Lancering Gemini-6 voorspel maan reis Ontmoeting in de ruimte HOOFDTAAK: i Rijk de Gooyer 968 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 In de ruimtesimulator oefenen astronauten zich in ruimtevluchten van tweeënzeventig uur en langer. In hun namaakruimtecabine kunnen zij bijna iedere toestand nabootsen, die zij ook in de ruimte kunnen ontmoeten. De astronauten zijn tijdens de gesimuleerde ruimtevluchten gekleed in ruimtepak. In de Integrated Manned Space Systems Simulator" in San Diego, Californië, worden ruimtevluchten door het zonnestelsel nagebootst met behulp van computers, televisiesystemen en speciale bedieningspanelen, waarop astronauten allerlei manoeuvres in de ruimte kunnen oefenen. Hier „loodst" een astronaut zijn ruimtevaartuig een rendez-vous met een Geminicabine, die zichtbaar is op de rechtse televisiebeeldbuis. Op de andere beeldbuis is een deel van de Melkweg te zien. Van onze correspondent Amerika's „ruimtestad" Cape Kennedy maakt zich klaar voor de lancering van Gemini GT VI. De tvvee Entevaairders zijn, wijzigingen voorbehouden, [ter M. Schirra en Thomas P. Stafford. De vlucht Gemini VI belooft het belangrijkste Ameri- nse ruimte-experiment van 1965 te worden, ichirra en Stafford zullen geen acht dagen in de ■uimte blijven, zoals hun voorgangers Cooper en oi Conrad in augustus, maar slechts een of twee dagen. Hun opdracht is echter niet minder zwaar. aldi Het beheersen van de zogenaamde 'Jendez-vous-techniek, het bij elkaar irengen en aan elkaar koppelen proev wee voertuigen in de ruimte, is een lolute voorwaarde voor een reis r de maan, en een veilige terugkeer naar de aarde. Het probleem bij deze onderneming is het meenemen in voldoende raketbrandstof om na 'n nding weer van de maan te kunnen pstijgen. Om de retourvlucht in één te volbrengen is een enorme start- aket nodig met maar heel weinig plaats .nuttige lading", in dit geval het Igenlijke ruimtevaartuig. Zij moeten in de ruimte jacht gaan maken op een onbemande Agena-raket en hiermee een rendez-vous tot stand brengen. Het slagen van deze proef is van vitaal belang voor het Appollomaanreisproject, dat op de Geminivluchten zal volgen. Mislukt het rendez-vous, dan staat nog te bezien of de Verenigde Staten erin slagen vóór 1970 twee mannen op de maan te laten landen. Bovendien hangt het van het experiment met de Gemini VI af of het de Ameri kanen dit jaar gelukt een definitieve ruimte- voorsprong op de Russen te veroveren. uitvoeren dan zal de rendez-vous-ma- noeuvre de komende vijf jaar voor hen een routinezaak moeten worden. Oefen ontmoetingen tussen ruimtevaartuigen in een baan om de aarde zullen feilloos moeten verlopen, voordat men eraan kan gaan denken hetzelfde kunststuk onder veel moeilijker omstandigheden in de buurt van de maan te gaan uit- Mislukkingen Tot dusver is het nog niemand gelukt een rendez-vous in de ruimte tot stand te brengen. Russische kosmonauten hebben 't geprobeerd maar hun ruim tevaartuigen zijn elkaar nooit dichter ge naderd dan tot ongeveer vijf kilometer. De Amerikaanse astronauten McDivitt en White hebben in juni van dit jaar een poging gedaan hun Gemini-4 dicht bij de laatste, uitgebrande trap van de Titan-II-startraket te brengen. Ook dit mislukte. Cooper en Conrad maakten in augustus met de Gemini-5 vergeefs jacht op het satellietje ..Little Rascal", dat eerder door hun ruimte vaartuig was afgestoten. Het enige suc ces was een gesimuleerde rendez-vous met behulp van de kleine computer aan boord van de Gemini-5. By de vorige Geminivluchten was het rendez-vous