Oranje speelde slechtste 1 interland sinds vele jaren DENIS: „IEDEREEN KUIERDE MAAR ZO WAT IN DE ZON" GOEDKOPE POLITIEK GESTRAFT Handgeld f 350.- makkelijk verdiend Waarom niet op het scherm? Het boekje was vandaag gesloten MAANDAG 18 OKTOBER 1963 ffüPüéme SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT' (Van onze sportredacteur Jan Lute) Seen doelpunt tegen en toch is deze zilveren nterland, zo belangrijk met het oog op een plaats in de finalepoule van het wereldkam pioenschap voetbal, voor het Nederlands elftal in een debacle geëindigd. Want zelden Zestigduizend mensen waren er ge- tomen. De interland betekende immer» wat. niet zo'n losweg-landenontmoeting; het was goed genomen een cupwedstrijd, n voor beide partijen grote belan gen op het spel stonden. Dick Bessem, directeur van het stadion, vertelde ons vlak voor de. wedstrijd ook met een blij gezicht: „Het laatste kaartje is zo juist verkocht, we hebben eindelijk weer eens vol huis''. Dat was dan de enige blijde noot in het gehele spektakeL Komt het ooit weer eens tot een uitver kocht stadion voor een interland? Luis ter naar de voorspelling van Kick Smit, sens een vermaard interlandvoetballer: „Ze hebben vanmiddag zestigduizend mensen weggevoetbald!" Daarmee werd meteen de gehele sfeer getekend, meteen de kwaliteit van dat met zoveel span ning verwachte treffen geschetst. Het in alle opzichten een vervelende wedstrijd, zonder hoogtepunten, zelfs zonder enige lijn. Het Nederlands elftal speelde zonder een voorhoede en dat is wel de zwaarste handicap geweest van ons team. Verdedigend werd er voor treffelijk werk afgeleverd, trouwens onze achterspelers hadden het verre van lastig tegen de Zwitsers, die vooral in de tweede helft zeer sterk defensief voetbalden. In die tactiek zijn de Hel veten meesters en daarom is het ook zo dwaas geweest dat eveneens bij het Nederlands elftal het accent op de ver dediging werd gelegd en dat van het begin af aan. Wat heeft Neville toch bezield om vier spelers te laten zwerven in de aanval, die het verder zonder buitenspelers moest stellen. Wat is dat voor een merkwaardig va-banque-voet- bal? Nederland heeft het geweten, want waren er wèl twee vleugelspelers ge weest, twee voetballers ook die op hun lijn zouden blijven, heel waarschijnlijk had het eindresultaat voor Oranje een aangenamer gezicht gekregen. Die bui tenspelers hadden immers het defensie- blok van de Zwitsers uiteen kunnen rafelen, hadden met scherp gelanceerde voorzetten paniek kunnen zaaien in het Zwitserse doelgebied en de konings- schutters, Groot, Krulver en Piet Keizer, hadden dan ook zeker de kansen gekre gen om inderdaad te schieten. Daarvan heeft teen nationale ploeg dermate onge ïnteresseerd, dermate slap gespeeld, een elftal dat zo intens heeft teleurgesteld, dat de toekomst van het interlandvoetbal, toch al sterk gedaald in de publieke interesse. De wel heel somber is komen voor te staan. De KNVB heeft deze depressie, waaraan zoals de zaken thans staan geen stoppen mogelijk is, grotendeels aan zichzelf te wijten. Straf feloos kan men niet goedkoop blijven teren op een „tijdelijke" bondscoach, een man, die van een club wordt geleend en nog eens ge leend en die lang niet voldoende bewegings vrijheid heeft gehad om met de noodzakelijke accuratesse spelers te bestuderen en te testen. Gemakkelijker kon het niet. De straf voor zo'n beleid is hard aangekomen, Nederland doen", verklaarde Piet Kruiver, nadat I i tikje te fel heeft geattaqueerd en hem t heeft geschopt. kwam met zo'n aanval als nu geen steek terecht. Typerend is zeker, dat back Veldhoen de beste voorzet heeft ge bracht en dat Daan Schrijvers het enige behoorlijke schot op het puik door Else- ner verdedigde Zwitserse doel heeft af gevuurd. Geen middenveld Bij alle misère van een aanval, die er niet was, kwam ook nog dat we het middenveld volkomen kwijt waren. Mul ler en Burgers draafden al even dapper mee in de chaos van de aanval, konden ook niet anders omdat zij evenmin