Dieren snipperden in Amsterdam Paarden lagen lui aan tafels met wortels en sla in Hiltonhotel Russen wilden in Bonn vlak naast defensie C. en A. in hoger beroep Gevangene van jaar was al lang vrij IATA nu ook omlaag met vliegprijzen Kubitschek terug in Brazilië Zwolsman overneming voelt voor van VLAM xiOBER 1965 DE LEIDSE COURANT Betvegingsvrijheid tot 40 km. beperkt (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Tweehonderd Mark per vlerkante meter hadden de Sovjet-Rus sen in Bonn wel willen betalen voor 'n stuk grond op de zogenaamde „Hardt- höhe" in DuLsdorf bij de bondshoofd- stad. Op dit stuk grond hadden ze dan een nieuwe ambassade willen bouwen. Bijna was deze grondaankoop door bemiddeling van een makelaar ge- Blaagd. Op het laatste ogenblik sloeg echter de Westduitse geheime dienst alarm: het perceel lag namelijk in on middellijke nabijheid van het nieuwe i| ministerie van Defensie. Het zou voor de Sovjets van hun nieuwe ambassade uit een kleinigheid zijj^geweest om met behulp van moderne afluisterappara- ten telles mee te horen; wat er in de werkkamer van minister van Defensie dr. Kai-Uwe von Hassel zou worden be sproken. Om verdere plannen voorgoed I uit te sluiten, legde de bondsregering I zelf de 200 pop per vierkante meter grond op tafel voor latere uitbreiding van het ministerie. De Sovjets grepen ernaast. Zij zoeken nog steeds naar een stuk grond. De bondsregering wil j hen weer daarbij behulpzaam zijn. In de bondshoofdstad is men er ove rigens van overtuigd, dat er met de ambassade-bouwgrond van Moskou uit een spelletje wordt gespeeld. Ook in het verleden hebben zij al eens geprobeerd j een perceel grond te kopen, dat in de onmiddellijke nabijheid van het minis terie van Buitenlandse Zaken was ge legen. Ook deze koop werd door de bondsregering ongedaan gemaakt. Aangezien voor de Sovjetrussische I diplomaten dezelfde beperking van hun I bewegingsvrijheid geldt als voor West- I duitse diplomaten in Moskou die ook niet, verder mogen dan in een straal van 40 km kunnen de Sovjets die thans gevestigd zijn in Rolandseck, 11 km ten zuiden van Bonn, nauwelijks-tot Keulen komen, waar hun handelsmis- j sie is gevestigd, zonder het ministerie van Buitenlandse Zaken daarvan zo als voorgeschreven te verwittigen. Dit begint de Sovjets lastig te worden. Ze willen noordelijker, in de richting van Bonn. Maar ze hebben daarbij niet veel geluk gehad bij het zoeken naar percelen grond. Ten dele hebben zij dat natuurlijk aan zichzelf te wijten, omdat zij zich willen nestelen in de buurt van departementen, waar de bondsregering i liever niet heeft. Voorlopig schijnen de bouwplannen eer in de la te zijn gestopt: de Sov jetrussische ambassade in Rolandseck wordt gerestaureerd. Brandt weigert mandaat voor Bondsdag BERLIJN (DPA) Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft of ficieel laten weten, dat hij de zetel in de Bondsdag waarvoor hij was aange wezen, niet zal innemen. Zoals gemeld had Brandt, die na de verkiezingen van 19 september de socialistische kandidaat voor het bondskanselierschap was, na de overwinning van Erhard laten weten, dat hij niet naar Bonn zou gaan. Hij was met 21 andere Westberlijners naar de bondsdag afgevaardigd. Overeen komstig het viermogendhedenstatuut worden deze afgevaardigden aangewe zen en niet gekozen. De Westberlijners hebben in de Bondsdag ook geen stem recht. De plaats van Brandt, die nog voorzitter is van de sociaal-democra tische partij, zal worden ingenomen door zijn partijgenoot Reinhard Buehling. 