QefieidóeGoiFfrCwt Verkeers-t. v.-les Het openbaar Vanavond in de ether vervoer in nieuwe vorm TELEVISIE RADIO de misdaad giovanni vent 1 PAGINA 2 DE LEIDSE COUKANT 1965 ONDER minister Suurhoffs plannen valt niet alleen op j het aanzienlijk vergrote bedrag dat hij de volksvertegenwoordiging voor uitbreiding en modernisering van het wegennet vraagt. Min stens zo belangrijk is het voor nemen dat in een enkel zinnetje van de troonrede werd bekend ge maakt: Voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de rege ring spoedig oplossingen te vinden; zij zal vooral nagaan welke bij drage het openbaar vervoer daar bij kan leveren". Anders dan bijvoorbeeld het aanleggen van nieuwe rijkswegen is het oplossen van de verkeers problematiek in en nabij de grote steden niet uitsluitend een kwestie van financiën. De kwestie ligt daar veel ingewikkelder en ze spitst zich vooral toe op de vraag of aan het openbare vervoer geen bijzon dere faciliteiten zullen moeten worden verleend, ook al betekenen die automatisch een inkrimping van de persoonlijke vrijheid op vervoersgebied. In de toelichting op zijn begro ting gaat de heer Suurhoff wat dieper op de kwestie in en daar wordt dan ook duidelijker wat in overheidskringen op dit ogenblik in discussie is. De verkeersexplosie die Nederland tussen nu en het jaar 2000 te wachten staat, gaat zich vooral op de stedelijke agglo meratie toespitsen. Daar zijn de wegen door de groei van het parti culiere gemotoriseerde verkeer al overbelast. Uitkomst zou in niet te verwaarlozen mate geboden kunnen worden door openbaar vervoer; dit vergt immers geen parkeerruimte en is geschikt voor massaal vervoer. Maar verkeers technisch raakt het openbaar ver voer de laatste tijd in de knel. omdat het particuliere gemotori seerde verkeer zijn kansen op serviceverlening snelheid bijvoor beeld) vermindert, terwijl dezelfde oorzaak ook het aantal van open bare vervoersdiensten gebruik makende reizigers de rentabiliteit van die diensten ernstig bemoei lijkt. Wanneer omwille van de rentabiliteit dan de tarieven wor den opgevoerd, kegjpt de raptor pas goed te draaien. UIT deze situatieschets wordt al een beetje duidelijk welke kant minister Suurhoff ongeveer uit wil. Maar terecht wenst hij geen onberaden stappen, reden waarom het ook een zinvol voor stel is 500.000 gulden beschikbaar te stellen voor een grootscheeps onderzoek naar de mogelijkheden tot en de voorwaarden van een groter aandeel voor het openbaar vervoer in het totale personen verkeer. Eén van de voorname voor waarden lijkt ons de afperking van het terrein waar men precies het openbaar vervoer wil gaan bevorderen. Men kan nu wel de kreet slaken dat over enkele tien tallen jaren geheel Nederland één enorm vertakt net van met auto's volgestopte wegen zal zijn. Maar als axioma behoort toch aanvaard te worden dat er (incidentele ge- beurtenissen daargelaten) voor- j namelijk problemen zullen rijzen j in de stedelijke agglomeraties en hun naaste omgeving, maar dan vooral op tijdstippen dat het ge wone arbeidsproces aan de gang is. Met parkeerbeperkingen. af sluiten van stadscentra, bevoor delen van het openbaar vervoer e.d. moet men dan ook niet gaan generaliseren. Ook anno 1965 brengt trouwens de overheid be grip ervoor op, dat de vrijheid van de particuliere burger en zijn particulier vervoer niet meer be lemmerd moet worden dan het openbaar belang vergt. Alleen dan gaat op wat de heer Suurhoff in zijn toelichting stelt: dat een goede openbare vervoersvoorziening op de duur ook voor het particuliere vervoer een maximum aan bewe gingsvrijheid garandeert. IN de praktijk betekent dat o.i. dat de studiecommissies vooral zullen moeten zoeken naar goede, snelle en economisch-aantrekkelijke openbare vervoersdiensten van de buitenkant der stedelijke agglome raties naar de centra van werk plaatsen, kantoren en winkelbe drijven. Natuurlijk kan niet iedereen eisen dat voor zijn