®e£eidóeSoii/ïa«it Spoeling dun in sporttoto VPRO doet misschien |B|jlVanavond in de ether toch mee aan Hilv. III f televisie Televizier huichelt radio de misdaad giovanni vent Nieuwe zenders voor middengolf Hilversum AGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 SEPTEMBER R Ae/ A'm de krij] iigsmacht bijzondere nota, door de pro testantse werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid uitgegeven over de positie der geestelijke ver zorgers bij de krijgsmacht, behoeft men niet lang te zoeken. De scher pe meningsverschillen rond het zogenaamde kernwapenrapport" van de synode der Nederlands Hervormde Kerk, plus de contro versiële opvattingen onder som mige geestelijke verzorgers over hun plicht, casu quo recht van spreken, hebben de positie van de zielzorger in de krijgsmacht in het felle licht der schijnwerpers ge plaatst, waarbij bleek dat terzake ook in katholieke kring verschil lend geoordeeld wordt. De conclusies van de P.W.G., de protestantse werkgemeenschap, grijpen waarschijnlijk diep in veler opvattingen in. De overheid zou metterdaad moeten accepteren, dat de Kerk ook op militair terrein de vrijheid van spreken heeft; dat de Kerk het recht heeft om in alle vrijheid de geestelijke verzorgers aan te wijzen en terug te trekken; de geestelijke verzorgers mogen niet de status van ambtenaar of die naar van de krijgsmacht hebben en dus geen militaire rang bezit ten; de overheid moet een goede behartiging van de geestelijke verzorging mogelijk maken en dit niet via de geestelijke verzorgers persoonlijk, maar via de kerkge nootschappen die de geestelijke verzorging op zich genomen heb ben; de protestantse Kerken zou den daarbij bereid moeten zijn een samenwerkingsorgaan te stichten om de werkzaamheden en relaties met de overheid te kunnen coördi neren. EEN enkel punt van deze conclusies raakt typisch de protestantse gemeenschap, maar andere richten zich toch wel tot de gehele samenleving. Hoewel ook in de katholieke kring zeker niet stil gezeten wordt, zou het »in hebben ook het nieuwe protes tantse rapport, vooral de princi piële onderdelen ervan, in het be raad te betrekken. De moderne visie op de Kerk en op het apostolaat, vooral de zich wijzigende opvattingen inzake de plaats van de Kerk in de wereld, zou het immers wenselijk kunnen maken, ook de nog geldende be palingen voor de plaats en de taak van de aalmoezeniers kritisch te bezien en misschien wel te veranderen. De vrijheid van de Kerk om zich uit te spreken over een politiek of een militair beleid, staat boven alle twijfel. Maar de vraag is, of de huidige vormgeving van de positie der geestelijke verzorgers in het defensie-apparaat die vrij heid soms niet wat vertroebelt. We kunnen ons een stelsel in denken, waarbij aalmoezeniers en geestelijke verzorgers organiek meer komen los te staan van de militaire status. Priesters en pre dikanten die bij de geestelijke ver zorging onder de militairen be trokken zijn, weten bepaalde voor delen van de geldende praktijk te vertellen. Een vraag blijft even wel, of ze voldoende open oog hebben voor de nadelen. EEN zielzorger moet, op welk terrein ook ingezet, in de eerste plaats zielzorger blijven in de bedrijven, op scholen en in het leger zowel als in de parochie of gemeente. Zo vatten verreweg de meeste priesters en predikanten hun taak bij de strijdkrachten ook op. Maar hun vrij nauwe aansluiting bij de militaire status maakt voor de buitenwereld hun positie toch wel eens onduidelijk en daarmee ook de relatie van de Kerk en het Woord Gods met de krijgsmacht. De toestand in Nederland is zeker veel beter dan in vele andere landen; dat hij nog beter, en vooral duidelijker zou kunnen worden, lijkt ons niet uitgesloten. Toenemende