PAUSELIJK BEROEP OP ALLE VOLKEREN OM VREDE EN MENSWAARDIG BESTAAN Vrij willig pensioen is minister te duur 't is weer tijd voor piCf p Raad voor ruimte geïnstalleerd „Voor V.N. geen weg terug meer mogelijk Beschaving gegrondvest door geloof in God A Forse kritiek op Sociale leer in Schema Schillenbeeckx en contraceptie Land leefbaar maken samen met overheid Mr. Marijnen wil vrijheid individu niet aantasten DINSDAG 5 OKTOBER 1965 DE LETDSE COURANT •chtej NEW-YORK (KNP, Reuter, IIPI) Staande op het spreekgestoelte in de grote vergader zaal van de Verenigde Naties heeft Paus Paul us VI een hartstochtelijk beroep op alle volkeren gedaan de vrede te handhaven, de ontwapening te bevorderen, de ontwikkelings landen vooruit te helpen, de voedselproduktie te verhogen in plaats van de geboorteregeling te bevorderen en alle mensen ter wereld een menswaardig bestaan te bezorgen. Met nadruk zei Paus Paulus dat hij niet alleen sprak namens de Katholieke Kerk, maar ook namens alle andere christelijke gemeen schappen, die hem uitdrukkelijk luidden ver zocht als hun tolk op te treden. .Wij spreken ook namens de armen, de rechtelozen, namens allen die hunke ren naar gerechtigheid, naar vrijheid, welvaart, vooruitgang en naar een mens waardig leven. De volkeren wenden zldh tot de VN als hun laatste hoop op een dracht en vrede. Wij wagen het tegelijk met het onze. ook him eerbetoon en hun vertrouwen uit te spreken.Paus Pau lus betoogde dat er voor de Verenigde Natie6 geen weg terug mogelijk is; de VN zijn een historische noodzaak voor de ontwikkeling van de mensheid; hij merkte hierbij op. dat de organisatie van de VN in de tijdelijke orde een karak teristiek vertoont, zoals de Katholieke Kerk in de geestelijke orde: uniek en universeel. „Bestudeer de wegen om eer vol en loyaal diegenen tob uw broeder- söhapspact te roepen die thans nog bui ten staan", ao adviseerde hij de leden Man de VN. In de structuur van de VN zijn alle volkeren gelijk. De vertegenwoordigende natiee zullen de nodige nederigheid moe ten opbrengen: „want het ls de hoog moed die spanningen wekt, die oorzaak is van prestigestrijd, overheersing, kolonia lisme en egoïsme; de hoogmoed maakt de broederschap kapot...." Nooit meer „Hier", aldus Paus Paulus, „bereikt onze boodschap haar hoogtepunt. Het is het woord dat gij van ons verwacht en dat wij niet kunnen uitspreken zonder ons bewust te zijn van zijn ernst en plech tigheid! nooit meer de een tegenover "de ander, nooit, nooit meer. Is dit niet boven alles het doel waar voor de VN werden opgericht, namelijk tegen de oorlog en voor de vrede? Luis- Advertentie) Oagel Verkouden? Uetfurtu* o/> ASPRO' Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. teüfooui* c/> ASPRO' ter naar de woorden van de grote over ledene, John Kennedy, die vier jaar ge leden uitriep: de mensheid moet een ein de maken aan de oorlog, anders zal de oorlog een einde aan de mensheid ma ken. fer zijn geen lange redevoeringen nodig om het hoogste doel van uw in stelling te proclameren. Het ls voldoende er aan te herinneren dat het bloed van miljoenen mensen, hun ongehoord lijden, de nutteloze massamoorden en de ont zettende ruïnes uw verbond rechtvaar digen. In een eed die de toekomst van de wereld moet veranderen; nooit meer oorlog, nooit meer oorlog. Het ls de vre de, die het lot van de volkeren en van de gehele mensheid moet bepalen". De Paus deed een dringend beroep de offensieve wapenen te vernietigen, die zonder dat zij zelfs maar gebruikt wor den, de mensheid reeds in angst doet le