deur de halte plaats van de een of andere open bare vervoersdienst is. maar de afstand tussen beide punten telt wel degelijk mee, wanneer een burger zich voor de keuze stelt of hij zich per auto blijft voortbewe gen. dan wel weer aan trein, bus of tram zijn klandizie gunt. Zoals de Spoorwegen reeds op beschei den schaal doen, zal en gros ge werkt moeten worden met de sti mulans om bij vertrekpunten van middelen tot openbaar vervoer ruime parkeermogelijkheden te scheppen. Aan verkeerstechnische priori teiten van het openbaar vervoer boven de particuliere weggebrui ker zal op den duur in sommige centra niet te ontkomen zijn. Maar minstens zo belangrijk is, dat men het gebruik maken van de open bare vervoersdiensten economisch voor de burger aantrekkelijk maakt. In de memorie van toelich ting wordt erop gezinspeeld dat dit zou kunnen geschieden door het particuliere vervoer minder aantrekkelijk te maken. Wat op iets heel anders kan neerkomen, hoewel het beoogde doel indentiek is. In plaats van extra-lasten op het particuliere vervoer te leggen, kan de overheid beter, al vergt zulks dure investeringen, de voor keur voor het openbaar vervoer op meer natuurlijke manier bevor deren. Wanneer iemand over de idee heen is dat men bij wijze van statussymbool per auto naar de dagtaak moet rijden, trekt hij bij de ontdekking van de vóór- delen van een goed, snel en finan- cieel-redelijk openbaar vervoer zelf snel de logische consequenties. Maar aan de gestelde voorwaar den moet dan wel voldaan kunnen worden. Adelberts stootkracht (Van onze omroepcorrespondent) De 22-jarige kleuterende™ Ijzeren Rose- marie Cornelissen* uit Amstelveen heeft In studio S te Bussuni haar t.v.- debuut gemaakt in een veilig ver- keersquiz, die de KRO op IS oktober gaat uitzenden. Reeds vier jaar lang presenteert de Arnhemse politte-in- specteur, de heer J. Gosker de ver- keerslessen voor de jeugd In het kin derprogramma van de KRO. Aange zien de samenstellers en medewer kenden zo beetje uitgekeken raakten op deze rubriek, werd besloten naar een nieuwe formule te zoeken. Pro ducer René Sleven vertelde, dat men de oplossing heeft gevonden In de vorm van een verkeersqulz voor de jeugd. De oud-t.v.-producer Gerard Michon schrijft maandelijks een verhaaltje waarin wordt ingehaakt op de veilig verkeersactie van de maand. In dit ge val het goede gebruik van de zebrapa- Dit verhaal wordt voor de camera's verteld door de Maastrichtse acteur Herman Lutgerink, die de rol van Journalist-fotograaf speelt. Achter grote tafels zitten twee ploegen van drie kinderen te luisteren naar de verteller. Voor hen op de „desk" be vinden zich knopjes. Zo gauw ze iets horen wat fout is. moeten ze een knop je indrukken en inspecteur Gosker kan dan precies zien, wie het eerste ge drukt heeft. Deze eerste mag vertel len welke fout er tegen de verkeers regels is gemaakt en ontvangt bij een goed antwoord twee punten voor zijn ploeg. Geeft hij een foutief antwoord, dan mag een deelnemer van de ande re ploeg hem verbeteren en ontvangt als beloning een punt. De ploeg, die de meest punten verovert keert terug in de volgende ronde. Aan het einde van deze reeks uitzendingen komt er een grote wedstrijd om het kampioen schap van Nderland. die door KRO- radio en televisie zal worden uitge zonden. Rosemarie Cornelissens. die de Inspec teur bij deze uitzendingen zal assis teren. vertelde dat zij momenteel in de St.