SOCIALE ZEKERHEID HEEFT THANS AFRONDING BEREIKT Maximumdagloon voor verzekering naar gelijk niveau Misverstand tussen SER en Veldkano Nog vijf wensen bij Veldkamp Russische fabrieken gaan over MOGELIJK DALING PERSONEELSTEKORT op winst Aardob door pijpkding R dam-i/dam Atheïsme vraagt niet opnieuw veroordeling RennieaS PAGINA 6 DE T.ETDSE COURANT DINSDAG 28 S)TEMBER 1963 tegen n de Eerste Ka- Kleine spaarders Binnenkort zal een wetsontwerp den ingediend om honderd miljoen gul van de netto-opbrengst van Breedband-transactie af te zonderen dit bedrag via een hiertoe in het \e- i te roepen fonds te gebruiken ter be vordering van de bezitsvorming onder kleine spaarders. Van ome parlementaire redactie) hoopt de minister ook, dat de algemene DEN HAAG. Minister dr. G. M. J. Veldkamp van Sociale Zaken premiespaarwet begin 1966 zaj kunnen en Volksgezondheid heeft in de toelichting van zijn begroting vijf onderwerpen genoemd, die hij tot zijn taakstelling voor de resterende twee jaar van dit kabinet rekent a. De totstandbrenging van de arbeidsongeschiktheidsverzekering en van de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's; b. Het geven van een verantwoorde bijdrage aan de oplossing van de loonvormingsproblematiek c. Het geven van een nieuwe impuls aan de ontwikkeling van de sociale democratie, zowel op het terrein van de medezeggenschap als op dat van de bezitsvorming d. Indiening van een nota inzake het volksgezondheidsbeleid e. Het leggen van de grondslagen voor verdere codificatie en unificatie van de sociale wetgeving in de richting van een sociaal wetboek. Streven naar volksverzekering arbeids ongeschiktheid Door de invoering van de twee ge noemde verzekeringen wil deze rege ring het sociale-zekerheldsstelsel nog (voorlopig) afronden. Het lijkt de mi nister het nastreven waard om van de arbeidsongeschiktheidsverzekering een volksverzekering te maken, maar het realiseren hiervan in de komende twee jaar lijkt hem niet mogelijk. De wette lijke maatregelen voor een volksverze kering tegen zwaar geneeskundig risi co zuilen nog dit jaar bij de Tweede Ka mer aanhangig worden gemaakt, invoe ring per 1 januari 1967 moet mogelijk zijn. In dat kader zal tevens de zieken fondsverzekering aan de twee andere verzekeringen worden aangepast. Bij de invoering van de nieuwe verzekerin gen zal een verhoging van de overheids bijdrage in de financiering der sociale verzekering in overweging worden ge nomen, naast handhaving van de bij drage. die het rijk reeds thans m.b.t de zware geneeskundige risico's op an- dere wijze verleent. Dan zal gelet op de huidige sociaal-economische verhou-j dingen betreffende uitbreiding van 'tl stelsel van sociale zekerheid uit een oog-i punt van financiering de grens van het mogelijke zijn bereikt, 'n Verdere wel vaartsontwikkeling kan uiteraard nieu- mogelijkheden scheppen, doch de minister meent erop te moeten wijzen dat thans van een voorlopige afronding van het stelsel van sociale zekerheid moet worden gesproken. (Van onze parlementaire redactie) of qua tijd) in het functioneren als DEN HAAG Minister Veldkamp van Sociale Zaken verwacht, dat dit jaar rond 75.000 personen aan de be roepsbevolking zullen worden toege voegd, te weten 55.000 mannen en 20.000 vrouwen. De toeneming van de vraag naar arbeidskrachten zal iets la ger zijn, zodat een lichte ontspanning mogelijk lijkt. Niettemin zal het totale tekort aan mannelijk en vrouwelijk per soneel in 1965 nog boven de 100.000 lig- Sociaal-Economische j ffen. De mogelijkheden om gehuwde Interimadvies weldra een (vrouwen in het arbeidsproces in te C.A.O.'s Wat betreft de loonvorming hoopt de minister Raad via bijdrage te leveren ti overgang