Schietende politie treft ook zichzelf Zuiniger met functies Minister van Justitie vol deernis met slachtoffers Arrestaties in zaak van moeras- moorden Alkmaar se huisvrouw werd ter plaatse overtuigd PROVO'S ZONDEN EEN BRIEF AAN A'DAMSE POLITIERECHTER Voor balie 35 arrestanten Gaullisten liepen uit Eur. parlement weg Spanje weert huwende ex-priesters Motie van vertrouwen in politie mogelijk BURGER BESCHERMEN TEGEN OVERHEID Onderzoek Wassenaar afgesloten DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) WASSENA/R. De dood van Cees van Straten, de negen tienjarige Metaalbewerker, beeft op de bevolking van Wassenaar diepe indruk gemaakt. Dat bleek gistermiddag op ondubbcrinnige wijze door de overweldigende en oprechte belangsteliiig. die er bestond voor de begrafenis van deze op zo'n tracisehe wflze om het leven gekomen jongen. Uit het gjhele dorp waren honderden meelevende be woners eest naar de kledne gereformeerde kerk aan de Zijllaan gaomen, terwijl ook veel personen voor de kerk bleven stan omdat binnen iedere plaats was bezet. Dominee Aan der Meulen hield een heldere en indringende toespraak die voornamelijk in het teken stond van het thema vegeving. „Haat en wraak zullen niet winnen, maar allen de liefde zal zegevieren", zo meende hij. In dergelke bewoordingen sprak hij zich een uur later ook uit o de hervormde begraafplaats aan het intieme en schildrachtige Kerkplein. Voordat de stoet op de begraafplaats arriveerde, stonden reeds vele honderden mensen bij de ingang in het zonlicht, dat door de goud-gele bladeren van vele bomen getemperd werd. Tijdens de laatste gang van Cees van Straten volgden velen de baar achter de ouders, de burgemeester van Wassenaar en mevrouw Geertsema en een deputatie van de Wassenaarse politie. Bij de groeve riep dominee Van der Meulen de aanwezigen op om ook te denken aan „dat andere gezin, dat bij deze tragische zaak ook zeer nauw is betrokken". Dat deze opwekking navolging verdient, bleek wel toen de hoofdagent, die het fatale schot heeft gelost, door twee mannen van de begraaf plaats moest worden geleid. Tegen half vier was de begrafenisplechtigheid ten einde. Jongens en meisjes verlieten snikkend de begraafplaats, terwijl in het dorp een voelbare droevige sfeer heerste. DE LEIDSE COURANT Britse politie zoekt macaber geheim uit GREENFIELD. (UPI) Een man en een vrouw zUn In staat van beschuldi ging gesteld wegens moord op het school meisje van wie het stoffelijk overschot was gevonden op de eenzame heide van Pennine. liet lichaam van Lesley Anne Downey, (10) is zaterdag op de hel ge vonden. Lesley was een dag na Kerstmis van vorig jaar verdwenen. Het lichaam werd ontdekt tijdens een grote politie actie om licht te brengen In de verdwij ning van elf kinderen en volwassenen ln de buurt van Manchester. De kantoorbediende Ian Brady, 27 jaar. bevond zich al in heahtenis op beschuldi ging de 17-jarige leerling-machinist Ed ward Evans op 6 oktober te hebben ver moord toen hij vanochtend werd voor geleid. Op deze zitting werd hij in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op Lesley. Onmiddellijk daarna verscheen een 23- jarige vrouw. Myra Hlndley, voor dezelf de rechtbank, eveneens beschuldigd var moord op Lesley. De politie bestudeert thans de dossiers van elf personen, van wie de meesten jonger waren dan 15, die in de afgelopen jaren in het gebied rond het moeras zijn verdwenen. Men heeft ontdekt dat som mige kinderen uitgenodigd waren voor een picknick in de Pennine-moerassen. De Pennine-moerassen liggen in de omgeving van Manchester. Het meisje, waarvan het stoffelijk overschot za terdag weid gevonden, was