-Theresia van Liesleuxkleuter- school te Amstelveen voor de klas Zij is lid van het Hoofdstadtoneel. Hier Willy Francois gaat niet pensioen De bekende Hllversumse radiopianist Wllly Franqols zal vrijdagmiddag we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nemen van de NRU en van zijn collega's. De heer Francois, Amsterdammer van gebooate. heeft zich na zjjn rechten studie toegelegd op de muziek. Aan het hoofdstedelijk conservatorium ontving hij lessen in piano,orgel,hqrmonje, zang en directie. Deze veelzijdige musicus maakte ziin openbaar debliut tijdens het Eucha ristisch Congres in Amsterdam, waar hij enige malen de moeilijke Mis van Alphons Diepenbrook uitvoerde Voorts oogstte de heer Francois gro te bekendheid als koordirigent en als organist-directeur van een kerkkoor in de hoofdstad. Zijn eerste contact met de omroep da teert uit 1929 toen hij medewerker werd van de KRO. waarna hij zich in 1933 te Hilversum vestigde. Na de oorlog trad de heer Francois in dienst van de Ned. Radio Unie. Hij begeleid de talloze solisten en speelde regel matig in de radio-orkesten. Willy Frangois richtte in 1948 het kinder koor „De Karakieten" en in 1952 het meisjeskoor „De Rietvogels" op. ANTENNE heeft KRO-regisseur Fons Peters haar leren kennen en zien optreden. Aan gezien Rosemarie de gave bezit om goed met kinderen te kunnen omgaan, kreeg zij het aanbod om bij de veilig verkeersquiz te assisteren. Nog geen omroepster-aspiraties Onze vraag of ze nog eens televisie omroepster wilde worden kon ze nog niet beantwoorden. Het onderwijs vindt ze heerlijk en bovendien wil ze persé eerst haar hoofdakte halen. Voor de jonge kijkers in de huiskamer wordt aan het einde van elke uitzen ding een verkeersraadsel opgegeven door inspecteur Gosker, die aan de hand van foto's de fouten toont. Ieder kind dat de fouten ontdekt kan de op lossing sturen naar de KRO-verkeers- quiz t.a.v. Verbond voor Veilig Ver keer, postbus 287 te Hilversum. Een van de goede oplossers maakt dan kans dat hij de volgende keer met twee schoolvriendjes of vriendinnetjes, die hij zelf mag uitkiezen, naar de studio mag komen voor de wedstrijd. Mr. Roosjen voorzitter N.R.U. Nieuwe Stijl"' (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Naar wij vernemen ie binnenkort de benoeming te ver wachten van de 71-jarige mr. A. B. Roosjen tot voorzitter N.R.U.-„nieuwe etijl" door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk. Deze functie bekleedt mr. Roosjen op het ogenblik weliswaar ook, maar daartoe gekozen door de omroepen. In het nieuwe beleid wordt hjj aan gesteld door de Kroon. Naar verluidt zal deze benoeming voor de N.C.R.V., waarvan de heer Roosjen eveneens voorzitter is, thans tot ge- i volg hebben, dat deze omroep binnen afzienbare tijd naar een nieuwe voor- zitter zal moeten omzien. .Eva's heri n n erin gen Tot het tijdperk van de emancipatie, J dat in de serie „Eva's herinneringen" belicht wordt, behoort in zekere zin ook de omstandigheid, waarin 4. Edward VIII, prins van Wales, door zijn verhouding met mrs. Wallis Simpson kwam te verkeren. Toen de koning 4 het parlement om toestemming voor een morganastisch huwelijk vroeg, werd hem dat geweigerd, waarop hij afstand deed van de troon. Een dag later verliet hij Engeland met de vrouw van zijn keuze. Dit alles is te zien in deze laatste aflevering van „Eva's herinneringen". (Nederland I, 19.33). Werken van Gustav Mahler in .Concert voor jonge mensen Nog steeds geven de werken van de Oosten rijkse componist Gustav Mahler aanleiding tot veel controverse. Aan de ene kant sloeg de grote verering, die men in de Mengelbergjaren voor deze componist kende, om in een negatief oordeel. Op het ogenblik heeft er weer een herwaardering plaats daar men achter de moderne Weense school van Webern en Schönberg de figuur van Mahler meent te zien opdoemen. In de aflevering van „Concert voor jonge mensen" vertelt Bernstein het een en ander over deze Oostenrijkse componist, terwijl er ook enkele van zijn werken uitgevoerd zullen worden. (Nederland II, 20.01). Manfred de Graaf en Paula Petri als de jongeman en het meisje in een scene uit de éénakter „Hallo, is daar iemand?" van William Saroyan. (Nederland II, (21.40). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journ. voor gehoorgestoorden. 19.33 Emanoipatie van de vrouw. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Tel uit je winst, quiz, 21 20 Belphégor of Het spook van 't Louvre .filmfeuilleton (4), 22.05 LiefdeslesSenlicht muzikaal pro gramma. NTS: 22.35 Journaal. NEDERLAND II: NTS: 20.00Nieuws. VPRO. 20 01 Concert voor jonge mensen. 20.50 Onaantastbaar, tv-film. 21 40 Hallo, is daar iemand, éénacter, 22.15—22.40 Discussies over de jongste verkiezingen in de Duitse Bondsrepu bliek. Documentaire over opkomst van Onder de titel „An tidote" (tegengif) vertoont de VPRO- t.v. vanavond een documentaire uit de serie „The Untouchables", een ABC-produktie van 116 afleveringen, die viermaal onderscheiden werd met de Emmy Award. In deze serie wordt getracht een beeld te geven van de opkomst van het Amerikaanse gangster- dom aan de hand van historische gegevens. Het gaat om figuren uit de roerige twintiger jaren, zoals Al Capone, Dillinger en „Mad Dark" Call. De film, die vanavond wordt vertoond, geeft een beeld van de nooit aflatende strijd van de federale recherche tegen misdadigers, die in het „drooggelegde" Amerika van die jaren op illegale wijze zelfgestookte whisky verhandelden. (Nederland H, 20.50). .Italiar en" 1965 Advertentie Heel handig deelde zaterdag op Adel berts landdag de voorzitter der orga niserende Rotterdamse afdeling de por uit. die het door ontevreden afdelingen belaagde hoofdbestuur bij deze feeste lijke gelegenheid moeilijk zelf kon toe dienen. Het ging natuurlijk nog altijd in de eerste plaats om de protesten tegen de houding van het hoofdbestuur ten op zichte van de pauselijk internuntius. Rotterdams voorzitter J. van Doorn stel de dat een hoofdbestuur als dat van Adelbert. lam gelegd zal worden en alle stootkracht moet missen, wanneer het niet op eigen gezag stappen kan onder nemen en namens de leden mag optre den ook zonder eerst die leden te polsen. Was dp por van dokter Van Doorn in de richting van de rebellerende Adel- bertus raak? Naar onze smaak maar half Natuurlijk moet een hoofdbestuur, zeker dat van een onafhankelijke organi satie als de Adelbert vereniging is. ruime bewegingsvrijheid zijn gegund en zou den voorzitter en secretaris geen knip voor hun neus waard zijn. als ze voor elke belangrijke brief naar een algemene ledenvergadering moesten gaan Maar 'n hoofdbestuur moet van een logische be voegdheid een verstandig gebruik weten te maken en in het belang van de vereni ging die ze dienen maar liever niet zon der enige ruggespraak stappen onder nemen. waarvan ze als verstandige men sen moeten weten dat ze sterk controver sieel zijn. Waarbij dan nog komt .dat men bij het nemen van initiatieven, zoals het onderhavige er een was. de grootst, moge lijke zorgvuldigheid dient te betrachten. Wat in liet geval van de receptie van de internuntius niet het geval was. De stootkracht van Adelbert. wordt op die manier verzwakt door degenen die tot het toebrengen van de stoot besloten. Overigens legde de algemeen voorzitter zaterdag aan 500 congresgangers wel een telegram voor dat hij namens de land dag naar het episcopaat ln Rome wilde sturen. Een mooi telegram, dat is waar En de adhesip. die gevraagd werd. is na tuurlijk een traditionele formule. Maar als nu eens iemand bezwaar had gemaakt? Gelukkig maakte dr. Rahner dezelfde middag in zijn magistrale rede over het christendam als de godsdienst van de absolute toekomst duidelijk, hoe betrekkelijk het belang is van vele dingm waarover we ons soms zo erg druk ligtvoet GANGETJE - TEL. 40941 In een handomdraai 1 23A56789 prijzen FLORENCE (t'PI) Een internatte- nale jury heeft bekendgemaakt aan welke radio- en televisieprogramma's een hoog genoteerde ,,Italla"-prys is toegekend. De prijs van 10.000 Zwit serse frank gaat naar „De prins en bedelaar", een ballet gebaseerd op het bekende verhaal van Mark Twain, een werk van de Franse radio- en tele- visie-omroep, als zijnde bet \ieste originele muzikale tv-programma. De prijs van 10.000 Zwitserse frank voor het beste originele televisiedra ma werd toegewezen aan „The past returns", een door de Japanse vere niging van commerciële tv-omroepen ingezonden werk. De prijs van 10.000 Zwitserse frank voor de beste t.v.