Volle ontwikkeling Köninkrij ksban den HOE KON RUSTIGE POLITIEMAN Arubaan sloeg politie NOODLOTTIG SCHOT AFVUREN? met zwaar stuk ijzer Kon. Paar terug uit Suriname IVC PROBLEMEN NIET ONOVERKOMELIJK Investeren en weten hoe KARDINAAL BEA OVER CELIBAAT BROER SCHIET OP BROER CREMATIE ROEPT NOG WEERSTAND OP Vluchtelinge uit Cuba Heath in Brighton: persoonlijk succes Oude politiek nog niet over boord gegooid Geen antwoord op vraag in Wassenaar PUBLICITEIT LOERT TE VEEL OP POLITIE Onderzoek gevraagd Verloofden op vuist met politiemannen Koffie en cel om zuster te kalmeren Nauwgezet onderzoek sabelprik EL MAANDAG 18 OKTOBER 1965 DE LEJDSE COURANT (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Zonverbrand, maar zchtbaar vermoeid zijn koningin Juliana en prins Bemhard zaterdagavond met de Richard E. Byrd van de K.L.M. uit de West teruggekeerd. Onmiddellijk na de be groeting door haar dochters, haar aanstaande schoonzoons en premier Cals legde de koningin een korte verklaring af. VATICAANSTAD (KNP) Tijdens de extra-zitting Tan zaterdagochtend heeft kardinaal Bea. hoofd van het secretariaat de eenheid, met nog anderen het woord gevoerd over het schema over ambt i van de priester. is het er volkomen mee eens wat heb schema zegt over de kerkelijke wet op het celibaat van de priester. In ieder geval merkte het schema duidelijk op. dat. het celibaat niet voortvloeit uit de aard van het priesterschap. De manier waarop het celibaat vervolgens wordt be klemtoond achtte hij uit oecumenisch standpunt evenwel weinig gelukkig. De kardinaal dacht hier met. name aan de Kerken van het oosten. Een betere benoemingspolitlek, vooral ten aanzien van de jonge priesters, be pleitte mgr. Leven, wijbisschop van San Antonio in de Verenigde Staten, die op- merirte, dat de vadei-s nog geen woord hadden gezegd over de kapelaans. Hij wees erop, dat de kapelaan vaak wordt behandeld als een domme jongen. „De kapelaan kan pas pastoor worden als zijn beste Jaren voorbij zijn. Wonen zij in de pastorie, dan voelen zij zich als op het seminarie. Wonen zij apart, dan leven zij geïsoleerd van de pastoor." Met 1507 tegen 12 stemmen hebben de «oncilievadei-s zaterdag het ontwerp over tet leven en het ambt. van de priester wnvaard. Na afsluiting der debatten reklaarde de relator mgr. F Marty van r Helms namens de verahtwoordelijke commissie, dat deze alle opmerkingen ran de vaders zou onderzoeken. Meisje ageert in Engeland tegen huwelijk LONDEN (UPI) Volgens het Brit se blad Sunday Mirror verzamelt- 'n Ne derlands au-pair-meisje, de 20-jarige Elly Fikke, in Engeland handtekenin gen voor een petitie, waarin zij zich richt tegen het komende huwelijk van kroonprinses Beatrix. Volgena het blad hoopt het meisje samen met vriendin nen twee miljoen handtekeningen te verzamelen. ROTTERDAM (ANP) In een café in Rotterdam waar het al de hele avond onrustig was geweest, is plotseling een schot gevallen. Het bleek, dat de 37-jari- ge G. L, Brown met een klein kaliber cilinderpistool op zijn tegenover hem zittende broer Charles had geschoten. Het slachtoffer werd naar het Dijkzigt- ziekenhuls gebracht, waar met een een voudige chirurgische ingreep het kogel tje uit het voorhoofdsbeen kon worden verwijderd. De man kon kort daarna naar huis worden gestuurd. Zijn broer de schutter was in middels door de politie opgesloten na dat hij zich had gemeld. Hij beweerde dat het niet zijn bedoeling was geweest om op zijn broer te schieten, maar in middels is wel komen vast te staan, dat de twee al geruime tijd in een gespan nen verhouding met elkaar omgingen. Zij nel daarbij onder meert „De konink rijksbanden van nu zijn in volle groei en ontwikkeling Als men ze wil behouden, kunnen wij er een goed samenspel van verwachten Er is momenteel nog ruimte genoeg voor een samengaan gedrieën" Vice-premier Biesheuvel, die de reis heeft meegemaakt, vulde -deze woorden aan met: ..Wij hebben gemerkt, dat de konink6rijkbond in de