NIEUW BELASTINGBELEID VOOR STIJGENDE UITGAVEN Auto rijden, drinken, kleden, roken en stoken DUURDER Rijksuitgaven gaan in 1966 met drie miljard omhoog IN 1966 NOG NIET VOL PROFIJT VAN MEER BELASTING Aangename leven kost straks meer DANS DER MILJARDEN DJMBDAO BI' REPTEMEER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dr. Hoefnagels lanceert vindingrijk een nieuw belastingspaarsysteem DEN HAAG. D© regering kan er volgens haar uiteenzettingen over de stijgende rijksuitgaven niet meer onderuit Een aantal indirecte en directe belastingen moet met ingang van 1 januari a.s. omhoog. Daardoor wordt het autorijden, drinken, kleden, roken en stoken duurder. De vennootschapsbelasting stijgt en verder ook zij het tijdelijk de vermogensbelasting. Daartegenover staat een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting, die echter voor de belastingbetaler pas na 1969 vruchten afwerpt. Deze verklaring is verpakt in een lumineus plan van staatssecretaris dr. Hoefnagels van Financiën. Iedereen, die meer dan 100 gulden loon- en inkomstenbelasting be taalt, ontvangt te beginnen in 1966 een spaarbrief van 100 gulden. Na vijf jaren in 1970 dus krijgt hij er 130 gulden voor terug. Deze belastingverlaging staat los van die, die de vroegere minister Witte- veen ingevoerd heeft en die normaal op 1 januari 1967 ingaat. Boven dien wil de regering op 1 januari 1967 een belastingverlaging voor ongehuwden invoeren. Verlichting voor ongehuwden De nieuwe fiscale maatregelen van mi- hister Vondellrig en staatssecretaris Hoef nagels gaan de parlementaire geschiede nis in als „Het dekkingsplan 1966". Zij moeten de stijgende uitgaven een aan zienlijke overschrijding van de herziene begroting 1965 én een sterke uitgaven stijging in 1966 voor het allergrootste deel kunnen dekken. De noodzakelijke verhoging van de middelen zou volgens minister Vondeling 975 miljoen gulden moeten bedragen. Het dekkingsplan ziet in een bedrag van 589 miljoen gulden over 1966. De minister acht dit echter aanvaardbaar resultaat. Hij durft de be stedingen niet ineens terug te drukken tot het zogenaamd evenwichtspeil. Dit zou volgens hem een te ruw ingrijpen zijn. Spaarbrieven Men moet hierbij in het oog houden, dat de regering tot 1969 aanzienlijke uit gaven te wachten staan. Deze worden vooi deze Jaren zoveel mogelijk gedekt door de verzwaring van een aantal belastingen, vooral in de indirecte sfeer. In de directe sfeer treedt een 'belastingverlaging op (loon- en inkomsten) door middel van de belastingspaarbrieven van 100 gulden. Maar deze brieven werken pas in 1970 verlagend op de middelen, die de regeling tot dat jaar ter beschikking staan. Of zoals de bewindslieden van Financiën hun toelichting vaststellen de regering heeft op korte termijn veel geld nodig, daarna moeten de uitgaven weer zo snel mogelijk naar beneden. Bovendien bereiken zij hiermee een duidelijke verschuiving in het Nederlands belastingstelsel. Voorheen lag daarbij de nadruk op do directe belasting. Mede als aanpassing aan het Europees belasting stelsel proberen zij deze druk gaandeweg te verleggen naar de indirecte sfeer. Daar om blijft ook het tweede deel van de ver laging loon- en inkomstenbelasting vol gens de plannen van de vroegere minister Witteveen van Financiën gehandhaafd. Dit tweede deel gaat. zoals bekend, 1 ja nuari 1967 in. Dat daarbij desondanks de vermogens- Meer geld voor toerisme DEN HAAG De regering heeft aan gekondigd, dat zij de