Nederlands elftal kreeg te weinig nationaal karakter Zilvereninterland tegen Zwitserland doet denken aan WE GAAN NAAR ROME' TC "N ORANJE DACHT NAAR ROME TE GAAN Bakhuys: „We werden toen te veel in de watten gelegd" Abe Lenstra ziet kleine zege maar weinig doelpunten m Ir** L DE LEIDSE COURANT ZWERVENDE TACTIEK IN DE AANVAL OORZAAK: te geringe bewegingsvrijheid Neville (Van onze sportredacteur Jan Lutz) Voor do Uldelijkr bondscoach Denis Neville was hot niet zo'n gemakkelijke taak oen zo sterk mogelijk Nederlands elftal te lormeren voor de te verwachten morilüke wedstrijd tegen Zwitserland, Hy heeft als manager verbonden aan Holland Sport te weinig gelegenheid gehad om voldoende wedstrijden in het eredivisievoetbal te bezoeken en op die manier een Piet Keizer in een positie zoals men hoopt dat het zondag vaak zo zal zijn. De Ajacied haalt uit voor royaal overzicht te krijgen van het beschikbare spelersmateriaal. Dat is en blijft het nadeel van het tijdelijk lenen door de K.N.V.B. van een clubtrainer. Het wordt dan zo langzamerhand ook hoog tijd. dat de voetbalbond eindelijk in die vacature gaat voor zien door een volledige eigen coach, een man, die vrij 's te gaan waarheen hij dat nodig acht. Over de gehele lijn bezien kan men toch wel vrede hebben met het team, dat Neville uiteindelijk heeft gekozen. Begrijpelijk was dat hij met een te ge ringe bewegingsvrijheid zjjn spelers by de top clubs is gaan zoeken: Ajax. Feijenoord en D.W.S. Spil Schrijvers, nu spelend in P.S.V., kan men eigenlijk ook tot de „westeiyke" spelers rekenen. Had Neville echter meer gelegenheid gehad om in het zuiden, noorden en oosten wedstrijden te be zoeken, mogelijk dat het nationale team niet zo'n uitgesproken westelijk accent zou hebben gekregen. Wij menen, dat een meer „landelijk" verdeeld elftal het nationale karakter sterker zou hebben gedemon streerd. Het lijkt nu een te gemakkelijke zaak een Nederlands elftal samen te stellen, zoals dat nog sterker in België tot uiting komt waar de keuze man Constant Vandenstock gewoonweg vrywel het complete team van Anderlecht in het nationale shirt zet. Neville heeft een stevige „pluk" uit Ajax ge pakt, een paar spelers uit Feijenoord en uit D.W.S. en klaar was het Nederlands elftal. De hoop van Neville voor wat betreft de aanval is vooral ge vestigd op de ijver van Piet Kruiver en de groot heid van Piet Keizer. Beide spelers zijn tot prestaties in staat, die wij juist van onze aanval verwachten. Keizer is ongewis een kundig voetballer, maar in de oefenwedstrijden heeft zijn optreden toch niet aan de verwachtingen voldaan, zelfs zo, dat wij wel hebben getwijfeld aan zijn keuze voor het Oranjeteam. Neville ziet echter in Keizer door zijn individuele capaciteiten een voetballer van allure, die volgens de eigen woorden van de bondscoach „de saaie iyn in het Nederlandse voetbal" kan door breken. Het is te hopen, want door zijn individua lisme heeft Keizer in de oefenwedstrijden de naast hem opgestelde buitenspelers geen prettige wed strijden bezorgd. „Wat zal Piet Keizer nu met de bal gaan doen?" bleef meestal een groot probleem. Mogelijk dat die technische kundigheid van de Ajacied in Amsterdam zondag wel eens volledig tot zijn recht zal komen nu hij spelers naast zich weet, die zich niet tot de rol van „bijloper" zullen laten veroordelen. Al staat Piet Keizer dan zelf linksbuiten, de bedoeling zal beslist niet zijn dat hy aan die plaats gebonden is. Trouwens het zal een „zwervende" aanval worden zonder een van te voren vastgelegde strategie. Het zal voetbal-van- het-moment