Anton Geesink stopt er mee f BANKROVERS TIMEDEN OVERVAL MEESTERLIJKli Tokio Olympiade „Ik heb de sterkste Japanners opgezocht in het zwaargewicht Vechtersbazen kregen agenten tegenover zich Politie kreeg harde les in organisatie been nieuwen discussies ce, schema 13 BEATRIX EN CLAUS BIJ GALAPREMIERE DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 OKTOBER 95 RIO DE JANEIRO. Anton Geesink heeft kort nadat hij voor de derde achtereenvolgende maal de wereldtitel in het zwaargewicht had behaald, een belangrijk besluit genomen: hij zal niet meer aan de wereldkampioenschappen deelnemen. Anton Geesink, die na de enerverende finale van donder dagnacht de drukte ontvluchtte en een rustig onderdak vond in het huis van ambassaderaad Bert van Mastwijk, lichtte zijn besluit als volgt toe: Ik stop ermee. De wedstrijd van donderdagnacht was mijn laatste in het wereldkampioenschap. Mijn titel in de klasse alle categorieën zal ik zondag niet ver dedigen. In ben nu 31 jaar. Ik sta aan het toppunt van mijn carrière. Alles wat ik mij als judoka kon wensen heb ik gehad. Driemaal ben ik nu wereld kampioen. Het heeft geen zin om over twee jaar Judoreus dingt niet naar titel alle categorieën Dat, was voor mij het hoogtepunt Wanneer ik zondag tegen Kato of Ino- kuma -gefaald zou hebben, dan was alle glans van de wereldtitel In het zwaarge wicht, verdwenen. Voor mij was het be langrijkste dat ik onder deze zware druk toch kon zegevieren. Het was weliswaar niet zo spectaculair als de voorgaande keren maar ik kon geen risico lopen dit keer. Ik ben geslaagd en daarom ook volkomen tevreden. Anton Geesink heeft in Rio de Janeiro gedaan wat ledereen van de Utrechter verwacht had. De honderden telegram men en gelukwensen, die de drievoudige wereldkampioen al heeft ontvangen ge tuigen daarvan. Geesink. die handen te kort kwam om de felicitaties van bewon deraars In ontvangst te nemen, is vooral tevreden over zijn succes omdat hij daar mee gelijk de smaad van Madrid, toen hij tijdens de Europese kampioenschap pen vanwege een knieblessure de strijd moest staken, heeft uitgewist. Toch heeft die pijnlijke knie Geesink nog parten ge speeld in de strijd om het wereldkam pioenschap. De Japanners dachten in die oude blessure, de achilleshiel van de Nederlander gevonden te hebben Onop houdelijk trachtten Sakuguchi en Mat- shanaga hun grote tegenstander met voet vegen op die kwetsbare plek te treffen. Hun tactiek had geen succes hoewel Gee sink nu wel wil toegeven dat hij er toch veel last van heeft ondervonden en dat de knie nu nog vrij pijnlijk is. Pele van het judo Het is in Rio de Janeiro duidelijk ge worden dat alleen het stijgen der jaren een 'einde kan maken aan de periode Anton Geesink. De Nederlander heeft dat zelf ook gezien en daarom wil hij op het toppunt van zijn carrière afscheid nemen. De roem, die Geesink in Europa en Azië al had verzameld, is nu ook tot Zuid-Amerika doorgedrongen. De Neder lander is in Brazilië de Pele van het judo geworden. In de taxi's hangen foto's van •i speciale A.N.P.-verslag yem wanneer ik met mijn drieëndertig jaar waarschijn lijk te oud ben geworden, nederlagen te lijden. De strijd hier in Rio de Janeiro was toch al zwaar genoeg. Maandenlang heb ik me voorbereid op dit kampioenschap. Ik heb de Japanners Seyi Sakagu- chi en z'n tegenstander in de finale van de kampioen schappen Matsuri Masunaga verslagen. Wat wil ik nog meer. Zondag zou ik lnokuma en Kato, twee veel lichtere tegenstanders ontmoeten, die beiden in de voorronden van de Japanse kampioenschap pen werden uitgeschakeld. De Japanners hebben gedacht dat ik mij blind staarde op de titel alle categorieën. Niets is minder waar. De Japanners hadden hun sterkste mensen opgesteld in de klasse der zwaargewichten. Ik heb hen daar opgezocht en verslagen. de wereldkampioen en bijna elke taxi chauffeur kan u alle wetenswaardigheden over