ven. Bovendien vergen deze wapens enor me uitgaven en verhinderen zij projecten van solidariteit en nuttige arbeid. Leven Hij ging vervolgens nader In op het werk van de VN: „Wat gij hier verkon digt zijn de fundamentele rechten er plichten van de mens, zijn waardigheid, zijn vrijheid en voor alles zijn gods dienstvrijheid. Het gaat voor alles om het leven van de mens, waaraan niemand mag raken, ook wanneer het gaat om het grote probleem van de geboorten. Uw taak is ervoor te zorgen dat er voldoende brood op de tafel van de mensheid staat en niet het aantal aanzittenden te minderen door de begunstiging van kunstmatige geboorteregeling, die strijdig ls met de vrede". Hij zei verder dat het niet genoeg is om de mensen te voeden, maar dat de mensheid ook een mens waardig bestaan verzekerd moet worden. Daarom is bijzonder op de VN van toe passing wat de profeet Isaias zegt: „Dan smeden zij hun zwaarden tot ploegijzers om en hun lansen tot sikkels". Paus Paulus waarschuwde de VN, dat „het gebouw dat gij op wil trekken niet uitsluitend moet berusten op materiele Ook suggesties ivelvaartsvastheid wijst hij af (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smallen- broek (Blnn. Kaken) voelt er in te genstelling tot de Tweede Kamer niet voor een vrijwillig ouderdomspensioen in te voeren. Hij vreest namelijk dat de kosten niet te overzien zouden zijn door het veelvuldig gebruik dat naar zijn mening van een regeling voor vrij willig ouderdomspensioen gemaakt zou gaan worden. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Sniallen- broek op het ontwerp algemene burger lijke pensioenwet. In het voorlopig verslag op dit wets ontwerp was door de Tweede Kamer nagenoeg algemeen voor de invoering van een vrijwillig ouderdomspensioen gepleit. De Kamer verwees daarbij naar het destijds gedane voorstel van de staatscommissie-Van Poelje om bij overeenstemming tussen ambtenaar en dienstleiding het vrijwillige ouderdoms pensioen reeds op 60-Jarige leeftijd te laten Ingaan. Minister Smallenbroek wijst erop, dat deze pensloenvormen niet passen in het stelsel van het huidi ge wetsontwerp, dat uitgaat van pensio nering op 65-jarige leeftijd. De minister is wel bereid de bereke ning van de pensioenen uit te voeren op basis van 't gemiddelde Balaris over de laatste twee kalenderjaren. Thans gebeurt deze berekening nog op basis van het gemiddelde salaris over de laatste drie dienstjaren. De suggestie de pensioenvoorzieningen uit te breiden met een zogenaamde zuster- of ver zorgsterspensioen wijst minister Smal lenbroek af. Minister Smallenbroek heeft de Twee de Kamer tevens zijn memorie var antwoord toegezonden op 'n wijzigings- ontwerp van de overheidspensioenwet geving, die verband houdt met de pen sioenmaatregelen 1963. Daarin wijst de minister een aantal suggesties vai Tweede Kamer betreffende de wel vaartsvastheid van de pensioenen af. Bauer wil meer over Bormann weten FRANKFORT (DPA) De procu ur-geiieraal van de Westdultse staal Hessen, Fritz Bauer, heeft Frledniann de leider van een Israëlisch d< itatlecentrum voor uazimisdaden indirect uitgenodigd, aanwijzingen te ge ven omtrent de verblijfplaats van Hit- Iers plaatsvervanger Martin Bormann. Zaterdag had Frledniann ln een vraag gesprek met de New York Post gezegd: „Als een beloning van 50.000 dollar zou worden uitgeloofd, zouden wij Bormann van vandaag op morgen kunnen pakken, Wij weten dat hij zich in Argentinië bevindt. De kwestie is echter dat nie mand hem hebben wil." Bauer verklaarde maandag in Frank fort, dat