PAUS PAULUS TERUG IN ROMELTEMS S)e CENTRALE THEMA: VREDE EN WELZIJN Vlam wijst Reis naar New- York vol |j h. mis in yankeestadion schitterende hoogtepunten Treinramp Durban eist tachtig doden soekarno grijpt weer de macht van hand GEWELDIGE MENIGTE BEVOLKTE STRATEN H. Mis voor 100.000 gelovigen Marjan (8) tekent winnende postzegel „Vinger aan geboortepols houden Berkelse arts heeft bekend E. v. d. Beugel economisch adviseur Amsterdam MAN SLAAT SCHEUR IN OOR JONGEN LUNA-7VOOR ZACHTE LANDING NAAR MAAN Rhodesië mag onafhankelijk worden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN I TEL. 2 09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.83: p. mnd. j 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. j ADVERTENTIES: 20 ct p. m. Telefoontjes 1.75 I KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00u.) Dinsdag 5 oktober 1H65 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen- VRIJ WARM Droog en zonnig weer, maar In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tuasen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27© jaargang, no. 16.645 ROME—NEW-YORK (KNP, Reuter, DPI) Paus Paulus VI is \ve©r torug in Rome. Een reusachtige menigte, voor het merendeel Italianen begroette hem vandaag, omstreeks het middaguur met groot enthousiasme toen het vliegtuig, een DC-8 van Alitalia hem uit New-York op het Romeinse vlieg veld Fiumicino7 had teruggebracht. Paus Paulus begaf zich onmiddellijk na aankomst naar de St.- Pieter om daar aan de verzamelde concilievaders I verslag van zijn reis naar de VS uit te brengen. I Een reis vol met schitterende hoogtepunten, zoals Miljoenen New-Yorkers hebben Paus Paulus VI gisteren even hartelijk als luid ruchtig begroet. Het was koud en stormachtig weer, zodat de Paus moest afzien van een tocht in open wagen en plaats had genomen in een gesloten limousine met glazen dak toen hy van het Kennedyvliegveld door de negerwijk Harlem naar de St.-Patrickkathedraal reed. Een reusachtige menigte stond langs de 38 km lange route. Tjjdens de tocht belde een onbekende op. dat de auto van de Paus opgeblazen zou worden; er gebeurde evenwel niets. De tocht voerde zowel door de arme als door de welgestelde wijken van de stad Paus Paulus zag Harleiu, waar zich een Jaar geleden bloedige rassenrelletjes hadden voorgedaan en het „Spaanse" Harlem, j volgepropt met de verschoppelingen van New-York, de Immigranten uit Porto Rico. Hij zag het Central Park in het hartje van Manhattan, de „Ierse" Third Avenue I en het Duitse Yorksvllle. Allerwege werd hij donderend toegejuicht. klein meisje uit Kameroen, dochtertje van een van de afgevaardigden bood de Paus een uit de VN-tuinen geplukt boeket ro- Drieduizend afgevaardigden hoorden de rede van de Paus en stonden als één man juichend op. toen hij deze beëindigd had. Daarna vertrok de Paus naar liet Yan keestadion. Weer hadden zich langs de route duizenden en duizenden belang stellenden opgesteld, vooral in de Porto- rlcaanse wijken. Overal werden papier snippers en confetti uit de ramen gewor pen. In het stadion viel hem een reusach tige ovatie ten deel. Gevolgd door kardi naal Spellman schreed Paus Paulus met uitgestrekte armen naar het altaar. Het gejuich verstomde op slag toen hij neer knielde en de H. Mis begon Hij hield zich aan de liturgische ver nieuwingen, zoals die in de V S. geldend zijn. Dit betekende dat de gelovigen de gebeden in het Engels antwoordden en ook in deze taal het introïtus, de graduale, het offergebed, het Sanctus, het Onze Vader en het Agnus Dei en het commu niegebed baden. Engelstalige hymnen werden gezongen door een koor van 200 priesterstudenten; het evangelie we|d voorgelezen door een leek, verbon den aan de V.N. De voorbeden werden door de Paus in het Latijn gebeden, maar herhaald in de officiële V.N.-talen: Chinees. Spaans. Russisch. Frans en Engels. In zijn toespraak loofde paus Paufus het Amerikaanse volk voor zijn godsdienstzin, zijn liefde voor de vrijheid, zijn loyaliteit en werklust en spoorde het aan om voor de vrede te leven. Als geschenk ood hij een steen aan, afkom stig uit de St.