de Nederlandse kampioen vertellen. Laat in de nacht, nadat hij de eerste huideblijken over zich heen had laten gaan, vond Geesink even de rust om telegram naar huis te sturen. Uit de paar woorden: Lieve Jans en kinderen - zit er weer op - mis jullie erg - papa blijkt Gevangenisstraf van maand geëist I in contact gekomen. Ze hadden wat ge dronken en hadden afgesproken met an dere mensen ruzie te zoeken en „wat te knokken". Twee zouden vooruit lopen om voorbijgangers aan te spreken en als het gesprek dan op de beoogde ru- AMSTERDAM (ANP) De officier j zie was uitgelopen zouden de anderen i justitie bij de rechtbank te Amster dam, mr. H. G. van Everdlngen, heeft tegen een groepje van vier jongens wegens het molesteren van en het ple gen van openlijk geweld tegen twee po litiemannen een maand gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De zaak van een vijfde, ook tot het groepje behorende jongen werd wegens pen. hadden de verdachten hem be- bijspringen. Verscheidene den lastig gevallen. Op de OZ Voor burgwal ontmoetten ze een jongen op hun weg, die ze dreigden in de gracht te gooien. Ik word achterna gezeten door twee souteneurs in een witte volks wagen. had die jongen hun toever trouwd. Dan zullen we Je wel diens minderjarigheid met gesloten deuren voor de kinderrechter behan deld. De vijf jongens waren op de avond van de 16e mei van dit jaar met elkaar Amsterdam prijst de kunst AMSTERDAM. (A.N.P.). In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn gisteren de oorkonden uitgereikt, die behoren bij de 20 kunstprijzen die de gemeente Am sterdam in 1963 en 1964 heeft toegekend. Het waren drie novellenprijzen 1963 voor M. Cohen. G. K. van het Reve en Jan Wolkers; drie poëzieprijzen 1964 voor Hans Andreus. Gerrit Kou wen aar en Hans Verhagen; drie poëzieprijzen 1964 voor A. Roland Holst. J. Bernlef en H. C. ten Berge; essayprijs 1963 voor J. Kamerbeek jr.; romanprijs 1964 voor Jos Ru ting; de Albert van Dalsumprijzen 1962t'63 voor Mimi Boesnach: 1963-'64 voor Henk van Ulsen 1964-'65'voor Wim v. d. Brink; de 1963 en 1964 voor resp. Alexander Ver- berne en Mart Kempers: de Frans Du- waertprijs 1963 en 1964 voor resp. Teun Teunissen van Manen en Baer Cornet; de architectuurprijs 1964 voor Aldo van Eyck en de fotografieprijs 1964 voor Philip Mechanicus De oorkonden werden uitgereikt door do nieuwe wethouder van Kunstzaken. W Polak. Hij hield een toespraak waarin hij stelde dat Amsterdam pretenties op kunst gebied heeft, niet om het grootse verle den maar om wat de stad heden ten dage voor de kunst betekent. Hij wees er op dat Amsterdam jaarlijks bijna 16,5 mil joen uitgeeft voor de kunsten en kunstop leidingen en ook op het feit dat ruim de j helft van de Nederlandse toneelspelers in valide door zal blijven, of in de onmiddellijke nabijheid van Am- loofd, en op dat moment, het waa toen omstreeks vier uur in de nacht, kwam hen een witte volkswagen waarin twee mannen tegemoet rijden. Dat zijn ze. had de Jongen gezegd, wijzend op de wagen, de jongens hadden zich toen voor de wagen opgesteld. De 25-jarige ver dachte K. B. zag dat een der mannen een pistool in de hand had, waarvan hij zoals hij zei de loop op zich gericht zag. Uit een soort schrikreactie had hij de arm van die man door het geopende portierraampje vastgepakt. Aldus de verklaringen van deze verdachte. jWfygj Anton Geesink links l, ui <j, -/</ door zijn onioillige knie, leverde in de finale zwaargewicht een grootse prestatie. Met een van pijn vertrokken gezicht overwon hij de Japanner Mitsuo Matsunaga, die, evenals zijn Japanse voorgangers, zijn aanvallen richtte op Antons zwakke punt, zijn pijnlijke knie. (Telefoto) waarschijnlijk het duidelijkst wat er in Geesink is omgegaan. Toen Geesink donderdagnacht eindelijk de rust van huize Mastwijk kon onder gaan, speelde zich bij het binnengaan een klein Zuidamerikaans toneeltje