Friedmann tot dusver geen aanwijzingen omtrent de verblijfplaats van Bormann heeft gegeven. Als hij dat wel zou doen, zou geen middel gebruikt worden gelaten om Bormanns uitlevering te krijgen. De door Hessen uitgeloofde beloning van 100.000 DM aardse fundamenten, maar op bet geweten. „Het bouwwerk van de moder ne beschaving moet gegrondvest zijn op geestelijke beginselen. Alleen deze zijn in staat om de beschaving een goede basis te geven, haar te verlichten en nieuwe impulsen te geven. Deze beginselen Van de hoogste wijsheid kunnen niet anders dan hun grondslag vinden in het geloof ln God, de God naar wie allen, die Hem niet ikennen, op zoek zijn". Verduistering 35.000 bij Johannastichting ARNHEM (ANP) Op de afdeling loonadministratie van het revalidatie centrum Johanna Stichting te Arnhem ls 35.000 gulden verduisterd. De politie heeft de zaak in onderzoek. De Johan na Stichting is verzekerd tegen derge lijke schade. Namens de Johanna Stichting wordt er nog op gewezen, dat de financiële administratie van de stich ting Het Dorp geheel los staat var van de Johanna Stichting. ROME, (KNP) Om onjuiste gevolg trekkingen naar aanleiding van zijn rede van vorige week tegen te gaan, heeft prof. Sohillebeeckx o.p. in Rome verzocht de letterlijke tekst te pu/bliceren van de passage die hij wijdde aan de contra ceptie. Deze luidde als volgt: „Alleen contraceptie die de eigen men selijke betekenis van de huwelijksdaad tegenspreekt, is ongeoorloofd. Maar zij is nooit ongeoorloofd louter en alleen op grond van een beheersing en huma nisering van biologische wetmatigheden, op voorwaarde derhalve, dat deze be heersing (van de biologische structuren) wordt opgenorflen in het fundamentele project, van een menswaardig vrucht baar huwelijk, een waarlijk humanise rende beheersing is en derhalve geen lichamelijke verminking of een krenking van de (belichaamde) interpersoonlijkheid der echtgenoten". VATIKAANSTAD. (K.N.P.). Iloofd- stuk drie van schema 13. dat in kort bestek de eisen stelt, welke de moderne I katholieke sociale leer verkondigt, is In de concilieaula voorwerp geweest van scherpe kritiek. De Duitse bisschop Hoeffner van Muenster, die namens 80 bisschoppen sprak, verweet aan de samen stellers. dat zij er niet in waren geslaagd dit hoofdstuk de rijpheid te geven, die de sociale encyclieken bezitten. Het hoofdstuk zegt niets nieuws. maar- In hetgeen wel gezegd wordt, is veel on duidelijk en zo algemeen, dat misver standen niet uit kunnen blijven. Er wor den allerlei vermaningen uitgedeeld, zon der dat dit hoofdstuk aangeeft hoe aan die vermaningen gevolg kan gegeven wor den. Hij vatte zijn kritiek samen met de woorden, dat hoofdstuk drie over het sociaal-economische leven „riekt naar moralisme, do problematiek simplificeert en door zijn vermanende toon afstoof Bovendien verweet bij aan het hoofdstuk een te groot vertrouwen in de vooruit gang. eVrstoringen in het economische evenwicht, onvolmaaktheden en onrecht vaardigheden zijn net zo min uit to roeien als de zonde, zo verklaarde mgr. Hoeffner. Hij vervolgde met detailkritiek op en kele onderdelen. Met name eiste hij on derscheid tussen een steriele en verkwis tende rijkdom en het grote vermogen, dat aangewend wordt door investeringen en produktieverhoging. Het stuk moet duidelijk maken, dat niet het grote ver mogen wordt veroordeeld, maar voor zover dit grote vermogen de sociale recht vaardigheid schaadt. Tegen een ongelimi teerde medezeggenschap in de bedrijven waarschuwde een andere Duitse bisschop, namelijk mgr. Hengsbach