-documentaire ging naar Norman Swallows „Saturday wedding" van de Britse onafhankelijke televi sie-omroep. De prijs van 1.000.000 Italiaanse lire, beschikbaar gesteld door de stad Flo rence, voor documentaires werd toe gekend aan David Oppenheims ..Ca sals is 88", gepresenteerd door de Columbia Broadcasting System. N.T.S. met nieuwe series op Nederland II HILVERSUM De NTS begint zon dagavond met twee nieuwe filmseries ln het programma van Nederland H. van 19.35 tot 20 uur wordt uitgezon den „Belle en Sebastien". Belle is 'n grote hond met een mooie vacht en Sebastien is een levendige jongen van acht jaar, die in een Alpendorp aan de grens woont. Het tweetal beleeft opwindende avonturen. De eerste af levering heet „De ontmoeting". Na het journaal zendt de NTS, even eens op Nederland II, de eerste af levering uit van een nieuwe familie- serie onder de titel „De Zweedse gou vernante". De titel van de eerste uitzending luidt „De redenaar" en daarin houden een vader en een zoon een speech. Als een journalist in de toespraak van de zoon de politieke opvattingen van de vader meent te herkennen, ontstaat er een politieke rel. Woensdag NEDERLAND I 17.35 Voor de kinde Hedenavond HILVERSUM I <402 ml KRO: 18.00 Licht orkest. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18 30 Lezing, 19 00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19 30 Metropole-orkest, 20 00 Hollands Festival 1965: Praags Phil- hamionisch koor. Rotterd. Philharm. orkest en solisten: Klassieke gewijde muziek. 2145 Klassieke piano. 22.00 Gewijde muziek. 22.20 Actualiteiten of gram-, 22.25 Boekbespr., 22.30 Nieuws, 22.40 Epiloog, 22.45 Hart, hoofd en hand vragen om woord en wijs. want laven mqet je met 'n.jied, ,23.25 Lichte gram., 23.55 Nieuws. HILVfeRfetJM II '298 mtr'AVFtO: 18 00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten en gram., 18.30 Licht ensemble met zang. 19.00 Paris vous parle. 19 05 Klassieke muziek. 19-30 Gamelan. Indonesisch programma, 20 00 Nieuws. 20.05 Leg 'ns aan in Loosdrecht. gevar. progr.. 21 40 Kunstrubriek. 22.00 Dansorkest en zang. 22.30 Nieuws.. 22.40 Actuali teiten. 23 00 Franse muziek van deze eeuw igr 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18 00 Jukebox, druk op de knop: verzoek jes. 19 00 Brandnieuwe en ongehoorde hits. 20 00 Discologie door Gerard de Vries. 2100 Populaire platen. 22.30 Jazz-jouraaal. 23.30—1.00 Gram. muz 1872 zijn Stabat Mater in kader Holland Festival TaSna nogVlnbelT.nd? Dit werk maakte hem echter 4 reeds na de eerste uitvoering bekend bij iedere muziekliefhebber in Tsjecho-SlowakiJe. Zes Jaar later maakte hij wereldfaam door de uitvoeringen in Boedapest, Wenen en Londen. In het kader van het Holland Festival 1965 gaf het Rotterdams Philharmonisch Orkest met Libuse Domaninska J (sopraan). Vera Soukupova (alt), Beno Blachut (tenor), Eduard Haken (bas) 4 en het Praags Filharmonisch Koor hiervan in de Rotterdamse Schouwburg een uitvoering, waarvan opnamen gemaakt zijn, die de K.R.O.-radio vanavond 4 uitzendt. (Hilversum I, 20.00). 22 15 Ju NhR-WDR <30® mi: 19 25 Lichte muz 2100 Gevar. muziek. 23.15 Opera. 0.20 Dansmuziek. 1.05 Gevar. muziek. ENGELAND BBC <330 m)18.35 Home to music. 19.00 en 20 00 Klass. muziek. 23.15 Klass. muziek ENGELAND BBC '1500 m)20 40 Sou- Woensdag 18 30 Lichte muziek. 18.52 Gram.. 19.00 Nws, 19.40 Orkestmuziek. IÖ.50 Lezing, 20 00 Hoorspel 21,25 Gram.. 21.30 Ope- Ruim 700 kamers door .Fan Harte' (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Gisteravond richtte de maandelijkse radio-actie „Van Har te" zich op het ongekend grote tekort aan studentenkamers. Over het gehele land gerekend zoeken 14.000 studenten naar onderdak In e-n rond de univer siteitssteden. De minister van Onderwijs en Weten schappen, prof. dr. I. A. Diepenhorst leidde het radioprogramma in met een korte aanbeveling van deze actie. Reeds spoedig kwamen de telefoontjes binnen van hen die een kamer ter be schikking wilden stellen. Binnen vijf HILVERSUM I '402 mtr) NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Gram. 7.30 Nieuws. 