Echte eend vliegt er niet meer in AMERICAN FOLK BLUES FESTIVAL: ONVERGETELIJK Prinsenpaar Hitatsji bezoekt Den Haag Spontaan musiceren in oude stijl Kom mee KOMEET KIJKEN Haagse Post Uit de weekbladen e bazuin HLJDAG 15 OKTOBER I960 DB LELDSE COURANT Kooikers truc alleen goed voor jonge dieren (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De ervaren eend heeft de kooiker goed door. Hij laat zich niet meer lijmen voor de fuik, die zijn onherroepelijke dood betekent. Met de wijsheid van zijn vijf levensjaren houdt hij zich rustig op in de vijver ervoor. De fuik zelf is goéd voor de jongere eend, die de truc van de eendenkooi nog niet kent. Jammer genoeg kan deze het nooit meer navertellen. De op lossing van het raadsel betekent tevens het einde van zijn levens- bestaan. De oudere eend weet wel beter en daarom heeft de kooiker het andere uiterste ge kozen. Hij sloot vriendschap met het levenswijze dier, gaf hem een broedkooi en liet hem zijn gang gaan. En zo zorgen de honderd «enden- kooien in Nederland tegenwoordig voor een verdubbeling van de eendenpro- duktie. Het werd een merkwaardige ontdekking van een even merkwaar dig „instituut voor toegepast biolo gisch onderzoek in de natuur". Iets dergelijks gebeurde met 't on derzoek naar de korhoenders. Deze dieren stierven uit. Natuurlijk ster ven ze uit, zei men: „Het zijn nu een maal oer-dieren, die zichzelf over leefd hebben". Na een diepgaande speurtocht kwamen totaal andere feiten aan het licht. Niet het oerdier zelf was er de schuld van, maar de verwaarloosde heide. Een nog veel merkwaardiger en ver rassend resultaat leverde het onder zoek op naai de recreatie en de natuurbescherming in het Noordhol landse duinreservaat. De befaamde Noordhollandse duinen bleken name lijk door een even groot aantal indivi duele recreatiezoekenden als toeristen- in-massa te worden bezocht. „Waar uit blijkt, dat het beleid in de toe komst in feite evenveel rekening zal moeten houden met de individuele natuur- en rustzoeker als met dege nen, die zich meer tot het massa toerisme aangetrokken voelen", zegt de directeur van het in Arnhem ge vestigd instituut dr. A. B. Voüte. „Overigens blijven wij met vijftig vaste researchkrachten „Hertenroedelt je". leggen het i rapporten vast. Ernaar handelen is punt twee, het uitvoeren van maatregelen heel vaak een kwestie mie". Dit geldt voor bodemonder zoek, maar ook voor de research rond de insektenbestrijding, bosbescherming en voor het behoud Kwarteeuw speurwerk in natuur door ITBON aangelegd met zo op het oog vorste lijke hapjes gras voor de herten. Maar wie er ook op kwam grazen, niet de herten. Bij zonderzoek bleek, dat de fraaie dieren toch maar liever wild gras te grazen nemen. Nu weet het instituut het. Op de voederak- kers groeit nu het wat gecultiveer de wilde gras en de dieren zijn er Het instituut voor toegepast biolo gisch onderzoek van de natuur doet veel meer. Het beweegt zich ook rond kunstmatig opgezette wind schermen op de akkers. De zoge naamde houtwallen zijn uit de tijd. De windschermen zijn lang houd baar en bevorderen de opbrengst van de oogst. In sommige gevallen is dit zelfs 100 procent meer geweest. Zo verloopt het merkwaardige le ven van dr. A. B. Voüte en zijn 50 medewerkers van het instituut voor toegepast biologisch onderzoek van de natuur. Het instituut, dat thans 25 Jaar bestaat, groeide uit TNO. en houdt zich nu onder het ministerie van Landbouw en Visserij bezig met het onderzoek van de grond en de be strijding van insekten ten bate van