beide rijksdeélen een levende werkelijkheid is meer dan bij ons in Nederland. Wij hebben niets gemerkt van enige op afscheiding ge richte actie en ik kan u verzekeren, dat ik daar speciaal op gelet heb.' Prins Bemhard. die zich met een in drukwekkende blauwe overjas tegen de klimaatswisseling gewapend had. wijdde enkele woorden aan de economische situ atie in de beide rijksdelen, waarover de koningin al In het algemeen had gezegd ..Er zijn problemen, die onoverkomelijk lijken, maar ze worden met evenredige energie aangepakt Hij verklaarde onder meer. goede hoop te hebben, dat de voor uitgang. in de afgelopen tien jaar geboekt, nog versneld voort zal gaan. en geloofde, dat Nederland daaTbij in de vorm van Joint, ventures, normale investeringen en inbreng van know how een wezenlijke bijdrage kan leveren. Vooral voor Suri name zag hij. als de noodzakelijke infra structuur er eenmaal is. grote ontwikke lingsmogelijkheden. Joodse dichteres krijgt Duitse vredesprijs FRANKFORT (UPI) Aan dè joodse dichteres, Nellv Sachs, is vandaag de vredesprijs van de Vereniging van West- duitse Boekhandelaren toegekend. De dichteres die in 1940 naar Zweden is geëmigreerd, woont nog steeds In dat Prins Bemhard kuste zijn oudste dochter op heide wangen hij terug keer op Schiphol. Ook na verassing wederopstand i ng (Van c UTRECHT „Richtlijnen van een gebedsdienst onder leiding van een pries ter hij liet cremeren van een rooms- katholiek. zijn in een vergevorderd sta dium". Deze zinsnede is uit de redevoe ring van prof. Cl. A. >1. Abhink. hoog leraar kerkgeschiedenis van het semina rie Rijsenburg. tijdens de algemene ver gadering van de vereniging voor cre- Deze bevestigt de zich veranderende opvatting ln de R -K Kerk over deze vorm van lijkbezorging. Ondanks het op heffen van de verbodsbepalingen blijft de voorkeur van Rome uitgaan naar de begrafenis als een eerbiedwaardige chris telijke traditie. De toekomst zal uitwijzen of de traditiegebondenheid der rooms - katholieken en de psychische weerstan den overwonnen kunnen worden, zodat cremeren naast het begraven een nor male vorm van lijkbezorging zal worden Vanuit de verwachting van de weder opstanding is het niet an verwonderlijk dat begraven bij hen het beeld oproept van het te rusten gelegd worden Heer hen uit de doodsslaap komt wek ken Voor de christenen is de begrafenis een symbool geworden waarachter de verrijzenis opklaart, aldus prof Abbink Begrafenis ls hiermee allerminst een dogma, de wederopstanding kan evengoed plaats hebben na verassing. Over de vraag of er eigen katholieke crematoria gebouwd moeten worden ls moeilijk een antwoord te geven. Er schij nen geen principiële redenen daartoe aanwezig te zijn. De bouw van eigen columbaria in of bij het kerkgebouw waar de as der overledenen bewaard wordt lijkt eerder wenselijk, omdat daardoor de symboliek der gemeenschap der hel llgen duidelijk tot uitdrukking komt. De heer F. A. Wolbeek uit Rotterdam, voorzitter van de A V.V.L. die de spreker inleidde, sprak er zijn vreugde over uit dat de image van crematie ro duidelijk aan het veranderen is. Met name het bezoek van mgr Bekkers aan het, crema torlum te Dieren op 32 mei van dtt Jaar en de inleiding van prof Abbink (hoe wel niet als officiële kerkelijke vertegen woordiger. maar toch na overleg met kardinaal Alfrlnk» zag hij als sympto men van de veranderde houding der R.