van Essen, die wees op het gevaar, dat niet bij het be drijf betrokken machten een te grote in vloed zouden kunnen krijgen. Nieuwe lijndienst Schiphol-Liverpool SCHIPHOL (ANP) Gisteren is de eerste geregelde lijndienst uit de ge schiedenis van de luchtvaart tussen Amsterdam en Liverpool geopend. Een ambassadorvliegtuig van de Engelse luchtvaartmaatschappij Dan-Air, gaat deze dienst driemaal per week uitvoe ren ter vervanging van de vroegere tweemaal per week gevlogen dienst op Rotterdam. De vluchten van Liverpool en terug worden uitgevoerd op maan dag, woensdag en vrijdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers heeft gisteren voor de tweede maal binnen korte tijd zijn verantwoorde lijkheid voor de ruimtelijke ordening van ons land onderlijnd. Werd verleden week dinsdag door de minister de rijks planologische commissie geïnstal leerd, gisteren installeerde hij in de rolzaal op het Binnenhof te Den Haag g«x»flaooQoafloq^)oo<ttooopfflooi»poooooooQpooooooQOftggg^ Luister naar .1 (9 weer tüd voor Nortli State", met de Dutch Swing Collega Band o.l.v. Peter Schitperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u. Planologie eist duidelijke vitie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. V. G. M. Marij nen zegt het zeer beslist: .„Men mag de vrijheid van het individu niet aantas ten. Ik sta afwijzend tegenover 'n over heidsregeling, die de bevolkingstoena me een halt moet toeroepen. De voor lichting, het wijzen naar de wissel op de toekomst, dat Is een natuurlijk een andere zaak. Maar heslist geen over heidsregeling". De dinsdag geïnstalleerde voorzitter van de raad van advies voor de ruim telijke ordening kent geen angst voor de toekomst. Hij ziet de enorme problemen wel, hij gaat er niet aan voorbij. „Maar de mens heeft altijd aan ruim telijke ordening gedaan. Hij blijft dit doen, ook in deze eeuw. Feit is echter wel, dat hij nu gedwongen wordt haast te maken niet het ordenen van de ruim te. Dat wel. Misschien zijn we wel wat laat met de maatregelen van nu begon- Het wordt volgens mr, V. G. M. Ma- rijnen tijd, dat men een goede defini tie maakt van het begrip ruimtelijke or dening. Men denkt hierbij bijna altijd aan de planologie. De ordening omvat echter veel meer: zij omvat alle as pecten van het menselijk leven. Bin dat zijn er nogal wat cultureel, maat schappelijk, medisch, politiek, sociaal. Sociologisch heeft de mens er volledig mee te maken. „Het gaat hem persoon lijk aan. hoe hij woont, hoe lilj zijn vrije tijd kan besteden, hoe hij werkt". De raad van advies voor de ruimte lijke ordening krijgt een bijna onover zienbare taak. Om te beginnen moet hij al advies uitbrengen over allerlei kwes ties, nog voordat de vervolgnota inzake de ruimtelijke ordening van minister Bogaers ln de loop van 1966 verschijnt. Wat voorts moet gebeuren? De vraag beantwoorden, wat wij met de verste delijking aan moeten. Moeten de steden groter worden? Moeten er nieuwe ste den bijkomen, moet het platteland ge- rd worden? Of dient de stad gelei delijk aan over een deel van het plat teland geschoven te worden? Met be houd van vooral ook recreatieve ruim ten? Ook de vraag beantwoorden, wat te doen met onze Industrieën. Moeten ze al of niet over Nederland verspreid wor den? Moet de overheid hij deze sprei ding alleen maar stimuleren, of ook min of meer dwingend optreden? Moet de industrie naar het platteland of het platteland naar de industrie? Voorlopig werk genoeg dus. de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Dit 38 man sterke