van de huidige naar de nieu we spelregels voor de loonvorming. Hierdoor zal het tot stand komen van lang lopende COA's kunnen worden be vorderd, die de regering zowel uit loon politiek oogpunt als met het oog op een evenwichtige economische groei van betekenis acht. Betreffende de sociale democratie herinnert minister Veldkamp eraan, dat de SER vier adviezen op dit gebied zijn gevraagd (vermogensaanwasde- ling, herziening ondernemingsrecht, herziening instituut ondernemingsra den. p.b.o.). De regering hoopt bij tij dige ontvangst van enkele van deze ad viezen nog een wezenlijke bijdrage tot de versterking der democratie te kunnen geven, zowel wat be treft de medezeggenschap als wat de bezitsvorming aangaat. In dit verband Uit dat onderzoek is gebleken, zo deelt de minister in zijn begroting mede, dat de mogelijke arbeidsreserve aan vrou wen met gezinsverantwoordelijkheid 290.000 tot 390.000 bedraagt. Maar van deze groep is 35 pet. niet bereid, meer dan 14 uur per week buitenshuis te wer ken. Slechts 3 pet. van deze bereid gedurende 30 of mei week buitenshuis te werken. Anderzijds is de mogelijkheid voor vrouwen om en kele uren per dag buitenshuis te wer ken, zeer beperkt. Met name de indus trie houdt voor part-time-werk een mi nimum van 30 uur per week aan. werknemer. Hierbij komt dan nog, dat de gehuwde vrouw ook vaak werk zoekt, dat boven haar capaciteiten en ervaring uitgaat. De vrouwen die wel willen werken (80 procent) voelen wei nig behoefte aan een aanvullende oefe ning of opleiding. De minister beraadt zich thans op de verdere aanpak van dit vraagstuk, waarbij hij het gezinsbelang niet uit 't oog wil verliezen. Het aantal buiten landse arbeidskrachten groeit nog steeds. In 1959 waren er nog maar 21.236 werkvergunningen voor hen af gegeven, een half jaar geleden 53.291. In deze getallen zijn niet opgenomen de Belgen en Luxemburgers, want voor hen is geen werkvergunning nodig. Hun aantal wordt geraamd op 19.000. Bij de buitenlanders wordt de wer ving van Italianen geleidelijk minder belangrijk (777 in 1964), maar buiten de wervingskanalen om komen er steeds meer (in 1964 bijna 2000) wat ingevol ge de EEG is toegestaan. De werving van Spanjaarden bleef op een gelijk ni- In het algemeen is de belangstelling jveau, terwijl er ook veel Turken ko- Ui t kering- i neens ook voer sociale verzekeringen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG MRister dr. G. M. J. j Veldkamp (Sociale Z.ken) is er meer dan ooit van overtuig, dat het maxi- I mumdagloon van alle akken van loon dervingsverzekeringen ip hetzelfde ni- veau moet worden vastgesteld. Dit ma ximum moet dan gebon>en worden aan de ontwikkeling van het indexcijfer der lonen. De minister beratft zich thans op de vraag, op welk nivau dit maxi mumdagloon bij inwerkingtreding van de wet arbeidsongeschikieidsverzeke- ring zou moeten worden vastgesteld. I Zyn gedachten gaan in de dchting van 20.000 gulden op jaarbas* voor alle erknemersverzekeringen. De minister, dit opmerkeiie in de toelichting op zijn begroting, volgt bij de (eventuele) vaststelling va* dit ma ximum de gedachte van 't Tveede-Ka- merlid Roolvink, die bij de vijziging van de werkloosheidswet de -egering via een motie uitnodigde, op k^te ter mijn het maximum premie- en uitke- ringsloon voor de werkloosheldtvet te verhogen van 27 tot 42 gulden pt- dag. De minister gaat thans ook na, it hoe verre het bedrijfsleven gebruik beeft gemaakt van de toestemming oi\ in 1965 een extra uitkering van 2 prqeht van het jaarloon te geven aan de w^k- nemers. Hij zal daarna nagaan, in i^e- verre deze uitkering- ineens moet d£L werken in de sociale uitkeringen in 19g. Minister Veldkamp wil er nog n>t toe overgaan, de interimwet invalic- teitsrentetrekkers met een nieuwe kla.