S)e &2idóe(SoiiAatit RGS 539 Wit bromfietsplaatje moet zichtbaar zijn op spatbord VERPLICHT OP 1 MAART 1966 Opschrift krijgt wisselende kleur Vulkaaneruptie op Philippijnen: vrees voor 2000 mensen rampjaar in verkeer Jongen (17) probeerde meisje (5) te doden Hagenaar verduistert 35 mille Meisje uit Schiedam in Rome vermoord Reeds 54 jaar in ruste RUSSISCH SCHIP AAN DE GROND prijzen Legervliegtuig neergestort Kleine man de dupe! Te lakoniek gepraat over genotsmiddel An til lianen moeten nog praten over 6 ton kosten Vier doden bij auto-ongeluk PAKISTAN WEIGERT TERUG TE TREKKEN PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.5594 AD VERTE NTIEAFD. 2 08 26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p w. 0.83; p. mnd. 3.55; p. kwart, 10.70; franco per post 11.20. ADVERTENTIES: 20 ct p. rxm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (17.30-19 00 u.) Dinsdag 28 september 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, meegedeeld KNMI. geldig van heden- tot WEINIG WIND Veranderlijke bewolking met opklaringen en enkele lokale buien. Vannacht en morgenoch tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk zuidwestelijk en weinig verandering in temperatuur. 56e jaargang, no. 16.640 aart van het volgende jaar bromfiets rijden zonder plaatje strafbaar. DEN HAAG. In het jaar 1964 waren 18.3 pet. meer dodelijke verkeersslachtoffer» te betreuren dan in 1968. In zijn onlangs ver schenen jaarverslag schrijft het Verbond voor Veilig Verkeer deze stijging o», toe aan de gunstige rij. en weersomstandigheden van de afgelopen winter en de als ge volg daarvan grotere verkeers intensiteit op de Nederlandse wegen. Het Verbond noemt 1964 een rampjaar. Vergeleken met 1968 steeg het aantal doden van 2007 tot 2377, het aantal zwaargewonden van 31.746 tot 36.984, het aantal licht gewonden van 19.470 tot 22.205. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeersonveiligheid signaleert het Verbond Ln steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het absolute dodencijfer 23 pet. hoger ligt dan in 1963. WOKMERVEEK (A.NP.). He politie van Wormeneer heeft de zeven tienjarige K. B uit Zaandam gearres teerd, die getracht heeft de vijfjarige Yolanda Suntenmaartensdijk van het leven te beroven en vervolgens aan te Vorige week woensdagmiddag meldde de houtbewerker J. Visser zich op het politiebureau met de mededeling, dat hij zijn buurmeisje Yolanda in deerniswek kende toestand achter een bosje in het Wilhelminapark had aangetroffen Vriendinnetjes van het meisje hadden hem verteld dat een man met een don kere bril en slechte tanden het meisje had meegenomen, nadat hij haar een pop had beloofd. De jongeman had het meisje bij de keel gegrepen. Toen haar gelaat blauw weid en de armpjes slap gingen hangen, liet hij het me sje los om haar vei vol gens aan te randen. Daaina heeft hij de vlucht genomen. Hij las nadien de kranten om aan de weet te komen of het meisje al dood was. Paus verwelkomt door Oe Thant NEW-YORK (AFP/Reuten Secreta ris-generaal Oe Thant zal Paus Paulus maandag op het vliegveld Kennedy ver welkomen als de Paus daar aankomt voor zijn bezoek aan de Verenigde Naties. Geen enkele secretaris-generaal heeft tot nog toe het hoofdkwartier van de Verenigde Naties verlaten om hoogwaardigheids bekleders. die de V N. bezoeken, te ver welkomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De afmeting, de kleur en de opschriften van het nieuwe bromfietsplaatje zijn thans officieel vastgesteld. Met ingang van 1 maart van het volgende jaar zullen bestuurders van bromfietsen en invalidemvagens in het bezit moeten zijn van 'n dergelijke verzeke- iringsplaat, alsmede van een document, waaruit blijkt, dat