7 40 Radiokrant. 7 55 Gram. 8.30 Nieuws. 8.40 Gram 9 00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Oude gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelmuziek. 1115 Gram 11 50 Cabaretprogr.. 12.00 Gram.. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Herv. kerkdienst. 13.00 Licht instrumentaal trio. 13 30 Vocaal ensemble. 14 00 Hildebrand- miniaturen: 7. Pieter Stastok jr.. hoorspel, 14.40 Klass. muziek. 14 55 Gram., 15.50 Bijbelvertelling v. d. jeugd. 16 00*JVoor dc jeugd, 17.00 Hoor spel voor de jeugd. 17.15 Gram.. 17.50 Overhe.idsvdorlichting: De Nationale Reclasseringsdag. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymn., 7-20 Gram., en reportages, 8.00 Nieuws. 8.10 Lich te gram.. 9 00 Praatje. 9.05 Stereo: Klass. gram VPRO:; 9 40 Schoolradio, VARA. 10.00 Romantische orkestwer ken. 11 00 Nieuws, 11 02 Voor de vrouw. 11.40 Moderne vierhandig pianospel. 12 00 Tango-rumba orkest en zang. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.35 Elektronisch orgelspel: Muziek uit Amerikaanse musicals. 12 55 Actuali teiten. 13 00 Nieuws, 13.15 Harmonie orkest. 13.30 Orkestmuziek. 13.45 Lezing. 14.00 Moderne werken: Koorzang en orkest. 14.25 StereoOmroeporkest, mod muziek. 15.00 Voor de jeugd, (om 1600 Nieuws). 16.50 Voor de zieken, 17.20 Orkestmuziek. 17.50 Actualiteiten. Antonin Dvorsjak, de componist van Stabat Mater. (Hilversum 1,20.00). 9 00 Muziek terwijl u werkt, verzoek- platenprogramma voor de bedrijven; 10.0 Koffietijd met Tineke. 11.00 Artiesten met eigen stijl: 1115 Huls- vrouwenverz programma door Gerard de Vries: 12 00 Gezellige muziek: 14.00 Programma v d. jeugd, met o.a De reizende jukebox: 15 00 Woensdagmid dag-speciaal door Jan van Veen: 16 00 Cowboy Gerard hoog te paard: 16.45 Tijd voor toppers: 17.00 Veronica's Teenager Muziekexpress. BRUSSEL Nederlands (324 mtr): 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.45 Amu- semen tsmuziek. 13 20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.20 Amusementsmuziek, 14.50 Koorzang. 15,00 Nws. 15.03 Gram.. 15J5 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16 09 Lichte muziek. 16 45 Koo-zang. 17.00 Nieuws. 1715 Lichte muzeik. kwartier waren 616 kamers aangebo den, waarvan 101 in Rotterdam, 106 in Amsterdam, 93 in Utrecht, 95 in Nij megen. waaronder een woonboot met 35 slaapplaatsen en een woning met 9 vertrekken, 42 in Leiden. 40 in Delft en 50 in Eindhoven. Het totaal is la ter opgelopen tot meer dan 700 ka- Dit is een voorlopige totaalstand, want de presentators van deze V.A.R.A.- actie, de heren H. van Stlpriaan en Cees Buurman verwachten nog veel telefoontjes. Uiteraard hebben ze niet gerekend op een volledige oplossing van dit kamernoodprobleem. Men ging uit van de gedachte dat iedere kamer er een is en toonde zich te vreden over het verrassende resul taat. Nieuwe K.R.O.-radiorubriek In plaats van de kunstkroniek zal de KRO-radio wekelijks op zondagmid dag van 16.30 tot 17 uur een nieuwe rubriek uitzenden onder de titel „Tijd sein". De inhoud zal bestaan uit in terviews en reportages van de be langrijkste actuele gebeurtenissen op artistiek en cultureel terrein. Dr. Jan Starink voert de hoofdredactie, ter wijl de produktie berust bij Tom Bouws. In de redactie werken mede Louis Lutz (literatuur), Karei Kors- wagen (toneel), Gerard Verllnden (muziek), Marius van Beek (beelden de kunst) en Rob du Mee (film). China en de V.N. DE vraag of communistisch China toe gelaten moet worden tot de volkeren organisatie keert met de regelmaat van een klok terug op de agenda van de algemene vergadering van de VN. Deze vraag kan ook anders gesteld worden: is het wel juist om een