sinds de dag na kerstmis vorig jaar vermist. Het onderzoek begon vorige week op aanwij zingen van een man die tegenover de politie verklaard had een gesprek te heb ben afgeluisterd van een man, die zei dat er doden waren verborgen in de moerassen. Op het ogenblik houden 80 agenten zich verspreid over kleine groepjes met het onderzoek in de moerassen bezig en zoeken op plaatsen die zijn aangewezen door mensen, die daar in het verleden verdacht uitziende personen hebben ge- Advertentie) Starfighters worden onderzocht DEN HMG, (A.N.P.). Van de zijde van de libhtmacht voorlichtingsdienst in Den Ha|g wordt meegedeeld, dat naar aanleiding van een incident met een machinaal geborgde pen ln het bestu- ringssysteen met een F-104-G starfighter. dat zich bijde luchtmacht van de bonds republiek Qitsland heeft voorgedaan, de Nederlandse koninklijke luchtmacht een onderzoek heft ingesteld naar eventueel te treffen maatregelen bij de eigen F-104-G-toetellen. Gebleken is. dat bij de thans gehspecteerde vliegtuigen' geen gebreken zijl geconstateerd. AMSTERDAM (ANP) Van de firma Provo, althans van enige representanten van deze groep jongelui heb ik een brief ontvangen als reactie op de straffen. Daarop zal Ik uitvoerig ingaan als 20 jon gelui, die de afgelopen zaterdagnacht ge arresteerd werden terecht zullen staan. Dit deelde de Amsterdamse politierech tere mr. Romke de Waard, mede bij de behandeling bij verstek van de zaak tegen de 25-jarige grafisch ontwer per A.J.B., die bij de beruchte rel bij het beeldje van 't Amsterdamse lieverdje op 15 augustus, agenten voor „fascisten" had uitgescholden en zich verzet had tegen zijn arrestatie. Mr. De Waard ver telde dat hij meer brieven had gekregen van mensen, „die vinden dat wij nog lang niet streng genoeg straffen". De afgelopen zaterdagnacht werd een record aantal arrestanten van 34 jon gelui, o.w. twee meisjes gemaakt. De 20 staand vandaag terecht terzake van over treding vanartikel 186 Wetboek van Straf recht: het negeren van een driemaal door het bevoegd gezag gegeven bevel om zich onmiddellijk te verwijderen bij een volksoploop. Ttot nu toe is „het tarief" van mr De Waard voor deze zaken, een gecombineerde straf waarvan twee weken onvoorwaardelijk, geweest. Ook de niet- verschenen graficus werd, na een eis van acht weken waarvan vier voorwaar delijk, veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Ter plaatsewas thuis bij me- van onvermoeibare Sunil-sop! vrouw C.M. Rooyakkers, Ver- Daarin wordt alles witter. Ook dronken Oord 40 in Alkmaar, uw nylon! Dus... wacht geen week Daar zag zij hoe een Sunil team meer, zie het zelf: Sunil met ultra- haar was deed en... hoeveel witter waswerking geeft het hóógste wit! die werd. Dank zii de waskracht Felle aanval van Kapteijn STRAATSBURG (A.N.P.). De Ne derlandse afgevaardigde Kapteijn heeft woensdag namens de Europese socialis tische fractie in het Europese parlement de politiek van de Franse regering in zulke scherpe bewoordingen aangevallen, dat de gaullistische fractie woedend de zaal verliet en pas terugkeerde nadat hij zijn rede had beëindigd. De heer Kapteijn was één van de eerste sprekers in een debat over het achtste jaarverslag van de E.E.G.