CekLe Sou^o/nt Gewijzigde formulering j in Koninklijke Besluiten Vanavond in de ether de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 HOOFDLIJNEN OMROEPBESTEL Troonrede die met de deur in huis valt OOR het kabinet-Cals, dat de verantwoordelijkheid van de troonrede 1965 draagt, is er voor keur aangegeven om nogal dras tisch af te wijken van het gebrui kelijke stramien. Na wat „familie nieuws" dat in ons koninkrijk overigens ook staatsrechtelijke betekenis heeft valt men als het ware met de deur in huis: onderwijs, woningnood, dreigende verkeerschaos, in het nauw ge brachte ruimtelijke ordening en nieuwe gevaren voor de volks gezondheid. Het zijn overheidstaken die de regering-Cals kennelijk in haar beleid centraal wil stellen en tevens taken, waarvoor ze de Nederlandse burgerij een mammoetbegroting met een fikse verhoging van de fiscale druk presenteert. Het aanpakken van deze taken is goed nieuws. Het kabinet beoogt ermee tegen 1970 de woningnood gelenigd te hebben, de verkeers veiligheid en verkeersverwerking ondanks het groeiende aantal auto's te verbeteren, het lager en wetenschappelijk onderwijs aan te passen aan de geest die aan de grote wet-Cals ten grondslag heeft gelegen en tenslotte te voorkomen dat het tn bevolking snel uitbrei dende Nederland gebrek aan waar- lijke levensruimte „te land en in de lucht" krijgt. Wanneer het kabinet erin slaagt, gedurende de ruim anderhalf jaar dat het redelijkerwijze nog aan zijn program kan werken, de be slissende stoot aan de realisering van die taken te geven, maakt het een goede beurt in de parlemen taire geschiedenis. INTUSSEN is de rekening die het kabinet voor zijn goede voornemens presenteert, niet ge rings de hoogte van het belasting niveau wordt nogmaals opgestuwd en omdat ditmaal de omzetbelas ting het voornaamste werktuig is, zal elke Nederlander zijn aandeel in de lasten moeten dragen. Bovendien werkt dit middel tevens als een voor de conjunc- iaiurbeheersing gewenst geachte bestedingsbeperking; het risico dafcdr; Vondeling neemt met zijn over vijf k zes jaar aflosbare belastingspaarbrieven is echter, dat niemand weet of de conjunc tuur dan beter tegen een inflatoire ontwikkeling opgewassen zal zijn. Naar onze smaak schreef de regering op dit punt een beetje te veel een taal die vertellen moet, dat de belastingverhoging in over wegende mate genotmiddelen en luxe goederen raakt. De waarheid is evenwel dat ook textiel, schoe nen, bepaalde brandstoffen en in vervolg hierop waarschijnlijk ook verschillende transportmiddelen duurder gaan worden. Het doel waarvoor het kabinet dit offer vraagt, is goed. De rege ring had daarom naar onze smaak in haar motivering meer openlijk voor de keerzijde van haar voor nemens kunnen uitkomen. DERGELEKEN met reeds ge noemde hoofdzaken komt de rest van het regeringsprogram voor 1966 een beetje in de scha duw te liggen. Te versmaden valt het kleingoed evenwel niet, terwijl voor 1967 nog een paar belangrijke zaken in het vooruitzicht worden gesteld: het van kracht worden van een dan wettelijk afgeronde arbeidsongeschiktheidsverzekering en de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's in de eerste plaats. In de schaduw liggen ook de plannen met betrekking tot het buitenlands beleid: hier lijdt de koninklijke boodschap nog behoor lijk aan volzinnen met algemeen heden en verklaringen die alleen maar interessant worden, wanneer er meer bekend wordt gemaakt over het „hoe?" van het handelen en over het „tot zo ver" bij con cessies die Nederland zou moeten doen om idealen te bereiken waar over de regering sinds jaar en dag in de troonrede terecht hoog op geeft. Het slot van de troonrede brengt dan overigens, zoals in het begin, een verrassing. Premier Cals en zijn team beloven de volksverte genwoordiging in ongebruikelijk warme bewoordingen een goede en vertrouwensvolle