W SteCeidóeSoti/fccmt „GEEN BEHOEFTE AAN KLEINE AVRO'TJES" mmmm» Vanavond in fit* ether I M' Monteur redt kinderen uit brandend huis de misdaad giovanni vent I PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 De stap van Vondeling CHTER de schermen van de Tweede Kamer is er nogal gemopperd en geklaagd over het ultimatum dat minister Vondeling tamelijk onverbloemd de Tweede Kamer bij het indienen van de Rijksbegroting heeft gesteld. Het ultimatum in de vorm van de mededeling dat het kabinet met deze miljoenennota de kraan stevig heeft dichtgedraaid, zodat de Kamer alleen nog maar verhoging van posten zal kunnen krijgen, als ze tegelijk aangeeft welke posten dan met minder geld zouden moeten worden bedeeld. Er is dus sprake van zoiets als een ..stop van Vondeling"; een liberale ex-minister heeft zich over deze stop zo boos gemaakt, dat hij pathetisch uitriep of het maar niet het beste zou zijn dat het machteloos gemaakte parlement meteen weer met groot verlof uiteen ging! Zo erg is het natuurlijk met de rechten en bevoegdheden van de Tweede Kamer niet gesteld. De oppositie en andere bezwaarden behouden onder alle omstandig heden de vrijheid om te pogen de regering ten val te brengen. De Nederlandse volksvertegenwoor diging, ook al is haar bewegings vrijheid de laatste twee jaar prak tisch nogal ingeperkt, blijft tien maal meer gelijken op een echte wetgevende macht dan bijvoor beeld het parlement dat in Dja karta of Parijs „ja" moet knikken. WAT overigens niet wegneemt dat het kabinet-Cals de Kamers voor een paar voldongen feiten stelt. Eén zo'n voldongen feit is bijvoorbeeld het plafond van de overheidsuitgaven. Dr. Von deling is niet de eerste kanselier van de schatkist die op prinsjes dag laat blijken, dat zijn miljoe nennota geen proeve van een be groting. maar een reële opstelling van cijfers is, waaraan moeilijk te tornen valt. Alleen heeft dr. Vondeling het wat krachtiger dan voorheen gezegd en daarbij de Kamer erop gewezen dat die met betrekking tot de Rijksbegroting niet alleen rechten maar ook plichten heeft. Heeft een minister van Finan ciën nu het recht om zo te spre ken? Terzake van hfef totaal van uitgaven en inkomsten en hun onderlinge verhouding, zeker. Want een regering moet een reëel beleid kunnen beloven en zij is daartoe onmogelijk in staat, wan neer zij niet globaal weet van welke cijfers er kan worden uit gegaan. In het huidige geval bijvoor beeld is de regering nergens, wan neer de Staten-Generaal, zonder compensatie, een belangrijk onder deel uit hun belastingplannen gaan schrappen of wanneer geëist zou worden dat voor de wegen bouw nog eens honderd miljoen meer moet worden uitgetrokken. Het kabinet-Cals heeft dan ook naar onze smaak het volste recht om terzake van de eindcijfers een houding aan te nemen van „accep teren of, met ernstige consequen ties, deze begroting verwerpen". Maar dat recht mag de regering alleen maar hanteren, wanneer ze de mogelijkheid tot verschuivingen openhoudt. Anders zouden de Sta ten-Generaal met betrekking tot één van hun voornaamste taken inderdaad een praat-college wor den en zich in hun constitutionele bevoegdheden gekortwiekt zien. NATUURLIJK zijn niet alle ver schuivingen binnen de Rijks begroting zaken die het kabinet heeft te accepteren. Aan sommige begrotingsposten zit nu eenmaal een uitgesproken politieke kant. Zo maakt