-Pieter, die na de H. Mis werd gezegend, om ingemetseld te wor den in de fundamenten van het nieuwe seminarie, dat in het aartsbisdom New- York gebouwd wordt. Tijdens zijn bezoek aan New-York heeft paus Paulus nog-de leiders van de protestantse en joodse gemeenschappen ontvangen. Hij zei hen, dat het werk van de vrede nietb eperkt. is „tot een religieus geloof", maar dat. het de plicht van ieder mens is om voor de vrede te werken, wat zijn geloofsovertuiging ook moge zijn. In de St.-Patrik sprak kardinaal Spell man een kort welkomstwoord, waarna Paus Paulus de menigte zegende en een eeweldig applaus losbrak. Van de St-- Patrick ging Paus Paulus te vpet naar het paleis van kardinaal Spellman om daar even te rusten. Daarna vertrok hij naar liet Waldorf Astoriahotel voor een onder houd met president Johnson, bij welke gelegenheid hij kennis maakte met me vrouw Johnson en haar dochter Luci. die. zoals bekend onlangs tot het katho lieke geloof is overgegaan. De vrede in de wereld en de middelen daartoe te geraken was, zoals gezegd het centrale thema van zijn gesprek met president Johnson en ook dat van zijn grote rede in de V.N., waar hij ontvangen werd door secretaris-generaal Oe Thant en voorzitter Fanfani. Hij ondertiteld zich met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier: Frankrijk. Rusland (Gromiko). Engeland en de VS en had nog een kort. gesprek onder vier ogen met secretaris-generaal Oe Thant. Bij die ge legenheid overhandigde hij de VN een diamanten kruis en ring (waarde: half miljoen gulden) en 6telde voor deze te gelde te maken ten bate van de campagne tegen de hongersnood in de wereld. Een de triomfale tocht door New-York, de magistrale rede voor de ve. zamelde leden van de VN, waarvan alleen Albanië demonstratief ontbrak, de H. Mis in liet Yankeestadion, die meegevierd werd door ongeveer 100.0(10 mensen en de ontmoeting met president Johnson, die vijftig minuten duurde en waarin het hoofdthema vrede en welzijn voor de mensheid was; hetzelfde hoofdthema dat de rede voering in de VN beheerste (een samenvatting van deze rede is te vinden op pag. 5). (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De 8-jarige Marjan Verhagen, Dr. Van Noortstraat te Stomp- M'ijU, was er een beetje beduusd van. toen zij vanochtend de kinderpostzegel mocht onthullen, die gemaakt is naar een teke ning. die door haar op papier is gezet. Deze postzegel stelt een clowntje voor in geel, groen, bruin en rood en werd zonder tussenkomst van ouders of onderwijzers door haar zelf gemaakt. De tekening was in klasverband tot stand gekomen, nadat op school besloten was aan de door de PTT uitgeschreven wedstrijd mee te doen. Het hoofd van de school, mej. E. Aal- bers, vertelde dat men eigenlijk wel even stond te kijken, toen Marjans tekening werd uitverkoren samen met vijf andere, want Marjan tekent leuk. maar niet teël beter dan veel andere andere kinderen. Waarschijnlijk heeft zij onbewust pre cies de goede kleuren en compositie te pakken gehad, want het wa» de estetisch adviseur van de PTT. Karei Schuurman, die deze tekening als een van de beste eruit had gehaald. In elk geval was het feest op de Maria Onbevlekte Ontvangenisschool geweest. toen het bericht binnenkwam. Marjan zit daar nu in de derde klas. Toen zij de te- Advertentie) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER r 70 en 100 of 300 en 800 MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN (Advertentie) Nu Herr Biedermann weer ver trokken is en niemand het ons meer kwalijk neemt, dat de Rhein bij ons als Galgewater aan zijn end komt - nu gaan wij het weer „Leidens" (niet hei dens, waaratje!) gezellig krijgen. We hebben geen andere vreem delingen meer dan de groene studenten, maar die nemen wij er liefderijk bij, uit deernis met hun gladde boterhoofdjes. En de hele stad is nu van ons, in de heerlijkste tijd van het jaar, het seizoen! Maar wie niet danst, doet niet mee. U natuurlijk wel, want u gaat nu inschrijven voor de wintercursus met het „We- relddansprogramma" van dans school Evert Castelein, Boerhaa- velaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Ouders, 14 oktober speciale groep voor U). Prof. Muntendam: AMSTERDAM ANl'lp „De regering moei de vinger aan de ge- boortepols houden", zei prof. dr. P. Mun tendam. hoogleraar sociale geneeskunde aan de rijksuniver-i Y telt te Leiden en ad ken en Volksgezondheid, llij zei dit aai het slot van een rede te Amsterdam ove wereldbevolkingsvraagstukken. AMSTERDAM. (ANP) Het plan van de heer R. Zwolsman om de in moeilijk heden verkerende VLAM in Papendrecht te redden door overname, heeft geen goed onthaal gevonden bij de bewindvoerders van deze maatschappij. Zij achten het saneringsplan van de heer Zwolsman niet in het belang van de vennootschap. Een der bewindvoerder, mr. A. Th. E. Kastein. noemde de wijze, waarop, het voorstel is gelanceerd, niet verantwoord. Mr. Kastein wees met name op de positie van de opdrachtgevers, de bankier en de oude aandeelhouder, van wier steun liet welslagen van het plan afhankelijk is, maar die niet over de voorstellen zijn geraadpleegd Hij vond het onjuist dat ook de bewindvoei-deis zijn gepasseerd, want dezen zijn door de rechtbank aan gewezen om de belangen van alle par tijen te dienen. „Het. voorstel is daarom al bij voort>aat tot. de ondergang ge doemd", zo concludeei-de mr. Kastein. (Zie ook pagina 7), Een overzicht van het reusachtige Yankeestadion, waar bijna 100.000 mensen de pontificale mis bij woonden, die daar door Paus Paulus werd opgedragen. TOEKOMSTIG BURGEMEESTER? kening maakte zat zij pas in de tweede. Vandaar de beduusdheid vanochtend met al die officiële sprekers op dit feest, van de onthulling van de kinderpostzegel. Dit feest had plaats in Huize Lievens- hove te Oosterhout. De ontwerpen zijn gekozen uit de 65.000 I inzendingen van de tijdens de vorige kinderpostzegelactie georganiseerde wed- strijd „Teken eens wat". Ze zijn behalve i van de 8-jarige Marjan Verhagen (dej zegel van 8 cent. plus een toeslag van 6 cent), ook van de 8-jarige Jan Winter uit de Krim (10 6). de 7-jarige Mientje van der Beucken uit Neerbit ter (18 -|- 12). de U-jarige Marianne Maas uit. Rijsber- J gen (20 10) en de 9-jarige Anton van de Wekken uit Nieuwerkerk (40 -f 10». Voor Marjan was er. evenals voor de an dere gelukkige kinderen, een spaarbank- j boekje met 750 dat hun werd over- handigd door de hoofddirecteur van de PTT. de heer A. G de Vries Van de vier miljoen ging onder meer 150.000 naar de Nederlandse Antillen. 120.000 naar het steunfonds voor de Ned. kinderbescherming en 150.000 naar Suriname. De nationale federatie voor kinderbescherming en de Nederlandse bond voor moederschapszorg en kinder- I hygiëne kregen elk 1.520.000 Dit bedrag 1 wordt over de verschillende tehuizen ver deeld. Het tehuis voor doofblindf kinderen te St-Michielsgestel kreeg 150 000. (Van onze correspondent AMSTERDAM De heer E. van der Beugel, die twee jaar geleden heenging als president-directeur van de KLM, heeft voor het eerst, na die datum een publieke functie aanvaard. Deze week Is zyn benoeming te verwachten tot eco nomisch adviseur van de gemeente Am sterdam. De benoeming staat in direct verband met het heengaan van drs. J. den Uyl, de huidige minister van Economische Zaken, uit de hoofdstad. Men verwacht, dat de heer Van der Beugel, die behalve president-directeur van de KLM ook reeds staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken is geweest, op zijn 47e levensjaar begint aan een derde carrière, n.l. burgemeester van Amsterdam. De huidige burgemeester Van Hall blijft theoretisch tot 1969 aan, maar insiders weten, dat zijn gezond heidstoestand te wensen over laat en dat het probleem van de opvolging hem veel zorgen baart. Zijn nieuwe benoeming in Amster dam wordt mede verklaard door het feit dat hij mét zijn diplomatieke gaven en connecties de aangewezen figuur lijkt om de verhouding tussen de hoofdstad en Den Haag te verbeteren. Schapen dood na verwaarlozing VLEUTEN (ANP) De rijkspolitie van Vleuten-de Meern heeft op een stuk lahd, dat eigendom is van de 60-jarige slagér D. W. J. van B. uit Benschop, de kadavers van dertien schapen aange troffen. Sommige waren reeds in ver gaande staat van ontbinding. Boven dien waren de dieren, in totaal enkele tientallen, met schurft besmet. Tegen van