-. se uit te breiden, omdat het nu al d< grootste moeite kost, de wet zondei| stoornis uit te voeren. Wellicht is de uitbreiding in de loop van 1966 moge lijk, dit zal worden nagegaan. het bedrijfsleven gering wat be treft het aannemen van personen, die beperkt zijn (bijvoorbeeld lichamelijk MOSKOU (Rtr) De Russische re gering heeft gisteren bij monde van pre mier Kosygin verstrekkende plannen voor de stroomlijning van de economie in de Sovje-Unie ingediend. De Russi sche premier bood het rapport voor „economische verjonging" aan In een lange toespraak tot het centrale comi té van de communistische partij op 'n voltallige vergadering in het Kremlin. Het rapport schijnt gisteravond te zijn goedgekeurd. Het plan omvat onder meer de ont binding van een uitgebreid net van 50 regionale economische raden, die des tijds door Kroetsjev zijn ingesteld. Twee door Kroetsjev ingestelde overkoepelen de organen, de opperste nationale eco nomische raad en de in Moskou zetelen de raad voor de nationale economie, zul len eveneens worden afgeschaft. In zijn toespraak maakte Kosygin duidelijk dat het Kremlin voornemens is de gehele Russische economische structuur te herzien. Hij deelde mee dat het nationale inko men, de industriële produktie en de ar- beidsproduktiviteit de afgelopen jaren waren achteruitgegaan. „In het jongste verleden zijn vergis singen bij de ordening gemaakt die een vermindering van de produktie van con sumptiegoederen ten opzichte van de ontwikkeling van de zware industrie tot gevolg hebben gehad", aldus Kosygin. Als gevolg hiervan waren het werkelij ke inkomen van de bevolking en het ni veau van stimulerende maatregelen ach ter gebleven. De bestaande vormen van bedrijfsleiding, ordening en stimuleren de maatregelen komen niet langer over een met de huidige omstandigheden. In zijn rapport kondigt Kosygin aan dat de produktie volgens tevoren vast gestelde produktie-quota zal verdwij nen en dat de fabrieken op winstbasis zullen gaan werken. Hierdoor zou de fa brieken „onnodige controle bespaard blij ven en zullen zij in staat worden gesteld de meest economische besluiten te ne men die gericht zijn op concrete pro- duktievoorwaarden". De fabrieken zul len hun baten meer voor de ontwikkeling van betere technieken, voor materiële stimulering en verbeterde levens- en arbeidsvoorwaarden kunnen aanwenden. Arbeiders zullen voor goede prestaties een premie krijgen en aan het eind van elk jaar zullen extra premies worden verdeeld. Er moeten in de komende ja ren in verhouding tot de gehele produk tie meer consumptiegoederen worden geproduceerd. Luchtje aan vlees in Groningen GRONINGEN (A.N.P.) Al is ei geen gevaar voor de volksgezondheid, toch zit er aan een deel van het rund vlees, dat via het openbaar slachthuis te Groningen b(j de slagers koi maakt de bepalingen van het verple- gingsbesluit ook van toepassing te ver klaren op rusthuizen en medische cen tra, waar poliklinische behandelingen worden toegepast. KUNSTENAARS Nagegaan wordt, of de sociale regeling kunstopdrachten thans steunend op een ministeriële beschikking niet bij wet geregeld moet worden. ONDERNEMINGSRADEN Het tem po, waarin het aantal ondernemingsra den toeneemt, wordt steeds trager, hoe wel er vele nieuwe bedrijven bijkomen. Eind 1963 hadden van de 4793 in aan merking komende ondernemingen er 2148 een ondernemingsraad. EQUAL PAY De regering blijft voor standster van de invoering van gelijke beloning voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid. In 1965 heeft zij niet op integrale doorvoering bij het bedrijfs leven willen aandringen. De verantwoor