HOOFDSCHOTEL? VLEES! De moord op Jean Paul Marat Boosheid over uit de school geklapte besluiten van raad BURGERVADER GESPLETEN GEMEENTE HAZERSWOUDE BESTUURT OP EEN AFSTAND 5Kroonprins55 in SPD. Schmidt, naar Bonn lijr Gas en sloot ontsieren aangeboden ambtshuis MEER VERRAST DAN DIEP GETROFFEN Driehoofdige leiding bij het Nationaal Ballet DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 DE LEJDSE COURANT PAGINA 7 (Advertentie) sr verslaggevers) De raadsvergadering van in Hazerswoude brengt mogelijk merkwaardige dingen aan het licht. Voor de zoveelste keer sinds mei van het vorig jaar komt dan aan de orde de zaak van de ambtswoning van burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn, die nog steeds in Alphen aan den Rijn woont en weigert zijn intrek te nemen in het Hazerswoudse burge meestershuis aan de Warnaarkade. Van zijn voor- Bij de raad heeft de burgemeester nul op het rekest gekregen, toen hij des tijds de medewerking inriep voor hel kopen of bouwen van een ambtswoning aan de Rijndijk naast of in de onmid dellijke omgeving van het nieuwe ge meentehuis. De raad stemde dit voor stel af met 7 tegen 6 stemmen, ging na dien met een motie over deze kwestie ln besloten vergadering en liet de mo tie vallen, toen de deuren weer open gingen. Intussen bleef de burgemees ter zitten waar hij zat. Later heeft de burgemeester zich met n verzoekschrift tot de koningin ge wend om te bereiken, dat hem als bur gemeester ontheffing zal worden ver leend van de verplichting om in zijn standplaats te wonen. In een bij de raadsstukken gevoegde toelichting schrijft de burgemeester thans, dat hij het verzoek aan de koningin alleen heeft ingediend, omdat de leden van de raad hem dit hebben gevraagd in de be sloten zitting van 29 oktober van het vorige jaar. Wat er achter die gesloten deuren is besproken is in de schoot der goden ver borgen. Medebestuurder noch raadslid vonden wij bereid om het voorbeeld te volgen van de burgemeester, die naar hun smaak buiten zijn boekje is gegaan door uit de school te klappen. Men neemt hem deze tactiek kwalijk. In zijn uitvoerige toelichting wemelt het trou wens van tactische trekjes,.van één pas terug en twee vooruit, de typische strijdwijze van een man, die vastbeslo- gangers heeft men nooit klachten gehoord, maar hij vind het te klein voor zijn vrouw en drie kinderen, walgt van de sloot achter langs het huis waarin het riool uitmondt, acht zijn brede burge- meesterskijk ingedamd door de gashouder vlak achter het huis en maakt er geen geheim van, dat het zitje achter in de tuin bijgevolg weinig riante verpozing biedt. De burgemeester komt er trouwens rond voor uit, dat zelfs al zou hij willen hij zijn vrouw niet meer zou krijgeu. Hij schrijft: „Daar het aanvragen in toestemming voor het wonen buiten mijn gemeente niet direct mijn wens heb ik dit alleen willen doen na overleg met de commissaris der konin- nadat alle toen zittende leden van de raad mij verklaard hadden, dat zij mijn verzoek gunstig zouden advise- En hij vervolgt: „Uit de notulen, de besloten zitting moet men wel tot de conclusie komen, dat de raad liever burgemeester wonend in Alphen aan d Rijn heeft dan een burgemeester wo< Rivaal van Erler in bondsdag (Van onze correspondent Jan Bouwer BONN De minister van Binnen landse Zaken van de stad-staat Ham burg, Helmut Schmidt, heeft besloten Bonn terug te keren. Hij zal weer zitting nemen in de. bondsdag als lid de sociaal-democratische fractie. Schmidt is de militaire expert van de SPD, hij was officier van de Wehr- macht en is reserve-officier van de Bun- deswehr. In Willy Brandt's rompkabi- et was hij minister van Defensie. Schmidt is de tweede versterking van de SPD-bondsdagfractie. De Wirtschafts-senator, minister van Economische Zaken van West-Berlijn, prof. Karl Schiller zal er ook zijn baan geven en zijn intocht in het Bonnse parlement houden, waar hij opvolger wordt van de gedurende de vierde zit tingsperiode