Troonrede MEER BELASTINGDRUK OP „LUXE"-ARTIKELEN Snelle run op textiel en radio's Hé, hebben jullie al gas? Ja,dezeCalmix electrolische haard maakt zelf het ideale warmte-gas! G#XL0 QMDC Woningtekort over vijf jaar verdwenen Waardering - kritiek in Nederlandse pers PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 (Van onzt verslaggever DEN HAAG Een bedrag van 900 miljoen gulden zal meer moeten worden opgebracht aan indirecte belastingen. Die hogere belastingdruk komt op verschillende artikelen te liggen: textiel en schoenen, auto's, bromfietsen en benzine, genotsmiddelen en kijk- en luisterapparatuur. Maar de verwachtingen omtrent prijsstijgingen in ai deze branches zijn verschillend. Zo meent De heer A. Peiger, voorzitter van de Firato-expoeltte, waar joint dezer da gen radio- en t.v.-toestellen, bandrecor ders en pick-ups in lokkende hoeveel heden staan uitgesteld, zei naar aanlei ding van de verhoging der omzetbelas ting een rush op kijk- en luisterappa ratuur te mogen verwachten. Hij heeft de indruk dat de handel aan deze vraag In het algemeen pok wel zal voldoen en niet, in afwachting van een eventu ele prijsverhoging na 1 januari 1966 de kraan dicht zal draalen. Wat de invloed van de belasting verhoging op de prijzen in zijn branche zal zijn durfde hij niet voorspellen: „Je kunt er geen peil op trekken, omdat 'n dergelijke prijsverhoging een zeer indi viduele zaak is, die onder meer af hangt van de vraag, hoe men zijn tota le calculatie verricht. Wel durf ik zeg gen dat de regeringsmaatregel bepaald niet hoeft in te houden dat de prijzen nu meteen zullen stijgen met dezelfde percentages, waarmee de omzetbelas ting omhoog gaat. Ik neem aan dat het centraal bureau voor de radiohandel te Den Haag heel snel overleg over de nieuwe prijsvaststelling zal openen. Schoenen Nu de omzetbelasting van 5 procent op schoeisel en van 4 procent op schoenreparatie wordt ingevoerd, zal dat ongetwijfeld zijn weerslag hebben op de prijzen van schoenen. Deze om zetbelasting zal voornamelijk op de consument gaan drukken. Momenteel is het zo dat de handel van schoenfabrikant naar schoenwinke lier vrijstelling geniet van omzetbelas ting. De fabrikant betaalt wel omzet belasting, in tegenstelling tot bijvoor beeld de textielindustrie, voor de hul den die hij inkoopt. Nu wordt deze vrij stelling in het verkeer tussen fabrikant en winkelier dus opgeheven. Het zal al meteen enig effect hebben op de afzet. Hoe groot dit effect zal worden is af hankelijk van de omzetbelasting op an dere goederen, omdat de gevolgen vooral samenhangen met de Run op textiel De opheffing van de vrijstelling der omzetbelasting op textiel vervult de textielindustrie met grote zorg. hebben al zwaar bij de minister gepro- testeert toen wij kennis kregen var voornemen", zei de heer W. Kats, di recteur van het bureau van de Neder landse katoen-, rayon- en linnenindus trie. Het is aan te nemen dat de in dustrie thans verdere stappen zal on dernemen al ls nog nader overleg nood zakelijk over de wijze waarop dat ge beuren kan. „Ik begrijp niet dat de regering, die de prijzen laag wil houden, tot deze maatregelen is overgegaan. Voor de textielindustrie zijn de gevolgen daar van nog niet te overzien. Het is alleen te hopen- dat er geen grote run op de bevoorrading zal ontstaan die handel of industrie misschien zelfs zal nopen in 't buitenland te gaan kopen", aldus de heer Kats. Ongunstige repercussies vreest ook de confectie-industrie, die wel kan door- calculeren. Afgezien van de enorme administratieve rompslomp, vooral die bedrijven die met adviesprijzen werken, betekent dit dat de goederen circa twee procent duurder zullen den. Wanneer de heffing op 1 januari 