GEWELD SINT-MICHIELSGESTEL Ontactische v. Hall speelde provo's lijnrecht in kaart Krans en stilte voor gevallenen SS-er in enkelvoud Dat kun je in je zak steken gozer. EMIGRATIE IS OVER DIEPTEPUNT HEEN „Kennedy is schuld van James Bondrage Ze worden doodmoe maar het gaat... fa.J.N. GEIJER DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1065 DE I.PTTDSE COURANT Gisteren was de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Curagao. Koningin en prins bezochten nog een aantal projecten, die verband houden met het economische en maat schappelijke leven op dit eiland. Zo bezichtigden ze het zogenaamde brugproject als gasten van de Dienst Openbare Werken. Drie projecten in het hele bruggenplan zullen door de E.E.G. worden gefinancierd. Naar schatting 2.000 tot 2500 mensen waren gisteravond op het Fort plein op een receptie, die koningin Juliana en prins Bernhard werd aangeboden door de regering van de Nederlandse Antillen. De foto toont een kranslegging door het koninklijk paar bij het monument voor de gevallenen in de tweede wereld oorlog in Willemstad. Na Provo-rel AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter mr. R. de Waard heeft de 23-jarige beeldhouwer F. D. M. de B. uit de hoofdstad wegens het bele digen van een aantal agenten door hen onder adnere uit te schelden voor „vuile SS-ers" en wegens het plegen van verzet tegen de politie veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier we- j ken met een proeftijd van drie jaar en I 4en geldboete van 75 gulden subs. 15 da gen hechtenis. Verdachte gaf toe een agent voor „SS- er" en „schoft" te hebben uitgescholden. Dus alleen een belediging in enkelvoudige vorm. Dat hij verzet zou hebben gepleegd i, was volgens hem pertinent niet waar. De beeldhouwer, zijn vrouw en een vriend hadden zich in de nacht van de 7de op 5 de 8ste augustus van dit jaar in de buurt van het Lieverdje op het Spui bevonden, toen de happening daar voor het eerst ontaardde in een complete rel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Begeleid door luid keelse commentaren van anti-rookma- giër Robert Jasper Grootveld, die de publieke tribune van de plechtige raad zaal van het Prinsenhof tot happenings trachtte op te zwepen, heeft de -Amster damse gemeenteraad gistermiddag 2 uur lang gedebatteerd over de wijze, waarop de provo's aangepakt moeten worden. Dat de fanatieke provoleider kans kreeg de vergadering voortdurend te onderbreken een unicum in de historie van onze parlementaire demo- Jasper kon domweg zijn gang gaan, dank zij een enorme tactische blunder van burgemeester van Hall. De heer van Hall begon de discussie over de ergelflke ordeverstoring, die Amsterdam nu al weken plaagt, met de voorlezing van een brief, die hij had ge kregen van de Haagse provo Lagor Waard. Hij wilde daarmee de ernstig luisterende raadsleden aantonen. wat vreemd vlees er zit in de provo- jkuip. In het betrokken schrijven diende |de heer Waard zich aan als promotor en fenomeen, die bewezen had de hele tienerwereld van Amsterdam en Den Haag in zijn zak te hebben. „Als u mjj 100.000 gulden betaalt", stelde hij de heer Van Hall voor, „zal ik mijn werk kring tijdelijk opgeven om in uw dienst een einde te maken aan de onlusten. Ik zal daar naar schatting slechts twee weken voor nodig hebben, j De burgemeester onthulde, de brief citerend, niet de indentiteit van de schrij- i ver. Dit wekte blijkbaar hevige toorn in het hart van rookmagiër Grootveld, die i tot dusver, omstuwd door langharige volgelingen, met superieure rust het gepraat had aangehoord. Hij sprong ten minste op en schreeuwde: „namen noe men, namen noemen". De burgemeester, 1 die de aanwezigheid van de provo's op j de publieke tribunes met de nodige arg waan had bekeken, reageerde onmiddel lijk en fel. ,',Als u