een aansprakelijkheidsverzekering is aangegaan. De plaatjes zullen door de verzekeraar aan de verzekerden ter beschikking worden gesteld. MAX. F 150 BOETE VOOR OVERTREDING Dit plaatje krijgt een afmeting van 80 bij 80 millimeter en heeft afge ronde hoeken. De ondergrond van de plaat zal onveranderlijk wit zijn. De opschriften zullen telkenjare een andere kleur hebben, die door de minister van Verkeer en Waterstaat wordt vastge steld. De minister stelt ook de letter combinaties vast. Bovenaan de verzekeringsplaat staan drie hoofdletters achter elkaar, met daaronder eveneens achter elkaar drie cijfers. In kleinere letters staan onder deze letter-cijfercombinatie het woord „Nederland" en het jaar waarin de verzekeringsplaat geldig is. Dit is voor het eerste jaar dus „Nederland 1966". De verzekeringsplaat moet ln verti cale of nagenoeg verticale stand op het witte gedeelte van het achterspatbord worden bevestigd. Voor Invalidenwagcns is het voldoende als de verzekeringsplaat slechts op het witte gedeelte van een van de achterspatborden wordt aange bracht. Bestuurders van bromfietsen die aan de staat toebehoren en eigenaars van bromfietsen, die wegens gemoedsbezwa ren zijn vrijgesteld van de verplichting tot het sluiten van een verzekering, krijgen een zogenaamde vrijstellings plaat uitgereikt. De bestuurders van niet-gekentekende motorvoertuigen (ten behoeve van land- bouwwerkzaamheden en wegenbouw behoeven geen verzekeringsplaat op hun voertuig aan te brengen. Zij moeten met ingang van 1 maart O O NEDERLAND 1966J Model van bromfiets plaat je. 1966, in het bezit zijn van een document waaruit blijkt dat de verzekering is ge- Het niet aanbrengen van de verzeke ringsplaat. het op foutieve wijze beves tigen of het niet zichtbaar zijn kunnen worden gestraft met een geldboete van 150 gulden. Dezelfde strafmaat geldt met betrekking tot de zogenaamde vrij stellingsplaat. Intussen is vastgesteld, dat voor 1.4 miljoen bromfietsen een W.A.-verzeke ring bestaat. Uit dit cijfer kan worden afgeleid dat vrijwel alle bromfietsen hebben voldaan aan de sinds 1 januari van dit jaar bestaande wettelijke ver plichting tot het sluiten van een W.A.- verzekering. RuskGromyko De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, zal morgenavond in het Waldorf Astoria hotel zijn Russische ambtgenoot Gromyko een diner aanbieden Gister avond had Gromyko een lang gesprek met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De procuratiehouder van de kredietbank in Delft, de Hagenaar A. L. A. H. (41) heeft zich door financiële ma nipulaties op de bank ongeveer 35.000 toegeëigend. Dit is gebleken bij een onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van ver duistering van 17.000 door een andere employé van de bank enige tijd geleden. Tegen H„ die gehuwd is en' inmiddels de dienst heeft verlaten, is door de bank een verzoek tot vervolging ingesteld Hij is voortvluchtig. Naar alle waarschijnlijk heid verblijft hij in Duitsland. De andere employé nam destijds het geld weg om in het weekeinde te wedden op de paardenrennen. Met de eventuele winst had hij zijn schuld willen dekken. Hij verloor echter. Korte tijd later werd hij gearresteerd. Van o e correspondent Jan Dijkgraaf I MANILA (ÜPI) In de Philippijnen is vandaag de vulkaan dc Taal, die reeds 54 jaar in ruste was. opnieuw tot leven gekomen. De vulkaan ligt op 64 km ten 1 zuiden van Manila. Volgens schattingen van vluchtelingen uit het rampgebied zijn 2.000 (lersoncn om het leven ge komen door de hete lava of in het water van het kratermeer van de vulkaan, zo melden verslaggevers van het dagblad i „Philippine Herald". Overigens is pas dc j dood van 9 mensen bevestigd. De as van