CONCILIE: NIEUW WERKSCHEMA Openbaar vervoer maakt wegen vrij Meer winst PTT door vraag naar diensten Binnenkort rapport over voorrang Kiesleeftijd van 23 tot verlaagd 21 jaar BRIEF NIEUW SPOOR MOORD? Mariner IV krijgt bevel te zwijgen Verkeer moet beheerst worden Verband roken en hartziekten bestaat VOOR GEMEENTEN 200 MILJOEN MEER VLASVELD Vervuiling van Rijn blijft punt van studie Prijs Nederl. letteren voor J. C. Bloem VRUDAG 24 SEPTEMBER 1965 DE TJ3PSE COURANT PAGINA 5 Advertentie) Romy Schneider heeft in Madrid KaMr zevenentwintigste verjaardag gevierd. Tijdens het feest zette Romy een stierepruik op, maar niemand nam de uitdaging aan haar bij de horens te vatten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stichting; weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid maakt op het ogenblik studie over de voorrangsregels. Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat hoopt dat deze studie antwoord kan geven op: voorrang voor verkeer van rechts of links, voorrangsregeling per kruising of aansluiting, het totaal opheffen van el ke voorrangsregel. De stichting hoopt binnenkort gereed te zijn met haar nota verkeersveilig heid en daarna met het onderzoek naar de middenbermbeveiliging. Ook is nog gaande een onderzoek naar stadslich ten en dimlichten en een studie over voetganger en autobestuurder, dit alles in internationaal verband. Minister Suurhoff hoopt, dat einde 1966 in totaal 330 km snelweg van een middenberm beveiliging voorzien zal zijn. De werk groep alarmering verkeersongevallen hoopt haar rapport binnen een jaar te kunnen indienen. Een interdepartementale commissie gaat na op welke manier het best rijks bijdragen verleend kunnen worden bij het oplossen van stedelijke verkeerspro blemen. Hierbij betrekt de commissie ook de doelmatigheid Van onderzoeking gen en plannen. Schema 13 voor verdere discussie goed bevonden ROME (KNP) De concilieleiding heeft naar in Rome verluidt een ,v werkschema voor het concilie op gesteld. Volgens dit plan zouden de dis- es over schema 13 eind deze maand klaar moeten zijn. Dan zou er nog twee weken gediscussieerd kunnen worden over de ontwerpen voor missie priesters. Na 15 oktober zouden de concilievaders dan nog slechts 3 maal per week in algemene vergaderingen bijeenkomen, waarbij alleen gestemd behoeft te worden over de diverse voor- stelleh en de resterende tijd vrijkomt een snelle bewerking in de com ics van de geamendeerde ontwer en voorstellen. Bovendien zou er dan ruimte zijn voor openbare verga deringen voor de afkondiging der goed gekeurde documenten door paus en bis schoppen. Bij zitten en opstaan heeft de conci lievergadering besloten de algemene bespreking van schema 13 over „dt kerk in de moderne wereld" te beëin digen en over te gaan tot hoofdstuksge- wijze behandeling. De Indiase aartsbisschop-coadjutor van Bangalore, mgr. Lourdusamy, ver klaarde dat in hetgeen het schema over de seksualiteit zegt, elke richtingwij zing ontbreekt. Wat 't schema over het huwelijk zegt, reikt niet verder dan westerse cultuurpatroon. Dit geldt evt voor de sociaal-economische be schouwingen in het schema, zo zei hij. Het houdt geen rekening met landen met een andere economische ordening. Kardinaal Cardijn, de vroegere KAJ- aalmoezenier, was van mening, dat het schema uitvoeriger over het huwelijk moest zijn. Het atheïsme diende behandeld te worden overeenkomstig de lijnen aangegeven in de encycliek ,,Ec- clesiam Suam" van Paulus VI. Een an dere interventie over het atheïsme werd gehouden door mgr. Badoux uit Cana da. Deze zei dat de mensen, die niet verder kijken dan het aardse leven, ge makkelijk tot het marxisme neigen, dat leert dat de mens de maat van alle din- is. 't Is werkelijk noodzakelijk, zc beklemtoonde hij, dat 't concilie erin slaagt de mensen de heilsverwachting duidelijk te maken als tegenhanger de marxistische opvatting. 