als die vier cracks in de voorste linie enige jota hadden van wat er nu precies moest worden gedaan. Dat Neville zelf op den duur in de knoop zat met het door hem gewrochte produkt, blijkt wel uit het laatste redmiddel door de verdedigers ook naar voren te sturen. Wat er in het Sportcentrum van de K.N.V.B. door de bondscoach met zijn spelers over de te volgen tactiek is besproken, is one een raadsel. Men wist dat de Zwitsers (in het 4-3-3-systeem) in het afgrendelen van de aanval bijna niet kunnen worden overtroefd. Met die kennis als basis had Nederland zijn strategie toch primair op snelheid moeten bepalen. Dat werd in werkelijkheid een utopie. Het tempo was ongewoon laag, hinderlijk traag zelfs Prins en Muller muntten daarin speciaal uit door de bal keer op keer onnodig lang bij zich te houden. Het werd van dat beginnenlingenvoetbal, de bal stoppen, dan wat rondkijken en ver volgens met de bfal aan een lange wan deling te beginnen. Daardoor kreeg de Zwitserse ploeg alle tijd zich rustig te gaan formeren in de verdediging. Daar de mandekking bovendien bij de Helve ten uitmuntend was verzorgd, kan men wel raden dat er van een dergelijke I strategie niet het m nste heil viel te verwachten. Prins tegengevallen, maar ook al doordat hij vrijwel geen bal kreeg j toegespeeld en al» hij er een kreeg ei kennelijk zo'n voldoening in had dat hij de bal zo lang mogelijk aan zijn voeten hield. Kruiver tegengevallen, omdat hij niet de kans kreeg als gebruikelijk lekker door te drukken. Ook Kruiver klaagde geen bal te krijgen. „Waarom moest die Bennie Muller nu nog eens een keer met de bal gaan draaien ter wijl ik toch helemaal vrij stond. En ik sta er toch ook om m'n geld te verdie nen?" Nou verdienen, de elf Nederlan ders hebben het ditmaal wel heel ge makkelijk in handen gekregen, de drie honderd en vijftig gulden voor het ge lijke spel. Keizer heeft bijwijlen iets van zijn „keizerlijk" voetbal gedemon streerd, een glimpje in het eerste en een brokje glans in het tweede bedrijf. Maar om een wedstrijd te winnen is dat van zelfsprekend dik onvoldoende. Henk Groot en Keizer vonden elkaar wel eens aardig, zoals in de eerste helft toen Keizer na een van die sporadische com binaties, waarnaar het publiek bijna met wanhoop zat uit te kijken, de bal van Henk Groot kreeg en enorm hard en laag voorlangs het Zwitserse doel kanjerde. Had Kruiver. toen onvindbaar, zijn voet tegen de bal kunnen stoten, honderd procent kans dat we dan die interland nog hadden gewonnen. Zwitsers beter Verdedigend en opbouwend hadden de elf Zwitserse jongens toch wel wat ge zondere opvattingen Lag daar het tempo ook niet bijster hoog. de bal werd tenminste snel afgegeven. Aanvallend deden zij ook meer, al hadden zij niet veel in te brengen tegen de verdediging van Oranje, die als vanouds heel dege lijk op dreef was. Was de aanval maai degelijker geweest en de verdediging wat minder, we waren verder gekomen Moeilijk heeft Pieters Graafland het ook niet gekregen. Alleen één keer was er benauwenis, toen kort na de rust Hosp na een flitsende doorbraak in schietpositie kwam en toen overschoot. Daarbij bleef het. Wel trachtte Neder land nog in de slotfaze van de wedstrijd met alle kracht door te stoten. Maar toen haalden de Zwitsers bijna alle» werd zonder pardon opzij gezet door ploegen, waarvan het normaal genomen toch had moeten winnen. Wij horen het nog de voetbal- leiding zeggen toen de loting van de poules werd bekendgemaakt: „We hebben geboft, we kunnen eindelijk zo goed als zeker rekenen op een ticket naar Engeland". Nou, men heeft het gezien. Theoretisch hebben we natuurlijk nog zo'n strohalm, waaraan we ons vast kunnen klemmen. Als Ierland van Albanië in Tirana verliest en wij van Zwitserland in Bern winnen, kunnen we er nog komen. Maar in dergelijke super-voetbalwonderen hebben wij bepaald geen geloof meer, zeker niet na het wel heel miserabele voetbal op deze zondagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam. terug