1966 In zou gaan kan in november-de- cember een run op de voorraden ver wacht worden hetgeen tot een verflau wing van de markt zal lelden in de eerste maanden van het volgend jaar. Auto's Was de 18 procent omzetbelasting op auto's, die men thans al berekent, reeds aan de hoge kant, de verhoging van 7 procent brengt Nederland nu helemaal in een unieke positie op het vasteland van Europa. In verschillende landen men er de laatste tijd toe over gegaan om de zogenaamde weeldebelasting af te schaffen, terwijl men in Nederland dit uit-de-tijdse tarief steeds duidelijker gaat hanteren. De RAI, die in geen en kel opzicht bij het overleg tot belas tingverhoging betrokken is geweest, kan zich dan ook afvragen, waaroi reeds bestaande discriminatie van pro- dukten nog duidelijker wordt geaccen tueerd. Op dit moment is nog niet zuiver te berekenen wat de belastingverhoging in werkelijkheid zal gaan betekenen. Deln- koópwa&rde van de produkten ls o.a. (Advertentie Een haard die de goedkope brandstof petroleum met veilige zwakstroom in ideaal warmte-gas verandert (een vondst «Se zelfs experts verraste!). Die u zonder lucifer aansteekt. Die geen roet vormt. Die ook op een slecht trekkende schoorsteen ideaal brandt. Die een verrukkelijke straling én kamerwarmte-circu- latie geeft. Die een enorm gezellig open-haardvuur-effect heeft... Dat is de CALMIX. De enige olie-gashaard die petroleum elcctrisch in. hoog-calorisch warmte-gas omzet en daarmee idealer, zuiniger en beter uw kamers verwarmt. De vooruitstrevende detaillist vertelt U er graag incer over. Hier i6 een modern kwaliteitsprodukt waar REESINK achter staat! Veiliger. 2 Apart werkende veilig- andere olieliaard. Een Calmix be- heidwystemen. Ingebouwde zwak- taalt zichzelf. stroomtransformator van 20 volt (ge- Makkelijker. Een minimum aan lijk aan drie zakbatterijtjes). Auto- zeer eenvoudig onderhoud, matische regeling. Geen roet, geen Mooier. Moderne strakke vormge- risico van schoorsteenbrand. Geen v ing die zich leent voor nagenoeg lucifers nodig, de Calmix wordt e'ec- elk interieur. irisch ontstoken. Folders en dealerlijst worden u op Zuiniger. Volledige verbranding, aanvraag gratis toegezonden door Verbruik 15-20% minder dan iedere Reesink. Postbus 20, Zutphen. aardgas? ook dan CALMIX De Calmix is óok leverbaar voor aardras. Dezelfde vniek-mooie lijn - dezelfde unieke zuinigheid en veilig heid. Bovendien zijn voor de Calmix 51 - aangeschaft na januari 1964 - inbouw sets beschikbaar, waardoor de olie-gashaard eenvoudig kan worden omgeschakeld oir aardgas of ander gas. H. J. Reesink Co. N.V. Zutphen, Amsterdam, Rotterdam,'s-Hertogenbosch en Hoenshroek. ?/h RED BAND ROOSENDAAL veelal onbekend. Nemen wjj echter de huidige verkoopprijzen in de automobiel sector als maatstaf, dan heeft de zeven procent verhoging van de omzetbelasting tot gevolg dat voor 1966 ongeveer de volgende pryzen van kracht kunnen wor den (tussen haakjes de huidige prjjzen): Austin Seven 5323 gulden (4975 gul den), Glider 7784 gulden (7275 gulden), D.K.W. F-102 8233 gulden (7695 gulden), B.M.W.-L.S. de Luxe 5965 gulden (5575 gulden), B.M.W.-1600 11.101 gulden (10.375 gulden), Citroën 2-CV 4440 gulden (4150 gulden). AMI 5125 gulden 4790 gulden), I.D.-19 10.154 gulden <9490 gulden), Daf fodil de Luxe 5296 gulden (4950 gulden), Fiat-600 4221 gulden (3945 gulden). Fiat- 850 5291 gulden (4945 gulden. Ford-Cor- tina en Taunus 12-M 6125 gulden (5725 gulden), Mercedes-200 14.712 gulden (13.750 gulden), N.S.U.