Japans eten: m GEEN OVERTUIGENDE ZEGE KABINET dasje los, riem „Lekker rieleksen, zalig ontspannen los, schoenen uit en smakken" Beroep van sierteelt op regering Kabinetscrisis ran Marijnen hing al veel langer in lucht SKODA cm)r Spierkracht redt 16-jarige Nederlander VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT Denk nu niet, dat Japans eten bij restaurateur Jan Pieters een kwestie is van een haastige hap tussen neus en lippen door, want daarmee onderschat u zijn bijna beschamende gastvrij heid. Eten is voor hem een heilige ceremonie, een feest met alles d'r op en d'r an en de mensen, die daarvoor geen tijd hebben kunnen zich beter en dkoper laven in de walmende fritestent verderop. „Eten", herhaalt hij met een stralende glimlach, „mag nooit een routinezaak worden. Eten is immers de puurste vorm van rieleksen. Lekker onderuit, je boordje los en je mond openen. Heerlijk rusten. Zie je het al vóór je? Als je geen zin hebt om te zitten, ga je erbij liggen. Zalig ontspannen. Dasje los, riem los, schoe nen uit. Dat doet de Japanner ook. Voor hem is de maaltijd het hoogtepunt van de dag en daar neemt hij royaal de tijd voor. Als het hem smaakt, begint hij te smakken en dat is voor de anderen aan tafel het teken, dat hij echt geniet. Met volle teugen. Vandaar dat smakken. En als hij klaar is. fijn verzadigd, helemaal van rose fondant is. zijn ogen bijna niet open kan houden, stoot hij een paar fijne boeren over zijn lippen. Zijn tafelgenoten glim lachen dan. En boeren mee. En zingen er tussen door. Alle liederen uit de Japanse versie van „Kun je nog zingen zing dan mee". In hun ogen is de wereld op dat moment van het puurste goud, is het leven meer dan goed. Is het over weldigend. Zet daar nou eens een Nederlander naast, die nog net vóór de nieuwsberichten van zes uur zijnhutspot prakt. Dan heb je gelijk het verschil. De één eet, de ander fourageert." GEIJKT PATROON Jan Pieterse is twee jaar lang de enige in Europa geweest, die een Japans restaurant dreef en zo lang de resultaten niet bekend waren, verklaar den alle ingewijden hem collectief voor gek. „Toen ik begon," zegt hij, „durfde niemand in het succes te geloven, omdat het afweek van het geijkte patroon. Toch heb ik doorgedouwd, omdat ik ervan overtuigd was. dat er altijd mensen zijn, die iets exclusiefs willen. Bij mij zijn "ze bijna drie uur onder de pannen en als ze opstaan, hebben ze het gevoel, dat ze op vakantie zijn geweest. Ze hebben de business van zich afgezet, ze voelen zich ontspannen en gelukkig. Wat kun je je als restaurateur nog meer wensen?" Restaurateur Jan Pieters bouwde oosterse oase m Scheveningen /vv^vwvvvvvwvvvvwvvvvwv1 In zijn Japanse oase in Scheveningen lopen de culinaire zaken ondertussen op rolletjes. Am bassadeurs. captains of industry en vorstelijke gasten vouwen zich blijmoedig onder zijn lage tafels en steken een wanhopig stokje voor hun gezonde eetlust. Oude en nieuwe regering heb ben zich ook reeds in zijn krappe kimono's ge hesen en de kleine, dribbelende geisha's een warme blik vol beloften toegeworpen. Zwolsman heeft er diverse malen met zijn getrouwen ge conspireerd en Toon Hermans heeft met de spijzen van Musha een extra one-man-show opgevoerd. Met honderden anderen hebben zij de colberts uitgetrokken en de hete doek tegen het bezweette gezicht gedrukt. Die doek is een authentiek extraatje, dat bij de gepeperde prijs (20 gulden per couvert, exclusief de drankjes) is inbegrepen. De geisha's brengen hem per soonlijk aan uw tafel en zien er. uiteraard luid giechelend, op toe, dat u hem ook terdege ge bruikt. Het gaat er immers allereerst om. dat u zich ontspant, dat de aardse