Erfrecht blijft familiebanden gezins- en handhaven Protest tijdens bezoek Paus aan New-York „Stop behalve nozems aanstichters in bak" -SLAGERS- voortaan vrij van slachtles Tabak uit Indonesië onderweg Onderzoek naar hulp ontwikkelingslanden Melkhandel kijkt verder Voor1970vele nieuwe of herstelde wegen Bij scheiding portie groot als kindsdeel In woningen te weinig contactdozen NOG MEER VERZET TEGEN HUWELIJK Claus toonde nooit al keer van Derde Rijk DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LO!S ANGELES (UPI) Eon groep katholieken uit California 7,al de aan- ;zigheld van Paus Pauiu* In New- York voor zijn l>er,oek aan de Verenig- de Naties, te baat nemen om door een protestbetoging veranderingen af te dwingen ln het standpunt dat 't aarts bisdom Los Angeles inneemt in de ras senkwestie. Leon S. Aubry, directeur van „Cure"' (Catholics United for Racial Equality) zei dat lieden van de organisatie de Paus zullen vragen „om geestelijk lei derschap, dat bij ons 7.0 schrijnend ont- een brief aan de Paus, zei Aubry, ls geschreven dat Cure zijn besluit heeft genomen vanwege „de verwaarlozing en afwijzing door het aartsbisdom Los Angeles van de behoeften van de Amerikaanse neger". Men eist ook het ontslag van kardinaal Mclntyre, aarts bisschop van Los Angeles. De Quay leidt an&e kamer Jap DEN HAAG (ANP) De centrale ka mer van handelsbevordering heeft aan r landenkamers een kamer Japan toe gevoegd, waarvan het bestuur onder zitterschap staat van dr. J. E. de Quay, oud-minister-president. De op richtingsbijeenkomst werd in Den Haag gehouden in aanwezigheid van de ambas sadeur van Japan, de heer Y. Iseki. Over de handel tussen Nederland en Japan zei dr. De Quay, dat Nederland in voor ongeveer 39 miljoen gulden Japan exporteerde en in 1964 voor ongeveer 182 miljoen gulden. De import uit Japan was in 1956 70 miljoen gulden 1 1964 168 miljoen. Burg. Boot op politiecongres: Anarchie bij cleel volk moeilijk voor politie AMSTERDAM (ANP) „Ik w« wel eens, als Ik een aantal nozems de overval wagen zie wegrijden, stop nu ook degenen in, die de no7.ems gek maken". Deze openhartige opmer king maakte burgemeester Boot van Hilversum in zijn toespraak op de her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de hond van chr. politieambtenaren in Neder land, die in Amsterdam is gehouden. Het woord „nozem" was 50 jaar ge leden nog niet bekend. Ook in die tijd was er nog al wat baldadigheid en straatschenderij, aldus de burgemeester. Ondanks alle goede kwaliteiten van ons volk en zijn prachtige prestaties is het eeuwenlang geïnfecteerd met een aantal procenten anarchisme. Er is geen ont zag voor het gezag en een neiging het overheidsgezag neer te halen. De poli tie ls vaak het mikpunt van die mentali teit, zei de heer Boot. De kritiek op de politie heeft met name betrekking op haar openbaar optreden en het is die kritiek, die van de zijde van de publi- citeitsorganen volgens hem dikwijls wordt overtrokken. Sprekend over de moeilijke positie van de mannen van de straatpolitie, die geconfronteerd wor den met het normals, doodgewone ver keer tussen mens en mens, zei de bur gemeester dat voor deze categorie be scherming mag worden gevraagd van allen die zich geroepen achten iets te publiceren over de politie. Er mag ster ker dan voorheen op „fair play" den aangedrongen, omdat het bevoegd gezag over de politie, dat zijn de bur gerautoriteiten, steeds meer moeten overlaten aan de politie, die dus zelf moet uitmaken wat zij wel en niet kan doen, aldus burgemeester Boot. HOLTEN (ANP) De stichting slagersvakonderwijs heeft onlangs besloten, het slachten niet meer als onderdeel in de