-1000 6125 gulden (5750 gulden), Opel Kadett 5820 gulden (5440 gulden), Opel Rekord 8196 gulden (7660 -gulden), Peugeot-204 8538 gulden (7980 gulden), Peugeot-404 9951 gulden (9300 gulden), Renault R-4 4440 gulden (4150 gulden), Renault R-8 5879 gulden (5495 gulden), Simca-1000 5879 gulden (5495 gulden), Skoda-1000MB 5879 gul den (5495 gulden), Trabant 3825 gulden (3575 gulden). Triumph-Heraid 6687 gul den (6250 gulden), Vauxhall-Vivaf 5938 gulden (5550 gulden). Volkswagen-1200 5189 gulden <4850 gulden), V.W.-1300 5660 gulden <5290 gulden), V.W.-1500 7243 gulden (6770 gulden). Brommen Hoewel natuurlijk ook in de brom fietssector moeilijk te bepalen valt hoe de (nieuwe prijzen zullen uitvallen, mag men aannemen dat de gemiddelde brom mer in Nederland zo'n 730 gulden (voor heen 650 gulden) kan gaan kosten. De goedkoopste bromfiets, thans 369 gulden, komt op 417 gulden. De „topper" in deze klasse (thans zo'n 950 gulden) kan 1073 gulden gaan bedragen. Ook op de caravans wordt de omzet belasting (met 13 procent) verhoogd. Dit betekent dat wagens van 2500 gulden, voor 2800 gulden op de markt kunnen komen. De gemiddelde prijs wordt van 4500 tot 5000 gulden verhoogd. Ook de prijs voor de vouwwagens stijgt, de ge middelde prijs van 1500 gulden zal wel plaats moeten maken voor omstreeks 1690 gulden. PROGRAMMA 1966 Bonwproduktie 8.1 miljard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het bouwprogram- a voor 1966 van minister Bogaers wordt uitgegaan van een totale produk- tie In de bouwnijverheid van 8100 mil joen gulden. In de gebouwensector zal naar schatting 6000 miljoen kunnen wor den verwerkt, in de sector weg- en wa terbouwkundige werken 2100 miljoen. Een bedrag van 3160 miljoen. 52,7 procent van de geraamde capaciteit, is voor de woningbouw gereserveerd. De minister wil 125.000 woningen in aan bouw nemen, exclusief de vrije-tijds- bouw. De verdeling zal zijn: 60.000 wo ningwetwoningen, 16.250 gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 23.750 eigen woningen met bezitsvormingsbijdragen 25.000 ongesubsidieerde woningen. LEDEN DER STATEN^GENERAAL, MET dankbaarheid denken mijn man en ik terug aan de ontvangsten, die wij dit jaar in uw midden mochten meemaken ter gelegenheid van de verlovingen van onze dochters Beatrix en Margriet. Beatrix en Claus von Ams- berg hopen in het komende voorjaar in het huwelijk te treden, een officiële datum kan uiteraard pas worden vastge steld wanneer de rijkswet, houdende toe stemming tot het huwelijk zal zijn tot stand gekomen. Het ontwerp daartoe wordt u heden aangeboden. Een dergelijk wets ontwerp voor het huwelijk van Margriet met Pieter van Vollenhoven zal u in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Het was mij een vreugde dat Suriname en de Nederlandse Antillen bij de verloving van onze dochter Beatrix door hun minister-presidenten vertegenwoordigd waren. Ik verheug mij op het bezoek, dat ik samen met mijn man aan die landen ga brengen. De vriendschap die de delen van het koninkrijk op zo gelukkige wijze verenigt, geeft de regering vertrouwen in de toekomst. IN geen land ter wereld is de beschik bare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland-. Bovendien groeit onze bevolking snel. Hierdoor en door de stij ging van de welvaart die nieuwe behoeften schept, zien wij ons voor steeds grotere problemen geplaatst. Deze problemen dóen zich in het bijzonder voor op het gebied van de woningvoorziening, het verkeer, onderwijs, de recreatie en de volksgezond heid. De bouwnijverheid toont gelukkig een voortgaande groei vooral wat de woning bouw betreft. Op grond van de bereikte resultaten acht de regering het mogelijk en dus noodzakelijk, dat in 1966 de bouw van 125.000 woningen wordt ter hand genomen. Daarmede zal 'n beslissende faze worden bereikt in de strijd tegen de woningnood. De lange lijst van verkeersslachtoffers herinnert er ons vrijwel dagelijks