van de bondsdag overleden economische expert in de partij prof. Deist. Vooral de beslissing van Helmut Schmidt is voor de partij vermoedelijk 'an zeer grote betekenis. Nu Willy Brandt heeft besloten om niet meer kanselierskandidaat van West- Berlijn te zijn, is de weg vrij voor Hel mut Schmidt, die al voor de verkiezin gen van 19 september j.l. aan de balk stond als toekomstige kanselierskandi daat der socialisten. Schmidt zelf wijst dergelijke specu laties als voorbarig van de hand. Hel mut Schmidt is een van de socialistische politici die de positie in de Bondsdag ongetwijfeld weer wat meer niveau zul len geven en zal proberen 'n alternatief programma te presenteren, waartus sen in de toekomst de Westduitsers zullen kunnen kiezen. De leider van de SPD-fractie in de Bondsdag blijft Fritz Erler, die er zeer onder lijdt dat hij in zijn kieskring Pforzheim in Baden-Württemberg door de CDU werd verslagen. Dit heeft in de partij zijn prestige nogal 'n knak gegeven. Erler is eveneens kandi daat voor het kanselierschap in 1969. De verhouding tussen hem en Schmidt is niet al te goed naar het schijnt. In de komende jaren zal de rivaliteit tussen Schmidt en Erler ongetwijfeld nog vaak de dag treden en zulks zeker niet ten voordele van de SPD. Schmidt wordt plaatsvervangende fractie-chef van de SPD. Hij heeft ech ter al laten weten dat hij zich in Bonn niet uitsluitend meer met defensiepro blemen zal bezighouden, maar zich ook de grote politiek wil wijden; Dit schijnt zeer krachtig op kanseliers-am bities te wijzen. De ambtswoning aan de Warnaa kade vinden de burgemeester t diens vrouw te weinig riant. Nu Is tactisch inzicht een van de meest noodzakelijke eigenschappen voor de burgemeester van Hazerswou de, ongeacht door wie deze funstie wordt vervuld. Want deze gemeente valt cultureel en maatschappelijk, maar ln elk geval geo rgraflsch in twee duide lijke delen niteen. Vooreerst is er met de oudste papieren Hazerswoude-dorp, waar de eeuwen sluimeren ln stille straatjes en de kerkspits de blik hoog richt; en daarnaast stoot zich op in de vaart van het Zuidhollandse volk Hazerswoude-Rijndljk, een nieuwe kern van blinkend baksteen. Wel verre van Hoeks en Kabeljauws te zijn leeft het Hazerswoudse volk ii pais en vree, maar in de raadszaal wil het nogal eens bliksemen. Beide partij en spelen er uit- en thuiswedstrijden met het eigen publiek op de tribune, want Hazerswoude heeft twee gemeen tehuizen. één in het dorp en één aan de Rijndijk en om en om vormen zij strijd- De burgemeester gewaagt er ook van in zijn toelichting, als hij schrijft: „Het is duidelijk, dat uw raad, althans waar schijnlijk de meerderheid, slechts wenst, dat uw voorzitter zich vestigt in de ambtswoning aan de Warnaarkade en zal trachten terwille van „Het Dorp" dit coüte que coüte te bereiken". En passant wijst de burgemeester- erop, dat zijn naam er borg voor staat, dat hij, waar hij ook woont in Hazerswou de of zoals nu in Alphen aan den Rijn, de belangen van Hazerswoude en hiermee bedoelt hij Het Dorp en de Rijndijk gelijkelijk en met zorg zal weten te behartigen. De 4 kilometer wei land, die Het Dorp van de Rijndijk scheidt, zal niet in staat zijn zijn blik te benevelen, ook al zegt de burgemees ter, dat het bij mistig weer moeilijk zal Burgemeester Van Dobben de Bruyn wil naast of nabij het nieuwe gemeentehuis aan de Rijndijk een ambtswoning. zijn om zijn weg te vinden naar het ge meentehuis. Officieus heeft de raad laten weten, dat kosten noch moeiten gespaard zul len worden om de burgemeesterswo ning in het dorp op te knappen, c.q. te restaureren. Maar de burgemeester haalt een uitspraak van de directeur van gemeentewerken aan, dat de wo ning met de steil toelopende dakcon structie onmogelijk door inwendige ver bouwing geschikt te maken is. Kring rond Kortom, er liggen een paar warme ijzers in het vuur. De Kroon zal op het verzoekschrift reageren overeenkom stig het advies van Ged. Staten; en