-K Kerk Hij sprak de hoop uit dat het rap port van de adviescommisle crematie (de zogenaamde derde commissie-Kan i dat op 1 juli 1965 gepubliceerd werd. ertoe zal by dragen dat crematie naast het be graven spoedig tot wet z&l worden ver heven. de BRIGHTON. (UPI) het jaarlijks congres v servatieve part li zijn gresgangers zaterdag Aan het slot v i de Britse cc le talrijke cc elwillend mi aanzienlijk minder breid de oude politiek, die de Tories ruim dertien Jaai aan de legering heeft gehouden, over boord te Tijdens de slotzitting van het congres, dat door 4000 partijgangers werd bijge woond. riep hij nadrukkelijk op tot een heid en wist daarmee een overdonderende ovatie los te krijgen Huiswaarts kerende afgevaardigden verklaarden dat Heath zich veel beter had gepresenteerd aan de partij dan men voor mogelijk had gehouden toen hij tien we ken geleden Sir Alec Douglas-Home op volgde Politieke waarnemers hebben verklaard dat het congres duidelijk een persoon- lijk succes is geworden voor Heath en kansen het dof geworden aangezicht van mgelyk ook de partij wat heeft ver- de partij weer spiegelend te krijgen, huis- levendigd Men is echter ook van mening waar te gekeerd. dat de dynamiek die was beloofd in ge Dit poetswerk zal moeten worden ver- i schriften en redevoeringen toch achter- richt door de nieuwe partij leider Edward wege is gebleven Heath, de man die de Tories nieuw leven zal moeten inblazen. iT l TA 1 in vergelijking met andere jaxen was OailClV LleiUllS gCtrOUWU het een historische bijeenkomst in Brigh ton want voor het eerst in veertien Jaar kwamen de Conservatieven bijeen als op positiepartij terwijl ditmaal de vernieu wingen centraal stonden Deskundige waarnemers die het oon- gres hebben bijgewoond zijn echter nog zeker van de diepgang Een Cubaanse vrouw met kind, kort na haar aankomst in Key West in Florida. Zoals bekend mogen anti-Castro-Cubanen Cuba verlaten. Er zijn al veel bootjes met vluchtelingen aangekomen en er zullen er nog wel meer volgen. Rus vraagt in Engeland om asiel met Gerry Mulligan HOLLYWOOD (UPI) De actrice Sandy Dennis. ster in de Broadwaystuk- ken „A thousand clowns" en ..Any Wednesday", heeft haar huwelijk met de jazzmusicus Gerry Mulligan hekend- De koningin betrok bij het .•emieuwtngen en men gelooft niet dat gemaakt, zich wezenlijk belangrijke veranderingen I De blonde ster deelde mee dat zij en hebben voltrokken Weliswaar bleek men I de jazzsaxofonist begin Juni van dit jaar zeer welwillend te staan tegenover Heath, Connecticut in de echt waren verbon- de „leider-nieuwe-stijl" maar men bleek den. LONDEN (UPIl De Britse autori tten houden zich bezig met een verzoek om asiel dat van een Russische deskun dige op het gebied van de radio-activiteit is ontvangen en er ls hun verzocht te zoeken naar een vermiste Hongaarse di plomaat. Het gaat om de 30-jarige Wladlmir Geroseev. die maandag een Russisch on- derznekingsschip verliet In Gibraltar en die sedertdien naar Engeland is overge bracht. waar hem tydelyk asiel ls ver leend. Voorts om Laszlo Szabo. tweede secretaris van de Hongaarse ambassade in Londen Gisteravond heeft de Hon gaarse ambassade zijn vermissing gemeld en ls door de Hongaren aan Scotland Yard verzocht naar Szabo te zoeken. (Van correspondent) WASSENAAR Een samenvallen van verschillende omstandigheden moet geleid hebben tot de noodlottige dood van de 19-Jarlge Wassenaarse bankwer ker Kees van Straten. Jongens uit de omgeving van het meisjesinternaat Hui ze Driekoningen aan de Papeweg ge droegen zlcli wel meer speels in het weekeinde, maar niet altijd werd de po litie gewaarschuwd. Dit gebeurde nu wel door de direc trice, omdat enige jongens zelfs tot op het dak geklommen waren. Ten tweede droeg hoofdagent J. Chr., die het nood lottige schot loste, zelden of nooit een pistool, onder andere omdat hij vindt, dat een politieman zijn gezagsargu- menten niet aan een wapen moet ont lenen. Ten derde stak hij juist die avond bij wijze van uitzondering wel zijn pis tool bij zich, omdat in verband met de Tilburgse roof een waarschuwing was verschenen op de politietelex tot ver- AMSTERDAM. (A.N.P.). Op de uit spraak van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Smallenbroek. dat men in politiekringen gauw getroffen is. wanneer er in de pers zo nu en dan kritiek is op het optreden van de politie, is gerea geerd door de redacteur van het orgaan van de katholieke politiebond St.