het een heel verschil of er 200 miljoen gulden wor4t ge zocht in verhoging van vennoot schapsbelasting of in verlaging van de woningbouwsubsidies. Maar tot op zekere hoogte be hoort een kabinet de volksverte genwoordiging toch de vrijheid te laten om, zonder direct met het zwaard van politieke consequenties te rammelen, de beschikbare gel den wat anders te verdelen. Wel mag het kabinet en in het bijzonder zijn schatkistbewaarder eisen, dat het plafond van de Rijksbegroting goeddeels of pre cies blijft liggen op de eenmaal aangegeven hoogte. Voor een reële toepassing van verschuivingen zal het dan verder duidelijk moeten zijn, hoe die in hun optelsom er zo ongeveer komen uit te zien. Wanneer men met de begroting van O. en W. bezig is. kan men bijvoorbeeld niet teruggrijpen naar Waterstaat, wanneer die begroting de Kamer al gepasseerd is en niet kan men per gratuite bewering stellen dat Defensie weken later aan de orde komend dan maar 't gelag betalen moet. Het aangewezen moment voor de Kamer om concreet op ver schuivingen aan te dringen zijn de algemene beschouwingen. Maar dan zal daaraan een intensiever fractieberaad vooraf moeten gaan dan thans het geval is, aangezien belangengroepen in de fracties dan globaal te weten dienen te komen waaraan ook zij zich bij de komen de begrotingsdebatten hebben te houden. Op die manier versterkt de volksvertegenwoordiging haar po sitie ten opzichte van de regering meer dan door allerlei touwtrek- debatjes bij de afzonderlijke be grotingsbehandeling. Bovendien benutten de fracties op die manier ook zakelijk, dat ze een totaalvisie hebben op de actuele staatszaken. Daaraan schort het de laatste jaren dik wijls. Mr. Slotemaker gispt ANTENNE Kitty Janssen in middeleeuws b£ rederijkersspel uit Oudewater etherkandidaten familieblad DR. L. H SLOTEMAKER. AVRO» roorzHter. hield gisteren In een Inge laste uitzending een propagandapraat- tje voor zijn omroep. We z(jn niet gek op dergelijke inlassen omdat ze maar moeilik passen in de drievoudige taak van de t.v.: informatie-educatie-ont spanning. Maar we hebben begrip voor de moeilijke situatie waarin juist de AVRO dreigt te komen verkeren door het optreden van RTN en TROS en we konden constateren dat heren Slote- makers argumenten heel plausibel klon- het- doel van de tweede mei cieelbehoud van Tc ie vizier» J Als de AVRO de nachtdieren-aflevering van „Zoo Zoo" niet met zoveel fanfare had ingeleid zouden we van n redelijk geslaagd experiment hebben gesproken Na die fanfare was onze verwachting echter héél hoog gespannen en daardoor viel de uitzending ons tegen. Technisch was er nogal wat op aan te merken J maar gezien het experimentele karakter gaan we daar graag aan voorbij. Maar aan inhoud werd er feitelijk niets ge- boden wat. we al niet eerder in dieren- films gezien hebben En het was bepaald weinigzeggend. (ensuurbepalingen NA het ln de publiciteit brengen van cen- suurbepalingen waaraan pater Van Kilsdonk zich ten overstaan van zijn orde- overste heeft te houden, werd dezer dagen bevestigd, dat ook pater mr. Schoenmaec- kers zijn voor de openbaarheid bestemde redevoeringen en artikelen aan superieu ren in de Sociëteit van Jezus voorleggen moet. Het eerste geval ging over een pater Jezuiïet die theologisch en zielzorgelijk zeer vooruitstrevend was; nu om zijn tegenpool, want pater Schoenmaeckers zal met zijn