bevordering van het toerisme met kracht zal voortzet ten. Bedroeg in 1965 het totaal van de subsidietoezeggingen ten behoeve van de toeristische infrastructuur 6 miljoen gulden, voor 1966 wordt een verdubbe ling tot 12 miljoen voorgesteld in de rijksbegroting. Voorts zal ter ondersteuning van het ln de toekomst te voeren toeristisch be leid grotere aandacht worden besteed aan het toeristisch onderzoek. Voor 1966 is hiervoor een bedrag van 0.3 miljoen gul den opgenomen. De vakantiespreidings- actie, die in 1965 voor het eerst is ge houden en waarbij de aandacht is ge vestigd op de maand juni als vakantie maand, zal ook in 1966 worden gevoerd. Hiertoe is een subsidie van een ton op genomen in de begroting ten behoeve van de Stichting Recreatie, die de actie uitvoert. Voorts krijgt de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer een hogere bijdrage voor onder meer een bescheiden uitbreiding van de activiteiten, terwijl twee ton is uitge trokken voor de provinciale VW's om een betere coördinatie te bereiken tus sen deze en de ANVV. Stijgend verbruik drank en sigaretten Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het gebruik van alco holische dranken en van rookwaren blijft stijgen. Volgens de omzetcijfers van de afgelopen jaren is het drinken van alcoholica met 35 procent toege nomen. Omgerekend over de jenever steeg het verbruik van 3.5 liter tot 4 li ter per hoofd der bevolking, 't Bierver- bruik steeg nog sterker: van 20 1. per hoofd in 1957 tot 35 liter per hoofd thans. De toename geldt in praktisch dezelf de mate voor het roken. Ondanks aller lei anti-acties nam het roken van voor al sigaretten de laatste tijd sterk toe. De regering heeft vastgesteld, dat sinds de laatste accijnsverhoging op si garetten in april 1964 (toen de prijs van een pakje eveneens met een kwartje steeg), het gebruik het tegendeel van verminderd is. tschapsbelasting als directe belastingen verhoogd worden, ligt aan de het totaal van deze heffingen. Zij kennen namelijk geen progressief ta- en daarom achten de bewindslieden Financiën deze verhogingen gerecht vaardigd. Maatregelen In de Indirecte sfeer wil de regering ver hogen of invoeren de accijns op alcoholhoudende dran- n 1193 gulden tot 1400 gulden per de omzetbelasting ervan van 8 tot 18 procent: de bieraccijns met gemiddeld drie cent per liter: de sigaretten- en tabaksaccijns met ongeveer 4 punten: de omzetbelasting op auto's en tele visietoestellen van 18 tot 25 procent; de omzetbelasting voor radio's van 10 tot 18 procent: de omzetbelasting voor sportvliegtui- i van 5 naar 25 procent: de omzetbelasting voor pleziervaartui gen, caravans, bromfietsen, platenspelers, bandrecorders e.d. van 5 naar 18 procent; accijnsverdubbeling van zogenaam de minerale oliën (petroleum, gasolie. stookolie e.d): accijns van benzine van 28 tot 29 gul den per h.l.; de invoering van omzetbelasting op textielprodukten van 3 procent; de invoering van omzetbelasting op schoeisel van 5 procent en voor schoen- reparaties van 4 procent. In de directe belastingsfeer worden ver hoogd Tijdelijk de vennogensbelastlng van 5 tot 6 procent; de vennootschapsbelasting met 1 punt. Voor het normale tarief stijgt zij van 45 naar 46 procent. Kwitantiezegel Dr. Vondeling en dr Hoefnagels zullen nog wetsontwerpen indienen over de verlaging van de inkomsten- en loon belasting voor ongehuwden op 1 januari 1967; het afschaffen van de kwitantiezegel; het verhogen van de