aan, dat de verkeersonveiligheid krachtig moet worden bestreden. Nu via het rijkswegen fonds voor een reeks van jaren meer mid delen ter beschikking komen voor de wegenbouw zal, wanneer bovendien het ontwerp wet uitkeringen wegen zal zijn aanvaard, de versnelling van de wegen bouw buiten de steden verzekerd zijn. Ook voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de regering spoedig oplossingen te vinden. Zij zal vooral nagaan welke bijdrage het open baar vervoer daarbij kan leveren. De regering ziet het als haar taak te be vorderen, dat het onderwijs mede door een verdergaande democratisering zo veel mogelijk aan de veranderde inzichten en omstandigheden wordt aapgepast. Een vernieuwing van de lager onderwijswet 1920 zal worden voorbereid. In het thans aanvangende zittingsjaar zal het ontwerp van de overgangswet voor de wet voort gezet onderwijs worden ingediend. De snelle toeneming van het aantal studenten en de ontwikkeling van het wetenschappe lijk onderzoek dwingen de regering tot een voortvarend wetenschapsbeleid. De aca demische raad zal in 1966 advies uit brengen over de structuur van het weten schappelijk onderwijs en met name over de mogelijkheid tot verkorting van de studieduur. Ook op andere terreinen van de cultuur wil de regering door meer geld ter beschik king te stellen meer mogelijkheden voor ons volk openen. Zij zal de culturele zelf werkzaamheid bevorderen en de gelegen heid voor ontwikkeling en ontspanning aan jeugdigen en volwassenen verruimen. Nauw verwant hiermede is haar beleid inzake de aankoop van natuurterreinen en de bestrijding van de toenemende veront reiniging van lucht, water en bodem, wet telijke maatregelen worden hiertoe voor bereid. Voorstellen ter verwezenlijking van het voorgenomen beleid inzake onroerend goed zijn eveneens in voorbereiding. Al deze voorzieningen worden mede uit een oogpunt van ruimtelijke ordening geco ördineerd in een doelbewust beleid, dat zowel op wetgevend als op bestuurlijk ge bied aandacht vraagt. Met deze voorzieningen, gericht op het welzijn van heel ons volk, en met haar plannen tot hervorming en modernisering van ons recht wil de regering voor iedere Nederlander de mogelijkheden vergroten om zowel in materieel als geestelijk op- mm tot volle ontplooiing te komen. Dit evenzeer op sociaal-economisch ge- zich bied, waar de regering streeft naar een zo rechtvaardig mogelijke verdeling der be drijfsresultaten en naar versterking van de plaats van de arbeid in de onder neming. De individuele burger en zijn vrij heid in een goed geordende samenleving staan bij dit alles in het middelpunt HET is duidelijk, dat de zojuist ge noemde voorzieningen, ook wanneer daarbij de noodzakelijke soberheid in acht worden genomen, een belangrijke verhoging betekenen van de uitgaven van het rijk. Aan de financiën der gemeenten worden daardoor evenzeer hogere eisen gesteld. Reeds was het onontkoombaar dat de uitgaven voor 1965 aanzienlijk sterker stegen dan aanvankelijk was voorzien. De regering acht een andere verhoging voor 1966 alleen verantwoord indien door een samenstel van maatregelen een inflatoire ontwikkeling van binnenlandse herkomst wordt voorkomen en de verhoogde lasten rechtvaardig worden verdeeld. Zij zal hierop haar beleid richten. De economische ontwikkeling van ons land is in vele opzichten bevredigend. Produktie en uitvoer vertonen een redelijke groei, terwijl een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd. De betalingsbalans zal dit jaar waarschijnlijk een overschot op leveren. Niettemin geeft het voortduren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg. Het prijsbeleid zal daarom krachtig wor den voortgezet, zowel ter bevordering