kansen op bestand Kasjmir SEC ls ECRETARIS-GENERAAL Oe Thant York teruggekeerd, dat de strijd tussen India en Pakistan binnen afzienbare tijd meit een bestand besloten kan worden. „De wens om de strijd te staken is aan beide zijden sterker geworden", zo verklaarde hij. Het is duidelijk waarom deze wens sterker is geworden: de strijd is namelijk niet tot in het oneindige vol te houden. Ongetwijfeld hebben beide partijen gehoopt bij het lanceren van hun offensieven snelle successen te boeken. De wederzijdse legerberichten melden successen en dat betekent waarschijnlijk dat geen van beide veel vorderingen Men zou kunnen stellen dat de par tijen militair aan elkaar gewaagd zijn. Wie in dat stadium de loop van de gebeurtenissen naar zijn hand wil zetten, zal al zijn reserves moeten aanspreken. India nodh Pakistan beschikken over een overmaat aan reserves, althans niet wat wapens betreft. Bovendien zijn zo wel India als Pakistan ontwikkelings landen, die hun geld en materiaal wel beter kunnen gebruiken dan in een ge wapend conflict, dat geen beslissingen op korte termijn brengt. In dit hele com plex van omstandigheden kan het ver langen naar een bestand voorspoedig gToeien. Het is voorts wel duidelijk, dat een bestand geen definitieve oplossing brengt. Het conflict Kasjmir is een al jarenlang slepend conflict. Pakistan be schouwt het als een overwegend Isla mitisch gebied, waarvan de bevolking in een volksstemming moet beslissen of het tot India of Pakistan wil behoren. India beschouwt Kasjmir als Indiaas grondgebied en daarmee uit. Tussen deze uitersten zal een oplossing gezocht moeten worden. Dat lijkt vooralsnog een moeilijke zaak, temeer nu de strijd de emoties tot tophoogten heeft doen op vlammen. Paus stelt synode in proprio, waarin de Instelling van een bisschoppelijke synode wordt bekend ge maakt, een daad gesteld van grote his torische betekenis. Hier is sprak® van een hervorming van het bestuur van de Kerk. Weliswaar blijft dit bestuur on aangetast in zijn handen, maar er wordt nieuwe soepelheid aan verleend. Mogelijk ls de instelling van de synode het begin van een totale hervorming van het be stuur van de Kerk. Het te wel duidelijk dat de instelling van de synode, zeker In het begin, tot veel verzet, aanleiding zal geven. Verzet van de zijde van de conservatieven, die in de synode een aanslag zien op het pauselijke primaatschap. Verzet van de zijde van de vooruitstrevend en, die meer zullen verlangen dan thans gegeven ls. Ongeacht wat de toekomst brengen zal, is het duidelijk, dat hoe dan ook erva ringen verkregen moeten worden en dat er tijd nodig zal zijn voor proefnemingen, waarin de waarde van de synode bewe zen en haar invloeden vastgesteld kun nen worden. Deze periode kan, uiteraard, langer uitvallen dan men thans kan voor- De instelling van de synode is, hoe men het ook beziet, ln leder geval geen experiment, maar een totaal nieuw en blijvend element ln het bestuur van de Kerk. Een element dat van zeer grote en historische draagwijdte zal blijken te zijn. DEN HAAG Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde werd door 763.703 personen deelgenomen, die voor een bru- to-Inleg van f 1.051.761.60 zorgden. De eerste prijs (160.894.55) werd onedr 18 win naars verdeeld, <Me bruto f 10.605 zullen ontvangen. Voor de tweede prijs (1 104.124.30) kwa men 414 gelukkigen lm aanmerking, die per goed ingevulde kolom f 250 ontvangen. De derde prijs (f 52.062,16) werd onder 850 goede voorëpellens verdeeld. Zij ont vangen per goed ingevulde kolom f 61. Door de grote hoeveelheid onduidelijke meldingen voor de „drie in één"-prijs konden nog geen uitkeringen worden ge daan. Na controle van een notaris zullen de winnaars afzonderlijk bericht ontvan gen. Het aantal deelnemers aan de „drie in éto"-prijs bedroeg 381.089, die samen voor een bruto Inleg van f 395.362,60 zorgden. Beschikbaar voor prijzen kwam een bedrag van f 130.466.59. Voor elk van de drie prij zen betekent dit een bedrag van f 43.489. Advertentie) Liturgische kalender VRIJDAG 17 sept.: Quatertemper- wijdag in september, 2e gebed Wondertekenen van St.