vakopleiding van de slager op te nemen. De veteri naire hoofdinspecteur van de volks gezondheid, drs. J. M. van den Born, onthulde dit ln Holten, waar hij een nieuw, aan de EEG-elsen voldoend slachthuis opende. De zelf inkopende en slachtende slager gaat verdwijnen, vertelde de heer Van den Born. In plaats daar van betrekt de slager zijn vlees bij de vleesgrossiers, die nu hun be drijf uitoefenen in de openbare slachthuizen. DEN HAAG. (ANP) -- Het ligt in de bedoeling dat ln de loop van de volgende maand een partij Indonesische tabak rechtstreeks per schip in ons land zal arriveren. Het Haagse kantoor van de Indonesische staatshandelmaatschappij Carya, dat de verkoop van de tabak In Nederland zal verzorgen, had vandaag echter nog geen officiële bevestiging ont vangen van de verscheping uit Djakarta. Wel zei men te verwachten dat de partij (Besoeki-) tabak inmiddels reeds is ingescheept met bestemming Amster dam. De betrekkelijk geringe hoeveelheid (circa 1000 pakken), die met deze tabak- transactie gemoeid zou zijn, zal in Am sterdam ondershands worden verkocht. Het Amsterdamse tabaksmakelaarskan toor Mirandolle Yoüte en Co. N V. heeft al contacten met Carya gelegd om de afzet te regelen. De verscheping van de eerste partij tabak, die sinds lang rechtstreeks uit In donesië naar Nederland komt. houdt verband met de financiering van de scheepswerf P.T. Carya Putra in Tan djong Priok (Djakarta), die Verolme sa men met de Indonesische regering daar aan het stichten is. Deze financiering zal gedeeltelijk geschieden met de resultaten van de produktenhandel, aldus Carya. Weer mysteries rond moord in Parijs PARIJS (UPI) De wrede moord op de 66-jarige Woeang Te-Tsjang, een van de meest populaire. Chinese koks te Parijs, heeft een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de geschiedenis van de misdaad ln Parijs. De politie deelde mee dat Woeang dinsdagavond in zijn atelier gevonden is. Hij was vastgebonden en gekneveld, zijn handen toonden diepe snijwonden, wat er op wijst dat hij gemarteld is. Zijn dood komt slechts twee weken na de moord op de barones Sylvaine Thibon, die gebonden, gekneveld en met een hara-kirizwaard doodgestoken werd; een zaak die nog steeds niet is opge lost. Deskundigen menen dat er 'n ver band bestaat tussen de twee gevallen. Aangenomen wordt dat Woeang vrij dag of zaterdag vermoord is. daar zijn buren hem sindsdien niet meer gezien hebben. Buren beschreven Woeang als 'n rus tig man die nooit met iemand ruzie maakte. De politie gelooft dat er spra ke is van roofmoord. Alle kasten wa ren door de moordenaar doorzocht en de zittingen van de stoelen kapot getrok- Programma voor meerdere fazen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgroepen van ver schillende departementen onderzoeken op welke manier Nederland op de Juis te wijze hulp kan bieden aan de ontwik kelingslanden. Bovendien vormt een meerjarenprogramma voor deze hulp verlening thans een vaste basis. Daar mee wil minister Bot aansluiten op het meerjarenplan, dat de ontwikkelings landen zelf moeten Indienen. De twee nieuwe elementen: studie werkgroepen en 'n meerjarenprogram- ziet minister Bot in zijn nota ont wikkelingshulp 1966 als onderdelen van structureel beleid. Het zal volgens hem nog wel geruime tijd duren, voor een dergelijk beleid zich volledig kan ontplooien. Feit is echter, dat Ne derland meer geld ter beschikking van het ontwikkelingswerk wil stellen. Het totale bedrag is 410 miljoen gulden, 110 miljoen meer, dan over dit jaar. De werkgroepen van de diverse de partementen, die bij het ontwikkelings werk betrokken zijn gaan uitvoerige re- irch beoefenen. Dit onderzoek