i li VARA stelt tekort vast i in radio- en t.v. beleid Vanavond in de ether TELEVISIE Stuurse99 Barbara tv-opnamen in ons voor land isinio -y°x. de misdaad giovanni venl PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1960 DOlN stel zou kunnen voorleggen, zelfs zeer goed uit. Wanneer men in het kabinet over niet al te lange tijd tot positieve beslissingen komt, zou binnen enkele jaren in een ernstige lacune voorzien kunnen hoff, toen hij deze week ant- worden, woord gaf op kritische vragen van Want de kundigheid van degene een Kamerlid inzake het rijschool- die rijles geeft, is beslist nog be wezen. zich niet beperkt tot de langrijker dan het materiaal dat kwaliteit van het lesmateriaal, in bij de les gebruikt wordt. Een De hoofdzaak komt nog ELUKKIG heeft minister Suur- casu dus de auto's waarin het onderwijs wordt gegeven. De bewindsman gaat wel met de auto's beginnen, omdat hij hier voor direct wettelijke middelen achter de hand heeft. Maar op korte termijn zal de heer Suurhoff tevens nagaan, of en hoe hij maat regelen kan nemen tot sanering van het rijschoolwezen. Een belangrijke verklaring, want tot nog toe heeft de overheid zich op dit punt te veel laten leiden door de gedachte, dat ze wettelijk machteloos is. vanwege de grond wettelijk vastgelegde vrijheid van onderwijs. Minister Suurhoff is, als mocht blijken dat de grondwet inderdaad een beletsel vormt, be reid met andere ministers die hier bij betrokken moeten worden, ter zake een grondwetwijzigingsvoor stel aanhangig te maken. DAN moet dit, met enkele andere kwesties die zich daar voor lenen, zeker als partiële goed instructeur zal in de eerste plaats zich persoonlijk verant- j woordelijk voelen voor goed mate riaal en wanneer zich onverhoopt een ernstige storing mocht voor doen, vindt hij mogelijk nog de ingreep die ongelukken kan voor komen. Een niet-deskundig in structeur daarentegen is zelfs met het beste materiaal nog niets waard. Daarom kan geen andere conclusie getrokken worden dan dat, wanneer de overheid straks streng gaat optreden tegen on deugdelijk lesmateriaal, de hoofd zaak nog komen moet. Deel van cultuur patroon in Nederland (Van ome omroepcorrespondeni I HILVERSUM. Dc indrukwekkende ont wikkeling van de elektronische techniek schept steeds ruimere mogelijkheden voor de uitzending van de Nederlandse en buitenlandse radio- en t.v.-program ma's. De beschikbare financiën vormen echter een rem op deze ontwikkeling, terwijl ook het noodzakelijke creatieve en uitvoerende talent niet voldoende snel ter beschikking komt. Daardoor ontstaan er grote spanningen. Aldus onder andere in een korte inleiding bil het preadvies over de toekomst van de V.A.R.A., die zaterdag 30 oktober een jubileumcongres houdt in de Julianahal van de Utrechtse Jaarbeurs. Sterren parade in Moef Ga Ga landsc beatshows. Een hall i Voor de teenagers presenteert de AVRO-t v. vanavond de eerste aflevering van een nieuwe showserie onder de naam „Moef Ga Ga". Die titel werd gevonden door regisseur Bob Rooyens naar soortgelijke opvallende titels van buiten - lang zullen bekende sterren uit Nederland, zoals Shirley. Margie Ball en Edwin Rut.ten. het beeldscherm vullen, terwijl tds buitenlandse attractie meewerken, het grote succes van het Grand Gala. Dave Berry en de Engelse beatgroep „The Fortunes". (Nederland 1,19.35). OPVOLGER AL GEVONDEN Ster Chr. Howland op Duitse t.v.