4% OMZETBELASTING Schoenmakers protesteren (Van onze correspondent) UTRECHT. Rond 700 schoenma kerspatroons hebben begrepen, dat do wederinvoering van de omzetbelasting (4 procent) op schoenreparatie om zeer veel redenen „onaanvaardbaar" moet worden geacht. Zij kwamen met span doeken gewapend naar de protestverga dering, die door de federatie van schoen- raakerspatroonsbonden gistermiddag in Utrecht werd gehouden. Protesttelegrammen werden inmiddels naar minister Vondeling gezonden; de leden van de Tweede Kamer kiegen een uitvoerig schrijven, waarin de bezwaren van de schoenmakers uiteen worden De schoenmakers rekenen er stellig op, dat de overigens zeer rustig ver lopen protestvergadering voldoende zal zijn, om de dreiging van 4 procent om zetbelasting op de schoenherstel lerij af te wentelen. Zij zijn van mening, dat vooral de minder draagkrachtigen en de grote gezinnen het sterkst worden getroffen en dat zij minder klanten zullen krijgen. Ook textiel is tegen DEN HAAG (A.N.P.). De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland, waarin de textiel industrie de voornaamste plaats in neemt, heeft per brief een dringend be roep gedaan op de vaste commissies voor Economische Zaken en voor Finan. ciën uit de Tweede Kamer, de voorge stelde wederinvoering van de omzet belasting op textiel niet goed te keuren. De Kamer zegt in haar brief met ver ontrusting kennis te hebben genomen van de mededeling uit de jongste troon rede, dat de in 1955 ingevoerde vrij stelling van omzetbelasting voor textiel, zij het ten dele, zal worden opgeheven. Op zilveren schaien werd het diner door koks en kelners aangedragen. ARNHEM (ANP) - Tegen de zowel door de Haagse als door de Arnhemse economische politierechter opgelegde geldboete van tienduizend gulden we gens overtreding van de wet op de uit verkopen in juni j.l. gaat C. en A. in hoger beroep, zo is namens de di rectie van het confectiebedrijf meege deeld. De officier van justitie te Arnhem had een geldboete geëist 1000 gulden voor overtreding vai uitverkopenwet en 25.000 gulden als compensatie voor onrechtmatig verkre gen voordeel. 2Vi jaar voor gemeente-ontvanger 's-HERTOGENBOSCH (ANP) Het gerechthof ln "s-Hertogenbosch heeft de voormalige gemeente-ontvanger van Chaam, J. R. veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf friet aftrek van voorarrest wegens door hem gepleegde verduisteringen uit de gemeentekas van Chaam, die in totaal een bedrag van ruim 100.000 gulden be liepen. Het hof heeft de zaak tegen de ge meente-ambtenaar J. K., die van R. gelden tot een bedrag van 10.000 gul den zou hebben aangenomen, aangehou den tot 15 november. AMSTERDAM. (A.N.P.I. Het Is voor de paarden gisteren in Amsterdam een mooie dag geweest. Dat bet dit zou ztfn was althans de bedoeling van de heer Frlts Rolff, directeur van het circus Rolfflno en organisator van de dieren- snipperdag. Evenals verleden jaar kregen de paarden, die voor deze dag waren aan gemeld, een diner. Maar voordat ze daar Vorig Jaar was Sjoukje Dijkstra ere- iste, nu Ada Kok. Op het programma as aangekondigd, dat Ada gekleed zou zijn „in oranje badjas met handdoek om de hals". Ada Kok had echter oranje bad- n handdoek thuisgelaten en had zich gestoken ln een charmant donkerblauw pakje. Ruim een uur voordat de stoet het Hiltonhotel arriveerde, stonden I de kelners in livrei en de koks met hun j hoge witte mutsen achter de twee. elk volgens het programma, 80 meter lange met witte lakens bedekte tafels opgesteld. Op de tafels stonden grote gevulde