be weegt op de verbetering van voedsel, gezondheid, onderwijs, op de winning van de bodemrijkdommen, op het be volkingsvraagstuk e.d. Voor dit veel omvattend onderzoek ls 2.1 miljoen gul den gereserveerd. In zijn nota schrijft minister Bot der, dat zich steeds meer jongeren mei- Drs. Yan de Laar burgemeester DEN HAAG. Oud-staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen drs L. J. M. van de Laar uit Rijswijk ls thans benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. Reeds eerder kondlgdi wij aan dat deze benoeming verwach- De heer Van de Laar is 43 jaar en in Den Bosch geboren. Hij studeerde geschie denis (bijvak economie) aan de universi teiten van Nijmegen en Parijs. In 1953 werd hij benoemd tot rector van het Lode- wijk Makeblijdecollege te Rijswijk In die functie bleef hij werkzaam tot zijn toe treding tot het kabjnet-Marijnen in okto ber 1963. Als staatssecretaris onder minis r het jongeren vrijwilligers- programma. Op het ogenblik zijn de jongeren met zeven projecten bezig. Voor particuliere projecten komt 15 miljoen gulden beschikbaar, tien mil joen gulden meer dan in dit jaar. Onder leiding van professor dr. L. H. Janssen S.J., hoogleraar te Tilburg, wordt een waardeonderzoek gehouden naar de Nederlandse hulpverlening. Een aantal instituten houdt zich al be zig met een voorlopige research op kor te termijn. Een verdergaande analyse omvat een studie van enige jaren. Maatregelen verontreiniging lucht op komst ROTTERDAM (A.N.P.). Staats secretaris Bartels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft meegedeeld, dat het in het voornemen van de regering ligt op korte termijn een beperkte wij ziging van de hinderwet en het daarop gebaseerde hinderbesluit te bevorderen ten einde geen tijd verloren te doen gaan voor een betere bestrijding van de luchtverontreiniging. Hij deed deze mededeling in Pernis bij het slaan van de eerste paal voor een 213 meter hoge en miljoenen guldens kostende schoorsteen voor Shell-Neder- land, bestemd voor de afvoer van scha delijke stoffen. DEN HAAG. 1A.N.P.1 Elfhonderd Nederlandse melkhandel aren gaan volgen- de week naar Keulen, waar zij de Anuga, de grootste levensmiddelenbeurs van West-Europa, zullen bezoeken. De melk handelaren, uit heel Nederland, hopen daar hun kennis van het levensmiddelen- assortiment te verrijken, daar zij zich steeds meer naast de melkprodukten ook op de verkoop van andere levensmidde len toeleggen. De Amerikaanse kruiser Little Rock arriveert hier voor een informeel vijfdaags bezoek aan Amsterdam. Op de achtergrond het Nederlandse vlaggeschip! de kruiser De Ruyter. De Volkskrant onder eigen dak AMSTERDAM <ANP> Minister Bo- gaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening 1 zal zaterdagmorgen de officiële opening verrichten van het nieuwe ge bouw van De Volkskrant an de Amster damse Wibautstraat. Het zeven verdie pingen tellende gebouw heeft circa twin tig miljoen gulden gekost. De nieuwe rotatiepers van het blad waarop ook Het. Parool en de Nieuwe Linie worden gedrukt is de grootste drukeenheid in Nederland en een van de grootste in Europa. Uitvloeisel van rijksbegroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de begroting van het Rijkswegenfonds voor 1966 blijkt, dat er een aantal projecten zijn toegevoegd aan de reeds bestaande wegenplannen, die ln 1970/1971 gereed moeten komen. De weg van Den HaagWassenaarAmsterdam krijgt aan de grens van de agglomeratie over de Vliet verbinding met de weg Ypen- burgAmsterdam. Voorts staan de volgende projecten op het programma: In de weg Goes-Bergen op Zoom komt een verdere doortrekking van de dubbelbanige rijbaan tot