200.000 jonge kiezers meer schaffen. Een hmendement-Ruys d( Beerenbrouck (KVP) werd met 37 te gen 36 stemmen aangenomen. Nu pro beerde de heer Schakel (AR) via eer boeiend betoog de Kamer mee te krij- (Van c parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgend jaar zullen rond 200.000 jonge kiezers van 21 tot 23 jaar voor het eerst aan de verkiezingen in Nederland deelnemen. De Tweede Kamer heeft de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd unaniem toege- Een poging door de AR-fractle on dernomen om de opkomstplicht uit on ze kieswet te schrappen zal geen meer derheid krijgen. De Kamer meent, dat deze zaak nog niet voor een definitieve beslissing rijp is. Het niet opkomen kan worden bestraft met een boete van 15 gulden, en bij herhaling met het dubbele bedrag. De Tweede Kamer heeft gisteren een groot aantal wijzigingen van de bestaan de kieswet behandeld, die gedeeltelijk van principiële betekenis zijn, maar voor het grootste deel slechts van. tech nische aard waren. Het ging om een voorstel nog door minister Toxopeus on der het vorige kabinet ingediend, maar bijna onveranderd door minister Smal- lenbroek overgenomen. Er waren hierbij zeven hoofdpunten aan de orde. Daarbij stond uiteraard op de eerste plaats de aanpassing van de kieswet aan de gewijzigde grondwet: stemrecht voor iedere Nederlander van 21 jaar en ouder. De hele Kamer had daar vrede mee. Bedenkingen waren er evenmin tegen de invoering van stern- machines. Door het gebruik van deze machines zal het aantal fouten, dat bij het gewone tellen vrij groot was, bijna tot nul teruglopen. Bovendien gaat de telling aanzienlijk sneller en is het ge mak ook voor de kiezer zelf groot. De enige vraag, die door de Kamer werd gesteld was: moeten de gemeenten de kosten geheel dragen? Mr. Beernink (CHU) had uitgerekend, dat het miljoen gulden gaat. Zo'n machine gaat rond 6000 gulden kosten en in heel het land zijn er ongeveer 10.000 nodig. Ook dr. Albering (KVP) meende, dat de mi nister nog maar eens over de kosten moest nadenken. Dat wilde minister Smallenbroek wel, maar hij zag geen mogelijkheden. Bovendien, zo viel de bewindsman de heren Geertsema (WD) en Voogd (PvdA) bij: de i: ring van deze machines is niet verplicht gesteldDe gemeenten moeten hierin zelf beslissen. De opkomstplicht; riep nog de meeste discussies op in de Kamer. Deze zaak is in 1916 in de wet gekomen. Daarna heeft men er van AR-zijde steeds fel legen geopponeerd, omdat men meent, dat de overheid geen recht heeft de burger daartoe te verplichten. Voor het laatst is over de opkomstplicht, niet de plicht om te stemmen, maar wel om te verschijnen, gestemd In 1946. Toen wilde de regering de plicht af- Vonnis C. cn A. uitgesteld De nomische politierechter te Arnhem heeft zijn uitspraak in de zaak tegen de N.V. C. en A. Brenninckmeyer te Arnhem gens overtreding van de uitverkoopwet week uitgesteld. De officier van justitie had een boete van f 26.000.geëist. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse politie heelt Interpol Ingeschakeld by het onderzoek naar de herkomst van een anonieme brief, die ïnoRe- Iijle een spoor is in het onontwar bare koffermoordmysterie. Het gaat om een enveloppe, die gistermiddag werd gevonden tussen de redactie- post van het Amsterdamse avond blad ..Hel Parool". In de enveloppe zat een kleine, onduidelijke foto, waarvan het vermoeden bestaat, dat er in ontbinding verkerende lichaamsdelen op voorkomen. Het fotolaboratorium van de politie onderzoekt de rare foto mómenteel, maar is nog niet veel verder geko men. Wel is. aldus hoofdinspecteur J.Vrij burg, die het onderzoek in de moordzaak leidt, J zeer scherp 'n donker- W- kleurige hand te zien, r terwijl bij nadere be- In studering tevens iets i naar voren komt. dat lijkt op de vergane res- j ten van een menselijk hoofd. Achter op de enveloppe zijn met een j scherp voorwerp J a- panse lettertekens ge- grift. Zij vormen de naam van het Japanse jj schip Taiten Mani en waarschijnlijk de per soonsnaam Shoji. De politje houdt rekening met de mogelijkheid van een grap, maar een Japans letterkun- dige. die is geraad- pleegd. hangt de over tuiging aan. dat de let- ters inderdaad