-ieip te veel getornd worden en terzake van de onderwijswetgeving blijft de vrijheid veel waard. Maar de vrijheid waarvan bij een deel van het rijschoolwezen misbruik gemaakt wordt, kan niet in over eenstemming zijn met de bedoe lingen van de wetgever. Trouwens, hoewel de kwestie grondwetsherziening nog maar vooral bij 't rijschoolwezen knelt, door het huidige kabinet worden afgewerkt. Parlementair gezien kon\t het tijdstip waarop de minister de volksvertegenwoordiging een voor- er zijn nog wel enkele andere vormen van onderwijs waar meer bevoegdheden voor de overheid om preventief op te treden een zegen zou kunnen zijn, Zo is het, niet toevallig, ook nog eens een keer van de VARA toch niet meewerften aan het program „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Want ze heeft in interviews laten weten, dat ze de teksten minder belangrijk acht dan de redac teuren-presentatoren en de voordracht belangrijker dan Jan Blokker en de zijnen vinden. Waarmee in elk geval bewezen is dat de redactie van het veel-besproken pro gram in geen geval ontvankelijk is voor de zwakste plek in haar rubriek en tevens dat deze V ARA-medewerkers voor hun eigen werk minder prijs stellen op de vrije meningsuiting, waaraan hun cabaret in de eerste plaats zijn bestaansrecht ontleent. Zo is het, niet toevallig, ook nog eens Maar de kijkers moeten dus voortaan rekening ermee houden, dat de redac teuren-presentatoren zelfs echt geloven wat ze poneren. Wie had dat ooit ge dacht Cubanen naar de V.S. leider van een communistsch land gedaan heeft: hij heeft alle ontevredenen met 'zijn regime toestemming i gegeven het land, te verlaten, Het,, is .niet „helemaal duidelijk wat hij daarmee beoogt. Moge lijk is hij niet bijzonder gesteld op on tevredenen en wil hij alleen die lieden in zijn land houden met wie een vlekke loze communistische maatschappij op te bouwen is. Misschien wil hij van een deel van de overbevolking af. Overbevolking in die zin dan. dat de wezige hulpbronnen moet hij nu B zeggen omdat hij A al uitgesproken heeft. Het is in ieder geval zo datileen groot aaptalCubanen van dq gfilegRulheid..ger bruik hebben gemaakt en, niet zelden in wrakke bootjes, de oversteek gemaak' hebben. Maar nu schijnt er dan een kink in de kabel te zijn gekomen. De trek weloverwogen op de toekomst gericht J radio- en t v.-beleid ontbreekt. Wat heeft in Nederland voorrang? Meer J radiozendtijd, meer televisiezendtijd of beide? Moet de invoering van het centraal antennesysteem voorrang hebben boven de komst van kleuren- televisie? Of moeten de beschikbare middelen in de eerste plaats worden aangewend tot een noodzakelijke ver- betering, van salarissen en honoraria van kunstenaars? In welk tempo moeten regionale en lokale radio en t.v. zich ontwikkelen in het geheel van het Nederlandse cultuurpatroon? Beleid van overheid Radio- en t.v.-organisatoren kunnen dat beleid niet uitstippelen,, het is een deel van het cultuurbeleid in Neder- land. Het is in de eerste plaats een J beleid van de overheid en hei zou goed zijn wanneer minister mr. Vrolijk alle betrokkenen eens rond de tafel bracht, opdat er een doordacht radio- en t.v.