delijkheid ligt immers bij de doorvoe ring van de „Equal Pay" niet ach ter bij de andere EEG-landen. PREMTESPAREN Het aantal rijks ambtenaren, dat aan de voor hen ont worpen premiespaarregeling deelneemt, is in 1963 met 2 procent gestegen. Het aantal gepremieerde ondernemings spaarregelingen liep van 1 oktober 1964 tot 1 april 1965 met 85 stuks op tot 1335. Er zijn voorts 510 geregistreerde winstdelingsregelingen. (Van onze pflemetaire redactie) DEN HAAG - Mirgtcr Den Uyl van Economische Zken al bij het parle ment een wetfitwer; indienen, waar in machtiging wordtgevraagd finan ciële medewe^ng te verlenen in de aanleg en exoitatie van een pijplei ding van het "bied van de Nieuwe Wa terweg naar at van het Noordzeeka naal. De milter heeft dit in zijn be groting aaifkondigrï. De pijpleiding dient om de 'r schip in het Europoort- gebied aangoerde olie over te bren gen naar dterreinen van het Noord- zeekanaal wr raffinaderijen en pe- trochemischindustrieën zullen worden gevestigd. Ruwe aailie wordt met zeer grote tankschepenangevoerd. Het toegan kelijk makevan de haven van IJmui- den voor d| tankers is te duur en heeft nautise bezwaren. Er kan ech ter gebruik jrden gemaakt van de fa ciliteiten inuropoort, als een pijplei ding wordtaangelegd. Deze leiding m<»?t een caciteit hebben van 20 mil joen ton ru' aardolie per jaar, opdat behalve Mol Oil ook een andere raf finaderij en gebruik kan maken. De kosten word geraamd op 60 miljoen gulden. Veerdienst oeheven. De veerdienst OoltgenspltDintelsas is wegens het gerin, vervoersaanbod opge heven. Naet lngebruik nemen van de Haringxtbrug en de Grevelingen- dam liep 1 vervoer op de 30 jaar oude veerdst eteeds meer terug. Voorts komen er incidenteel Grieken, Portugezen, Joego-Slaven, Ma rokkanen en anderen. Grote aandacht besteedt minister Veldkamp ook aan de gevolgen van mechanisatie en automati sering. Vele beroepen en functies zullen erdoor veranderen of verdwijnen. De be- drijven hebben in de eerste plaats een taak deze mensen op te vangen via de omscholing. De regering moet de ont- ikkeling op de voet volgen en de be schikbare scholingsfaciliteiten hierbij aanpassen en verruimen. Het beleid zal er ook op gericht worden scholingsmo gelijkheden te scheppen voor nieuwe nieuwere beroepen die bun.ontstaan danken aan de automatisering. Nagegaan worden de mogelijkheden tot een modernisering van de regelin gen tot scholing in het bedrijf met toe kenning van een trainingstoeslag. De minister wil in 1966 een begin maken ELISABETHSTAD (UPI) 'n Groep met de toepassing van de trainingstoe-van ongeveer 350 buitenlandse huursol- slag voor beroepsgroepen, zoals land- daten, met luitenant-kolonel Michael mogelijk maakt bepaalde verboden uit te vaardigen (b.v. het gebruik van ben zeen); die de medische keuring nader regelt: die bepaalde eisen van vakbe kwaamheid aan arbeiders in gevaarlijke beroepen stelt bestuurders van vorkhef trucks of van bouwkranen), en die het begrip fabriek of werkplaats verruimt. Een nieuw veiligheidsbesluit zal de ge varen bij het herstellen of reinigen van tankschepen bestrijden. ARBEIDSWET. Er komt 'n wijziging van de arbeidswet, die het mogelijk Aanval in Kongo op laatste rebellen In de Rijn zijn baggermolens werk om 7J/.000 vierkante meter ivierbodêm „bij te werken". Voor het project, dat acht jaar zal vergen, zijn de kosten geraamd op 220 miljoen Mark. arbeiders, van wie is uitgemaakt, dat bijscholing noodzakelijk is om zich in 't 5m beroep te kunnen handhaven. De huidi- 25 Ige scholingsmogelijkheid buiten be- drijfsverband vervalt op 1 januari. Wellicht zal deze tijdelijke regeling om- I gezet, worden in een permanente. De bewindsman wil komen tot