geschre- ven zijn door een Ja- r panner of althans door iemand, die het Japans - schrift goed beheerst. ,f Men heeft inmiddels kunnen nagaan, dat de Taiten Maru 'n schip is van de rederij Taiwo Kaian Ka uit Kobe. Op de vermoedelijke datum van de moord was het in Kaapstad. Voor zover bekend, heeft het trouwens nooit een Westeuropese haven aan gedaan. De politiedeskundige drs. D. Eskes heeft vastgesteld, dat de lettertekens op de enveloppe moeten zijn gekrast nadat, deze reeds ge sloten was. v.J WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ruimtevaartuig Mariner-IV, dat op 14 juli j.l. de eerste foto's van dichtbij van de planeet Mars maakte, houdt vandaag op een signaal van de aarde op met het oversienen van gege vens. Het toestel, dat op 28 nov. van het vorig jaar werd gelanceerd, heeft nu 660 miljoen kilometer in zijn baan om de zon afgelegd. De mogelijkheid bestaat volgens het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart NASA dat weer contact kan worden opgeno men in 1967, wanneer de Mariner-IV zich op slechts 46 miljoen kilometer van de aarde zal bevinden. k rïf i ii liïiiï! tuil it lit ill 11 ifjt 11 gen. Maar dr. Albering (KVP) en Voogd(PvdA) vonden dit niet de beste gelegenheid. Daar wis de minister het de zaak kan beter bij algehele herziening van de kieswet den uitgesproken. Mr. Geertsema (VVD) Beernink (CHU) waren voor 't behoud van de opkomstplicht. De Ka- zal op 5 oktober over het amende ment-Schakel stemmen. Sinds 1933 ligt in de wet de bepaling vast, dat de politieke partijen 'n waar borgsom moeten storten als zij aan de verkiezingen deelnemen. Wie geen 75 procent van de kiesdeler haalt, verliest het geld. Daarmee werden onserieuze pogingen tot deelname aan de verkiezin- in de kiem gesmoord. Het bedrag die waarborgsom was 500 gulden. De Kamer ging ermee akkoord dit te •dubbelen tot duizend gulden per kies kring, dus 18.000 gulden voor het gehele land. Bovendien: partijen, die in-'n ver tegenwoordigend lichaam aanwezig zijn, behoeven het bedrag niet op tafel te leggen. Tegen het voornemen de waar borgsom ook in te voeren voor de Pro vinciale Staten en gemeenteraadsverkie zingen bestonden bedenkingen. Dr. Al bering (KVP) kwam met een amende ment, dat de gemeenteraadsverkiezin gen buiten de regeling wil houden. Mi nister Smallenbroek had weinig bezwa- n: hij laat de beslissing aan de Ka- De Kamer had geen bezwaren tegen de uitbreiding van de mogelijkheden om bij volmacht te stemmen. Men wilde zelfs verder gaan. Vele leden vroegen minister Smallenbroek ook de Ne derlanders, die in het buitenland verblij- zoals militair en diplomatiek perso neel, zendelingen en missionarissen het stemrecht te geven. De bewindsman deelde mee, dat deze zaak binnenkort in het kabinet aan de orde komt. Hij voelde niets voor de wensen van dr. Albering (KVP) om de politieke jon- gerencontactraad daadwerkelijk te gaan steunen. Dat is een politieke acti viteit, daaraan moet de overheid niet meedoen. Hetzelfde gold voor het ver zoek om de rijksvoorlichtingsdienst een brochure voor jonge kiezers te laten maken en deze ter beschikking vi gemeenten te stellen. Deze voorlichting wenste minister Smallenbroek ovr laten aan de politieke partijen. Tenslotte was er een amendement- Voogd (PvdA), dat de toevoeging van wetenschappelijke titels als doctor, doc torandus of meester aan de naam var een kandidaat op de stembiljet wilde schrappen. Het hoeft in de politiek he lemaal geen pré te betekenen, wa men een titel heeft, aldus de socialist. Minister Smallenbroek wilde zijn vi stel handhaven, omdat de wet op het tenschappelljk onderwijs deze titels eenmaal heeft erkend. Ook hierover zal de Kamer op 5 oktober beslissen. Het Japanse opschrift op de brief, die in het bezit kwam van de Amsterdamse politie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het particuliere ver voermiddel moet zoveel mogelijk be stemd worden voor die doeleinden, die niet of minder goed door openbaar vervoer verzorgd kunnen worden. De gemeenschap kan niet aan elke