samenwer king van de kant van de regering. Een bijdrage dus in de campagne van de minister-president die al vaker heeft gepleit voor een betere werkprocedure in het staatsbestel. Beter overleg tussen regering en Staten-Generaal zou inderdaad een winstpunt zijn. Mits gevoerd „in grote openheid" zoals de troon- rècle steil.Dus ltrifisch' en'zóveel' mogelijk-.de publieke-opinie -toet send. We wachten ook op dit punt met belangstelling de daden af. Ned. Onu oep n Stichting niet genoemd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar verluidt zullen zeer binnenkort twee koninklijke besluiten verschijnen, waarin voor radio en tele visie afzonderlijk, in meer dan veertig artikelen tellende voorschriften, de hoofdlijn ,i voor het „open" omroep bestel tijdens de overgangsperiode zijn vastgelegd. Hoewel het grootste deel van deze stukken overeenkomt met de In de nota's-C'als en Vrolijk geschetste plan nen. schijnt de nieuwe bewindsman van C.R.M. voor bepaalde vraagstukken tot een andere, vaak duidelijker formule ring te zijn gekomen. In deze besluiten zou echter niet worden gesproken over de figuur van een Ne derlandse Omroep Stichting, het over koepelende orgaan boven N.R.U. en N.T.S.-,.nieuwe stijl", waarover destijds in de nota-Cals sprake was. Wel is vastgelegd, dat de Nederlandse Radio Unie een voorzitter krijgt, die door de minister zal worden benoemd. Thans is de heer rar. A. B. Roosjen (NCRV- voorzitter) de hoogste functionaris bij de N.R U. Door wie hij zal worden op gevolgd is ons niet bekend. Het heeft er echter de schijn van dat de minister niet van plan is om voor NRU en NTS tezamen dezelfde persoon als voorzitter te laten fungeren. Kamer wordt gehoord Verrassend is de paragraaf van het Radiobesluit 1965, waarin gezegd wordt, dat kleine groeperingen (instituten of stichtingen) die geen omroeporganisatie worden, slechts dan tot df ANTENNE grootte en samenstelling van de nieuwe besturen voor NRU en NTS. noch over de vormgeving van de programma- adviesraden, waarin ook deskundigen J van buiten de omroep zitting hebben Wat de reclametijd, resp. in radio en televisie betreft, schijnen de oude voor- nemens te zijn gehandhaafd. Van Harte'vraagt volgende week niet om geld (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De nieuwe aflevering van de reeds populair geworden radio- J rubriek „Van Harte" zal ajs. maandag- avond in belangrijke mate verschillen van de vorige uitzendingen. Ditmaal zal er namelijk geen beroep worden gedaan op de portemonnee van de J luisteraars. Het gaat nu om de ver- vulling van kleine wensen voor ouden J van dagen. Er leven ongeveer 1.2 miljoen bejaarden in ons land en vooral om de nog thuis wonende bejaarden gaat het in dit programma. Ze hebben „kleine wensen". ontstaan door hun vereenzaming. Ze J willen eens met iemand praten, er zou misschien iemand boodschappen voor hen willen doen of hen van lectuur voorzien. Ja. menig bejaarde visser zou graag nog eens naar een goed „stekkie" worden gebracht. Sandy Shaw voor t.v. op blote roeten Het handelsmerk van Sandie Shaw, de artiestennaam van Sandra Goodrich, zijn haar blote voeten, zoals zij zelf zegt. Zij treedt namelijk altijd op met blote voeten, een gewoonte, die dateert uit de begintijd van haar carrière. Na ontdekt te zijn door de zanger Adam Faith, scoorde zij met haar eerste plaatje, „There's always something there to remind me", al direct een internationale hit. maar haar grote naam hier in Nederland kreeg zij pas met „Long live love". In mei van dit jaar kwam zij op verzoek van de K.R.O.-l.v. naar Nederland voor de opname van een programma onder regie van Nico Hiltrop. dat u kunt 2 (Nederland I, 20.20). Maatschappelijke problemen in spelvorm belicht In 't vorige seizoen bracht de A.V.R.O. tijdens het vrouwenprogramma op de donderdagmiddagen een serie t.v.