zoveel mogelijk gelijksoortige regelingen voor diegenen, die een scholing zullen ver krijgen op de centra voor vakopleiding van volwassenen en voor hen. die zul len deelnemen aan de scholing in de bedrijven dan wel aan die buiten be drijfsverband (part-time-scholing en theoriecursussen). De minister meent ook. dat automatisering en mechanise ring nieuwe perspectieven bieden aan li chamelijk of zintuigelijk gehandicapten. Dit eist geëigende scholingsmogelijkhe- Hoare aan het hoofd, voert een grote troepenmacht van het Kongolese leger aan voor een aanval op het laatste bol werk van de rebellen in het oostelijk deel van Kongo. De troepen zijn uit 't dorp Loelimba in noordelijke riching opge rukt naar de door Kabambare. Oevira en Loelimba gevormde driehoek waar de rebellen zich hebben verschanst. Een legerwoordvoerder zei dat de troepen wegens het bergachtige terrein, waarin pieken met hoogten tot ruim 2.000 meter, hun operatie meest te voet moeten uitvoeren. Volgens de laatste informaties van de inlichtingendienst zijn in het dorp Baraka, binnen de drie hoek, ongeveer 40 Cubaanse communis ten ondergebracht. Deze Cubanen zou den optreden als instructeurs van de re bellentroepen die gesteund worden door krijgers van de Toetsi-stam uit het na burige Rwanda en Boeroendi. Kardinaal Seper vraagt positieve aanpak door kerk (Van onze conciliemedewerker dr. A. v. d. Weijer) ROME Wanneer de Kerk over haar verhouding tot de wereld van vandaag gaat sprekqen. ontmoet z\j vroeg of laat het atheïsme. Zy kan dit probleem niet omzeilen, zy kan er niet over zwijgen, zij kan er zich ook niet niet een paar dooddoeners van afmaken. De samen stellers van schema 13 hebben dit wel aangevoeld en een speciaal nummer over het atheïsme ingelast. Maar niet tot tevredenheid van de vaders. Van verschillende kanten is ernstige kritiek op dit nummer uitgeoefend en het ziet er dan ook naar uit. dat de tekst gron dig zal moeten worden gewijzigd. Kardinaal Seper van Zagreb vond de ontwerptekst veel te negatief. „Het probleem", aldus deze deskundige van achter het IJzeren Gordijn, „moet posi tie I worden aangepakt. Er moet worden duidelijk gemaakt waarom het atheïs me op dit ogenblik zo wijd over de we reld verbreid is. Voor veel mensen is 't atheïsme al meer een levensbeschouwe lijk erfgoed dan een persoonlijke over tuiging. Het kan ook niet de bedoeling vijandig gezind zijn. Bovendien zou een dergelijke benadering de historie ge weld aan doen. Wie het ontstaan en de verbreiding van het atheïsme wil begrij pen, moet ook de fouten van het chris tendom zelf in ogenschouw nemen. Wij christenen hebben ons al te zeer vastgebeten in sociale structuren, die hun tijd hadden gehad, wij hebben dit dikwijls gedaan met een beroep op het goddelijke karakter van deze structu ren. Wij zijn ermee de oorzaak van ge weest.. dat atheïsten zich een volkomen vals beeld van onze godsdienst hebben gevormd. En dat echt niet alleen In een vaag historisch verleden. Ook op de dag van vandaag zijn er nog vrome predi kanten, die in naam van God en van 'I evangelie de moderne wereld verdoe men en de voltooid verleden tijd op buitensporige manier verheerlijken, ze mensen doen veel meer kwaad dan ze zelf kunnen beseffen. En het conci lie zou er verkeerd aan doen in voetsporen te treden. Dat wil natuurlijk niet dat erkelijke rdelei hel rdige muffe lucht. Verscheidene slagers heb- zijn. dat wij dit atheïsme veroordelen ben gereclameerd en er Is in de afge lopen weken in totaal zo'n duizend kilo teruggebracht bij het slachthuis. De deskundigen in Groningen staan voor een raadsel. Toen de muffe lucht bij een deel van het vlees ln het zo genaamde voorkoelhuis, waar de ge slachte