Holland Festival 1966 op vrijwel papier gereed K.N.Y.B. Nakaarten over het Puskas-festival streelde Feijenoord een dag te laat Uit de weekbladen Haagse Post Problemen te groot in motorzesdaagse Bridgezege op Engeland VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ton Lutz regisseert „Warenar" Afscheid van Peter Diamand i zeer geestige, zeer gevoelige speech nam. na een zeventienjarige werk zaamheid, de secretaris-generaal Peter Diamand, die het festival van Edinburgh gaat dienen, afscheid van de journalis ten met wie hij geleden en gestreden heeft. De contacten met hen, aldus de heer Diamand heeft hij „meestal" op hoge prijs gesteld. Meestal: er waren immers situaties, waarin hij scherpe kritiek te verduren kreeg, waarop hij „als een mens" reageerde. Op één telkens terugkerende opmerking in de Nederlandse pers wenste hij wel terug te komen, op het verwijt namelijk dat het Holland-Festival „een eigen gezicht" zou missen. Afgezien van het feit, dat hij nooit alleen de gestalte van het Holland-Festival bepaald heeft dit was en moest zijn een kwestie van teamwork vond en vindt hij, dat dit „eigen gezicht" wel eens, gezien het arti ficiële element ervan, de dood van de ma nifestaties zou kunnen betekenen. Wat ook de overtuiging is van hen, die de Salz- burgcr Festspiele leiden. Aan het slot van deze bijeenkomst deelde voorzitter mr. H. J. Reinink mede. dat Peter Diamand als adviseur aan het Holland-Festival blijft verbonden. (Van onze kunstredactie DEN HAAG. Holland-Festivalvoorzitter mr. H. J. Reininik heeft reeds thans de plannen voor festival 1966 in een zeer geanimeerde persbijeenkomst gepubliceerd. Wat de opera betreft, hier komt men met een herhaling van de voorstellingen in het laatste festival gegeven van Haydns ,,Le Pescatrici". Alberto Erede heeft weer de muzikale leiding, Werner Düggelin voert weer de regie en Jörg Zimmermann verzorgt weer decors en kostuums. Nieuw is de produktie van Verdi's „Dom Carlos", waarbij het Concertgebouworkest in de bak zit en Bernard Haitink de muzikale leiding heeft. Men begrijpt het: de Nederlandse Operastichting heeft hier primair de artistieke verant woordelijkheid. Open ingsconcert in „De Doelen in Rotterdam Nieuw is ook de produktie van dc Holland-Festival Opera, waar Claudio Al- bao, bekend door zijn prestaties met het Residentie-Orkest te Scheveningen en op het laatste Salzburgfestival, een der ope ra's van Bellini gaat presenteren. En wel heel bijzonder nieuw zijn de zes voorstellingen van Peter Schats „Laby rint" in het Amsterdamse Carré. Bruna Maderna heeft de directie, Peter Cast- hoek regisseert en het Utrechts Stedelijk Orkest verleent hier instrumentale as sistentie. Als bijzondere muziekdramatische at tractie: de continentale première van een nieuw werk van Benjamin Britten „The Fiery Furnace", dat evenals „Curlew River" voor de opvoering een kerkinte rieur nodig heeft. Orkestconcerten In de afdeling orkestconcerten kunnen we thans reeds annonceren het Concert gebouworkest dirigenten Pierre Bou- lez, Bernard Haitink en Rozjdjestwensky. Bernard Haitink brengt hier Mahlers tweede symfonie, waarin Annette de la Bye en Aafje Heynis solistisch optreden. Voorts het Residentie-Orkest met Willem van Otterloo, Carlo Maria Giulini, Carl Schuricht en Bruno Maderna. De laatste waarborgt geen progressief programma, zo enigszins mogelijk zal Carl Schuricht een uitvoering van Beethovens Missa Solem- nis verzorgen. Van meer dan gewone importantie kan men de medewerking van het Rotterdams Philliarmonisch Orkest noemen. Franz- Paul Decker neemt hier de. artistieke .ver- antwoordelijheid van Haydns „Esterhazy te Deum" op zich, voorts brengt hij, Bachs Tweede concert in G voor drie piano's dus niet drie klavecimbels. Opening te Rotterdam Een ander komt tot klinken in Rotter dams nieuwe Concertgebouw, waar het festival op 14 juni wordt geopend, nadat „De Doelen" op 