beslommeringen van u afvallen. Probeer daarom niet om de hete doek te ont lopen. want als Jan Pieters er achter komt, is hij in staat om u voor straf in een kokendheet bad te stoppen. Rieleksen is immers het parool vanaf het moment, dat u in kimono en op slof fen van het établissement de schuifdeuren opent en u in de korte, doch appetijtelijke armen van Toshiko Miyasaka of Tsjutako Ohhashi werpt. De maaltijd zelf is een regelrechte sensatie, die volkomen verschilt van Chinees of Indisch eten. Het begint al bij het kopje zachtgroene, smaak- en reukloze thee, waarmee de gast maag en darmen ontvankelijk maakt voor de hoogst eigenzinnige spijzen, die de komende drie uur op de lage tafel zullen belanden. Na deze wa terige introductie kan men kiezen uit vier mo gelijkheden. Sterke aanbeveling verdient het te beginnen met Sashimi, achter welke geheimzin nige naam uiterst dun gefileerde rauwe vis schuil gaat. Neen, nou niet meteen de lippen stijf op elkaar klemmen en zeggen ..dat eet ik niet", want daarmee ontzegt u zich een levens grote culinaire ontdekking. De Sashimi is na melijk in weerwil van zijn rauwe karakter een pure verrukking, die het midden houdt tussen een eerste klas oester en een zachtgerookte zalm. Wanneer u uitgebreid hannesend het laatste stukje rauwe vis aan uw stokjes hebt geprikt, is uw hongergevoel groter dan ooit. EXQUISE SAUS Op twee manleren kunt u dit gevoel nu elimi neren: via de Tempura en via de Sukiyatti. De Tempura is een gefriteerde vis, die ondergedom peld wordt in een exquise saus. De Suki.vaki (vers vlees en 8 soorten groenten) wordt door één der geisha's aan uw tafel klaargemaakt op een gaskomfoor. Glimlachend wacht ze vervol- 'gens. totdat u het met deze spijzen aan de stok krijgt. Als extra-hindernis fungeert een rauw, opge klopt ei, waarin de Sukiyatti gedept wordt, voordat u hem naar de mond tilt. Op dat moment is zelfs de meest nurkse gast bereid met de geisha mee te lachen, omdat de Sukiyatti in deze hordeloop op de meest on gelegen momenten van de stokjes glijdt. Het gevolg is, dat hij zo goed als nooit in het rauwe ei terecht komt, maar wel in uw glas bier, op de kimono van uw tafeldame of in het komfoor waarop hij de grillige reis begonnen is. Nochtans dient men dapper door te mieren want die tweeëneenhalf uur, die Jan Pieters voor uw rielekskuur heeft uitgetrokken, moeten hoe dan ook worden volgemaakt. Bij Tempura en Sukiyatti drinkt de gast bij voorkeur de Saki, een Japanse rijstdrank, die tot zestig graden verhit is. Het alcoholpercen tage bedraagt 18 procent, maar als je dit niet weet. drink je de saki lustig als een lauwe hoestdrank, totdat je opeens met wijd open gesperde poppeogen en loodzware benen onder tafel glijdt. Statistieken wijzen uit. dat dit bij de meeste saki-drinkers gebeurt bij het veer tiende of vijftiende glas. Of men daarom de tafels zo laag bij de grond heeft geplaatst, is één van de vele raadselen, waarmee Japan zijn maaltijden omgeeft. HOLLANDS VLAG Na de hoofdmaaltijd volgt desgewenst een na gerecht. dat bestaat uit meloen of perzik. Tegen die tijd ligt de volgende hete doek alweer op tafel, waaronder men hijgend en transpirerend de voorgeschreven twee en een half uur vol maakt. Dat is tevens het uitgelezen moment om zacht en doordringend te gaan boeren, m-ar nodig is het niet. Jan Pietei's is in die dingen ruimdenkend. Het mag allemaal wel van trm. maar hij zal niet aandringen. Heeft u wellicht Bij het vijftiende glas warme saki glijd je zacht onder de tafel ook nog aanvechting om „Hollands vlag je bent mijn glorie" aan te heffen? Gaat rustig uw gang. want uw geluk mag geen grenzen kennen. Gooi er ook