af. Anton Geesink beloonde de sympathieke Nederlander voor al zijn zorgen door hem zijn gouden kampioensmedaille te geven. Daarvan wilde Mastwijk echter niet weten. Je moet die medaille mee naar Nederland nemen. Het feit dat jij met de andere jongens hier geweest bent. was een hoogtepunt in mijn leven. Zoiets ge nen revancheren. Begrip weldigs heb ik nog nooit meegemaakt. In het Nederlandse kamp heeft men begrip voor het besluit van Geesink om zich nu terug te trekken. Men is van mening dat de man die driemaal een bijna onmogelijke prestatie levérde, het recht heeft zijn houding te bepalen. De pas onderscheiden Jaap Nauwelaerts d'Age vindt het wel jammer maar hij kan zich Geesinks gedrchtengang vol komen voorstellen. Na zijn successen ln Parijs, Tokio en Rio mag Geesink dit besluit nemen. Het is een mens, geen machine. De Amsterdammer Wim Ruska was niet geheel tevreden met zijn prestaties. Hij had meer vernacht Vooral het gevecht tegen de Rus Klknadze was hem tegen gevallen. Hij vond dat de Rus veel te passief was. Ruska hoopt zich zondag in de strijd om de titel alle categorieën, waarin hij nu alleen Nederlands kleuren verdedigt, op de oersterke Rus te kun- OPDRACHTGEVER GEHEIM Stolker zoekt renners voor Ned. wegploeg (Van onze sportredactie) BREDA Michel Stolker is momen teel, in opdracht van een Nederlandse firma, bezig met het samenstellen een wielerploeg. Het zou hier gaan om beroepsrenners die hun wedstrijdschema voor het grootste deel moeten afstemmen op Nederlandse criteria. De afgelopen dagen voerde Michel Stolker (die zich, zijn terugkeer uit Spanje, waai- hij jaar voor KAS fietste, in Etten vestigde) verschillende besprekingen. Hij benaderde vooral Brabantse coureurs. Gevraagd commentaar deelde Stolker mee in dit stadium geen inlichtingen te kunnen verstrekken. Naam van de sponsor, aantal renners en totaalopzet van de ploeg, dienen y lopig nog even geheim te blijven. De ge ruchten willen dat Kurt Vyth (nu zijn Ronde van Nederland steeds meer in de verdrukking komt) met een profploeg start. Ook de heer Vyth onthield zich echter van commentaar. „Ik zeg er geen ja en geen nee op". Verdere navraag bij firma's van wie ons bekend was dat ze interesse hebben in de wielersport, leverde evenmin enig resultaat op. Wei werd dui delijk dat er links en rechts veel bespre kingen zijn gevoerd om een team beroeps renners te lanceren. Deze plannen werden in vele gevallen om financiële redenen terzijde geschoven. Wagenaar senior bij huldiging Quicksilver S DEN HAAG De pikeur J. Wagenaar sr.. die door zijn optreden tijdens de dravers-interland Nederland—België een voorwaardelijke straf van drie maanden ontzegging van de toegang tot de banen ten uitvoer zag gelegd, zal dinsdagavond in 'jet gemeentelijk sportpark te Hilver sum bij de huldiging van de wereld recordhouder Quicksilver S aanwezig kunnen zijn. Dc strafcommissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft Wagenaar sr., die een zeer 'grote rol heeft gespeeld in de prachtige koers- carrlère van de 16-jarige Quicksilver S, voor deze meeting dispensatie verleend. Spaanse filmprijzen voor Haanstra en Houwer (Van onze filmredactie) DEN HAAG. De Spaanse ambassa deur in Nederland reikte gisteren in zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout prijzen uit, bestemd voor onze cineasten Bert Haanstra en Bob Houwer, toe gekend tijdens de Internationale Film- week, die dit jaar in april te Valladolid werd gehouden. De onderscheidingen werden verleend op grond van de humane strekking, die spreekt uit de film „Alleman" van Haanstra en uit de documentaire „Aan melding" van Houwer. De ambassadeur hoopte, dat er in de toekomst een groeiende uitwisseling zou komen tussen Spanje en Nederland op cinematogra fisch gebied. De aanwezige Bert Haanstra sprak n dankwoord, evenals drs. B. J. E. M. de Hoog, chef van de afdeling Inter nationale