G.S. weer op advies van de raad. En aan deze wordt door loco-burgemeester H. van Rijn voorgesteld afwijzend te adviseren. Dezelfde raad, die blijkens de toelichting van de burgemeester hem heeft verzocht het verzoekschrift in te dienen. Uitwoning van een burgemeester wordt slechts toegestaan als 't belang de gemeente dit vergt. En dit be lang schijnt hier niet in het geding. Daarom ook stelt de burgemeester, dat hij zelf naar een oplossing zal blijven zoeken, als er geen betere ambtswo ning voor hem zal worden gevonden. Burgemeester Van Dobben de Bruyn heeft overigens ervaring in het uitwo- i. Hij woonde al in Alphen aan den Rijn, toen hij nog burgemeester was het inmiddels opgeheven Zwam- rdam. Hem werd dit toen toege staan, omdat ook de Zwammerdamse ambtswoning hersteld moest worden. Hiervoor is echter nooit geld uitgetrok ken, omdat Zwammerdam op de nomi natie stond om als zelfstandige gemeen te te verdwijnen. Dat dit nog twaalf jaar bleek te duren had niemand voor- Intussen deed burgemeester Van Dobben de Bruyn uitgebreide ervaring op in het besturen van zijn gemeente op afstand. Veteraanfilmster Clara Bow overleden HOLLYWOOD (Reuter). Clara Bow, de „vampier" van de stomme film, is op zestigjarige leeftijd overleden. De roodharige ster heeft in afzonde ring in Culver City gewoond. Haar zoon heeft eens gezegd, dat zij aan ongenees lijke slapeloosheid leed. Zij schilderde en las voortdurend, maar ging bijna nooit uit. Clara Bow dankte haar betiteling als „it girl" aan de schrijver Elinor Glyn, diie deze term gebruikte om de geëmancipeerde meisjes van de tijd na de eerste wereldoorlog aan te duiden. In 1930 was zij verwikkeld in een goksohandaal met Will Rogers. Zij te kende blanco cheques om haar verliezen in Blackjack in Nevada te betalen, maar dat ging in de duizenden lopen, zodat zij hiermee moest stoppen. Later, toen zij een nieuw filmcontract kreeg, zuiverde zij haar schulden aan. Lucille Starr ontvangt ,De Gouden Tulp' AMSTERDAM Lucille Starr de zan geres, die beroemdheid verwierf door de „French Song", wordt door haar grote populariteit in Nederland onderscheiden met de „Gouden Tulp". Tot dusverre is deze eer alléén Billy Vaugh ten deel Voor de „French Song" ontvangt zij tevens een gouden plaut, voor de verkoop van 155.000 platen. Zaterdag a.s. zal zij schitteren tussen de sterren van het jaar lijkse Grand Gala du Disque. Revolutie als bizarre Reeds bij het begin, toen Eric van Ingen, de „omroeper", zijn eerste knittelverzen zei, had men zaterdagavond het gevoel, dat het een zeer goed te bekijken voorstelling zou zijn van De Vervolging van en de Moord op Jean-Paul Marat opgevoerd door de verpleegden van het krankzinnigengesticht van Charenton onder leiding van de Markies de Sade zo luidt de volledige titel van het stuk van Peter Weiss maar geen voorstelling, die bijzonder aangrijpend of treffend zou worden. Dat voorgevoel van de aanvang is althans wat ons betreft uitgekomen. In die aanvang leek het stuk een musical geworden, door Joris Diels bijzonder bekwaam geregisseerd, maar een musical is het gebleven haast tot het eind als de gefingeerde auteur ervan, de Markies de Sade het manuscript achteloos weg gooit en langzaam en onbewogen het toneel van Hep van Delft, een zeer geslaagd decor, met het stijlloze Heilig-Hartbeeld op de achtergrond, verlaat. Men werd door het zien van deze door de Haagse Comedie tot in de pun-tje6 erzorgde en goed gespeelde uitvoering eel minder geboeid dan door het lezen an de door Bert Voeten zo virtuoos ver taalde tekst. Bij die lezing althans zo verging het ons is men geïnteresseerd, bij de opvoering zaterdag ln een bijna uit verkochte zaal, bleken we dat veel minder. We zaten er een beetje tegen aan te kij ken zonder dat het ons veel deed. Frappante dialoog Alleen bij de dialoog tussen De Sade en Marat werd dat even inderdaad vrij kort anders. Dan wordt het voorlopige deficit van de revolutie immers aange