nog maar een „in het groene dal. in het stille dal" tegenaan en laat uw tafel dame de tweede stem verzorgen. Jan Pieters staat er bij en kijkt er naur. Intens tevreden Volmaakt gelukkig. Weer heeft een vaderlander onder zijn dak de rust der wijzen gevonden. Breekbare Yoshiko schuift daarna piëteitvol de sloffen van uw voeten en reikt de schoen- Ie el aan. Denkt u ioc' om uw steunzolen f E.i voor de rest wil ze maar -eggen: Sajonara, vat tot ziens betekent. U bent zo rustig geworden, u heeft zo zalig gerieleksd, dat u De 29-jarige Japanse chef-kok Musha is een culinair fenomeen, die als één van de weinigen in Tokio het fel begeerde brevet heeft gehaald om de Fuka. een Japanse vis met vergiftigde gal, te prepareren. In Scheveningen is hij inmiddels een gewaardeerd lid geworden van de plaatselijke biljartvereniging. moeite heeft om te antwoorden. Domo arigato gozaimas. Jan Pieters heeft u die woorden ingefluisterd, want Yoshiko zou- u niet ver staan, als u zei: ,Jleel veel bedankt". INTENS RUSTIG Als u reeds halverwege de trap bent. wordt u discreet op de schouder getikt. Het is Jan Pie ters Zou u er misschien geen bezwaar tegen hebben om nog even een kleinigheidje af te rekenen'.' Tweemaal twintig gulden, plus de saki, plus de meloen, plus de whiskey. Meneer begrijpt het wel Meneer begrijpt alles. De tem pura en de Sukiyatti hebben hem alleen zo intens rustig gemaakt, dat hu het bestaan van geld glad vergeten was. Maar nu weet hij het weer. Voor altijd Hij is blij. dat hij het restau rant ook op een schoen en een slof verlaten kan HAARLEM (ANPl De vakgroep bloemkwekers van de LTB heeft op de vanmiddag in Haarlem gehouden alge mene vergadering bij monde van haar voorzitter, de heer J. Elders, nogmaals een ernstig beroep op de regering gedaan de spoedige totstandkoming van een ge meenschappelijk sierteeltbeleld ernstig te bevorderen. Hij iel weinig Ingenomen te zijn met de belangstelling van de Euro pese commissie, die dwingt tol voortijdige afbraak van onderdelen van de nationale marktorganisatie zonder hiervoor een Europese marktorganisatie in de plaat» te Spreker herinnerde de kwekers eraan, dat zij u.ü procent voor het linancierlngs- londs van het produktschap voor sier gewassen moeten gaan betalen, waarvan een derde deel op ae kopers kun worden verhaald. De heer Elders had ook kritiek op de exportheffing op bolbloemen. het geen. zo zei hij. In Jeite neerkomt op het ai remmen van onze export. De waurde van de export van snubloe- men was van januari tot en met juli 79.4 miljoen tegen 61,5 miljoen ln de zelfde periode vorig jaar. De stijging be droeg ln geldswaarde 29 pet en ln gewicht 53 pet. De uitvoer van bloemkwekerij - planten steeg ln dezelfde periode met ca. 12.5 pet tot 17.7 miljoen. De export nuar de EEG-partners West-Dultsland. Frank- njk. Itulié en naar Oostennjk en Zwit serland blijft stijgen, terwijl dc conslg- natlehandel op Engeland sterk bluft ver minderen. In een aantal Jaren is de uit voer van slerteeltprodukten naar andere EEG-landen gegroeid van 39 tot 51 pet in 1964. De veilingomzetten over de eerste 7 maanden van 1965 bellepen 124 miljoen, een stijging van ca. 25 pet. Na West- Duitsland is de eigen bevolking de groot ste klant. De export van boomkwekerij- artikelen liep wat terug. De heer Elders zei te vrezen, dat door het Canadese ver bod tot invoer van bomen en heesters met grondkluit de waarde van de export naar dat land van ca. 4.5 miljoen tot 1 miljoen zal teruglopen. Het aantal bloemkwekerij bedrijven is sinds 1957 met 44 pet toegenomen, van 9.390 tot 13.585. Het teeltrecht steeg met 89,7 pet. Tussen 1 april 1962 en 1 oktober is, omgerekend indien alleen teeltrecht zou zijn bereikt in verwarmde kassen, voor 202.28 ha teelt recht verstrekt. De heer Elders vroeg zich af in .