Betrekkingen, die optrad uit naam van Rob Houwer. (Van onze correspotident) TILBURG Om tien over drie gistermiddag drongen minstens zes gemaskerde mannen de Amro- bank aan de Heuvelring 90 te Tilburg binnen. Weliswaar was de bank sinds drie uur gesloten voor het publiek, maar de buitendeur was nog niet op slot. De drie kassiers H. Hogendoorn uit Goirle, R. Dankers uit Tilburg en de Oisterwijker W. van de Zande, de man voor de vreemde valuta, maakten aan twee bureaus juist Het te het meest kwetsbare uur van de dag. Er is een massa geld binnen, maar het is nog juist niet opgeborgen in de veilige kluis. Precies op dit kri tieke moment sloegen de bandieten toe. Ze werkten efficiënt, meedogenloos en snel. Een van de zes was gewapend met een machinegeweer en sprong in de rechterhoek op de balie, strategisch punt, vanwaaruit hij de gehele kantoor- pioyees werken, onder schot kon nemen. De vijf andere, met zware revolvers ln de handen, sprongen lenig als panters over de balie en brulden dat het perso neel naar achteren moest: „Zurück, zurück". Niemand kreeg de kans om lang te pie keren over dit onverhoeds getier. De rovers hielden van opschieten en een knalde onmiddellijk een kogel tegen het plafond, die later in een lichtarmatuur werd teruggevonden. Het was 'n erwt van 9 mm De employés verstijfden van schrik. De kantoormeisjes zaten letterlijk van angst te piepen op hun bureaus en menig huis vader dacht plotseling hevig aan vrouw en kinderen. De rovers spraken geen woord meer. maar graaiden vlot en handig al het geld uit de twee bureaus van de kassiers en namen voor alle zekerheid ook de onder hun bereik liggende spaarboekjes en effec ten onder hun hoede. Een enkele bankbediende, die voorzichtig durfde te gluren, zag verder niet veel meer dan blauwe nylon regenjassen, zwar te maskers met daarboven angstaanjagend kille ogen en donkere apinopetten. Het leek wel een gangsterfilm, maar dan be nauwend hard vanwege de realiteit, en niet te vergelijken met de film: „Die ge vaarlijke man", met Eddy Constantine. die op hetzelfde moment honderd meter ver der in het Chicagotheater draaide. Vier minuten Hoe lang hadden de boeven werk? Vier minuten zegt de een later. In ieder geval niet meer dan zeven. De koffers van de bankrovers zaten vol. „Viens", comman deerde de leider. Zónder verder een woord te spreken, sprong het sinistere gezelschap weer terug over de balie en verdweén door de hoofddeur de straat op. Onmiddellijk gooide de heer Van Zut- phen een datumstempel en een asbak door de ruiten naar buiten om het publiek op straat te waarschuwen. Directeur I. van de Vleugel bonde met hetzelfde doel met alle geweld op de ramen van zijn bureau. Maar buiten wachtten de bankrovers twee ;a's. met twee Cltroens tvpe DS 19. Er volgde een kort wildwesttafereel op straat; de dieven stapten snel in en weg i de auto's. Zij reden door het rode stoplicht en met gillende banden draaiden eteen rechtsaf de verengde spoor baan op. weg uit de drukte. Van alle kan ten werd de politie gebeld. De stad kwam in rep en roer. Hoe de overvallers het gepresteerd hebben, zo snel uit het steeds vastlopende verkeer van de razenddrukke Heuvelring weg te komen, is iedereen een raadsel. De Heuvelring ligt in het hart van de stad. Voor de Amsterdam-Rotterdam- Bank is de weg vier rijbanen breed, en nog is er geen doorkomen aan. Dagelijks passeren hier 30 tot 40.000 motorvoertui gen Een verkeerstelling heeft uitgewezen, dat hier de verkeersintensiteit even groot is als op h?t Rokin in Amsterdam. Hoe dan ook. De dieven waren er vandoor met hun buit. en snel- ook. Een lesje De gealarmeerde recherche hoopte dat de auto's zich vast zouden rijden op de ringbaan oost, die opengebroken ligt. Niets daarvan. De dieven hadden de ontsnap pingsroute nauwkeurig verkend. Ze kozen stille straten binnendoor, zonder- stoplich ten en raasden via Goirle naar