land. waarin een groot deel van de wereldbevolking woont, uit te sluiten van dit lidmaatschap? Men kan eenvoudigweg niet meer voorbijzien aan het feit .dat China een steeds grotere rol gaat spelen in de wereldpolitiek, zo dat een vertüegenwoordiging in het grote ontmoetingscentrum .dat de VN tenslotte is. zo langzamerhand node gemist wordt. Een eventuele Chinese vertegenwoor diging ter VN schept de mogelijkheid dat China meer en gemakkelijker betrokken kan worden in het diplomatieke overleg, vrat vooral bij crisissituaties een belang rijke zaak is Een andere vraag is even wel. of CTiina zelf wel zo gesteld is op het lidmaatschap Het heeft er even op geleken, dat er in de VN een grote af splitsing aou komen. Dat was toen Indo nesië de VN vaarwel zegde De kans werd niet gering geacht, dat Indonesië met China en mogelijk nog andere Afro- Aziatische landen een eigen volkeren- ogranisatie zouden gaan oprichten. Het is er nooit van gekomen, mogelijk omdat de animo b(j de andere A fro-Aziatische landen minimaal was Naar alle waarschijnlijkheid blijft com munistisch Ohina wel geïnteresseerd in een exclusieve vertegenwoordiging Pe king zou dan de zetel (met veto in de Veiligheidsraad) moeten hebben, die nationalistisch China momenteel in neemt. Dit is een buitengewoon moeilijk punt. dat met name de Verenigde Staten stijft in een afwijzende houding wat be treft de toelating van China. Zo zijn er onmiskenbare voordelen aan te wijzen in een eventuele toelating, maar ook na delen. Bij het afwegen van de voor- en nadelen zal ongetwijfeld rekening gehou den moeten worden met de houding die Peking zelf aanneemt met name in het conflict Zuid-Vietnam. Horizontaal: 1. kledingstuk - vochtig. 2. deel van het hoofd. 3. hete waterdamp. 4. knaagdier slot. 5. vaartuig onheils godin. 6. projectieplaatje - eiken schors. 7. scheepsuitruster 8. samen trekking van edel. 9. wild - inwoner van Polen. Vertikaal: 1. huidbedekking van vogels - ingang 2 streling. 3. oogziekte. 4. voorzet sel Europese Economische Gemeen schap. 5. familielid lofdicht. 6 om roepvereniging ivoor. 7. lengtemaat. 8. ontkenning. 9. korf - onbegroeid. Oplossing van vrijdag Oplossing: Hor: 1. post - vete: 2. laar leeg 3. as - aao - re: 4. kei - rel: 5. elite; 6. dar - eik: 7. at - ase - dl; 8. nora - slee: 9. klap - pomp. Vertikaal: 1. plak - dank 2. oase - atol 3. sa - ier - ra; 4. tra - aap; 5. duits; 6. vlo - esp: 7. ee - ree - lo; 8. tere - idem. 9. egel - klep. door howard shaw Liturgische kalender WOENSDAG 29 septH. Aarts engel Michaël, Wit. 24 Ze nam Giovanni mee de tunnel in en liet hem on der het gat, dat zij in de tufsteen onder haar kel der had gehakt, plaatsnemen. Toen klom ze handig op zijn schouders en verdween door de opening. Nog even stak ze haar gerimpelde gezicht door het gat. „Dank je voor de gezellige middag", riep ze. ..Ik heb in jaren niet zoveel plezier gehad". En zo begon Giovanni Venturi's loopbaan als mis dadiger. Toen de eenvoudige restaurateur van Trastevere de eerste stap op het slechte pad gezet had, volgden een aantal veranderingen, die van zijn bescheiden eethuisje een van de meest gezochte za ken van Rome maakten. Het officiële politierapport over de aard en de mo dus operandi van de misdaad, zoals dit werd uitge werkt door het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken en gepubliceerd in juli 1959. bevatte de conclusie dat. op grond van 't gevonden bewijs materiaal. ais zeker aangenomen moest worden dat de tunnel met de hand uitgehakt was en dat het plan ontworpen moest zijn door de boekhandelaar. Tevens werd hierin toegegeven dat de verblijf plaats van de misdadige uitvoerder van het plan. de restaurateur Giovanni Venturi. op dat tijdstip onbekend was en naar alle waarschijnlijkheid on bekend zou blijven. Dit politierapport is uitvoerig, wetenschappelijk gefundeerd en op sommige pun ten zelfa geestig. Het verdient een verbreiding op grotere schaal