van een evenwichtige economische ontwikke ling als ter verdere verhoging van het levenspeil. In samenwerking hiermede acht de regering de totstandkoming van langlopende collectieve arbeidsovereen komsten van grote betekenis. Zij verwacht, Met de invoering per 1 januari 1965 van de arbeidsongeschiktheidsverzekering en van een volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's, streeft de regering ernaar in de resterende kabinetsperiode tot een voorlopige afronding te komen van het sociale zekerheidsstelsel. De daarvoor nog noodzakelijke wetsvoorstellen zullen zo spoedig mogelijk worden ingediend. DE regering is er zich van bewust, dat onze levensbelangen onverbrekelijk verbonden zijn met de wereldsituatie. De toenemende onderlinge afhankelijk heid der volkeren dwingt tot verdieping van de internationale saamhorigheid. De verschillende vormen van Europese samen werking, waaronder de Benelux, vervullen daarbij evenzeer een onmisbare functie als het Atlantische bondgenootschap. De regering hoop vurig, dat de gevechts handelingen tussen India en Pakistan spoe dig tot een einde zullen komen. Zij zal daaraan als lid van de Veiligheidsraad naar vermogen bijdragen. De toestand in Vietnam, waar nog steeds geen oplossing is gevonden, die zowel de vrede als de ge rechtigheid kan dienen, blijft zeer zorge lijk. Daar en elders in de wereld zal de regering haar medewerking geven aan iedere eerlijke poging tot het beslechten of voorkomen van geschillen. Zij steunt het streven om in internationaal overleg de spreiding van atoomwapens tegen te gaan en te komen tot een verantwoorde beperking der bewapening. De waarborging van vrede, vrijheid en veiligheid vereist, dat ons defensiebeleid intussen onverminderd gericht blijft op het leveren van een passend aandeel in het Atlantisch verdedigingsstelsel. De Europese gemeenschappen maken een kritieke tijd door. De economische inte- dat de sociaal-economische raad door het uitbrengen van een interimadvies in dit najaar, een bijdrage zal leveren tot een soe pele overgang van de huidige naar nieuwe spelregels voor de loonvorming. Teneinde inflatie tegen te gaan wil de regering de noodzakelijke uitgavenver- meerdering voor een belangrijk deel dek ken door belastingmiddelen. Deze zullen zoveel mogelijk op minder noodzakelijke goederen betrekking hebben. De regering zal voorstellen o.a. de belastingen op alco holische dranken, tabak, personenauto's en minerale oliën te verhogen. Daarnaast zullen de in 1954 en 1955 ingevoerde vrij stellingen van omzetbelasting voor schoei sel geheel en voor textiel ten dele worden opgeheven. Tenslotte zullen de vennoot schapsbelasting en de vermogensbelasting deze laatste tijdelijk enigszins wor den verhoogd. Tegenover deze verhogingen zal een verlichting van de loon- en inkom stenbelasting, grotendeels door toeken ning van belastingspaarbrieven, worden voorgesteld. Deze verlichting zal leiden tot een aanzienlijke beperking van de stijging van de belastingdruk, vooral voor personen met een laag inkomen De regering hand haaft de reeds vastgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 en zal voorstellen doen om met ingang van dezelfde datum de belas tingdruk voor ongehuwden te verlichten. In de loop van dit zittingsjaar zal u een nota worden voorgelegd, waarin de grote lijnen van het economische structuurbe leid zullen worden aangegeven in het per spectief van de te verwachten economische ontwikkeling in 1970. Reeds thans zij erop gewezen, dat voor de economische groei een verdere verhoging van het kwalitatieve peil van onze industrie nodig is. Dit ver eist een versterkte inspanning op het ge bied van onderzoek en ontwikkeling. Binnenkort zullen