-Fran- cisous. Rood. T 1 Hedenavond Lichte muziek op andere net geschrapt .Hartoperatie' in de serie: .In vertrouwde handen' (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM VPRO-voorzitter dr. A. de Koning, heeft meegedeeld dat alsnog in het VPRO-beatuur zal wor den bekeken of deze omroep toch gaat meewerken aan het gezamenlijk NRU-rogramma, verzorgd door de omroepen op het derde radionet. De ze verklaring werd gisteren tijdens de jaarlijkse winterpersconferentie uitgelokt door de journalisten, die an derhalf uur lang met de VPRO-men- sen discussieerden over de vage en onbegrijpelijke motieven van zoge naamde bijkleuring", die de 'U'RO- be8tuurders tot het besluit onP niet mee te doen op het derde net, had den geleld. Straks zal de VPRO wekelijks op vrij dagmiddag van 3 tot 6 uur het „lich te programma" naar eigen opvattin gen kunnen uitzenden, indien het be stuur 'n snelle beslissing neemt. Ei genlijk komt deze „ommezwaai" al te laat, omdat woensdagochtend de programmadirecteuren van de vier grote omroepen bijeenkwamen om de VPRO-zendtijd voor Hilversum II te verdelen. Naar wij uit welingelichte zijde vernemen, heeft men bij de an dere omroepen met voldoening van de mogelijke koerswijziging bij de VPRO kennis genomen en houdt men de zendtijd voor de VPRO nog staakt. Dit is het geval met „Ziek zijn... beter worden," dat niet meer wordt uitgezon den. Niet omdat de medische vragen niet langer een plaats zouden verdienen, maar omdat de VPRO behoefte gevoelde aan dacht te schenken aan een ander deel van de menselijke persoon: zijn psy- Er komt nu een psychologisch maga zine onder de titel „Wat bezielt u?" waarin ervaringen, verschijnselen en gebeurtenissen van alle dag door de psycholoog drs. R. Greiner worden doorlicht. „Verkenning en herken ning" is een tv-serie van acht pro gramma's waarin vertegenwoordigers van uiteenlopende levensbeschouwing katholieken, reformatorische chris tenen, vrijzinnigen, humanisten en jo den) soms eensluidende, soms uiteen lopende antwoorden zullen geven op levensvragen. De „Cabaretkroniek" verhuist van de rommelzolder in de studio naar het theatertje „Tingel Tangel" in Amsterdam. In de sfeer van het buitenlands cabaret zal de VPRO minder Frans georiënteerd zijn dan de laatste jaren het geval was. NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in 't kort, 19.01 v./d. kleuters, 19,06 Internationaal jeugdjoum, 19.15 Van gewest tot gewest; VARA: 19.35 De Lucyshow; NTS: 20.00 Joum; VARA: 20.20 Achter het nieuws, 20.45 Voor dracht, 20.55 Belphégor of het spook van het Louvre, filmfeuilleton (dl 2), 22.05 in vertrouwde handen; Hart operatie; NTS: 22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in t kort; NCRV: 20.01 Drie maal negen, tv-film, 20.25 Kinderen zeggen de waarheid, film, 20.50 Melodie van een stad: Athene; 21.45 Attentie. 22.00 Dagsluiting. Hedenavond HILVERSUM I (402 mfcr) KRO: 18.10 Uit vaders en moeders tienertijd (gr.), 18.30 Reportage vormingsweek, 18.40 Geva/r. progr. v. d. twintigers, 19 00 Nieuws. 