ïoeverre deze toename van de produktiecapaciteit kan blüven doorgaan zonder tot calamiteiten te voeren en zon der ernstig de rentabiliteit van het be drijf aan te tasten. Reeds thans loopt de rentabiliteit al enigszins terug. parlementaire redacteur) Oud-minister prof. dr. J. H. Witteveen V.V.D.) heeft zon der het te zeggen, gisteren in de Tweede Kamer feitelijk toegegeven een kabinets- i ln het team- I, .Marijnen ook zon- der de omroep- V» kwestie onvermij- ■j tlclijk was gewor- den. Uitgedaagd daartoe door minis- ter Vondeling van H Financiën verklaar- ■H de prof. Witteveen. dat de overschrijdingen, die in 1965 op rekening van het kabinet-Marijnen zou den zijn gekomen, rond 400 miljoen gulden hebben bedragen. Hij moest erkennen, dat hij voor dat bedrag extra leningen. die een inflatoir karakter zouden hebben, had moeten sluiten. Voor 1966, aldus prof. Witteveen, zouden wij dan het V.V.D.-plan tot beperking van dc uitgaven hebben toegepast. Met deze verklaring maakte de oud-minister van Financiën duidelijk, dat een crisis over de begroting 1966 onvermijdelijk was geworden. Verbaasd en ontsteld Ingaande op enkele onderdelen van het plan-V V D. zei de premier, dat het kabinet de verlaging van de ontwikke lingshulp niet kan aanvaarden, de woningbouw wordt door de V V.D in de waegschaai gesteld. Hetzelfde geldt voor het wetenschappelijk onderwens. Men heeft daar behoefte aan een zeer sterke en spoedige uitbreiding van de inves teringen. Het is uitgesloten daarop j 100 miljoen te korten zonder bij de universiteiten de grootste chaos teweeg I te brengen. Hoewel de minister-president de indiening van het V.V.D.-plan toe- junchte, omdat blijkt dat er meegedacht wordt, zei hij over het plan zelf „ver baasd en ontsteld" te zijn. usthoudende ant woord, dat het ka- >inet gegeven had. loeilijke positie, •mdat de omzet belasting op textiel ■n schoenen' voor aar niet te accep- eren was. Door deed niet af, minister Von deling ruiterlijk erkende, dat het plan van dc omzetbelasting op schocn- reparaties ondoordacht was geweest. Hij zal dit plan dan ook intrekken. Versterkt sociaal Premier Cals zei ook nog Het beleid van dit kabinet is geen socialistisch beleid, maar een versterkt sociaal beleid. Men kan het er over eens zijn. dat het vragen van offers geen aantrekkelijke zaak is. met het oog op de verkiezingen van 1967. maar een politicus kijkt naar de komende verkiezingen, doch een staatsman naar de komende generatie, aldus dc premier. Het gaat om de leef baarheid in ons land voor iedereen. '-president Cals wilde maar zeggen, dat er reden is om jezelf te feliciteren met het goede plan van het kabinet er zit natuurlijk ook wel iets in het bezuinigingsplan van de V.V.D. al is dat voor de Kamer meer dan voor mij een lachertje het kabinet heeft toch voor de behoeften van de Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ofschoon twee oppositionele moties met over grote meerderheid van stemmen zijn verworpen, kan toch niet wor den gezegd, dat het kabinct-Cals een dvertuigende overwinning in de Tweede Kamer heeft behaald. Terwijl immers aan de ene kant het kabinet zijn standpunt hand haafde, dat het dekkingsplan voor de financiering van de hogere uit gaven onaangetast moet blijven, weigerden aan de andere leant de drie regeringspartijen K.V.P., P.v.d.A. en A.R. de belasting op textiel en schoenen te aanvaarden. De voor dit vraagstuk gevonden oplos sing is dan ook slechts een tijdelijke: het kabinet heeft beloofd het vraagstuk van de financiering der