Het w/as w/eer zö'n feest in Leiden GEMEENTELIJKE REINIGING VERWIERF ZICH OPIEUW ROEM MET SCHONE STAD Gestroomlijnde sprookjesoptocht met kabouters achter „droonr-keukens Het Pieterskerkhof op DE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 OKTOBER 1965 H" ZIT ER WEER voor een jaar op. Wie zon dagmorgen op het Leidse station arriveerde en het Stationsplein betrad had, onwetend, geen flauw idee kunnen hebben van wat zich nog geen twaalf uur eerder daar allemaal had afgespeeld. Links verhieven zich nog de staketsels en andere resten van een kolossaal lunapark, maar dat was ook alles. Voor het overige zag men een schone, rustige stad, dank zij de niet aflatende ijver van het voltallige korps van de gemeentelijke reini gingsdienst; een prestatie, die wellicht even tradi tioneel en imposant is als de 3 oktoberviering zelf. Maar wie zaterdag in Leiden toefde, weet. dat het allemaal groots en daverend was. De zon begon manmoedig op zomerse kracht, maar 's middags was de fut er uit. Niettemin zullen slechts weinige van de ontelbare stadgenoten en gasten door het enkele buitje zijn afgeschrikt. 70'N GROTE hebben we nog nóóit gezien", hoorden we vreemdelingen (èn Leidenaars) zeggen van de kermis; dit luidruchtige dorp van vermaak en stiller van honger en snoeplust was zaterdagmiddag afgeladen. De grote optocht was aantrekkelijker voor oog en oor- Muziek zat er trouwens genoeg in, daar kon men op de Kaas markt bij „Kunst en Genoegen" van meepraten. De dag. ingetogen en vol wijding begonnen, ein digde knallend in vuur en kleurige gloed op het Schuttersveld. In de destijds zo benarde veste zelf werden verschillende etablissementen nog be legerd, totdat het wettelijk tijdstip de stromen uit tapkasten en flessen afbrak en de feestenden ont zet huiswaarts keerden. Zij het niet alle even doelbewust Cabaret-variété in Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal kwamen des avonds enkele honderden genodigden en belangstellenden naar het cabaret- varieté. Hoewel de zaal maar voor de helft was gevuld, wisten de artiesten, vaardig aangekondigd door Ko van Wel, de aanwezigen best te vermaken. De Martiny's maakten met hun accordeons de stemmen van de aanwezigen los. Na eerst een Amsterdams orgel geïmi teerd te hebben, brachten zij een ge deelte uit Cavaleria Rusticana mooi en stemmig. Miss Ilona kronkelde zich hierna in allerlei bochten, waarbij men zich afvroeg hoe een lichaam dit kan verwerken. Gerry en Ferry sloten met dwaze liedjes het eerste optreden van de artiesten, zij lieten daarbij de aan- 1 wezigen aardig hun stemmen beproo- Na de pauze kwam echter pas het grote vuurwerk van de artiesten aan de beurt. Een overweldigende climax hieraan gaven de Martiny's. Vele bekende, mo derne maar ook enkele oude liedjes werden door allen enthousiast meege zongen. Duo Allegria gaf evenals voor de pauze de Spaanse peper aan dit pro gramma. Het Spaanse danspaar Car men y Raphael de Lara daarentegen liet voor de pauze verstek gaan, en na de pauze konden wij maar één nummer van hen bewonderen. Gerry en Ferry en Les Bollini'8 met een muzikale clowne rie zorgden tot slot nog voor de apo theose van deze avond, een avond, die gezien de gebrachte ontspanning een in groter aantal aanwezig publiek ver diend had. Burgemeester at haring met huid en haar Burgemeester mr. G. C. van der Willigen is waarachtig voor geen kleintje vervaard. Wie het voornemen mocht koesteren om nog eens met Leidens eerste burger in de clinch te gaan: laat hij afzien van dat onzalig voor nemen, want hij gaat er aan met huid en haar „Nee joh, dat doet-ie toch niet", werd er hier en daar in de Waag gemompeld. Maar hij deed het wel. Statig, met huid en haar (alleen de kop was er af ge trokken) zakte een