- beleid tot stand komt. Over de zendtijd wordt onder andere opgemerkt, dat deze door de over- heid dient te worden verdeeld volgens wettelijke maatstaven. Versnipperingen J op programmagebied dienen te worden voorkomen door de programma- J coördinatiecommissies grote zeggen- schap te verlenen, opdat een even- wichtig totaalprogramma ontstaat, mede door de totstandkoming van een gezamenlijk programma. Een goede functionering van omroepen en aspirantomroepen dient.te worden One-ivomanshoiv ran Barbra Streisand Geen naam is in de internationale show wereld in zo korte tijd een begrip ge worden als die van Barbra Streisand In 1943 werd zij als dochter van een onderwijzer te Brooklyn geboren, kreeg haar eerste zanglessen van Alan Miller en Fli Rill en kwam via enige nachtclubs terecht bij de musical „I can get it for you whole sale". Sindsdien steeg haar ster snel. Vanavond brengt zij voor de AVRO-t.v. een 50 minuten durende one-womanshow, vervaardigd door het Columbia Broadcasting System. (Nederland I, 20.55) T' j-> /v i Onmiddellijk na de moord op presl- kl\U•documentaire dent Kennedy gaf de Amerikaanse n i r,r J voorlichtingsdienst George Stevens jr. ,De periode Kennedy opdracht een film te vervaardigen over het leven en werk van de president. Deze reeds veelbesproken film vormde de basis van de documentaire, die de KRO-t.v. vanavond op het scherm brengt. (Nederland II, 20.25 Moskous radio-orkest o.l.r. Boshdestwenski Tussen de nogal bekende composities in het programma, dat het Moskous Radio-Orkest vanavond uitvoert, staat een werk van de Russische com ponist Aleksander Skrjabien. „Le poème de l'extase". een der zes orkestwerken, die naast een groot aantal composities voor piano door de componist na zijn dood werd nagelaten. Mede werking wordt verleend door Dimitri Baschkirov. piano. Charmante Shirley, vanavond in „Wof Ga Ga": (Nederland 1,19.35). (Hilversum II. 20.05) Hedenavond gewaarborgd door een doeltreffende jeugdjournaal, bescherming van liet auteursrecht op de programmapublikaties. De omroepen dienen in hun zendtijd op redelijke wijze ruimte te bieden voor genuanceerde of afwijkende inzichten, die binnen de door hen vertegenwoor- digde stromingen mochten bestaan. NTS: 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Internationaal 19.15 Van gewest tot gewest. AVRG: 19.35 Moef Ga Ga (4): Programma voor de tieners, NTS: 20.00 Journaal; AVRO: 20 20 Confrontatie P Jongeling—G.P.V., politieke uitzen ding. 20.55 Mijn naam is Barbra: show programma, 21.45 Have gun. wil travel, tv-film. 2210 Economisch bulletin; NTS: 22.35 Socutera. 22.40 Journaal. Fijn programma van Noordhof en Van Vliet opzet die opnieuw bleek. Het ratelend achterwege; het kreeg ;isteravond her wat gewijzigde en versterking -ek»-ntuig" bleef i'cdfttrijdelempiit ir door het in- ichakelen van buitenlanders Het werd wéér een fijn programma, waar voor samensteller-regisseur George Noord hof en presentator Nico vart Vliet alle eer aan te behalen viel. Florida is. tijdelijk of definitief. HAMBURG De Enge'.st respondent) nog niemand, stop gezet. Offi cieel heet het dat de weersomstandig heden slecht zijn. maar het weer-argu- ment valt net samen met de komst grote deel iets met suiker te maken) niet I de Russische minister van Buitenlandse voldoende zijn om alle Cubanen een I Zaken Gromiko naar Cuba. Dit' kan een redelijk bestaan te verschaffen. Dit zou toevallige samenloop zijn, maar het is dan een variant zijn op de emigratie- ook mogelijk, dat Gromiko CastrO er op politiek die de Nederlandse regering In gewezen heeft, dat „ontevredenen in een vroeger jaren volgde. Wellicht ook heeft I communistisch land" met elkaar in tegen- hij gehoopt dat de VS een eventuele I spraak is. Althans volgens