uitgaven grendig te zullen bezien en tegelijkertijd te over wegen of bezuinigingen mogelijk zijn. De K.V.P. en A.R bleven tot het eind van het debat op het standpunt staan, dat de sprong die het kabinet met de uitgavenvergroting heeft gemaakt, voor één jaar te groot is. De P.v.d.A. wenste handhaving van het vastgesteld beleid, maar vervanging van de nieuwe belasting op textiel en schoenen door bijvoorbeeld een ver hoging van de vermogensbelasting en van de belasting op snoep Het kabinet zal zich op korte termijn op de ont stane impasse beraden en daarna de Kamer inlichten De beslissingen zullen dan waarschijnlijk genomen worden bij de afzonderlijke wetsontwerpen, waarmee de belastingverhogingen en belasting- ver|ji<rincen aan de Kamer worden voor gelegd Ook de belastingspaarbrieven. de verlaging van de loon- en inkomsten- belasting-op-termijn dus. kregen nog niet 1 de definitieve instemming of afkcyring van de Tweede Kamer Mr. Oals toonde zich verheugd over de steun aan het- bouwplan van 125.000 woningen. Zoals bekend wil de liberaal Joekes van de 60 000 woningwetwoningen uit dit program er 15000 overhevelen naar de particuliere sector Dat zou een I ontlasting van 420 miljoen gulden op- leveren Mr Cals wees op de moeilijke kapitaalssituatie juist in de particuliere sector Het zou zeer moeiliik en volgens minister Burgers onmogelijk zijn in de particuliere sector ln 1966 80.000 wonin gen te bouwen ln plaats van 65 000 Het totale programma van 125.000 wonin gen zou dan niet gehaald kunnen wor den. Mr Cals wees daarolb het voorstel- Joekes af Mr. Cals zei voorts, dat het kabinet wenst vast te houden aan de data en de omvang van de aangekon- digde huurverhogingen Mr Cals was het voorts niet eens met de opvatting van de liberaal Geertsema. dat er op het gebied van de wegenbouw J in 1966 niets extra's gebeurd. Hij wees op de uitbreiding gelegen in de 'toekom stige» wet Uitkeringen Wegen. Mulie verworpen Het was overigens duidelijk dat de ■noties van de heren Geertsema .(V.V.D.) en Beernink (C.H.U.) weinig kans zou den maken. De liberale motie wenste de uitspraak van de Kamer, dat de uit gavenstijging moet blijven binnen de stij ging van het n?tiona'e in'-nmen. Dat w.s zelfs de C.H.-opncsi ie te ere. De motie werd dan ook met 20 tegen 106 stemmen vernomen. krc-,r de steun van V.V(P- - ,d? SO" en de heer Jon» "ling IGP.V.I. De motic- Peernink (C.H.U) wet v**J» dezeKd-- s'rck- '•ing, maar veel gematigder: zij vree" om een spreiding van de uitgavenst" - ne over meer jaren. Deze motie kreeg d» s4-un v-n de C.H.?' V.V.D,, S.G.P.. Boerenpartij, de heer Jon<re,imr (G.P.V) en d» heer V-n S-n CVP werd me' 93 tegen 31 stemmen verworpen. Bij de beloff-n vnn o'eir1'"' rp's pp minister Von^r' n». dat het ke'-met z!"h ernstig zal beraden op de v-- onen- staande mogelijkheden, zei mr. Co's met nadruk, dat men uit dit heraad geen enkele conclusie mag trekken wetencchappe!hk onderwijs en zal haar bevindingen aan de Kamer rappor-eren. Cm b-zini ting van 100 miljoen gulden on dit onderwhs. zoo's de V V D. wil. e-htte mr. Ca's „ondenkbaar". De uit- -•trokken 300 m<' -en mi'den vror in- vrrterin-en zijn hard nodig wil men een rhaos v-nrkomen Middenstand Onderwijs Minister Diepenhorst zal met kracht de coördinatie tussen de universiteiten en het vraagstuk van de verkorting van de studieduur ter hand nemen. Een „vliegende brigade" van ambtenaren con troleert voortdurend de uitgaven bij het Adv 1000 MB 15495, |»HVtlU6tKtUj) SKODA DEALERS: Advertentie) CITROENBRANDEWIJN FOCKINK ,-g| PERTH (ANP) Bundeling van de spierkracht van dertig mannen heeft voorkomen, dat een zestienjarige Ne derlandse jongen door