18 mei aanstaande met een concert o.l.v. Eduard Flipse en Franz- Paul Decker officieel in gebruik zal zijn genomen. De Doelen is tevens van 2023 juni het centrum van progressief-muzi- kale activiteiten, dank zij het aldaar te houden congres van dc Music Council, waaraan ook het Sudwest Orchester on der leiding van Emest Bour participeert. Vernielden we verder het optreden van het Radio Philliarmonisch Orkest onder directie van Jean Fournet, die zijn pro gramma no gniet heeft gepubliceerd. Herbert von Karajan Ongetwijfeld zal het verschijnen van het Berliner Philharmonisches Orchester onder Herbert von Karajan te 's-Graven- hage, Rotterdam en Amsterdam grote be langstelling wekken; men weet momer teel echter nog niet wat hij zal spelen. Ih de sector kerk- en orgelconcerten vermelden we het internationale orgel concours van 4—8 juli te Haarlem, daarnaast uitvoeringen in de Pieterskerk te Leiden, de Michaelskerk te Zwolle de St.-Janskerk te Gouda. Te Gouda annonceert Charles de Wolff, dirigent der Nederlandse Bach vereniging „In Terra Pax" van Frank Martin Bachs Missa Brevis in A, Toneel en ballet Op toneelgebied kan men wederom te Delft, dank zij de Nederlandse Comedie, „Elckerlyc" zien en horen, The Bristol Old Vic Company komen met enkele Shakespearevoorstellingen en met de Münchner Kammerspiele voert men on derhandelingen. Doch het meest importante is hier de Nederlandse toneclmanifestatie in de vorm van voorstellingen van Pieter Cor- nelisz. Hoofts comcdie „Warenar". Ton Lutz gaat hier regisseren cn Nico Wijn berg zal de aankleding verzorgen. Wat het ballet betreft: de directies van de Nederlandse balletgroepen beraden zich nog op speciale programmavoorstel- len; zeker is het dat de Paul Taylor Dan- De film Voor de film wenst men in hef festival 19§6 een ruime plaats in te ruimen. Meer speciaal wenst men gde aandacht te ves tigen op wat Japan de laatste jaren biedt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het aantal ac voetballers bij de Kon. Ned. Voetbal Bondi bedraagt op dit ogenblik 558.736, hetgeen een toename is van 16.063. Daarmede blijft de K.N.V.B. veruit d> grootste sportbond vam Nederland. Het totaal van de amateurelftallen (zondag zaterdag) bedraagt thans 1936 dat dus gro< 65 teams. Door di semiprofvoetbal daalde het aantal ver enigingen van 64 op 61 en het aantal elftallen van 192 op 183. Hoe groot en ingewikkeld de organisatie wel is mag blijken uit het aantal gespeelde wed strijden (semiprofs en amateurs) in het afgelopen seizoen, totaal 207.890. Daar bij zijn ook de wedstrijden in de afde lingen opgenomen. Die afdelingen blijven de grote rugge steun van de K.N.V.B. Het aantal elf tallen daarin komt op 22,396, hetgeen een toename inhoudt van 1324 teams. Belangrijk feit in het afgelopen honds jaar aldus h'et zojuist verschenen verslag was de instelling van een afzonderlijke strafcommissie voor het betaalde voetbal. De zaken lopen nu uit stekend, hetgeen moet worden toege schreven aan de praktische werkver deling, die is geschoeid op Engelse leest. Ook daar wordt met strafkamers ge werkt, die tot doel hebben de commissie leden niet het gehele jaar door met werk te belasten. Over de deelneming van het Neder lands elftal in de voorronden om het wereldkampioenschap is de Bond welis waar niet ontevreden, maar toch ook zeker niet voldaan. Tegen Noord-Ierland werden drie kostbare punten verspeeld. Alleen als Oranje erin zal slagen de beide ontmoetingen tegen Zwitserland te winnen en dan ook nog de beslissings wedstrijd tegen Noord-Ierland, ligt de weg naar Engeland 1966 voor het Ne derlands elftal open. Er zal nog heel wat moeten geschieden om zó ver te komen. (De eerste wedstrijd tegen de Zwitsers wordt op 17 oktober in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge speeld Zo vlak na de Madrileense klap voor Feijenoord doet het vandaag versche nen jaarverslag met