de Kamers worden in gelicht over de maatregelen, die de rege ling nodig acht voor de aanpassing van de mijnindustrie en voor de wijziging van de industriële structuur van Zuid-Lim burg. In overleg met het bedrijfsleven zullen regelingen worden getroffen voor de ontwikkeling en sanering van midden- en kleinbedrijf. Het beleid van de regering blijft gericht op versterking van de economische positie van de landbouw en de visserij en op ver betering van de levensomstandigheden van de betrokken bevolkingsgroepen. De be groting biedt daarvoor grotere mogelijk heden. gratie van de zes landen wordt in gevaar gebracht door grote tegenstellingen bin nen de EEG over de politieke aard en be stemming van de gemeenschap. Tezamen met andere lid-staten houdt Nederland vast aan de opvatting, dat de opbouw van de Europese gemeenschappen moet worden voortgezet op supranationale en democra tische grondslagen en dient te worden in gepast in de Atlantische samenwerking. De regering zal daartoe alle pogingen» in het werk stellen, in de hoop dat ook thans de gerezen moeilijkheden overwonnen zul len worden. LEDEN DER STATEN-GENERAAL, ONDANKS de vele problemen die nog om een oplossing vragen, is er twin tig jaar na de tweede wereldoorlog alle reden tot dankbaarheid voor de voor uitgang en de welvaart waarin wij ons mogen verheugen. Tegelijkertijd moeten wij echter vaststel len, dat vele landen steeds verder in wel vaart bij ons achterblijven. Niet slechts uit politieke noodzaak, maar vooral uit menselijke solidariteit, moeten wij bereid blijven met die landen samen te werken voor hun verdere ontwikkeling en ons daarvoor grotere financiële offers en per soonlijke opofferingen getroosten. Zowel binnen als buiten ons koninkrijk hebben wij dus belangrijke taken te ver vullen. De regering vertrouwt, dat ons ge hele volk daartoe wil samenwerken, wan neer gij, leden van de staten-generaal, uw instemming aan de u voor te leggen plan nen kunt geven. Die instemming vraagt de regering niet alleen omdat de grondwet haar daartoe verplicht, maar vooral om dat zij een voortdurend en intensief over leg met de volksvertegenwoordiging on misbaar acht voor het levend houden der democratie. Zij zal er gaarne aan mede werken, dit overleg in grote openheid te voeren. In het komende jaar wacht u wederom een veelzijdige en verantwoordelijke taak. Moge het u gegeven zijn deze taak in het belang van ons koninkrijk te verrichten met de wijsheid en de voortvarendheid, die onze tijd eist. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zitting van de staten-generaal voor ge opend. 21 september 1965. Krachtige overtuiging minister: Produktie biedt zeer gunstig beeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De strijd tegen de wo ningnood houdt in 1966 de hoogste prio riteit. Verdere expansie van de bouw nijverheid en beter gebruik van het bestaand woningbestand zullen de voor naamste doeleinden van het bouwbeleid zijn. Minister Bogaers is er thans ster ker dan ooit van overtuigd dat 'tkwan- titatieve woningtekort in liet algemeen in 1970 verdwenen zal zijn. hier en daar al in 1967. Dit blijkt uit de toe lichting van de minister op zijn begro ting voor 1966. Het produktiebeleid blijft gericht op een toeneming van het aantal werkne mer» en op een groei van de produktivi- teit onder meer door bouwstromen, handhaving van de continuïteit, het ver mijden van onderbezetting en aanhou dende stimulering van de industriële en duktie-overwegingen gebaseerd. De feitelijke ontwikkelingen bij de woningbouw zijn tot nu toe in gunstige zin afgeweken van de ramingen. De toe neming van de behoefte tot 1970 is eer der te hoog dan te laag geraamd. De produktie verloopt zo