worden, wie een krans krijgt moet die Feyenoord verkeert momenteel in een lichte depres sie. Moulijn is niet op dreef en werd door Neville ook gepasseerd. Maar Pieters Graafland, die de laatste wedstrijden een verrassende onzekerheid toonde, liet Neville toch staan in het nationale doel vanwege zijn grote routine. Daar valt veel voor te zeggen. Pieters Graafland heeft in inter lands tot dusverre nimmer gefaald, zodat men zijn keuze ondanks de wat dalende lijn in de laatste wedstrijden kan aanvaarden. Overigens heeft dat punt nimmer zorgen gegeven, want de Sparta- doelman Pim Doesburg viel juist de laatste tijd op door zijn weergaloos knap doelverdedigen. Geen wonder ook, dat de Spartaan als reserve is gekozen. Van het Zwitserse team weten wij, dat het niet van grootse kwaliteit is, maar wel een lastige tegen stander kan zijn. Voordeel voor de Helveten is echter, dat zij in de poule met Nederland en Ier land al zes punten hebben vergaard uit vier wed strijden, één punt meer dus dan Nederland. Slagen zij erin uit de twee wedstrijden tegen Nederland drie punten te halen, dan is onze kans om naar de finales in Engeland het volgende jaar te kunnen gaan finaal van de lijst. Daarom zou een gelijkspel in Amsterdam voor het Nederlandse elftal al het einde van het grote voetbalfeest, dat zo straks in Engeland wordt georganiseerd, betekenen. Im mers op een overwinning in de return te Bern in november moeten we niet rekenen. Vandaar dat het zondag in Amsterdam een bijzonder boeiende inter land kan worden, juist doordat er in deze ont moeting heel wat op het spel staat. Luie leventje aan Comomeer was niet goed voor conditie (Va; inze sportredactie) „Kyk", sprak Bakhuys (54), eens een van de grootste goalgetters in de Nederlandse voetbal- historie, „we gingen toen naar Milaan om daar doodeenvoudig van de Zwitsers te winnen en dan naar Rome te gaan voor het wereldkampioenschap. Zwitser land was geen sterke ploeg, liet Neder lands elftal gold toen als onverslaan- haar." Dat was in 1934, de grote tijd van wyien Karei Lotsy, die het Neder lands elftal uit een depressie naar de hoogste top had weten te brengen. Op de 27ste mei 1934 zou het nationale team in Milann tegen Zwitserland in het veld treden. Iedereen dacht dat onze spelers een walk-over zouden hebben. In de groep waarin Oranje was inge deeld, gold Nederland als het superteam. Zwitserland als de zwakke broeder. Geen wonder dat heel Nederland in een hoerastemming verkeerde. Onverslaan baar was het Nederlands elftal zeker niet. Want kort voor dat treffen in Italië had de nationale ploeg zo maar een interland tegen Frankrijk gespeeld. „We stonden in een wip met 30 voor" vertelt Bep Bakhuys „maar we ver loren uiteindelijk met 54. Die Gerrit Keizer uit Ajax, u weet wel die keeper, die ook in Arsenal onder de lat had gestaan, had een verschrikkelijke offday. Hy kon geen bal in z'n handen vast houden. Maar toch deed die nederlaag niets af aan de overwinningsroes, waarin wy en heel Nederland waren gekomen door de successen. Dus trokken we naar Milaan en met ons zo'n 7000 landge noten. Nog nimmer was het legioen zo groot geweest. De Italianen hebben ook wel gek staan kijken naar die heethoof dige noorderlingen, die juichend en zin gend „We gaan naar Rome" door de straten hotsten". Bep Bakhuys verhaalt dat de spelers een vorstelijke tijd hebben gehad in het plaatsje Cernobbio aan het sprookjes achtige Comomeer. De organisatie was in een woord voortreffelijk. Er was een eigen kok en eigen voedsel meegenomen. „De biefstuk kregen we dus op z'n