in het verdedigingeblok, waar de lange spil Schneiter rustig het werk dirigeerde. Doelman Elsener werd toen tweemaal op zijn kwaliteiten getest; eerst op een schot van Henk Groot en daarna op een schuiver van Piet Krui ver. Gejoel en gefluit als het niet gaat zoals het publiek dat wil, is ook een naar modeverschijnsel bij voetbal ge worden. Dia zestigduizend, waaronder een fiks contingent met koeiebellen uit geruste Zwitsers, lieten zich daarin o<?k niét onbetuigd. Indirect hééft men daar de .vele functionarissen van de K.N.V.B. mee getroffen. Want nogmaals, dat zo lang zamerhand eeuwige leentjebuur spelen bij Holland Sport van trai ner Denis Neville, die zijn toch niet malse hoofdsalaris bij de Haagse club opstrijkt en dat heus niet voor niemendal (tenminste dat gaat zijn werkgever dringend eisen en terecht!), heeft zich knap gewrokenwe zijn er met het Nederlands elftal nog slechter aan toe dan in de jaren van de zo verguisde Elek Schwartz. Dat is toch wel wat. Het zal een hele toer worden om thans op korte termijn weer terug te kunnen komen op de eens zo felle strijdkreet: „We gaan bouwen aan een winnend Nederlands elftal!" Deze droevige interland tegen Zwitserland in aan merking genomen, zijn wij momen teel van dat ideaal verder dan ooit! Sparta keek naar Deense spelers KOPENHAGEN Onder de 83.500 toeschouwers hij de voetbalwedstrijd tussen Denemarken en Ruslund bevon den zich enige bestuursleden van het Rotterdamse Sparta. Zij besteedden bij zondere aandacht aan het spel van de rechtervleugelspeler Kaj Poulsen en de veteraanhalfspeler Bent Hansen, die bei den een zeer goede wedstrijd speelden. De bestuursleden weigerden een ver klaring af te leggen maar deelden mee mogelijk later enig nieuws te zullen hebben. Een bestuurslid van de Deen se voetbalbond zei dat Poulsen vermoe delijk een contract zal tekenen met Sparta. „Er zijn nog geen beslissingen gevallen maar Poulsen heeft belang stelling terwijl Bent Hansen enige moei lijkheden heeft met zijn werkzaamhe- dondscoach Denis Neville na afloop in de kleedkamer onder een journalistiek spervuur. Vandaar de vechtlustige houding van de Brit. Met gebalde ruisten schreeuwde hij uit; „Ze hadden feller moeten Miljoenen hebben dc k.n.v.b. ook een nare instelling gevonden toen bekend werd gemaakt dat de landen wed strijd niet op de televisie zou komen. Waarom niet? Het stadion en daar mocht op worden gerekend zou wel uitverkocht geraken. Maar de KNVB vroeg voor de rechten van uitzending eerst 80.000.— van de NTS om dat be drag na wat gepraat te laten zakken tot 60 mille. Van dat bedrag zouden de Zwit sers voor de televisie eerst 25.000.— be talen. hetgeen later door de KNVB ver laagd werd tot 15.000.—. Dc NTS was daardoor geprikkeld, omdat zij meende dat haar die zaak aanging; over uitzen dingen wordt vaak met gesloten beurzen onderhandeld. Zwitserland vond het nu best en zo zag men de t.v.-camera's rond het veld om de wedstrijd wel op de Zwit serse schermen te brengen. De Neder landse kijkers moesten zicli maar met dc radio behelpen. .Men kan nu wel opmer ken. dat zij niets hebben gemist, maar dat is een dooddoener. De KNVB. die zich bij de herdenking van bet 75-jarige jubileum ook al van een schrale kant heelt getoond door de jubileumwedstrijd van het scherm af te houden, heeft zich thans opnieuw bij het kijkerspubliek niet bepaald bemind gemaakt. Wij vragen ons in alle gemoedc af of dat wel zo had moeten gaan. (Van ome sportredactie) We lopen met de heer Klaas van Rijswijk, voormalige voorzitter van HBS en thans een soort gids door de KNVB gemaakt om buitenlandse scheidsrechters (plus grensrechters) op te vangen en bezig te houden, door de sombere catacomben van het Olympisch Stadion. We dringen ons tussen een groep nors kijkende mannen door. Een zegt luidkeels: „Nou, een borreltje heb ik hard nodig om alle narigheid weg te spoelen". De heer Van Rijswijk lacht. „Weet je, die Zweden (de scheidsrechter en zijn helpers) zijn een stel harde jongens. Aan