Kruinin- gen. Dit ter opvanging van het verkeer van de brug over de Oosterschelde naar het uit te breiden veer Kruiningen—Perk- polder. Ten oosten van het kanaal Gent-Ter- neuzen komt een nieuwe weg. Van Bel gische zijde is men hieraan reeds bij Zelzate begonnen. Het deel vanaf de grens naar Zwïtrtenhoek komt in uitvoe ring. Bij Loon op Zand wordt een wegge deelte gebouwd, dat zal aansluiten op een nieuwe invalsweg van Tilburg.11 Dit U-eg- deel zal als onderdeel van de na 1971 te bouwen weg Gorinchem-Tilburg aanslui ten op de provinciale verbinding. De zoomweg Rotterdam—Antwerpen zal (Van parlementaire redacteur) De belangrijkste wijzigingen, die het nieuwe boek voorstelt kregen in grote trekken de instemming van mevrouw mr. Stoffels-van Haaf ten (WD) en de heren mr. Van Rijckevorsel (KVP), prof. mr. Versteeg (AR), dr. V. d. Tempel (PvdA) en mr. Van Gelder (CHU). Dit ontwerp sluit erfrechtelijke discriminatie ten aanzien van de twee de en eventuele verdere echtgenoot uit. Thans mag een tweede echtgenoot nooit meer erven dan een kwart van de na latenschap van het kindsdeel bij 1 kind. dische werk, dal de onderschei dei van justitie en In het bijzonder dviseurs ln de afgelopen elf jaar op dit zeer moeilijke stuk van ons recht hebben verricht. DEN HAAG De Tweede Kamer ls Deze bepaling bestond reeds in het Ro- gisteren begonnen met de afsluiting meinse recht. Zij werd in 1469 na Chr. van een zeer omvangrijk wetgevend uitgevaardigd. De tweede echtgenoot werk: het nieuwe boek vier van het komt dus erfrechtelijk nu gelijk met de burgerlijk wetboek, dat het erfrecht eerste, regelt .De Kamer zal dit ontwerp, in 1954 Ingediend lijk en ingrijpei feld aanvaarden, ook al zullen enkele amendementen nog wel veranderingen poeen aan te br«ng;r.,. In leder geval „ettólljk erfgenaam. Wel lieeft Kamer vol lof voor t spitse juri- „.iito-ennot. evenals een gewezen echt en sindsdien herhaalde- <)ok j,, Re|d nd gewijzigd, ongetwij- p>n tweede verandering heeft betrek king op de van tafele n bed gescheiden echtgenoot. Deze is straks niet meer wettelijk .pitna juri- „.hlg,nol echtscheiding, recht op som-ineens uit de nalatenschap van ma ximaal de grootte van de legitieme por tie van een kind. Hoe groot die portie is, wordt in het nieuwe hoek precies geregeld. HIJ of zij krijgt die portie al ten, ook die van de kinderen. Minder jarige kinderen kunnen via hun voogd of de kantonrechter hun kindsdeel bij overlijden van hun vader in geld op eisen. In de praktijk betekent dit vaak, dat een bedrijf in financiële moeilijkhe den komt of zelfs moet worden geliqui deerd. Als hier een keuze moet worden gedaan wil de KVP-er mr. Van Rijcke vorsel kiezen voor de toekenning van de nalatenschap aan degene, die ook de kinderen moet verzorgen. Hij heeft hierover een amendement ingediend. Tafel en bed Van belang voor de voortzetting van bedrijven is de bepaling, dat de uitke ring van een legitieme portie niet meer in goederen behoort te worden uitge keerd, maar ook in geld mag worden betaald. Dit geeft een verruiming van de mogelijkheid om bij testament de voortzetting van een bedrijf te waar borgen. Talrijke projecten voor verbetering en aanleg van wegen moeten voor 1970 klaar. in 1967 tot Steenbergen gevorderd zijn. Bij Wierden komt een omlegging van de weg ZwolleAlmelo. In uitvoering komt het wegdeel Woeste Hoeve weg—Twente westen des lands. De noordelijke rond weg van Rotterdam wordt doorgetrokken tot aan Capelle aan de IJssel om over te gaan ln de weg naar Gouda. De ontwor pen weg VelsenWeesp krijgt een door trekking naar Amstelveen en de weg Am sterdamUtrecht. DEN HAAG. (A.N.P.). In een rapport van de