vervolgingskosten bij niet tijdig betalen van belasting. Zij willen verder een tegemoetkoming verlenen wegens de dieselverhoging in de motorrijtuigenbelasting, wanneer de auto's in het buitenland rijden. Een maatregel, die vooral voor het beroepsvervoer belang rijk kan worden. De diverse verhogende maatregelen totaal waarschijnlijk 1.6 punt. DEN HAAG. De maat regelen. in de indirecte belas tingsfeer zijn er de oorzaak van, dat in 1966 de voor velen aangename kant van het leven duurder wordt. Zij het dan, volgens de raming van de regering, met maar 1,6 punt op het huishoudboekje. Drinken en roken, autorijden en muziekmaken stijgen in prijs, maar ook de kleding en de schoenen worden duurder. De caravan valt eronder en ook het bootje, dat u van plan bent volgend jaar te kopen. En mocht op uw verlanglijstje van 1966 nog een sportvliegtuigje staan bedenk u even, want dit toestel gaat niet alleen zelf maar ook in prijs omhoog. De gevolgen zijn: een pakje sigaretten stijgt van 1.25 naar 1.50; een pakje rooktabak van 1.- naar 1.25; een liter bier drie cent duurder; een liter jenever 1.50 duurder een liter benzine 1 cent duurder auto's en t.v.-toestellen: 7 meer omzetbelasting; radio's: 8 meer omzet belasting; pleziervaartuigen, cara vans, bromfietsen, pick ups, bandrecorders e.d.: 13% meer omzetbelasting; sportvliegtuigen20 meer omzetbelasting; petroleum en gasolie: 1,1 tot 1,4 cent per liter duur der; stookolie enz.: 0,7 cent per liter duurder. (Vervolg van pay. si een sterke groei gewenst en on- stelde norm nodig Is. Daurvoor moet een vermijdeiHk is voor de woning- nieuw basisjaar worden gekozen. Het jaar 1 j 1965 is daarvoor minder geschikt, omdat bOUW, de waterstaat, de ontw - de economie niet in evenwicht ls. Toch kelingshulp en het onderwijs, wil minister Vondeling dit jaar ais uit- Binnenkort zal ook de ruimtelijke gangspunt nemen, zij het. nadat hij en- or(jening belangrijke uitgaven- kele correcties heeft toegfpast. sty- Nam prof. Zijlstra een jaarlijk' ging van 4 pet. als uitgangspunt, dr. V deling bepaalt dit percentage op 4'.. Re kening houdend met de bekende progres- siefurtor wordt de toename van de belastingmiddelen in 1966 en 1967 door de minister geraamd op 800 miljoen gulden per jaar. De laatste „norm" van het kabinet-Marijnen bedroeg 470 miljoen. Bovendien komt uit niet-belastingmidde len. zoals terugbetaling van woningwet- voorschotten, jaarlijks nog eens honderd miljoen in de schatkist. Dat betekent, dat de norm van 1965 bijna is verdubbeld van 470 miljoen tot 900 miljoen gulden. Dr. Vondeling maakt op deze bereke ning een beperking: voorheen werden de woningwetvoorschotten buiten beschou wing gelaten. Hij gaat die wel betrekken bij de berekening van de jaarlijkse stij ging der rijksuitgaven. Evenals voorheen worden echter de algemene salarismaat regelen buiten de beschikbare ruimte om gefinancierd. Politieke keuze De verdeling van deze jaarlijkse ruimte is een politieke keuze, aldus de schatkist kanselier. Sommige uitgaven bevorderen de groei van de economie, andere heb ben dezelfde invloed als belastingverla ging en bevorderen de consumptie. De be hoefte aan rijksdiensten als politie en belastingdienst nemen toe met het stij gen van de welvaart. De ambtenaren salarissen stijgen met de welvaart Ook subsidies aan sociaal zwakke groepen stijgen overeenkomstig de groei van het nationale inkomen. De minister concludeert, dat onder de huidige omstandigheden. stijging