gunstig, dat in '65 waarschijnlijk 112,000 113.000 wo ningen gereed zullen komen in plaats van 105.000 zoals geraamd was. In gro te delen van het land begint de woning nood nu duidelijk aan omvang en bete kenis te verliezen. rlo van resp. gemiddeld 3000 en 2000 guMen. Daarnaast is er een mogelijk heid een garantie te krijgen van de ge meente voor een lening tot 90 pet. van de nettostichtingskosten. Personen met een inkomen boven een nader vast te stellen grens kunnen geen bezitsvor- mingsbijdrage krijgen, maar wel een gemeentelijke garantie tot circa 50.000 gulden ingeval zij een nieuwe woning houwen of kopen. De overspanning op de bouwmarkt is volgens minister Bogaers in het alge meen verdwenen. De buitensporige ver schillen tussen vraag en aanbod van bouwvakarbeiders zijn sterk verminderd. thans vijftien fabrieken op het gebied van de industriële en systeemwoning- Meer telefoons voor lange wachtlijst DEN HAAG De bedoeling is, dat de P.T.T. van 1966 tot en met 1968 aan investeringsbedragen tén behoeve van de telefonie respectievelijk 385 mil- Per 1 januari 1966 zal iedere eerste joen, 450 miljoen en 500 miljoen gulden eigenaar/bewoner van een eenvoudige ontvangt. Desondanks zal de lijst van woning, met een inkomen binnen nog ben die op telefoonaansluiting wachten nader vast te stellen grenzen, in aan- I pas na 1968 kleiner worden. Dit stelt merkig kunnen komen voor een bezits- j minister Suurhoff van Verkeer en Wa- vormingsbijdrage in de A- of B-catego- terataat thans reeds vast. DEN HAAG. De N.R.C. noemt de i Het Vrije Volk schrijfl; Velen wensen, troonrede een fraai opgebouwd stuk. Wal dat een minister van Financiën een tove- het beleid betreft, zegt het blad dat de naai- is en alleen maar meer zal uitgeven politieke keus van het kabinet bestaat zonder meer te vragen Het is minister uit het zetten van de nering naar de by j Vondeling echter goed gelukt een even- oorbaat verlangde tering. Bij de verho- wicht te vinden tussen de sterk verhoogde ging van de indirecte belastingen heeft di keus van textiel en schoeisel verbaasd. Wil dit kabinet het nudisme bevorderen? Aan de kant van het plannen maken ver dient het beleid alle waardering. Maar of men met de kant» .van de financierings model ij kheden zo gelukkig moet zijn. is een andere kwestie. De Tijd-Maasbode vraagt zich af: Wijst de beklemtoning van collectieve voorzieningen op een onevenredig grote invloed van de socialistische coalitiege noot? Men hoeft niet aan politieke aller gie te lijden om althans de vraag te stel len. Als men echter ziet hoe zwaar het offer, dat voor deze gemeenschapsvoorzie ningen gevraagd wordt, ook de lagere in komensgroepen treft, is de vraag gewettigd hoe een socialistische minister van Finan ciën voor dit beleid kan tekenen. Het is allemaal nogal verwarrend, maar het kon srger. uitgaven, waar we allemaal veel plezier van kunnen hebben, en de inkomsten Een miljoenennota, waaraan zonder twij fel schoonheidsfouten kleven, maar die verder getuigt van politieke moed en van vertrouwen op de oude en redelijke leus dat „niets voor niets" kan. Dc Gelderlander schrijft: Waarin onder scheidt het kabinet-Cals zich van het vorige, dat zonder socialisten was? Men vindt die socialistische inbreng ongetwij feld bijvoorbeeld in de aangekondigde be lastingverhogingen Er komen verlichtin gen aan de voet en voor de ongehuwden. maar over die verhogingen hebben we toch wel enkele ernstige bedenkingen. Het Utrechts Nieuwsblad noemt de troonrede weinig inspirerend voor een regeringsploeg waarvan men heeft gezegd dat hij uit „sterke mannen" bestaat. De initiatieven die worden genoemd zijn wei nig concreet.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8