-spelen, die telkens een ander maatschappelijk probleem in het licht stelden. Doordat de kijk dichtheid op die middagen niet zo bijzonder groot is, heeft de A.V.R.O. deze serie naar het avondprogramma verplaatst. Het eerste programma zendt vanavond uit onder de titel „Inwoning", met in de hoofdrollen Marlies i Alcmaer, Pieter Lutz en Mimi Boesnach. De toelichting bij dit pro- ;mma, waarvan de teksten zijn geschreven door Tanja Smit en de regie handen is van Adelheid van der Most, wordt gegeven door mevrouw Swelheim-de Boer. (Nederland II, 21.25). zij .Elisabeth Tarakanov' in iM'Stó» 'ini: ether zullen worden toegelaten, nadat Henk van Stipriaan, Kees Buurman Een forse ingreep met balsem op de wonde DRIE belangrijke uitgangspunten be palen in hoge mate de kleur van de eerste miljoenennota van schatkistbe heerder Vondeling: 1) hoe mooi de theorie ook moge lijken van de over heidsuitgaven die in hun groei beschei den moeten blijven wanneer het natio naal inkomen toeneemt, het laatste jaar van het beleld-Marijnen heeft de on houdbaarheid van deze theorie aange toond; 2) hoe impopulair belastingver zwaringen ook zijn, bepaalde urgente overheidsuitgaven moeten zwaarder wegen; 3) er moet een middel gevonden worden om de wonde, die op deze ma nier de belastingbetalers zich toege bracht zien, wa.t te verzachten. Vermoedelijk hebben de katholieke cn anti-revolutionaire bewindslieden laatet- vermelde noodzaak wat sterker voelen drukken dan dr. Vondeling en zijn poli tieke geestverwanten, hoewel het ook voor hen geen politiek pleziertje ls te komen met fiscale maatregelen waar van ook de kleine man de gevolgen zal moeten dragen. De uitgifte van belastingspaarbreven is in elk geval een ontdekking geweest, waardoor het kabinet-Cals zich een ori gineel verdedigingsmiddel heeft ge schapen. Er zit een element van bezits vorming via spaarregelingen in en tevens ook een elementje van herver deling van het nationaal inkomen. Wat deze balsem evenwel moeilijk zal kunnen wegnemen, is de pijn. dat het douceurtje voor straks voorafgegaan wordt door een niet onbetekenende be stedingsbeperking nü. VERKEERD is het a priori te stellen dat hij de vele gunstige prognoses die er vóór het jaar 1966 te maken zijn, zo'n bestedingsbeperking een dwaze maatregel is. Dr. Vondeling heeft ver schillende paragrafen besteed om aan te tonen, dat de theorie die de kabinet ten van prof. De Quay en mr. Marljnen aan hun begrotingsbeleid ten grondslag gelegd bobben. op den duur niet opge wassen bleek tegen de praktijk. Wanneer straks leden of vrienden van het vorige kabljict dr. Vondeling het vuur aan de schenen zouden gaan leg gen en op bepaalde punten lokt de nieuwe rijksbegroting zeker kritiek uit dan kunnen premier Cals en zijn minister van Financiën zeker. prof. Wit- teveen c.s. de bizarre situatie voor de voeten woipen die budgettair ontstaan was op het moment dat ze het schip van staat verlieten en daarna de vraag stellen, met wat voor een begroting de liberale kanselier van de schatkist wel op prinsjesdag 1965 voor Kamer en volk had willen kernen en met welke moti veringen hij dan had willen verhoeden, dat het kabinet een raar figuur sloeg Een moedige daad is beslist, dat bet kabinet-Cals om de noodzakelijke uit gaven voor de woningbouw, het onder wijs en verkeersvoorzieningen te kun nen bekostigen zijn toevlucht tot een radicale maatregel heeft genomen. Men kan over onderdelen van het woning bouwbeleid, de wegenaanleg en de on derwijsvoorzieningen het beleid van de zittende ministers kritiseren, als een paal boven water staat, dat er veel gel.l nodig is en wel op korte termijn, wil de gemeenschap straks niet met een hopeloze achterstand geconfronteerd worden. de belasting- Op alle drie de punten is er trouwens al een achterstand. Inzoverre zal de regering het grootste deel van de pu blieke opinie wel van de noodzakelijk