malse groene in des burgemeesters keelgat. En de menigte keek grauw grie zelend toe. De stunt van burgemeester Van der Willigen was het hoog tepunt van de haring-en-witte- brood-uitreiking in het Waag gebouw. waar het weer als van ouds bijzonder gezellig aan toe ging. Uit handen van het da mescomité, voortreffelijk geas sisteerd door de èles, die heel wat flinker in de haring grepen, nadat de burgemeester zijn krachttoer had volbracht, ont ving weer een lange rij Leide naars de traditionele 3 October- tractatie. De feestelijke uitrei king werd weer als vanouds be sloten met een nummertje van het jeugdorkest ..De Burcht" in het Waaggebouw. Reclame en techniek samen met gouden koets het begint altijd met „er was eens" en i zfl eindigen met „Zij leefden nog lang en gelukkig". Waar de werkelijkheid overheerst houdt het sprookje op. Dat was dus het geval met deze optocht, die zoals een keer in de vijf jaar ge bruikelijk is. een reclame-optocht was. DB PRUIKEN zijn elk jaar hetzelfde OMDAT ER IN DE „SPROOKJES" van In het gunstigste geval prijken ze in de twintigste eeuw kennelijk weinig een andere volgorde op een ander hoofd, verhaal zit, werden de echte sprookjes En de Jurken zijn al jarenlang erg ver- er maar bij gehaald. -Zo konden wij ka- schoten, wat kreukelig. Maar toch heb- i bouters achter ,,droom"-keukens aan hen de livreis de hoepelrokken, de prui- het werk zien, de baron von Münch- ken de zwier, dat onmiskenbare van hausen achter op een grote fles en de voorbye, romantische eeuwen. Ijskas- i gouden koets met vier prachtige schim ten, propaangasauto's en glimmend mels ervoor achter een enorme vracht chroom hebben dat niet. Zij confronte- auto met ongetwijfeld veel p.k.'s. Ook ren ons met de prozaïsche efficiëntie de nieuwste personenauto's die waren van de twintigste eeuw en benadrukken versierd met bloemstukken alsof zij in het gemak dat wij ondervinden van de een bloemencorso meereden, ontwikkeling van de techniek, van de eeuw waarin alles mogelijk lijkt. Zy I maken ook duidelijk hoe ongemakkelijk het léven was, toen het nog sprookjes achtig was. „Sprookjes van deze tijd" bestaan niet. Een sprookje is tijdloos, Er waren wel sprookjesfiguren, maar niet uit deze tijd. Per slot van zaak zijn de Flintstones wel tot ons gekomen door het medium televisie, maar „da teren" uit het stenen tydperk. Het zou misschien leuker, maar ook oneindig veel moeiiyker zijn, om in Lei- den elk jaar een historische optocht te 1 organiseren. Dan kan de niet-Leldenaar ons tenminste niet het verwijt maken dat wy feest vieren zonder ons ook maar een ogenblik te realiseren waar om. Want dat wij elk jaar hardnekkig hutspot en poffertjes eten, haring, witte brood en druiven, dat wij ons elk jaar feestelijk op straat ophouden, naar de j kermis gaan, dat is eigenlijk een „echt" sprookje in deze tijd, waarvan wy het bestaansrecht, namelijk het ontzet van Leiden, niet moeten miskennen. JAN KLAASSEN HAD WEER SUCCES STEEKSPEL OP HOOG NIVEAU Op de vroege ochtend bood het Pie terskerkhof onder een nog zeer be deesd schijnend zonnetje een zeer kleu rige aanblik. Onder dof tromgeroffel maakten „Les échausseurs de Namur" in de Leidse kleuren, het rood-wit, hun entrée. Het steltloperstoernooi is in Namen een merkwaardig en zeer oud folkloristisch gebruik. Reeds in 1411 werd dit spel beoefend. De ver deling van de steltlopers, zoaLs deze nu te zien viel in de „Meions" (uit de omgeving van Namen en met zwart- geel gestreepte stelten) en de „Aires- ses" (uit Namen zelf en met rood-wit gekleurde stelten) dateert uit de 16de WAT LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN, 1 okt. 1066 Een steltsteekspeltoernooi. vroeger een zeer serieuze zaak, werd door bei de legers gedemonstreerd. De