-com- missie dat geheel in het teken van de gemeenschapscrisis stond. „Frankrijk schaadt met zijn boycot niet alleen zijn eigen belangen", zo zei hij, „maar ook 'an de vijf partners en van de ge associeerde landen overzee. Onder het voorwendsel dat de partners him afspra ken ten aanzien van de financiering der landbouwpolitiek niet op tijd zijn nage komen, is de Franse regering overge gaan tot verdragsschending en blijven de Franse ministers systematisch uit Brussel weg". Toen de heer Kapteijn de regering-De Gaulle beschuldigde van „huichelarij die weinig Frans is"', was de maat voor de gaullistische afgevaardigden vol. Zij ver lieten met enig misbaar de zaal, terwijl hun voorzitter Vendroux, een zwager de Franse president, onverstaanbare protesten riep. De heer Kapteijn legde de verklaring namens de socialistische fractie af nadat de Franse christen-democraat Charpen- tier ook de Franse politiek van „de lege stoel in Brussel" juridisch en moreel verwerpelijk had genoemd. Charpentier besloot zijn inleiding met het uitspreken vertrouwen in de E.E.G.-commlssie, uitspraak die door het parlement met uitzondering van de gaullisten, werd onderstreept met een langdurig demon- Advertentie GANGETJE - TEL. 40941* stratief applaus. Ook de liberale fractie van het Europese parlement distan tieerde zich nadrukkelijk van de gaul listische politiek. In Parijs heeft minister Couve de Murville een nieuwe voorwaarde gesteld voor de beëindiging van de crisis in de E.E.G.: er zal eerst een politiek akkoord tussen de zes regeringen moeten worden bereikt alvorens de formele besprekin gen, die in juni in Brussel abrupt wer den afgebroken, kunnen worden hervat. DEN HAAG (ANP) De stichting „In de rechte straat" te Velp, die zich o.m. ten doel stelt priesters, die de Ka tholieke Kerk verlaten hebben, bijstand te verlenen en daartoe in Velp een pries- terrefugium oprichtte, heeft zich tot de Staten-Generaal gewend om aandacht te vragen voor de moeilijkheden, die zich voordoen met Spaanse ex-priesters wanneer zjj een elders (bijvoorbeeld In Nederland) wettig gesloten huwelijk In Spanje erkend trachten te krijgen. De stichting heeft tot dusver 60 voor malige priesters de helpende hand kun nen reiken bij hun terugkeer in de bur- gelijke maatschappij. Daaronder be vond zich een twintigtal Spanjaarden. Vijf van hen zijn in Nederland gehuwd. Sommigen hunner wensen vaak naar Spanje terug te keren om daar ofwel in de burgermaatschappij werkzaam te zijn ofwel als predikant in een protes tantse kerk. Het Spaans burgerlijk wet boek keert zich echter tegen de hele situ atie van deze voormalige priesters en keurt hun huwelijk niet goed. Voor een dergelijk geval richtte de stichting zich ook tot Rome, doch zjj kreeg ten antwoord, dat een dispensatie van het celibaat slechts wordt verstrekt met de bedoeling „aan priesters de mo gelijkheid te geven om een goed chris telijk leven te leiden binnen de Katho lieke Kerk". De stichting, ziet in dergelijke rege lingen een vorm van discriminatie en aantasting van de rechten van de mens. Hoewel zij er zich van bewust is, dat de Nederlandse overheid op een en ander nauwelijks invloed kan uitoefenen, meent zij wel, dat de Nederlandse over heid zou kunnen protesteren tegen de moeilijkheden, die Spaanse geestelijken ln de weg worden gelegd voor het ver krijgen van een paspoort. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. B(j de behande ling van de be groting door de j commissie voor Binnenl. /-aken uit de Tweede Kamer heeft mr. Geertsema (VVD) ernstig bezwaar ge maakt tegen de benoeming var een staatsM-cre taris op dit de partement. Hij Mr. leertsemn ziet sprak opnieuw, overbodige staatssecre- zoals hij ook fflris. reeds tUdens de algemene politieke beschouwingen had ge daan. os1 er een politieke benoeming. „Het salaris van deze staatssecretaris, in totaal groot f 63.200. Is de eerste post. die Ik aan minister Vondeling ln het kader van zUn bezuinigingsactie zal doorgeven", aldus mr. Geertsema. Waarschijnlijk be tekent dit. dat de VVD op een later tUd- atip een stemming over deze begrotings post zal uitlokken. Al bekend? Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst (PvdA» heeft de minister-president schriftelijke vragen gesteld over een ver klaring van de voorzitter van de vereni ging van ex-politieke gevangenen, waar uit zou blijken dat. lang voordat het Ne derlandse volk bij toeval op de hoogte werd gesteld van de op handen zijnde ver loving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, de toenmalige minis ter-president, de heer Marijnen. door het hof was ingelicht. Het Kamerlid vraagt of de minister-president iets bekend is en of het mogelijk is na te gaan of dit be richt op waarheid berust Anti-casino Minister Samkalden ran Justitie wil geen verantwoording dragen van de chaos, die ontstaat bij het toelaten van casino's. Daarom heeft hij laten ingrijpen en moeten de casino's dicht. Dit liet hij de Tweede-Kamercommissie van Justitie gistermiddag tijdens de openbare be handeling van zijn begroting weten: „Ik heb hu eenmaal te maken met de u>et op de kansspelen en deze wet van 196/, moet nageleefd worden", stelde hij vast. De minister wil de situatie in de hand houden en dit kan volgens hem niet, als Justitie niet ingrijpt. Daarom wees hij nadrukkelijk de suggestie van de liberale mr. dr. C. Berkhouwer van de hand, om bijvoorbeeld Scheveningen, Valkenburg en Zandvoort een kans te geven. De wet laat dit nu eenmaal niet Spijtopt De minister anten minister van Justitie verwacht, dat de laatste 581 aanvragen tot toelating van spijtoptanten en maatschappelijk Neder landers ln het eerste kwartaal van 1966 zullen zijn afgehandeld. Enkele beroeps zaken voor de Raad van State sullen wellicht rlchtiynen kunnen geven voor het afhandelen van andere gevallen Minister Samkalden zegde in de com missievergadering voor Justitie ln de Tweede Kamer toe. overleg te zullen ple gen ten aanzien van toelating van Chine zen uit Indonesië, die krachtens oplei ding en familierelaties bindingen met ons land hebben. (Van or te parlementaire redacteur) DEN HA\G Het zou volgens minis ter Samkaden goed zijn. wanneer de ver houding Krlitic-publlek onderzocht zou worden, fen dergelijk onderzoek in Enge land. wan* de klachten over de politie parallel iepen met die in Nederland, heeft eer overweldigende motie van ver trouwen in de politie opgeleverd. Het zoo hem niet verbazen, wanneer dit in Nederlaid precies zo zou zijn. Hij zei dit gisteren bij de openbare behandeling van zijn begroting. De KVP-'er mr. Baeten. die erop had aangedrongen bU de opsporing gebruik te maken van moderner methoden, zoals thans onder meer in Mtinchen gebeurt, kreeg ten antwoord, dat Nederland al enige jaren op de mechanisatie en de rationalisatie van de opsporingsgegevens studeert. Niet alle politiedeskundigen, ook niet in Duitsland, zijn enthousiast over de computermethoden, omdat de ge gevens dikwijls te vaag zijn voor behoor lijke verwerkingen, aldus de minister. (Va parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden van Justitie heeft gistermiddag ten stel ligste ontkend, dat bij de politie sprake is van een algemene verruwing tegenover het publiek. De meermalen tragische ge beurtenissen van de laatste tijd tussen politie en publiek zijn alle individuele gevallen. De schietende politie treft hier bij niet alleen een mens tegenover zich. maar ook zichzelf. Hij staat, bloot aan een ernstig onderzoek, al is zijn diensttijd nog zo onbesproken geweest Zijn optreden heeft bovendien een weerslag op het korps en op de verhou ding polilie-publiek Aan weerskanten vallen dus slachtoffers, aldus dé minister van Justitie bij de behandeling