er prijs op stelt we gens locaal-vredebreuk gearresteerd te worden," brieste hij, „moet u uw bek nog eens een keer open doen". Dat woordje bek deed het hem. Ik Weer sterkere bevolkingsdruk vind dit een zeer onjuiste term, protes teerde CPN-lid L. Seegers. Hoe wij ook over provo's denken: het blijven mensen en mensen hebben geen bek maar een mond. Het WD-lid H. Gruyters deed er nog een schepje bovenop: wanneer een zo geringe provocatie als een uitroep van af de publieke tribune het hoofd van de politie er al toe kan brengen, iedere vorm van burgelijke beleefdheid over boord te zetten, welk gedrag kunnen wjj dan tijdens rellen van lagere politiemen sen venvachten," vroeg hij cynisch. De stemming onder de raadsleden was door de onparlementaire blunder van de heer van Hall duidelijk ten gunste van de provo's omgeslagen, en de burgemees ter trok daar, roodaanlopend, maar wjj- selijk, zijn conclusie uit. Wat Jasper Grootveld verder ook de zaai in brulde, er werd pas weer heel op het laatst op gereageerd en toen ging het uiterst keurig. Jasper kon het ken nelijk waarderen. Hij schreemvde ten- van Hal de hoofd stedelijke gemeenteraad kreeg door een ander het kluchtige karakter dat i doorgaans slechts aantreft in pa rodiërende radio- en tv-spelen. Wanneer vroede vader zich een kleine grap woordspeling permitteerde, riep Jasper meteen: „leuk hoor, leuk". En do raadsleden elkaar stekelig heden toevoegden, gilde hij met sata nisch genoegen: „Dat ken je In je zak steken, goosser". Het leek kortom, meer oetbal wedstrijd, dan op een hoofdstedelijke gemeenteraadszitting. Applaudiseren, uitfluiten, hoonlachen. alles mocht gisteren op het Prinsenhof. Ook in andere opzichten was de zitting de heer van Hall een zeer moei lijke. De heer van Thijn, fractievoorzitter in de PvdA vroeg, waarom het optreden van de Amsterdamse politie toch altijd op een of andere manier moet ontsporen, en de heer Bovenkerk (PSP) noemde de burgemeester rond uit onbekwaam om hoofd van de poli tie te zijn. De heer van Hall redde zich eruit, door te verklaren, dat hjj welis waar een debat had toegestaan, maar dat hij verder weigerde te discussiëren, omdat hij als hoofd van de politie wet telijk uitsluitend verantwoording ver schuldigd is aan de minister van Bin nenlandse Zaken. Vast staat, dat de Am sterdamse politie art. 136 van het wet boek van strafrecht zal blijven hante ren om de provo's het hoofd te bieden. Dit zelden toegepaste artikel verbiedt samenscholingen op straffe van drie maanden gevangenis of een boete van 1200 gulden. „Wij hadden gehoopt dat do jongelui door een paar blauwe plek ken en blutsen wüzer zouden worden", zei hij, maar als dat niet zo is. moeten ze, hoezeer ik dat ook betreur, hun ver dere leven maar de last van een straf blad torsen." Pravda: MOSKOU. (UPIl Het commu nistische partijblad „Pravda" heeft zfjn zwaarste geschut ln stelling gebracht tegen James Bond, de fictieve held van wijlen Ian Fle ming. Het blad gaf wijlen president Kennedy de schuld van de James Bondrage door geheim agent 007 eens „mijn favoriete held" te heb ben genoemd. Voorts werd een aanduiding gegeven dat Kennedy's moordenaar, Lee Harvy Oswald, wellicht door de pennevruchten van Fleming was aangestoken. Hoewel de films van James Bond niet in Rusland zijn vertoond en ook wel nooit vertoond zullen wor den. hebben de boeken over de geheim agent een zekere on dergrondse po pulariteit gekre gen onder Rus sische studenten en intellectuelen - - waarschijn lijk de reden aanval op de persoon van Bond nodig werd geacht. Commen tator Joeri Zjoekov van de „Prav da" schreef dat Fleming dood is. „maar het is voor James Bond onmogelijk om te sterven omdat zij die met de bedoeling om te do den naar Vietnam en de Domini caanse republiek worden gezon den. van zijn