veroorzaken. Bij voort zetting van het bestaande beleid heeft het totaal van de uitgaven in de eerstkomende jaren dan ook de neiging sterker toe te nemen dan het nationale inkomen. Huishoudboekje van de staat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Langzamerhand ls het beter te spreken over de miljardennota dan over de miljoenennota Dat blijkt duidelijker dan ooit. uit het lijvige cijfer- st.uk. dut minister Vondeling (Financiën) dit jaar aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Er zijn immers niet minder dan zes onderwerpen van staatszorg die elk meer dan 1 miljard gulden vergen. Deze zes zijn: 1. Onderwijs en Wetenschappen: 4165 miljoen (toename to.v 1965 7 proc„>; 2. Militaire uitgaven: 2715 miljoen (toe name 2 proc. i 3. Volkshuisvesting: 2029 miljoen (toe name 21 proc 4 Verkeer en Waterstaat 1802 miljoen (toename 28 proc 5. Sociale voorzieningen: 1573 miljoen 6. Nationale schuld: 1445 miljoen (toe name 2 proc (inclusief af sohrij vingen». Steeds meer ambtenaren DEN IIAAG De sterkte van de Staat der burgerlijk rijkspersoneel wordt in dr. ir. A. het Het huishoudboekje Nederlanden, dat mini deling vandaag aan de Staten-tien- heeft aangeboden, laat een daling het begrotingstekort zien. nadat dit tekort I «"«welding van 6674 man. Omdat in di ln de laatste jaren steeds meer was ™n,,nK toegenomen. rijksbegroting voor 1966 geraamd o| ,1 138.605 man, tegen 131.93L man volgeni n (le raming voor 1965. Dit b De verhoging 3 belastingen is aan de gunstiger ultkoms niet vreemd. Desondanks blijkt, dat de uitgaven van de staat met sprongen om hoog zijn gegaan. In de eerste kolom de cijfers van het vermoedelijke beloop van 1964. in de tweede kolom de ver moedelijke uitkomsten van 1965 en in de derde kolom de ontwerp-begroting 1965, alles in miljoenen guldens: 1966 echter 2639 man opge- sljn dl® In vorige jaren, iMIlikd aanwezig, niet opgenomen waren ln «Ie groot aantal 1964 1965 1966 -f 1.316 -f-1.210 1.941 stijging 4035 Uit een overzicht ln de rijksbegroting blijkt, dat de werkelijke sterkte van 't burgerlijk rijkspersoneel op 30 juni van dit jaar 127.730 man bedroeg. De belangrijkste verhogingen in de geraamde sterkte doen 'zich voor bij de departementen van Defensie (734 man), Landbouw en Visserij (1829 man), On derwijs en Wetenschappen (1196 man). Financiën (689 man), Verkeer en Wa terstaat (833 man). Subsidies voor sportaccommodaties (Van ome parlementaire redactie) - 3.026 Gehele dienst 1.395 1.488 1. DEN HAAG Voor vrijetijdsbeste ding. Jeugdvormlng, volksontwikkeling sport is in de begroting voor 1966 'n bedrag van 91 miljoen gulden uitgetrok ken, dat Is 32 miljoen meer dan voor dit jaar. Voor openluchtrecreatie ls zelfs tweemaal zoveel uitgetrokken als voor 18.150 iges, namelijk 19 miljoen gulden. Voorts 17.065 |H er subsidieregeling in voorberel- (ling, die zal voorzien in de behoefte aan sportaccommodaties door middel van bijdragen in de bouw- en aanlegkosten. Wijziging van belasting N.V.'s en coöperaties DEN HAAG De regering wil het in de toekomst mogelijk maken, dat de ven nootschapsbelasting gedeeltelijk verre kend wordt met de inkomstenbelasting. Als gevolg van deze Wijzigingen, die binnenkort bij de Tweede Kamer inge diend worden, kan 35 procent van het uitgedeelde dividend in mindering ko men van de inkomstenbelasting. De re gering wil dit al toepassen op de divi denden. die volgend jaar door speciale Nederlandse NV's uitgekeerd worden. Hierbij dient men