dan het tot heden heeft geh Het la, helaas, echter niet volledig; het maakt gt n- kele melding van de vele spitsvondige verbeterin gen die later zijn aangebracht door de bejaarde, maar zeer actieve signora Luisa Pandolfi. De politie was bijvoorbeeld zeer verbaasd te ont dekken dat de tunnel geenszins een ruw stuk werk was. Hij was ruim, fris en goed ingericht. Een aan tal kleden was met smaak op de vloer gelegd. Het oorspronkelijk vrij geringe aantal lampen was uitgebreid en het schelle licht werd getemperd door rose lampekapjes. De betonnen treden, die van de tunnel naar Giovanni's kelder leidden, waren met dikke rubber platen bedekt, evenals de treden van de houten trap, die van de kelder naar de keuken voerde. Door deze bedekking liep men minder kans uit te glijden en werd tevens het geluid ge dempt van een mogelijk vallende schaal, wat bij het snelle transport over de vijftig meter afstand tussen de verlengde lift en de eetzaal van de trat toria niet geheel uitgesloten geacht moest worden. Een half dozijn elektrische ventilators was langs de wanden van de tunnel aangebracht en verzeker de een goede luchtcirculatie. Gedurende de winter zorgden enkele petroleumkachels voor een aange name temperatuur. Prachtige reprodukties van schilderijen uit het Uffizi en het Louvre, waaronder een naaktstudie van Modigliani en verscheidene balletscènes van Degas, verhoogden de gezelligheid en de warmte van de onderaardse gang. Deze Ver dere afwerking was geheel te danken aan signora Pandolfi. Daar de grote keuken de schotels niet warm ge noeg naar haar smaak afleverde, haalde ze Gio vanni over een aantal elektrische kookplaten in de tunnel bij de lift te installeren. Deze verbetering werd in oktober 1956 in gebruik genomen. In janua ri 1957 liet ze door de boekhandelaar een paar rui me kasten timmeren. Hierin borg ze het moderne servies dat zij voor gebruik in de trattoria had uit gekozen. In mei van datzelfde jaar volgde een kast vodr wijnkaraffen en specerijen. Ze liet ook twee tafels neerzetten en bracht een makkelijke etoel uit haar woning naar beneden met een kleine boeken kast. zodat zij op haar gemak kon zitten lezen tus sen de drukte van de beide maaltijden. In novem ber 1957 liet ze een radiogrammofoon plaat sen. Toen Carlo hen waarschuwde, dat de jazzmu ziek, waarop zij erg dol was, zwakjes gehoord kon worden in de keuken van het INIRO-restaurant, maakte Giovanni een stormachtige scène en haal de de installatie weer weg. Ze nam echter wraak door hem in maart 1958 over te halen een moderne door stoom verwarmde tafel te kopen, waarop de lauwwarme soepen en groenten die van boven kwa men. op de juiste temperatuur gebracht konden worden. Meer dan een jaar had de restaurateur de aankoop van deze moderne uitvinding tegengehou den, niet zozeer om financiële redenen dan wel om conservatieve overwegingen. Al deze verbeteringen bewezen de toegewijde acti viteit en de vindingrijkheid van signora Pandolfi. Ze was woedend toen Giovanni moest bekennen dat hij nog nooit een aannemelijke verklaring voor de aanwezigheid van zes ton tufsteen in zijn kelder had bedacht. ..Je gasmeter zit onder de trap van je kelder, hè? En je elektriciteitsmeter ook. Wat zeg je tegen de mannen die iedere maand die meters komen opne- ..Ze hebben me nooit iets gevraagd", protesteerde Giovanni. ..Geluk! Stom geluk! Op een dag komt er een rede lijk intelligent exemplaar om de meters op te ne men en vindt 't hoogst verdacht dat je hem niet kunt vertellen waarom je kelder vol ligt met zak ken steen". Ze dacht even na. „Luister! Als dit zou gebeuren, vertel je eenvoudig dat je bang bent voor een nieuwe oorlog. Je zegt dat al die artikelen in de kranten over straalvliegtuigen en raketten Je op de gedachte hebben gebracht materiaal ge reed te houden om in de kortst mogelijke tijd een eigen schuilkelder te kunnen bouwen". .1 wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2