19.10 Radiokrant,' 19.30 J Amusementsmuziek, 20.00 Gevarieerd programma, 22 00 Kerkorgelconcert, J 22.30 Nieuws, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Klass. muziek, 23.30 Internatio- nale studentenkoren ,23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18-00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18 20 Uitzending van de P.S.P., 18.30 Man- nenwerk: licht programma, 20.0 Nws. J 20.05 Radio Kamerorkest: klassieke en mod. muziek, 21.00 53 passen, hoor- spel, 22.15 Licht ensemble ,22.30 Nws, ■ff 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muzlek- wereld, 23.55 Nieuws. De laatste vijftien jaar zijn, door de vooruitgang van en samenwerking tussen de tech nische en medische wetenschap, de mogelijkheden van hart operaties enorm toegenomen. Deze ingewikkelde chirurgische ingrepen werden mogelijk gemaakt door.de ontwikkeling van de hart-longmachine, die enkele jaren geleden voor het eerst met succes werd beproefd. Vanavond kunt u in de Nederlandse bewerking van de Engelse t.v.-serie: „Your life in their hands" getuige zijn van een hartoperatie met behulp van dit apparaat. De presentatie is in handen van G. C. Soeters, arts te Heemstede. (Ned. I, 22.05). Wij ze taal uit kindermond in: ï"er .Kinderen zeggen de waarheid deze Nederlandse be werking van de Engelse film „Seven Up" geven kinderen van zeven jaar op verrassend eerlijke wijze hun mening omtrent actuele zaken. Enkele uitspraken van deze zevenjarigen, die, blijkens een citaat, het beeld van de volwassenen al in zich dragen, zijn: „Als ik de wereld kon veranderen, zou ik er een diamant van maken"; „Kleurlingen, ik ken er geen, maar ik zou er ook geen kennis rnee willen maken, dank je hartelijk" en „Ik lees altijd de Times en in het bijzonder de koersen". ZÏj kenmerken dit programma, waarin de maker, Paul Almond, de kinderen geheel zelf aan het woord laat. (Ned. II, 20.25). j Griekse hoofdstad Athene in muzikale show De t.v.-serie Melodie van een J stad is ditmaal gewijd aan Athene. In dit programma komt de Griekse muziek, die momenteel hoogtij viert door de populariteit van de „Sirtakl", tot klinken, terwijl tevens een beeld gegeven wordt van de folklore van deze eeuwenoude stad. Medewerkers zijn onder anderen: George Zambetta, Michalis Zambetta en Vicky Moscholioe. De regie J van dit muzikaal programma is ln handen van Ohuck Kerremans. (Nederland H, 20.50). 24-jarige Edo de Waart diri- In het licht van het besluit, dat het derde radioprogramma vrijwel uit sluitend lichte grammofoonmuziek zal brengen, heeft de programmaleiding van de VPRO besloten de lichte mu ziek uit haar radiorubrieken via Hil versum I eu n vrijwel te schrappen. Op deze manier hoopt men een ma ximaal contrast te bereiken. Daarom bevat het nieuwe radioprogramma van de VPRO weer een overvloed aan gesproken woord en informatie in de overigens beperkte zendtijd. Ontoegankelijkheid doorbreken Door het zoeken naar een richting van ontraditionele signatuur hebben de televisieprogramma's van de VPRO in het verleden de naam van ontoe gankelijk gekregen. Men poogt nu de toegankelijkheid te vergroten. Som mige series en rubrieken, die al ja ren liepen, worden van een nieuwe presentatievorm voorzien of zelf ge- RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's jukebox, druk op de knop Verzoekplaten; 19.00 Beatle-Show; 19.15 Joost mag het weten; Hit van morgen en overmorgen; 20.00 Radio Sinar Sang Surya - Radio Rayodi Solo Radio Soerdje Djotie - Zonnestraal Radio; Een progr. uit de tropen; 22.00 programma". De A.V.R.O. is nog niet Populaire muz.; 22 30 Tour de Chant; 23.00 Chiel Montague heeft „honde- „Attentie" wordt eind van de i zendavond. Een verstandig besluit om dat het kfjkuur tussen 8 en 9 's avonds het minst geschikt is voor een „praat- Tijdens het laatste ddri- gentenconcours te New- York, behaalde Edo de Waart een van de zes eerste prijzen, wat voor de N.R.U. een aanleiding was hem uit te nodigen voor een gastdirectie van het Radio Kamerorkest. Onder ztfn leiding