toond en de latere toekomst van gelijk schakeling als gevolg van die revolutie duidelijk gemaakt. De Sade als individua list moet noch van de naaste toekomst het herstel noch van die latere toe komst van de gelijkschakeling iets heb ben. Hij is een individualist en hij schreef ln zijn dertien jarige gevangenistijd zijn seksuele gruwelverhalen om de hartstoch ten van zijn tijd te leren kennen en die van zichzelf. Hij wil alleen zichzelf zijn, de rest interesseert hem niet meer. Hij lijkt zo ongetwijfeld verreweg de meerdere van Jean Paul Marat, die zloh zit te krabben In zijn bad en vrij onnozele, op hitsende toespraken tot de natie aan het opschrijven is met een vederpen. Ko van Dijk speelde die Markies De Sade met een welbewuste beheerstheid en grandeur een vertolking die we de beste en meest imponerende in de opvoering achten. Hij maakte de verdere Markies De Sade tot een levend mens. Veel minder slaagde Max Croiset wat Jean Paul Ma rat betreft. Hij markeerde heel sterk, hij spreekt de woorden die Marat zelf eens gesproken of geschreven moet hebben, hij is dus veel meer „geschiedenis" dan De Sade, maar hij was het op de wijze van sommige historische of pseudohlstorische romans net eoht, maar niet waarachtig genoeg. Musical, net echt, maar niet waarach tig genoeg, vooral ook dank zij de zeer passende, gedeeltelijk kleurige kostuums van Has Noordhoek Hegt, fraai kijkspel bleek het grootste gedeelte van de voor stelling. Ei- was een voortdurend geva rieerd toneelbeeld. Speciaal aan groeps- regie heeft Joris Diels veel aandacht be steed en hij deed dat bijzonder bekwaam. Men kan vaststellen dat binnen de opvat ting die Joris Diels zich van het stuk vormde alles klopte. De zangers. Georget te Hagedoom, Jules Royaards, Kees Coo- 'en, Jacco van Renesse gaven deze bizarre musical het hare. De muziek van Jurri- aan Andriessen paste bij het gebeuren en werd goed uitgevoerd, maar het artificiële karakter van het stuk of deze opvatting van het stuk wordt er nog door versterkt. Bovendien bemerkte men ln de opvoering, dat Peter Weiss zich nogal eens herhaalt HAAAGSE COMEDIE Auteur: Peter Weiss Vertaling: Bert Voeten Regie: Joris Diels Muziek: Jurriaan Andriessen Decor: Hep van Delft Kostuums; Has Noordhoek Hegt Hoofdpersonen Directeur Coulmier GUsbert Tersteeg Mark les de SadeKo van Dijk Jt-nn-Paul Marat Max Croiset Stmonne Evrard Ingeborg Elsevier Anny de Lange Jacques Omroeper Gekke boel Zoals het zich nu voor onze ogen af speelde was het een gekke boel in dat krankzinnigengesticht, maar niet eens zo heel erg gek en de ideeën, meer van Peter Weiss dan van De Sade waarop het ge bouwd is, kwamen nauwelijks aan de orde althans zeker niet sterk naar voren. Het werd ook niet werkelijk navrant zoals het ons bij lezing van de tekst wel leek. De enige, naast Ko van Dijk als De Sade die dit onontkoombare, navrante ka rakter, die gruwelijkheid, volledig toonde was voor ons Ingeborg Elzevier in haar opvallende, volgehouden en sterke vertol king van de gezellin van Marat. Stmonne Evrard. Zij was werkelijk een krankzin nige die een rol speelt. De anderen waren actrices en acteurs die krankzinnigen in een rol spelen, min of meer voor de gTap. Het dichtst bij de vertolking van Inge borg Elzevier kwamen Wim van Rooy als de gewezen kloosteroverste, nu fanatiek revolutionair, Jacques Roux. Frans van der Llngen als de bezeten verliefde Duperret en Anny de Lange als Charlotte Corday. Maar zelfs tegen deze Charlotte Corday bleef men een beetje aankijken, zonder werkelijk getroffen te worden. Gijsbert Tersteeg gaf een zeer goede vertolking van de directeur van het ge sticht: Coulmier, maar die is niet gek en die hoeft niet te treffen, die hoeft al leen maar lachwekkend te zijn ln zijn deftig opportunisme en dat was hij. Ondanks de. als gezegd, bekwame, zelfs hier en daar virtuose regie van Joris Diels die zijn opvatting van het stuk welhaast geheel verwezenlijkte, heeft de voorstel ling