Hol lands klaargemaakt. Ik geloof dat we het te goed hebben gehad. We waren dat niet gewend. We waren er al een week tevoren, om te acclimatiseren, zoals dat heette. Nou, dat waren we helemaal niet gewoon. Normaal kwamen we voor een interland de dag tevoren by elkaar, dron ken dan nog stiekum een borreltje en als we de volgende dag in het veld kwamen zeiden we tegen elkaar: „Nu jongens, wie geeft het eerste rondje als we win- De keuzecommissie van de KNVB, die in die tyd bestond uit het driemanschap Triebeis, Mundt en Herberts, had het zekere voor het onzekere genomen en liefst drie doelverdedigers meegenomen. Leo Halle, Adri van Male en Gejus v. d. Meulen. De laatste, HFC'er, had lange ENSCHEDE - „Een kleine overwinning zit er. geloof ik. voor het Nederlands elftal wel In. Ofschoon Ik in de voor hoede Liever Bergholtz als rechtsbuiten had gezien, ge loof ik. dat deze linie aanvul de Zwitserse schutterij. Over de Nederlandse defensie maak ik me geen zorgen, die is be hoorlijk sterk" Bondsridder Abe Lenstra, veelvuldig inter national en een van de beste voetballers over wie ons land ooit de beschikking had. ziet het. met het oog op deel neming aan het eindtoernooi voor het wereldkampioen schap. uiterst belangrijke duel met de Zwitserse nationale ploeg met vertrouwen tege- Hij hoopt morgen in het Am sterdamse olympische stadion getuige te zijn van een ecla tant Nederlands succes. „Veel doelpunten zullen de toe schouwers waarschynlijk niet te zien krygen Ik zei het reeds, onze defensie is sterk maar ook de Zwitsers staan verdedigend doorgaans hun mannetje wel. „Voor de in Enschede woonachtige Fries zijn de voetballers uit het Helvetia geen onbekenden Hij heeft zelf enige malen tegen Zwitserland gespeeld en herin neit zich nog maar al te goed de wedstrijd van 21 september 1947 in het olympisch sta dion toen Nederland een vol komen onverwachte 62-over winning behaalde op een sterk favoriete Zwitserse ploeg „Het was toen smoorheet. In de tweede helft brak een on weer los. zoals ik dat slechts zelden heb meegemaakt. De wedstryd moest zelfs voor enkele minuten worden onder broken omdat de spelers el kaar bijna niet meer konden zien. Ik geloof, dat zoiets bij een interland in ons land nog niet eerder ls voorgekomen" Abe Lenstra staat nog midden in de voetbalsport. Bij de voetbalclub Wljhe derde klasse B district Oost helpt hij regelmatig bij de training .Ofschoon nog wel eens an ders wordt beweerd, ben ik niet aan deze vereniging als vaste trainer verbonden. Ik ben 's zondags ook nooit bij de wedstryden". Vorig seizoen nog speelde Abe bij de En- schedese vierde klasser De Tubanters. Toen zyn oude ver eniging. Sportclub Enschede, de betaalde top had afgesto ten naar de F.C. Twente, meldde Lenstra zich weer aan als lid. „Ik wil voor Sportclub nog graag voetballen, maar men vraagt mij niet meer" De conditie van Abe Lenstra is niet minder dan drie jaar geleden toen hy nog vooi Enschedese Boys in de eerste divisie uitkwam. Hij treedt nog regelmatig als gastspeler ergens in het land op en is ook tydens de trainingen van Wijhe vaak actief Sportclub voert na vijf wedstrijden als enige ongeslagen ploeg de ranglijst van de derde klas se A aan. Mogelijk, dat Len stra in de toekomst nog wel eens in het eerste elftal zal spelen. Daar voelt hij zich ondanks het feit dat hy op 27 november 45 wordt, nog geenszins te oud voor. tijd niet getraind en daarom stond men wel vreemd te kijken dat de K.C. ineens tot het besluit kwam om niet Leo Halle, wat iedereen dacht, maar Gejus v. d. Meulen op te stellen. „Ik