van zijn begroting ln de openbare commissiever gadering van de Tweede Kamer. Dr. Samkalden sprak zijn diepe deernis uit over de slachtoffers, die door revol verschoten en politiesabels gevallen zijn. Zijn deernis ging ook uit naar de politie ambtenaren zelf. die dikwijls een enorme depressie moeten doormaken met dik wijls alle gevolgen vandien. Verschilende Kamerleden drongen aan op «en ingrijpende wijziging van de politie-instructies over liet schieten. De minister deelde ln dit verband mee. dat een wijziging van deze instructies spoedig verwacht kan worden. Maar ook deze in- «truotdes kunnen nooit waterdicht zijn. I HU ontkende, dut er sprake zou zijn van een soort schletmentalitelt bij de politie. Hij kon als minister van Justitie uiteraard alleen spreken over de rijks politic Bij dit korps wordt, aldus de minister, terdege gelet op schietvaardig- held en op de mentale training. Zij zijn een essentieel onderdeel van dp oplel- ding. maar ook van de voortgezette cur- .-ussen en van de paraatheid De KVP-'er mr. Van Rljckevorscl had er tevoren reeds op Bewezen, dat gebeur tenissen als zlcb In bijvoorbeeld Wasse naar voorgedaan hebben, ook ontstaan bi) welke Instructies ook. „Ondanks de tragiek van Iedere gebeurtenis op zich, komen dergelijke ernstige voorvallen In Nederland toch weinig voor", aldus deze afgevaardigde Oud-mlnlster Tüxopeus die enige tijd geleden als bewindsman van Binnen landse Zaken reeds opdracht gegeven had voor het aanpassen van de instructies voor de gemeentepolitie, sloot zich hler- bfl volledig aan. ..Men kan de kans op ongelukken nooit helemaal wegnemen", aldus mr. Toxopeus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ntensen zijn in de persoonlijke levenssfeer niet alleen elkaar niet veilig, zij moeten soms tegen de overheid beschermd worden. Het treffen van maatregelen is echter een uiterst delicate kwestie. Men kan de bescherming van de mens tegen zijn medemens ook zien als .een kwestie van innerlijke beschaving, waarbij de fat soensregels een belangrijke rol spelen. Men kan daarnaast ook nagaan, of de ze fatsoensregels vertaald kunnen wor den in wettelijke bepalingen. Noch de Tweede Kamer, noch minis ter Samkalden van Justitie heeft hier over al voldoende klaarheid. Dit bleek uit de bespreking van de Justitiebegro ting in de openbare commissievergade ring. Een technische commissie heeft nog steeds ln studie maatregelen voor het eventueel beter beschermen van het te lefoongeheim, maatregelen tegen aller lei moderne afluisterapparaten, even tueel tegen telelenzen en zogenaamde candid camera's. De commissie is er nog niet uit. Kamercommissie en minister waren in ieder geval met elkaar eens, dat de bescherming van de intimiteit van de persoonlijke levenssfeer, zoals dit zo fraai ln de kamerstukken genoemd wordt, een moeilijk te regelen materie ls, vooral omdat burgers voor elkaar evenmin altijd veilig zijn en het bijzon der lastig is het recht op wederwoord te verkrijgen. De minister gaf nog eens de verzeke ring, dat verschillende voorstellen ter bescherming van deze persoonlijke le venssfeer in leder geval ln voorberei ding zijn. (Van onze correspondent) WASSENAAR Het onderzoek naar het dodelijke schot uit de polltierevolver ls gisteren afgesloten. Het proces-verbaal is ter hand gesteld van officier van Jus titie. mr. Lulofs. Het staat niet bij voor baat vast. dat er geen vervolging zal worden Ingesteld tegen dc betrokken hoofdagent. Dit staat mede ter beoorde ling van de rechter-commlssaris. De ko gel is nog steeds niet gevonden. Men heeft het zoeken gestaakt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5