Nederlandse hulshoudraad wordt gesteld, dat in de bestaande en nieuw bouwwoningen nu al dikwijls geen moge lijkheid bestaat om huishoudelijke toe stellen aan te sluiten. Dit betreft zowel elektriciteit als aardgas. In verband met het toenemende gebruik van elektrische app.'p;atuur cqoyt iedere, woning zonder be zwaar met een extra-groep kunnen wor den uitgebreid en dient deze de beschik king te krijgen over een driefaze-instal- latie en over meer wandcontactdozen ln alle vertrekken. Reactie protest Surinamers bezoek koningin PARAMARIBO (A.N.P.). Naar aanleiding van het communiqué van het permanent Surinaams congres voor een- 1 held, waarin krachtig werd geprotes teerd tegen het voorgenomen bezoek van <le koningin aan Suriname, schrijft De Ware Tijd: „Het recht op onafhanke lijkheid en zelfbeschikking is onbetwist baar, maar het staat geenszins een bezoek van de koningin en haar gemaAl Het blad vervolgt: „Het congres in Nederland heeft niettemin het recht zijn stemmetje te doen horen. Het is alleen zo jammer, dat wij hier in Suri name helemaal niets weten van deze landgenoten in Nederland, die er zulke radicale opvattingen op na blijken te houden. Dr. A. Kraal benoemd tot hoogleraar LEIDEN. Bij koninklijk besluit ls benoemd aan de rijksuniversiteit te Lei den. dr. A. Kraal, tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Dr. Kraal is sinds 1960 directeur van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag Hij gaat aan de universiteit onder wijs in do bedrijfseconomie geven. Wezenlijke verandering komt er in de regeling van de giften. Wanneer een welgesteld iemand tijdens zijn leven een belangrijke gift heeft gedaan en in be hoeftige omstandigheden komt te over lijden kunnen de erfgenamen, hoeveel Met mr. K. van Rijckevorsel (KVP) leen "dan, wanneer de gescheiden echt-1 jaar later ook, teruggrijpen op die ge- herinnerden ook andere woordvoerders genoot door de erflater werd onderkou-dane gift. Die giften, die kennelijk de aan de grote Nederlandse rechtsgeleer- den en die som-ineens ook voor zijn ie- bedoeling hebben gehad de kinderen te den als prof. Meijers en prof. Drion, die veiisoiiderhoud nodig heeft. De beslis- benadelen en giften, gedaan binnen tijdens de voorbereiding van het lieu- sing daarover ligt in handen van een j maanden voor het overlijden, kunnen we B.W. zijn overleden, wellicht mede nieuw type rechter: de hoedelrechter. worden aangetast, evenals schenkingen, door de grote inspanningen die zij zich Dit artikel is belangrijk, omdat statis- voor dit werk hebben getroost. tisch is gebleken, dat er tweemaal zo- Het nieuwe boek over het erfrecht veel weduwen als weduwnaars zijn. brengt, voortbouwende op het geldende 1 erfrecht, een aantal belangrijke ver- Een andere nieuwe regel, in dit boek I nieuwingen van technischeen materie- toepassing gevonden, is „moeder maakt le aard. Het handhaaft de aan dit1 geen bastaard". Dat betekent, dal na- echt ten grondslag liggende gezins- en tuurlijke kinderen ook in het erfrecht dement aangekondigd: hij wil in de familieband, de bescherming van de gelijkgesteld worden, ten opzichte van j wet vastleggen, dat een zoon, die steeds hun moeder en haar bloedverwanten, in het ouderlijk bedrijf heeft gewerkt, worden aangetast, die pas bij overlijden ingaan. Geheel nieuw recht bevat het boek ook: de langst levende echtgenoot krijgt 't recht om de inboedel tot 'n ma ximum van 15.000 gulden tot zich te ne men. Tenslotte heeft mr. Van Rijcke- orsel (KVP) een belangwekkend persoonlijke eigendom en de vrijheid om daarover tijdens het leven en na de dood te blijven beschikken. De Kamer is er van uitgegaan, dat de voorschriften