B. is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. DURBAN (L'PI). Hoewel het dodencijfer nog niet officieel is vastgesteld wordt aangenomen dat tachtig negerarbeiders gisteren om het leven zijn gekomen toon een trein met 1500 Afrikanen op zestien kilometer van Durban ontspoorde. Bij dc ramp werden meer dan honderd negers gewond. De meeste slachtoffers vielen in drie rijtuigen van de trein die het eerst uit de rails raakten en omsloegen. De n hun werk op weg naar huis toen de ramp zich voltrok. arbeiders gelyncht Volgei berichten in Durban ontvan- opgewonden en verontwaar digde menigte van ongeveer 500 arbei ders op weg gegaan naar de plaats van de ramp. In verband hiermee heeft de politie van Durban omvangrijke ver sterkingen gezonden naar de plaats waar het ongeluk heeft plaats gehad. Aanvankelijk werd gemeld dat 150 doden waren geborgen uit de wrak- I stukken van de versplinterde trein Voorts werd in de eerste berichten ge- sproken over honderden gewonden. Nadat de orde op de plaats van het ongeluk was hersteld en de georgani seerde reddings- en bergdngsactie op gang was gekomen, kwam men tot tachtig doden. De trein vervoerde. 1500 pendelarbei ders naar het stadje Kwamashoe, niet ver van Durban. De politie heeft niets aan het toeval overgelaten nadat een blanke seinhuis wachter. de 20-jarige W. Hartslief, door woedende arbeiders om het leven was ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Hartslief was direct na het ongeluk naar de plaats van de ramp gegaan om hulp te bieden. Vanmorgen vroeg tastte men nog vol komen in het duister omtrent de oorzaak het ongeluk. (Va i s correspondent) LEEUWARDEN De Berkelse arts O. heeft na 14 jaar bekend zijn vrouw In dertijd met vergif om hel leven te hebben gebracht. Deze opzienbarende bekentenis doet hi) in een gratieverzoek aan de koningin vanuit de Leeuwerder gevange- De arts blijft echter ontkennen iets te maken te hebben met de moord op de medegedetineerde Lodder, met wie hij in de gevangenis vriendschap had gesloten en die eveneens wegens gifmoord op zijn vrouw was veroordeeld. Na sectie werd ook op Lodder cyaankali aangetroffen. *Lodder stierf in 1958 ln de Leeuwarder gevangenis. In zijn doodsstrijd had Lod der nog kans gezien op een briefje te schrijven dat hij een medicijn van O. had ingenomen Dr. O. werd ook aan de tweede gif- moord schuldig bevonden. Het gratieverzoek van O. is voor advies doorgezonden naar de gerechtshoven ln Den Haag en Leeuwarden, die de arts indertijd ln hoger beroep hebben veroor deeld. Daama zal de koningin een be slissing nemen. UTRECHT. A.N.P.). Een gescheurd linkeroor was het gevolg van de klap. die een 39-jarige Utrechtenaar uitdeelde aan een zesjarig knaapje. Het jongetje, Tonny Pieneman geheten, was bezig wat steen tjes te gooien naar spelende meisjes. Daar ergerde de man zich zo aan dat liü het knaapje een fikse slag gaf. Deze moest door dc hulsarts worden behandeld. Hij deed deze uitlating r aanleiding I Nederland sprake is van een bevolkingsprobleem. Prof. Muntendam zei niet te bedoelen, dat de regering tot taak heeft de be volkingsbeperking te propageren, maar wel het probleem door „interdisciplinaire research" onder ogen moet, zien. De meest nijpende problemen in ons land zijn naai' de mening van prof. Mun tendam de watervoorziening, zowel voor de bevolking als voor de industrie, de toe nemende luchtverontreiniging en het huisvestingsprobleem. Over de ontwikkelingsgebieden zei hij dat. ..zonder geboortebeperking, gestimu leerd door de wereldorganisatie in de vorm van voorlichting, het fout gaat" Volgens prof. Muntendam zal de wereld bevolking in 2000 6 miljard, in 2035 12 miljard en ln 2070 25 miljard zielen tel len (thans ruw geschat 3 miljard). Aankomst in looj: p donderdag MOSKOU (Reuter). De Sov jet-Unie heeft een onbemande maanraket, de Luna-7, gelanceerd, zo meldt het persbureau Tass. Het ruimtevaartuig, dat een auto matisch ruimtestation meevoert, weegt ruim 1500 kg. en werd gelanceerd door een meertraps- raket. De laatste trap van de Ianceerraket was in een „parkeerbaan" om de aarde gebracht, vanwaar de Luna-7 in de rich ting van de maan werd