hele koelen worden bewaard, in derdaad waargenomen werd, zijn er allerlei maatregelen getroffen, die ech ter nog niets hebben gebaat. Wethouder E. van Ruller verklaarde met nadruk, dat het muf ruikende vlees voor de volksgezondheid geen gevaar oplevert. ook niet, dat wij nog eens het bestaan van God gaan bewijzen. Het gaat niet om de bekering van de atheïsten. Het gaat er eigenlijk alleen maar om te la ten zien, hoe wij als christenen het atheïsme verwerken en hoe wij op het bestaan ervan reageren'" Wij zijn er vast van overtuigd, dat kardinaal Seper hier standig woord heeft gesproken. Met veroordelen zijn wij helemaal nergens. Hot enige dat wij er mee kunnen be reiken is een toenemende verbittering van hen, die het christendom toch al atheïsme niet aan de kaak mogen worden gesteld. Zo heeft liet concilie ongetwijfeld hel recht en de plicht om ten overstaan van atheïstische regimes de vrijheid van godsdienst met klem op t<- eisen. Kar- dinu I Kitnig heeft ten deze een inte ressant voorstel gedaan. „Wij zouden deze regimes moeten uinodigei 1 In 1 1 godsdienst op hedendaagse .volging van het iver de vrijheid lellen". Het klinkt op het eerste gehoor mis schien wat naïef en wat ver van de werkelijkheid. Maar als kardinaal Kö- nig zoiets zegt zal hij er zeker een re den voor hebben. Alleen zouden wij er aan willen toevoegen, dat deze vraag alleen maar zin heeft, wanneer wij als Kerk bereid zyn overal de vrijheid voor het belijden en het beleven van de atheïstische wereldbeschouwing te ver zekeren. Ook hier geldti „Met de maat gij anderen meet, zult gij zelf worden gemeten". Een tweede eenzijdigheid, waaraan veel reacties op het fenomeen atheïsme mank gaan, bestaat hierin, dat men meent te kunnen volstaan met een theo retische weerlegging ervan. Maar daar- raakt men nu juist niet de kern de zaak. Want het atheïsme is in veel gevallen geen theorie, het is 'n beleefde praktijk, het is een bezielde beweging, het is een nog steeds niet voltooide revolutie. En een dergelijk verschijnsel vraagt om een antwoord met daad. Wij moeten de atheïsten dui delijk laten zien, dat zij zich in het chris tendom vergissen, door ons volop in de strijd voor de hnmanisering van de wereld te werpen, de meest bezielde atheïsten op dit punt te overtreffen. Het concilie moet voor dit complete ant woord op het atheïsme grondlijnen uit zetten. Dat is veel belangrijker dan welke theoretische weerlegging van zijn grondsellingen ook. Hier lijkt een waarschuwing op zijn plaats, om niet te bezwijken voor een bekoring, die op het ogenblik verschil lende vaders bekruipt. Namelijk, om van schema 13 alleen het eerste theore tische deel te aanvaarden en heel de rest, heel dat samenstel van complete richtlijnen voor familieleven, economisch en politiek leven, naai- post- concilaire instanties té verwijzen. „Het is allemaal zo concreet", menen som-i migen, „zo gedetailleerd, zo moeilijk in een sluitende tekst te vatten". Inder daad: het is concreet, het is gedetail leerd en het is moeilijk. Maar om de ze dingen gaat het nu juist. Wat hebben wij aan een mooie theorie over de sa menhang van natuur en bovennatuur en over de komst van het koninkrijk Gods, en voor mijn part over onze gezamen lijke opgang naar het eindpunt Ome ga, als niet uitdrukkelijk het grootgrond bezit in Latijns-Amerika wordt veroor deeld, en de uitbuiting van vele arbei ders over heel de wereld, en het schan daal van het steeds verder achterop ra ken van de onderontwikkelde gebieden. Wat hebben wij aan een prachige be schouwing over de centrale plaats van Christus in de geschiedenis der mens heid, als wij niet heel concreet laten hoe wij op dit ogenblik de lijn de geschiedenis