artikelen in een Brits blad wel een van de bronnen zijn waarin oer-con- servatieve Romeinse bladen gelijkgestem de kritiek hebben gevonden voor hun aan val op de Nederlandse geloofsgemeen- Zowel toen als nu tonen mensen zich verontwaardigd erover dat de provinciaal van de jezuïeten met censuurbepalingen Voor deze verontwaardiging bestaat er geen enkele reden: want de paters jezuïe ten hebben zich bij hun intrede in de Sociëteit aan een bijzondere vorm en graad van gehoorzaamheid gebonden. Deze oensuurbepalingen zijn een privaatrech telijke aangelegenheid, die men als bui tenstaander kan bewonderen of verfoeien, maar die men nooit mag afschilderen als ?n aanval op de rechten van de mens Leidt een en ander voor de betrokke nen zelf tot gewetensnood (een woord dat tegenwoordig overigens gemakkelijk ge bruikt wordt' dan zijn er zoals bekend andere uitwegen. De monteur Ferdinand Koch Deur met vuilnisbak en moker geramd AMSTERDAM (ANP) Tegen het middaguur is gisteren brand uitgebroken op de tweede etage van het pand Govert Fllnckstraat 215 te Amsterdam - be woond door de familie May - die In korte rijd tot een uitslaande brand uit groeide. De brandweer heeft met vtff stralen in drie kwartier het vuur ge doofd. De voor- en achterkamer en de zolderverdieping z(jn totaal uitgebrand. In de woning, waarvan de toegangs deur boven aan de trap was gesloten, be vonden zich twee jonge kinderen. De 2- Jarige Linda lag te slapen, de 4-jarige Yolanda hing hullend en schreeuwend uit. het raam. De ln de nabijheid wonende 20-jarige monteur F. K. Koch is Juist op tijd de trap opgerend, heeft met. een moker, en toen dit werktuig niet voldoende bleek, met. een daar staande vuilnisbak de toe gangsdeur geramd. Is door de dichte rook naar binnen gerend, greep de meisjes, rende terug en gaf ze door aan enkele mannen, die na hem naar boven waren gehold De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Die argumenten: ..Zuilen" is een scheld woord geworden, maar de betreffende omroepen zijn ..zuilen" in de goede zin des woords. ontspruitend aan de levens overtuiging van hun aanhangers. De AVRO wil géén zuil zijn, maar een alge meen. onafhankelijk programma te wil len brengen worden zij zo zei mr. Slotemaker kleine AVROtjes en daar is geen behoefte aan. Zonder TROS of RTN bij name te noe men gispte de AVRO-voorzitter beide ether-kandidaten: de eerste heeft na Den Haag Spui/ Kalvermarkt Rijswijk 'in de Bogaard' De zaak van het hart" was een goede documentaire over hart- en vaatziekten die door de „moeilijke" aanpak ons ech- J ter te hoog gegrepen leek voor de gemld- delde kijkers. Ëen medisch t v-program- ma moet zij het in de beste zin van het woord „populair" zijn wil het een nuttig effect sorteren. Deze documen- taire was bovendien al te theoretisch ingesteld. We kregen wel een opsom- J ming van voorkomende kwalen, maar géén duidelijk therapeutische informa- tie. Dat b.v. de ten onzent voortreffelijk functionerende trombosedienst niet eens werd genoemd vonden we een onbegrij- J pelijke vergissing, en dele werden b. gedoubleerd die vervat waren in de voor treffelijke BBC-documentaire over hart operaties die VARA-t.v. zeer onlangs (en J Vf e>rl PIT mnil el voor de tweede maal) uitzond. Een ver- ticucnutuiiu wijzing naar dit programma was paald wel op zijn plaats geweest. de jf. N.C.R.V. een aanleiding om deze