeld hun beide sterren kwijt zijn. Maar het is allemaal nog niet zo ver temeer daar topsporters nogal wispel turig zijn ten aanzien van eenmaal genomen beslissingen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13