-Michael, de heer G. J. van Bavel. Deze schrijft in de „Katholieke Politieambtenaar" van ileze week is dat nu wel helemaal Juist? Zijn wU zo gauw getroffen? Naar onze mening en ervaring is er in bepaalde publiclteitskringen een voort durend „loeren" op de handelwijze van de politie en er is maar een incidenteel rea geren van de politie zelf En is ons reage ren dan een overgevoeligheid of een op rechte zorg voor de handhaving van de rechtsorde? Aldus de heer Van Bavel Zou een breed opgezet onderzoek naai de stoornissen in de verhouding politie- publiek moeten voeren tot een kunstmatig kweken van geschilpunten of het active ren van latent aanwezige wrijfpunten? Zo vraagt de heer Van Bavel zich al „De minister en wij mogen toch wel vertrou wen hebben in de objectiviteit en deskun digheid van de mensen, die met een der gelijk i weten sch appel t ik gefundeerd) onderzoek zouden worden belast". hoogde waakzaamheid. Ten vierde is de hoofdagent waarschijnlijk uit zijn normale doen geraakt, doordat hij voor later het schot viel bijna uit de dakgoot was gestruikeld, toen hij vandaar een jongen naar beneden haalde en viel over een andere jongen, die zich in de goot had verborgen. Tenslotte heeft de kogel de jongen geraakt op het moment, dat hij tussen de bomen en de struiken was verdwenen. Deskundigen schatten de kans nog niet één op duizend, dat men bij bewust lichten een voorwerp kan raken tussen deze boompjes zonder de stammen te treffen. Ook zou nog kunnen blijken, dat de kogel heeft geketst en een andere rich ting heeft genomen dan door het wapen werd aangegeven. Dit zijn nog maar enkele van de conclusies na het uitge breide onderzoek, dat in het weekeinde ter plaatse werd ingesteld onder leiding van officier van justitie mr. D. Lulofs, burgemeester W. J. Geertsema.. leden van de rijksrecherche, commissaris W. H. van Ballegoyen de Jong en inspec teur P. C. Schurman, beiden van de Wassenaarse politie. Na enigszins te zijn hersteld van de shock is de voorlopig op non-actief ge stelde hoofdagent verhoord. De vraag bij ledereen in het Wassenaars politie korps en ook daarbuiten is, hoe deze politieman, die wars is van wapenge- bruik. het pistool heeft kunnen trekken, temeer waar het om onschuldige balda digheid ging en de jongens hun namen al aan de politie hadden gegeven. Zij vluchtten namelijk pas. toen voor hen in de politie-auto een plaatsje werd vrij gemaakt. Uit da reconstruct!* Is gebleken, del de hoofdagent op enkele meters afstand werd gevolgd door zijn collega. Het schot werd afgevuurd op een afstand van ongeveer 25 meter van de politie auto. Kees van Straten werd 14 j me ter verder gevonden. Zijn vriend ver klaarde Kees te hebben ingehaald en te zijn gepasseerd, en daarna in een kuil In het hos te zijn gevallen. In de kuil liggend hoorde hij het schot. De vriend noch de agenten hebben voorts ook maar enig ander geluid vernomen. Kees san Straten moet. ook volgens de sec tie door de patlioloog-anatoom van liet gerechtelijk laboratorium dr. Zelden- rust. «p slag zijn gedood. De vriend is later over een schutting geklauterd en heeft zich bij de overige vnegd. Allen zijn lati De 50-jarige hoofdagent, die reds 22 jaar bij de Wassenaarse politie dient en vader ls van zes kinderen, toonde hij het verhoor niet de minste neiging er om heen te draaien. Een bevredigend antwoord op de vraag, waarom juist hij liet fatale schot moest lossen, Is tot nu Vrienden komen voor kameraad op ling, dat ook Kei In de Strafei zijn gegai Na het fatale schot zijn de beide po litiemannen in hun auto naar de Rijks straatweg in Wassenaar gereden in de veronderstelling, dat jongens vla een soort vluchtweg daar te voorschijn zou den komen. Toen dit niet het geval was, keerden de agenten terug naar het meisjesinternaat om te kijken of er fietsen of brommers waren achtergeble ven. Geen spoor werd gevonden. Hoofd agent van H. stelde voor om toch nog even in de bosjes te zoeken. Het was zijn collega Chr„ die meen de ruim drie meter van de weg af een jongen te zien liggen, die