jubilerende 4 feestgeschenk aan te bieden ln de vorm van een rederijkersspel is meer dan listen", waarin naast de beroepsartiesten ongeveer 150 J i Oudewater een rol kregen. Kitty Janssen speelt de rol van Felle Griet in dit in 1621 in Mechelen door Hendrick Fay d'Herbe geschreven spel. Felle Griet probeert met de hulp van Heyn de Duvel, vertolkt door Eli Blom. haar man te genezen van zijn steeds terugkerende dronkenschap. Deze roept op zjjn beurt weer de hulp in van Meester Steven, die moet 4 proberen met behulp van een wat doorzichtige hocus-pocusseance de wraak van Droncken Claes kracht bij te zetten. lNederland II, 21.05). Concert van Utrechts Barokensemble Men heeft zich wel eens afgevraagd waarom de muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw. de barokmuziek dus, zo'n vat heeft gekregen op de hedendaagse muziekliefhebbers. De 4 ensembles, die zich op dit terrejn specialiseren, schieten als paddestoelen uit de grond. Alleen een modegril moet onwaarschijnlijk geacht worden. Eerder J dient de oorzaak gezocht te worden in het grote contrast, dat de barokmuziek met haar lichte, sierlijke klank vormt met onze lawaaierige tijd. Vanavond J de V.P.R.O.-radio het Utrechts Barokensemble met werken van Vivaldi, Telemann en Jean-Jacques Naudot. (Hilversum II. 20.15). Nationaal Ballet ran Senegal rechtstreeks vanuit Firato jr. levert de vocale n eresaluut aan Eddie (Nederland 11, 80:25). Op de Firato worden in de speciaal daarvoor ln- gerichte studio program- 4 ma's opgenomen, waarbij de bezoekers als toe- J schouwers aanwezig kunnen zijn. Vanavond treedt het Nationaal Ballet van Senegal op. Deze uit Wjna vijftig leden bestaande dansgroep, die vanwege de commercie soms concessies aan het publiek doet wat betreft entourage en opzet, gaf al verscheidene malen een show in de Amsterdamse Stads- schouwburg. Het hoofdbestanddeel van hun muziek is de roffel op de tom-tomdrums, waarin soms afwisseling wordt gebracht door gitaar en zang. (Nederland I. 22.00). 4 TELEVISIE Sammy Davis in jazzprogramma rond Eddie Condon de tijd Niet kleurloos Een verbluffend programma bood Michael Pfleghars film „Amusement in Tokio" die bewees dat men in Japan alles af- weet van show-business. Ferry Hoogen- dijks „Parlementaire Spiegel" moest uiteraard teruggrijpen op de miljoenen nota en hij kon de door hem geïnter- NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws, 19.01 Klaas Vaak; VARA: 19.06 Sport - commentaar. 19.35 Flintstones; NTS: 2000 Journ.. VARA: 20.20 Achter het nieuws, 20.45' Belphégor. of Het spook van het Louvre, filmfeuilleton, 22.00 Het Nationaal ballet van Senegal. Zang en dans uit Afrika; NTS: 22.30 Toeristische tips .22.33 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journ.. NCRV: 20.01 Nul één. tv-film, ,20.25 misschien wat ver- drongen jazzstijl, 4 die echter nog heel wat fervente verdedigers heeft, behoort de nu zestigjarige gitarist Eddie Condon. In het jazzprogramma „Een eresaluut aan Eddie Condon" is hij het middelpunt met zijn orkest, bestaande uit Wild Bill Davidson, trompet; Edmund Hall, klarinet; Cutty Cuttshall, trombone; Han Duncan, piano; George Wettling, drums. Verder werken nog mee Sammy Davis jr., Thelma Carpenter en Bob Crosby. Uitgevoerd worden alle hoogtepunten uit de lange geschiedenis van de jazz, zoals „Jazz Me Blues", -t- „Jespers Creepers", „Royal Garden