er rekening mee te houden, dat het tarief van de dividend belasting op 25 procent gebracht wordt, zodat de wijziging in feite betrekking heeft op een meer-verrekening van 10 procent. De extra 10 procent moet echter eerst bij het inkomen gerekend worden. De coöperaties worden in de toekomst op dezelfde wijze belast als de naamlo ze vennootschappen, in die zin, dat de belasting verrekend wordt bij de leden van deze coöperaties. Schelde-Rijnkanaal wordt gerealiseerd DEN HAAG Volgend jaar begint Rijkswaterstaat met de eerste werk zaamheden voor het Schelde-Rijnka- De rijksbegroting van 1966 kan nog niet volledig profiteren van de nieuwe belas tingmaatregelen. omdat sommige aan- j slagen pas na 1966 uitgaan. Dit blijkt uit de volgende tabel (getallen lil miljoenen guldens) Verhoging van de belasting op minder noodzakelijke goederen 453 Verhoging accijns op mine rale oliën en benzine 128 Opheffing vrijstelling omzet belasting voor textielproduk ten en schoeisel 240 Verhoging van de vermogens- en vennootschapsbelasting 85 Tegenover deze verhoging igmiddelen staat een ve: on- en de inkomstenbe de jaren 1966 t/m 1969 zal worden gegeven in de vorm van toekenning var belastingspaarbrieven. De verlaging ion geveer f 450 min., waarvan f 25 min. in contanten» is gebaseerd op de gedachte, dat momenteel de stijging van de uit gaven bijzonder sterk is maar dat in een wat verdere toekomst een enigszins rustiger ontwikkeling van de begroting waarschijnlijk is. Dat betreft in het bij zonder een aantal tijdelijk verhoogde in vesteringsuitgaven. die nodig zijn voor d( groei van de welvaart. Zo zal op wat langere termijn de woningbouw 'n enigs zins geringer beslag leggen op de netto besparingen ln onze volkshuishouding. Voorts worden in de toekomst andere middelen (aardgas) vernacht. Een be langrijk voordeel van de spaarbr ie ven regeling is, dat zij een verlagende wer king uitoefent op de belastingdruk. Zon der deze verlaging van belasting zou d( druk in 1966 stijgen tot 27.4 pet-, ni blijft zij beperkt tot 26 8 pet. Voor hogere salarissen en pensioenen 600 miljoen DEN HAAG De kosten van de salaris- en pensioenmaatregelen, die na 1 januari 1965 van kracht zijn gewor den bedragen voor het rijk in 1965 de som van 230 miljoen. Bovendien wordt voor 1966 nog gerekend met 370 miljoen voor nieuwe salarismaatregelen. Mei het oog hierop is in de ontwerpbegro- naal. Op de begroting 1966 van Verkeer i ting voor salaris- en pensioenmaatrege- Waterstaat is hiervoor een bedrag len een stelpost van totaal 600 miljoen opgenomen. 10 miljoen gulden uitgetrokken. Spaarcadeau van staatssecretaris DEN HAAG Wanneer u ons nu uit de nood helpt, krijgt u er over een paar jaartjes wat extra's voor terug Pojiulair gezegd komt de spaarbriefactie van staatssecretaris Hoefnagels van Financiën hierop neer. Hij weet, dat de directe be lastingdruk in Nederland behoor lijk hoog is. Toch heeft de rege ring de komende vier jaren veel geld nodig voor allerlei noodza kelijke voorzieningen: woning bouw, wegenbouw, onderwijs enz De loon- en inkomstenbelasting kan voorlopig daarom niet verder verlaagd worden dan al is vast gesteld. moet betalen, de komende jaren doorbetalen. Maar in ruil daar voor krijgt men een spaar brief van 100 gulden, hoeveel be lasting men ook betaald. In 1970 begint deze spaarbrief en dus de belastingverlaging te tellen, want dan zal het rijk er 130 gulden voor terugbetalen. Een douceurtje van Financiën, omdat wij