zich schuil hield. Hij ging er naar toe en greep hem bij een arm met de mededeling: „Kom maar voor de dag".. Na ontdekt te hebben dat de jongen dood was, raakte Chr. overstuur. Uit het onmiddellijk ingestelde onder zoek is gebleken, dat de andere jongen, die op het dak van het meisjesinternaat had gezeten, niet het minste vermoe den had, dat Kees was doodgeschoten. Hij vernam dit van de politie. Hoofd agent Chr. heeft verklaard, dat hij ge schoten had, terwijl hij liep. Hij meen de voorts te hebben gezien, dat het vuur uit de vuurmond van zijn pistool schuin omhoog was gericht de huls van de ko gel aan de rend ven de laan. een ROTTERDAM. (A.N.P.I Een >2 jarige Arubaan Plasido Collna heeft to tweemaal toe met een zware ijzeren stam naar een politieagent geslagen en de mai daarbij licht verwond. Hij zit nu in eei In Wassenaar heerst grote versla- cel in het hoofdbureau onder heochuldi genheid. Commissaris van Ballegoyen ging van poging tot zware de Jóng heeft zaterdagochtend een he- van een ambtenaar in funel zoek gebracht aan de ouders van Kees van Straten. Het kwam allemaal omdat ei een dron ling (Van onze correspondent) UTRECHT - Een Jong verloofd stel let je heeft zaterdagavond in I trecht het de politie bijzonder moeilijk gemaakt. Beiden waren dronken en toen de politie t het paartje wilde opbrengen, begiyinen zij wild te vechten en te schelden. Van de 150 man publiek koos een deel partU voor de politie, een ander deel nam het voor het paartje op. De politie won uit eindelijk. maar toen waren er ogen en neuzen blauw en hingen er vrllen aan de uniformen. een bewusteloze dronken man lag Het was de 18-jarige vlechter C J F van Z. die eerder op de avond bij een vecht partij was gewond Van Z wou echter niet mee. terwijf zyn 19 jarige verlooide. M J van B losbarstte in een schreeuw cn scheldtirade. De agenten vroegen om as sistentie. Er arriveerden toen nog twee patrouillewagens. Omstanders begonnen met bierflessen te gooien cn te slaan Na enige tijd slaagde men erin Van Z en fle 19 jarige loswerker G J. van B die de agenten had mishandeld, in een wagen te zetten en naar het hoofdbureau te brengen. Daar Verscheen even later ook mej. Van B om de vrijlating van haar broer en verloofde te eisen. Zij werd door de dienstdoende brigadier vriendelyk ont vangen en gekalmeerd met een kopje koffie en vervolgens weer op straat gezet Even later kwam zij terug en probeerde het. gezicht van de brigadier open te krabben. Een uurtje eenzame opsluiting bleek toen een groter kalmerend effect te hebben dan de koffie. ken automobilist zig zag over het tunnel- tracée reed en een politieauto de achter volging Inzette De achtervolgde zag een waarschuwingshek voor reparatie te laat, en belandde midden in het. opengebroken Hij werd aangehouden en ln de poli tleauto gezet, maar op dat moment kwa men er twee andere auto's aan met Men vrienden, die het niet nodig vonden dat hun kameraad naar liet. politiebureau zou worden gebracht Er zijn verscheidene processen-verhaal geschreven (Van c rspondent De rljkitrerhet AMSTERDAM, stelde vast. dat dr onschuldig Is aan de dood van de Hl-jarige dakhedekker Joop Hutjlirechts. die vrij- daganarht tijdens ton handgemeen door een sabelpunt in het hurt werd getrol- (rn Volgens dr politie zou dr man op de sabel ingelopen zijn. toen hoofdagent F. de G. dit wapen toevallig naar voren gericht hield. de razende dakbedekker al door een van hen weggesleept, toen hu alsnog door de agent werd gestoken. De drie broers HuiJ- brechts. allen notoire vechtersbazen, waren dronken en zeer aggresslef Tijdens de aanhouding, die geschiedde, omdat zij voorbijgangers molesteerden, wist Joop de schede van een sabel te pakken te krijgen, waai mee hij op de agenten Insloeg HU laat f drie kinderen van 3. 10 en ter In de Jorduan. waar heerst grote verslagenheid over het gebeurde. 12 Jaar ach- hi.i woonde, ?n opwinding

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5