het volgende zin netje wat wrang aan. Daarin staat namelijk: „Wij hebben goede hoop dat Feijenoord, zoals wij dit van haar ge wend zijn, zich uitstekend zal weren. De Rotterdammers hebben niet alleen in de Maasstad, maar in geheel Neder land een grote aanhang. Dit zal onge twijfeld ben stimulans zijn om tot een goed resultaat te komen. Nederland duimt voor Feijenoord". Zo'n dag; na de (Van ome correspondente) MADRID. „Puskas ver slaat op geniale wijze Feijenoord". Met deze kop begonnen de meeste Spaanse kranten hun ver slag van Real—Feijen oord, Een krant in Barce lona schreef: Puskas 4 Feijenoord 0. Zowel de „Vanguardia" als het dagblad van Barcelona „Bar- sa'' legden het accent op het buitengewone vermogen van de ex-Hongaar om, doelpunten tb maken. „Hoe is het mogelijk dat dit Rotterdamse elftal twee weken geleden van Real heeft gewonnen?" vraagt „Zaragoza Deportiva", een in Noord - Spanje veelgelezen sportblad zich af. Dezelfde vraag stelt „De Gazet van het Noorden" uit Bilbao, die eveneens de superioriteit van de Madri leense ploeg prijst, ondanks de reserves, die evenwel blijk gaven de bal volkomen In be dwang te hebben. „Als we de beide ploegen ver gelijken", schrijft de verslag gever van „Arriba" uit Madrid, „dan maakten de Rotterdam mers de indruk „ingegraven en overspoeld te zijn". Zij be grepen niet wat hen over kwam 1 zij raakten alle fut kwijl. i hadden zich kenne lijk een ander verloop voorge steld". De Spaanse pers maakt gewag van de vriendschappelijke be trekkingen die Real Madrid onderhoudt met de meeste voetbalclubs. Gedurende de dagen, die aan de wedstrijd voorafgingen, werd in Spanje nauwelijks over db ontmoeting geschreven Men scheen er vrijwel zeker van te zijn dat de „kampioen der kampioe nen" op eigen veld erin zou slagen, het in Rotterdam ont stane verschil in doelpunten, weg te werken. No& maar een schaduw Slechts „Pueblo" (Het Volk), een Madrlleene dagblad, dat veel door arbeiders wordt ge lezen, publiceerde dinsdag op de voorpagina een interview met trainer Willy Knrent, die o.rn. zei tegen journalist Ra fael Marchalar: „Het elftal van Real is nog maar een schaduw van wat het geweest Is. Na de ploeg enige dagen geleden een competitiewedstrijd te hebben zien spelen, ben lk helemaal niet bang meer voor hen. De spelers van Real spelen vaak wild en vuil". „Pueblo" heeft een sportru- briek, geleld door Spanjes beste sportcriticus Pedro Es cartin, lid van de vastb com missie van de FIFA. Hij pu bliceerde maandag een voor Nederland zeer sympathiek artikel. Hij zei daarin dat het Neder landse voetbal enorm vooruit is gegaan, terwijl het voetbal op hetzelfde peil gebleven zonder dat men jonge talenten vindt, die figuren van internationaal gehalte, die zich vanwege hun leeftijd moeten terugtrekken, kunnen vervan gen. Nu of nooit In een ander artikel stelde Escartin dat Feijenoord in Madrid een verdedigende hou ding zou aannemen. En dat het voor Real moeilijk zou zijn dat systeem 4-3-3 rondom het Nederlandse doel te doorbre ken. Dat had Escartin dus hele. maal fout. Het Spaanse publiek had op gelijkwaardig tegenspel ge hoopt, te meer omdat Real Feijenoord ingegraven en overspoeld moest spelen zonder Aguero, Pachin en Amancio. Feijenoord maakt een gewel dige kans van Real te winnen, beweerde Miguel Fernandez in „El Alcazar", terwijl „Infor- mazlone" te Madrid schreef: „Nu of nooit", daarbij doelend op de mogelijkheden van Feijenoord Puskas gehoorzaamde Antonio Valenzia schrijft in „Marka", het beste Spaanse sportblad, dat Real Madrid behoorlijk speelde. Garcia Baro schreef in het katholieke blad „Ya", dat de match door belde partijen koen en moedig werd gespeeld, dat iedereen de „incidenten" te Rotterdam had vergeten en dat het publiek, dat al vier doelpunten had zien maken en zich in de tweede helft ver veelde, door middel van rit misch applaus om nog meer doelpunten vroeg. Puskas vol