hun conditie hebben ze hier niks-gedaan, ze zijn tot diep in de nacht aan de zwier geweest". Het was de heren niet aan te zien. Onder de douche stond de aanvankelijk als scheidsrechter aangekondigde Bertil Lööw. Hij was echter grensrechter, de enige ook van het drietal, die de Engelse taal meester was. Met man en macht probeerde de Nederlandse aanval een overwinning te forceren. Piet Kruiver is wel vlak bij doelman Elsener. maar de bal kreeg hij niet in het net. Hij fungeerde al proestend onder het hete water als tolk. Kort en goed. scheidsrechter Elnar Boström vond het geen beste en heel ge makkelijk te leiden wedstrijd. Beide ploegen hadden heel correct gespeeld. In de eerste helft was Zwitserland beter, daarna de Nederlanders. Maar het was helemaal geen echte Cupmatch. Bij de Zwitsers vond de heer Boström Schneiter de beste man. bij Nederland Piet Keizer. Buiten de deur liepen wij in de armen van scheidsrechter Leo Horn. „Tjonge, tjonge wat een sof" riep hij uit. „Voor Denis Neville is er tenminste een geluk. Het zou voor hem als Brit een blamage zijn geweest als hij met zo'n elftal (Hom had het over boerenkoolvoetballers!) naar Zwitserland had moeten gaan. O Ja, Ne derland is het enige land waarin een speler bij een vrije trap geen schijnbewe ging mag maken, dus niet de tegenpartij mag misleiden. Daarom zag je dat hier bij de Zwitsers wel gebeuren Moesten ze onze jongens maar eens heel goed ver tellen. De scheidsrechter vond ik uit stekend. Maar hij had het gemak aan zijn kAnt" Van Leo Horn regelrecht up ar bohdsbestuurslld Dlttf Nys. altijd een drukbare kerel, omdat tyj j«iK weel té zeggen. Hier dan Dirk Nijs aan het woord: „Het opvallende van de aan val was, dat er geen aanval was En over de Zwitsers: „Man, wat zaten daar een stel heerlijke Ausputzers". De damp slaat ons als een natte wolk in het gezicht bh het binnenwandelen van de kleedkamer waar Pieters Graafland, gezeten naast een joviaal pratende Piet Kruiver. de „blonde pijl" van Feijenoord, zorgvuldig zijn das aan het strikken is. Edd.v rukt zachtjes aan de dasknoop: „Het leek wel feen reprise van Madrid Heus. aan voorbereiding heeft het niet gelegen De spelers wilden ook wel. maar het was alsof de jongens lood in de schoenen had den Vooral de aanvallers hebben het er lelijk bij laten zitten. Jammer, doodjam mer. ik zou graag een eind toernooi om het wereldkampioenschap hebben mee gemaakt". Bennie Muller, staande op een bank 'en met zijn hand langs de plooi van z'n broek strijkend, was niet te spre ken over de houding van liet publiek. Zo was het ook. Muller merkte op: „Het was alsof we in Bern speelden lnplaats van voor eigen publiek". Het was ook frap pant te constateren hoe verschillend de „legioenen" zich gedroegen Het Zwitserse contingent bedroeg zo'n 4000 mensen, zij moesten het opnemen tegen een dikke 60.000 Nederlandei's, normaliter een duel dat eenvoudig moet worden verloren Maar de supportersslag werd door de fa natieke Helveten glansrijk gewonnen Met spandoeken „Schwyze Mannen, kelne Pannen" en koeiebellen produceerde het roodwitte leger een hels kabaal. De Ne derlanders op de tribunes hoorde men amper Wel werd voortdurend gehoond als er (weer) een actie van de aanval mislukte. Speciaal Ko Prins moest het ontgelden. Later zei de Ajacied: „Ze be grijpen niet. dat het zo n steun kan zijn voor je. Vooral als je niet zo best draait als ik vandaag. Maar bij ons staan ze veel eerder klaar met hun „boe-geroep" dan in het buitenland". Boekje van Neville En dan de bondscoach Denis Neville: „Voetbal is niet zo moeilijk als je je maar aan het boekje houdt. Muar dat boekje bleef vanmiddag gesloten", zo filosofeerde de nonchalant op een tafel hangende Brit. Neville was teleurgesteld ln zijn ploeg ..Misschien is het een teken des tijds". zo vervolgde de bondscoach zijn verklaring „De juiste mentaliteit ontbrak. Er werd niet geknokt, aanwijzingen werden gene geerd en iedereen wandelde maar zo'n beetje ln de zon. Over de achterhoede