de officiële stroom van Cubanen, onder wie zeer leer opnamen, die de VPRO-lv op 26 november uitzendt heeft neus. Callasogen en Provohaar. Z(J bult zich In een nauwe z uitbundige kraag van struisvogelveren Barbara weigei te praten. Haar leeftijd, haar afkomst, het aantal van eventuele kindertal, ja zelfs haar volle naam blijven in bouwd rookgordijn verhuld. len Goerion- bovendien over zichzelf haar huwelijken, haar zorgvuldig opge- Ben Goerion neus, Callas ogen Fred Hoyte van de VPRO. die drie da gen met haar is opgetrokken, schat haar leeftijd op 35, maar dat is dan ook precies alles. „U moet goed be grijpen, dat ik geen verleden en geen toekomst heb", zegt ze over de samen gevouwen, zeer magere handen heen. „Er is alleen vandaag". Toch waagden wij in het Amsterdamse Apollo-hotel. waar wij haar ontmoet ten. een schuchtere poging om haar tot spreken te krijgen: „Wat deed u voordat u ging zingen?" Antwoordt stuurs: „Toen zong ik". Over haar werk is ze openhartiger. „Zingen is mijn religie. Als ik zing, ben ik iemand, als ik niet zing. besta ik niet". Ze begon elf jaar geleden in l'Ecluse op de Rive Gauche van de Parijs-Seine een etablissement dat wel het hart van het Franse chanson wordt ge noemd. Maar haar licht |>leef onder de korenmaat, totdat George Brassens haar vorig jaar uitnodigde om samen met hem op te treden in het beroemde domino-theater. Haar aucces overtrof dat van Brassens en ze was ineens beroemd. Haar vas te begeleider is thans de bassist Pier re Nicolas. Ze mag hem lenen van Brassens. wanneer die hem niet nodig heeft wel een bewijs hoe hoog de grote chansonier het „lelijke eendje" aanslaat. Pierre echter (ook in Amsterdam), vindt het maar zo, zo. „Barbara schrijft en componeert al haar liedjes zelf", zegt hij. „Het vervelende daar bij is. dat zij alles op het gehoor doet. Ze kan geen noot lezen of op papier zetten. Als ze optreedt ze begeleidt zichzelf op de piano moet je als bassist maar afwachten welke kant ze opgaat, want je hebt niets voor je „star" der Westdultse televisie, Chris Howland, krijgt In zijn show „muziek uit studio b" coneurrentie. De Noordduits? Omroep ln Hamburg, heeft de Amerikaanse acteur Charlie Hickman order contract genomen om b\j toerbeurt met Chris Howland de show te lelden. In vakkringen in Hamburg gaat het. ge rucht. dat Chris Howland ln 1967 he lemaal van de beeldschermen zal ver dwijnen en permanent vervangen zal worden door Charlie Hickman. Men heeft teveel moeilijkheden met Chris Howland. Hij zit aan zovele an dere. vooral film- verplichtingen vast, dat hij voor t.v.-optreden vaak nau welijks tijd heeft. Howland vertoeft voor filmopnamen vaak in het buiten land, op de Canarische Eilanden, of in Joego-Slavië en moet dan voor de show naar Hamburg komen. Dat kost handenvol geld. Chris Howland is daardoor te duur geworden. Men heeft een vervanger gevonden in Charlie Hickman, die sinds vier jaren In München werkt en woont. Hij is daar omroeper van de American For ces Network, voorts disc-jockey met een eigen platenprogramma. Terw(jl hij voor de radio ook oude en nieuwe schlagerzangers en -zangeressen pre senteert. De NDR is voornemens het contract met Chris Howland voorlopig nog met één jaar te verlengen. In een handomdraai 1 23/156789 geschikt lijkende stof resultaten rf opjgicppyliggjH-A^ beeld-ig gepresenteerd wordt, Dat gebeurt met Eidophor-)kunst en (film-(vliegwerk maar de techniek wordt dermate soe pel