artistieke arbeid le- Moord als grapje „James Bonds leven in een we reld van nachtmerries, waar de wetten geschreven worden met de loop van een revolver, waar dwang moed worden I beschouwd en moord als een grapje wordt op- gevat". aldus I Zjoekov. „Dit alles is uitge- I vonden om de sen te leren artisticiteit Ivan de Ameri- kaanse mari niers ergens in de Mekongdelta of van hare ma- jesteits (Britse) agenten in Aden te aanvaarden". Hij herinnerde aan de Britse en Amerikaanse veroordeling van vroeger van Hitiers plannen om „jonge mensen ln wilde beesten te veranderen". „Vertel mij echter eens waarin Bond. de „ideale held" van de bourgeoisie uit de jaren '60. verschilt van Hitiers ideaal"? Napalm „Elke beschaving krijgt de held die zij verdient", aldus Zjoekov. „De verafgoding van de moorde naar Bond is volkomen normaal in een wereld waar overtuigingen worden vervangen door napalm en waar bommen de stem van het geweten verstillen". „Bonds werk is de belangen van de bezittende klasse te verdedi gen het is niet toevallig dat namaakagenten van de Russische contra-inlichtingendienst, in ka rikatuur afgebeeld, telkens weer optreden in de rol van Bonds te genstander". Volgens Zjoekov begon de Bond- cultus in 1963 toen wijlen presi dent Kennedy, niet vermoedend dat „een of andere Amerikaanse held", met het „recht om te do den" ook hem zou doden, ver klaarde dat Flemings boeken door hem werden gelezen voor het sla pen gaan. „Bij toverslag veran derde alles", aldus Zjoekov. „de machtige krachten van de reactie stelden onmiddellijk het sein op veilig voor Fleming". Een doofblind meisje maakt contact met de wereld door middel schrijft. In de hand van de lerares schrijft zij de letter J" en straks hei woord „lens". Van een onzer verslaggevers) De stommen, dat zijn in feite de doven. Een doofgeboren kind heeft wel het orgaan dat de horende gebruikt voor het spreken, maar omdat hij het gehoor mist kan hij het spreken nooit spontaan, door naar zijn omgeving te luisteren, leren. Alleen dat wat hem door de nog intact Een doof kind van dezelfde leeftijd heeft een begrippenwereld die (dat is uitgerekend) een miljoen maal beperk ter is dan wat het brein van een niet- gehandicapte kleuter bevat. Dat is ver schrikkelijk weinig. Het is bijna niets. En dit bijna niets is de basis waarop men in het Instituut voor Doven in Sint Michielsgestel als het ware een nieuwe, totale persoon bouwt. Langs spinragdunne communicatielijntjes de gezlchts- en tastzin, en door te woe keren met minimale gehoorresten voert men de kleine, dove mens de wereld van de horenden binnen. Jaren en jaren duurt het. Onderwijzers en kinderen worden er doodmoe van. Maar het gaat! Het dove kind, dat jarenlang opgeslo ten heeft gezeten in zijn gelulddlchte co con, kan op zijn eigen manier in samen spraak met andere mensen komen, die soms niet eens meer merken dat hij doof is. In Sint Michielsgestel is men er aan gewend geraakt. Op 2 oktober viert het r.-k. Instituut voor Doven zijn 125- jarig bestaan. De barre pionierstijd is voorbij. Of beter gezegd: men heeft het pionieren tot een wetenschap gemaakt. Want het betreden van de wereld der doven is een ontdekkingsreis in 'n won derlijk maanlandschap, waar de be grippen die gelden onder de horenden, niets betekenen en waar voor horende mensen heel gewone zaken, de macht van toverspreuken of taboes bezitten. De adjunctdirecteur van het Instituut voor Doven, pater J. van Eijndhoven, laat ons een schema zien. Bovenaan staat de beginnende leer ling. Totaal doof. Niet in staat oin méér uit te brengen dan onsamenhangende klanken. Hij is vier jaar. „Voorschool" staat er boven dit uitgangspunt van het schema. Helemaal onderaan 't schema zien wij: „h.b.s.