wil helemaal niet beweren dat Gejus toen slecht heeft gekeept, maar voor ons was het toch wel een plotselinge verrassing dat hij in het doel kwam. Dan ga je de zekerheid missen. O zeker, we hebben niet slecht gevoetbald, maar ik geloof dat we toen ook juist iets over het hoogtepunt heen waren. En ik moet ook zeggen, dat die Zwitsers toen fenomenaal hebben ge speeld. Vooral de kaalhoofdige Trello Abegglen heeft ons de das om gedaan met twee doelpunten. Merkwaardig was ook, dat ik, die gewoonlijk in elke inter land een doelpunt scoorde, nu geen en kele maal het net kon vinden. Het strijd lied „We gaan naar Rome, en Bakhuys doelpunt daar voor twee" dat toen dezelfde klank had als het tegenwoordige „Geen woorden maar daden" ging dus helaas niet op. Jammer, maar ik geloof dat het luie leventje aan het zonnige Comomeer ons bepaald geen goed heeft gedaan. Mogelijk vandaar ook de terug slag Het Nederlands elftal werd met 32 uitgeschakeld voor de strijd om de we reldtitel. De spelers mochten na afloop nog een paar dagen blijven, maar ze hadden er begrypelijk zo de smoor in dat ze liever zo snel mogelijk terug wilden, naar huis. Het was het bittere einde van een zo schoon lijkende voet- baldroom, nu goed dertig jaar geleden. (Van onze sportredactie Voor de 25ste keer sinds 1920 treden zondag in Amsterdam de nationale voetbalelftallen van Nederland en Zwitserland tegen elkaar in het strijdperk. Een jubileumwedstrijd dus, die met het oog op deelname aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal volgend jaar in Engeland, vrijwel alle voorgaande duels tussen beide landen in belangrijkheid overtreft. Een mijlpaal in een lange reeks van ontmoetii gen, waarin weliswaar niet zoveel historisd gebeurtenissen als in de „derby's der lage den" tussen Nederland en België plaats haddei maar waarover toch nog wel het een en ander ii te vertellen. We denken daarbij in de eersli plaats natuurlijk aan de legendarische strijd i' Milaan op 27 mei 1934. chi laij Je| Oranje hoopt weer op een plaats in de eindronde Op weg naar 't eindtoernooi van de we reldtitelstrijd in Rome moest het Ne derlands elftal op neutrale bodem nog „eventjes" afrekenen met Zwitserland, dat in de dertiger jaren wel beschikte over een sterk elftal, maar zo dacht men tenminste geen enkele kans had tegen vermaarde oranjemannen als Baek- huys, Vente, Smit, Van Heel, "Wels, Van Run, Anderiesen, Weber, Van der Meu len, Van Nellen en Pellikaan. Grandioze successen in verschillende interlands overwinningen met 93 en 42 op België en 52 op de Ierse Vrijstaat en een eervolle 10 nederlaag tegen het onver slaanbaar geachte Oostenrijkse „Wunder- team" hadden een ongelooflijk ver trouwen in de volgelingen van Karei Lotsy tot gevolg. Sportminnend Nederland zong „We gaan naar Rome", wilde dat ook. maar kwam zevenduizend man sterk niet verder dan Milaan. Elf in ons land nagenoeg on bekende Zwitsers verstoorden er, aange moedigd door niet minder dan 7000 land genoten, wreed een Nederlandse droom. Terwijl elf oranjemannen in het Milanese San Sirostadion ondanks doelpunten van Leen Vente en Kick Smit naar een 32 nederlaag werden gevoerd, maakte ons land de indruk uitgestorven te zijn. Iedereen zat aan hek radiotoestel gekluis terd om het ooggetuige verslag van Han Hollander te horen.' De- reactieop de wekenlange spanning was verbijsterend. De nederlaag kwam zo onverwacht en hard aan. dat de 27ste mei 1934. ook nu nog 31 jaar later dus de zwarte bladzij in de geschiedenis van de KNVB Merkwaardig Was dit voor Nederland dé meest on prettige van alle