Blues" en „You're driving me crazy", i (Nederland II, 20.25). Frequenties Hilversum III viewde politici daarover weinig andere Dixielandorkest, 21.05 Liefde is laten zeggen dan deze inmiddels al vla de pers hadden gezegd. Opvallend: drs. F. A. Hoogendijk had ook een dui- J delijke eigen mening over de begro- ting. Zonder dat we het daarmee eens hoeven te zijn vonden we dit toch wel plezierig; omdat de AVRO in deze éne rubriek tenminste ook in politicls niet BRUSSEL Neder kleurloos bleek als zij zo vaak pleegt Voor de kinderen. Zaterdag NEDERLAND I KRO: 16.00 Huisje, boompje, beestje: hobbyrubriek, 16.45 Narretje Notedop (dl. 12'. 17.0017 30 fmuSJelT 22.15 Koorzang. 22.45 De 2 23.00 Nieuws .23.05 Ster idprogr.. 23.55 1~ DEN HAAG Ais op U oktober het derde Nederlandse radioprogramma (Hilver sum III1 beschikbaar komt, za! dil worden uitgezonden over de volgende tt- TT fm-zenders: Lopik op de frequentie J\.3.LWljK iCffCïl llflSL !2f correspondentJ Vg- 18.27 Lichte Muzikaal medaillon. 20.00 d. muziek, 22.15 Jazzmuz.. 109 mi: 19.25 Operaconcei t ichte muziek. 1.05 Dick v. Bommel wapent 1 Bommel, hoofd Dick v van de afdeling amusement bij de NCRV-televisie, is al maanden ln de weer met de voorbereidingen voor de grote t.v.-interland tussen twee gemeen ten. resp. in Nederland en in België ge legen. het spel „Een tegen allen". 98.90 mhz, kanaal 40—; Roermond op de frequentie 94.50 mhz. kanaal 25; Goes op de frequentie 99.80 mhz. kanaal HILVERSUM 43—; Hulsberg op de frequentie 98.75 mhz. kanaal 39+; Markelo op de fre quentie 98.40 mhz. kanaal 38: Hooge- zand op de frequentie 97.45 mhz. kanaal 35Imsuin op de' frequentie 88.60 mhz. kanaal 5+. Met ingang van diezelfde datum treedt ook eon wijziging op tn de Im-onvangst "++^1 ttZP+K! in de noordelijke provincies. Behalve het programma Hilversum I. dat r» door de fm-zender te Smilde wordt zorgd op 91.75 m'nz (kanaal 16zal dan ook het programma Hilversum II uitsluitend door deze zender worden uitgezonden en wel op 94.80 mhz (ka naal 26). Het programma Hilversum II (fm) zal dus van 11 oktober af niet meer worden onderbroken voor de regionale pro gramma's. Op de golflengte van de am- steunzenders zal behalve het regionale programma als gebruikelijk het pro gramma Hilversum II ter ondersteuning van de landelijke am-zender Hilversum beluisterd kunnen worden. Prijsvraagverhalen en gedichten Evenals vorig jaar organiseert „Halte" het NCRV-programma voor twintigers, een prijsvraag in korte verhalen en gedichten. De jury bestaat uit Ad den Besten, Edith de Clercq Zubli en Jaap RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m' KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Gram. v. d. militairen, 20.20 Fragmen ten uit de opera Arabella (gr.) 21.30 Het katholiek wetenschappelijk onder- wys in perspectief, beschouwing. 21.45 Klass. en mod. muziek. 22.20 Actuali teiten of gram-, 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws., 22.40 Epiloog. 22.45 Popu- 1 laire gram.muziek.. 23.10 Klass. piano trio. (giv>.23.'55 Nieuws.' "XUKLAXD BBC i330 r Zaterdag Helst tegen elkaar in het strijdperk muziek, 18.30 Jazzrondo. 18.50 Kritisch treden. Binnenkort komt er via de commentaar. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 NCRV-t.v. een oproep tot de kijkers om uit de kmist, 20-00 Nws. 20.05 Lezing, de vragen en opdrachten voor de Bel- 20.15 Utrechts Barok Ensemble: oude gische tegenstanders te bedenken muziek. 