de grens post Poppel. Het duurde zeker een half uur voor he politiealarmeringssysteem en de gemotori seerde brigades op gang kwamen. De Til burgse politie kreeg een lesje organisatie leer. waar ze koud van werd. Tegen deze uitmuntend getimmede Amerikaanse gang stermethode kon ze slechts een amateuris tisch aandoende tegenactie lanceren. Toen het alarmerende telexbericht, dat vanuit het hoofdbureau van politie de Noordhoekring was uitgezonden naar alle Nederlandse posten en Interpol, de douane aan de grenspost Goirle-Poppel an< Z an! STOP'NTIJGER IN UW TANK! Het toeval wilde nu dat de in de witte volkswagen twee politie agenten in burger waren, die uitkeken naar een fietsendief, die zich in de buurt van de OZ Voorburgwal moest ophouden. De 51-jarige hoofdagent H. Halsema had zijn pistool In de hand om als het nodig mocht zijn een waarschu wingsschot te lossen als de gezochte fietsendief zou worden ontdekt De jongens bleven staan en de agen ten moesten afremmen. Op het moment dat de wagen stilstond greep een der jongens door het geopende portier raampje naar het pistool van agent H. Er ontstond een worsteling. Zijn colle ga. die zich ook bedreigd voelde, was uit de auto gekomen, had zijn pistool ge trokken en was hard roepend: politie, sta of ik schiet, de wegvluchtende jon gens achterna gerend. Er werd eerst een waarschuwings schot gelost en toen dat geen resultaat had werden nog twee schoten afge vuurd. waardoor twee jongens werden getroffen. Een van hen was de 18-jarl- ge loswerkman J. C.. die aan de schou der werd geraakt. Zijn verwonding was ernstig dat hij er zijn hele leven in- vertelde de- de rechter. Ook had het voor sterdam woont, iets wat volgens hem ook hem nog financiële consequenties, want met de meeste andere kunstvormen het geval is. Tot de kunstenaars zei de wet houder dat zij door hun werk een bijdrage hebben geleverd tot de verrijking van de Nederlandse cultuur en tot de eer en de traditie van Amsterdam, dat hen bij deze gelegenheid mocht huldigen. zijn ziekenhuiskosten waren hem niet vergoed omdat er een strafbaar feit was gepleegd. De jongen, die de hulp van d e jongens had ingeroepen tegen de ver meende souteneurs, bleek achteraf de gezochte fietsendief te zijn. Hij werd «ven later gearresteerd. WEERGALOZE MONTAGE UIT 70 UUR FILM (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Het is heel goed mogelijk, dat mensen, die uitsluitend voor het sportieve gebeuren komen wal teleurgesteld zullen z(jn b(j het zien var deze olympische film. Maar hij zal de» te meer liet publiek aanspreken, «lat be halve voor de prestaties van de beste atleten ter wereld ook nog van de filmkunst wil genieten. In dut opzicht Is Tokio Olympiade een prachtig stuk werk geworden". Deze opmerking maak te dr. \V. van ZjJII, alg. secretaris van de Ned. Sport Fed. (NSF) by de eerste vertoning van bet olympische festijn In Tokio 1964. De gala-première in liet congrescentrum van bet RAI-gebouw te Amsterdam, vrijdagavond, werd een suc ces voor de maker, de bekende Japanse cineast Kon Iehikawa. Toen na ruim twee uur het olympische afscheid op bet doek kwam, ging er een spontaan ap plaus in de /.aal op. Sporttechnlsch bezien brengt de film inderdaad niet alles wat de op en top op de sport ingestelde bezoeker zal ver wachten. Verschillende belangrijke olym pische evenementen zal hij missen (oa. geen meter van de tienkamp) van be paalde nummers krijgt hij niet dat over zicht om zich het werkelijke verloop te kunnen voorstellen. De maker heeft zich primair ook verre gehouden van een di recte vlakke reportage, zoals in voor gaande olympische films werd gedaan al week de olympische film van Rome 1960 ook al van die strakke koers af. Wonder wel is de grote Japanse cineast er in geslaagd de explosieve gevoelens op het celluloid vast te leggen van een mens die op het punt staat een enorme prestatie