heid van een fiscale lastenverzwaring weten te overtuigen. MEER moeite zal de gewone man hebben met de vertoning van een nogal drastische opvoering der indirecte belastingen in een periode dat men bezig is de hoofdmoot van de directe belastingen te verlagen. Het kabinet- Cals verschuilt zich hier gelukkig niet achter het venveer, dat men moeilijk ongedaan kan maken wat vorige kabi netten wettelijk hebben vastgesteld. Trouwens, de meeste zittende ministers ook de socialistische zijn het met de verlaging van loon. en inkomsten belasting eens geweest, zodat als er sprake is van „schuld" deze een collectieve is. De reddingsboei wordt evenwel ge vormd door het inderdaad aantoonbare feit, dat vergeleken met andere landen in Nederland te veel directe en te weinig indirecte belasting geheven wordt Bin nen het raam van een gewenste harmo nisatie der fiscale politiek zou liet ook zonder de dringende behoefte aan geld die de overheid thans heeft nodig zijn wat aan belastingverschui vingen te gaan doen. In zekere zin vangt de regering thans dus twee vliegen in één klap en wordt de belastingbetaler bovendien getroost dat zijn bereidheid om nu in het alge meen een offer extra te brengen over vijf jaar beloond gaat worden lossing plus rente spaarbrieven. Het is knap gevonden en het is zelfs de moeite waard het te proberen, mits de overheid de handen verder maar aan de rem houdt en mits enkele factoren die men nog niet onder controle heeft, geen onvoorziene moeilijkheden gaan berokkenen. DAN kan men in de eerste plaats denken aan de algemene trend van de economie en haar gevolgen in Neder land. De macro-economische verkennin gen vallen ondanks wat meer op waartse druk onder de kosten van het levensonderhoud niet ongunstig uit. Maar wat gaat er tussen nu en de zomer van 1966 met do lonen gebeuren De periode waarin met instemming van de regering de loonvorming weer in de eerste plaats een aangelegenheid van bet bedrijfsleven wordt, gaat samen vallen met maanden waarin als gevolg van verhoging van diverse indirecte belastingen de kosten van het levens onderhoud gaan stijgen. Huurverhogin gen en eventuele premieverhogingen terzake van de sociale wetgeving wei ken ook al in deze richting. Dr. Vonde ling merkt wel op. dat de komende bestedingsbeperking geen eerste levens behoeften raakt, maar eenmaal aan hel rollen gebracht schuift een sneeuwbal gemakkelijk door. Daarom zal grote waakzaamheid ge boden zijn. Het kabinet-Cals zal in dit opzicht bijvoorbeeld een voorbeeld moe ten geven door waar te maken, wat in hoofdstuk 3 van de miljoenennota nog eens terloops door dr. Vondeling opge merkt wordt: bij tussentijdse verhogin gen van uitgaven op de begroting com- Strlngcnt klinkt de bepaling dat eike om roep of aspirant-gegadigde voor zend machtiging. verplicht is een volledig programma te brengen, dat voldoet aan eisen van voorlichting, ontwikkeling en ontspanning. Het presenteren van uit sluitend populaire radio- of t.v.-pro- gramma's door biv. een TROS of RTN is niet toegestaan. Alle gegadigden voor een zendmachtiging zullen bovendien „ten genoegen van de minister" «een nieuwe omschrijving) moeten voldoen aan het verstrekken van alle gegevens over ledental, contri butie-inning etc. Voor de uitgevers van Televizier is van belang de beslissing dat de losse ver koop van programmagidsen slechts een gering gedeelte mag gaan boven het ledental. In de officiële beschikkingen zou niet worden gesproken over de Sandie Shaw, het meisje met de „blote" voetjes, vanavond te zien èn te horen in „Sandie Sliaw zingt". (Nederland I, 20.20). TELEVISIE Hedenavond J NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.33 Prinsjesdag. - 20.00 Journaal, KRO: 20-20 Liedjes- programma, 20 00 Programma over de cineast Georges Mélies. 