flora, fauna, recreatie en landbouw. Minder gif De Insektenbestrijding is een hoofd stuk apart. Jarenlang heeft men ge zworen bij giftige bestrijdingsmidde len, maar de wetenschap zet er nu een groot vraagteken achter. Insek ten worden er langzamerhand im muun voor en daarmee schijnt het lot var» de insekticiden in de toekomst wel bezegeld te zijn. Het ITBON ge bruikt nu al minimale hoeveelheden giftige bestrijdingsmiddelen in de bosbouw. Er zijn vele andere methoden, „maar dan zal men wel iets meer moeten goedvinden dan nu. Een vlekje op boon, appel, peer of zo", zegt dr. Voüte, die meent dat de mens in zijn eisen naar volmaakte bloe men, planten, groenten, fruit langza merhand wat te ver dreigt te gaan. „Volmaaktheid is hier namelijk on mogelijk.' Weet u, wat die Ameri kaanse appelkweker deed. toen zijn fruit door een zware hagelbui getrof fen werd? Hij verstuurde het ge vlekte fruit rustig naar zijn afnemers met een briefje, dat de hagelvlek- ken een goed teken waren, omdat zelfs in zo'n klimaat deze fraaie ap pels konden groeien. Voortaan wil den zijn afnemers geen ander, dan dit gevlekte fruit meer". Kijkjes in al het bezienswaardige (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jongste zoon van keizer Hirohito van Japan, prins Hitat sji, zal met zijn echtgenote prinses Na- nako van 24 tot 27 november een onoffi cieel bezoek brengen aan Nederland. Het bezoek aan ons land is een deel van de goodwillreis door enkele Euro pese landen, die het prinselijk paar sinds 12 oktober vanuit Toldo is begon- Op zondag 24 oktober komt het paar per auto uit Brussel in Den Haag, waar 't, na door de Japanse ambassadeur te zijn verwelkomd, zijn intrek zal ne men in hotel „Kasteel Oud Wassenaar" Dezelfde avond zal worden gedineerd in de residentie van de Japanse am bassadeur aan de Rustenburgweg 2 te Den Haag. De dag na de aankomst, maandag 25 oktober vertrekt het prinselijk paar om negen uur 's morgens uit het hotel'om Universitair nieuws rijksuniversiteit te Nederlands "recht°~ci. C. de Boer. Delft mevr. E.-ukering-Daalmeljer, Lelden; H. A. Oroen, P. E. Hamburger, Den Haag; R. Pfeiffer. Voorburg; A. R, M. v d. Pluym, Den Haag; A A E I. v d. Polden. Den Haag: W. J. 'de Rijks. Delft; mej. C. F. Schneyder, NoordwijkF. W. Udo en J. J. I. Vt Den Vermeulen, Lei- .tijsvijk- F. F i .Leiden. W. J. Wassen. Den Haag; r. E. V. d Water. Leiden: J L. DuaJthêrie van Weezei, Den Haag; F. J. J. rèU^n'njD^Iftand' godgeleerdheidspronkelijk« uitgeven een bezoek te brengen aan het Vredes paleis. Daarna gaat men naar het Bin nenhof en hierop aansluitend gaan de Japanse prins en prinses een rondrit maken langs alle Haagse bezienswaar digheden, waaraan natuurlijk een be zoek aan Scheveningen niet zal ontbre ken. Vervolgens vertrekt het paar naar het paleis Soestdijk, waar het samen met de koningin de lunch zal gebrui ken. Na in Den Haag te zijn terugge keerd, houden de prinselijke gasten 'n receptie van zes uur 's avonds tot on geveer half acht op de Japanse ambas sade, waarna om acht uur zal worden gedineerd in het hotel „Kasteel Oud Wassenaar". Op dinsdag 26 oktober is het pro gramma verdeeld in drie delen. Aller eerst zal in de ochtend een bezoek worden gebracht aan het rijksmuseum en een diamant-industrie te Amster dam. Dan zal de lunch worden gebruikt op de Japanse ambassade in Den Haag. Na een bezoek aan een Rotterdamse firma zullen de hoge gasten naar Delft gaan voor een bezichting van de oude stad. Op woensdag 27 oktober zullen prins Hitatsji en prinses Hanako scheep gaan aan