eèn transport band in een betonmolen werd gestort. De jongeman, zoon van de Nederlandse emigratieambtenaar voor West-Austra- llë, J. H. V. Maassen, raakte bij werk zaamheden op een betontoren met zijn arm bekneld tussen een transportband een een vliegwiel. Hij kon zich niet meer loswrikken en dreigde in de machine te worden ge trokken. Dertig mede-arbeiders slaag den erin door gezamenlijke krachtsin spanning de automatische transportband tijdig tot stilstand te brengen. Het duurde daarna nog een uur voordat Pe ter Maassen, die zich als een man ge droeg, kon worden bevrijd; zijn arm moest in het ziekenhuis te Perth wor den afgezet. Maatregelen voor de middenstand ln het kader van een ontwikkelings- en s-nerinesfonds achtte mr. Cals „echt d-'n-end nodig' De maatregelen zullen de ond»rnemer in staat moeten stellen m-t de ontwikkelingen mee te groeien, alhoewel ook aan sanering in sommige gevallen niet tp ontkomen zal zjjn De regering zal haar bevoegdheid om in individuele gevallen prijseorrigerend op te treden met ingang van 1 januari laten vervallen. Grondwet Binnenkort zal de door enkele staats rechtkenners voorbereide „proeve van een nieuwe grondwet" worden gepubli ceerd, een en ander echter buiten ver antwoordelijkheid van het kabinet voor wat de inhoud betreft. De bedoeling van de publikatie is een brede publieke dis cussie op gang te brengen. Casino Bei dl kim. Mr. Cals herhaalde het eerder inge nomen standpunt, dat de verantwoorde lijkheid voor de gezinsvorming primair bij de ouders ligt. Het moet hun echter mogelijk gemaakt worden weloverwogen beslissingen te nemen en verantwoorde lijkheid te kunnen dragen. Daarom zei mr Cals veel belang te hechten aan de bevordering van een ..open voorlichting", die door wettelijke maatregelen nog ge- conereWseerd zal worden. Ontxvikkelingshul p Een ln het. plan-Joekes bepleitte verlaging van de stijging der ontwikke lingshulp wees mr Cals met een onder toon van verontwaardiging van de hand. ..Wat wij doen is reeds maar een drup pel op een gloeiende plaat Wij moeten lets van onze welvaart willen uistaan" Omroepbeleid Binnenkort zullen de ulgemene maat regelen van bestuur, nodig voor de in voering van de overgangsfase, van kracht worden De gewenste openheid zal daarin terug te vinden zjjn. Er zijn thans in totaal 60 gegadigden voor een zendvergunning, maar de regering weet niet hoeveel van hen hun aanvraag zul len handhaven. De voorbereiding van de invoering van reclame in radio en t v. maakt thans goede vorderingen. Omdat echter ii. een en ander „veel tijd gaat zittenkon mr. Cals nog geen datum van invoering van de reclame noemen. Voor het derde radionet hoopt de rege ring een middengolf met beperkt zender- hereik beschikbaar te krijgen De Neder landse zendermaatschappij „Nozema" zal de exploitatie van het centraal antenne systeem op zich nemen. De nodige voor bereidingen daartoe worden getroffen. Het VVD-plan de wereldomroep weer uit luistergelden te betalen wees mr. Cals van de hand. Het is onmogelijk om zon der luistergeldverhoging tien miljoen aan de pot te onttrekken voor de wereldom roep. aldus mr. Cals. Mr. Cals zei in antwoord op vragen van de heer Geertsema, dat de regering in het opereren van een aantal casino's in ons land nog geen reden ziet om de grondslagen van de vorig jaar aanvaarde wet op de kansspelen te wijzigen. „Men probeert de draagwijdte van die wet op de proef te stellen. De justitie heeft een en ander reeds in onderzoek", aldus mr. Cals. Buitenland „Geduld en volharding". Dit moet vol gens minister-president Cals het motto zijn voor de Nederlandse houding ten aanzien van de door Frankrijk in gevaar