gehanteerd dat het technische ele ment toch weer op de achtergrond raakt. Met de ingebouwde kantteke ningen (Nederlandse miljonair Maup Caransa die z'ch tot Gulbenkian en Gettv zei te verhouden als hagelslag tot kaviaar) krijgt zo'n programma vaak iets kostelijks van allure als tve nog te weinig op het scherm tegen komen. NCRV-t.v. kwam tóch al goed voor de dag gisteren. Dzes Zien is zonder meer een fijn programma en de gaste van deze aflevering, Aötrud Gilberto uit HILVERSUM NEDERLAND II NTS: 20 00 Nws: 2001 Marionettentheater: Spectacle poupée. operaprogr KRO: 20.25 De periode Kennedy, documentaire. NTS: 21.20 Hazel, tv-film, KRO: 21 45 Onze man ln Londen; NTS: 22.10 Journaal. 1 'rijdag NEDERLAND Schooltelevisie. Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV; 18-10 Stereo: Promenade-orkest. 18.40 Voor de twintigers. 19 00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 1930 Geestelijke liederen. 1945 Praatje. 19 50 Gr.. 20 10 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel. 20.35 Amusementsprogramma. 22.00 Romantische Russische pianomuziek. 2215 'AVttftboverdehklng.' 22.3Ö''Nieuws; 22.40 Boekbespreking. 22.45 Orgelcon- cëi't. 23.15' Kunst"èh "SrIjl van' Ié? en, 23.45 Pianomuziek, 23.55 Nieuws.- klassieke muziek, Radio-Orkest van Moskou, (in de pauze: Kunstkroniek), 22 20 Gram.. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 23.05 Stereo: Nieuwe gram.pl, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18 00 Veronica's jukebox, druk op de knop Verzoekplaten: 19 00 Beatle-Show; 19.15 Joost mag het weten: Hits van morgen en overmorgen; 20 00 Radio Slnar Sang Surya - Radio Rayodi Solo Radio Soerdje Djotie - Zonnestraal Radio; Een progr. uit de tropen; 22 00 Populaire muz 22 30 Tour de Chant; 23 00 Chlel Montagne heeft „honde- wacht; 100 Sluiting. BRUSSEL NederU Operettemuziek. 18,52 Lichte muziek. 19.40 Zeg het met mi--'-'- SS'-— muziek, 21.30 Kamen BRUSSEL Frans (484 giram.pl.. 20.00 Klassi. Jazzmuziek. .\DR-WDR (309 m)19.15 Opere 21.00 Amusementsmuziek, 22.. muziek. 23.10 Dansmuziek. 0.20 Dans muziek. 1 00 Gevar imizie1' ENGELAND BBC i330 Muziek van strnkinstrur - 15 Kame iek. 20.00 Klass.' 18.32 Nieuwe luziek, 22.35 2100° Oude 19.35 ENGELAND !BBC Nieuwe gyam.pl.. 18.31 21.4o Amusementsmuziek Cliff Richard Story. 23.31 Gevarieerd! 2tL30 lek. Vrijdag HILVERSUM II i298 nu AVRO: 18.15 Actualiteiten. 18 20 Uitzending van de Boerenpartij. 18 30 Orkestmuz. 13 5 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief, 19 05 Sportparade. 19 30 Ama- teursprogr20 00 Nieuws. 20.05 Semi- Jolin F. Kennedy, vanavond in een KRO-docuraentaire (Nederland II 20.25) HILVERSUM I (402 mtr) KRO: Z 19.00 Nieuws, 19 10 Actualiteiten en conciliejournaal. 1935 Amusements- muziek. 20.20 Gram.. 21.05 Van slaven- markt naar vrije natie: reisindrukken. 21.20 Verzoekprogr. v. d militairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws,. 22.40 Epiloog, 22.45 Avondtheater, 23-55 Nieuws. HILVERSUM II <298 m) VPRO: 18 00 Nieuws. 18.15 "Praatje. 18.20 Licht pianospel. 18 30 Jazmuziek. 18.50 Kri- tieken, 19.00 Voor de oudere jeugd, 19 30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Lezing. 20.20 Omroeporkest: moderne muziek; VARA 2100 Manon Lescaut. opera uitgevoerd door Omroeporkest. J Groot Omroepkoor en solisten, tin de pauze: 22.30 Nieuws en actualiteiten), 23.45 Socialistisch nieuws in esperanto, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 7 00 Ook goeiemorgen, 900 Muziek terwijl u t werkt, verzoekplatenprogr voor de be- drijven .10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Kookpunt, hulsvrnuwenverzoek- programma, 12 00 Lunchmuziek. 