slechts een onderdeel lager dan de baan van de Agena. Als dit lukt zullen Schirra en Stafford aan de enerverende jacht op de raket kun nen beginnen. Hel wordt een karwei v«*n menselijk handwerk, geleid door elektronische „hersenen." De koers van de Gemini-6 kan wor den veranderd met behulp van kleine stuurraketjes. Bovendien beschikt het ruimtevaartuig over een raketmotor waarmee de snelheid kan worden ver groot of verminderd. De astronauten kunnen deze raketten met de hand be dienen en daardoor zijn zij in staat de baan van de Gemini-6 binnen zekere grenzen te veranderen. Radar en computer Hoe zal nu de rendez-vous-manoeu- vre worden uitgevoerd? Om te begin nen zal een compacte maar gevoelige radarinstallatie in de neus van het ruimtevaartuig op zoek gaan naar de Agena-raket, die ergens onzichtbaar voor de twee astronauten tussen de sterren zweeft. De Agena is uitgerust met een instrument dat ervoor zorgt dat de radarsignalen versterkt worden teruggekaatst. Zodra de radar het nie tige stukje metaal in de geweldige ruim te heeft gevonden, zorgt een automa tisch besturingssysteem ervoor dat de ultrakortegolfbundel die door de radar- RUIMTESLOEP VOOR LAATSTE ETAPPE een snelheid van acht kilometer per seconde. Bij de maan aangekomen werpt de bemanning de lege brandstoftanks af, waarna het maanvaartuig met behulp van remraketten landt. Voor het opstij gen is dan nog maar een betrekkelijk kleine hoeveelheid brandstof nodig, om dat de aantrekkingskracht van de maan zes maal kleiner is dan die van de aar de en omdat het maanvaartuig door al le verbruikte brandstof aanzienlijk lich ter is geworden. Bij de terugkeer „valt" het maanvaartuig vanzelf weer naar de aarde toe, waarbij de resterende brand stof wordt gebruikt om de snelheid bij het binnendringen van de dampkring te verminderen. Maanlanding met LEM Vöor hun Apolloproject hebben de Amerikanen echter de tweede methode gekozen. Deze is economischer, maar misschien ook wat gewaagder. Deze tekening laat schematisch zien hoe een rendez-vousmanoeuvre tussen Gemini en Agena moet verlopen. De Agenaraket wordt het eerst gelanceerd en beschrijft een hoge baan buitenste cirkel). Daarna gaat de Gemini omhoog en komt in een lagere baan (binnenste cirkel). Als de radar van de Gemini de Agena heeft opgespoord, wordt de baan zodanig veranderd, dat het ruimtevaartuig een halve omwenteling later in de baan van de Agena terecht komt. aarde worden gebracht door een gigan tische Saturnus V-raket 3000 ton zwaar en bijna even hoog als de Utrechtse Domtoren. Tijdens de klim naar de ruimte en bij het bereiken van de juis te haan zullen de leeggehrande raketde- len worden afgeworpen. Vervolgens zal het Apollovaartuig op het juiste moment uit zijn satellietbaan in de richting van de maan worden gestoten. «Bij de maan aangekomen zal het ruimteschip door de zwaartekracht van dit hemellichaam worden „gevangen" en opnieuw in een satellietbaan worden gedwongen. Dan is het moment gekomen waarop de be manning zich gereed maakt voor de eigenlijke landing. Het Apollovaartuig zal niet zelf op de maan landen. Voor een dergelijke ope ratie zou weer te veel brandstof nodig zijn. In plaats daarvan zullen twee van de drie bemanningsleden overstappen in een speciaal maanlandingsvaartuig dat LEM heet (Lunar Excursion Module). De LEM wordt tijdens de heenreis op geborgen in het uitrustingscompartiment van de Apollo en vlak bij de maan naar buiten gebracht. Met behulp van een remraket zal de LEM zich losmaken van het „moeder schip" en in een lange boog naar het