Nederlanders de regering geholpen hebben. Maar een douceurtje met een beperking, want men kan de spaarbrief niet verkopen of weggeven. Zij blijft een strikt persoonlijk bezit, ook wanneer men haar bij een spaar bank onderbrengt. Betaalt men minder dan 100 guldefi belasting, dan vervalt deze belastingheffing geheel. Meerjarenprogramma «oor huisvesting ministeries Japrtyjkse fcijfrage «je kogtfn van instandhouding en openstelling te verle nen. Hiervoor is reeds een bedrag van 3 miljoen geraamd. (Van onze parlementaire redactie) De uitgaven voor kunsten, oudheid- DEN HAAG De rijksgebouwen- kunde en natuurbescherming worden dienst gaat beginnen aan de uitvoering geraamd op 105 miljoen, dat is 26 mil- van een meerjarenprogramma voor de jben gulden meer dan voor dit jaar. hulsvesting van ministeries en rijks- Voor restauratie van monumenten la diensten in de agglomeratie Den Haag. 8 miljoen meer uitgetrokken. Tenslotte Aldus blijkt uit de toelichting op de mil- j is ten behoeve van de aankoop van nn- joenenota voor 1966. Hierin worden um-j tuurreservaten en de aanleg van recrea- trent dit meerjarenplan verder geen tieve voorzieningen daarin 7 miljoen bijzonderheden vermeld. meer uitgetrokken. Onderwijs en Wetenschappen vergen 4165 miljoen gulden Tien miljoen voor ruimtevaart (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderhandelingen •er de herziening van het eerste vijf- jarenprogramnui van de Organisatie de ontwikkeling en de vervaardi ging van dragers van ruipitevoertuigen zijn nog niet beëindigd, zo heeft «le re gering medegedeeld. Enorme vraag naar studietoelagen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitgaven ten be hoeve van het onderwijs en de weten schappen worden voor 1966 op niet min der dan 416.» miljoen gulden geraamd, dat is 289 miljoen meer dan de uit gaven over dit jaar vermoedelijk zullen belopen De kosten van het weten schappelijk onderwijs zyn daarbij ge steld op 1052 miljoen, dat is 335 mil joen hoger dan ln 1965. 1 '4165 Lager onderwijs: 1658 miljoen, «lat ls 237 miljoen meer dan de raming voor dit jaar aangaf. Hiervan moeten onder meer de salarissen betaald wor den van 13.00O kleuterleidsters (450.000 kleuters). 58.000 onderwijzers (ruim I 1.700.000 leerlingen) en 5400 leerkrach ten bij het buitengewoon lager onderwijs (66.000 leerlingen). Door de per 1 sep- i tember j.l. ingevoerde verlaging van de leerlingenschaal (tweede faze) zijn uu" onnn u-ka ii toe behoren een post van 350 miljoen voor Investeringen en een post van 510 miljoen voor exploitatie-uitgaven en de academische ziekenhuizen. Er wordt melding gemaakt van een spectaculaire ontwikkeling ln de groei van het aantal aanvragen om toekenning van een rijks- studietoelage. Het aantal aanvragen zal voor de cursus 1965-1966 circa 96.000 en voor 1966-1967 naar schatting 113.000 belopen. Voor het cursusjaar 1965-1966 vergt de toekenning van 84.000 studietoelagen een bedrag van 120 miljoen. (Zoals be kend is het maximumbedrag voor een I studietoelage recentelijk verhoogd tot 3850 gulden Geen veranderingen in de sociale zekerheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het terrein van de sociale zekerheid zijn voor 1966 geen maatregelen te verwachten, die een in vloed van betekenis op de rijksuitgaven zullen uitoefenen, zo deelt io regeling ln do miljoenennota mede. Niettemin is het bedrag, dat onder dit hoofdstuk i.s opgenomen (874 miljoen gulden) rond meer door de ruimere