SeCéicLeGou/Yci/nt SOEKARNO wordt BEWAAKT REVOLUTIONAIRE RAAD GRIJPT IN „Beschermd" tegen aanslag door „comité van generaals Tabaks- handel in zak en as VANAVOND BEGINT 3 OKTOBERJOOL Bestaande politiek voortgezet Delftenaar poogde trein te laten ontsporen longen op weg naar school gedood Grote politiemacht in New-York bij bezoek Paus Paulus aan VN Spaarbrieven benutten voor woningbouw Burgemeester loopt boos weg uit raad ..ANDER VAK NEO KOELING N.V. KIEZEN" Omzichtige verhuizing kabelbaan Stadsverkeer zal urenlang vastliggen JURY: COLEMAN IS NIET SCHULDIG Lijk bejaarde vrouw uit gracht gehaald De moord op ïjveraar voor burgerrechten DANSEN PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.83: p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. ADVERTENTIES: 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 118 00-19 OOu Vrijdag 1 oktober 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEZELFDE MIDDAGTEAfPERATUREN De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig van heden- tot morgenavond* Perioden met zonneschijn, maar ook enkele lokale buien. Overwegend matige wind uit zui delijke richtingen. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 57e jaargang, no. 16.643 TOKIO, DJAKARTA (UPI-Reuter) Een „revolutionaire raad'', geleid door de commandant van de paleiswacht van president Soekarno heeft, volgens berichten die in Tokio en Koeala Loempoer zijn ontvangen, in Indonesië alle regeringsmacht overgenomen. Het kabinet van president Soekarno is ontbonden en een nieuwe raad van 45 leden is ingesteld. President Soekarno moet in zijn paleis blijven en andere leiders staan, volgens berichten, „onder bescherming" van de paleiswacht om een militaire staatsgreep te verhinderen die voor 5 oktober was vastgesteld. landse politiek van het land zou geen verandering plaats vinden. Wel zullen de revolutionaire raden wor den opgericht in provincies, districten en dorpen. Politieke partijen, massa-or ganisaties en dagbladen mogen hun nor male activiteiten blijven vervullen, maai moeten hierover verslag uitbrengen aan de revolutionaire raad. De It.-kol. deed een beroep op de bevolking voor steun tegen de generaals, die zouden hebben ge handeld op aandrijven van de Amerikaan se centraie inlichtingendienst. Een van de eerste maatregelen van de nieuwe raad was liet afschaffen van alle militaire rangen hoger dan luitenant-kolonel. Vanavond beginnen in de Sleutelstad de jaarlijkse festiviteiten ter herdenking van het ontzet in 1574; de van ouds bekende Drie-oktoberfeesten, maar omdat de eigenlijke datum dit jaar op valt, hebben we morgen reeds de pret. Dan slaan de Leyenaars en zovelen. die zich met Leyen verbonden voelen, met man en macht en op oud-Hollandse manier aan het feesten. Het is dan waarlijk ,,de gilde viert" met een specifiek Leids tintje: het eten van hutspot. Morgen breken de geuren aan alle kanten uit de stad. waar dit oud-vaderlandse gerecht nog steeds een symbool is van een bevrijding uit de dwingelandij, die de veste in den jare 1574 zo benarde. De hutspot, door een Leidse knaap gevonden in de verlaten Spaanse Lammenschans, was niet alleen het teken van de bevrijding, hij betekende ook het einde van de knagende honger: het was sinds lang het eerste voedsel, dat van buiten de wallen kwam. En al is de samenstelling van de hutspot-van-nu wel een beetje anders dan die-van-toen. hutspot zullen rasleyenaars eten. Maar dat niet alleen: ook haring en wittebrood, ook duizenden ponden paling en evenzovele ponden druiven worden door de feestende massa gekocht. Dat geeft de stad altijd weer veel napret vanwege de glibberpartjjen over paling vellen en druiveschillen op de straten. Maar wie zich daaraan sttool is een nurks, zeggen de Leidenaren. „Haeringh ende Wittebrood, Leyden is uyt de Noot". De commandant van de paleiswacht, lt.-kolonel Oentoeng. is het hoofd van de revolutionaire raad. Daarin hebben ver der onder meer zitting de plaatsvervan gende eerste minister Soebandrio. tevens minister van Buitenlandse Zaken onder Soekarno. verder luchtmachtcommandant maarschalk Omar Dani. marine-opper bevelhebber schout-bü-nacht Martadina- ta. politiecommandant Soetjipto Judodi- liardjo cn tweede plaatsvervangende pre mier Leimena. Niet op de lijst staan onder meer de namen van minister van Defensie Nasoetion opperbevelhebber Achmad Jani en derde plaatsvervangend premier Chairoel Saleh (thans in Peking bij de revoluliefeesten). Arrestaties Via radio Indonesia is in Tokio opge vangen dat lt.