21.25 Hazel: Het nieuwe meisje, tv-film. 21.40 Van- avond in Nieuwspoort; NTS: 22.15 J Journaal. NEDERLAND II:—NTS: 20.00Nieuws, AVRO: 20.01 Progr. voor de tieners. 20.20 Sportprogramma. 20.55 Licht J Zuidamerikaans orkest en zang. 21.25 De problemen van het samenwonen en het. inwonen; CVK-IKOR: 22.10- 22.35 Intern, amnestiebeweging. Dit luisterspel, onder regie van Willem Tollenaar, bewerking van Gunther Eich ÏEfWlEïriÜ >gtT. die na de moord op haar man, uitgevoerd door Alexej Orlov, op de troon was gekomen. Doordat de drie gebroeders Orlov zich door deze moord achtergesteld voelen, gaan zij over tot een spel van kruiperijen, waarin Elisabeth Tarakanov het moet ontgelden. Alexej wendt liefde voor dit onervaren meisje voor en als zij clan voor de verleiding zwicht, wordt zij, als het spel verloren blijkt, prijs gegeven aan de wraak van de beledigde vorstin. In de hoofdrollen van deze vertelling door Reinhold Schneider hoort u: Max Croiset, Thera Verheugen, Enny Mols-de Leeuwe i Paul (Hilversum I, 20,15). Steef de Groot zullen proberen de luisteraars te bewegen deze bescheiden wensen in te willigen. CPN kreeg t.v.-zendtijd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Nederlandse commu nisten. die onlangs voor het eerst radio-zendtijd hebben gebruikt, zijn maandagavond voor de eerste maal op het televisiescherm verschenen In het kader van de zendtijd voor politieke partijen. Het is een zeer tamme vertoning gewor den waarin filmbeelden werden ver toond van het jaarlijkse feest dat het communistisch dagblad ..De Waarheid- i(| „„„JU voor de leden van de C P N geelt. Meer m.kpst 2„ 15 Ellsabeth Tarakanov, .Georges Méliès'.over befaamde J documentaire Franse filmer ó™vc.Sdhe|e'i„S? J leven geleid. Reeds in 1896 was hij bezig aan de eerste spektakelfilms. Zijn eerste „grote" film J was „Reis naar de maan", naar het gelijknamige boek van Jules Verne. Door dit succes gedreven, begonnen anderen, met ruimere geldmiddelen. soortgelijke films te vervaardigen, wat Méliès noodlottig werd. Diep gedepri- meerd vernietigde hij in 1914 zijn studio en alle filmcopdeën, waarna hij spoorloos- verdween. Een twintigtal jaren later ontdekte een Franse film- essayist hem weer in een Parijs krantenstalletje. In 1938 stierf Méliès,na, dank zij een actie van de filmessayist, nog twee jaar van zijn oude dag te hebben genoten. Harry Kümel stelde voor de Belgische t.v. een documen- taire over hem samen, die vanavond in het K.R.O.-programma te zien is. (Nederland I, 20.40). Woensdag NEDERLAND I Voor de kinderen. RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 18.00 Orkestmuziek, 1820 Uitzending Christ Hist. Unie: 18.30 RVU: Lawaai tussen mensen, lezing. 19.00 Nieuws, 19 10 Actualiteiten. 19.30 Metropole- Drukke dagen voor Duindigt (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Voor de geharde kam peerder die bijzonder op paardesport ge steld is zouden wij een tentje op Duin digt of naaste omgeving aanbevelen van woensdag tot en met zondag. Woensdag middag. vrijdagmiddag en zondagmiddag zijn daar koersen en als men wil kan het programma nog uitgebreid worden met een bezoek aan Nootdorp waar zaterdag I gekoerst, wordt In de Revanche van de Produkten- draverij kan Emberiza S woensdag de verhoudingen rechttrekken en winnen. Zij miste, doordat zij de winkans in de Produktendraverij zelf zo fel verdedigde, j Me't succes heeft Herk-Jan bij de VARA toen ln een paar ongelukkige meters niet protest aangetekend tegen een vraag, die hij zou hebben gemist. Met hem hoorspel. 21.30 Kamermuziek (gram.) 22.00 Geestelijke liederen, 22.20 Actua- liteitèrt of' gram- 22:25 Boekbespreking^ Nieuws, 22.40 Epiloog, 22 45 dan het heel voorzichtig verkopen i enkele bekende communistische leuzen ls.de uitzending- dan ook niet geworden. Wel werd herinnerd aan de rol ,d)e de communisten in het verzet hebbèn ge-- Volkslièdjesprogr.. 