-B, gesplitst in exacte en in administratieve richting" en dan het simpele: „Integratie in de horende maatschappij". Het dove kind is, als 't dit „onbereikbare ideaal" heeft bereikt, ongeveer twintig jaar. Het wonder heeft zich voltrokken. Hogeschool „De h.b.s.-opleidlngen zijn momen- zijnde zintuigen bereikt, kan verwerkt worden. En dat is bitter weinig. Een normale vierjarige kleuter heeft een bepaald aantal begrippen. Te weinig om zich al behoorlijk in het leven te kun nen oriënteren, ook al is zijn wereld niet groter dan het gezin, de poes van de buren en andere kleine dingen, voor hem is het voldoende. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nadat in 1963 de emi gratie van Nederlanders een dieptepunt passeerde, hebben de jaarcijfers weer j een geringe stijging ondergaan. Men moet echter niet denken, dat Neder- land nu weer 'n belangrijk emigratie- j land wordt. Er is slechts sprake van een herstel ln de richting van een aan vaardbaar niveau, waarvan de bin nenlandse economische ontwikkeling geen wezenlijke belemmering onder vindt maar dat juist van voldoende be tekenis Is om de bestaande belangstel ling voor Nederlandse emigranten ln de ontvangende landen levend te hou- Minister dr. G. Veldkamp, die schrij vende in zijn begroting van sociale za ken en volksgezondheid, schrijft de toe nemende belangstelling voor emigratie mede toe aan de sterkere bevolkings druk. Er zijn er, die de schaarste aan ruimte in eigen land willen rullen met de grote ruimte der immigratielanden. Het zou volgens de minister niet juist zijn, in emigratie een instrument te zien voor het beleid van de ruimtelijke or dening. Over de verschillende immigratielan den merkt de minister op, dat de rechts positie van de Nederlandse emigrant in Australië sedert medio 1965 in verschil lend opzicht is verstevigd. De belang stelling voor Canada la toegenomen om dat de economische situatie daar gun stig is, zodat de Nederlandse emigran ten daar in het algemeen vlot hun weg vinden. De emigratie naar Nieuw-Zee- land beperkt zich in hoofdzaak tot de genen, die banden hebben met reeds ginds gevestigden, of wel reeds recht streeks toezeggingen van werk en huis vesting ginds ontvingen. Iets soortge lijks speelt zich af bij de emigratie naar Zuid-Afrika. De emigratie naar de VS wordt in omvang bepaald door een jaarquotum, dat door Nederland steeds geheel wordt gebruikt. De lange wachttijden behoren evenwel tot het verleden, terwijl de re gering van de VS streeft naar uitbrei ding van het quotum. De emigratie naar Latijns-Amerikaanse landen blijft van incidentele aard en beperkt zich voornamelijk tot agrariërs en tot ge kwalificeerde krachten. Advertentie) VOOR UW Geboorte aankondigingen BOTERMARKT 26 LEIDEN TEL. 20519 MONSTERBOEKEN TER INZAGE middelbare scholieren onder zijn hoede heeft. „Maar", zo voegt hij er aan toe, „we gaan steeds verder. Alles waarvan wij succes verwachten, passen wij ln onze opleidingen toe. Dat is altijd zo ge weest. En iedere keer zijn de resultaten beter". Sint-Michielsgestel geldt in de kringen van het Dovenonderwlja dan ook als een soort hogeschool. Het 125-jarig bestaan is een hoogte punt en er zal ruimschoots teruggeblikt worden. De stichting van het Instituut verliest zich al bijna in de nevelen. Men weet alleen uit overlevering, hoe de kordate conrector van een Latijnse school en priester, E. H. M. van Beek in 1840 in een voormalig kasteel het In- situut oprichtte. „In 1769 was de aanzet al gemaakt door mgr. Henrlcus den Dubbelen, die als de eigenlijke pionier van het r.