deed daar gehoorzaam aan en schoot een schitterend vijfde doelpunt In het domein van Pieters Graafland, „De Gazet van het Noorden" uit Bilbao, schreef gisteren dat de match kleur miste en dat Real verreweg superieur was en aan drie kwartier voldoende had om de overmacht te be wijzen. De Gazet noemt de wedstrijd „het Puskas-festi- Ballenraper Toen men eind vorig jaar aan Puskas vroeg of dit zijn laat ste jaar bij Real Madrid zou zijn, antwoordde hij: „Ik ben als Spanjaard genaturaliseerd en ik voel me jong in Madrid. Als speler van Real, dat het beate team van de wereld is, gaan voor mij de jaien niet voorbij. Jammer dat ik geen twintig meer ben, maar ik kan Real en Spanje nog van nut zijn. Ik kwam naar Spanje zonder een cent op zak en Real opende zijn deuren voor me. Het verschafte mijn gezin een behoorlijk bestaan en levens geluk. Als Don Santiago het wil, dan blijf ik hier tot het eind van mijn leven al zou het zijn als ballenraper". Resumerend is de Spaanse ochtendpers van mening dat Puskas met een bijzondere inspiratie Feijenoord versloeg. Daar gisteravond gelijktijdig het andere grote Madrileense elftal Atletico van Dynamo uit Zagreb Joego-Slavlëwon met 10, nadat het ook in Madrid met 40 van die club gewonnen had, vragen de Spaanse kranten zich af of de Spaanse voetballers beter wor den of de Europese teams slechter Bluf-trainer Na de verklaringen van de Rotterdamse trainer zijn de Spaanse voetbalsupporters da nig teleurgesteld en vinden de heer Kment „een flinke op schepper" Hun sterkste reac ties zijn niet tegen Feijenoord, dat zijn best deed, maar tegen de bluf-trainer. Door de overwinning van Real zou dit team in het vervolg per wedstrijd In plaats van 20.000 dollar, 25.000 dollar gaan eisen. Men schatte het aantal toeschouwers in het Bernabeustadion op 90.000. Dit is driekwart van het aantal plaatsen. De 2000 Hollandse supporters vielen daarbij na tuurlijk niet op, te meer daar er voor hen weinig te juichen viel. Teleurstelling Een grote teleurstelling voor de Madrilenen was, dat er geen enkel lid van de Nederlandse koninklijke familie aanwezig was. De aanwezigheid van de prins zou diepe indruk ge maakt hebben op de Madrile nen, daar hij hier bekend staat als een groot sportliefhebber. Prinses Irene zal waarschijn lijk de Rotterdamse nederlaag aanschouwd hebben vooor haar televisietoestel in de Herma- nos-Bequerstraat in Madrid. stevige nederlaag kan men alleen maar triest glimlachen. Het aantal strafzaken 'loog er weer niet om, totaal 1837 Gelukkig is dat een kleine daling. De Bond spreekt de hoop uit dat deze tendens zich in de komende jaren zal voortzetten. Het verslag gewaagt ook van een nuttige besteding der totogelden. Tal van verenigingen hebben hun accom modaties sterk verbeterd respectievelijk uitgebreid. Ook hebben nagenoeg alle verenigingen nu de beschikking over een trainer; dit was vroeger onmogelijk, omdat ei' geen geld was. IN DEN HAAG Luxemburgs elftal tegen Nederland B LUXEMBURG Het Luxemburgse voetbalelftal dat op woensdag 29 septem ber in Den Haag tegen een Nederlands selectie-elftal speelt is als volgt samenge steld: doel: Nico Schmitt; achter: Kuf- fer, Brosius, Ewen en Hogstettermid den: Jeitz en Konter; voor: Wampaoh. Dublin, Kirsch en Klein: reserves: Iïos- tert, Schneider, Biewers en Leonard. HONGAREN BESTE VIJFKAMPERS LEIPZIG De Hongaarse vijfkampers wonnen donderdag alle titels bij de we reldkampioenschappen in Leipzig. De 27-jarige student in de lichamelijke op voeding Andras Balozo achterhaalde in de terreinloop ex-wereldkampioen Igon Nowikov en verdedigde daarmee zijn twee jaar geleden in Zwitserland behaalde titel met succes. Aan de Olympische Spelen kon Balczo niet deelnemen, omdat hij destijds wegens een smokkelaffaire op non-actief was gesteld. De Hongaren wonnen ook het teamkampioenschap voor Rusland, dat op de laatste dag Oost-Duitsland met vier punten over vleugelde. De uitslag was: 1. Balczo (Hong.) 5302 pnt.; 2. Nowikov (Rusl.) 5123 pnt.; 3. dr. Toeroek (Hong.) 5090 pnt.; 4. Gros se (O.