maanoppervlak afdalen. Vlak voor de landing zal de snelheid worden afge remd door een remraket tot het vaar tuigje zacht op zijn drie verende poten in het maanstof zakt. Voor de twee as tronauten zal dan het grote moment zijn aangebroken waarop zij, wellicht als eersten, een uitstapje op de maan kun nen maken. Maar na 24 uur fotografe ren, metingen verrichten en bodemmon sters verzamelen zal de meest kritieke faze van de maanexpeditie aanbreken: de terugkeer. Terug naar moederschip delei De LEM bestaat uit twi gedeelte met de remraketten landing en een gedeelte met t raket voor het opstijgen. Het nutteloze gedeelte met de uitgewerkte remraket ten zal op de maan achterblijven en dienen als startplatform voor het overi ge deel. Het tijdstip van de lancering vanaf de maan zal nauwkeurig moeten worden gekozen, want het gaat er dan om de LEM in de baan van het nog steeds om de maan cirkelende Apollo- moederschip te brengen. In king met hun in de Apollo achtergeble ven collega zullen de LEM-astronauten een rendez-vous tussen de twee vaartui gen tot stand moeten brengen. Pas als zij de LEM weer aan de Apollo hebben gekoppeld en in liet moederschip z teruggekeerd, zullen de maanvaardi er redelijk zeker van kunnen zijn w< veilig op aarde terug te keren. Bij het aanvaarden van de thuisreis zal de Apollo het LEM-vaartulg afstoten zijn baan om de maan achterlaten. van een reeks experimenten. De kan sen voor Schirra en Stafford liggen veel gunstiger. Want de bedoeling van de komende Geminivlucht is uitsluitend contact te maken met de laatste trap van een Agena-raket. Alle andere taken zijn secundair. Bovendien zal de baan van de Agena-raket nauwkeurig bekend zijn voordat de astronauten de ruimte ingaan. Jacht op raket De Agena-raket zal enige tijd vóór de Gemini-6 worden gelanceerd in een cir kelvormige baan om de aarde op een hoogte van 285 kilometer. Computers in het volgstation van de NASA zullen be rekenen of de Agena in de bedoelde baan is gekomen. Zijn er grote afwij kingen dan zal de Geminivlucht wor den uitgesteld tot er een nieuwe Agena- raket is gelanceerd. Gaat alles echter volgens plan dan zal de Gemini-6 op de neus van een Titan-n-raket omhoog gaan op het moment dat de Agena hoog boven de aarde de lanceerbasis op het schiereiland Florida passeert. De bedoeling is de Geminl-6 In een haan op een hoogte van ongeveer 250 km te brengen, dus ongeveer 85 km antenne wordt uitgezonden, voortdurend aan het doel blijft „kleven". Dan gaat de kleine boordcomputer aan het werk. Aan de hand van de door de radar gegeven afstand, richting en re latieve snelheid van het doel berekent dit apparaat de baan die de Gemini-6 moet volgen om bij de Agena te komen. Deze baan wordt vergeleken met de baan die het ruimtevaartuig op dat mo ment beschrijft en hieruit berekent de computer dan op welk tijdstip en hoe lang de astronauten de raketmotor moe ten laten werken om in de nieuwe baan te komen. Als de Geminl-6 de vereiste „duw" in de goede richting heeft gekregen con troleert de computer nog eens aan de hand van de informatie die de radar verschaft of het ruimtevaartuig inder daad in de juiste „botsingskoers" lift. Eventuele afwijkingen kunnen dan als nog worden gecorrigeerd. Nadat de computer heeft berekend op welk tijd stip de Gemini-6 bij de Agena zal arri veren, blijft er voor de beide astronau ten weinig anders meer te doen dan rustig afwachten tot het zover is. Als alles goed gaat zal de geleidelijke klim van de Gemini-6 naar de hogere baan van de Agena ongeveer een hal ve omwenteling, d.w.z. circa 45 