geschoten. Alle apparatuur aan boord werkte normaal, aldus Tass De baan die de ruimteraket volgde lag dioht in de buurt van het te voren vastgestelde traject. Oe Luna-7 was gelanceerd in het kader'van het pro gramma tot verkenning van de ruimte en de planeten van het zonnestelsel. Het ten voor wetenschappelijk onderzoek In Moskou wordt, te kennen gegeven, dat het voornaamste doel van de vlucht een zachte landing op de maan is. Dit zou de derde poging daartoe van de Russen dit jaar zijn De Luna-6, die in Juni werd gelanceerd, miste de maan op enkele duizenden kilometers door een mankement aan een stuurraket. terwijl de ln mei gelanceerde Luna-5 op de maan te pletter sloeg. Als alles volgens plan verloopt zal de raket de maan in ongeveer drieëneenhalve dag bereiken, in de loop van donderdag. ring iN bereid onder bepaalde vooi waarden nu aan een blanke iniiidei beUNregering in Rhodesië nnafbanke HJkhei.l te verlenen om een unilaterale niiHfbiuikelijkheidMverklariiig te voorko men, aldus is in welingelichte kringen De Britse regering zou hiertoe bereid zijn uls premier Ian Smith Instemt met vijf fundamentele principes. Namelijk een ongehinderde ontwikkeling van de zwarte Afrikanen van Rhodesië tot een meerderheidsregering. Grondwettelijke garanties op te nemen in de bestaan- i de grondwet, tegen het verhinderen van deze ontwikkeling tot meerderheidsre gering. Het uitbannen van discrimine rende rassenwetgeving. Het bevorderen van politiek bewustzijn onder de Afri kanen door middel van onderwijs. Ten slotte moet onafhankelijkheid op basis van deze principes aanvaardbaar zijn j voor het volk van Rhodesië als geheel. I Soebandrio terug in de gratie iclitei lekar lag tot 10 n nber uitgesteld. Dc dag zou vanda leid zijn. Uit dit besluit blijkt dat Sn rno de greep 'op de gebeurtenissen elkaar tegenstrevende krachten in I; land beeft terug; regen. Bovendien heeft hü voor morgen het gehele kabinet bijeengeroepen. Daarbij zal ook minister van Buiten landse Zaken, teven.s eerste vice-premier, dr. Soebandrio aanwezig zijn. Soebandrio stond op de lijst van leden van de revo lt! tioi Oer leider van de staatsgreep van vrijdag De minister was evenwei op Sumatra voor een Inspectiereis. Na zijn terugkeer ln Djakarta heeft hij kennelijk weer de gunst van het leger gekregen. Maarschalk Omar Djuni. bevelhebber van de luchtmacht, die eveneens als lid j van de revolutionaire raad was genoemd, i heeft zijn gezag over de luchtmacht nu ook ten gunste van Soekamo aangewend, i Hij heeft een dagorder uitgegeven, waar- in hij „de verraders die de naam van de j luchtstrijdkrachten afbreuk hebben ge- daan" met zware straffen bedreigt. Alle leden van de paleiswacht die aan i tank van leger positie ingenomen bij het Merdekapaleis om president Soekamo tegen aanslagen run de rebellen te beschermen. Het verkeer gaat overigens gewoon door. de opstand hebben deelgenomen, zijn op- geroppen binnen drie dagen weer aan wezig te zijn. op straffe van strenge maat regelen. Overste Oentoeng is spoorloos. Hij moet zich, aldus hardnekkige geruch ten. op Midden-Java bevinden waar hij een groep volgelingen om zich heen heeft verzameld. Djokjakarta, gisterochtend nog door de rebellen bezet, is gistermiddag door regeringsgetrouwe troepen veroverd. Het aan Soekamo trouwe Siliwangl- regiment heeft opdracht gekregen naar Midden-Java te gaan om de rebellen te vernietigen Op zijn weg heeft het regi ment tegenstand ondervonden van com munistische guerlllatroepen, vooral op de hoofdwegen tussen Djajkorta. Bogor en Bandoen, Ook kolonel Soehirman van het, Dlponegororeglment, gelegerd tussen DJojkja en Magelang. zou zich achter de rebellen hebben geschaard. In Djakarta zijn Inmiddels de lijken gevonden van de zes generauls die bij de opstand werden vermoord: dr generaals Janl, Harjono. Parman, Soeprapto. Soe- tojo en Pandjaltan. Ook het stoffelijk overschot van een andere officier lag daarbij. De stoffelijke resten droegen sporen van zware mishandeling, presi dent Soekamo heeft voor hen zeven dagen rouw afgekondigd en hen tot „helden van de natie" uitgeroepen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1