ontmoetingen met de Zwitsers, op 15 oktober 1950 werd wel de meest merkwaardige gespeeld. Dat ge schiedde in Bazel, waar de oranjemannen 1 -'è WT T*: Karei Lotsy wordt door zijn „lcerels" in de glorietijd van het Nederlands s vooral te danken aan die vooral eenheid en met de cijfers 73 het onderspit moesten delven. En dat terwijl, in de oranje- voorhoede befaamde cracks als Kees Rijvers en Abe Lenstra van de partij waren. De doelpunten vielen in deze wedstrijd als rijpe vruchten van de boom. want er werden er niet twaalf, maar liefst vijftien gescoord. Drie treffers ■werden evenwel wegens overtredingen geannuleerd. De Zwitserse voorhoede be stond uit eïikele spelers, die in die dagen Europese vermaardheid hadden. Rechts binnen Bickei was ondanks zyn 38 jaren nog de „motor" van de Helveten, die in Jacques Fatton en „Kicki" Antenen de voornaamste producenten van doelpunten hadden. Van de Zwitsers, die op 15 okto ber 1950 revanche namen voor een in 1947 in Amsterdam geleden 62-neder- laag, is geen enkele speler momenteel nog in het topvoetbal vertegenwoordigd, van de Nederlanders is Mick Clavan de enige, die ook nu nog actief is. Dezelfde Mick Clavan, die op 11 november 1962, NEDERLAND Flinkevleugel J Prins Pieters Graafland Israels Schrijvers Muller Kruiver Burgers Groot Scheidsrechte^Lööw Zweden Grobety Hosp Baeni Führer Quentin Radio: Hilversum II Kuhn Künzli Leimgrüber Schneiter J Elsener ZWITSERLAND (onder voorbehoud' m)verslaggever: Dick van Rijn. van het veld gedragen. Zo was het elftal in de jaren dertig. De reeks de zorgvuldige concentratietraining, vriendschap kweekte. VOLGENS STATISTIEK GELIJKE PARTIJEh ruim twaalf jaar later dus ,in Amster dam tegen Zwitserland na een afwezig heid van zes jaar zijn rentree in he: Nederlands elftal maakte. Dat was in een kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landenteams. Nederland won toen met 31 en speelde enkele maanden later op 31 1963 in Bern met 11 gelijk. Piel Kruiver was de maker van het doelpunt, dat de toen nog door Elek Schwartz ge trainde nationale ploeg in de volgende ronde bracht, waarin Luxemburg c sterke tegenstander bleek. Deze bekerwedstrijden waren de laatste kennismaking met het Zwitserse voetbal, dat toen duidelijk in een impasse ver keerde. Eddy Pieters* Graafland, Bennie Muller. Henk Groot, Ko Prins en Piet Kruiver speelden in 1963 reeds mee. Voor hen zyn de Zwitsers dus geen onbekenden al heeft ook dit elftal in de loop der jaren wel enige wijzigingen ondergaan. We zeiden het reeds: de zon dag te spelen wedstrijd is van zeer groot belang, zowel voor het Nederlandse als voor het Zwit serse voetbal. De traditie wil, dat Oranje zich in eigen land de sterkste pleegt te tonen, terwijl de Zwitsers in Helvetië meestal goed voor de dag gekomen. Inder daad speelde Nederland 24 keer tegen Zwitserland. Elf keer won nen onze landgenoten en twaalf keer werd verloren, met slechts één keer een gelijkspel. De Neder landse schutters vonden 56 keer de weg naar het Zwitserse net, ter wijl de oranje-doelverdedigers 54 keer het nakijken kregen. Een be wijs dus, dat het klasseverschil tussen beide landen nimmer erg groot is geweest. Hoe zal het zon dag zijn? NOTEER BIJ RADIO TOTOWEDSTRIJDEN NederlandZwitserland Denemarken- -Rusland Ij Bayern M.—Borussia D. WcrderMünclien I860 StuttgartBorussia N FC KölnEintracht Fr. Meiderieher SV—Eintr. Br. Schalke '04Hamburg SV FC NürnbergBor. M. G. Standard LuikAnderlecht AntwerpFC Mechelen St.-TruidenBeerschot DaringLa Gantoise

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10