en trekt een SPROOKJESSTOET door LEIDEN Drie vaandels in de officiële parade HUIBERS VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 DE LEIDSE COURANT ven Kwik, Kwek en Kwak te wachten, totdat ze gevieren op de Roode Kruiswagen (één van de grootste van de twaalf) getild zullen worden. Het is bijzonder frappant te zien met welke eenvoudige middelen en welk een massa fantasie een dergelijk groots effect wordt bewerkstelligd. Wie zou kunnen denken, dat een paar oude zwarte lappen, een stelletje afgebroken latjes en een handvol spijkers, ge voegd bij een massa inventi viteit, voldoende zouden zijn om het monster, waarvan bo ven al sprake was, de passen de omgeving van een duister rotsmassief (of wat het dan ook zijn mag )te verschaf fen? en Oooh! .Aaah f» IN RIJNSBURGSE FLORAHAL WORDT HARD GEWERKT AAN EEN TWAALFTAL PRAALWAGENS -Ü&ï - Een gruwelijk monster, waar van de naam vermoedelijk in geen enkel woordenboek te vinden zal zijn, staart, met de achterpoten stevig geplant tussen allerlei rommel als spij kers, houtwol, potten verf en lijm, stukken schuimplastic en flanel, dreigend naar een paar vriendelijk lachende figu ren, die zich in de andere hoek van de vochtige hal bezighou den met allerlei nobele kar weitjes als schaven, zagen en 't draaien van schroeven. Dit ietwat vreemde beeld geeft op" 't ogenblik de grote Flora hal in Rijnsburg, waar even als voorgaande jaren het Re clamebureau Ziegelaar Vis- sereei^waalftal praalwagens gereedmaakt voor berfeest. Heksenhnis van schuimplastic In enkele weken tijds is hier, op wat kort geleden nog kale karren waren, een complete sprookjeswereld uit de grond gestampt. Een aftandse karos is-omgetoverd tot een zacht- rose gekleurde sprookjeskoets, van stukken schuimplastic is een bedrieglijk echt heksen huis (uit ,,Hans en Grietje") gebouwd, compleet met spie geleieren op het dak en borstplaat, chocoladeletters en koekjes als muren. Smakelijk uitziende gebakjes van allerlei soort dienen als deurknop Donals c.s. Ergens weggedrukt in een hoekje staat Donald (nadere aanduiding overbodig) met zijn drie al even bekende ne- Vanavond komen de bloemen Het grote karwei is dan achter de rug, maar een groot aantal „werkers van 't laatste uur" zal nog heel wat tijd nodig hebben de twaalf wa gens te voorzien van de vrach ten bloemen, die vandaag zijn aangevoerd en die morgen er op hun fleurigst bij moeten staan. Want dan staan er zo'n honderdduizend man langs de Leidse straten te kijken, wach tend tot „Oooh!" en „Aaah!" lucht kunnen geven aan hun bewondering. Want er trekt een sprookje voorbij wf pfey;i»> naa n.'i." Voor het eerst in Leiden op 3 oktober By de jaarlijkse militaire parade nu reeds vele jaren een vast program mapunt van de 3 Octoberviering ont breekt nimmer het vaandel van de Ko ninklijke Landmacht, gepresenteerd door de vaandelwacht van het regiment Van Heutsz. Ook dit jaar is dit vaan del weer in de militaire stoet opgeno- Voor het eerst in Leiden en ook in ons land zullen in de parade van morgen de drie krijgsmachtonderdelen, ieder met een eigen vaandel, meemar- cheren. Dit is nu eerst mogelijk, omdat de Koninklijke Luchtmacht sinds kort in het bezit is van een vaandel en nog niet eerder een parade werd gehouden, waaraan alle onderdelen van ons leger deelnamen. Dit vaandel is op 19 mei jl. door Koningin Juliana op de vliegbasis Soesterberg uitgereikt aan de bevelheb ber der Luchtstrijdkrachten. Voor de Koninklijke Luchtmacht ging hiermede een lang gekoesterde wens in vervul ling, de wens om met het vaandel tot uiting te brengen, dat dit krijgsmacht deel door de grote onderlinge verbonden heid het karakter heeft van één korps. Het vaandeldoek is vierkant en van oranje zijde, omzoomd met gouden franje. Op de voorzijde is, in goud ge borduurd, een gekroonde J aangebracht. Aangezien de Koninklijke Luchtmacht ook de traditie voortzet van het Wapen dor Militaire Luchtvaart van het voor malige K.N.I.L. zijn tevens de wapen feiten van dat Wapen in het vaandel De troepen van de Koninklijke Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg, die reeds eerder aan een Leidse parade deelnamen, doch steeds zonder vaandel, komen thans ook met een vaandelwacht, waarin het vaandel van dit krijgsmacht deel is opgenomen. De Marinierskapel, steeds met een 3 Octoberparade trouw op haar post, moet dit jaar verstek laten gaan. De kapel vertoeft momenteel in de West, om daar bij voorkomende plechtighe den het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard muzikaal op te luis teren. Met de Kon. Militaire Kapel zorgt thans de Kapel van de Kon. Luchtmacht voor de muzikaje noot in deze parade, waarin ditmaal voor het eerst bij het rijdend gedeelte ook de nieuwe YP-408 een gepantserd wiel voertuig is opgenomen. Het voer tuig, waarin plaats is voor 12 man, weegt 9500 kg en kan op de weg een snelheid ontwikkelen van 80 km en in heuvelachtig terrein van 40 km. Hoe wel het voertuig niet amfibisch is, be staat de mogelijkheid door 1.20 meter water te ryden. Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen Geslaagde Inspectiedag Lager Onderwijs Hartelijk afscheid van Inspecteur L Schipper In de Stadsgehoorzaal kwam don-1 nastieklokalen tot stand gekomen, derdag het personeel van het lager; Tot zijn grote vreugde kon hij als onderwijs van de drie grote richtingen afscheidssurprise mededelen dat zo uit de inspectie Alphen a. d. Rijn bij- juist bericht van het ministerie was een voor de jaarlijkse inspectiedag. ontvangen, dat men in de inspectie l binnenkort verguning zal verlenen tot Inspecteur L. Schipper, die deze de bouw van zeven nieuwe gym- keer, zoals gewoonlijk, op voortreffe- nastieklokalen, lijke wijze voor het laatst de vo J 1 zittershamer hanteerde, gewaagde zijn openingswoord van zijn naderend aue scholen behoorlijk Th. J. van der Heijden ededeling:|.,t biologen hier de taak hebben, evenwicht te bren- afscheid wegens zijn overplaatsing Ook de verhouding met' de div - uiteraard met applaus werd begroet, i de natuur Helaas had hij te weinig tijd gehad gen. Middags genoten de bezoekei de inspectie Delft. Helaas kon hij naam van zijn opvolger nog niet weest. ntebesture heugde hem ten zeer- Vervolgens ste, dat dit keer ook de bisschoppelijke door dr. J. C. inspecteur H, Hendriks van zijn be- biologie langstelling blijk gaf. Vervolgens gaf Leiden hij een overzicht van de vooruitgang onder in zijn inspectie tijdens zijn ruim 11-1 wijs jarige ambtsperiode. Spr. had steeds anwezigen het optreden van de toneelspeler declamator Jules Croiset, die op boei ende wijze een viertal schetsen van >rd het woord gevoerd de Russische schrijver Anton Tsjechow d. Steen, docent in de tien tonele bracht, rijksuniversiteit te steeds goed ge ard gevo ZITDAG VOOR DE HANDEL De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland maakt bekend, dat op vrijdag 8 oktober a.s. van 8.30 tot 13 uur te haren kantore Stations weg 41 te Leiden een zitdag zal worden gehouden voor vertegenwoordigers van h^t Afrika-Instituut; de Kamer yan Koophandel Nederland-Israël; het Ne- derland-Noord-Europa-Instituut; het Nederland-USSR-Insfiituut. Belanghebbenden kunnen zich voor het maken van een afspraak wenden tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland (tel. 01710- 32542, toestel 5). De Leidse winkelstand „Lucas van Leyden' geopend In het smalste pand van de Sleutel stad, Nieuwe Rijn 4, is gistermiddag ,,'t Silverhuys Lucas van Leyden" ge opend door de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C. F. Meerpoel. ,,'t Silverhuys Lucas van Ley den" legt zich toe op de verkoop van verschillende cadeau-artikelen in de ruimste zin des woords: van autosleutel, vla vaasjes naar cassettes. De direktie wordt gevoerd door de heren Hub. en Jac. Mentink. Bij de opening memo reerde de heer Meerpoel de dikwijls moeilijke plaats van de vrouw achter de middenstander. „Hoe dikwijls moet hij z'n echtgenote niet een avond, en vaak een deel van de nacht, alleen la ten om zijn zaken te behartigen?", zei de heer Meerpoel. Tijdens een rondgang door de winkel ruimte bevestigde de heer Meerpoel een oorkonde aan de wand, waar straks nog een tekening zal worden geschilderd van de eminente schilder Lucas van Leyden, die eens bewoner van pand Nieuwe Rijn 4 is geweest. Het veelzijdige assortiment is zeer aantrekkelijk geëtaleerd. De moderne ideeën aangaande inrichting en etale- ring hebben gestalte gekregen in een fraai en overzichtelijk aanblik: open vitrine en wat vaste punten, waar men op rustige wijze de artikelen kan be kijken. De wandkasten hebben een diepgroene tint, waarop de verzilverde artikelen goed tot hun recht komen. Utrecht, die sprak >rp: Hoe kan biologie-onder- dit tijdperk van kernsplitsing i ruimtevaart voor de jeugd van be- getracht de grootst mogelijke objecti-tekenis zijn. viteit te betrachten. Het speet hem dat Na een korte inleiding over de pro- er nog geen oplossing w. voor de nieuwbouw van noodgevallen. Toch warer jaren 26 nieuwe scholen gevonden blemen bij langdurige ruimtetochten ■scheidene en de vreselijke gevolgen van de radio- er in die actieve stoffen, ontstaan door atoom- 11 gym- bommen, kwam hij lot de conclusie, inspecteur ze note ontving CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Tenslotte volgde nog het officiële afscheid van inspecteur L. Schipper, waarbij uit de toespraken duidelijk bleek, hoe gezien deze onderwijsman was. Van het personeel der scholen ontving hij, uit handen van zuster Pon- vina, verbonden aan de R.K. parochie school te Bodegraven, 'n fraaie Spaan- staande schemerlamp, hetgeen de verraste. Zijn echtge- n zilveren broodmand met bloemen. Namens de burgemees ters uit zijn rayon kreeg de inspecteur nog een fraaie antieke kast aangebo- PfRSflflULUKE LENINGEN Bedragen van f 100 - 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIEISI 10 8 8 I1SBEHEER El KREDIETWEZEN SIM. Mil, POSEBUS 1«0. IEL m

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13