-kol. Oentoeng alle ver bindingscentra en andere vitale installa ties heeft overgenomen. Hij heeft bekend gemaakt de 20 leden van een „comité van generaals" te hebben gearresteerd die liet komende weekeinde een groot aantal troepen in Djakarta had willen concen treren Zijn beweging de „30 september operatie" was ingezet, op eigen initiatief „om de president en de Indonesische republiek te beschermen". In de buiten- LeidenHaarlem HAARLEM (ANP) De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft tegen de 19-jarige kantoorbediende P.W.O. uit Delft, die in mei een betonnen paal op de spoorrails in de gemeente Hillegom had gelegd, een gevangenisstraf van een jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De jongeman verbleef i j in een psychiatrische inrichting in Ben- 1 nebroek. waar hij door over een hek te klimmen op de spoorbaan kon komen. Hij legde een paal op de rails van de lijn LeidenHaarlem. Door de waak zaamheid van de bestuurder van de trein, die het obstakel had zien liggen en krach tig remde, werd een ongeluk voorkomen. (Van onze correspondent) ALPHEN a d RIJN Hedenmorgen Is bij een verkeersongeval te Alphen aan de Rijn de veertienjarige Boskoopse scholier D. J. van Veen, leerling van het christe lijk lyceum te Alphen. om het leven gekomen. - -De jongeman, aie op/weg was hafcr school, fietste niet nog* drie Boskoopse! kameraden op het verkeersplein Gouw- sluis en werd bij het oversteken van de rijbaan door een hem achteropkomende bestelauto gegrepen. Hij werd zo enistig gewond, dat hij na aankomst in het Academisch ziekenhuis te Leiden is over- Prinses Margriet vervangt prins Bernhard DEN HAAG (ANPi Aangezien prins Bernhard. voorzitter van de raad van advies van het veteranenlegioen Nederland (VLN), door zijn reis naar de West verhinderd is de jaarlijkse bijeen komst van het VLN op zaterdag 16 ok tober in Haarlem bij te wonen, zal prin ses Margriet namens haar vader de kranslegging verrichten bij het verzets- ROTTERDAM lA.N.P.i De beins- tingspaarbrieven .die de regering voor nemens is over vijf jaar uit te brengen, moeten volgens drs. J Poot. voorheen hoofd van het bureau woningzaken van de provincie Zuid-Holland, ten goede komen aan de woningbouw. Drs. Poot zei dit tijdens een landelijke contact vergadering van de stichting woningzaken voor bedrijfsleven, die in Vlaardingen werd gehouden. Drs. Poot. thans directeur van N.V. Eurowoningen, sprak tijdens de bijeen komst over de mogelijkheden tot hand having van de woningproduktie. Hij achtte de door de regering in de troon rede genoemde produktie van 125.000 huizen per jaar technisch wel haalbaar, maar voorzag grote financiële proble men. Hij pleitte in dit verband voor het omlaag brengen van de rentevoet door de regering en voor het op grotere schaal beschikbaar stellen van tophypotheken door het bedrijfsleven. Voorts achtte hij voor het verkrijgen van goedkope wo ningen noodzakelijk, dat extra-contin genten worden verstrekt aan gemeenten, die goedkope bouwgrond kunnen aan bieden, evenals het verschaffen van extra-contingent en aan bedrijven, die van plan zijn hun werknemers goed kope woningen te bieden. DEN HAAG De tabakshandel zit in zak en as. Wanneer de sigaretten vermoedelijk per 1 januari 1966 duurder worden moeten tal van siga rettenautomaten opnieuw van de muur. Vele tabakshandelaren maken zich hierover zorgen, omdat zij binnen nauwelijks anderhalf jaar gedwongen zullen worden voor de tweede keer grote uitgaven te doen. Intern is hierover bij de tabakshan del al uitgebreid overleg geweest. Men staat voor de vraag, of de automaten van nu omgebouwd moeten worden, of dat de handel weer nieuwe kasten moet aanschaffen. Dit laatste brengt met zich mee. dat de winkeliers op nieuw grote bedragen moeten uittrek ken. terwijl velen nog zitten met de afbetaling van kosten van vorig jaar. Ontstemming in Hazerswoude (Van onze correspondent HAZERSWOUDE Hazerswoude heeft gisteravond een van zijn roerigste vergade-' ringen