scha len te wachten. Net zoals verleden jaar domineerden ook thans weer het groen de andijvie en de sla en het oranje de wortels. Champagneflessen gevuld met helder water en verzilverde schalen daarbij om dit water in te serveren ont braken evenmin. Grote zilveren kande laars waarin enorme wortels gestoken waren en glazen met grote boeketten herfstbloemen gaven het geheel een bij zonder verzorgd en appetijtelijk aanzien. De eerste groep paarden, die aan het diner aanstond, bleek het Inderdaad te smaken. Het waren heel kleine paardjes, pony's van een groep jeugdige ruitertjes uit Ermelo. Sommige paardjes stonden niet, maar gingen er bij liggen en lieten zich zo door de kelners en him berijders voeren. De paarden, die aan het diner deelnamen, waren de trekkers onder meer van een trouwkoets, een arrestee op een lorrie en een draaiorgel. De eigenaar van dit draaiorgel was geen Amsterdammer maar een Hagenaar, die met vrouw en vader naar de hoofdstad was gereden om aan de show deel te nemen. De heer Rolff kende aan iedere j| deelnemer, hetzij man of paard, de eerste prijs toe, bestaande uit een oranje rozette. Haagse ingenieurs naar Brazilië AMSTERDAM (ANP) Het ln Den Haag gevestigde Nederlandse adviesbu reau voor Ingenieurswerken in het bui tenland (Nedeco) zal deelnemen aan een der grootste studies op transport gebied, ooit door de wereldbank onder nomen. De Braziliaanse regering en de wereldbank zijn overeengekomen samen te werken ter financiering van een on derzoek naar spoorlijnen, verkeerswe gen, havens en scheepvaart met het doel de regering; te helpen een tienja renplan op te stellen voor de moderni sering en ontwikkeling van het trans port in Brazilië. Tot de vier ingenieursbureaus, die zijn aangezocht om de studie te ver richten, behoort Nedeco dat problemen op het gebied van havens en kustvaart, bestudeert. DEN HAAG (A.N.P.). De Guinese leraar Mamadou Ray Autra Traore blijkt op de internationale vergadering te Scheveningen van de organisatie „Amnesty International'' ten onrechte te zijn verkozen tot „gevangene van het jaar" voor I960. Tijdens do vergadering op 25 en 26 september was hij reeds op vrije voeten. Men betreurt het nu, dat vóór en tijdens de bijeenkomst geen betrouwbaarder inlichtingen uit Guinee konden worden verkregen. Daar het de bedoeling was de aan dacht te vestigen op de toestanden in dit deel van Afrika, heeft men thans voorgesteld de meest op de voorgrond tredende collega van Traore, Kouman- dlan Keita, te verkiezen tot „gevangene van het jaar". Keita wordt in eenzame opsluiting gevangen gehouden. Hij lijdt aan maagzweren en ook verder is zijn gezondheidstoestand slecht. De regering vreest zijn persoonlijke populariteit. SCHIPHOL (ANP) In navolging van de chartermaatschappijen hebben de IATA-maatschappljen besloten de groeps- en Itérelzen over de Atlantische Oceaan volgend jaar aanzienlijk goedkoper te maken. Vele van de toe te passen re ducties hebben tot doel het bezoek van buitenlanders aan de VS en Canada te stimuleren. De prijzen gaan gemiddeld van 15 tot 25 procent omlaag. Als voorbeeld geeft de SAS een Ité- I reis van minimaal 14 dagen van Kopen- I hagen naar New-York voor 360 dollar en j van Kopenhagen naar Montreal voor 339 j dollar. Naar Los Angeles gaat een Ité- uitstapje 621.20 dollar kosten. Deze reizen mogen niet beginnen op vrijdag, zaterdag of zondag. Ada Kok schenkt water uit een champagnefles voor het dorstige paard, dat uren door Amsterdam moest paraderen ter gelegenheid van dierensnipperdag. Onderscheiding