boord van de Prinses Bea trix, waarna om twaalf uur 's middags de reis naar Engeland zal aanvangen. Het officieuze bezoek van de hoge Ja panse gasten zal dan zijn geëindigd. Concertmuziek uit Nederland verliest aan terrein UTRECHT (ANP) Het Nederlandse en Franse repertoire van concertmuziek (inclusief concerten door of met mede werking van symfonie-orkesten) is in 1964 belangrijk achteruitgegaan. Het Duitse en Engelse repertoire profiteerde daarvan. Dit blijkt uit vergelijkingen die de BUMA heeft gemaakt aan de hand van de uit keringen aan de verschillende landen. In Nederland werd 19 procent van de ontvangen auteursrechten verdeeld l vorig Jaar 23 procent), naar Frankrijk ging 25 procent (vorig jaar 34 procent). Duitsland ontving 18 procent (vorig jaar 10 pro cent) en Engeland 13 procent in plaats van 10 procent in het jaar daarvoor. Ook in de sector recitals, koren, man doline- en accordeonorkesten, school- en muziekschooluitvoeringen ging het Neder landse aandeel in 1964 belangrijk achter uit: van 44 tot 30 procent. In deze rubriek gingen de Duitsers trouwens ook achter uit. Alleen de rubriek harmonie- en fan faremuziek leverde voor de Nederlandse muzlekauteurs een beter resultaat op; 68 procent, een procent meer dan in 1963. Een vergelijking in de rubriek amuse mentsmuziek heeft BUMA niet kunnen maken, omdat de uitkeringen aan de Ne derlandse rechthebbenden sterk worden beïnvloed door vele sub-uitgaven van buitenlandse werken en door het feit. dat het hele uitgeversaandeel van bijvoor beeld het Amerikaanse repertoire wordt uitgekeerd aan de Nederlandse sub-uitge ver ter nadere verrekening met de oor- Veemarkt Leiden •c-e; 12 stieren 390120 viclK. handel 'J 1000—1250—1350. i» st. han- ette koeien 330—400—435. handi 550—900—11T5 kg ïstitr 330 g>. as kal vei mm.o; 110—130—150. dveren 290—330—315 kg lug- ISO vette schaper 90—105—110, handel goed; 60 fokschapei 110—130—150. handel matig; 1384 vett. lammeren 100125—-145, hand vlug; drach tige zeugen 300—375425. handel stug schrammen 110 85—95—105. handel stug 817 biggen 54—58—62 .handel stug alles stuk. i paard en 5 geiten. Kaasmarkt Utrecht De liefhebbers van de blues- en boogiemuziek in de jazz zijn gisteravond! inlde Haagse Houtrust- hal ruimschoots aan hun trekken gekomen. Er werd door de ar tiesten van de American Folk Blues Group spontaan en zeer mu zikaal gespeeld en gezongen. Méér dan ooit bleek deze jazz een vita liteit te bezitten, die nog niets van haar kracht en warmte uit vroeger tijden verloren heeft. Integendeel. De instrumentale prestaties waren dikwijls indrukwekkend terwijl tevens vocaal iets te genieten viel. Het programma werd geopend door de leidér van deze groep J. B. Lenoir. Hij bleek een uitstekend blueszanger en gitarist, die naast een doorleefde voor dracht ook over een grote dosis techniek beschikt. Die technische vaardigheid was echter bij alle artiesten waarneembaar, doch vooral bij de gitarist en zanger John Lee Hooker, die na een wat stroef begin tot grote prestaties kwam. Zijn interpretatie van de blues stond op zeer hoog niveau en werd door prachtig gitaarspel ondersteund. Een bruisende vitaliteit mochten wij beluisteren van de pianist-zanger Roose velt Sykes. Zijn Boogie-W oogie Fourtg Seven Club oogstte terecht veel bijval van het publiek. Een dergelijke levens blijheid werkt dan ook aanstekelijk. Technisch liet hij wel eens een steekje vallen, doch een knap musicus is hij beslist. Een instrument dat veel in deze groep wordt bespeeld, is de mond harmonica. De mondorganist