steltlo pers van Namen en omgeving bestaan uit Jeugdige Belgen, die dit als hun hobby beoefenen. Zeer behendig groetten de beide legeraanvoerders el kaar bij de aanvang .van het toernooi door op één stelt te gaan staan en de ander rond te zwaaien. Dit was het sein voor een stelsel matig afstormen op de tegenstander, die men probeerde van zijn stelten af te krijgen, waarna hem een harde' smak op de Leidse kinderhoofdjes wachtte. Najaarsmarkt Tenslotte kwamen de steltlopers van Namen als overwinnaar uit de strijd en maakten „Les échasseurs de Na mur" plaats voor sprir.gacrobaten, be hendige mannen, de dame van elas tiek „Roodkapje", evenwichtkunste- naars. en Kapitein Nero, de vuurvre ter en boeienkoning, de verachter des doods, die het Pieterskerkhof het ka rakter gaven van een jaarmarkt. De vorige week ontvingen de bewo ners van de Zoeterwoudsesingel tussen de Herenstraat en Lammenschansweg een schryven van de commissaris van politie om. indien zij in het bezit waren van een auto, deze niet voor het huis te laten staan op de feestdag van 3 Octo ber. Ik mag aannemen, dat door de bezitters van een auto op genoemd ge deelte van de singel aan dit verzoek wel gevolg zal zijn gegeven. De bedoe ling was natuurlijk, dat de optocht, welke dit gedeelte passeerde, vrye door gang zou hebben en geen last zou on dervinden van de geparkeerde auto's. Doch wat blijkt nu? In plaats van de auto's van de bewoners, stonden er huis aan huis auto's van buitenstaan- ders. Het is hun echter niet kwalijk te nemen, want, daar er geen bord was geplaatst met het opschrift „verboden te parkeren", konden zij dat natuurlijk niet weten. Vorig Jaar was dat wel het geval. Gedurende de optocht ia echter alles goed verlopen, doch vóór die tfld stond het vervoer in de stad zo goed als geheel stil en ging alles over de singel. Dit leverde nu juist het meeste gevaar op. Ik heb toevallig gezien, dat van beide richtingen een autobus kwam en door de stuurmanskunst van de chauffeur van de ene bus en de aan- wyzingen van de chauffeur van de andere bus, die tydeiyk zijn plaats had verlaten, konden beide bussen met veel iedere woensdagmiddag van 3 tot 4 passen en meten elkaar passeren. Toen uur populair volkenkundige films kon ook een grote file auto's, welke voor de jeugd te vertonen. zich aan belde kanten had gevormd, vrije doorgang krijgen. En dat alles kwam, omdat het aan de huizenkant SCHERVEN OP DRIE OKTOBER Ondanks de vele politieagen ten, die zich tijdens de 3-oktober- festiviteiten ophielden in de stad. hebben enkele vernielzuchtige feestvierders kans gezien de rui ten van de kleuterschool, naast de Mariaschool op de Haarlem merstraat. in te gooien. Tien rui ten, waaronder enkele glas-in- loodramen sneuvelden. De kleu terschool beleeft maar weinig vreugde van Leidse festiviteiten. Want ook tydens de „Leidato" moest de school het ontgelden en kreeg voor 164.- glasschade door baldadigheid. Op vier verschillende plaatsen lil de stad, Lage Morsweg, Pleter Bothstraat, Zeemanlaan en Bevrydlngsplein, was „Theater Miniatuur" van de heer On- dewater weer present om de kleinste vu nieuwe avonturen van Jan Klaas- sen en zijn mede-poppenkast bew oners. Ditmaal was het aapje Simba er met de harmonica van een bejaarde harmo nicaspeler vandoor en Jan Klaassen, gesteund door zijn echtgenote, bracht de zaak tot eea goede oplossing. Dat er veel kleintjes op de been («n op de schouders van hun papa's) waren was niet in de laatste plaats to danken aan het warme zonnetje, dat zaterdag morgen nog do indruk vestigde, dat or geen wolkje aan do 3 oktoberlucht was. Do ouderen hebben deze koer beslist de voorrang aan de Jeugd gegeven, een medewerking die door kinderen en feestcommissie op prye lo gesteld. A