worden uitgevoerd de vijfen- dertigste Symfonie van Mozart en het Divertimento van Bela Bartok, dde y. het dn vijftien "dagen tijd schreef. Het eerste deel draagt het karakter van de Roemeense hora, het laatste deel is in de trant van de Boerendansen geschreven. Een elegisch tussendeel verbindt belde snelle elementen. (Hilversum II, 20.05). BRUSSEL FRANS (484 me Jazzmuziek. NDR-WDR (309 m)21 Air >r): 22.15 ij 18.35 Con- Guus Oster reikt Edisons uit op Grand Gala populair AMSTERDAM (ANP) Op het zesde Grand Gala du Disque Populaire, dat zaterdagavond 2 oktober in het inter nationaal congrescentrum RAI te Am sterdam wordt gehouden, en voor de tv uitgezonden, zal acteur- tv-mede- werker Guus Oster de tien toegeken de Edisons uitreiken. Marijke Merc- Van onze kens vormt met de Belg Jan Thijs HILVERSUM Die startte gisteren het winter seizoen met een gort-droge „Televizier" waarbij ontzettend veel gepraat werd en waarbij dat gepraat bovendien soms nogal overbodig bleek. Neem b.v. mr. Hi Hermanns Interview met Frans Joseph Strauss. De omstreden Beierse politicus werd nog heel onlangs door K.R.O.-Brandpunt op de korrel genomen en dat pakte toen veel beter uit. De Televizier-redactie scheen overi- gens te beseffen dat deze „Duitse editie" niet zo geslaagd was en ze zocht en vond daarom een „lekker stukkie" als uitsmij- ter: reportage over de Duitse schandaal- pers. die zo weinig textiel aan haar mo- dellen doet. Compleet mèt voorbeelden hoe-erg-het-wel-is en mèt de medede- J ling dat de betreffende bladen in ons if land verkrijgbaar zijn en vlot verkocht worden. „Schande!" huichelde A.V.R.O.'s Televizier. Vervolgens kregen we Thunderbirds, strip voor kinderen boven de achttien. Die kinderen zullen er misschien genoegen aan hebben beleefd: wij vónden het nog- al infantiel gedoe. „AVRO's Danstesb '66" kreeg een proefuitzending, weshalve we ons liever nog van commentaar ont- houden. Onze voorlopige Indruk was wel dat dit programma niet kan tippen aan T.V.-Dansant van de KRO dat niet al- leen veel instructiever was, maar dat ook geen „opmaak" veel gunstiger op het scherm kwam. Vg. J AVRO haalt ,beat' uit instuif wacht; 1-00 Sluiting. BRUSSEL NEDERLANDS (324 mti 18.00 Nieuws. 18.0» v.d. soldaten. 18 Mod. muziek. 18.52 Zang. 19.00 N\ 19.40" Spaanse gitaarmuziek, 20.00 Kla- muziek. 22.00 Nws, 22.15 Dansmuzt 23.05 Opera- en beloan ENGELAND BBC (1500 m) ziek, 20.40, 22.00 en 22.31 Lichte Vrijdag het presentatieduo op deze Grand Ga la, waarvan de Engelsman Leslie Ro berts de produktielelding en Ben de Jong de tv-regie voert. De winnaressen Nederland-vocaal Wil- leke Albert!, internationaal-vocaal Es ter Ofarim, alsook de winnaars Ne derland jazz: Louis van Dijke en teenage: Z.Z. and the Maskers zullen zelf hun „Oscars van de lichte mu ziek" in ontvangst komen nemen en aan het programma medewerken. Ook de winnares Internationaal-jazz en Internatlonaal-instrumentaal respectie velijk Oliver Nelson en Frank Pour- cel komen zelf de Edison in ontvangst nemen. Verder werken aan het pro gramma mee: The Everly Brothers, Claude Francois, Trio HellenJque, Grethe Ingmann, Vera Lynn, het Huierter Gemengd Koor, The Scorpi ons, The Supremes, Les Surfs, Lucil le Starr, Dave Berry, Cilia Black, Sound Incorporated, The Caravelles, Dalida, Wayne Fontana and the Mind- benders, Wanda Jackson, Renate en Werner Leismann, Rita Pavone en The Unit 4 plus 2. De sterren worden begeleid door 't or kest van Frans Kok en verder werkt voor het eerst een balletgroep „The Silhouettes" mee, aan het Grand Ga la dat in de nacht besloten wordt met een platenbal. Instuif „Muzikaal onthaal" ls het als gemeld afgelopen zondag nogal rumoerig toegegaan toen enkele hon 7.40 Radiokrant, 7.55 Gram., 8.15 Ge- wijde muziek, 8 30 Nieuws, 8.40 Inst.ru- mentaal kwartet (opn.), 9.00 Voor de zieken, 9.35 Waterstanden, 9.40 Grain., J 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram., 11,15 Progr. voor oudere luisteraars, 12.00 Instrumentaal trio, 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nws, 12.40 Gram. eventueel actualiteiten. 