20.45 Lezing; VARA: 21.00 in België zijn de t.v.-kijkere na een ver- Melodieën uit films en musicals. 21.30 zoek van de BRT al druk bezig cm J Spontane reacties: discussie over vragen voor de inwoners van Katwijk muziek. 22.00 Stereo: Salonorkest. 22.30 in te zenden. Het ligt in het voornemen Nieuws, 22.40 Klassieke muziek. 23.10 van NCRV en BRT om ln totaal acht Gram.. 23.45 Socialistisch nieuws in wedstrijden te organiseren, die zich in Esperanto, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18 00 Veronica's jukebox, groeten en wensen 19.00 Scheepswerf Gusto; 19.15 Seven o'clock-show; 20.00 Nashville Tennes see; 21.00 Alaskaleidoscoop; 22.00 Pro- gramma voor alle Spaans sprekende mensen in Nederland 22.30 Jazz jour naal. 23 30-01 00 Alle Scandinaviërs niet meer bij het Songfestival HELSINKI Finland en andere Scan dinavische landen zijn voornemens volgend jaar niet deel te nemen aan het songfestival van de Eurovisie. De aardigheid is eraf doordat het com mercieel karakter van het festival te sterk is geworden. DRAADOMROEP (4e lijn Ferwerda. Zowel voor de verhalen als De Noorse landen hebben verzocht daar de gedichten zijn drie prijzen beschik baar; een eerste prijs van f 75.een tweede van f 50,en een derde van des Figaro KV KV 486 <Philha*Tïi 3. uit Die Hochzei Liebe. b. Und Susanna .it (Annelies Ku-pper .sopr.); i Fandango i Symphonic-Ork. f25- De bepalingen zijn: a. De leeftjjd van de deelnemers/sters moet liggen tus sen 16 en 24 jaar; b. de verhalen mogen niet langer z(jn dan 500 woor den; c. zowel de verhalen als de ge dichten mogen niet eerder in bundels zijn verschenen; d. maximaal mag elke deelnemer drie verhalen en drie ge dichten inzenden; e. de inzenddatum sluit op vrijdag 4 december; f. het werk moet worden gezonden aan NCRV-Halte. Hilversum. In het Halteprogramma van 23 decem ber worden de winnende verhalen en gedichten voor de microfoon gebracht. i Advertentie) Den Haag Rijswijk 'jn de Bogaard' HILVERSUM I (402 m> KRO: 7.00 Het levende woord. 7.05 Klassieke gram.. 7.30 Nws. 7.40 Geestel. liederen. 8.00 Djinn; gevar. programma. (8 30 Nieuws», 12 00 Angelus.. 12.03 Lichte muZiëk. 12.37 Voor land - 'erf WilnhbuW. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram.. 12.45 Over heidsvoorlichting: De., tam yA Bwurwi.. praat weer over het verkeer. 12.55 Licht instrum. ensemble en orkest muziek, 13.15 v. d. jeugd. 14.10 Jon genskoor. 14.30 v d kleuters. 14.40 Metropole orkest en koor, 15.30 Docu mentatie over jonge mensen. 15.50 Gevar. muziekprogramma. 16.30 Sport- periscoop. 16-40 Populaire gram.muz., 17.10 Lichte gram... 17.40 Licht instru mentaal trio (gr.'. HILVERSUM II (298 mtr): VARA: 7.00 Nieuws, oohtendgymn-, 7.20 Gram.. 7.30 Gram.. 8.00 Nieuws 8.10 Gram.. 9 10 Stereo: Kamerorkest. VPRO: 9.40 Bijbeloverdenking. VARA: 10.00 Gevar. progr., (om 11.00 nieuws». 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Sportnieuws, 13 00 Nieuws. 13.15 Licht instrumen taal trio, 13.40 Voor de twintigers, 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Gesprek. 15.00 Gram., 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht orkest. 16.25 Licht orkest en zang. 17.05 Stereo: Amusementsmuziek. 