door moeten trek ken? Het concilie mag in geen geval bezwijken voor de bekoring die wij boven hebben genoemd. Want daarmee zou het schema 13 zijn hele betekenis doen verliezen. Als wij vanuit dit standpunt de ont- werpteksl nog eens overzien, mogen met tevredenheid constateren, dat paragraaf over het sociaal-econo misch leven buitengewoon goed uit de verf is gekomen. Hier wordt niet van- j uit natuurlijke wijsheid, maar vanuit het evangelie elke inbreuk op de menselijke I waardigheid op profetische wijze aan 1 de kaak gesteld en geëist, dat deze In- breuk terstond ongedaan zal worden ge- Sommigen er zijn reeds klachten binnengekomen uit kringen van de Uniapac, de internationale van katho lieke werkgeversverenigingen noem den de tekst te links of te rood en men kan hen daarin niet helemaal ongelijk geven. Maar wij voor ons hopen toch dat, op het rechtzetten van enkele ver keerd gelegde accenten na, de tekst in haar grondtrekken behouden zal blij ven. Omdat wij ons geen beter ant woord op de uitdaging van het athe ïsme kunnen indenken, .dan juist deze sociaal-economische paragrafen. Het ware te wensen dat ook het hoofdstuk over huwelijk en huisgezin 'n dergelijke concreetheid zou krijgen. Zo als de zaken op het ogenblik liggen, Is dit niet het geval. Op de meest drin gende vragen der gehuwden wordt slechts in algemene en vage termen ge antwoord. Ook al zeggen de deskundi gen, dat de formuleringen ruim geko zen zijn en dat erbinnen de nodige ruimten gevonden kan worden, wij zou den toch liever zien, dat ook hier de zaken by hun naam werden genoemd. En dat er uit de moeilijkheden een zeer concrete uitweg zou worden gelezen. Advies bleef drie jaar iit (Van onze parlementair DEN HAAG. Een tussen de S.E.R. en minis van Sociale Zaken is er dat «1e minister veel lati over de samenhang tusse ring tegen zware geneeskunj en de zlekenfondsverzekerii \edactie) Jsverstand Veldkamp iak van, zal krij- Ooizaak van het misveistjkd is een velschil in interpretatie valde tekst van de ministeriële adviAanvrage, waarbij het opmerkelijk is de ver tegenwoordigers van de mlnijer bij de betreffendeS.E.R.-commissie niet op hebben gewezen, dat de raad lm beoor delingsfout maakte. De S.E.Hzegt dit te betreuren. De raad had in zijn advies ^1 enkele maanden geleden o.m. gezegd dat hij een (wenselijk geachte) verkering tegen zware geneeskundige rtto's zag ale een sluitstuk van de bestaa-Je par ticuliere en verplichte verzelringen, die kostbare voorzieningen nietiekken. De raad aanvaardde de bestaai* voor zieningen dus als een gegeven, ziat hij geen oordeel uitsprak over eintuele wijzigingen in de werkingssfeer m die voorzieningen. Dit leverde ooke snel ste werkwijze op. De minister had echter wtel in oor deel willen vernemen over dr hem omschreven mogelijkheden vb wijzi ging van de ziekenfondswet, >ok al vindt de S.E.R. wijziging niet ndzake. lijk. De minister heeft rónvrt a nader advies gevraagd voor bktober, maai de S.E.R. wil meer tijd ibben voor ge degen onderzoekingen. )r. Veldkamp heeft zoveel haast, omdEhij de zieken fondswet toch reeds binmkort om an dere redenen moet wijzin en hij ver schillende wijzigingen acer elkaar ge compliceerd en te onrust voor de wet geving vindt. De S.E.R. bft wel gevoel voor deze bezwaren, mir hecht toch meer aan een gedegen aiies Hij wijst er ook nog even op. datvijziging van de ziekenfondswet niet kan wden door. gevoerd zonder advies van raad. Pikante noot bij dit alless, dat het advies over de materie in auistus 1962 werd aangevraagd en par drijaar latei- werd uitgebracht, naar thanblijkt nog onvolledig ook. Advertentie) Brandend maagzx/j?

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6