12.50 Orgelspel. 13.10 Gram., 13.45 Accordeonspel. 14.05 Schoolradio. 1425 Zigeunermuziek, i 14.45 Declamatie, 15.05 Kamermuziek, 15.30 v. d. vrouw. 16.00 Muzikale her- inneringen, 16.30 Duizendschoon - chrysanten, lezing, 16.45 Stereo: Vocaal ensemble. 17.05 Klass. gram. muziek, 17.30 Lichte gram. muziek. J HILVERSUM II (298 m) VARA: J 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.20 Gram-, 8 00 Nieuws, 8.10 Gram., 9.00 Progr. voor weg- en waterweggebruikers; VPRO: 9.40 Morgenwijding: VARA: 10.00 Gram., 11-00 Nieuws, 11.02 v. d. J kleuters. 1115 v. d vrouw, 1200 Licht Orgelspel, 12.27 Voor land- en tuinb., 12.40 Stereo: Gram., 12.55 Actualitel- ten; AVRO: 13.00 Nieuws, 13.10 Aotua- litelten en gram 13.25 Beursberioh- J ten, 13.30 Manifestaties in vakantie- plaatsen. 14.30 Pianorecital, 15.00 Gram.; VPRO: 16.00 Nieuws en voor- dracht, 16-15 Promenade-orkest, 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kin- J deren, 16.49 Voor de jeugd, 17.30 Muzi- kale aanwinsten, 17-50 Actualiteiten. J RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u J werkt, verzoekplatenprogr. voor de be- drijven ,10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Kookpunt, huisvrouwenverzoek- J programma, 12.00 Lunohmuziek. 14.00 Discjockey van de week, 16.30 De Polydorshow, 17.00 Tijd voor toppers, 17.15 Platenpalet door Joost, 17.30 The Teenbeatolub. intsmuiiek, 13.00' Nieuws, 13.29 Commissaris Ménardier (René Dary), die belast is met het onderzoek Tiaar Franse t.v.-feuilleton, waarvan vanavond het (Nederland I, £0.55). ln het vervolg geen in dit programma derden jongelui geen plaats in de studio ^el-Phégor"het spannende Fr a konden krijgen. Voor de A.V.R.O. is dit tweede deel op het scherm komt. aanleiding „beat"-groepen te plaatsen, Ook het aangekondigde optreden van de „beat"-groepen „The Searchers" in „Muzikaal onthaal" op zondag 19 september zal om deze reden niet doorgaan. Het door ,1he Searchers' te maken programma zal elders 17.00 Nieuws. 17.15 Gevarieerde muziek. Wien van Heusen verlaat A.V.R.O.-t.v. (Van t omroepcorrespondent andere tijd zonder publiek op de HILVERSUM. A.V.R.O.-regisseur Wlen band worden vastgelegd. Advertentie GANGETJE - TEL. 40941* van Heusen, die voornamelijk de actua liteitenrubriek „Televizier" in beeld bracht, gaat de omroep verlaten. Hij heeft bij Philips ln Eindhoven een func tie ln de sector Salespromotlon aan- Radioreportage van RealF eijenoord (Van onze omroepcorrespondent} HILVERSUM Van de retumwedstrtjd van Feijenoord tegen Real Madrid ln het toernooi om de Europese voetbalbeker, zal op 22 september van 20.5522.50 uur een rechtstreekse reportage worden uit gezonden in het V.A.R.A.-radioprogram ma. Verslaggevers zijn ir. Ad van F.m- menes en Wim Hoogendoorn. door howard shaw 11 „Koesterde de directie geen verdenking?" „Och", ze! de boekhandelaar, „mijn neef zag kans zijn rol heel goed te spelen. Vanzelfsprekend had den wij het drie of vier keer in de boekwinkel gere peteerd voor ik hem de scene liet spelen. „Het was trouwens een zeer overtuigend verhaal dat hij hun vertelde. Hoogst geloofwaardig, durf ik te zeggen. Carlo zou een prima tweederangstoneelspeler kun nen zijn. Hij vertelde de bedrijfsleiders van de INIRO dat hij pas zeer onlangs in Rome was aange komen wat de zuivere waarheid was en dat hij er nog niet in geslaagd was een geschikt, maar toch