Twee Hagenaars omgekomen DEN HAAG (ANP) Bij bet onge luk niet de Piper-Supercub, die zoals gisteren in een deel van onze editie ge meld bij de legerplaat» Ernielo i» neergestort, zijn twee Hagenaars, de 24-jarige vaandrig 1*. .Scholten, gehuwd, en de 24-jarige reserve tweede luitenant W. van der Molen, legerluclitwaarne mer bij de landmacht, om het leven ge komen. Vaandrig Scholten, die het vliegtuigje bestuurde, was afkomstig I van de vliegbasis Ypenburg. Over dc I ot. zaken en toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. UTRECHT. A.N P.i. - Vakverbond voorspelt i Kuii» Zicht" een sombei ring door verhoging van kistingen Het Ned Kath isel. extiel ludige ■ring Huismiddelen, waarvai lakoniek wordt gezegd, dal zij niet vol- strekst noodzakelijk zijn. betekent volgens het N K V dat juist de kleine man moet betalen voor wat tol dus \erre uit de hoge re inkomens werd betaald. De verschuiving ln lfet' belastingsysteem i ls een duidelijke prijsopdrijving door de I overheid, terwijl de prijsontwikkeling zich i reeds in opwaartse richting beweegt In tussen heeft de grootste middenstands organisatie in Nederland verklaard gee n medewerking meer aan het prijsbeleid willen geven Dit. alles, gevoegd bij het streven var de regering de huren te verhogen, duidt vius „Ruim Zicht", op de noodzaak een meer vrije opstelling van de v> eging j tegenover het gehele sociaal economische gebeuren. De vakbeweging wenst niet de dupe te worden van deze gang van zaken en accepteert ln geen geval, dat het oude loonsysteem vanwege de tijdnood wordt gecontinueerd. Het is daarom, dat men de Stichting van de Arbeid ln spoedver gadering bijeen heeft geroepen teneinde te komen tot een overgangsfaze naar het nieuwe loonpolitieke systeem. Volgens meldingen van vluchtelingen verdwenen bij de eerste eruptie twee dor pen op het eiland onder water. Het Phllippijnse persbureau zei dat de lavastromen het eiland voor tweederde bedekken. In officiële kringen beschikte men nog niet over bijzonderheden, maar een politiewoordvoerder zei dat op het kratereiland ongeveer 2.000 mensen woonden. De uitbarstingen van de vulkaan blij ven intussen voortduren en de autoritei ten zijn begonnen met het ontmimen van vier steden aan de buitenoever van het meer. De vulkaan zelf. met zijn 299 m hoogte een van de kleinste ter i wereld, vormt een eiland in het midden De vulkaan is altijd een toeristische bezienswaardigheid geweest vanwege het deipe meer in het midden van zijn kra ter Deze is afgezet met zomer- en weekendhuisjes van welgestelde ingezete nen van Manila. Onversaagde toeristen die de steile helling naar de waterrand hebben durven afdalen, konden daar n bootje huren en tot bij de stomende zwa velbronnen komen. Koninkliik bezoek WILLEMSTAD. lANPi De belang stelling voor bet koninklijk bezoek wordt enorm genoemd. Mensen, die zich het ko ninklijke bezoek van tien jaar geleden zoek van de prinsessen Irene en Margriet in 1962 en dat van prinses Bea trix in liet voorjaar herinneren, geven als hun mening (e kennen, dat nog nooit zoveel belangstellenden op de been waren Maandagmiddag scheidden zich de we gen van prins Bernhard en koningin Ju liana Terwijl de prins een bezoek bracht I aan de Antilliaanse verffabrlek en hel vormingscentrum Ascension van de ko- ninklijke marine, voerde het programma de koningin onder meer langs het St Eli sabeths gasthuis. Casa Cuna. Koningin Julinana het zeemanshuls van het Leger des Heils. het sanatorium ..Het Groene Kruis" en het Caraïbisch marien biolo gisch instituut. Voor de statenleden van de Antillen zit er nog een kantje aan het bezoek. Zij zullen hun goedkeuring inoelen hechten aan een verzoek van de regering om een krediet