voor dr. Lieftinck DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën, dr. A. Vondeling, heeft tijdens zijn verblijf in Washington dr. P. Lieftinck diens benoeming tot com- mandebr iit'-de orde van de Nederland se Leeuw meegedeeld. Dit gebeurde huize van de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten mr. C. W. A. Schürmann. De heer Lieftinck was op 1 oktober juist tien jaar executive director van de internationale bank en het monetaire fonds, in welke hoeda nigheid hij ook de Nederlandse belan gen behartigt. RIO DE JANEIRO (Reuter) Ex- president Juscelino Kubitschek van Brazilië is gisteren na een vrijwillige ballingschap van bijna anderhalf jaar uit Frankrijk in zijn land teruggekeerd. Meer dan 5000 aanhangers juichten hem bij zijn aankomst op het vliegveld van Rio toe. Kubitschek werd verleden jaar juni voor tien jaar uit zijn politieke rechten ontzet nadat het bewind van de linkse president Goulart omver was gewor pen. Er is nog een arrestatiebevel te gen hem van kracht hangende een on derzoek naar beweerde corruptie en wanbeheer tijdens zijn ambtstermijn van 1956 tot '61. Nieuwe school voor hakkers en kelners ROTTERDAM (ANP) Morgen zal burgemeester W. Thomassen van Rot terdam officieel de nieuwe r.-k. Hore ca- en banketbakkersvakschool „Zo- i merhof" in Jiet centrum van Rotter- I dam openen. De dagschoolopleiding omvat één jaar voorbereidend onder wijs, wat voor elk technisch onderwijs hetzelfde is en dus de mogelijkheid biedt zonder tijdverlies een andere tech nische richting te kiezen, en daarna voor de banketbakkers een 2-jarige cursus en voor de koks en kelners een 3-jarige cursus. Overigens hoopt men op den duur meer opleidingen in te stellen zoals barman, koks voor grote tehuizen zoals kloosters, bejaardencen tra enz. B. Bommel heiast met onderwijszaken ROTTERDAM <KN£') De bis schop van Rotterdam heeft de bis schoppelijk hoofdinspecteur, B. J. Bommel, benoemd tot zijn algemeen gedelegeerde in alle onderwijzaken. Als zodanig zullen alle onderwijskwes ties, die liggen op het terrein \)an de schoolkatechese, de katholiciteit va onderwijs en de pastoraal van het derwijs, bij hem thuis horen en door hem namens de bisschop worden be handeld. Er zal nauw worden samen gewerkt met het diocesaan pastoraal centrum. De heer Van Bommel zal tot nadere datum ook als bisschoppelijk hoofdinspecteur werkzaam blijven. De directeur-generaal Saneringsplan voortziet in voortzetting ROTTERDAM (ANP) De heer R. Zwolsman, voorzitter van de raad van bestuur van EMS en Zwolsniangrocp, voelt voor een overneming van de N.V. Vlissingse aannemingsmaat schappij VLAM in Papendrecht, het bedr(jf, waarvan enige tijd geleden bekend werd dat bet in moeilijkheden verkeert. Op 28 september is aan de VLAM, zoals gemeld, voorlopige surséance van l»e- iling verleend. De schadecommissle voor het bouw bedrijf in Rotterdam e.o., die een be langrijk deel van de grote schuldeisers van de VLAM onder haar leden telt, heeft de heer Zwolsman direct na de surséance verzocht zo mogelijk 'n voor stel te doen. Hierop heeft deze een sa neringsplan ontworpen, dat een oplos sing kan bieden voor de moeilijkhe den op het gebied van de financiering en de bedrijfsvoering, waarmee de VLAM kampt. Dit plan, dat voorziet in een overneming van de oude VLAM- aandelen heeft het voordeel dat het be drijf van de VLAM zal worden voortge zet, dat de lopende projecten behoor lijk zullen worden uitgevoerd en dat de werkgelegenheid van het betrokken per soneel gewaarborgd is. Voor de