toepassingsmo gelijkheden, belangrijk hoger zullen worden dan aanvankelijk was aangeno men. Voor 1966 is als stelpost voor deze materie een bedrag van 10 miljoen gul den opgenomen. Meer geld zal ook nodig zijn voor de Nederlandse centrale organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek (nu uitgetrokken 26,7 miljoen), het Reactorcentrum Nederland (13,6 miljoen plus 8 miljoen voor de afbouw), Euratom (18 miljoen). Voor het bouw programma van TNO ls ruim 19 mil joen op de begroting opgenomen. Ontwikkelingshulp 110 miljoen hoger DEN HAAG De regering stelt over 1966 een bedrag van 410 miljoen gulden beschikbaar voor ontwikkelingshulp, 110 miljoen gulden meer dan dit jaar. In het bedrag zjjn gelden betrokken, bestemd voor de konlnkrjjksgebleden voor ontwikkelingsplannen huiten het koninkrijk. Over de bestemming van «Ie 410 mil joen gulden zal minister Bot binnenkort een nota b(j de Tweede Kamer Indie- onder 3000 verP,if"hte leerkrachten bij het la- 53 miljoen gulden hoger dan WÊÊÊflÊÊÊÊ BiHPHi|H ger onderwijs bijgekomen. Overwogen werd vastgesteld. Deze stijging is vrlj- wordt een verhoging van de rijksbij- wel geheel het gevolg van de loonont- drage voor schipperskinderen in inter- wikkeling, omdat een belangrijk gedcel- naten. Het vormingswerk voor de leer- te van de uitgaven gekoppeld Is aan het plichtvrije jeugd zal circa 50.000 deel- loonpeil, met name wat betreft het me- nemers tellen en een subsidie van 19 rendt cl van de bijdragen en uitkeringen miljoen gulden krijgen. Voor de deel- uit hoofde van volksverzekeringen, werk nemers tot en met 18 jaar zal met in- nemersverzekeringen en kinderbijslagen, gang van 1 september 1966 het subsi- In totaal zijn de uitgaven voor socla- diepercentage worden verhoogd van le voorzieningen voor 1965 geraamd op 40 tot 70. 1569 miljoen gulden; voor 1965 was aan vankelijk 1428 miljoen gulden geraamd, V.h.m.o.: Geraamd is een verhoging maar de feitelijke uitkomst van het lo- van de uitgaven met 40 miljoen tot 447 pende Jaar zal wel 1500 miljoen gulden miljoen. Het leerlingenaantal zal in zijn. 1966 oplopen tot 235.000 Geraamd is voor de rijksscholen 37 miljoen, ge meentelijke scholen 97 miljoen, bijzon dere scholen 281 miljoen. Voor de han delsavondscholen is 8 miljoen en voor de avondlycea 6 miljoen uitgetrokken. Nijverheidsonderwijs: Verwacht wordt een toename van het aantal leerlingen tot 530.000. Geraamd is een verhoging van de uitgaven met 98 miljoen tot 665 miljoen. Hiervun krijgen het lager nijverheidsonderwijs voor jongens en het middelbaar nijverheidsonderwijs reap. 333 en 69 miljoen, het scheepvaart- en luchtvaartnijverheidsonderwijs 17 mil joen en het nijverheidsonderwijs voor meisjes 205 miljoen. Voor leerlingen- stelsels met meer dan 70.000 deelne mers Is 21 miljoen uitgetrokken. Wetenschappelijk onderwijs: De kos- Half miljoen voor ambachtsmanifestatie DEN HAAG De regering heeft het parlement voorgesteld voor 1966 een eenmalige bedrage van 0.5 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor een te Utrecht te houden nationale manifesta tie van het ambacht. Meer geld voor Eurocontrol DEN HAAG Eurocontrol krijgt In 1966 anderhalf miljoen gulden meer. Dit is noodzakelijk in verband met «Ie bouw van het luchtvcrkecrsbevelliglng.s- centrum Beek. die in 1966 volgens mi nister Suurhoff van Verkeer en Water- tenraming beloopt 1052 miljoen. Hier- staat ln volle gang zal zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7