23.25 Lichte gram,, speeld. een herinnering die werd ge- 23.55 Nieuws, koppeld aan de eveneens traditionele waarschuwing tegen het Duitse gevaar. Herk-Jan de Ruiter terug in t.v.-quiz (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De Haarlemse lucht- vaar ten thousiast Herk-Jan de Ruiter die op zondag 12 september door Theo Eerdmans werd ondervraagd over zijn onderwerp „jachtvliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog", zal dinsdag avond weer kunnen terugkeren in de quiz „Tel HILVERSUM II «298 ml AVRO: 18 00 Nieuws. 18 15 Actualiteiten en gram.. 18.30 Licht orkest en zang. 19.00 Gesproken brief uit Parijs, 19 05 Kerkorgelconcert. 19-30 Indonesisch programma. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Tamboer- en Fanfarecorps der Lim- burgse Jagers, 22.30 Nieuws. 22.40 ZwPflpTlW -Duitsland Actualiteiten. 23 00 Stereo: Twintig £jWCUC11 >V A^uusxaiill J jaar Gaudeamus. klankbeeld, 23 40 Omroeporkest, 23.55 Nieuws. in t.v.-reportage espondenf) RADIO VERONICA (192 m>: 18.00 tballiefhebbers onder Jukebox, druk op de knop: verzoek jes. 19 00 Brandnieuwe en ongehoorde hits. 20.00 Discologie door Gerard de Vries. 21.00 Populaire platen. 22 30 Jazz-journaal. 23.301.00 Gram. muz. alleen de eerste, maar zelfs alle prijzen door een galoppade. Ditmaal ontmoet zij Eemsboy en Europa en dat zijn wel kwade tegenstanders, maar misschien kan het paard van stal Marion de twee wel aan. Er zijn twee aardig bezette rennen in het programma dat als volgt luidt: Texelprijs (2140 ml: Dorothea - Die- jo K - Dwarskop. Outsider: Cokkie van 's-Gravenhof en Double's Zoon. Vlielandprys (2000 m autostart, met trio): Albert P - Corna M - Dean Hol- landia. Outsider: Ciconia S. TerscheUingprijs (2140 m): Delphine W - Dollarvogel S - C Damascus B. Out sider: Duchesse Mac. Derde Veefondsprijs (ren. 2500 m): Stal Coebergh (Mangano en Happy Jane) - Cin Cin - Royal Flash. Srhlennonnikoopprys (2100 m met trio)Bemadine Azuro Pluto i Brahmapoetra S. Outsider: Zoon van Calumet. Revanche der Produktendravery (1500 m autostart): Emberiza S - Eemsboy - Europa. Amclandprys (2000 m eerste afd.): Cyrano Silk - Canard S - Bento. Stripstarprijs «ren, 1800 m met trio): Stal Dcc (Boodle en Divisio) - Happy I Jane - Pawnee. Outsider: Musikant. Bottumprijs (2120 m)Zus Hanover Wil field - Alkestis van E. Amelandprys (2000 m tweede afd): I Benno Signal - Amoldus - Chima Chl- I ma S. Outsider: Coby Kin ley. HILVERSUM de t.v.-kijkers staat nog een interes sante beeldreportage te wachten: d< interlandwedstrijd ZwedenWest- Duitsland, die as. zondag wordt ge speeld in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap. verschijnen in de quiz de heer Theune uit Amsterdam (Churchill), de Limburger H. Klijs uit Heer (Olym pische Spelen 1964) en G. Moene uit Veendam (historie van de stad Gro ningen) De nieuwe kandidaat, de heer O. Homstra uit Den Helder, deiwvaagd over zijn kennis aquarium. BRUSSEL Nederlai Nieuws. 1S.03 v. d r muziek. 1S.45 Sportn (324 m:) De NTS kon ln verband met de "s mid dags in Nederland te houden compe- spef'Tl' 25° titiewedstrijden geen toestemming voor 22.15 Amer een directe uitzending krijgen. Het 23.0| Stemmig ge beeldverslag wordt nu op de beeldband sRusSElTFrans r vastgelegd en zondagavond van 18 tot muziek, l'ü.oo Muzi 011 - 19.30 uur via Nederland II uitgezonden. het Kijkers in het oosten en zuiden des lands worden hieimee niet gedupeerd; zij kunnen de wedstrijd 's middags zien in een uitzending van de Duitse ten. "21.00 NDR-WDR Hoogmis uit Huis van Bewaring zondag 26 sept-mb-r Geen beeldverslag van Ka.i EN - Band thai HILVERSUM zendt de KRO-radio de hoogmis bij ge legenheid van de jaarlijkse Reclasse- ringsdag uit vanuit de kapel van het Huis van Bewaring te Den Haag. Cele brant is mgr. H. Verheggen, hoofdaal- bij de inrichtingen van het van Justitie. De predikatie wordt verzorgd door pater J Nieuwen- huyzen O.F.M., aalmoezenier van de Gevangenis I te Den Haag Het r.