gebrachte Europese integratie-politiek. Er kan volgens mr. Cals geen sprake zijn van een aantasting van de verdragen van Rome en Parijs. „Wij wensen niet te schipperen en de kool (mr. Cals zei: De Gaulle) en de geit te sparen." Defensie I erk eer Mr. CalB was het niet eens met de opvatting van de liberaal mr. Geertsema. dat er in 1966 op het gebied van dc wegenbouw eigenlijk niets extra's ge beurt. Hij wees op de extra-gelden die provincies en gemeenten aanstonds zul- Gevraagd naar dc plannen voof de bouw van een Nederlandse atoomonder zeeër zei mr. Cals, dal onderhandelingen daarover met de Ver Staten gaande zijn Er is evenwel nog geen beslissing ge nomen Het is de bedoeling dat het vlieg kampschip „Karei Doorman" zijn taak ln N.A.V.O.-verband blijft vervullen Voor de Ver. Naties blijft het schip alleen be schikbaar voor het vervoer van troepen en materieel. De wens om te komen tot soldjjver- hoging zal volgens minister Vondeling (Financiën) bezien moeten worden bij de behandeling van de Defensiebegroting Nieuwe faze in strijd tegen bacteriën LONDEN (Reuter) In Londen is 'n revolutionaire nieuwe manier hekend- gemaakt on» bacteriën te doden Men heeft een vijftigste deel nodig van de thans gebruikelijke hoeveelheden bestrij dingsmiddelen. Twee artsen, een Brit en een Indiër die in Amerika heeft gestu deerd. hebben de ontdekking gedaan na vier jaren onderzoek in een Ix>ndens ziekenhuis. Het zijn dr. R. E. M. Thomp son en dr. Raja Srivastava. Men heeft ontdekt wanneer de bacte riën het kwetsbaarst zijn: dat is net als bij mensen - als zij zeer Jong zijn of zeer oud. In die stadia is een kleine hoeveelheid bestrijdingsmiddel voldoen de. Het kwam er dus op aan de levens cyclus van alle aanwezige bacteriën te synchroniseren. Daar is men ln geslaagd. Advertentie) Novib heeft voor Ceylon anderhalf miljoen nodig (Van een onzer verslaggevers DION HAAG In samenwerking met Unesco Nederland en Unicef Ne derland hoopt de Novih tussen 18 en 25 oktober anderhalf miljoen gulden bijeen te krijgen voor het ontwikkelings werk op Ceylon. Voor dit doel wordt in de komende week over geheel Nederland een inzameling gehouden. ln zijn bijna 10-Jurig bestaan heeft de Novlb jaarlijks ongeveer 1 miljoen gul den bijeen kunnen brengen. Dit Jaar hoopt men op de helft meer. omdut de hulporganisaties een groot aantal ont wikkelingsprojecten op Ceylon wil fi nancieren. De projecten variëren van onderwijs en gezondheidsinstellingen tot watermolens, tractoren voor de land bouw en de opbouw Van een nieuwe visserljvloot. In de nabjjc toekomst worden waar schijnlijk ook enige jongerenvrijwllll- gers naar het eiland uitgezonden om te assisteren bij verschillende ontwikke lingsprojecten. Minister-president mr. Cals opent de inzamelingsactie met een toespraak voor radio en televisie op maandag avond 18 oktober. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Weer tyfus in Zwitserland ZURICH (AFP) - Met zekerheid Is vastgesteld dat In het Duitssprekende deel van Zwitserland 22 mensen met tyfus zijn besmet, onder wie acht scho lieren in het kanton ZUrlrti. I)e resulta ten van het onderzoek in de kiintnns ^'mrgau en Sankt Gallen zijn nog niet De eerste tekenen van een tyfusepl- demie In Zwitserland werden op 8 ok tober gesignaleerd. De haard is nog niet met zekerheid vastgesteld. De eer ste gevallen deden zi.-h m groep kinderen die uit drie verschillen de kantons afkomstig waren. Zij werden ziek na een uitstapje In het gebied van Etzel. In alle vermoedelijk bcsmetts streken zijn watermonsters onderzocht. Reizigers wordt aangeraden de buurt van Etzel te mijden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9