17.30 Actualiteitën RADIO VERONICA (192 m); 7 00 Een opgeruimd programma voor de zaterdagmorgen o.a. 945 Hollandse nieuwe; 10 15 Kookpunt; 1145 The Dutch Swing College Band; 11.30 Schip schoon: 12.00 Red Bandtoppers. 12.15 Smith Chips televisie favorieten: 12.30 Kwartier gevarieerd; 12.45 Een Velasques-progr.13.00 Veronica s teen ager muziek express: 14.00 Nederlandse v d. Beierse Omrc I KV 527 Opera 2e be. Ween se Staatsopera. J vail Weenen mm. vai Kitty Janssen in de rol van Felle Griet, in het rederijkersspel diefde is meer dan listen". (Nederland II, 81.05). t top 40; 16.00 Half uur met Suhandi; 16.30 Platen palet; 16.45 Favorieten fes tival; 17 15 Humor met Hofnar; 17.30 Teenbeatclub. ZATERD MORGEN* BRUSSEL Nederlands (324 mtr): 1200 Nieuws. 12.07 Gevar. muziek. 12.45 Lichte muziek. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muziek, 14.Oo Nieuwe. 11.03 Operette muziek. 15.00 Nieuws. 1503 Hoorspel. 16.26 Amusementsmuziek. 17.00 Nieu 17.15 Volkszang. 17.30 Orgelrecital. Liturgische kalender ZATERDAG 25 sept.: Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag: In een handomdraai Hor. 1. - stad. 2. ent. satéeV? pl0f' de" - 6 "ere8! saté. 7. ijzmg. 8. ene. 9. meel lama Vert. 1, stal - tram. 2. ede. 3. averij 5He ezcl 5' nr 6step 1 snel. 7. slaag. 8. oot. 9. doof edda. door howard shaw 21 Als slgnora Pandolfi rechtop stond, kwam haar hoofd precies gelijk met de borst van de boekhan delaar. Ze boorde haar duim tussen zijn ribben om haar woorden kracht bij te zetten, toen ze ant woordde: „Ik ben natuurlijk eens in die tent gaan kijken. Hoe kon ik het anders weten?" Ze gaf de stofzuiger aan Giovanni. „Jij bent de grootste. Zuig het plafond eens schoon. Dat is stinkend smerig". De boekhandelaar griste de stofzuiger uit haar handen en gaf een ruk aan het snoer dat ergens boven hun hoofden losschoot. „Ga zitten", com mandeerde hij. „Ik moet je een paar vragen stel len". „Stel je niet aan als een opgeblazen ezel", zei de slgnora vriendelijk. „Je wilt natuurlijk weten hoe ik achter dit spelletje van jullie gekomen ben? Heel eenvoudig. Acht jaar geleden, heeft de vuil nisman mij beledigd en toen heb ik hem natuur lijk een paar emmers vuil water vanuit een raam boven over zijn kop gegooid. Hij heeft toen gezwo ren nooit meer terug te komen. Bijgevolg moest ik mijn vuilnis sindsdien onder de vloer van mijn kel der begraven. In acht jaar tijd kom je dan op een aardige diepte. Ik heb jullie al een paar weken ge hoord. Die knaap. ze wees naar Giovanni... heeft een stem als een dorpsomroeper; je kunt hem vijf kilometer ver horen. Zelf heb je een dreineri ge manier van praten, les kunnen verstaan". Ze giechelde. „Ik vond het de meest opwindende onderneming die ik ooit mee gemaakt heb. O. wees maar niet bang dat ik jullie zal verraden! Je kunt je niet voorstellen hoe ik me verveeld heb, sincjs mijn vierde man gestorven is. Iemand heeft me toen aangeraden troost te zoeken in het lezen van gedichten. Dat heb ik geprobeerd. Je hebt geen idee hoeveel onzin er in deze wereld gedrukt wordt! Toen zei een ander dat de clave- cimbel heel geschikt is om Je gedachten af te lel den. Ik heb een paar jaar les gehad, maar mijn le rares brak haar pols en schee' er toen mee uit" Zij klopte de boekhandelaar hartelijk op de rug. „Je kunt niet begrijpen, hoe fijn ik het vind, weer actief te worden! En nou. aan het werk!" Ze danste door de tunnel en bleef staan onder het gat, dat zij in het plafond gemaakt had. „Kom