-k. Heclasseringskoor ..Soli Deo Gloria" zingt o.l.v. Jos Vranken. aan het orgel begeleid door Jan Koetsier - 1/LV1U I Go Ahead—Celtic I Woensdag nroepcorrespondent) De KNVB heeft geen toestemming gegeven om de voetbal- wedstrijd Go Ahead—Celtic in de eerste ronde van de Europa-Cup voor beker- J winnaars op de televisie uit te zenden. Dit in verband met het feit. dat het Nederlands B-elfal op dezelfde dag oensdagavond 29 september) een HILVERSUM I (402 ni' NCRV: 7 00 Dagopening. 7 10 Gram., 7.30 Nieuws. 7 40 Radiokrant. 7.55 Gram.. 8 15 Gewijde muziek. 8 30 Nieuws., 8 40 Gram.. 9.00 v. d. zieken. 9.40 v.d. huis vrouw, 10.10 Gr 10.30 Morgendienst. 11 00 Geestelijke liederen. 11.30 Gram., 11 50 Cabaret. 12.00 Gram12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram. actualiteiten, 12.50 Orkestmué., 13.10 Gram., 13.30 Rijkspoiitiekapel: marsmuziek. 14.00 Reportage. 15-15 Gram.. 1550 Bijbelvertelling voor de jeugd. 17-15 Jazzperspectief. 17 50 Over- heidsvoorlichting: Vraaggesprek. HILVERSUM II (298 mta VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgvmn.. 7.20 Gram.. 8 00 Nieuws. 8 10 Gram., 9.00 Gram VPRO: 9.40 Schoolradio: AVRO: 1000 J Gram.. 1100 Nieuws, 1102 v.d. vrouw. 1140 Klassieke muziek. 1200 Stereo: Ritmisch strijkorkest. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.35 Combo. 12.55 Actu- aliteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Metropole-orkest. 13.45 Lezing. 14.00 Mod. muziek en semi-klass. muziek, 15.00 Voor de jeugd, (16.00 nieuws), 16.50 v.d. zieken ,17.20 Elektronisch orgelspel. 17 50 Actualiteiten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00* Ook goeiemorgen door Harmen Siezen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoek- platenprogramma voor de bedrijven: 100 Koffietijd met. Tineke: 11.00 Artiesten met eigen stijl; 11.15 Huis- vrouwenverz programma door Gerard de Vries: 12.00 Gezellige muziek: 14.00 Programma v. d. jeugd, met o.a. De reizende jukebox: 15 00 Woensdagmid- dag-speciaal door Jan van Veen: 16 00 Cowboy Gerard hoog te paard: 16.45 Tijd voor toppers: 17 00 Veronica's Teenager Muziekexpress. BRUSSEL 2.03 Gei oefenwedstrijd speelt. if*****.*******.***.*.***.*.,,.*.* r Jturgische kalender WOENSDAG 22 sept.: H. Thomas door howard shaw 18 De boekhandelaar gaf een glas aan Giovanni en nam zelf het andere. Hij gaf drie rukjes aan de v kabel: de lift ging omhoog en verdween in de schacht. pensatie zoeken door elders verlagingen „Je kunt het luik nu weer neerleggen", riep ze door te voeren. boekhandelaar naar de jongeman in de keuken. Bij deze begroting moet de Staten- ..Ga nog maar een paar uur slapen. Je zult het Generaal heslist wel voor de noodzaak vandaag met etenstijd wel druk krijgen." resrteld worden om te kiezen of te delen. Hij wendde zich naar Giovanni. Deze stond met trots naar de lange, goed verlichte tunnel te kijken. IN het algemeen willen we trouwens 't Is jammer, dat hij zo vochtig is," zuchtte d« opmerken, dat de miljoenennota voor boekhandelaar. Hij stak zijn hand uit naar de wand van grijze tufsteen naast zich en veegde er de drup pels af. „Ik hoop dat ik dit euvel in de naaste toe komst zal kunnen verhelpen." Ze hieven hun glazen op en klonken. „Ik drink op je welzijn, Giovanni," zei de boekhandelaar plech- [N het algemeen willen we trouw opmerken, dat de miljoenennota v 1966 slechts een goed stuk ze de maatregelen voor nu één geheel 'aat blijven met het perspectief op lan gere termijn. Zoiets is natuurlijk altijd een min of meer onzekere zaak. In ieder geval legt het kabinet-Cals zich echter niet deze begroting ook vast voor het jaar 1967. Blijkt de praktijk anders te worden dan zal de burger het voor 1966 geplande beleid alleen nog maar kunnen waar deren als ten handig stukje opportuni- teitswerk. Maar met d<t soort werk