heb 1' uiteraard niets slechts te zeggen. Die ls zonder meer goed. Dat weten we al Jaren. Maar ln de middenlinie en in de aunval ging het helemaal mis. De jongens be grepen elkaar niet en vulden elkaar niet aan. Neem nu bijvoorbeeld eens het swit chen, een belangrijk onderdeel van het huidige voetbal. Als Prins naar binnen ging dart kwam et niemand op het Mee 'in dip rechtsbuitenplauts te bezetren. Daar was d"an gewoon niemand. Die ZWTc- serse verdediging moet een heerlijke mid dag hebben gehad. Nee. we hebben nog heel wat Jaren nodig om tot een goede, behoorlijke ploeg te komen Neville gaf toch wel ronduit toe dat hij een MoulUn. mits in goede vorm. en een Piet Fruusen danig heeft gemist. Fransen had de vecht lust wat op kunnen schroeven terwijl Moulijn altijd wel voor verrassende acties zorgt. „Die verrassing ontbrak nu ln de aanval. Er werd statisch gevoetbald ln een verschrikkelijk traag tempo, dat wU ons door de Zwitsers het voetbal duar ls veel langzamer lieten opdringen. Het was een slechte wedstrijd". Piet Kruiver was ook niet zo gelukkig met het partijtje. „Het ging allemaal zo langzaam cn je kreeg geen behoorlijke bal toegespeeld Ook van de dekking op het middenveld klopte bij ons niets. Heb je gezien hoe die nummer 10 steeds vrij stond. Die man heeft een heerlijke one- manshow kunnen opvoeren zonder dat iemand hem iets ln de weg legde. Natuur lijk hebben we allemaal ons best geduan. We wilden toch Immers winnen. Maar ja, de vorm was er gewoon niet. Of ik die Elsener in zijn gezicht heb geraakt? Nee hoor. HU dook wel met zyn hoofd voor over. muar ik trapte tegen de bal en die kreeg hU toen ln zUn gezicht. De Zwit sers waren eerst wel erg boos omdat zU ook dachten dat ik hem met mijn schoen had geraakt, maar later waren ze er toch ook wel van overtuigd dat dat niet het geval was. HU bloedde wel erg uit zUn neus. Maar gelukkig viel het allemaal toch nog mee. Per slot van rekening moest lk toch proberen die bal te spelen Er wus een goede kans en we wilden heus wel een doelpunt maken, maar Elsener dook er voor en daardoor nam hU wat risico's. Dat kan bU voetbal nu eenmaal gebeu- Frtte Fllnkevleugel was snel omgekleed. Dat kon. want onze rechtsback, die weer met enkele soloacties getracht had bres sen te slaan ln de Zwitserse delensie, was helemaal niet moe. „Een heerlijke rustige middag." zo vertelde de vrolijke Amster dammer „Die Zwitsers speelden wel aar dig, maar het duurde allemaal wel lung en daarom kregen we alle tijd om ln te grijpen. Die jongens zUn toch niet ge vaarlek geweest Denken ze In Bern te winnen? Dan moeten ze toch edit wel wat anders gaan spelen, want vanmiddag hadden we die knapen achter volkomen ln onze zuak". Debutant Joop Burgers was nog wat schuchter met zijn mening ..Lust van zenuwen heb ik geloof ik toch gehaa Maar die voorhoede hè. wat was dat slecht Er viel gewoon niet tc voetballen cn dan speel Je nooit zo prettig Ik hoop nog eens een kuns te krUgen In een beter elftal". Di Alfredo Foni vertelde ons temidden van elf gelukkige Zwitsers dat hu met het bereikte resultaat uiterst content was. Ik heb natuurlijk op een Zwitserse zege gehoopt, maar het gelUke spel is voor ons meer dan voldoende We hebben onze kans nog volledig ln eigen hand". Spil Heinz Schneiter was van mening, dat de Nederlundse spelers hun tegenstanders hebben onderschat. „Het ls niet mijn taak om hun spel te bekritiseren, maar ze zijn me erg tegengevallen", zei de Zwitserse aanvoerder. „Dat we ln Amsterdam heb ben gelUk gespeeld was voor mU een ver rassing". vertelde Andrè Grobety, de voor treffelijke Zwitserse rechtsback „rk ben er nu wel van overtuigd, dat we ln Bern gaan winnen" Charles Elsener had nog veel last van zyn neus Een gevolg van een botsing met Plet Kruiver „Ik weet niet wat het ls. maar Ik had er veel hin der van Het geluke spel is voor ons een groot succes. Ik had erop gehoopt, maar niet verwacht dat het ons zou lukken

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9