sinds jaren beleefd. Tot grote verontwaardiging van de raadsleden was burgemeester C. G. van Dubben de Bruyn niet bereid de behandeling van de kwestie „ambtswoning burgemeester" by te wonen. Hij droeg zijn keten en voorzittershamer over aan loco-burgcmcester H. van Rijn en verliet de vergaderzaal. Hij kwam niet Advertentie) KOELTECHNIEK KVP-fractieleider F Kouwenhoven zei over dit vertrek. „Ik snap er niets van. De burgemeester schrijft een nota aan' ons. maar wij kunnen hem daarover geer. j vragen stellen" Evenals AR-fractlelelder P. de Vogel vond hij het een bedroevende zaak. dat de heer Van Dobben de Bruyn uit de school van een geheime zitting heeft geklapt en bovendien het in het ge heim besprokene een heel verkeerde uit leg heeft meegegeven. CHU-leider H. de Groot voegde eraan toe: „Onze burge meester heeft de democratie met voeten getreden". De behandeling van dit agendapunt Scheen een gunstige start te krijgen door dat burgemeester Van Dobben de Bruyn kon meedelen, dat hem een aanbod had bereikt van oud-gemeentesecretaris B de Braver om diens huis aan de Rijndijk te kopen. Hij zei dit huis liever te willen hebben dun de beschikbaar gestelde ambtswoning aan de Warnaarkade. die allerlei gebreken vertoont. Hierna droeg de burgemeester de leiding van de zitting over aan de loco-burge- I meester. Hiertegen rees protest, evenals tegen liet feit. dat de burgemeester de j verdere bespreking van de ambtswoning in besloten zitting wilde vervolgen. Hij i kreeg uit de raad naar het hoofd: „U gooit zelf de knuppel in' het hoenderhok door i uit de school te klappen. De burgerij heeft recht om te weten, hoe de vork aan de steel zit!" Nadat de burgemeester desondanks toch i was vertrokken, stemde de raad zonder meer in met liet voorstel van beide wet houders om G.S. te adviseren aan de bur gemeester niet toe te staan buiten Ha- zerswoude te wonen. Er is geen enkel I Hazerswouds belang, dat hiermee wordt gediend. Over de hoofden van de raad heen wendde een der sprekers zich tot de ove rigens ook niet aanwezige vrouw van de burgemeester: „Naar uw mening is het huis aan de Warnaarkade niet geschikt. i Welnu, u bent getrouwd met een burge- I meester. Anders zal uw raau een ander vak moeten kiezen". In de raad schaamt men zich ervoor, dat de burgemeester niet meer de hand wil drukken van de wethouders. „Is dat niet verschrikkelijk voor onze gemeente?" En het jongste raadslid, de 28-jorlge P. van der Werll tKVP). zei nog: „Onze eerste burger geeft een slecht voorbeeld. Als het benauwd wordt, loopt-le weg. En dat om een huls. waar heel veel jongeren dan hij voor op de knieën zouden liggen.'* BRUINISSE (ANP) Aan de Oost- kophaveu bij BruiniHse Ik 'n begin ge maakt niet het afbreken van de kabel baan, waarmee in 1964-1065 de Noord- Grevelingen werd afgesloten. Dit kar wei zal enkele maanden duren. Alleen al het omlaag halen van de kabel zal verscheidene dagen of mogelijk zelfs weken in beslag nemen. De kabel moet namelijk weer op de haspels worden gewonden, waarop hij destijds uit de fabriek In Frankrijk naar Nederland werd aangevoerd. Daarna zal de kabelbaan naar Goeree-Overflak- kee worden overgebracht om te worden ingezet bij de afsluiting van het rak van Scheelhoek Ter vermijding van mogelijke risico's, die als gevolg van het werken aan de kabelbaan voor het wegverkeer zouden kunnen optreden, werd dit op de spits uren stilgelegd Bij de eerste werkzaamheden waren verschillende ingenieurs en ambtenaren van rijkswaterstaat en van TNO te Delft aanwezig. Advertentie In Noordwijk en Katwijk krij gen we nu weer ruimte voor een strandwandeling. Morgen vieren we Leidens „Ontzet". Wij wensen U een fijn feest! Je hoort nu weer goed Nederlands (en slecht latijn) en als u scherp luistert, hoort u ook de lichte danswijsjes, die het winter-sei- zoen aankondigen. Daar klinkt een vertrouwde stem bovenuit: „Zij-sluit, zij-sluit Daarmee zijn we dan weer helemaal on der ons in het Nederlandse Rijn land. Beginners, Gevorderden en Vergevorderden, ja zelfs de ouders. U bent er ook bij, mits u nu inschrijft bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden, Telefoon 5 20 54. (Ouders, 14 oktober speciale groep voor U). NEW YORK. (DPA AFI'/UPII 1 financiële last