ons dus weinig gedaan. Dat kan aan ons liggen, het kan ook aan Peter Weiss liggen. We zijn geneigd te geloven dat het aan de opvatting van Joris Diels ligt. die meer de musical en het gekke naar voren haalde, dan de krankzinnigheid dei- wereld weerspiegeld in het krankzinnigengesticht in Charen ton. Het publiek bleek aan 't slot enthou siast, maar gedurende de uitvoering, naar het ons voorkwam, toch niet voortdurend geboeid. Jos. p. Artistieke verzekerd Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Van onze correspondent AMSTERDAM 27 sept. Het Natio naal Ballet gaat zijn vijfde seizoen ln met een driehoofdige artistieke leiding. Voor de periode 196151966 z(Jn naast de directrice Sonia Gaskell ook de jonge choreograaf-balletmeester Rudi van Dantzig (32 Jaar) en Robert Kaesen (34 jaar) in de artistieke leiding op genomen. Dit Is gistermiddag bekend gemaakt tijdens een in Amsterdam ge houden bijeenkomst door de directie en het bestuur van Het Nationaal Ballet. Tot dusver was de artistieke leiding uit sluitend In handen van mevrouw Gas kell. Zoals bekend zijn de laatste jaren bin nen de kring van Het Nationaal Ballet grote personeels-moeilijkheden geweest. De nieuwe benoeming is niet geheel onverwacht gekomen. Al enkele jaren, zo verklaarde Sonia Gaskell zelf, werd gezocht naar een mogelijkheid om op de juiste wijze in de opvolging te voorzien. „Dat wil niet zeggen, dat ik binnenkort Het Nationaal Ballet in de steek zal la ten. Met de benoeming van Van Dant- zig en Kaesen in de artistieke leiding wil ik echter geregeld zien, dat bij mijn eventuele heengaan de tot nu toe ge voerde beleidslijn wordt doorgetrokken, opdat aan de tradities van Het Nationa le Ballet niet abrupt een einde zal komen. Voorts acht ik het een gezond idee om nu ook Jonge talenten met fris se gedachten aan bod te laten komen." Mevr. Gaskell legde er de nadruk op dat de heren Van Dantzig en Kaesen door het bestuur benoemd zijn op haar uitdrukkelijk voorstel, omdat deze bal- letmee8ters in haar ogen duidelijk te kennen hebben gegeven het met de hoofdpunten van het door haar gevoer de beleid eens te zijn. Deze hoofdpunten houden in: een streven naar een repertoire op Interna tionaal niveau met een grote verschei denheid van stijlen, opdat het Neder landse publiek in de gelegenheid wordt gesteld vla Het Nationaal Ballet kennis te nemen van zowel het klassieke reper toire als de Jongste ontwikkelingen In de danskunst. „Het is uiteraard duidelijk", aldus mevr. Gaskell", dat Van Dantzig en Kaesen vooral om hun choreografische begaafdheden gekozen zijn, en voorts omdat zij de laatste jaren voldoende blijk hebben gegeven van hun organisa torisch talent. Het laatste seizoen met name waren zij reeds nauw betrokken bij het artistieke beleid. De laatste maand voor de vakantie voerden z(J zelfs zelfstandig de leiding, toen ik immers zitting had in de jury van het Internationale Balletfestival dat te Var na in Bulgarije gehouden werd", Ook voor 't seizoen 1965-'66 zal Het Nationaal Ballet zich op Nederland con centreren. Van het aantal reeds te ge ven voorstellingen staan reeds 45 vast in Amsterdam. Voor het nieuwe seizoen zijn nog geen overeenkomsten geBloten met de nieuwe operastichting. Het „Zwanenmeer" blijft op het repertoire. In buitenland Het optreden in het buitenland zal zich dit seizoen, aldus mevrouw Gaskell, be perken tot hoogstens twee maanden. In ieder geval maakt het ballet een tournee van zes weken door Zuid-Ame- rika (Brazilië, Uruguay, Chili, Pe ru en waarschijnlijk ook Curasao), die op 15 april irct een voorstelling In Buenos Aires begint. Voor het nieuwe seizoen zijn als solis ten geëngageerd de internationaal be kende Canadezen Anne-Marie en Da vid Holmes. Het vinden van een leraar van topklasse blijft moeilijk. Mevrouw Gaskell deelde voorts mede dat mevrouw Ola Nofa uit Leningrad voor enige maanden naar Nederland zal komen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7