-k. doofstommenonderwijs in ons land mag gelden. Het instituut telde in de begintijd 48 leerlingen. Nu zijn het er ruim tien maal zoveel. In de oude, handgeschre ven journaals wemelt het van grote mo menten. In 1906 bijvoorbeeld, werd de zuivere spree kmethode ingevoerd. De gebarentaal werd niet meer als eerste inleiding tot het lezen gebruikt, maar in 1924 werd het schrift als eerste, leer middel ingevoerd. In 1928 ging men niet meer uit van de taalvorm, maar van de idee, waarna ln de oorlogsjaren de voor waanzinnig verklaarde experimen ten met geluidswaarneming begonnen. Op een zolder prutste een leraar van het instituut net zolang met een oude versterker, tot hij kon bewijzen dat zelfs bij totale doofheid gehoorresten bestaan die gemobiliseerd kunnen worden. Er was wéér een spinragdraad ontdekt. En nog wel daar waar niemand die had ge dacht te zullen vinden. Toen kwamen er walkie-talkies, uit de dump. Stil geweld Op hot ogenblik zoemen In alle ge bouwen de versterkers. Bijna overal liggen ringleidingen. De kleine transis tors in breckvaste versterkerkasten worden overal toegepast. Bandrecor ders, luidsprekers van enorme vermo gens (de volle lading op een normaal trommelvlies zou dit waarschijnlijk doen scheuren) een elektronisch orgel kortom alles wat maar met gelulds- verstorklng te maken heeft wordt In het Instituut toegepast. In de schoolklassen zit een half dozijn dove kinderen aan een hoefijzervormi ge tafel rond de leraar. Microfoons en grote koptelefoons, maar evengoed de kleine oortelefoontjes onderhouden de verbinding via elektronische weg. Kij kend naar de onderwijzen ee) lezen de kinderen de woorden van de lippen. Af beeldingen ervan vergezellen het pro ces en op het schoolbord staat 't woord, dat zij instuderen geschreven. Het instituut heeft zijn huidige grote bloei voor het grootste deel te danken aan de dynamiek en het idealisme van de tegenwoordige directeur, mgr. drs. J. C. v. Overbeck. Hij jubileert op 2 okto ber óók, want dan heeft hij een kwart eeuw het instituut bestuurd. Bovendien zijn op 2 oktober de „zusters van de Choorstraat" te Den Bosch 125 jaar aan het dovenondcrwijs verbonden. De broeders van de congregatie der Onbe vlekte Ontvangenis uit Maastricht heb ben een 120-jarige traditie in het do- venonderwijs opgebouwd. Men komt ze tegen in de klassen, op de eigen vak scholen en in de huisindustrieën, die 'n belangrijke bron van Inkomsten vor men. Een groot jubileum dus. Op de feestdag zal prinses Margriet namens haar moeder, die beschermvrouwe van het instituut is „Gestel" bezoeken. Mijlpaal Die 2e oktober zal geschiedenis ma ken. Op die dap zal men namelijk het „Mgr. Van Overheekfonds" ten doop hoeden. Een mijlpaal, want de bedoe ling van het fonds is dat uit de gelden die men In het hele land inzamelt, een researchcentrum kan worden gefinan cierd. Aan'het resenrehwerk komen de overbezette lernressen en leraren na melijk niet toe. Het centrum zal nauw gaan samen werken met de katholieke universiteit te Nijmegen. De bedoeling is, dat het de verschillende takken van wetenschap (psychologie, pedagogiek, medische- en i taalwetenschappen elektronicadie zich nu tamelijk ongecoördineerd op 't dove kind richten, zal overkoepelen. Men heeft zelfs een apart woord be dacht om de nieuwe gebundelde „we tenschap inzake de doofheid" aan te duiden. „Defectologie". Het is een belofte voor de toekomst, dat de verlossing van de dove mens nooit eindigt, maar altijd doorgaat tot aan het optimale. De financiële basis van het r.-k. dovenonderwijs is teeda breder geworden, maar hier is het op timale niet bereikt. Er zijn gemeenten die de pas ingevoerde Algemene bij standswet zo Interpreteren, dat zij de zwaarste last afwentelen op de gezinnen waaruit de dove kinderen komen. Zelf op het punt van bijzonder onderwijs aan dove kinderen schijnt In ons land de strijd nog niet eens helemaal gestreden te zijn. Het is wel eens gemakkelijker om een doof kind de gemeentewet te le ren, dan een gemeente duidelijk te ma ken dat zij het begrip „gemeenschap" belichaamt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7