goedkoop onderdak te vinden. Hij stelde daar om voor, dat als ze hem toestemming gaven nachts in het restaurant te Blapen, hij van zijn kant bereid was gratis het gebouw te bewaken. Het woord „gratis" werkte als een elektrische vonk op de heren van de INIRO. Na overlegd te hebben, betuigden zij hun Instemming met dit plan. Ze heb ben zelfs een eenvoudig bed voor hem laten neer zetten. Mijn neef heeft me bovendien zojuist laten weten dat hij een brief heeft ontvangen van de hoofddirectie ln Turijn waarin ze hun waardering uitdrukken voor zijn toewijding aan de zaak". Zo kon due Giovanni, toen hij de eerste stralen van de opkomende zon boven de daken van Trastevere zag verschijnen, tevreden zijn over de stand van saken. Hij ging vrolijk fluitend naar bed, maar toen hij de slaap nle^kon vatten, pakte hij van het tafeltje naast zijn béd een boek dat de boekhande laar hem de vorige dag gegeven had. Hij propte een stel kussens achter zijn rug, stak een sigaar op en begon te lezen: Het oude rijk van Etrurië omvatte eens het gehele noorden van Italië, van de Tiber tot de Alpen, en bereikte het toppunt van bloei tussen de zevende en vijfde eeuw voor Christus. Er bestaat geen enkel geschrift van Etruskische oorsprong, noch is er enig historisch verhaal uit die tijd overgeleverd. De tegenwoordige geschiedkun digen staan dus voor een onoplosbaar probleem wat betreft de oorsprong en de historie van dit begaaf de volk. Herodotus verklaarde dat de Etrusken oor spronkelijk uit Lydia, in Klein-Azië, kwamen. Dio- nysius van Halcarnassus was het met deze opvat ting niet eens en meende, dat de Etrusken de oerbe volking van Italië vormden. De oude geschiedschrij vers Livius en Polybius volgden de veronderstelling van Herodotus, evenals Silius Italicus en Statius. Deze theorie wordt in hoge mate ondersteund door de vondsten van de moderne archeologie. Irl de ze vende eeuw voor Christus trokken de Etrusken ver der naar het zuiden vanuit het tegenwoordige Tos cane naar Latium en Campania. Zij stichtten ste den zoals het moderne Bologna (in het Etruskisch Felslna), Mantua en Melpum. In de zesde eeuw slaagden ze erin Rome te onderwerpen, waar zij met ijzeren hadn regeerde. Als gevolg van hun des potisme en meer ln het bijzonder van de misda dige aanslag in 509 v. Chr. op de deugdzame Ro meinse huisvrouw Lucretla door Sextus, de losban dige zoon van de tirannieke koning Tarquinus Super bus werden de Etrusken uit de stad verdreven. Omstreeks 495 v. Chr. bevochten de Romeinen een beslissende overwinning bij het meer van Regillua, waar zij het Etruskische leger onder Octavius Ma- milius vernietigden. Tien jaar later werd een aan val van de verenigde Atheense en Etruskische zee- strijdkrachten afgeslagen. De Etruskische vloot kwam deze slag nooit meer te boven. In 423 v. Chr. veroverden de Samnieten uit Zuid-Italië de Etrus kische Bteden in Campania. In 396 v. Chr. na een be leg van tien jaar, viel de Etruskische hoofdstad Veil ln handen van de Romeinen. De laatste slag viel in 309 v. Chr. toen het Etruskische leger in de pan werd gehakt door een Romeinse strijdmacht onder Q. Fabius Rullianus. Na de slag bij 't meer van Vadimonia verloren de Etrusken hun onafhan kelijkheid. Rome bezette geleidelijk geheel Etrurië en vestigde kolonies ln het onderworpen gebied. Later werd Etrurië een van de administratieve ge biedsdelen van het Romeinse keizerrijk, gegrond vest door keizer Augustus, en de Etrusken, als po litieke eenheid, verdwenen voorgoed uit de geschie- De Griekse geschiedschrijver Herodotus schreef reeds lang geleden dat de Etruskische taal op geen enkele andere leek. Daar de geleerden slechts zeer weinige en veelal niet complete" inscripties kennen, is het voor hen