hier!" riep ze. „Ja, jij, die grote! Hoe heet je ook weer? Giovanni? Ga hier staan en buk je". Giovanni. vol komen overrompeld, bukte zich. Ze hield zich aan zijn haren vast. klom op zijn schouders en ver dween door het gat. Vrijwel direct kwam ze weer te voorschijn. „Ik heb dat snoer weer doorverbon den. Blijf er nou verder met je vingers af!" waar schuwde ze de boekhandelaar. Ze schakelde de stof zuiger weer in en hervatte haar aanval op de stof fige wanden. Wacht maar eens", riep ze bc gezoem van de motor uit, „voor het einde van de week heb ik deze tunnel piekfijn in orde!" Een kwartier later was ze voldaan over haar werk. Ze gingen bij de etenslift zitten om het stof in de tunnel wat te laten zakken. En toen herinnerde Gio vanni zich eensklaps de vreemdeling in zijn eet- 't Is een vreemdeling", antwoordde Giovanni. „Hij spreekt geen woord Italiaans. Het enige wat hij kon verstaan was spaghetti en wijn." „Je moet een Engels menu hebben. Er zijn mas sa's vreemdelingen ln Italië.' 'Signora Pandolfi schudde haar hoofd. „Dat is een van de verbete- ringen die ik zal moeten aanbrengen, jullie heb ben dat plan niet volledig uitgewerkt. Laat het den- mij c 12 3 4 5 6 789 „Ik vergat, dat eerste gast hebben", zei De boekhandelaar scheen met zijn gedachten er gens anders te tzijn. „Een gast?" vroeg de oude vrouw levendig. „Hoe lk heb'toch vrijwel al- ziet hij eruit? Wat wil hij eten?." Ze schreef de bestelling uit, hechtte die aan de ka bel en gaf er drie rukjes aan. Het briefje ver dween in de donkere schacht. Even later bewogen de kabels weer en kwam de lift omlaag. Op een dienblad stond een schotel spaghetti met vleessaus. een mandje met brood en een karaf rode wijn. Het vrouwtje sprong overeind en nam de schotel spaghetti van het blad. Ze doopte haar vinger in de saus en likte die af. „Helemaal niet slecht! Hier..." ze gaf de bestelling aan de boekhande laar. „Breng dit naar die vreemdeling. Zorg er voor dat je een voorschoot aandoet voor je bin nengaat". De boekhandelaar had zitten dromen. Verwonderd keek hij op. Toen ging hij vol waardigheid staan en vouwde zijn armen voor zijn borst. „Ik ben niet gewend, mevrouw, om op een dergelijke manier ge- het commandeerd te worden". Ze ging hier niet op in, maar duwde hem zonder meer het blad in zijn handen. „Schiet op", zei ze en gaf hem een por in zijn rug. De boekhandelaar verdween in het stof. „Er was geen kaas bij de spaghetti", herinnerde ze zich plotseling. „Geef me gauw een bon!" Ze krabbelde de bestelling op het papiertje, maakte het aan de kabel vast en trok er driemaal aan. De bestelling ging omhoog. Over haar schouder keek ze naar Giovanni. „Vlug! Ren naar boven en haal een paar van je eigen schalen en een rasp." 1. spiritus in vaste vorm - flink: 2. in orde - muzieknoot; 3. haakwerk ma ken; 4. spoedig - ik (Latijn); 5. op standeling; 6. tamme dieren - jon gensnaam; 7. deel van een maliënkol der; 8. riviertje in Brabant - lidwoord 9. afdeling - klank. Vertikaal; 1. deel van het gezicht - dikwijls 2 maanstand - reeds: 3 vrouwen verblijf: 4. papegaai - indien; 5. dik touw: 6. vrouwelijk rund - een wei nig; 7. meisjesnaam 8. daar - mu zieknoot; 9. wreed heerser - bakplaats (wordt vervolgd) (Advertentie) ^Hulshoff Den Haag spuuM Kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaard*

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2