college zal, onder voorzitterschap van oud-minister- president nir. V. G. M. Marijnen, voor al een eommunieatiekanaal tussen re gering en samenleving moeten zijn. Minister Bogaers zei het aldus: „Enerzijds zal de raad de regering kunnen informeren over wat er in de Nederlandse samenleving leeft aan denkbeelden over hoofdlijnen en begin selen, die voor de ruimtelijke orde- ning van algemeen belang zijn, ander- I zijds kan de raad een klankbodem zijn voor de inzichten van de regering, die aan haar ruimtelijk beleid ten grond slag liggen". De raad van advies bestaat uit ver tegenwoordigers van verschillende maatschappelijke organisaties, experts op bestuurlijk en technisch gebied in zake de ruimtelijke ordening en des kundigen inzake het provinciaal en het gemeentelijk bestuur. In de raad van advies zitten onder meer vertegenwoor digers van landbouwschap, bosschap, werkgeversverbonden, vakcentrales, woningcorporaties, de spoorwegen, het beroepsvervoer, de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming en de stichting recreatie. Het Is de be doeling dat een speciale werkcommissie uit de nieuwe adviesraad regelmatig contact houdt met het bedrijfsleven. In zijn installatierede zei minister Bogaers onder meer, dat de toedeling van de ruimte in toenemende mate een klemmende opgave voor het overheids beleid zal zijn. Uitgaande van een groei van de bevolking met 60 pro cent tot 21 miljoen in het jaar 2000 zal de omvang van de stedelijke bebou wing in die tijd met meer dan 100 pro cent moeten toenemen. In het Neder land van 1900 was plm. 1200 vierkante km bebouwd, thans is dit meer dan 2200 vierkante km. In het jaar 2000 zal echter 4500 vierkante km bebouwd moe ten zijn. Om deze redenen zal in de volgend Jaar aan de Tweede Kamer uit te bren gen nieuwe nota inzake de ruimtelijke ordening de verstedelijking daarom 'n belangrijke plaats innemen, aldus de minister. Dit probleem ligt inmiddels zijns inziens niet in alle delen van het land hetzelfde. De verstedelijking vol trekt zich het snelst in het deel van ons land, dat globaal genomen ten zuiden van de zone Alkmaar-Arnhem ligt. Daar wonen thans 9 van de 12 min. Ne derlanders. Volgens de prognoses zul len daar in 2000 ongeveer 16 van de 21 miljoen Nederlanders wonen. Om die groei op te vangen en in ba nen te leiden, zal men volgens de mi nister voor dit deel van het land tot een „inrichtingsbeleid" moeten komen. Dit inrichtingsbeleid moet betrekking hebben op de {.hans reeds bestaande vier grote urbanisatiezones, te weten: de noordvleugel van de randstad (de hele stedenrij van Haarlem vla Am sterdam en Utrecht tot Arnhem-Nljme- gen); de zuidvleugel van de randstad (de Zuidhollandse steden); de Bra bantse stedenband en het stedelijk com plex van midden- en Zuid-Limburg. Braakmiddel in strijd tegen jeugdmisdaad KOPENHAGEN (UPI) Een Deen se arts heeft een nieuw wapen ln de strijd tegen de Jeugddelinquenten voor gesteld: een braakmiddel. De arts, dr. Arne Nordsted, is van mening dat de huidige methode van straffen geen in druk maakt op de jeugd. Gevangenis straf, psychische onderzoekingen het doet hen niets. Zelfs de verboden lijf straffen zouden nog te zachtmoedig z(jn, aldus de dokter. „Lijfstraffen z(Jn niet voldoende", zo verklaarde hij ln een radio-interview. „Men moet volkomen nieuwe middelen in de strijd werpen. Men kan ze injec ties geven bijvoorbeeld een stof om een mlsseltykheidsgevoel op te wekken zodat ze zes uur lang achter elaar moeten overgeven."

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5