14.00 Dlscjockey van-de weefc- 16.30 De PoJydorshow, 17.00 Tijd voor toppers. 171.15- Platenpalet dooi' -Joost. W.3Ó) The Teenbeatclub. J BRUSSEL Nederlands (484 m i 12.00 13.20 Moderne muziek. 14.00 Nws Schoolradio. 15.45 Fragmenten ui fair ladv. 16 00 Nieuws. 16.09 L muziek. 17.00Nieuws. 17.15 Orgt 17.30 Volksmuziek. 17.45 Volksdanf I Bob Bouber in Songfestival 1966 Edwin Rutten heeft Brazilië, was een ongemeen boeiend persoontje. In een bepaalde zin is de begaafde Jaccp van Renesse dat óók. Hij kwam met een liedjesprogramma dat er zijn mocht. Dora Paulsen wenkte er in eigen stijl aanmee en Kitty Knappert zette het geheel op een plezierige manier op de beeldbuis. Attentie en het portret van auteur dr. C. Rijnsdorp ademden de speciale sfeer waar de NCRV haar bestaans recht aan ontleent. Voor geselecteerd gebruik derhalve, maar het vele goede dat eraan VQoraf ging was zó royaal op een breder publick afgestemd dat ieder daar vrede mee kon hebben. Vs. 24.000 nieuwe kijkers in september DEN HAAG. (A N P Op 1 oktober j 1. waren bij de Dienst Luister- en Kijk gelden 2.037.024 televisietoestellen aan gegeven tegen 2.013 235 per 1 september j.l. (t.m. 20 oktober 2 053.024). Er waren op 1 oktober 2.681.418 geregistreerde - radiotoestellen tegen 2 679.694 op 1 september. Het aantal aanslutingen op de Draadomroep bedroeg op 1 oktober 411 404 tegen 414 242 op 1 september j 1 zich, tot zijn grote spijt, moeten terugtrekken van deelneming aan het Nederlands Songfestival 1966. Hij blijkt in de week waarin het song festival wordt gehouden (31 januari tot en met 5 februari 1966) contrac tuele verplichtingen elders te hebben. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door Bob Bouber 1 liegkamp 1 alkenburg in Tot uw orders' HILVERSUM Het Radioprogramma „Tot uw orders", waarin onderdelen van de strijdkrachten hun muzikale wensen vervuld zien, komt ditmaal van het Vliegkamp Valkenburg van de Koninklijke Marine. Medewerken den zijn. deEngelse zangeres Sheila Southern, het zojuist uit Zweden te ruggekeerde kwartet Rob Hoeke, de zangeres Shirley en 't vocale trio De Rianta's uit Waalwijk, De omlijsten de muziek wordt verzorgd door de Skymasters onder leiding van Bep Ro- wold, met zang van John de Mol. „Tot uw orders" is te beluisteren via Hil versum III op zaterdag 30 oktober van 09.02 tot 10.00 uur. Grand Gala du Disque Glassique op net I HILVERSUM Van het Grand Gala du Disque Classique 1965. dat vrlj- rtag 29 oktober In het Concertgebouw te Amsterdam wordt gehouden en dat bestaat uit een concert door het New Philharmonia Orchestra onder leiding van Carlo Maria Glulini met medewerking van solisten, zendt de N.T.S. van 22.20 tot plm. 23.15 uur op Nederland I het programma na de Dat programma vermeldt allereerst het Concert voor viool en orkest opus 26 van Max Bruch. Solist is de violist Arthur Grumiaux. Daarna volgt de officiële uitreiking van de „Edisons" door de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk. Het concert wordt besloten met .Young persons guide to the orchestra" opus 34 van Benjamin Britten. Liturgische kalender Contraspionage slechter zonder KARLSRUHE (Reuter) De West- duitse contra-spionagedienst vangt op 't ogenblik nog maar