ontwik keling van het particulier vervoer auto's, motorrijwielen, scooters, brom mers en zelfs rijwielen volledig ruim baan laten, zonder op den duur zeer es sentiële andere belangen en een vlotte afwikkeling van het verkeer zelf ernstig In gevaar te brengen. ,,Het vraagstuk van het particulier vervoer moet wor den opgelost door stimulering van het openbaar vervoer". Dit schrijft minister Suurhoff (Ver keer en Waterstaat) in de toelichting op zijn begroting voor 1966. De minister laat in zijn toelichting ook deze waarschuwing horen: als Ne derland rond het jaar 2000 circa 21 mil joen inwoners heeft en elk gezin 1 en sommige gezinnen 2 of 3 auto's bezit ten, afgezien nog van miljoenen andere voertuigen, dan zou bij een onbelemmerd gebruik van al deze verkeersmiddelen vrijwel geen stadscentrum, geen recrea tiegebied, geen woon- of werkgebied meer voor geweldige doorbraken en in perkingen vanwege de wegenaanleg ge spaard blijven. En dan nog is het vol gens de minister de vraag, of men chao tische verkeerstoestanden en de ver keersonveiligheid de baas zou kunnen blijven. Rekening houdend met de enor me financiële offers, die het „ruim baan" laten aan het particuliere ver voer vereisen zou, is het volgens minis ter Suurhoff wel duidelijk dat de volks gemeenschap in de toekomst voor een uiterst moeilijke keuze zal worden ge plaatst. Zal het verkeer ons of zullen wij het verkeer beheersen. Minister Suurhoff meent dat de thans duidelijk te onderkennen ontwikkeling niet op haar beloop mag worden gelaten. Hij hoopt dat tijdig de overtuiging veld zal winnen, dat het openbaar vervoer aan zienlijk minder ruimte en middelen vraagt en daarom bevorderd moet Twee groepen maatregelen kunnen een ontwikkeling in die richting beïn vloeden: enerzijds maatregelen om het openbaar vervoer te verbeteren en daar aan voorrang te verlenen, anderzijds maatregelen om het particulier vervoer in gevallen waarin het irrationeel en oneconomisch is minder aantrekkelijk te maken. De eerstgenoemed maatre gelen dienen volgens de minister voorop te gaan. Op wachtlijst telefoon 30.000 aanvragen meer P.T.T. verwacht, c|at in het komende jaar weer een stijgende vraag naar zyn diensten zal opkomen, waardoor zowel de exploitatielasten als de exploitatie- baten zullen toenemen. Die baten wor den geraamd op 1.368 miljoen gulden (100 miljoen meer dan in 1965), de las ten op 1.313 miljoen (55 miljoen meer), zodat het voordelige exploitatieresul taat 73 miljoen gulden zal bedragen. Rekening houdend met andere bate en lasten zal de winst 140 miljoen gulden zijn, waarvan 15 miljoen aan het ryk wordt uitgekeerd en de rest wordt ge- Wat de vraag naar diensten betreft: Zo'n vijftig meter vangrail heeft de bestuurder van deze auto in zijn cabine moeten verwerken, voordat de wagen tot stilstand kwam. De- bestuurder bleef bij dit ongeluk m de Amerikaanse staat Wyoming nagenoeg ongedeerd. Maar de vangrail was van twaalf staanders gerukt. Dr. Meinsma: AMSTERDAM (A.N.P.). Een rela tie tussen roken en hart. en vaatziekten bestaat wel evenzeer als tussen roken en longkanker, aldus dr. L. Meinsma. Hij bracht vooreerst in herinnering dat uit de onderzoekingen, in Amerika en Engeland, onder meer is gebleken dat rokers van sigaretten vaker overlijden aan ziekten van de kransslagaderen van het hart dan ntet-rokers. Uit gegevens van het C.B.S. blijkt, dat In 1964 10.566 mannen en 5.519 vrouwen overleden aan arteiiosclero- tische hartziekten, waartoe ook de ziek ten van de kransslagaderen gerekend worden. Aan longkanker overleden dat was reeds eerder bekend 3.579 mannen en 277 vrouwen. Dit betekent voor 1964zeker een oversterfte van 10.681 mannen, die aan genoemde hart en longziekten zijn overleden, waarbij de rookgewoonten vermoedelijk van grote invloed geweest moeten zijn. Van deze mannen was 49 jonger dan 65 jaar. Uit recente C.B.S.