-Dld.) 4995 pnt.: 5. Mona (Hong.) 4979 pnt.; 6. Mokejev (Rusl.) 4883 pnt. Teamkampioenschap: 1. Hongarije 15495 pnt.; 2. Rusland 14093 pnt.; 3. Oost- Duitsland 14089 pnt. In het waterloopkundig laboratorium te Delft worden uitgebreide proeven genomen met modellen van booreilanden. Hier het model van een Stafloeiland, dat. onderworpen wordt aan proeven met mechanisch opgewekte golfslag. Boven het model bevindt zich de meetapparatuur. Vesteedt, zoals ook alle andere weekbla den, deze week heel wat aandacht aan de VRIJ NEDERLAND miljoenennota. Prof. Pen vraagt zich in dit blad af of minister Vondeling een typisch socialistische begroting heeft in gediend. Zijn conclusie: „De stijging van het nationale in komen is in de laatste twee jaar bij zonder sterk geweest. Zij beliep niet minder dan 25 procent. Het grootste stuk daarvan is geen reële stijging, doch inflatie, waaraan de loonexplosie en de daaruit voortvloeiende winstvergrotin- gen debet zijn (want zo gaat dat: als de lonen sterk oplopen, gaan de winsten e"). zich bij De overheidsuitgave deze inflatie aan, al was het maar om dat de ambtenarensalarissen niet ach ter kunnen blijven (in feite hebben zij in de laatste jaren aardig voorgelopen, tenminste wat de hogere rangen betreft Toch laat de inflatie telkens een beetje extra-ruimte bij de schatkist achter en deze is nu benut voor de extra-uitgaven het nieuwe kabinet. Er is dus eerder sprake Aan een zekere inhaal van de achterstand en niet van oen nieuw, socialistisch beleid." Ex-politierechter mr. L. de Blécourt heeft Vrij Nederland zo op het hart getrapt met diens publikaties over de doodstraf, dat dit weekblad wel terug moet slaan: mr. De Blécourt heeft vol gens zijn zeggen lak aan statistieken dergelijke zaken. Hij is er zich van bewust dat hij deskundigen, reclasseer- ders, kortom „beroepsverbeteraars" in het harnas jaagt, maar zijn oordeel is gebaseerd op „de beste leermeester die er is: de praktijk". „En dat is nu precies het punt waar op lieden als De Blécourt en met hem zijn geestverwanten als commis saris H. Voordewind en gevangenisdirec teur M. de Groodt ontsporen. Wat zij „de praktijk" noemen, is niet hetzelfde als de objectieve verwerking van het feitenmateriaal waarmee zijn beroeps genoten worden geconfronteerd. Zij her interpreteren dit feitenmateriaal, totdnt het appelleert aan hun eigen kuise, zelf- vergenoegzaamdc. verkalkte burger mansfatsoen, zonder het (God lof) ge humaniseerde strafstelsel of een volle eeuw psychiatrie ook maar voor een pro mille serieus te nemen." ONAFHANKELIJK WEEKBLAD vindt met mr. Hilterman van de mil joenennota: „Minister Vondeling heeft een sociaal-socialistische begroting inge diend en wat nien ervan denkt hangt ervan af of men iets voelt voor een regering die de overheidstaak enorm uitbreidt en die zich niet afvraagt hoe veel geld de overheid ter beschikking krygt, maar uitgaat van de onverbidde lijke noodzakelijkheid om een aantal uit gaven te doen. De nieuwe regering staat op het standpunt, dat het geld voor een aantal collectieve voorzieningen: :rhuld i i offer Zij eist daarvoor van de bevolking, in de vorm van ver hoging van de belastingen, hoofdzake lijk de indirecte belastingen. Weliswaar klopt de rekening niet helemaal en heeft de regering aardig wét geld voor uit gespendeerd, maar in principe is het een eerlijke zaak. De rekening gaat er bij: 900 miljoen gulden per jaar. Dat wil zeggen, dat de regering niet de weg in heeft geslagen van een inflatoir geldontwaardendbeleid. Behalve de gebruikelijke rivaliteiten komt in het blad van mr. Hiltemiann ook de laatste encycliek van Paus Paulus de Zesde aan de orde. Dc Haagse Post draagt het nodige bij aan de discussie over de vraag of de Paus de Neder landers op het