de helft van het aantal spionnen die het voorheen placht te ontmaskeren en volgens een voormalig leider van deze dienst komt dit voor een deel doordat de ex-nazi's daaruit zijn verwijderd. Deze voormalige leider, Richard Gehrken, zei dit tijdens een proces te gen een voormalige employé van de contra-spionagedienst, Werner Paetsch, die ervan wordt beschuldigd geheime gegevens over deze dienst te hebben be kendgemaakt. Voorheen ontmaskerden zijn mannen jaarlijks bijna drieduizend spionnen, terwijl nog eens vierhonderd personen in dit tijdvak op grond van naspeurin gen door de contra-spionagedienst wer den veroordeeld. ik Het aantal gevangen spiomien was thans echter tot de helft van het vroe gere aantal gedaald en Gehrken weet dit ten dele aan overplaatsingen van personeel bij de contra-spionage, waar onder ex-nazi's, naar andere afdelin gen. Hori wel drie jaar over een chanson. Maar soms is het ook in 24 uur klaar. Het hangt van de stemming af. Welke chansons van mezelf ik het mooist vind" Ook dat hangt van de stemming af. Die ik het laatste geschreven heb. vind ik altijd het best en van een oud chanson laat ik me soms scheiden, net als je dat van een man doet, waar je op uitgekeken bent". Barbara. Achter de piano, tastend Hoe denkt ze over Brassens naar woorden en zoekend naar een on- „Hij lijkt op wat hij schrijft". Meer dersteunend akkoord. „Soms dos ik niet. 1 Ligplaats voor schepen - weg met bomen. 2. advie - wier. 3. in orde- loot - vorm van zijn, 4. manuscripten (afk i - voorzetsel. 5 trachten. 6 spoedig - insekt 7. militair - Enucls bier - bouwkundi 8. bediende in eei tuig. 9. peter - klein. Verticaal: 1 gebogen - het dopen lange steel - jluk (Fran: gezegde schop - water 4. plaats in Gelderland - deel wet. 5. spijker. 6. stuk hout - eska- droin (afk.) 7. reeds - dynamiet soort onderwijs. 8. opgeld - kelner. 9. vogelverblijf - oevergewas. Oplossing van gisteren bijl met 3. kinder- Friesland. niets. 2. aagt - kort. lek. 6. ent - pal. 7. neet - trip. 9. slaap - Vert. 1. palm - 3. kg - r enkel. 4. tred - sta. 5. ee - ike - laat. 7. eo - tel - ra.8. tronk - pin. 9. stro - pips. door howard shaw 43 „Maar vertel me dan eens", steunde de boekhan- j delaar, „is het dan werkelijk niets bijzonders dat de eigenaar van een kleine trattoria in Trasvere een reis maakt naar Duitsland om een befaamde auto- riteit te raadplegen en een zeldzame antiquiteit te kopen? Dat gebeurt heus niet iedere dag! Dót ge beurt niet éénmaal in honderd jaar! Dat móét toch de aandacht trekken! De autoriteiten zouden wel erg nonchalant moeten zijn als ze zoiets niet op merkten en zich gingen afvragen waarom en hoe een man als jij belangstelling kan hebben voor dergelijke buitenissige dinggn". Hij hief zijn hoofd open keek de kamer rond die gevuld was met strijdbijlen, helmen en speren, met grote bronzen vazen en de prachtig bewaard gebleven spiegel, en met een enorm grote boeken kast waarin tientallen boeken over de kunst, de geschiedenis en de taal van de verdwenen bescha ving de aandacht trokken. „Je hebt je kamer al vol gepropt met de voorwer pen uit de grafkelder", vervolgde de boekhande laar. „Mag ik vragen waar jp nog ruimte hebt voor meer curiositeiten?'' Giovanni stond met zijn handen op zijn rug de ka mer rond te kijken. „Ik ben niet van plan de vaas hier te zetten", zei hij. „Die zou hier niet passen. Zoals je weet, stierf Lars Porsena omstreeks 500 v. Chr. Do directeur