van burgerlijk recht „de bezonken wijsheid van vele eeu wen omvatten", zoals wijlen prof. Meij ers schreef. De wens van mf. Slotema- ker De Bruine (PSP) om daarin we zenlijke veranderingen aan te brengen door dé nalatenschap, behalve het ei gen huis en de arbeidsmogelijkheden om een bestaande zaak door kinderen te laten voorzetten, aan de staat te la- Tinmijnen Boliva dicht LA PAZ (AFP-Reuter) De Bolivi aanse regering heeft opdracht gegeven het grootste complex tinmijnen, de Ca- tavinmljn en de afdeling daarvan, Sig- lo Viente, te sluiten. Honderden solda- ter Bot van O. K. en W was de heer I ten hebben zich bij de politie gevoegd Van de Laar speciaal belast met kunst- wegens de hernieuwde onlusten ln de j ten vervallen, maakt dan ook ln de Ka- d# verzorging van de overblijvende zaken. 1 mijnstreken. mer geen achijn van kano. I vrouw voorrang heeft op andere rech- De sociale inslag, die verschillende vernieuwingen van dit boek van het nieuwe B.W. kenmerkt, blijkt het sterkst in de uitkering-ineens, die aan de over blijvende echtgenoot kan worden toege kend. Hierbij wordt echter de beperking gemaakt „voor zover deze som nodig is voor een voldoende verzorging". In de praktijk betekent dit, dat er een onder houdsrecht wordt erkend, waardoor dus bijvoorbeeld voor zakgeld, bij overlij den van de vader het recht op uitge steld loon krijgt toegekend. Een soort gelijke regeling wil het amendement bereiken voor dochters, die huh ouders hebben verzorgd, zonder daarvoor een passend loon te hebben ontvangen. De ze kinderen treden dan als „schuldei sers" bij de nalatenschap op. Minister dr. I. Samkalden, die zich bij de parlementaire behandeling laat bijstaan door de regeringscommissaris prof. mr. K. Wierama, hoogleraar ln Groningen, zal de beschouwingen van de Kamer over 14 dagen beantwoorden. J si DEN HAAG (ANP) Het tot stand komen van een goedkeuringswet van een te sluiten huwelijk \an prinses Beatrix met de heer Claus von Anis- berg zou voor het staatsbelang allerbe- denkelijkst zijn. Aldus verluidt liet in een verzoekschrift, dat vandaag is ge richt tot de Tweede Kamer. In een bij lage, behorend bij dit verzoekschrift, wordt gesteld dat ook bij een achterwe ge blijven van een wet tot goedkeuring van het voorgenomen huwelijk de kroonprinses de vrije keuze blijft be houden om te besluiten, wal /.ij in dat geval wenst te doen. Tot de ondertekenaars behoren alle leden van het comité van aanbeveling, dat het verzoekschrift steunt. Dit comi té ls samengesteld uit personen, die tot uiteenlopende geestelijke en politieke stromingen, ten dele tot geen enkele staatkundige partij behoren en be staat uit: ds. W. M. van Asperen, Ad den Besten (Amsterdam), prof. dr. 3. Dresden (Leiden), mevr. drs. D. I. Erin- ga (Amsterdam), ds. S. Gerssen Utrecht), drs. P. Hijmans Eindho- Ed Hoornik, Inne de Jong, ds. H. Kroon, mevr. Marga Minco Am sterdam), "mevr. drs. A. M. Polak Da- nlels-Boon Hartslnck, dr. E. van Raal- te (Den Haag), mevr. dr. A. H. M. Ro mein-Verschoor (Schoorl), mevr. Annle M. G. Schmidt (Berkel. Z.-H.), prof. dr. P. C. van Traa en prof. dr. D. Wiersma (Leiden). Het comité verzoekt te willen bevor deren dat om der wille van het staats belang alsnog tot intrekking van het goedkeuringsontwerp zal worden over gaan dan wel dat dit zal worden ver worpen. In de bijlage van het verzoekschrift wordt onder meer gesteld, dat de heer Von Amsberg voor noch tijdens zijn loophaan in dienst van de Westdultse regering overtuigende blijken aan de dag heeft gelegd van een diepgewortel de afkeer van wat het derde rijk beoog de en verrichtte.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5