oog heeft gehad, zoals de Italiaanse pers zo uitdrukkelijk be weerde. De omstreden pater Schoen- maeckers komt daarvoor aan het woord en stelt: „Bepaalde personen In het Vati- eaan hebben om bepaalde redenen iets tegen bepaalde personen in Nederland. En voorts, er is hier een overspannen klimaatWat de Italiaanse pers doet met Nederland is net zo min terecht als wat de Nederlandse katholieke pers doet met bepaalde personen: etiquette- ren. Ik heb overdreven in het niet laten zien van het positieve in Nederland, maar er moeten stemmen klinken van verschillende kanten. Veel kerkelijke vooruitstrevendheid is vaak niet meer dan een vlucht in de actie om de bezin ning te vermijdenEr heerst een gebedscrisis. Van Italianen, Spanjaar den, Ieren zouden we het bidden weer moeten lerenDe mensen op middel bare leeftyd hebben het moeilijk, kun nen de snelle veranderingen niet goed volgen, er is behoefte aan wat rust." Leidse dammers sterker dan Monster (Van onze dammedewerker MONSTER Het is de Monsterse Damvereniging in de tweede wedstrijd voor de Zuidhollandse damcomp^tltie heel wat minder voor de wind gegaan dan in de uitwedstrijd van verleden week, toen met een 13—7-zege op Het Oosten werd gestart. Nu werd met dezelfde cijfers verloren van het bezoekende LDV. De Lei- denaren profiteerden van een paar vreemde capriolen van enkele Westlan ders, waardoor zij een wat fortuinlijke voorsprong verkregen, die zij nog iets wisten op te voeren. Monster—LDV: F. N. v. d. Ende— R. Blinkers 1—1; J. v. d. Ende—C. Var- kevisser 02; D. J. KuiperW. Heems kerk 02; L, VellekoopE. P. Bronstring 02; H. StormTh. Uittenbogaard 02; C. OverkleeftB. Slegtenhorst 02; D. DibbetsA. Gammeraat 20; J. Verkade A. B. van Hove 20: H. Langeberg J. Klinkenberg 20; H. J. Zuiderwijk— A. J. Huisman 02; totaal 713. Drafinterland op Duindigt (Van onze paardesportmedewerker) Zondagmiddag staan op Duindigt de Nederlandse dravers voor de moeilijke taak niet alleen hun Belgische collega's te verslaan, maar in de 32e interland tegen de zuiderburen ook de ongehoord zware nederlaag (11543) die zij In juli te Kuurne leden, te wreken. Het programma begint om hall' twee. Onze voorspellingen luiden: Prijs van Hilversum (2100 m): Arion Athei Zilver Kid Axel Hollandia. Prijs van Brussel (2540 m met trio): Dochter van Our Bonni Vive Lincoln Caroline. Outsider: Doortje Dartel. NederlandBelgiëprijs (2000 m met autostart)Diana R Argus Deter Beneluxprijs (2100 m met autostart): C Alkestis van E Vaudreuil Vite Williams. Lucas Bolsprijs (ren. 2500 m met trio): Rijder A. van Dijk (Happy Time of In dependent S> Kandy Miss Willy. Prijs van Sterrebeek (1600 m>: Yankee Maid Ravioli Axkit Hollandia. Prijs van Duindigt (2600 m)Bruno Young Six Reine du Moulin. Prijs van Amsterdam (2100 m met trio): Carl a van IJmuiden Alchimist Azuro Pluto. Outsider: Cyrano Silk. Flanaganprijs (ren, 2000 m met trio) Cambrousard Karmystou Biscuit. Prijs van Ostende (2140 m): Olivier B William Z Zus Hanover. Outsider: Upsala. ELSEVIERSfS KBLAD heeft in een van de laatste uitgaven „oüde-stijl" wie had anders ver wacht de miljoenennota van Vonde ling ln alle toonaarden afgekamd. Luns hof bezingt de verkiezingsoverwinning van de C.D.U. in West-Dultsland en stukken interessanter Michel van der Plas schrijft in zijn „Dagboek van het concilie" over het ingrijpen van de Paus op het moment dat het schema ove godsdienstvrijheid in de mist dreigde te raken: „Het Secretariaat voor de Eenheid haalde verlicht adem en de Paus eveneens: maar sommige vaders ven na de stemming met een paar ontruste vragen napraten met de v, nemers. Heeft het secretariaat van dinaal Bea met die geruststellende toe voeging in de vraagstelling „volgens de leer") niet het paard van Troje binnen gehaald: een opvatting over de gre van de godsdienstvrijheid namelijk, die een krachtige verklaring onmogelijk maakt? En wat doet die „ware