s. woensdag 6 oktober zullen de navolgende films worden gedraaid: „Dwars over de Zuidpool", welke een beeld geeft van de grote zuidpool-ex- peditie van Fuchs en Hillary; „De Open Haven van Akkra", de roman tische havenstad van Ghana, gelegen aan de Afrikaanse Goudkust. geparkeerde auto's stond. Zouden de autoriteiten daar in het volg beter op willen toezien! Arend reed mee in militaire parade Do gehruikeiyke parade op drie ok tober was dit Jaar kleiner van omvang dan voorgaande Jaren. Op muziek van een kapel van de landmacht en de luchtmachtkapel trokken eenheden van do marine, de landmacht en de lucht macht, iedere eenheid met hun eigen vaandel, waaronder het splinternieuwe vaandel van de Kon. Luchtmacht aan het oog van de genodigden en het pu bliek voorby. Een nieuw element was Do stoet werd geopend door de stu dentenweerbaarheid Pro Patria, waarna vervolgens de marine en de landmacht met de gepantserde Infanterie, die hun levende mascotte, een arend, meevoer den. alsmede drie squadrons luchtmacht zich presenteerden. Gouden bruidspaar aan de Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE (H.R.) Zondag 17 oktober zal het vyftig jaar geleden zyn dat de toen 22-jarlgc ïr" heer W. Ty»en zyn bruid de 25-jarlge <1* mej. M. Pley naar het altaar voerde om in de echt te worden ver- Parade-inapecteur was de commodore 1 bonden. De heer Tyasen, geboren en van de Kon. Luchtmacht. G. W. de getogen aan de Hoge Ründyk. richtte Zwaan, terwyi lt.-kolonel G. J. v. Dyk een bakkery op naast zyn reeds be- parade-commandant was. Burgemees- staande kruidenierszaak. Nu dryft z\jn ter mr. G. C. r.d. Willigen, het bestuur j zoon Jan de bakkery. Bruid en brulde- van de Drie Octoberverenlging, alsmede i gom zyn belden nog zeer vitaal, de besturen van het Leids Studenten- j corps en de VVSL waren e.a. aanwesig. Het eehtpaar kreeg drie aooos en twee dochters) verder heeft het 18 kleinkinderen. Uit de laatste oorlog kwamen zij helaas niet helemaal zon der kleerscheuren. Bij de verdediging van het vliegveld Valkenburg sneuvel de op 10 mei 1940 één van hun zoons. De heer Tijsen bekleedde in het open bare leven verschillende functies. Zo was hy o.m. 18 jaar lid van de gemeen teraad voor de K.V.P.; verder was hy vele Jaren armenmeester van de „Meer burg-parochie". Zondag 17 okt. zal het feest in stilte worden gevierd in „De Drie Eendjes" na de Hoogmis, 's Mid dags zal er wel gelegenheid zyn om te feliciteren TAPTOE GAF VEEL TE ZIEN Voor de. taptoe bestond - het kan haast niet anders - weer grote belang stelling van deelnemers en de vele dui zenden langs de weg, waarhy opviel, dat de leeftyd van de peuters die met vader (of moeder) meemogen weer een jaartje lager gesteld scheen. Het ge durende een half uur voorbytrekken van de 56 groepen en 16 muziekkorpsen en bands, flambouwen en soms weer barstige fakkels, w»»rd veel van het klei ne grut te machtig, zodat nu en dan een vroiyke mars overstemd werd door luid gekryt vanuit de menigte. Behalve de vaste „nummers" van sportieve verenigingen waren er ook groeperingen die onomwonden voor hun wensen en eisen uitkwamen, waar- schyniyk ook als hulde aan de nage dachtenis van P. A. van der Werf c.s. Een positieve demonstratie Heten de leerlingen van de instrumentmakers- school zien met een blinkende, knap vervaardigde Gemini V. Eveneens aar dige momenten waren de turndemon- straties, die de leden van de gymnastiek vereniging Excelsior onderweg ten beste gaven. Burgemeester Aan der Werf kreeg de gehruikeiyke krans om gehangen. Dezer dagen zal bekend wor den gemaakt, welke groep in de catego rie „scholen" de wlsselprys - een fraaie Spaanse degen - voor een jaar in de wacht heeft gesleept.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4