van f 600.000 voor het koninklijk bezoek aan «Ie Antillen beschikbaai stellen. sHEERENBERG 'ANP» Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen ot een busje zijn vier mensen om het leven gekomen. Twee personen werden zwaar gewond en een derde werd licht gewond. KOME. De avondbladen va» Rome besteden grote aandacht aan de moord die gisteren Ls gepleegd op een 18-jarig Nederlands meisje, die door de kran ten wordt aangeduid al» Cornelia Sophia Niemantsxerdriet uit Schiedam. Het meisje xvaa in Rome op het Santa Cecilia Conservatorium om zanglessen te nemen. Ze liad kortgeleden een Ita liaanse jongeman leren kennen, met wie zij na enige tijd in een hotel ha gaan wonen ln een niet bepaald voor name buurt van Rome. Sedert enkele dagen, aldus het politie rapport, was de verhouding tussen beide jonge mensen aanzienlijk ver slechterd, omdat hij overtuigd was dat het meisje hem ontrouw was ge worden. Gisteren, tijdens een heftige woordenwisseling, zou zij hem hebben meegedeeld, dat zij de verhouding wilde verbreken, waarop hij haar met een aantal messteken zou hebben ge- De moordenaar werd onmiddelijk ge arresteerd. Het is de student Mainenti, 23 jaar en afkomstig uit het zuiden van Italië. Hij werkte enige tijd als assistent-filmregisseur. De moeder van het meisje, die met haar dochter in het hotel woonde, bevond zich in een andere kamer, toen Mainenti op be zoek kwam, kennelijk om vrede te sluiten. Het meisje heeft hem waar schijnlijk afgewezen, waarop hij haar met een zakmes in de nek en borst stak. Zonder zich te verzetten liet hij zich de boeien aandoen. De dader leverde zieh Beschuldigingen vanschending van staakt het vuren - liet uitbrekci Pakistan heelt d zij.i troepen 'linnen die hei vuandeHjkhe bezette. In een brie! aan aal Oe Thani waarschuw de afgevaardigde van Pa- Y.N.. dat er een gefaar - conflict bestaat, als niet rerxvijld stappen worden geschil over Kasjmir Hij vond dut Oe Thant zich vrijwel uit sluitend schijnt te concentreren op het terugtrekken van de troepen en het weer instellen van de oude bestandslijn in Djammoe en Kasjmir. Pakistan is echter van oordeel, dat er in de eerste plaats een eervolle regeling voor het geschil om Kasjmir moet komen De Veiligheidsraad der V N heeft in middels. tijdens een spoed bij een komst naar aanleiding van de nieuwe gevechten ln Voor-Indlë. eenstemmig van India en Pakistan geëist dut zij zich houden aan het staken van het vuren waarmee zij vorige week onvoorwaardelijk instemden Voorts eiste de ruad dat beide landen hun troepen terugtrekken op de stellingen die zij voor het uitbreken der vijandelijk heden Innamen. De Indische en de Paki staanse vertegenwoordiger reageerden on middellijk met de beschuldiging dut de andere partij' verantwoordelijk wu VQpr de schendingen van het bestand. Er worden 71 Indische soldaten vermist na een lievige slag tijdens het weekeinde langs de grens van zuidelijk Pendsjuab. aldus is in New Delhi vernomen Ook wordt Communistisch-China beschuldigd van de ontvoering van een Indiase pa trouille bij de grens van Sikkim. (Advertentie) Als u nou maar beter met de mensen kon omspringen, dan lukte het wel met de carrière. Maar de mensen, vooral profes soren en leraren en chefs, kun nen zó lastig zijn Tja, maar hoe gemakkelijk bent u zelf? Bent u prettig gezelschap? Kunt u dansen, echt goed? Een feit mensen springen niet zo vlot voor u, maar van dansen houdt iedereen. Begin er ook mee. Leer het goed in aardig gezelschap. Nu kan het, want er is inschrij ving voor het „Werelddanspro- gramma", bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Tel. 52054. (Ouders, speciale groep voor u).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1