gods dienst" in de vraagstelling (die nu eer opdracht is geworden)? Was de eerste verklaring dan niet volgens de ware godsdienst En is die term „de vera religione" er niet die letterlijk stamt uit de theologie van de oude handboeken en de absolu tistische opvattingen van het volijverige comitatus internationalls pastorum? In elk geval: dit Is niet de oriëntatie geweest die de meerderheid wHde. Er is een slim spel gespeeld, ditmaal door kardinaal Bea's secretariaat, maar kan uiteindelijk nooit zo handig spelen als de geoefende minderheid. Men kan werkelijk nog niet helemaal gerust zijn op het uiteindelijke lot van de klaring. Mist weer grote scherprechter DOUGLAS Het ziet ernaar uit dat de 40ste Internationale motorzesdaagse. die momenteel op het eiland Man wordt gehouden, aan moeilijkheden alles zal overtreffen, wat er tot op heden ln deze zwaarste motorterreinproef van de we reld geboden werd. Het record voor de meest grandioze „slachting" wordt sinds 1957 gehouden door Spindelmuelhe (Tsj.-Sl.), waar 95 rijders dc zesdagen- proef uitreden en slechts 25 voor een gouden medaille in aanmerking kwamen. Op het eiland Man haalden donderdag aan het einde van de vierde dag nauwe lijks honderd van de .300 gestarte machi nes dé dagelijkse eindcontrole en het aantal van de „onbelaste" rijders over treft het twee dozijn niet meer. Van de voor de verschillende onderdelen aange melde 86 teams is er geen meer zonder strafpunten. De grote scherprechter van donderdag was de mist, die de heuvels als met watten bedekte. Sommige rijders wisten niet precies meer waar zij waren en moesten hun motoren afzetten om de overige deelnemers te horen. Velen raak ten de weg kwijt en bij de tijdcontroles ontstonden chaotische toestanden. Nederland verloor ln dit schimmen spel de rijder van het B-team Cees van Rijssel. De Hagenaar liep een achter stand op van meer dan een uur en staak te toen de strijd. Het Vaasteam B is thans tot een rijder gereduceerd: Rudl Boom. die elke minuut benut om aan Kans op Europese titel OOSTENDE. De Nederlandse deel- I nemers aan de Europese bridgekam- pioenschappen hebben zich gisteren dooi' een verrassende overwinning op Enge land een zeer goede kans geschapen voor het behalen van de titelt Nederland heeft met 76 punten thans één punt meer dan Italië en drie meer dan Enge land en Frankrijk, heeft zes punten te goed van een vrije ronde en nog wed strijden tegen het zwakke Israël en het als zes geklasseerde Denemarken, De uitslagen van de 16e ronde open serie: EngelandNederland 28—66 (06); Zweden Italië 49110 (06); DenemarkenIsraël 8859 160Li banon— Zwitserland 4351 (24); Por tugalIerland 8873 (51); Spanje Noorwegen 7892 (15); Duitsland Polen 7479 (24), FinlandBelgië 104—61 (6—0); Oostenrijk—Frankrijk 44—109 (0—6). Uitslagen dames, 12e ronde: Duitsland —Italië 98—75 (6—0); België—Noor wegen 47—70 (06); Zweden—Ierland 51—55 (24); Frankrijk—Zwitserland 83—59 (6—0); Polen—Spanje 63—75 (1—5): Finland—Nederland 32- 95 (0—6). Stand open serie: Nederland 76 pnt.; Italië 75; Engeland en Frankrijk 73; Finland 72; Denemaiken 67; Zweden 55: Noorwegen en Zwitserland 54; Ierland 51; Portugal 49; Libanon 48; Polen 44; België 40; Duitsland 39; Oostenrijk 35; Israël 29 en Spanje 17. Stand bij de dames: Frankrijk 55; Engeland f54; Duitsland en Zweden 16; Noorwegen en Spanje 43; Ierland 42: Italië 40; België 33: Nederland 32; Zwit serland 29; Finland 21 en Polen 19, MADRID De Indiase tennisbond heeft een verzoek van Spanje, om de interzone-finale van het Davis-Cuptoer- nooi tussen India en Spanje in Barcelona te houden in plaats van in Calcutta, van de hand gewezen. Weliswaar moet India nog van 13 oktober in Tokio met Japan uitmaken, wie zich winnaar van de Azia tische groep mag noemen, doch de uitslag van deze ontmoeting lijkt bij voorbaat niet twijfelachtig. Spanje liet het verzoek vergezeld gaan van een aanbod aan