-cijfers kan geen stijging van de consumptie van sigaret ten worden afgeleid. Recente kleinhan- delgegevens wekken overigens de indruk dat in de afgelopen maanden de detail verkoop van sigaretten weer is toeg"- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gemeentefonds ■au het rijk heeft het komend jaar ooralsnog de l»eschikking over ruim 2,6 miljard gulden, die verdeeld zullen worden over de bijna duizend Neder landse gemeenten. In de begroting van het fonds is, in afwachting van de vast stelling van de desbetreffende norm vergoedingen, voor uitkering lager on derwijs een bedrag van 373 miljoen gul den opgenomen, dat is 38 miljoen meer dan in 1965. De belasttnguitkering bedraagt 16,5 miljoen (0,9 miljoen meer), de algeme ne uitkering 2,15 miljard (183 miljoen meer). De aanvullende bijdrage 15 mil joen (0,5 miljoen meer) en de garantie uitkering 55,8 miljoen (29 miljoen min der). Deze overige uitkeringen zijn dus tezamen 160 miljoen gulden hoger dan in 1965. Compensaties voor de gevolgen van nog tot stand te brengen salaris maatregelen zijn daarbij buiten be schouwing gelaten. De raad voor de gemeentefinanciën had een verhoging van in totaal 189.2 miljoen voorgesteld, maar de regering heeft niet alle voorstellen van deze raad willen inwilligen. Zo wilde de re- 7.5 miljoen voor middenberm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In 1966 zal T.5 miljoen worden besteed aan het aanbrengen van middenbermbevelliging langs bestaan de autosnelwegen. Er wordt naar ge streefd, dat de autosnelwegen, die pri mair daarvoor In aanmerking komen, eind 1966 van een middenbermbeveili ging zijn voorzien. Daarna zal geleide lijk met de beveiliging langs de overi ge autosnelwegen worden verder gegaan. Aldus blijkt uit de toelichting op dé be groting van verkeer en waterstaat voor gering op dit moment niet uitgaan van (voorgestelde) toeneming van de gemeentelijke investeringen met een be- van 50 miljoen in verband met ver snelde uitvoering van verkeersvoorzie- ningen. De regering wil over een even tuele extra uitkering voor dit doel eerst interdepartementaal overleg plegen. Ook wilde de regering geen rekening houden met en vooruitlopen op toekom stige prijsstijgingen. De garantie-uitke ring van het fonds werd verlaagd, om dat op andere plaatsen intussen wat ver fijningen in de uitkeringsnormen zijn aangebracht. Het gemeentefonds heeft per I januari a.s. een reserve van lljoen gulden. (Advertentie) verwacht wortien o.m. in 1966 2.250 miljoen binnenlandse brieven, 13,5 mil- miljoen- terweg .nadelig op de gunstige situatie, RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen Nederland en Duitsland Is overleg gaande over maat regelen, die de ernstige vervuiling van de Rijn kunnen tegengaan. Beide landen willen deze vervuiling gezamenlijk be strijden. De regering weet, dat het West-Duitsland ernst is niet deze maat regelen. Vervuiling en verzilting zijn de ern stigste vijanden van het water, vooral voor „het hart van Holland". Daarom moet volgens minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat een nieuwe op lossing gevonden worden in de gehele waterhuishouding, met als belangrijk onderdeel de voorziening van het hart van Holland. Men studeert hier reeds op, maar het zal nog wel enige tijd du ren, voordat een totaal nieuwe water huishouding een feit geworden is. In de nieuwe plannen voor de water voorziening speelt do Delta een uiterst- gewichtige rol.i Jiaast de Rijn. Halaas werkt de uitdieping van de Nieuwe Wa- jjopn, ijiryionlapdqe gpakkette?, girostortingen en chéquea, 6,7 miljoen postwissels, 2,2 miljoen binnenlandse telegrammen, 1.440 miljoen lokale er 785 miljoen interlokale telefoongesprek ken, 1.110 miljoen girorekeningen, waar op 190 miljoen overschrijvingen zullen plaatsvinden. Er wordt niet verwacht, dat de te lefoondienst evenveel nieuwe aansluitin gen zal kunnen tot stand brengen als aanvragen bijkomen, zodat de wachtlijst eind 1966 niet meer 150.000 doch 180.000 personen zal vermelden. Met de personeelsvoorziening is het minder somber gesteld by P.T.T. dan het recente verleden. Meer personeel kost weliswaar meer geld, doch bete kent ook minder overwerk. Gerekend wordt op een gemiddelde bezetting