die het bezoek van Paus Paulus aan New Y'ork. maandag aan slaande. voor de stad oplevert is niet onaanzienlijk. Alleen al hel overwerk van de politiemannen waarvan er achttienduizend de gehele dag op straat zullen zijn en daarvan twaalfduizend •chlst de hoge gast op zijn tocht van het vlieg veld naar de residentie van kardinaal Spellman in het Waldorf Astoria zou ongeveer een miljoen dollar kosten. Het zijn de uitgebreidste maatregelen sinds het bezoek van Kroelsjev in i960. Verder worden er speciale verkeers maatregelen getroffen. Zo is het publiek verzocht die dag de eigen wagen zoveel -mogelijk thuis te laten en het openbare vervoer te benutten. Het zakenleven zal stagnatie ondervinden doordat vracht auto's en bestelwagens buiten het cen trum van de stad moeten blijven In de grote zwarte „Lincoln", waarin de Paus. door sleohts vijf andere auto's I gevolgd, van het New Yorkse vliegveld naar de St. Patricks kathedraal een route van 38 km wordt gereden, zal alleen ook kardinaal Spellman. de j»ew Yorkse aartsbisschop en 's Pausen gast heer. zitten. Deze rit zal gaan met een snelheid van 19 km per uur zodat, de stoet er precies twee uur over zal doen om het centrum van Manhattan te be- 1 reiken, waar verscheidene wegen voor het publiek zullen zijn afgesloten. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij1 Alitalia heeft in het vliegtuig voor Paus Paulus een speciaal bed gemonteerd, op dat de Paus onderweg kat kan slapen Behalve het bed zijn in het toestel, an ders een gewoon lijntoestel, acht, grote stoelen en een lange tafel aangebracht Dit alles is neergezet in de eerste klas. 17 leden van het pauselijk gevolg zullen daar ook plaatsnemen. stelling geopend van politieke affiches uit Tsjecho-Slowakije. „Neen" is de titel van deze affiche met een atoombom zuil van doods- AMSTERDAM i ANP i Uit het water van de Bilderdijkkade is het stoffelijk overschot opgehaald van een naar schatting 70-jarige vrouw. Het lichaam vertoonde geen letsel, zodat wordt aan genomen dat het hier een ongeluk be treft. De indentiteit van de vrouw kon nog niet worden vastgesteld. Ook was er nog geen aangifte van vermissing binnengekomen. tehlen. Jonathan Daniels. De jury- 1. merendeels vrienden of buren van man. beraadslaagden In totaal een en 43 minuten voor z« tot hun be- I van moord toen hij werd gearresteerd Maar een grand Jury weigerde hem moord I ten laste te leggen en instede daarvan werd hem doodslag ten laste gelegd Cole mans verdediger concentreerde zich op het betoog dat „hij deed wat hij moest doen" toen hij de belde blanken neer- j schoot voor een winkel in Ha.\ ne.-vilie. kort nadut zij waren vrijgelaten uit de gevangenis. Zij waren opgesloten wegens deelneming aan een betoging voor gelijke I burgerrechten. „Ik was helemaal niet verbaasd." zei Carlton Perdue, die deel uitmaakte van liet openbaar ministerie, „wat kun je an ders in dit district verwachten?" De ver eniging voor gelijke burgerrechten heeft een poging ondernomen alle rechtzaken i in het district te doen opschorten. lid Advertentie) Tot het gevolg van de paus behoren de volgende kardinalen: Eugene Tisserant. deken van het heilig college van kardina len. Amleto Cicognani. staatssecretaris. Gregorius Petrus Agagianian. prefect van de congregatie tot voortplanting van het geloof. Norman Thomas Gilroy. aartsbis schop van Syney. Antonio Caggiano. aartsbisschop van Buenos Aires. Petrus Tatsoeo Dol. aartsbisschop van Tokio en Laurean Roegambwa. aartsbisschop van Bokoba in Tanzanië. familie in Lowndes Counts, stond terecht wegens doodslag, omdat hij op 20 augus tus Daniels, een 26-jarige episcopaalse se minarist uit Keene «New Hampshire) had doodgeschoten en de 'eerwaarde Richard Morrisroe. een rooms-katholleke priester uit Chicago, had verwond. Indien Coleman schuldig was bevonden aan het tenlastegelegde had hij tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld kunnen worden Het verwonden van de priester had hem een jaar gevangenisstraf kunnen Aanvankelijk was Coleman beschuldigd Hotel DE BEURS NOORD1VIJK In verband met de herden king van Leidens Ontzet zal De Leidse Courant op zater dag 2 oktober 1965 NIET verschijnen. De directie

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1