i München was ervan overtuigd dat de vaas veel later gemaakt werd omstreeks 350 v. Chr. Dat is beslist wel juist, kijk maar..." Hij boog zich over de vaas en wees op de prachti ge schildering van de figuren. „Dit is ongetwijfeld Hades en dat moet Persephone zijn. Daar meer op de achtergrond staat Geryon. Let eens op hoe mees terlijk die drie hoofden zijn afgebeeld!" Hij blies een stofje weg. „Kijk eens naar zijn wapenrusting! Die kleuren zijn ongelooflijk mooi!" De boekhandelaar toonde niet de minste belang stelling voor de vaas. hij keek er zelfs niet naar. „Wat ben je er dan mee van plan als het in strijd is met je chronologisch geweten ont dat ding in de ze kamer neer te zetten?" Giovanni liep naar het raam. Zijn gezicht stond ernstig. „Ik heb enkele van de mooiste uren van mijn leven doorgebracht in het museum Villa Giu- Ha". zei hij met een warme klank in zijn stem. „Ik heb daar vreugde en inspiratie gevonden. Al maan den lang loop ik rond met de gedachte dat ik een manier moet vinden om mijn schuld aan dat mu seum te voldoen. Nu is eindelijk mijn kans geko men. Toen ik vorige maand las dat die vaas in München te koop was', zag ik mijn plicht duidelijk De Villa Giulia heeft een groot aantal zwarte va zen, maar geen enkele met een afbeelding van Ge ryon." Even zweeg hij en ving hij een verwonder de blik van de boekhandelaar op. „Ja", vervolgde hij, „ik wil deze vaas schenken aan mijn aangeno men stad en ze laten plaatsen In een speciale vi trine in de Villa Giulia. zodat alle inwoners van Rome van haar schoonheid kunnen genieten en hij bloosde bij de gedachte, dat hij onder woorden ging brengen,... en ik zou wensen dat op die vitrine een klein zilver plaatje werd aangebracht met de woorden: Deze vaas is geschonken aan de stad Rome door Giovan ni Venturl uit Trastevera". Hij voelde zich diep gekwetst toen hij nleende te zien (lat de boekhandelaar stikte van het lachen. Maar toen merkte hij plotseling dat zijn vriend niet lachte, maar overvallen was door een vrese lijke hoestbui. De arm, die hij even poogde op te heffen, viel weer slap op zijn knie terug en zijn ge zicht was doodsbleek. Giovanni knielde naast zijn steol neer. „Wat is er? Zeg toch iets! Wat is er met je?" „Haal mineraalwater", fluisterde de boekhande laar met moeite. Giovanni rende naar zijn keuken. Toen hij terug kwam. vond hij de boekhandelaar gebogen in de stoel zitten. Zijn handen drukte hij op zijn magere schouders en zijn ellebogen steunden op zijn knie- .Beter", fltiisterde boekhandelaar na een paar slokjes water gedronken te hebben. Hij leunde -veer achterover. „Het was maar een lichte aanvalzei hij bijna onverstaanbaar. „Blijf stil zitten", zei Giovanni haastig. „Ik ga de dokter halen. Blijf daar rustig zitten!" Hij haastte zich naar de „Dat heeft geen doel", zei de boekhandelaar, ter wijl hij met grote moeite een zakdoek te voor schijn haalde en zijn gezicht afveegde. Dit scheen hem volkomen uitgeput te hebben. Giovanni boog zich over hem en bracht het glas aan zijn lippen. „De dokters staan machteloos", mompelde hij. „Ik heb je al eerder gezegd dat hij alléén me nog kunt helpen". Giovanni liep de kamer rond. „Maar dat is de grootste waanzin! Je kunt een wereldreis gaan maken. Je kunt kiezen, wat je maar wilt! Maar je wilt per se hier blijven en je allerlei muizenis sen in je hoofd halen. Ik heb geen bescherming no dig. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2