van gister avond bracht ons formidabele boogies met een sterk stuwende begeleiding van piano-bas-gitaarritme en drums. Een typisch artiest is Doctor Ross, een blueszanger, die zich begeleidt op gitaar met mondharmonica en tevens een bas-drum en een high-hat met de voeten bespeeld. Hoewel zijn optreden wat een tonig aandeed, was het 'm merkwaardige, belevenis deze man aan het werk te Een zuivere bluesinterpretatie mochten wij beluisteren van zanger gitarist Missisippi Fred Mc-Dowell. Hij gebruikt een afgezaagde flessenhals om de middelvinger als pleotrum en geeft hiermee het ritmisch accent aan op de gitaar, waarmee hij tot een ver rassende toonvorming wist te komen. De bonte rij van artiesten, waarvan gitarist Buddy Guy tot de meest vir tuoze prestaties kwam werd besloten door het optreden van Big Mama Thorn ton. Vermengd met een krachtig show element zong zij met,enorm stemvolume de blues en boogie. Haar gewicht van driehonderd pond ten spijt bracht zij haar aandeel in dit programma met een bewonderenswaardige spirit en danste als een prima-ballerina. Vocaal bezien is deze zangeres niet melodieus doch zeker oprecht. sche schilder Constant Permeke, al of Als slotapotheose kwamen de ar- njef van <jt.ze meester afkomstig zijn. tiesten nog even terug en bespeelde allen Daardoor werden de drie beklaagden, de mondharmonica tijdens een heerlijke m Nederlandse schilder uit Soester- UTRECHT. 15 okt. Vrijspraak in zaak valse Permekes inze correspondent Ll'IK De rechtbank van Luik heeft de vraag in het midden gelaten, of de twee schilderijen, respectievelijk een zomer- en winterlandschap, die de handtekening dragen van de enige ja ren geleden overleden sche schildi JOHN LEE HOOKER Grote prestaties De zuster van de eigenaar getuigde aanvankelijk voor de rechtbank, dat de werken uit de erfenis van haar vader kwamen, maar niet getekend waren. Haar broer daarentegen hield staande, dat zij wél getekend waren. De Neder landse verdachte tenslotte, verklaarde,: dat de schilderijen gekocht waren tn 'n Amsterdamse kunsthandel, maar hier van kon geen spoor worden teruggevon- V. R. Kunstwerken per jaar in bruikleen berg zuster uit Seraing, w bewijs vrijgesproken. De zaak kwam drieëneenhalf jaar ge leden aan het rollen, toen een Brusselse liefhebber bij de Luikenaar de bewuste schilderijen kocht voor ongeveer 1200 DEN HAAG De stichting Beeldende gulden. Hij ging naar de zoon van Con- Kunst (Amstel 46. Amsterdam) brengt stant Permeke, Paul en vroeg om een in het vervolg kunstwerken van eigen- attest van authenticiteit. Paul gaf dit af. tijdse Nederlanders, die vooraf gekeurd maar trok het later weer in. nadat hij zijn op hun technische en artistieke kwa-1 door zijn zuster aan het twijfelen was liteït. binnen het handbereik van leden, gebracht en verwittigde de rechtbank. De conservator van het Museum voor Schone Kunsten van Luik, die als des- 'xpressionisti- kundige was gedagvaard, meende dat de werken wel waren geschilderd in de trant van Permeke. maar niet dóór zijn hand. Hij opperde de mogelijkheid, dat Permeke. naar het voorbeeld van be roemde voorgangers, de werken had la- •egens gebrek aan ten schilderen door zogenaamde leerlin gen. Paul Permeke twijfelde evenzeer: zijn vader tekende de doeken niet altijd op dezelfde wijze. De verdediging van de beklaagden, onderstreepte, dat Per meke een buitengewoon bedrijvig schil der was geweest, zodat in een der gelijke mas8aproduktie onvermijdelijk veel minderwaardigs is, wat de kinde ren niet als eigen werk herkennen. Na rijp