de Indiase bond voor een vergoeding van 18.000 dollar (ca. /65.000i en het over nemen van de reis- en verblijfkosten voor de Indiase spelers en officials. zijn motor te sleutelen, Hij loopt daar wel strafpunten mee op, maar blijft ten minste in de strijd. Verder stapte don derdag Gerrit Elbert (individuele rijder) wegens bougi emoel 1 ijkh ed en definitief af. Slechts zeven van de zeventien op maandag gestarte Nederlanders haalden donderdag met strafpunten beladen de finish: drie rijders van het A-team: Jan van Dobben, Frits Selling en Jan van der Hoek. een rijder van het B-team. Rudi Boom. twee rijders van het Holland West-team: Stef van der Sluis en Jaap Sikkema en een individuele rijder: Ton van Heugten Het is nog lang niet zeker of zij vrij dag allen voor de vijfde etappe van start mogen gaan. Frits Selling reed op de heide verkeerd en miste een controle. Jan van Dobben kwam erg laat binnen en Ton van Heugten kan alsnog uit de wed strijd genomen worden, omdat hij woens dag een minuut te laat over de streep gtng In het allerergste geval wordt het Nederlandse contingent dus tot vier rij ders gereduceerd. Een troost ls er bij dit alles: ook de overige ploegen telden meer uitvallers dan overblijvers, Oost-Dults- iand behield volgens althans zeer on officiële cijfers de eerste plaats. VOOR DUEL MET ORANJE Zwitsers elftal in trainingskamp BERN Het Zwitserse nationale elf tal zal op 11 oktober naar een trainings kamp Ln Duisburg gaan om zich voor te bereiden op de wedstrijd voor de wereld beker op 17 oktober tegen Nederland. De ploeg wordt geselecteerd door de natio nale coach dr. Alfredo Foni. Er zijn ook afspraken gemaakt met een amateurclub uit de buurt van Duisburg voor een trai- ningswedstrijd. Wanneer die wedstrijd gespeeld zal worden en tegen welke club is niet bekend gemaakt. Het Zwitserse elftal zal op zaterdag 16 oktober in Am sterdam aankomen. Quicksilver S in Nootdorp (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Zaterdagmiddag krijgt Nootdorp hoog bezoek. Bezoek van een zestienjarige die op de drempel staat van een record verbetering. In de zevende koers op de renbaan stort Quicksilver S en het ligt ln de lijn der verwachtingen, dat hij hier zijn 129ste overwinning gaat behalen. Dan ls hij nog maar één zege praal achter cp het Italiaanse paard Tornese. die het tot 130 bracht en daar mee het officieuee wereldrecord op zijn naam heeft staan. Quicksilver S geeft zestig meter aan de koppaarden. maar die zijn niet van het kaliber dat zij aan zo'n voorgift voldoen de hebben. De twee trlokoersen hebben belde tien paarden en in bolde gevallen ls het goed rekening te houden m'et de noordelijke paarden, want die zijn op dit baantje bijzonder thuis. Het programma begint met de twee series van de seriedravery, rie finale hiervan is aan het eind van de middag. De eerste start wordt om drie uur ge geven Renaprijs H660 m eerste serie). Crisante - Crystal Heny - Astrid, Renaprijs (1660 m tweede serie): Catc- rlna Valente - Chris Hanover P - Bloem- saat. K. Rlta prijs (2380 m met trio): Buick Magowon - stal Artie (Xenophon Scott en Blackfoot van "s-Gravenhofz Tol ly T Outsider: Caravellp Ramonaprljs (1980 m): Catharine - DIejo K - Double Deter. Rod in prijs (1980 m>; Duveltje van Akerendam - Dakota - Derde Hanover P. Itvanprjjs (1900 m met trio): Zora W - Zandra H van Sophia - Xaverius II Rltaruscprijs (2380 m)Quicksilver S - Wings - Woudsnip S. DEN HAAG Zondag 26 september worden op het circuit van Zand voort wegraces voor standaardmotoren gehou den. Bij deze races vindt miet, zoals bij normale wedstrijden een indeling naar cilinderinhoud plaats, doch naar snel heidsmogelijkheden. Er zal in vier klas sen door in totaal 80 rijders worden deelgenomen, terwijl twee klassen sport- machines aan de start zullen verschijnen, nl. de 250 cc en 500 cc.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9