minu ten duren. Aan het einde van die tijd zullen Schirra en Stafford de Agena door de beide oogvormige cockpitvensters van hun ruimtevaartuig kunnen waarne men. Als de computer zijn berekeningen correct heeft uitgevoerd en er tussen tijds geen fouten zyn gemaakt by de besturing, moet de Geminl-6 op enige afstand voor de Agena uitkomen. Neus in trechter Dan begint de laatste faze van het rendez-vous waarbij alles zal neerkomen op het scherpe oog en de gevoelige hand van de astronauten. De Agena heeft aan de voorkant een grote ronde trechter. Schirra en Stafford moeten proberen de conische neus van de Ge mini-6 in deze trechter te manoeuvre ren. Met korte raketstootjes moeten zy hun ruimtevaartuig meter voor meter naar de Agena loodsen. Als de beide ruimtevaartuigen elkaar zeer dicht zyn genaderd wordt het een kwestie van centimeters. Eén onvoorzichtige han deling kan een gevaariyke botsing ver oorzaken. Schirra en Stafford hebben de rendez-vou8-manoeuvre dan ook tientallen keren in een speciale „ruim tesimulator" op de grond geoefend. Als de neus van de Gemini-6 in de trechteropening van de Agena ls ge duwd, kunnen de astronauten uit hun cabine een stevige vergrendeling tot stand brengen. Daardoor wordt de com binatie van Gemini en Agena in feite één ruimtevaartuig, dat in zijn geheel manoeuvreerbaar is. Na verloop van eni ge tijd zal de Gemini zich weer van de Agena los maken en de raket verder aan zijn lot overlaten. Schirra en Staf ford zullen dan weten dat zy een ruim te-experiment tot 'n goed einde hebben gebracht, dat van beslissende betekenis is voor de ruimtevaart van de komende Militaire belangen Het is overigens nog helemaal de vraag of de poging van Schirra en Stafford zal slagen. Een rendez-vous in de ruimte is bij de huidige stand van de ruimtevaarttechniek een geweldig moeiiyke operatie. Zowel de Amerika nen als de Russen weten dat maar al te goed. Maar er is belde ruimtevaart- mogendheden veel aan gelegen de ren- dez-vous-techniek onder de knie te kry- gen. Niet alleen met het oog op de maanreisplannen, maar ook om mili taire redenen. De Russen willen zo gauw mogeiyk een permanent bemand observatorium in de ruimte brengen, vanwaar niet alleen de sterren maar ook de aarde dag en nacht kan worden be spied. Dit ruimte-observatorium zal worden samengesteld uit de delen van raketten, die naar een bepaald „ren dez-vous" in de ruimte zullen worden gelanceerd. De Verenigde Staten hebben soortge lijke plannen met hun MOL (Manned Orbitting Laboratory). Dit ruimtesta tion zal worden bemand door militaire astronauten, die er met Gemini of Ap- pollovaartuigen naartoe zullen wor den gebracht. De bemanningen zullen elkaar om de maand aflossen. Ook voor dit mijitaire ruimteproject zal de ren- dtpz-yqua-technjek onontbeerlijk zyn. Intelligente ..mannetjesmaker' met zelfspot (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ryk de Gooyer", zegt hy volkomen overbodig, terwijl l»U zijn prctgcziehi trekt. Als beroemde t.v.-mannetjesmakcr kost hem dat niet de minste moeite. Maar als de mensen, die hem in het café waar we zitten met enthousiasme herkennen en begroeten, hem eindelijk met rust laten en ik, enkele vragen, op de man af. stel, bemerk Ik, dat zijn pretgezieht geen t.v.