beraad is de rechtbank tot zijn ar rest gekomen waarbij tot vrijspraak werd besloten. Prinses Hanako. UTRECHT (ANP) De sterrcwacht in Utrecht heeft meegedeeld, dat de door de Japanners Ikeija en Seki ontdekte nieuwe komeet „Ikeija-Seki 1965-fde komende dagen vlak voor zonsopkomst in het zuidoosten te zien zal zijn. De komeet is dan vlak boven de horizon en dicht in de buurt van de zon, aan de rechterzijde. De komeet zal op 21 oktober om 4.48 uur wereldtijd (5.48 uur Nederlandse tijd) het zonoppervlak volgens voorlopige berekeningen op een afstand van 200.000 km passeren. Het is niet uitgeslo ten. dat de helderheid tijdens deze pas sage zo groot, wordt, dat ze overdag te zien zal zijn. Het meest boeiende schouw spel wordt verwacht op 21 en 22 oktober juist voor zonsopkomst. De staart van de komeet zal dan een hoek van 45 graden met de horizon maken in zuidelijke richting. OLIE VONDST IN SURINAME PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering heeft bekend gemaakt dat in dat land olie is aangetroffen. De ze vondst, op domeingrond gedaan, is van zodanige omvang dat men liet on derzoek niet kracht voortzet. De leiders van de proefboring heb ben gezegd alle reden te hebben om op timistisch te zijn. De vondst is ergens in het kustgebied van het land gedaan. De oliemaatschappij Colmar, die van de overheid een concessie had om op het vasteland van Suriname proefborin gen te verrichten heeft deze concessie veertien dagen geleden teruggegeven. De Surinaamse egering is daarop in eigen beheer br ingen gaan verrichten met boven vernis i gevolg. ONATHANKEUJK TOEKBUD wijdt veel aandacht aan de actie tegen het huwelijk van prinses Beatrix. Onder de voor- en tegenstanders van deze actie valt de robuuste opmerking op van de enige nog in leven zijnde landelijke knok ploegleider Scheepstra, nu fabrieksdirec teur in Amsterdam: „Het is helemaal niet moeilijk om dat handjevol, maar meer is het niet. van de P.S.P.'ers. com munisten en recalcitrante verzetsmen sen op te hitsen. Die mensen weten hier wat voor tragiek ze losmaken. Ze maken iets kapot waar de professoren geen verstand van hebben. Alsof die ene Duitser in de koninklijke familie er niet meer bij zou kunnen. Claus was achttien toen hij in dienst moest. Als wij zo'n jongen zagen, zeiden we tegen elkaar: „Moeten we nu ook al tegen kinderen vechten?" Duizenden verzetsweduweu hebben mij gevraagd een tegenactie te beginnen tegen het Amsferdamse comité, maar dat vertik ik. Al dat gezemel. Daar moet je kennelijk professor voor zjjn. die mensen zijn knap in hun vak. maar ze nyjeten zich niet met politiek be moeien. De naam van het verzet wordt hiermee te grabbel gegooid." is van mening dat de rpge- HF NIFIIWF rinK zirh heel bewust is geweest, dat de verhoging van omzetbelasting op schoe nen en textiel lievig zou worden aangevallen: „De voorstellen werden naar onze mening, opgesteld als blik- vangers om de bezwaren di" i I IklIC ',;'even aan andere voorstel- LINIt 'en welke ^an °°k- zo te ver tik-— zwakken, dat deze na een concessie aan de leer- en textielfabrikanten en hun consumenten zonder veel tegenspartelen van het parlement worden aanvaard. Want. niet waar. mog men het niet uit de breedte halen, dan moet het noodzakelijkerwijs uit de lengte komen. De tonden worden gezet in de toegeworpen schoen, en daar mee worden dan handig de wonden ge- schikking te stellen, aantrekkelijk, maar om andere redenen dan de meeste Nederlandse bladen: .Als we onze toe zegging aan de Verenigde Naties ge stand hebben gedaan, zullen