t« leveren. Daardoor krijgt m«n ook veel toont mens in triomf en tragedie, meer te zien dan een lopende, springen de of zwemmende atleet. De intense spanning op de gezichten van de finalis ten op de 100 meter, bij de finale van dt 800 meter dames, bij het kogelstoten, de ontladende vreugde als de prestatie geslaagd maar ook de doffe teleurstelling bij een mislukking geven een totaal ander beeld van de atleet dan in een reële reportage. Zo ziet men Anton Geesink met zijn befaamde olympische houdgreep zoals wij dat nog niet tevoren in film beelden hadden gezien, Werkelijk imponerend door beelden compositie is b.v. de ritmische gymnas tiek. men voelt daadwerkelijk mee met de geweldige inspanning bij de gewicht- heffers en wordt geheel opgenomen in de uitgelaten blijdschap van de jonge Ameri kaanse zwemmer Dick Schollander als hij na een machtige rush het goud heeft weten te bereiken. Men krijgt een duide lijke indruk van de geweldige en kost bare organisatie, men proeft iets van de internationale vriendschap als men groepen Amerikanen en Russen amicaal bij elkaar ziet. De marathon is een groots gebeuren waaraan dan ook veel aandacht is besteed, de race van de Ethiopiër Abe- be Bikila. Bij alle volmaaktheid dan toch een kleine onvolmaaktheid in de gesproken Engelse tekst, waarin ver teld wordt dat die marathon ook ai op de oude Griekse spelen werd gelopen. 7.0'n vergissinkje als de Franse olym pisch zwemster Kiki Charon al vóór het rier olympisch recordhoudster wordt genoemd, terwijl zij (wél wereldrecord houdster) in Tokio een olympische de butante was. Maar daar zal men niet vallen. Technisch is de film Tokio Olympiade een historisch document van de eerste orde geworden, dat filmisch, sporttechnisch beelden van d cineert. Onze filmredacteur tekent hierbij aan; „Toen aan de reeds internationale bekende Japanse regisseur Kon Iehikawa de artistieke leiding werd gegeven bij het verfilmen van de XVIIIe in Tokio te hou den Olympische Spelen kon men moeden, dat er iets anders tot stand komen dan een reportage. Tenslotte ging het om een filmkunstenaar, die met zijn speelfilm „Vreemde obseccie" in 1959 op het festival te Cannes een onderscheiding kreeg en met zijn uit 1963 daterende film „Alleen op de Stille Oceaan" inter nationaal de aandacht trok. In dit licht bezien mag het enigszins verwonderlijk heten, dat de verantwoor delijke Japanse minister bij de eerste vertoning in het keizerlijk paleis op 10 maart j.l. het kritische geluid liet horen, dat er sprake is van een „onvoldoende weergave van de Spelen uit sporttech nisch oogpunt". Hij heeft gelijk, maar de opnamestaf van 556 personen heeft 120.000 meter film geproduceerd. „Tokio Olympiade" met een lengte van 3950 als het ware is gedistil leerd. Uit de resterende tienduizenden meters zullen heus wel kortere documen- taties of reportages zijn samen te stellen, die sporttechnisch alles kunnen laten Regisseur Iehikawa heeft van de aan vang af de triomf en de tragedie van de mens in deze vierjaarlijkse sportgebeur tenis centraal willen stellen en hierin is hij op verrassende wijze geslaagd. Met behoud van de machtige impresie door het getal deelnemende atleten 5.565 uit 94 landen, die dagelijks hun record pogingen demonstreerden voor tiendui zenden en tienduizenden toeschouwers, is het hem gelukt door te dringen tot het individu, zodat we herhaaldelijk op bijna beklemmende wijze door houding en expressie van een deelnemer of -ster de enorme spanning ondergaan, die hangt om de sportmensen. Een Rus, een Amerikaan of wie dan ook is niet uitsluitend een zijn land ver tegenwoordigende kampioen, maar een mens, die bijna eenzaam staat temidden van een enorme mensenmenigte in een stadion, waarin hij of zij schijnt weg te verzinken. Deze indruk op steeds weer andere filmische wijze te suggereren, is een zeer grote verdienste, die nog sterker werkt dan de eveneens zeer