ts het alge meen belang meestal niet blijvend ge diend. tig- „En ik drink op de professor die jou de wet van Breachy geleerd heeft," zei Giovanni met een glim lach. De boekhandelaar plaatste de lege glazen naast het blok beton waarin de katrollen verankerd waren. „We moeten niet vergeten die voor de lunch weer naar boven te sturen." zei hij. „Het zou niet netjes zijn hun glaswerk achter te houden.' men naar de kelder van de trattoria. Arm in arm liepen ze door de kleine eetzaal naar buiten, de Via dei Scrivani in. De sterren begonnen te verbleken. Zwaluwen scheerden over de daken. De straat sluimerde nog. ,,En nu naar bed!" zei de boekhandelaar. De twee vrienden drukten elkaar de hand. „Slaap wel, Giovanni, droom van vele gasten, van stij gende welvaart voor jou en van komende stroppen voor het INIRO-restaurant." Inderdaad droomde Giovanni die nacht. Hij nam een bad, trok zijn nachthemd aan en viel vrijwel direct in slaap. Hij droomde welmaar van de Etrusken. Volgens een bericht van Associated Press, dat kort na de ontdekking van de misdaad gepubliceerd werd, verklaarde sir Geoffrey Treacle, deken van de faculteit der theosofie aan de universiteit van Cambridge, dat de restaurateur overvallen was door een horde van duistere machten. De meest voor aanstaande psychoanalist van Cairoeen zekere Ibrahim Ali, betoogde in een uitvoerige verhande ling dat Giovanni in zijn jeugd reeds een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel gehad moest heb ben. Maar de groenteman bleef bij zijn mening dat de boekhandelaar de verantwoordelijke'- man was geweest. De zilversmid was het hiermee eens, maar merkte erbij op dat alleen het onberekenbare toe val van Giovanni Ventüri een misdadiger kon heb ben gemaakt. De wekker klonk schril en lang door de ochtend, rammelde nog wat na en hield dan op. Giovanni opende vermoeid een oog elf uur hij trok de dekens over zijn hoofd! H(j kon zich niet direct herinneren waarom hij de wekker op elf uur gezet had, voor hij onder de wol kroop. Dat was natuur vergissing, verzekerde hij zichzelf en draai- Ze draalden de lichten in de tunnel uit en klom- de zich om voor nog een paar uur slaap. Toen schoot hem alles weer te binnen. De tunnel was gereed! Over een paar uur zou de keuken van het restaurant INIRO de eerste maaltijden door de schacht omlaag zenden! De lang verwachte over winning was nabij! Hij stond op. maakte uitvoerig toilet en trok zijn beste pak aan. Hij knipte zijn snor bij. wreef een hand vol brillantine door zijn haar en zong zelfs een paar maten van Rigoletto. De resultaten waren niet opmerkelijk, maar hij was tevreden. In de beste stemming liep hij naar beneden, door zijn e-tzaal en de straat op. De boekhandelaar was ook al op. Hij droeg een felgekleurd vest onder een plechtige zwarte jas en kwam vrolijk zijn winkel uit. De twee kameraden liepen naar een bloeinenwin- keltje op hot plein en kochten bloemen voor hun knoopsgat. Ze liepen een café binnen en bestel den grote koppen koffie met verso broodjes. „Ik vind dat bij deze bijzondere gelegenheid een glaasje gedronken moet worden." ..Een zeer goed idee!" Ze dronken een paar glazen aqua vitae en toen ze later terugslenterden naar de trattoria, vond Gio vanni het leven en de hele wereld wonderlijk mooi. De blauwe hemel was strak en helder, dc gezich ten van hun medeburgers schenen welwillendheid uit te stralen en de lucht die hij inademde, was fris en verkwikkend. Hij floot ;en aria van Verdi. Hij haalde het bord „Gesloten wegens verbouwing" weg en hing een ander op: „Heropend." Ze liepen door de eetzaal en daalden af naar de „Hoe laat is het?" „Een paar minuten over twaalf." „Dan zijn we vroeg. De keuken van het restau rant zal nu nog niets kunnen afleveren. Laten we een lekker glas w(jn gaan drinken, terwijl we wach- wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2