uiterst moeilijk de sleutel tot die taal te vinden. Wel staat vast dat het alfabet ne gentien letters telt en sterk lijkt op het oude Griek se, maar de woorden en spraakkunst van de beide talen vertonen geen enkele overeenkomst. De Etrusken bouwden prachtige graven voor hun doden, speciaal voor leden van de aristocratie. De ze graven zijn altijd onder de grond en vaak diep onder de oppervlakte om ontdekking en plundering door vijanden te voorkomen. Ze zijn meestal ge bouwd van zuiver op maat gehouwen blokken mar mer, die met metselkalk verbonden zijn. De fres co's ki deze graven geven de moderne geschiedvor sers «en goeds kijk op de zeden en gewoonten van da Etrusken, [(wordt vervolgd). Oude na 25 jaar dienst afgedankt UTRECHT (ANP) Als alles vol gens plan verloopt, zal 25 september ook Hilversum H beschikken over zelfde splinternieuwe 120 kw-zender, als wan Hilversum I sinds 27 juni reeds gebruik maakt. De oude 125 kw- zenders zijn na 25 jaar trouwe dienst afgeschaft. Niet omdat ze te oud wa ren, maar omdat de onderdelen en vooral de cendbuizen niet meer ver krijgbaar zijn. De antieke onderdelen van de oude zenders gaan naar het Postmuseum in Den Haag, enkele belangstellende scho- In een handomdraai 1 3 (SS 7 8 9 Horizontaal: 1. huisdier - steapvoarstclltag. 2. oog- vocht. 3. eilandje bij Nieuw-Guinea. 4. keer - val. 5. Engelse herberg - ik (Latijn). 6. kleur - luizeeL 7. in- sekt. 8. werkelijk. 9. gloed - loot. Vertikaal: I. vreemde munt - Mijnindustriera ad (afk.) - landbouwwerktuig. 2. wapen. 3. geheel de uwe - meisjesnaam - rondhout. 4. opstandje - gelijk. 5. deel van een etmaal - onderricht. 6. ge troffen - bijbelse figuur. 7. niet even watering - Frans lidwoord. 8. steek wapen. 9. pers, tow. insekt - deel vande-bijbeL len krijgen voorts wat en de rest gaat naar de schroothandelaar. De beide nieuwe zenders kosten Inclusief monta ge ongeveer anderhalf miljoen gulden. Hoewel de radioluisteraars van de zendervervanging weinig zullen mer ken, zijn PTT en Nozema toch bijzon der blij met de nieuwe aanwinsten. Er is een «troombesparing mogelijk van rond zeventigduizend gulden per Jaar, men heeft kunnen profiteren van de modernste technische ontwikkelingen, de afstembaarheid en de betrouwbaar heid zijn vergroot en bovendien zijn de nieuwe zenders veel kleiner van om vang. De PTT maakt van de zenderwisse ling gebruik om ook de 164 en 198 m. hoge zendmasten in Loplk een opknap beurt Je te geven. Ze worden geschil derd en de isolatoren van de tuldraden worden vervangen. Zij hebben in de af gelopen 25 Jaar flink te lijden gehad van bijvoorbeeld blikseminslagen, waardoor de HilversumBe zenders wel tweehon derd maal per Jaar worden gestoord. De radioluisteraars merken meestal niet veel van deze storingen, want zij duren soms niet langer dan twee seconden. De nu afgedankte zenders hebben 'n diensttijd van resp. 175.000 en 168.750 gehad. Zenderbeheerder Eck- hartdt rekent erop dat de nieuwe exem plaren zolang zullen meegaan, hoewel de levensduur van 'n zender begroting»- technisch slechts tien twaalf jaar be- Voor „Van Harte" f 85.000.- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De succesvolle V.A.R.A.- radio-actie „Van Harte" ten bate van de stichting van een recreatiecentrum voor geestelijk gehandicapte kinderen en hun ouders, heeft tot nu toe een bedrag van f. 85.000 opgeleverd, dat 16 f. 35.000 méér dan het bedrag dat men als basis voor ogen had gesteld. Nog dagelijks komen er op het gironummer van de stichting (giro 200 Den Haag) „geruisloos" bedra gen binnen. Hierdoor blijkt opnieuw dat het werkelijk binnengekomen bedrag de in de uitzending zelf gedane toezeggin gen. overtreft.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2