-pose is. Rijk de Gooyer heeft pret. Ilij vindt zichzelf niet bijzonders, maakt in het leven geen mannetjes, neemt het leven niet al te zwaar. Iiy heeft wcrkeiyk pret. OOK PECH Maar terwijl hij over zijn vak praat, kan hij ook heel serieus zijn en heel oprecht „Ik heb ook veel pech gehad", zegt hij „In 1959 vertrok ik naar Berlijn op een aanbieding van UFA, Die had mij voor vijf jaar gecontracteerd voor optreden en opleiding op de UFA-school. Muur toen ik één jaar in Berlijn zat, ging de UFA failliet. Ik ben daarna nog één jaar in Berlijn blijven hangen, speelde mee ln twee speelfilms; als SS-officler in ..Die Schachnovolle" van Stefan Zwolg en als G.I. in „Die Botschalterin". Belde films waren een reuzesof Tijdens de eerste film belde Karei Prior me op of ik mee kon doen aan het bevrijdIngsprogramma I960 Ik zei tegen Karei: „Het spijt me. maar ik speel hier een SS-officler Nu die filmsofs heb lk nog drie maanden ln het Renalssancethcatcr ln Beriyn met Theo Lingen toneel gespeeld. Het was in een stuk van Graham Greene „De eerbiedwaardige leugenaar" Het was een mislukte poging tot een komisch toneelspel". „In 1961 terug uit Berlijn ln Nederland was het voor my een horde dobber om weer opnieuw te beginnen In dit vak is het alt het oog. uit het hurt. Maar in 1962 kreeg ik mijn grote kans. een eigen show: „Kijk die Ryk" voor de AVRÖ-t.v Ik heb echt mijn best gedaan en de regie was uitstekend. Maar de show haalde het net niet, bU het. publiek Ik vind wel, dat de AVRO me nog een kans had moeten geven om nog één seizoen met die show door te gaan. In acht shows kun je niet komen tot een afgerond eigen gezicht, dat overtuigt. De AVRO deed nie toen het voorstel om weei met Johnny Krauvkamp. die voor de KRO optrad, siunen te gaan werken Op dat voorstel ben ik ingegaan en ik vind het leuk. Verleden iaat zijn we. zoals u weet. begonnen Het is heel eenvoudig werk. losse sketches van Engelse makelij Hei is wei moeilijk om deze Britse humor met een geheel eigen sfeer vooi een Nederlander t«' adopteren. Ik ben in deze show de „aangever", de Piet Muiselaur van Johnny". SHOWTWEE LI NU gaan samenwerken herhaalde Ityk de Gooyer een leeds in 1955 veel succes bracht. 1948. kreeg ik tuyn draal ln dc onder johan Bodegraven", ver- •te succes was uiteraard een petje ging er bij dc NCRV wel Door weer met Johnny voorgaande periode uit zijn leven, die het „Na een mislukte aanloop als verslaggever it Steravonden, de NCRV-umusementsuvonaen telt Rijk met eerlijke zelfspot „Mijn eer J „mannetje": Louietje. de klusjesman Dat „t in. maar ik vond het slecht In 1959 deed -k wat gewoon klein werk dij Wim Kan daarnu kreeg Ik J by de radio bekendheid in het zondugavondprogiammu van de VAKA als Kubus Rareklek. de Amsteidumsc straatfotograaf ln 19.»3 schiep Eli Asser voor mijn figuui plotseling Bartels. die even poputon werd als Willem Parel X in de figuur van Wim Sonneveld In die periode ontmoette ik Johnny Kraay- J kamp. d:e toen bas speelde ln een kroegje Plgalle in Amsterdam Deze ont- J moeting resulteerde in een samenwerking in 1955 voor de AVRO-weekends- shows. MASSA-AANVALLEN ..Waarin schuilt het succes van een optreden?" heb Ik Rijk gevruugd. „in een aanvoelen van de grote massa', zegt Rijk. „Rudl Carrell zei eens een J waar woord: „Ik ben blij. dat ik niet eens mulo heb. daarom kan Ik de massa zo zuiver aanvoelen" „En U?" vraag ik. „Ik heb eindexamen HBS zegt Ryk grynzend „ui heb lk het einddiploma ook J cadeau gekregen. Op 4 oktober 1944 vluchtte lk uit Utrecht, waar mijn vader X een bakxerij had Ik zwom de Maas over by Tlel en keerde later met de J Amerikanen terug Ik was. eeriyk gezegd, ook gevlucht, omdat ik vlak voor het HBS-eindexamen stond. Mijn „moed. beleid en trouw" werden beloond met een gratis einddiploma. it Daar zit Je dan later mee...."

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11