financiering van het plan heeft Zwolsman de steun nodig van de bankier en de opdrachtgevers van de VLAM. Bij de financiering zullen zes procent grondbrieven van de Nederland- sche Grondbrief bank (waarin de Zwols- mangroep een belang heeft) een grote rol spelen. Van het geplaatste aandeel in het ka pitaal van de VLAM staat voor circa 400.000 gulden bij derden uit. Het sane ringsvoorstel voorziet niet in een bod op deze stukken. De aandelen zullen evenmin worden afgestempeld. Volgens de berekeningen van de heer Zwolsman, moet tenminste het gehele aandelenka pitaal ad een miljoen gulden en de re serves van de VLAM als verloren wor den beschouwd. Mr. Kastein merkte nut op dat ccn overdracht van dc oude VL AM-aan delen, die zich in vaste handen bevinden (een nominaal bedrag van ongeveer 600.000) aan de heer Zwolsman niet mo- Atoomexpositie VS in Utrecht UTRECHT In liet voorjaar vL! 1966 zal in Utrecht op het terrein van do jaarbeurs een Amerikaanse „atoom- expositie" worden ingericht. De ten toonstelling. die de naam ..Atoms at work" draagt, zal waarschijnlijk de gehele maand maart voor Iedereen vrij toegankelijk zijn. In het kader van deze tentoonstelling die reeds in 22 landen te zien is ge weest. en door ongeveer zes miljoen mensen werd bezocht, zal op het terrein van de Merwedehal een kernreactor worden geplaatst. Het is de bedoeling dat Utrecht gedurende de exposltle- maand een belangrijk informatiecen trum op het gebied van de kernenergie zal zijn voor binnen- en buitenland. Tij dens de tentoonstelling zal door Ne derlandse en Amerikaanse geleerden een congres worden gehouden over kernenergie. gelijk is. De grote aandeelhouders zouden I hun stukken niet zonder meer kunnen al geven. zoals Zwolsman voorstelt, want zij hebben ittfi gevonden. Van de zijde van VL AM-directle wordt hieraan toegevoegd dat de oude aandeelhouders zich moreel gebonden hebben om achter het beleid van bewindvoerders te blijven staan, o.m. I hangende de besprekingen over een over- Mr. Kastein toonde zich verbolgen over het huidige „saneringsplan", omdat Zwolsman al voor de surséance met een soortgelijk voorstel is gekomen, maar de onderhandelingen hierover toen eenzijdig heeft afgebroken. De bewindvoerder gal toe. dat de heer Zwolsman tevoren door de bank was benaderd. Volgens de heer Zwolsman is er inder daad voor de surséance een voorstel ge daan. dat echter nogal wat afweek van het huidige, omdat de VLAM toen nog een normaal werkend bedrijf was. Het overleg is indertijd afgebroken, omdat de bank de financiering niet rond heeft kunnen krijgen, aldus de heer Zwolsman. De aandelen VL AM zijn op de incou rante aandelenmarkt verhandeld tegen een koers van 65 procent. Gisteren werd gedaan op 90. Doorlichting geweigerd Ambtenaar on tslagen DEN HAAG lAJJ.P.i. „Omdat hij alles wil toevertrouwen aan God", wei- geit de incasseerder VV. P. van de ge meente Noordwljk zich te laten door lichten op t.b.c., hetgeen volgens het ambtenarenreglement van de gemeente verplicht wordt gesteld. De gemeente heeft hem ontslagen, waartegen hij in beroep is gegaan bij het Ambtenaren gerecht. De gemachtigde van de ont slagen ambtenaar vond ter zitting het argument van de gemeente, dat de volksgezondheid een dergelijke maat regel gebiedt, niet steekhoudend. Het contact van de incasseerder met de bevolking ia maar oppervlakkig. De gemeente beschouwt doorlichting alleen zinvol als iedereen er zich aan onder- Het gerecht zal over drie weken uit spraak doen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7