van 65.200 mannen en vrouwen. Uiteraard heeft P.T.T. ook voor 1966 eer een omvangrijk bouwprogramma. Zo zal met het stichten van nieuwe ge bouwen ter vervanging van verouderde te kleine postgebouwen alsmede met belangrijke uitbreidingen van gebou worden voortgegaan of begonnen in Voorschoten. De telegraaf- en telefoondienst zal voortgaan met de bouw van gebouwen o.m. te Den Haag- Escamp en Den Haag-Prinsestraat (tweede districtscentrale en straalver bindingstoren), Katwijk, Lisse, Pijnac- Rijswijk-Steenvoorde. Voorts zal worden begonnen met gebouwen o.m. te Delft-zuid, Den Haag Marnixstraat), Hoek van Holland, Leiden zuid-west, Lisse, Monster, Noordwljkerhout, Sas- senheim en Warmond. In de technische sfeer kondigt P.T.T. de plaatsing van zegelafgifteautpmaten de loketten aan, terwijl het aantal postzegelautomaten zal worden uitge breid. In totaal zal P.T.T. in 1966 voor 38E miljoen gulden Investeren. Voor de ja ren 1967 en 1968 zijn al investerings plannen opgesteld, die bedragen van reap. 450 en 500 miljoen zullen vergen. Ten dele moet 't bedrijf hierover nu al zekerheid hebben, omdat bestellingen voor technische apparatuur en opdrach ten voor nieuwbouw enkele jaren vooi oplevering moeten worden gedaan. Tenslotte wordt voor de rijkspost spaarbank in 1966 een voordelig exploi tatiesaldo verwacht van ruim 21 mil joen gulden. die door het sluiten in zuidwestelijk Nedei-land geschapen wordt. Voorlopig blijven de moeilijkhe den van een toenemende verzilting te rugkomen, ook al. omdat men omwille van de watervoorziening het Rijnwater niet voortdurend kan laten afvloeien. Men moet zich er volgens minister Suurhoff zelfs op voorbereiden, dat de zoutgrens althans voorlopig zal op dringen tot voorbij de mond van de Hollandse IJssel, waaruit Rijnland en Delfland het water moeten betrekken. Athene zendt geen waarnemers naar concilie ATHENE, (K.N.P.). Onder »tcrk< druk van aartsbisschop Chrysostomos var Athene heeft de synode van de Griek! Orthodoxe Kerk beslotcu geen waarne mers te zenden naar de vierde zitting var het concilie. In de vergadering van metro polieten van juni van dit jaar luid mer besloten de kwestie van de concilie-waar nemers te verschuiven naar de september- bijeenkomst. Na afloop van de vergadering verklaar de de vice-voorat ter van de synode, mgr. Panteleinon, dat het zenden van waarne mers was afgesloten op de pertinente wei gering van de metropollet van Athene. Hij verwees hierbij naar een eerdere uitlating van Chrysostomos, waarin deze 90-jarige prelaat zegt, dat zolang hij nog leeft geen toenadering van de Grieks Orthodoxe Kerk tot Rome zal zijn. Uit andere klaringen van leden van de synode blijkt, dat de meerderheid achter zending waarnemers stond. DEN HAAG. De minister van C.R.M. in Den Haag en de minister van Cultuur te Brussel hebben besloten de Prijs der Ne derlandse Letteren 1965 toe te kennen aan de Nederlandse dichter mr. J. C. Bloem (78) te Kalenberg (Ov.). Dit op voorstel van een jury, be staande uit prof. dr. N. A. Donkersloot, K. Fens, dr. J. W Schulte NordhoR en H. J. Michael (Ned. afd.), C. Blttre- mieux, prof. dr. L. F Lissens, prof. dr. J. Weisgcrber en K. Jonckheere (Belg. afd.). De titel van Jac. Bloems eerste bun del, „Het Verlangen" (1921), is kenmer kend voor de geest van zijn poëzie. Zelf heeft hij dit verlangen omschreven als „de goddelijke onvervuldheid, die wel verre van ons leven doet dragen last te maken, ons juist de anders onduld bare last des levens doet dragen niet alleen, maar zelfs bovenal beminnen". In latere verzen gingen het verlangen en de onbevredigdheid meer schuil ach ter een pessimistische en weemoedige berusting, zoals reeds uit de titels van de laatste kleine bundels blijkt. De gemeente Den Haag kende mr. Bloem in 1949 de Constantijn Huijgena- prijs toe. Van zijn publlkaties zijn te noemen t Media Vita. De Nederlaag, Enkele Ge dichten, Over Poëzie, Sintels, Quiet though Sad, Avond, Aphorismen, Terug blik op de afgelegde weg.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5