kundig ge monteerde, doch meer propagandistische afgestemde Olympiade film 1936 van Leni Rielenstahl, te Berlijn opgenomen tijdens het Hitlerbewind. Ook de kleuren worden dikwijls in de Tokio-film harmonisch toegepast terwijl de massabeelden en ook de close-ups in dit cinemascoopwerk functioneel hun taak vervullen. De sportwereld mag gelukkig zijn met deze film, die de waardering voor de vier-jaarlijkse Olympiade-organisatie niet onder stoelen of banken steekt, maar de mens op de voorgrond plaatst. Het is de bedoeling dat de film spoedig in ver schillende cineacs in vertoning gaat. bereikte, waren de bankrovers daar al minuten eerder gepasseerd. Volgens grenspost om zeven minuten vier. (De afstand Tilburg-eentrum-gn iog is nauwelijks 10 kilometer). Een sche douanier heeft een nummer ge: teerd omdat de wagens weliswaar s ten bij het grenskantoor, maar m< met gas op de plank wegstoven toen douanier genaderd Twee Citroëns Het kenteken G.J. 59-26 dat de doua^ doorseinde naar Tilburg, klopte i van de autonummers die de politie i dels had doorgekregen. Het i van de heer H. Blitz uit Rotterdam, a wie deze gestolen was. In de wagen werj papieren, een boor en een masker gevH den. geen geld. Het was te laat. De gr fuik kon niet meer worden diehtget ken. Een ijlberlcht ging naar de rijkswifl in Turnhout, maar de bankrovers pal de zijweg, die via Arenhout en KasteJ nar Geel loopt. Daar liep wagens vast. De tweede vervolgde weg. Kort daarna telex-te de Rotterdac politie dat de twee witte Citroëns i mee de dieven aan de haal waren. dondJ| dagnacht in Rotterdam gestolen it de douajjl politie innjX b is de wa- M /n maa ipsi ple< ROME (KNP) Het is mogelijk dt ian de concilievaders op korte termijn worden gevraagd, wat de gemenpfen commissie voor lekenapostolaat t Uk* theologie verder met schema 18 owfiijt Kerk en Wereld zal moeten doen. M'jrul betreft het de vraag of de i opzet van het ontwerp gehandhaa1 ma dient te blijven of dat een algehele o J werking, waarom vele vaders In de a la hebben gevraagd, zal moeten pla hebben. Dit heeft prof. Hirschmann S.J. gisti ren op een discussiebijeenkomst i Duitse bisschoppen in Rome verklai In ieder geval is het zeker, aldJ prof. Hirschmann, dat schema 13 nlel eer in discussie zal worden gebracht, j Het herziene schema 13 kan begij november gedrukt worden. Rond 10 i vember kan men dan met de stemmlni over de verschillende onderdelen begii Zomer was slecht voor openluchttheater I ROTTERDAM (ANP) Het slechl zomerweer heeft dit jaar de verenigin „Het Nederlands Openluchttheater" pa* ten gespeeld. Slechts 74 procent voorstellingen ging ongewijzigd door t( gen 81 procent vorig jaar en 76 procen in 1963. Bijna de helft van het aanta voorstellingen betrof programma' kinderen. Het gemiddelde bezoek hier is. vergeleken bij vorig jaar, g van 665 tot 747. De trekpleister dit jaar Swiebertje. Bij de voorstellinger voor volwassenen trad over het algemee: een daling op. Een en ander staat in he' jaarverslag van de vereniging zaterdag 23 oktober in Someren te hou- den jaarvergadering. Met groot enthousiasme is gisteravond in het congresgebouw van de Amsterdam» RAI de galapremière van de film over de Olympische Spelen in Tokio ontvangen Tal van leidende figuren uit de Nederlandse sportwereld waren hiervoor uil genodigd, terwql als eregasten aanwezig waren prinses Beatrix en haar verloofde de minister-president en mevrouw Cals, de ministers Vondeling. Den Uyl en Vrolijk enkele staatssecretarissen en de ambassadeurse van Japan en Mexico. De prinsc kreeg bloemen van Caroline Feith, het dochtertje (4) van de voorzitter van df Nederlandse Sportfederatie. Zij opperde het denkbeeld om een gelukstelegram naai Anton Geesink in Rio te sturen, betgeen toen jhr. mr. A. Feith hiervan mededelinf deed, een luid applaus aan de zaal ontlokte.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8