onze ver plichtingen in het Atlantisch bond genootschap in een nieuw perspectief worden gezien. Immers, we zullen dan beschikken over het argument dat we onze strijdmacht in internationaal ver band zo doeltreffend Inzetten, dat het tijd wordt onze bijdrage aan de N.A.V.O. eens te herzien. In dit verband is het teleurstellend, dat de regering heeft be sloten dat de opleiding van het land- machtbataljon. dat aan de Verenigde Naties beschikbaar is gesteld, op de dus ven Dit lijkt ons onzakelijk plaatst een vraag gesprek met de rechtsfilosoof, dr. Dooyeweerd. hoog- VRIJ NEDERLAND sterdam, die door zijn controverse met de theologen over de rol van de godsdienst in de weten schapsbeoefening, talrijke studenten aan zich heeft verplicht .Onlangs heeft htj afscheid genomen van de Vrije Univer siteit. Over zichzelf zegt Dooyweerd: „Ik ben altijd weer dankbaar dat ik geen theoloog ben. De theologen kunnen nu wel van me zeggen „ach. hij weet niet beter" Maar als ik zelf theoloog was. kon ik veel minder over dit gebied zeggen dan nu. Er is nog iets anders. Het is eenvoudig niet waar dat je zoveel dingen tegelijk zou kunnen doen Je moet je leven ergens aan geven. Als je niet in de politiek gaat of anderszins aan de weg timmert .kom je niet in de publi citeit. maar dat moet je er dan maar voor over hebben. En je kunt een diepere invloed uitoefenen wanneer je je wijdt I Deze pianist is niemand meer of minder dan de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die een recital gaf op de feestbijeenkomst van driehonderd burgemeesters ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands Genootschap van Burgemeesters ELSEVIE R&ud Nog één weekje slapen, dan komt het nieuwe jasje. Zal de nieuwe uitgave, waaraan tal van nieuwe medewerkers bijdragen zullen leveren, ook commentaar bevatten in de trant als de volgende: ..Minister Bot heeft zijn afkeuring uit gesproken over de voorlichting, die mari niers. bestemd eventueel voor de V.N - strijdmacht, ontvangen. De docent zou bijvoorbeeld hebben gezegd, dat de Zuld- afrikaanse regering grote bedragen uil- geeft voor het welzijn van de Bantoes. Hoe men ook over de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika denkt: het is een feit dat de Zuldafi'tkanen de Bantoes uit stekend onderwijs, betere huizen en de meest moderne ziekenhuizen ter beschik king stellen. We begrijpen niet. dat dit niet gezegd mag worden. De waarheid is. dachten we. bij voorlichting geven toch altijd nog wel belangrijk Het blad verzwijgt wijselijk andere voorbeelden, die gelijkelijk zijn gepubli ceerd over de voorllchtingsmethode aan de mariniers schrijft over de gevolgen van een psycho analytisch onderzoek dat een klooster gemeenschap in Mexico heeft ondergaan omdat de prior meende dat het feitelijk evenwicht van het kloosterleven een Illusie was; ..Van de zestig monniken die de analyse ondergingen en van wie ver schillenden al tientallen jaren klooster ling waren, hebben veertig hpt kloos ter verlaten, na ingezien te hebben dat hun roeping hen richtte op het huwelijk of de koopvaardijvloot. Ondanks het teruglopen van de werkkrachten, bleek de operatie niet zonder winst, want de doeltreffendheid van het werk ls met sprongen vooruit gegaan. Van de andere kant legt de psyohn-analyse zonder mede dogen de zwakke plekken bloot van het godsdienstige gevoelen en biedt ze de mogelijkheid om kandidaten, die weinig geschikt zijn voor het kloosterleven, tijdig af te roden om in to treden."

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11